J E 0.75 per 5 Het comité Haarlem-Lichtstad zet voorbereidende werkzaamheden voort Coördinatie hulp aan noodgebied Kort en bondig Plannen voor gedenkpenning met afbeelding van Spaarndams beeld Huis vol mysterie .Clowntje Rick Blauwe Gillette Mesjes Triniteitslyceum met „Scapin" Het idealei paar Koninklijk Paar bij opening Boekenweek 4 Zilveren jubileum Burgerlijke Stand van Haarlem Eerste „Kleine midden stander" Zaterdag onder dak Initiatief tot adoptie van bejaarden Beijnes geett 28.800 Amateurtoneel Voor de kinderen Dank van het Rode Kruis Profijtelijk bridge-drive FEUILLETON door Jane England DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De reden, waarom het comité Haarlem- Lichtstad besloten heeft de actie tijdens de Flora toch door te zetten, heeft de voorzitter van het comité, de heer D. J. A. Geluk, nader uiteen gezet in een persconferentie. Het is in het belang van ons land en van de vreemdelingen, dat het comité zijn voorbereidende werk zaamheden voortzet. Juist in deze dagen is het noodzakelijk, dat Nederland zijn productie verhoogt en de inkomsten ver groot door zo veel mogelijk vreemdelingen naar ons land te krijgen. Hier en daar in het buitenland denkt men, dat geheel Nederland onder water staat en het zal noodzakelijk zijn bekend te maken, dat er voor toeristen nog veel te zien is en dat de Flora veel schoons zal bieden. Indien de verlichting in Haarlem niet zou doorgaan dan zullen de vreemde lingen naar andere gemeenten gaan na hun bezoek aan de Flora. De opzet van de Haarlemse actie is uitsluitend zakelijk en dat is ook een reden, om de verlich ting te laten doorgaan. Bovendien hebben het Gemeentelijk Energie Bedrijf (resp. f 50.000) en straatverenigingen f 60.000) reeds opdrachten gegeven. Als de op drachten worden geannuleerd is het niet uitgesloten, dat de betrokkenen, die reeds kosten gemaakt hebben, ontevreden zul len zijn met de gang van zaken. De heer Geluk vervolgde, dat aan het comité Haarlem-Lichtstad in overweging is gegeven het bedrag, dat het besteedt aan de verlichting enzovoort te storten in het Nationale Rampenfonds. Dat is niet mogelijk. De kosten die het bijvoor beeld maakt voor inrichten van de Vishal. waar een verlicht aquarium opgesteld wordt en voor het engageren van het Marionettentheater, kan het comité al leen terug krijgen uit de toegangsgelden. De heer Geluk was daarom van mening dat in het niet getroffen gebied met kracht gewerkt moet worden. Verlichting van historische gebouwen Onder leiding van het G.E.B. worden de volgende punten in de stad verlicht: Gasthuis- en Raamvest, Frans Halsmu seum (de ingaing en de tuin), trapgevels van de Gasthuishuisjes. Nieuwe Kerk. Bavo of Grote Kerk, toren Bakenesserkerk. Janskerk (waarin thans het Stadsarchief gevestigd is), Vleeshal. Hoofdwacht, Stad huis, het beeld van Lourens Coster, de nieuwe Bavo, aan de Leidsevaart, Am sterdamse poort, Nieuwe Gracht (guir landes), oude gevels aan de Jansstraat, Hofje van Staat, de Waag, de Grave- stenenbrug, de trapgevels aan het Spaar- ne bij deze brug, het Gasthuishofje, de Stadsschouwburg, de tuin van het Pro veniershuis en de Kerkstraat. De opdrachten van het G.E.B. zijn aan Haarlemse firma's verstrekt, evenals een aantal van de straatverenigingen. Ook zijn opdrachten gegeven aan een bedrijf in Gouda; een lid van de firma van dit bedrijf woont in Haarlem en de werken zullen door Haarlemmers worden uitge voerd. Het comité werkt, na een onderbreking van de vorige week, weer verder en hoopt Vrijdagavond 13 Maart, als de lick- ten ontstoken worden, gereed te zijn. Voor deze avond had het reeds plannen gemaakt, maar het comité wil in de ko mende weken nader overwegen of ze uit gevoerd kunnen worden. Gisteren vierde de heer N. Verkooy, Adxiaan Loosjesstraat 26 te Haarlem, zijn zilveren jubileum bij de kaashandelmaat schappij van de gebroeders Stuijt. 