Gebrek aan ruimte centraal probleem van Haarlems onderwijs Onze p Prae-advies over godsdienstonderwijs Kort en bondig „Faust" voor Geloof en Wetenschap Orgelconcours weer in zomermaand HARTENDORP Ledenconcert H.O.V, met Turkse pianiste SLEUTEL WEG? 9 MA IS ON „MA R CEL Milde tariefsverhoging stroom in Heemstede Vannacht extra-bussen GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Corry van Beckum debuteerde als Marguerite Ereleden van „Sint Lucas" Haarlemse politie hield jeugdige inbrekers aan Jm Werken van Mozart en Franse componisten Voor het Rampenfonds Vondelschool Bijna duizend gulden voor Rampenfonds Feestavond voor jeugdige vissers Nachtdienst apotheken DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Het hoofdstuk Onderwijs van de Haarlemse gemeentebegroting: mag zich telken jarc jn een toegewijde aandacht van de raad verheugen. Ook gistermiddag was Hat het geval en, evenals als regel bij voorgaande gelegen heden, gaven de raadsleden meer algemene beschouwingen over de wensen en mogelijkheden, die zij ten aanzien van bepaalde punten koesterden of nagestreefd wilden zien, dan dat er critiek werd geoefend. Citeerde de heer Voogd (Arbeid) een woord van ds. M. G. Blauw, dat „Haarlem op onderwijsgebied een illuster voorbeeld genoemd kan worden," ook de heer W e n- sing (C.H.U.) onthield inzonderheid wethouder D. J. A. Geluk de lof van zijn fractie niet. AI vroeg hij zich af of de heer Geluk naast zijn veelomvattende taak op representatief en cultureel terrein altijd wel voldoende gelegenheid had om ook het persoonlijke contact met het onderwijs te onderhouden. Daarom adviseerde hij de instelling van een afzonderlijk spreekuur voor leerkrachten bij het onderwijs. Het stemde de heer Voogd tot voldoe ning dat het college zoveel aandacht heeft voor de mens-vorming op de school, be treurde echter dat het'bijzonder onderwijs zo weinig belangstelling heeft voor voor zieningen als schoolmelk, schoolzwemmen en school- en werktuinen. Van belang voor het constateren van lichamelijke afwijkingen op jeugdige leef tijd achtte hij het dat ook in de lagere klassen vakonderwijzers gymnastiek ge ven. Hij bepleitte voorts de vorming van leerkrachten voor bijbelonderricht op basis van vrijwilligheid. Voorts zou de heer Voogd het toejuichen indien met de ouderraad besproken zou worden hoe de materiële ongelijkheid tus sen verschillende oudercommissies zou kunnen worden opgelost. Meer afwisseling in de commissie van onderzoek voor de benoeming van hoofden kwam hem eveneens aantrekkelijk voor, evenals een onderwijzersdag gewijd aan de aesthetische vorming op school. Ontstellende dingen kwamen onlangs aan het licht toen onderzocht werd hoe het stond met de verlichting der schoollokalen. De heer Voogd had het gevoel gekregen, dat ongemerkt heel wat schade aan kinder ogen werd toegebracht door onvoldoende lichtsterkte. De heer Voogd was erkentelijk voor de steeds verbeterde vergoeding voor de leer middelen (namelijk van 1,75 in 1938 tot 8,25 in 1952, doch hij wees erop, dat de Nederlandse Onderwijzersvereniging als norm ongeveer tien gulden per leerling stelde. „A bsurd Hij vond het voorts een absurde toestand, dat het schoolpsychologisch bureau nog steeds niet onder de afdeling onderwijs valt en noemde enige symptomatische ge vallen van het gebrek aan contact tussen onderwijskringen en het bureau. Spreker brak een lans voor het sluiten van een ver zekering van de schoolkinderen tegen cle gevolgen van ongevallen tijdens de school tijd en de gang van en naar cle school. De lieer Voogd besloot zijn betoog met een