Nadat het bran voordat de slangen spuiten De Kinderkruistochtkreeg een bewogen vertolking Kort en bondig J Wat doet de brandweer Maatkleermakers hielden wapenschouw Bloemendaal Heemstede Rijdend postkantoor komt naar Haarlem WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 RADIO Als voorproefje van de komende „Lente-Show" Pos tzegelhandel aren houden een loterij Voor practischer practijkexamens Ook hogere frequentie op Haarlems busnet Begeleiders van convooien vertellen hun ervaringen Auto's botsten in een bocht tegen elkaar Kolonel M. C. van Houten overleden Heemsteedse begroting wordt 19 Februari behandeld Gemeente-onderhouds werken vanmorgen aanbesteed Burgerlijke Stand van Haarlem Watersnoodzegels Hebreeuwse Evangelisatie vereniging komt bijeen Rector Alkemade wordt pastoor te Aerdenhout Losse arbeiders verdacht van diefstal in scholen H.O.V. voor de jeugd Café in Giethoorn uitgebrand Vreemdsoortige situatie In de Zusenzostraat in Haarlem zit meneer Burger, gelijk iedere avond na het eten, i op zijn werkkamer wat uit te rusten. Hij heejt de krant meegenomen en weggedoken j in een gemakkelijke stoel houdt hij zich op de hoogte van de wereldgebeurtenissen. Een cigaret steekt tussen zijn lippen. Deze heerlijke momenten mag niemand hem ontnemen. Vergrijpt men zich toch aan zijn rustig uurtje, dano jé, daar heb je 't al. „Piet! Daar is Pim aan de telefoon!" Meneer Burger slaakt een diepe zucht van „ongenoegen". Geërgerd gooit hij de krant op de grond en werpt de brandende cigaret in de richting van de asbak op het bureau. Met een klap slaat de deur dicht. De cigaret rolt over het bureau, valt en verdwijnt in de papiermand. Terwijl mijnheer Burger telefoneert, kringelt een rookspiraaltje omhoog, dat allengs dikker wordt De bewegingen van het gezin Burger zijn hier even niet van belang. Wel willen we eens kijken wat geschiedt aan de Ge dempte Oude Gracht bij de Brandweer, wanneer daar brand gemeld wordt. Op het stille bureau wordt de man die vandaag de telefoon bewaakt, opgeschrikt door gerinkel van het toestel 15333. Het is het toestel dat alleen belt bij brand melding. Hij brengt zijn hand naar de haak, en in dit korte ogenblik repeteert hij misschien onbewust wat hem te doen staat alsJa als, want zeker is het niet dat dit gerinkel brand betekent. Sommige individuen scheppen er wel eens genoegen in een omvangrijk bedrijf van dit soort zonder reden in werking te stellen. Zij denken dit tenminste, doch zij onderschat ten de routine van de brandweerman en derhalve zijn kennis van zaken. Hij be merkt gauw genoeg of de melding op waarheid berust dan wel op een „grapje". „Er is brand in de zus-en-zo-straat" klinkt een gehaaste stem aan de andere kant van de lijn. Het is de overbuur van meneer Burger die rook uit het raam zag kringelen en niet weet of de familie thuis is. De man bij 15333 noteert de tijd, het aanzien van de brand en de naam van de melder. Als 15333 na dit enkele bericht zwijgt is het vrijwel zeker dat nergens in Haarlem brand te vinden is. Ieder neemt immers het zekere voor het onzekere als hij vuur ontdekt. 