's Mor gens werd de jubilaris, vergezeld van zijn vrouw en kinderen, door de directie ont vangen, die hem prees om zijn grote plichtsbetrachting. De heer Verkooy werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Het kantoorpersoneel gaf een wandsche- merlamp cadeau. Zijn collega's boden bij monde van de pakhuischef een kamerlamp aan. HAARLEM, 9 Februari 1953 GEHUWD: 9 Febr., J. van den Bogaardt en H. J. van Elk. BEVALLEN van een zoon: 7 Febr., C. W. van der Meijvan Veggel: J. M. E. Kooi manSpook; M. van der Kloetvan Stave ren; C. van der Vecht—Kroezen; C. van Breemen—Vaumont; W. VeldkampRoos; 8 Febr., W. van TaarlingZuidema; W. van der Reep—Esveldt; M. Vrolijk—van Kampen; J. F. Klinkenbergvan der Kallen; G. M. van Welde Wit. BEVALLEN van een dochter: 7 Febr., C. M. MaessenBrouwers; M. M. Kaagman Möring; 8 Febr., J. Roggeveenvan Santé; G. Pellikaanvan den Domhof; J. W. M. KerstjensBlom; 9 Febr., M. K. Top-Koenen. OVERLEDEN: 6 Febr.. J. Blok. 22 j.. Ha- zepaterslaan; 7 Jan., J. F. Feije. 56 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; A. Eerhart, 65 j., Burgwal; A. van VlietGriekspoor, 88 j., Floresstraat; H. Meskers, 77 j., Kamperlaan; W. E. Berretty, 22 m., Kleverparkweg; 8 Febr., C. Niemann—Fortgens, 85 j., Gedempte Oude Gracht; G. A. Chr. Wester, 5 m., Gast- huisvest. Met platen van mr. A. Menalda en Jan Kraakman zal in de komende weken in het land de aandacht op Haarlem als lichtstad worden gevestigd. De plaat van eerstgenoemde zal iedere week op het titelblad komen van het programma van het comité. Zaterdagmiddag om half drie zal de heer B. J. M. Spierings als eerste gezinshoofd officieel zijn intrek nemen in het complex flatwoningen van „De kieine middenstan der" aan de Hectorstraat in Haarlem- Noord. Er wordt van die gebeurtenis een klein feestje gemaakt, waarbij de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. An- genent, de architect J. van Velsen en de geestelijke vader van het plan „De kleine middenstander", de heer J. W. Th. Fibbe, aanwezig zullen zijn. De heer Fibbe deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt dat „De kleine midden stander" een deel van het eventueel over 1953 toe te wijzen bouwvolume zal krijgen voor de bouw van een tweede complex van 42 woningen. Het gehele plan voorziet in de bouw van drie blokken. Wat betreft de pogingen om te komen tot een analoog plan voor bouw van wonin gen die door arbeiders in eigendom ver worven kunnen worden, vernamen wij dat het wachten is op goedkopere bouwgrond dan thans ter beschikking staat. De door de gemeente aangeboden terrei nen in Haarlem-Oost zijn twee keer zo duur als die waarop „De kleine midden stander" bouwt, een gevolg van de hogere kosten van het bouwrijp maken van de grond. De plannen voor „Ons eigen huis" zullen dus pas verwezenlijkt kunnen worden wan neer in Haarlem-Noord (bijvoorbeeld ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, tussen Delftlaan en Rivierenbuurt) goedkopere grond bouwrijp is gemaakt. De heer J. W. Th. Fibbe heeft het initia tief genomen tot het oprichten van een comité dat zich ten doel stelt de adoptie van ouden van dagen door particulieren te bevorderen. Het gaat hier speciaal om de eenzamen onder de bejaarden, die de heer Fibbe wat vreugde wil bereiden door hen ten eten te laten vragen, een uitstapje te laten mee maken, op visite te laten komen en op welke andere wijze verder een lichtstraal gebracht kan worden in het monotone be staan der ouden van dagen. Het daartoe samengestelde comité, be staande uit vertegenwoordigers van sociale en charitatieve instellingen, raadsleden en hoofden van gemeentebedrijven of -dien sten, komt