bespreking van het ruimtevraagstuk, hetgeen door de volgende spreker, de heer Proper (CPN) het centrale probleem van het Haarlemse onderwijs werd ge noemd, een standpunt dat ook dat van mejuffrouw Bolsius (KVP) was. Deze spreekster vestigde met name de aandacht op de moeilijkheid die enkele Rooms-Katholieke scholen in dit opzicht ondervinden. Ook het gebrek aan gymna stieklokalen genoot haar belangstelling, dit te meer omdat zij het lichamelijk on derwijs van groot belang achtte voor geest en lichaam. Evenals vorige jaren vroeg zij meer aan dacht voor het onderwijs in het Neder lands, ongetwijfeld een stokpaardje van edel ras. Vermindering van het aantal leerlingen per klasse vond zij ook nodig voor beter persoonlijkheids-onderwijs. Aan de andere kant merkte zij op dat de school ook te veel aandacht kan ten deel vallen en zij waarschuwde tegen een inschakelen der scholen bij allerlei acties. Mevrouw Scheltema-Conradi (VVD) riep de problemen op die samen hangen met Centrale school en voortgezet lager onderwijs, dat zij van groot belang vond. Betere aansluiting op het nijver heidsonderwijs was wenselijk, mede met het'oog op de mogelijkheid dat meisjes niet meer voor haar vijftiende jaar. tot de fa briek zullen worden toegelaten. Minder goed te spreken was zij over het nieuwe leerplan voor de lagere scholen, waarvan de uitvoering na twee jaar nog niet veel perspectief biedt. ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 Nederlandse, Belgische eu Duitse mededinging Het derde internationale orgelconcours te Haarlem zal worden gehouden op 16, 17 en 18 Juli van dit jaar. De eerste dag zal zijn gewijd aan de improyisatieweclstrijd. De winnaar van verleden jaar, prof. Anton Heiller uit Wenen zal zijn wisselprijs de zilveren tulp tegen een Belgische, een Duitse en twen Nederlandse mededingers moeten verded'gen. De jury zal ditkeer bestaan uit-de organisten Lady Susi Jeans uit Dorking in Engeland. Alf Linder uit Stockholm in Zweden en Albert de Klerk uit Haarlem. De juryleden zullen op 17 Juli een con cert op het alom bekende Muller-orgel in de Grote Kerk geven. Op Zaterdag 18 Juli heeft in het Gemeentelijk Concertgebouw een concert door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey plaats, waarbij Albert de Klerk als solist het befaamde orgel van Cavaillé Coll bespeelt. Onder meer wordt bij die gelegenheid de wereldpremière ge geven van het in opdracht van de Commis sie Internationaal Orgelconcours door Sem Dresden gecomponeerde driedelige werk voor orkest en orgel. Het' concours gaat uit van de stichting Haarlems Bloei en wordt georganiseerd in samenwerking met de N.C.R.V. Er bestaat voor dit evenement belangstelling uit alle delen van de wereld. Deelnemers aan de improvisatiewedstrijd mogen de leeftijd van 35 jaar niet overschreden hebben. Men zal zich herinneren dat de wisselprijs de eerste keer door Louis Toebosch uit Breda gewonnen werd. Mevrouw Scheltema waarschuwde tegen achterstelling van de bestaande, oudere gespecialiseerde middelbare scholen bij voorbeeld in gebouwen en outillage ten opzichte van do nieuwe lycea, in het bij zonder brak zij een lans voor het gym nasium, vooral omdat zij evenals de volgende spreker al die „klassieke top jes' van de lycea maar matig waardeerde: weinig belangstelling, toch veel leraren. Zo voelde zij er ook veel voor de HBS A te hervormen in een échte handelsschool, aan de andere kant zag zij geen heil in al te luxueuze zaken als de vorming van- een discotheek. De heer Wen sing (CHU) schetste de taak van de toekomstige gemeentelijke inspecteur op het lager