15333 belt door, dusbrand! Tegelijkertijd zijn de commandant, de onder-commandant en vijf hoofdbrand meesters genoodzaakt (als ze thuis zijn) de dingen waarmee ze bezig zijn in de steek te laten om een hoorn van een haak te nemen. Hun woningen staan verspreid in de stad en hun toestellen bellen met 15333 mee, zodat ze de melding mee kun nen luisteren. De man aan de telefoon op de Gedempte Oude Gracht ziet voor zich zeven vlakjes, rnet de namen van de genoemde personen er boven. Vijf vlakjes zijn op rood ge sprongen terwijl er twee wit bleven (als een van de zeven meeluistert springt auto matisch „zijn vlakje" van wit op rood). De commandant en een van de hoofd- bfandmeesters zijn niet thuis, constateert hij. Direct schakelt hij de melder uit en zet het conferentie-apparaat in werking. Over het zelfde toestel overlegt hij nu met de onder-commandant met welk materiaal uitgerukt moet worden. De drukte en de spanning, die totnogtoe alleen in dit vertrek heersten, breidt zich plotseling uit over het hele gebouw, wan néér de bfandbel rinkelt. De rust is plotseling totaal verdreven. Uit alle delen stuiven mannen trappen af en gangen door naar de wagens, terwijl zij de uitrusting om het lichaam trekken. De commando-wagen, de ladderwagen en de wagen met de pomp-installatie stormen een kort moment later met loeiende sire nes de garage uit. Meneer Burger Meneer Burger is klaar met telefoneren, legt de hoorn op de haak en gaat terug naar z'n krantje. Als hij de deur opent geeft hij een schreeuw, rent weer naar beneden, komt terug met een emmer wa ter, werpt emmer en water naar laaiende vlammen en staat van ontzetting machte loos te staren in het vuur. Op dat moment rijden drie rode wagens de zus-en-zo-straat in. Op het bureau heeft de telefonist in middels niet stil gezeten. Hij loopt naar een ingewikkeld schakelbord en zet de schakelaar „Noord" om. Op een grote kaart van Haarlem heeft hij gezien dat de zus-en-zo-straat in vak Noord ligt. (Voor de brandweer is Haarlem in bepaalde vakken verdeeld: de vier windstreken en het Centrum). Daarna doet hij met scha kelaar „Zuid" hetzelfde. Op het moment dat hij deze bewegingen maakt springen in Noord en Zuid (beurtelings nemen alle vakken deel aan het blussingswerk, om ADVERTENTIE U koopt rustig bij ons en wU geven een betrouwbaar advies. Horen wij een loeiende sirene, zien wij een brandweerauto in hoog tempo na- Wij laten het wegdek vrij (dat wordt tenminste van ons verwacht) en laten de rode wagens door. Zijn zij in een andere straat verdwenen dan vervolgen wij onze weg en weten: er is brand. maar wat weten wij dan nog? geoefend te blijven) sigarenhandelaren, winkeliers, die een eigen zaak drijven, en anderen uit hun heerlijke luie stoel en rennen als de geoliede bliksem naar hun uitrusting. De vrouw, of een anaere huis genoot, maakt al hetzelfde gebaar om ais de wind de haak van de brandbel te lichten. We zijn, voor wie het nog niet begrepen heeft, even op bezoek bij de vrijwilligers. „Brand in de zus-en-zo-straat". Dat is al les. Bijzonderheden kan de huisgenoot niet te weten komen daar hij of zij slechts de helft van een telefoon in de hand heeft, namelijk een luisterapparaat. Ja, de sa menstellers van het brandweersysteem hebben waarlijk overal rekening mee ge houden „Zus-en-zo-straat" hoort de vrijwilliger zich toeroepen, terwijl hij de trap afram melt met zware laarzen aan de voeten, het brandvest slordig vastgeknoopt en de helm nog wat ongelukkig op zijn hoofd. Iiij bonkt regelrecht naar de deur. Pats! Dicht. En de vrouw neemt haar breiwerk op om de gevallen steken over te maken. Tientallen benen trappen nu wat ze trappen kunnen, want in werkelijkheid beleven vele gezinnen deze vijftig secon den drukte. Daar stuiven ze de hoek van de zus-en- zo-straat al om. Van alle kanten komen ze aanzetten. De brandwagens zijn hen ditmaal voor geweest en de „beroeps" hebben reeds geconstateerd dat ze met een gemeen brandje te doen hebben. De tongetjes bewegen zich vraatzuchtig