op Dinsdag 7 Februari in „Brinkmann" bijeen om de mogelijkheden in dit opzicht onder de ogen te zien. Samen met de directie heeft het perso neel van de firma Beijnes te Beverwijk 28.800.geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. Met een bewerking door C. F. Rath van Molière's „Schurkenstreken van Scapin" verscheen Maandag het schooltoneel van het Triniteitslyceum in de stadsschouw burg ten tonele. Welke bezwaren men ook mag aanvoeren fegen de wijze, waarop in de klassieken van het toneel het mes wordt gezet om ze maar dienstig te maken aan een bepaalde bezetting, er staat tegenover, dat het moeilijk is een stuk te vinden voor jongelieden, die slechts één keer in het jaar op de planken komen. Wanneer het dan nog een schoolvoorstelling geldt en men wil niet de platgetreden paden be wandelen is het begrijpelijk, dat een re gisseur zijn oog laat vallen op de zich voor het amateurtoneel lang niet kwalijk lenen de Molière al is het dan een Molière, die een behandeling heeft ondergaan. Toch vraag ik mij af of de keuze nu juist zo had moeten uitvallen. Ik herinner mij een toneelvoorstelling van het Triniteitslyceum in samenwerking met „Sancta Maria" van „Le Burgeois gentilhomme". Dat was een puike voorstelling, waaraan het Lyceum blijkbaar goede heugenis heeft getuige de buiging, die het opnieuw naar de grote Franse blijspelschrijver maakte. Alleen is dit maal de samenwerking met het meis jeslyceum niet voortgezet, wat ik betreur. Ik meen namelijk, dat Molière er in elke bewerking schamel afkomt. Zo'n bewer king is uit den boze. Of Molière het volle pond (en als dat inhoudt een hernieuwd samengaan met het meisjeslyceum, wat is er, dat dit tegenhoudt?) of een ander al leen voor jongens geschreven stuk. Het toneel moet niet dienstbaar gemaakt wor den aan ons, wij zijn de dienares van het toneel. Maar dat laatste is niet het geval wanneer een stuk bewerkt wordt. Bezint men zich op de voorstelling van het Triniteitslyceum, zoals zij onder regie van pater Bruno Donné O.E.S.A. tot stand kwam, dan dient gezegd, dat zij bepaalde lijk verdienstelijke eigenschappen bevatte. Er blijven altijd wensen ten aanzien van het tempo, dat bijzonder hoog moet lig gen: ten aanzien van de steeds wisselende effecten, die als evenzovele kleurschake ringen het spel levendig en boeiend maken en het van de ene climax naar de andere voeren, bijna ongemerkt zo natuurlijk lig gen zij er in opgesloten. Dat de jongens dat niet steeds in de letterlijke zin klaar speelden lag voor de hand. Ze vingen het tekort evenwel op door het plezier, waar mee zij hun rollen te lijf gingen, ze zochten hun kracht in het niet meer willen doen dan zij werkelijk konden een beperking, die wijsheid verraadt maar waar het even kon kreeg hun spel wel die kleine aanzet waardoor je ineens vrij en onbelem merd over de planken zwiert en je durft: dan groei je in je spel. Zo was het met Scapin, schelms en zo heel vooropgezet hul peloos. Een vooral van plastiek grappig uitgewerkte rol van John Daniels. Zo was het ook met Geronte (Gerard Haver) en zijn losbollige zoon, door Cees Heemskerk onbevangen gespeeld. Ook Argonte en niet te vergeten Carlo deden in hun verschij ning plezierig en natuurlijk aan. Zij lieten met de overige bezetting wel merken, dat er consciëntieus gewerkt was, de eerste voorwaarde voor het slagen van een voor stelling. De regisseur, zich instellend op de capaciteiten van zijn troepje, haalde er klaarblijkelijk uit wat er in zat. Het publiek amuseerde zich natuurlijk best. In zijn hoedanigheid van pater fami- lias woonde burgemeester P. O. F. M. Cre- mers, vergezeld door zijn echtgenote, de avondvoorstelling bij. De provinciaal der Augustijnen toonde zijn belangstelling