langs de gordijnen. Met onbegrijpende starende ogen dren telt meneer Burger heen en weer in de oploop en tussen al die grote zware stroeve kerels. Hij is nog steeds in een staat van Nadat de telefonist op de Gedempte'Oude Gracht de brandmelding heeft doorgekre gen, loopt hij naar het schakelbord. Hij staat op het punt de schakelaars van de betrokken kringen om te zetten. En dan zal het met de rust van vele vrijwilligers gedaan zijn. Met deze demonstratie van een grote lad derwagen kan men duidelijk zien dat de Brandweer zich door een vierde verdieping niet laat afschrikken. verbouwereerdheid. Er worden enkele korte bevelen gegeven. De slangen rollen uit. De oploop volgt spiedend de vastbe raden handelingen van de brandbedwin- gers. De „beroeps" stellen en richten en brengen de pomp in werking. Drie van hen schuiven de maskers voor en verdwijnen in de rook, die uit alle poriën van het huis ontsnapt. Enkele vrijwilligers spuiten tientallen liters water in de rich ting van de brandhaard. Later is het gevaar bezworen en ver wijdert de oploop zich. In vele richtingen, vanwaar hij toekwam, trekt hij nu weg. De ladderwagen verdwijnt achter de an dere wagens om de hoek, maar kalm nu. De vrijwilligers schuiven de helm achter op het hoofd en kijken naar boven, waar jiog dunne sliertjes rook de hemel gaan bezoeken. Deze venijnige damp heeft hun ogen rood omrand. „Zo, dat is dat", zeggen zij met een zucht. Zij stappen op hun fiets en laten een straat met een natte plek achter zich. De inboedel van meneer Burger is er met op vooruitgegaan. De muren zijn ont veld en geblakerd. Z'n krant is ook ver brand, en alles stinkt. Waarom moest Pim cok bellen? Als voorproefje van de „Lente Show", die door de gezamenlijke Haarlemse kleer- makersbonden en vele eerste kl-as mid- denstandszaken op 19 en 20 Februari in het Krelagehuis wordt gehouden, werden gistermiddag aan vertegenwoordigers van de pers enige modellen van de te brengen „werkstukken" getoond. Evenals de heer Jac. Lu tt er man Jr., die de middag opende, was de heer W. Korte- kaas Jr. van mening, dat de maatkleding een persoonlijk cachet aan de drager geeft en dat het dessin óók in de herenkleding een belangrijke rol speelt. Door fiscale moeilijkheden zijn de om zetten in de maatkleding-bedrijven ech ter gedurende de jaren na de oorlog sterk gedaald en reeds geruime tijd zocht men naar mogelijkheden om door samenwer king weer tot betere resultaten te komen. Uitvloeisel van dit overleg tussen de geza menlijke kleermakersbonden is de reeds genoemde show, waarop o.m. acht beroeps mannequins de bezoekster, en niet te ver geten de bezoeker, 120 modellen waar onder een complete bruidsstoet en een jachtpartij zullen tonen. Voor de dames zijn er onder meer mantelpakjes, coctail- japonnen en avondtoiletten. Voor de he ren, want ook die nemen een belangrijke plaats in op deze show, zullen er costuums, overjassen en uniformen gebracht wor den. Bij de modellen voor de dames viel voor al een combinatie van Engelse tweed op, die met een lange stola en een charmant klein hoedje een bijzonder geslaagd geheel vormde. De hoeden, waarin vooral stro en veertjes verwerkt worden, zullen trouwens in het komende seizoen vrijwel alle zeer klein zijn. Ook de trois pieces en de zonnejurk van Engels katoen oogstten veel succes. Bij de heren schommelt de Nederlandse mode nog altijd tussen de Franse, Duitse en Engelse modellen. Bij het jaquet bij voorbeeld ontdekten wij een neiging naar de sportievere kant met het grijze fantasie- vest en het gewone overhemd in plaats van het plastron, maar de afwerking van het jaquet zelf, met de niet te brede jas en daaronder het twee-rijen vest was toch weer een concessie aan de meer conser vatieve stijl van de Engelsman. Bij het wandelcostuum vielen de lage, ronde schouders op en de kortere en nauwere broekspijpen, die dit costuum een ietwat losse, maar toch zeer geklede coupe geven. Dat de kleermakers zelfs niet voor het uniform werk terugdeinzen, bewees wel het waarlijk prachtige gala-uniform van een luitenant ter zee eerste klas, dat in snit en afwerking voor de beste buitenlandse modellen niet behoeft onder te doen. Enfin, ge moet op 19 en 20 Februari zelf maar eens op de „Lente Show" gaan kij ken en keuren. Om de entréeprijs behoeft ge het zeker niet te laten, want de gehele netto-opbrengist zal ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Met toestemming van B. en W. en met instemming van het Nederlandse Rode Kruis hebben de vijf Haarlemse postzegel handelaren besloten een loterij te houden, waarvan de baten bestemd zijn voor het Nationaal Rampenfonds. Er' zijn tweedui zend loten gemaakt die van heden af bij de handelaren te koop zijn. Particulieren heb ben ook prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een luxe album met duizend postzegels van Nederland en de overzeese gebiedsdelen, diverse albums en stokboeken en een aan tal postzegels. De handelaren hopen op deze wjjze ook een steentje te kunnen bij dragen aan het Nationale Rampenfonds. De trekking zal zo spoedig mogelijk wor den gehouden. Tijdelijk bureau opgeheven Met ingang van heden is het tijdelijke bureau in het Stadhuis van het hoofd be scherming bevolking, de heer H. J. de Vries, tot coördinatie van de diensten betreffende de hulpverlening aan de rampgebieden, op geheven. De heer De Vries blijft belast met de afwikkeling van de lopende aangelegen heden op dit gebied. 1 van de omzet voor het Rampenfonds De N.V. Nederlandse Groothandel in Tabaksarlikelen voorheen Jac. van der Laan te Amsterdam en Haarlem heeft be sloten in de week van 16 Februari tot en met 21 Februari 1 van de omzet af te staan aan het Rampenfonds. Zes bussen meer in geregelde dienst Wij vernamen in aansluiting op de in ons blad van Maandag gepubliceerde wijzigin gen in het stadsnet van de N.Z.H., dat bo vendien de frequentie op een aantal lijnen in het bijzonder tussen 13 en 20 uur zal worden verbeterd. Zo zal op de lijnen 3 en 4 tussen de ge noemde uren de tien-minutendienst weer keren en op lijn 5 zelfs de zeven a acht- minutendienst. Op lijn 6 blijft de twaalfminutendienst van kracht, waarbij bovendien, omdat de spoorwegovergang in de Pijlslaan weer ge passeerd zal worden, met vertragingen re kening moet worden gehouden. Het is ech ter gebleken dat het publiek in Zuid-West de vertraging liever accepteert dan de om weg via Overveen, zoals het laatste jaar werd geprobeerd. De zesminutendienst die door de lijnen 1 en 2 tussen Haarlem-Noord en Heemstede gecombineerd wordt gereden, wordt na 20 uur en op Zondagen vóór 13 uur een tien- minutendienst (nu twaalf-minutendienst). Op de nieuwe lijn 8 StationVelserend, komt een halfuursdienst, die tevens de fre quentie op het traject StationBloemen- daal verhoogt tot acht bussen in een uur. De verbetering komt ook tot uitdrukking in het grotere aantal bussen dat op het Haarlemse stadsnet gebruikt zal worden, namelijk 45 tegen nu 39. Daarbij is nog geen rekening gehouden met extra diensten, de verbinding met de Flora en dergelijke. Donderdagavond wordt in het Jeugdhuis te