P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Toen alles netjes was uitgeknipt, kon het plakken beginnen. De lijmpot kwam op tafel. Maar ze moesten beloven, dat ze geen vuile boel zouden maken en het plaksel niet aan het tafelkleed zouden vegen! Ze konden nu al 'n beetje zien, hoe het zou worden. De torentjes werden rond geplakt, en de muren aan elkaar. Toen moest alles eerst nog goed drogen. Ze waren wel 'n beetje ongeduldig om verder te gaan, maar oom Tripje waarschuwde, dat ze toch heus eerst even moesten wachten, tot de lijm goed droog was, anders zou het niet goed gaan. En toen deden ze dat ook. Maar eindelijk was het zover; toen gingen ze alles in elkaar zetten. Jongens, wat werd dat leuk! Hoe verder ze opschoten, hoe beter ze konden zien, wat het werd. En het werd aardig! Want onder het werk groeide het mooie kasteel, met torentjes, ramen, dak, en zelfs een ophaalbrug. „Mooi, hè?", zei Bunkie, opgetogen. En toen het daar eindelijk helemaal klaar op tafel voor hen stond, nou, dat was 'n prachtig ding geworden! Het leek wel echt, zoals het daar stond:.een kasteel in het klein. Ze hadden wel plezier van oom Tripje's cadeau. Een paar uren waren ze er zoet mee geweest onder het maken, en nu het klaar was, konden ze er mee spelen U scheert zich nog gemakkelijker, beter en 'sneller als U de extra\ scLcrpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt.1. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en »<"rfcct scheert., 'n gillette scheerap?ar.1/.t en zu behoren bu elkaar Blue Gillette Thin Gillette Een goeie morgen" begint met Gillette medewerking van het Oké-Cabaret voor haar leden. Op verzoek van het hoofdbe stuur worden deze avonden gegeven onder het motto: „Help onze afdelingen in het noodgebied". Men deelt ons mede, dat aangezien het apparaat der stichting Noordholland voor maatschappelijk werk nog niet function- neert, de Commissaris der Koningin met betrekking tot het coördineren en verlenen van maatschappelijke hulp aan de nood- gebieden, zijn bevoegdheden heeft gedele geerd aan de heer B. Fels, hoofd bureau Noordholland van het ministerie van Maat schappelijk Werk, wiens kantoor is geves tigd in Huize Rehoboth, Hazepaterslaan, Haarlem, telefoon 12277. Ten einde de heer Fels in deze bij te staan heeft de Commissaris der Koningin een adviescommissie ingesteld, waarvan mr. M. J. A. Moltzer voorzitter van ver melde stichting voorzitter is. Secretaris van deze commissie is de heer Fels voornoemd. Verder hebben hierin zitting genomen: mej. B. E. Harmens, secretaresse van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening; Mr. A. E. C. de Groot van Embden, kringcommissaris voor Noordholland van het Nederlandse Rode Kruis; Dr. F. C. J. Holthuizen, vertegenwoordi ger van het Rooms Katholiek charitatief centrum; P. Waardenburg, voorzitter van de af deling Noordholland van de vereniging van directeuren van sociale zaken; H. F. Wiebols, adjunct-secretaris van de Noord-Hollandsche Vereeniging: Het Witte Kruis; Jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, plaatsvervangend chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin. Aanvankelijk was het de bedoeling van de Bridge Club „Boekenrode" haar jaar lijkse voorjaarsdrive Zaterdag te houden, waarvoor reeds de nodige voorbereidingen waren getroffen. Na de ramp op de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden heeft het be stuur van genoemde bridgeclub zijn plan nen gewijzigd en besloten de opbrengst van de drive aan het Nationaal Rampenfonds af te staan. Het bestuur van Bridgeclub Boekenrode, daarbij in grote mate bijgestaan door de contactcommissie van de club, had een schat van prijzen weten te verzamelen. Hierbij dient in het bijzonder te worden vermeld de grote medewerking, v/elke door de Haarlemse