Bloemendaal een bijeenkomst gehouden, waarop twee begeleiders van convooien met kleren naar geteisterde gebieden er varingen zullen vertellen. Belangstellen den zijn welkom. In een der bochten van de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal zijn Dinsdag ochtend twee auto's, die uit tegenover gestelde richtingen kwamen, met elkaar in aanraking gekomen. De voertuigen waren zodanig beschadigd, dat ze moesten wor den weggesleept. De Haarlemmer G. W., die uit Overveen kwam, liep snijwonden op. Na ter plaatse door een dokter voor lopig te zijn verbonden heeft hij zich voor Joannes de Deo te Haarlem begeven. De Joannesde Deo te Haarlem begeven. De politie onderzoekt welke autobestuurder niet ver genoeg is uitgeweken. Met enkele sobere, ontroerende woorden maken de kronieken' -van Albert de Stade, Jacques de-Voragine en Albéric des Trois Fontaines uit het jaar 1212 gewag van een kinderkruistocht, die met een alle ver standelijke bedenkingen afwijkende geest drift door een grote schare van kinderen ondernomen werd. De gegevens over deze kinderkruistocht zijn zo schaars, dat men nauwelijks de historische waarheid van deze noodlottige onderneming durft te aan vaarden. Maar in al hun vaagheid konden die legendarische gegevens de impuls geven tot de ontplooiing van de poëtische fantasie van de Franse schrijver Marcel Schwob, die in een bewogen tekst de kin derkruistocht als een dichterlijke realiteit beschreef. Die tekst inspireerde de componist Ga- briël Pierné tot het schrijven van zijn niet minder bewogen muzikale legende „La croisade des enfants". Het werd evenals het werk van de dichter een werkelijkheid, niet slechts een verstandelijk aanvaardbare, maar ook een bovenzinnelijke. Hiervoor vond de componist een klankentaai van een bijna nimmer verflauwende werkings kracht. Steeds is deze muziek geladen met dramatiek. De lyriek, die het werk bevat men hoort deze in de fragmenten van de „Verhaler" en in de beschouwende zan gen van de kinderen en in enkele zelfstan dige episoden voor het orkest is met die dramatiek verweven. „De Kinderkruis tocht" wordt beheerst door een dramatiek, die het werk vaak heel dicht bij de opera brengt. Pierné heeft zijn fantasie geen. beper kingen opgelegd om concessies aan de uit voerders van zijn muzikale legende te doen. Wat er aan muziek in hem opwelde bij het lezen van de tekst van Schwob, heeft hij neergeschreven. En dat zijn muziek waar van de melodieënschat buitengewone eisen aan solisten en koren stelt en waarvan de harmonische ontwikkeling met chromatiek en harmoniek de uitvoeringseisen nog eens extra verzwaart. Wanneer men bedenkt, dat voorts de vaak lastige rhythmiek, de noodzakelijke klankkwaliteit en voordracht de aandacht vragen, kan men zich voor stellen voor welk een geweldige taak het „Koor Katholiek Haarlem" stond, toen het gisteravond in de Gemeentelijke Concert zaal het werk van Pierné tot uitvoering bracht. Het koor heeft onder leiding van zijn dirigent Albert de Klerk die taak bewon derenswaardig verricht. Deze waardering betreft zowel het vrouwenkoor, dat de „Hemelse stemmen" in verfijnde klank en ook nadrukkelijker deed horen, als de mannen, die zich als Matrozenkoor uit stekend konden laten gelden. En als vol ledig, gemengd koor maakte het ensemble diepe indruk met de extatische slot apotheose. Even grote bewondering past voor het meisjeskoor van de Mariaschool in de Koningstraat, dat (voorbereid door Jos. de Klerk) met opvallende zekerheid en met welluidende, nimmer geforceerde klank en alle gewenste nuanceringen zong. De doorgaans zeer lastige modulaties en andere harmonische opeenvolgingen wer den haast spelenderwijs uitgevoerd. In het bijzonder aangrijpend was de kinder- lijk-naieve voordracht van de volkslied achtige melodie, die als een symbool door de andere muziek heen klonk. Op de solisten kon Albert de Klerk ten volle rekenen. De sopraan Corry Bijster was vocaal en typerend voortreffelijk als de blinde Alain. Ook de jonge dramatische sopraan Corry van Beckum kan met ere genoemd worden, evenals de tenor Willy van Hese als de verhaler. Zijn zingen stond op voornaam peil. Aan Jos. de Klerk was het „verhaal van de matroos" ter vertol- BINNENLAND Op 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr. L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was een uitgebreid huldigingscomité gevormd, waarvan de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, president was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengeko men gelden zullen aan het Nationale Ram penfonds worden afgedragen. Een 30-jarige vertegenwoordiger uit Rijswijk, die zich als belastingambtenaar had voorgedaan en zodoende van een Rotter damse aannemer f 3500 wist los te krijgen, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Een 31-jarige handelscorrespondent uit Vlaar- dingen, die bij de aannemer werkte en van wie de vertegenwoordiger inlichtingen had gekregen, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. Een tienjarige jongen uit Oude Tonge, die geëvacueerd was naar Kwintsheul, is daar in een sloot gevallen en verdronken. Het grootste deel van de turfproductie der veenderijen in Friesland kon niet wor den verkocht. Gedeputeerde Staten hebben de gemeentebesturen verzocht het gebruik van turf te bevorderen. De ketels van het provinciaal stoomgemaal zullen tijdelijk met turf gestookt worden. HAARLEM EN OMGEVING In samenwerking met de Haarlemse Schaakkring houdt de schaakclub „Rolland" Donderdagavond in gebouw „Irene" te Over veen een simultaanwedstrijd. De simultaan- speler is een nog niet bekende sterke hoofd klassespeler uit Haarlem. Het totaal aan inleggelden, dat minimum één gulden be draagt, komt in het geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De wijk Aerdenhout van de Hervormde Gemeente Bloemendaal zal op Woensdag 18 Februari in de Kapel aan de Leeuweriken laan een filmavond houden. De heer K. Markestein, verbonden aan de Hervormde Jeugdraad te Amsterdam, zal spreken over het werk, dat in de hoofdstad voor massa- jeugd gedaan wordt, in het bijzonder in de jeugdhonken. Een film wordt vertoond. ADVERTENTIE king toevertrouwd. Zijn sonore zang. werd gedragen door de ware religieuze bewo genheid, die de „legende van de sterren" vermag op te roepen. De H.O.V. mag wel speciaal genoemd worden wegens de prachtige steun, die zij aan de uitvoering gaf. Hier kon men niet alleen spreken van begeleiden, want daar voor is het aandeel van het orkest tè zelf standig en tè belangrijk. En dit geld zowel voor het orkest als geheel als voor de solistisch optredende instrumentalisten. Maar om dit grote apparaat van koren, solisten en orkest te doen functionneren was een dirigent nodig. Albert de Klerk was die dirigent. Met zijn capaciteiten van geboren toonkunstenaar leidde hij met dwingend gebaar zijn koor en de meisjes en zorgde hij er voor dat het orchestrala gedeelte gerealiseerd werd in de bewogen geest van Pierné's meesterwerk. P. ZWAANSWIJK. Op 73-jarige leeftijd is te Leiden over leden de heer M. C. van Houten, kolonel b.d. van de Koninklijke Maréchaussée