en Heemsteedse winkeliers is verleend door vele voorwerpen af te staan. Als bijzonderheid moet worden ver meld dat door een kraaminrichting gratis verpleging voor tien dagen is aangeboden voor een kraamvrouw met pasgeboren baby. Na afloop van de drive zijn een groot aantal geschenken welke waren ontvangen, verloot. Ook deze opbrengst werd afge staan. De voorzitter van Boekenrode, de heer M. A. J. Daniels, deelde na afloop mede, dat het resultaat van de avond was dat een bedrag van tweeduizend gulden aan het Nationaal Rampenfonds kon worden afgedragen. Op 21 Februari zal opnieuw een drive voor hetzelfde doel worden gehouden. Door de heer Wempe is de zaal van „Dreefzicht" reeds belangeloos ter beschikking gesteld. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen belegt op 18 en 19 Februari ontspanningsavonden met De afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis verzoekt ons mede te delen: Nu de inzameling van kleding en dekking voor de slachtoffers van de watersnood zo danige resultaten heeft afgeworpen, dat aangenomen kan worden, dat de verzamel de voorraden althans in de eerste behoefte voorzien, zal de afdeling Haarlem en om streken van het Nederlandse Rode Kruis haar bemoeiingen bij het ophalen en ver der doorzenden dier goederen staken. De toevloed van goederen uit alle lagen der bevolking heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. Zonder de spontane medewerking in de eerste plaats van de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Ben- nebroek en van de organisatie van het vol ijverige U.V.V. te Haarlem zou de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederland se Rode Kruis de haar bijkans overstelpen de taak niet hebben kunnen volbrengen. De aanvoer der goederen vormde een probleem door de van spontaan en oprecht medeleven getuigende stroom van goederen, welke binnenkwam, hoeveelheden die 'alle verwachtingen, alle schattingen overtrof fen. Dat dit probleem kon worden opgelost is te danken aan de vele vriendelijke han den, die haar medewerking verleenden. De afvoer der goederen was een andere moeilijkheid, welke bevredigend kon wor den overwonnen door de medewerking van tal van grote en kleinere bedrijven, die hun soms zeer grote camions met chauffeurs belangeloos ter beschikking stelden. Mogen allen, die op welke wijze dan ook, hebben medegewerkt om de grote nood on- BINNENLAND Een employé van de zuivelfabriek De Ommelanden te Groningen is gearresteerd omdat hij zich niet hield aan een in kort geding gewezen vonnis waarbij hem verbo den was bij De Ommelanden in dienst të treden. Hij was voordien werkzaam geweest bij een condensfabriek te Leeuwarden. Bij zijn ontslag had hij een concurrentiebeding getekend volgens hetwelk hij niet bij andere dergelijke fabrieken in dienst mocht treden. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie heeft besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van vol- synthetische vezels. Zij heeft daartoe een licentie-overeenkomst met Dupont afge sloten. De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van vóór 2 Maart 1853 te houden sportwedstrij den, concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 procent van de bruto- recette aan het Nationaal Rampenfonds is afgedragen. De op 24 November te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activiteit gearresteerde Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan, zijn uit het land gewezen. Zij zijn Maandagavond per vliegtuig naar Djakarta vertrokken. De rebusactie voor het Erefonds voor Oud-Verpleegsters loopt teneinde. De trek king voor de aan deze rebusactie verbonden loterij zal op 13 Februari geschieden. Inzen dingen, die na 11 Februari binnenkomen, zullen buiten beschouwing blijven. Tengevolge