en directeur van het Nederlands Leger museum te Leiden. De heer Van Houten diende vele jaren bij de veldartillerie en ging daarna over naar het wapen, van de Koninklijke Maréchaussée. In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten belast met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II. Sinds 1939 was hij directeur van het Ne derlands Legermuseum. Ook was kolonel Van Houten vice-voorzitter van de Inter nationale Organisatie tot Bestrijding van de Misdaad. Hij heeft zich bovendien bij zonder verdienstelijk gemaakt bij het red den van de inventaris van het in 1944 grotendeels verwoeste kasteel Doorwerth. De Heemsteedse gemeenteraad zal op Donderdag 19 Februari de gemeentebegro ting voor 1953 behandelen. De vergadering begint om half tien en zal de gehele dag in beslag nemen. Hedenmorgen werden in het Verver singshuis „Groenendaal" door de gemeente Heemstede de volgende onderhoudswerken aanbesteed: le. Het onderhoud van gemeentegebou wen .bruggen, hekken, enz., gedurende het jaar 1953, voor zover dit het timmerwerk betreft; 2e. Het onderhoud van gemeentege bouwen, bruggen, hekken, enz. gedurende het jaar 1953, voor zover dit het schilder werk betreft; 3e. Het verrichten van loodgieters- en elecrticiënswerken aan de gemeentege bouwen. Bij het openen van de in totaal 15 bin nengekomen formulieren bleek, dat de volgende firma's respectievelijk als hoogste en laagste inschrdijvers golden: le. C. Slieker f 5600.en A. van Huis steden f 4987.—; 2e. Van Oord en Co. f 6010.— en J. Petri f 4698.—; 3e. C. Dull? f 2451.en G. van Babel f 1938. KEUZE UIT: PHILIPS - ERRES - FRIDOR COLUMBIA - GRAETZ - BRAUN iED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 Betaling eventueel in overleg. HAARLEM, 10 Februari 1953 ONDERTROUWD: 6 Febr., H. Marijnis en A. Duister; 10 Febr., A. Brosens en H. Wol lenberger; W. Volk en J. Braakenburg. GEHUWD: 10 Febr., W. Tensen en E. Smakman; B. M. Bisschop en W. den Hertog. BEVALLEN van een Zoon: 7 Febr., J. M. Engelbracht—van Ommeren; 8 Febr., J. van Zijl—Soppe; 9 Febr., J. G. Schadevan Elk; G. Molhoekvan Looij; J. W. van Ham Smit; 10 Febr., E. Th. Berkhoutvan der Lee; J. M. Ballintijnde Ruijter. BEVALLEN van een dochter: 9 Febr., P. W. M. Korfagevan Midden; J. Hessels van den Bosch; 10 Febr., J. Swenvan der Plas. OVERLEDEN: 7 Febr., A. J. van den Ham, 83 j., Santpoorterstraat; 8 Febr., W. Duijff, 73 j., Lorentzkade; N. D. Verspuij, 25 j., Bol- werkslaan; E. Kristel—Schagen, 75 j., Mero- vingenstraat; 9 Febr., A. J. MagonButer, 72 j., Ceramstraat: E. van der Ham—Berends, 87 j., Jansstraat; M. van ZutphenSol, 62 j., Jacobstraat; W. Sprenkels, 73 j., Schoterweg; F. H. Tielens, 56 j., Muidcrslotweg; J. Th. Meijer, 75 j., Kamperlaan. Vrijdag komt een rijdend postkantoor naar Haarlem. Het zal van 's morgens 9 tot 's middags 5 uur op de Grote Markt staan. Men zal er niet alleen Watersnood-postze gels kunnen kopen, maar ook de zogenaam de eerste-dag-omslagen. Aangetekende stukken, die aan dit auto-postkantoor wor den aangeboden, worden voorzien van een bijzondere strook. Brieven die men in de brievenbus van dit rijdende postkantoor werpt, krijgen een speciaal dagtekening stempel. Zaterdag, Zondag en Maandag houdt de Hebreeuwse Evangelisatievereniging een conferentie in de kerk der Broedergemeen te aan de Parklaan. Er worden bijeenkom sten gehouden in de morgen, middag en avond. Het hoofdthema van de conferentie is „Ontwaakt, gij die slaapt, staat op uit de doden en laat Christus verlossend, gene zend en heiligend over u