van een verkeersongeval is op de verkeersweg Roosendaal—Etten de kapitein H. W. Borst om het leven geko men. Hij was afkomstig uit Venlo en hij behoorde tot het regiment Limburgse Jagers. HAARLEM EN OMGEVING Het vastenavondbal van de R.K. Haar lemse Toneelvereniging op Zondag 15 Fe bruari is afgelast. Het Scliouwburgcomité „Maatschappe lijke Zorg voor Zieken" zal Zaterdagavond 14 Februari een weldadigheidsavond geven ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, in de Stadsschouwburg te Haarlem door gezelschap Ruijs. Tot opzichter-tekenaar bij de dienst ge meentewerken te Purmerend is benoemd de heer Th. Meyer te Haarlem. De Koningin en Prins Bernhard hebben de wens te kennen gegeven op 27 Februari de officiële opening van de Boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam bij te wonen. Er zullen vier één-acters worden opgevoerd van Ed. Hoornik, W. F. Her mans, Manuel van Loggem en Brulin door amateurs uit verschillende steden onder leiding van G. J. van Mechelen. Er zal geen schrijversbal worden gehou den. De versiering van de schouwburg blijft achterwege. Het bedrag dat hiervoor be stemd was zal aan het Rampenfonds wor den afgedragen. Het Boekenweek-geschenk bestaat uit tien verhalen, verzameld door prof. dr. N. A. Donkersloot. Het geschenk voor de jeugd, „De Muze en de. Seizoenen", werd samengesteld door Clara Eggink. De bijzondere Boekenweek-avond in Haarlem zal worden verzorgd door het kleinkunst-ensemble „Arabesque" bestaan de uit Cruys Voorbergh, Hetty Blok en Cor Lemaire. der de slachtoffers van de ontzaglijke ramp die Nederland heeft getroffen, voor zover leniging in 's mensen handen ligt, te hel pen verlichten, vervuld zijn van een gevoel van grote dankbaarheid, dat zij in staat waren hulp, in welke vorm dan ook, te kunnen verlenen. De heer P. Leffelaar bezocht dezer dagen Spaarndam en het bleek hem dat velen be langstelling toonden voor het beeld van Peter. Zaterdagavond werd hU getroffen door de toespraak van dr. L. G. Korten- horst voor de radio, die de aandacht ves tigde op het beeld en o.a. zeide, dat met hand en hart het werk van het Nationale Rampenfonds gesteund moest worden. Een en ander was voor de heer Leffelaar aanleiding een plan uit te werken, om een gedenkpenning te laten ontwerpen; op de ene zijde zou een afbeelding van het beeld van Peter, gemaakt door de Haagse beeld houwer Gerda Rueb gemaakt kunnen wor den en op de andere zijde de woorden „Met hand en hart" aangebracht kunnen wor den. Zijn gedachte was de aandacht van de regering op het maken van een dergelijke penning te vestigen die haar aan landen zou kunnen aanbieden, die daadwerkelijk hulp hebben verleend na de ramp. In een Maandag gehouden vergadering van het comité Haarlem-Lichtstad heeft de heer Leffelaar zijn gedachten uiteen gezet en de leden van het comité meenden, vdat er aanleiding was te trachten de plannen te verwezenlijken. Voorts heeft het comité zich bezig gehou den met de vraag of het tijdens de Flora van 14 Maart tot half Mei mogelijk is Spaarndam meer in het middelpunt der be langstelling te stellen. De gedachte werd geopperd boottochten naar Spaarndam te houden en een afgietsel van het beeld op een punt van Haarlem te plaatsen. Enkele reisbureaux nemen reeds een bezoek aan Spaarndam in hun programma op. Ook is de mogelijkheid besproken om een tentoon stelling „De strijd van Nederland tegen het water" te houden. Het comité zal deze mogelijkheden onder zoeken. 44) Ze moest nu werkelijk handelend optreden. Tegen haar zin dacht ze opnieuw aan Philips sigarettenaanste ker in mevrouw Finchams kamer. Het was een duidelijke aanwijzing. Maar daartegen over stond Fiona uitdrukkelijke verkla ring, dat hel Peter Phipps geweest moest zijn, die mevrouw Fincham op zo'n onge woon laat uur had bezocht. Fiona was ech ter zéér bevooroordeeld ten opzichte van Peter Phipps en werd hierin gesteund door Philip. In het nuchtere morgenlicht begon ze zich af te vragen of zniet te veel zocht achter de ietwat verschrikte houding, waarin ze mevrouw Fincham de vorige avond had aangetroffen. Haar weigering om te zeggen, wie haar bezocht had, en haar vage toespelingen op Parkinson bete kenden misschien helemaal niets bijzon ders Mary bracht tegenwoordig om acht uur thee op bed en toen ze binnenkwam, zat Constance recht overeind in haar bed met een sigaret. „Goedenmorgen juffrouw", zei Mary. „Mary, wie was 't, die gisteravond zo laat nog op bezoek kwam?" vroeg Con stance zonder omwegen. „Kun jij 't me zeggen?" „Ik heb er geen idee van, juffrouw", antwoordde Mary, terwijl haar gezicht een stugge uitdrukking aannam. „Er is iemand heel laat geweest", zei Constance. „Kan 't meneer Phipps zijn?" „O, nee juffrouw", zei Mary. „Dat kan meneer Phipps niet geweest zijn. U moet geen aandacht schenken aan wat me vrouw Fincham zegt Ze beweert wel eens, dat hij haar op ongewone uren komt opzoeken. Maar dat is alleen maar een grapje van haar. Ze zou het nooit toe staan, dat hij heel laat nog kwam. Ze is erg strikt in zulk soort dingen". „Misschien was het dan meneer Bag- net", zei Constance. „Ik heb in ieder ge val iemand gehoord". „Die zou het geweest kunnen zijn", gaf Mary toe. „Hij komt op de gekste uren. Hij heeft een eigen sleutel, ziet u, en me vrouw Fincham vindt het prettig als hij 's avonds laat nog even komt kijken. Het is haast een gewoonte van hem. In het laatste jaar van de oorlog kwam hij om het uur 's nachts kijken, of alles in orde was. Mevrouw Fincham was daar zeer op gesteld. Het gaf haar een veilig ge voel". „O", zei Constance. „Maar mevrouw Fincham moet al in bed geweest zijn", voegde ze er aan toe, „het was zeker al na twaalven". „Nee, juffrouw", zei Mary, „mevrouw Fincham had me gezegd haar niet te storen, ze zat te patiencen en zei, dat ze niet zou kunnen slapen. Ze voelt dat al tijd van tevoren en blijft dan liever op". „O", zei Constance weer. „Het is dus heel goed mogelijk, juf frouw", zei Mary, „dat meneer Bagnet nog even is komen kijken en een praatje met haar gemaakt heeft. Dat komt wel meer voor". Zó zat de zaak dus in elkaar, dacht Constance ongelukkig. Maar toch kan ik Philip Bagnet niet zien als een chanteur, een schurk, die gebruik maakt van een zielige oude vrouw.... Het is uitgesloten! Waarom kreeg ik gisteravond echter op eens de indruk, dat hetgeen Neill altijd zegt, waar is.... Dat er niet geroerd moet worden in deze poel. opdat er geen onaangename dingen boven komen.... Als er echter onaangename dingen te ge beuren staan, dan zullen die toch ge beuren, of ik er nu ben ol niet. Ze trachtte niet meer te piekeren, doch zich te concentreren op een daadwerke lijk handelend optreden. Allereerst moest ze er achter zien te komen, wie hier des nachts op bezoek kwam. Ze zou de be zoeker op heterdaad moeten betrappen. Ze overwoog, of ze Sara van de gehele geschiedenis op de hoogte zou stellen. Sara had een helder, gezond verstand en gevoel voor verhoudingen. Ze begon zich zo snel mogelijk aan te kleden en voelde zich vol zelfvertrouwen, toen ze helemaal klaar was met haar toilet. Ten slotte zou Parkinson niet zo heel lang meer wegblijven en was Sara binnen haar bereik, voor het geval ze haar raad nodig mocht hebben. Waarschijnlijk zag ze de gebeurtenissen van gistex-avond in een enigszins overdreven licht, omdat ze ver schrikt wakker was geworden en haar zenuwen hier toch al tot het uiterste ge spannen waren. Zelfs het feit, dat de mysterieuze bezoeker hard weggelopen was, leek haar nu, op dit morgenuur, niet meer zo erg. Het