lichten". Sprekers van verscheidene kerkgenootschappen en gemeenschappen zullen het woord voeren. In plaats van pastooor W. M. Bosch, aan wie om gezondheidsredenen emeritaat is verleend als pastoor van de Sint Antonius- parochie te Aerdenhout-Bentveld, is be noemd rector G. P. A. Alkemade, thans rector van het Katholieke meisjeslyceum aan de Reinier Vinkelskade te Amsterdam. Voor hij in Amsterdam werd benoemd was de heer Alkemade van 1933 tot 1938 ka pelaan van de kathedrale kerk te Haarlem. Dezer dagen bemerkten leerlingen van een school, dat er in de avonduren uit de garderobes voorwerpen waren gestolen. Een dag later ontdekte men, dat er twee mannen bezig waren garderobes te door zoeken, waarna de politie werd gewaar schuwd. Naar. het bureau van politie wer den de losse arbeiders F. H. (43 jaar) en A. R. (29 jaar) overgebracht. Een nader onderzoek werd ingesteld en in de wonin gen van de verdachten vond men twee bontmantels, twee fietsen en portemon- naies. Vermoed wordt, dat het tweetal be zoeken heeft gebracht aan verscheidene Haarlemse schoolgebouwen. De politie neemt aan, dat de buit in deze gebouwen hoofdzakelijk uit portemonnaies heeft be staan. Het derde schoolconcert door de H.O.V. onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd heeft plaats op Donderdag 19 Fe bruari in de gemeentelijke Concertzaal en wordt gedirigeerd door Marinus Adam, die tevens mondelinge toelichting bij de uit te voeren werken geeft. Op het programma staan de ouverture Leonore III van Beet hoven, de Symphonie nr. 88 in G. van Haydn en de fantasie over „In een blauw geruite kiel" van Hans Osieck, waarin de componist als piano-solist optreedt. De tweede voorstelling van „De Vrek" van Molière door het toneelgezelschap van Jan Musch heeft op Woensdagmiddag 18 Februari in de Stadsschouwburg plaats. Zij wordt speciaal gegeven voor leerlingen, die tot de eerste vertoning geen toegang konden krijgen. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal morgen geen spreekuur houden. Op 7 Februari j.l. is tijdens een bijeen komst in Den Haag door een. aantal leraren besloten tot de oprichting van een lande lijke Vereniging van Leraren voor Practijk examens (V.L.P.) in handelscorresponden tie Nederlands en moderne talen, boekhou ding, steno en machineschrijven. Het doel van de vereniging is, de practijkexamens op meer practische grondslag af te nemen. Met ingang van Juni a.s. zullen de examens van deze vereniging in tal van plaatsen in Nederland halfjaarlijks worden gehouden. Een der Giethoornse toeristencentra, café „Watersport Centraal" is vanochtend, ver moedelijk tengevolge van een steekvlam uit de gasleiding, tot de grond toe afge brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van een nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevindt zich met de Giethoornse punterploeg in het rampgebied, waar hij deelneemt aan de hulpverlening. Een vreemdsoortige situatie ontstond hedenmorgen omstreeks tien uur op de Lange Brug over het Spaarne. Een perso nenauto wilde nog snel de brug nemen voor zij zou worden opgehaald. De brug- gewachter was echter vlugger dan de chauffeur. Zo kwam de auto in de lucht te hangen, het voorste gedeelte op het weg dek, het achterste gedeelte op het reeds rijzende bruggedek. Pogingen om de brug weer te laten zakken lukten op onverklaar bare wijze pas na tien minuten piekeren en zwoegen. De auto kon op eigen kracht wegrijden en was alleen aan de uitlaat be schadigd. De belangstelling was groot!

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3