was immers mogelijk, dat hij werkelijk haast had gehad.... Hoewel het haar niet helemaal overtui gend leek, wilde ze deze mogelijkheid toch niet over het hoofd zien. Wat Philip versus Phipps betreft, één van hen beiden was het waarschijnlijk geweest en ze zou alles op alles zetten, om er achter te komen, wie! Ze voelde zich rustig en vol vertrouwen, toen ze zich naar beneden begaf om te ontbijten. Er was een boodschap van mevrouw Fincham, dat ze haar ontbijt op bed wil de gebruiken, hetgeen Constance niet verbaasde. Neill zat reeds aan tafel. „Morgen, Con", zei hij opgewekt. „Ik hoor van Fi, dat er vannacht hier nogal wat te doen is geweest". „Inderdaad was er enige onrust", ant woordde Constance luchtig. „Tussen haakjes, waar was jij eigenlijk vannacht?" „Ik ben heus niet degeen, die de goede tante Chloë op het middernachtelijk uur een bezoekje bracht", zei hij enigszins scherp. „En evenmin was het dit om onze charmante vrouwelijk Sherlock Hol mes gerust te stellen Philip!" „Hoe weet je dat?" vroeg Constance. Ze schonk zich thee in en nam toast en marmelade. „Omdat Philip bij mij was", antwoord de Neill. „En daarmee denk je mij te overtui gen?" vroeg Constance ironisch. „Enkel en alleen het feit, dat jij verklaart, dat Philip en jij samen waren, moet zeker voor mij voldoede zijn!" Er kwam een blos van ergenis op zijn aardige, jonge gezicht „Je weet, dat ik nooit leugens vertel, Con", zei hij fel. Er kwam ook een blos op Constance's wangen. Ze betreurde haar woorden, maar op de een of andere manier wist het drietal zowel Philip, als Neill en Fiona haar steeds weer te prikkelen. Zagen ze bovendien niet in, dat het op geven van een alibi, zonder dat iemand er naar vroeg, op zichzelf al verdacht aandeed. Als voor één keer alles nu maar eens duidelijk was! Ei was echter niets dan duisternis Fiona was kennelijk vroeg opgestaan en had Neill gewaarshuwd (een afschu welijk Woord!) betreffende de afgelopen nacht, en zonder dat zij hem iets ge vraagd had, was deze nu onmiddellijk be gonnen haar gerust te stellen, dat noch hij noch Philip des nachts in het huis waren geweest „Laten we er verder niet over praten", zei ze kortaf. Hij keek haar even aan en zei peinzend: „Zie je nu in, dat het precies zo is, als ik je zei? Je hebt je gemengd in dingen, die beter met rust gelaten hadden kunnen worden. Het zijn onaangename dingen, misschien zelfs gevaarlijke dingen. Ze leiden tot allerlei verdachtmakingen en verkeerde denkbeelden tussen ons. Heus Con, je kunt veel beter weggaan". „O, je bent onmogelijk!" viel Constance boos uit. „Het is uitgesloten, dat je wer kelijk zo weinig weet, als je voorgeeft. Door alleen maar te doen, alsof er niets ernstigs aan de hand is, verhelp je het kwaad niet". Hij glimlachte even mat. „Laten we er verder geen woorden aan vuil maken. Ik heb geen zin in een woordenwisseling. Ik ben de hele nacht op geweest". Constance zou dolgraag juist wèl met hem gepraat hebben. Ze zou willen we ten, wat Philip en hij in de afgelopen nacht gedaan hadden. Ze wilde zekerheid hebben, dat het niet Philip was geweest. Als Neill zo fijngevoelig was, waarom voelde hij het dan niet aan, dat ze hier omtrent graag zekerheid wilde hebben? Als hij haar kon overtuigen, dat Philip uitgesloten was, dan zou ze zich veel prettiger voelen. Maar het was moeilijk om tot zijn werkelijke wezen door te dringen, hij scheen altijd min of meer op zijn hoede tegenover haar te zijn, en ei genlijk waren ze dat alle drie. Ze schenen altijd verbaasd, dat ze een van hen zou kunnen verdenken, maar nooit zeiden ze iets, waaruit ze een definitieve conclusie in hun voordeel kon trekken Mary kwam de eelkamei binnen en ze keek ongewoon gewichtig en bezorgd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6