onderwijs als die van een buitendienst-ambtenaar van de afdeling onderwijs, niet die van een func tionaris met een afzonderlijke dienst. Deze spreker zou voorts gaarne zien dat de HBS-ers A en B in één gebouw zouden worden ondergebracht waarna de meisjes- HBS aan een redelijk gebouw zou kunnen worden geholpen. Stippen wij uit het betoog van de heer Wensing nog aan, dat meer zorg moet worden besteed aan hancischrii'tverbetc- ring, dat de Centrale school toch meer op eind-onderwijs dan op een opleiding ge richt moet zijn, dat er ook inzake de bouw- mogelijkheid van nieuwe schoolgebouwen gestreefd moet worden naar gelijke kan sen voor bijzonder en openbaar onderwijs. De heer Wensing besloot zijn rede met het indienen van een motie, mede namens de heren Voogd, Spek en B e 11 i n k, waarin B. en W. gevraagd wordt van prae-advies te dienen over de mogelijkheid van invoering van godsdienst onderwijs als leervak on de gemeentelijke middelbare en voorbereidend hogere scholen en de aanstelling van leerkrachten daarvoor. Antivoord Het antwoord van wethouder Geluk nam anderhalf uur in beslag. Wij laten uit zijn heldere uiteenzetting de volgende hoofdpunten volgen. Ruimtevraagstuk: In Noord komt ver lichting wanneer de Rooms-Katholieke school aan de Geusevesperstraat gereed is, in Oost wanneer dat met de tweede Van Zeggelenschool het geval zal zijn. De bouw van dé laatste zal omstreeks Augustus/ September voltooid kunnen zijn. De plan nen voor de Röoms-Kath. v.g.l.b.-school in Oost hebben vertraging ondervonden omdat eerst nagegaan moest worden hoe het met de behoefte aan dat soort scholen in het algemeen gesteld is om daarna de plaats in het geheel van de stad te kunnen bepalen. Het systeem om eerst gebouwen neer te zetten om daarna uit te maken welke school daarin gevestigd kan worden, is voor Haarlem niet aanbevelenswaardig. Tegenover de heer B e 11 i n k (V.V.D.). die het nut van de schoolmelkrcgeling in twijfel had getrokken, stelde de wethouder een merkwaardige statistiek inzake de ver schillen in lichamelijke conditie van kin deren die wel en die niet van die regeling gebruik maken. Het leerplan voor de lagere scholen is klaar, het moet op wettelijke wijze worden vastgesteld. Uitbreiding van het vakonderwijs in lichamelijke opvoeding wordt nagestreefd, aanstellen van vakonderwijzers voor de laagste klassen zal echter f 61.500 kosten, hetgeen de wethouder van financiën het voorhoofd doet fronsen. Godsdienstonderwijs: Tegen de motié- Wensing bestaat geen enkel bezwaar; in tegendeel, B. en W. zien dit onderwijs van eminent belang voor de cultuurhistorische vorming en voor de waardering van de ge dachten van anderen. De bevordering van het Nederlands wil spreker gaarne bewerken, onder meer door het inlassen van een opstelwedstrijd in het interscholair tournooi. Aan het opknappen van Oudere school gebouwen met de daarbij behorende outil lage wordt gewerkt. Zo is men bezig met de Rooms-Katholieke Ulo aan de Ged. Oudegracht, ook de Jan Liglhartschool komt aan de beurt, zodra het schoolgebouw aan de Voldersgracht vrij komt. Over mogelijke combinatie van middel bare scholen in het centrum kon de heer Geluk nog geen uitspraak doen. Dat het gymnasium zal blijven bestaan is zeker, combinatie van de H.B.S.en A en B in één gebouw zou tot grote slijtage leiden, waar dit gebouw ook nog de avondnijverheids school herbergt. Bovendien is het schade lijk voor het karakter van een school wan neer zij samen met een andere wordt ge huisvest. Inzake de gemeentelijke inspecteur was de wethouder het met de heer Wensing eens; over het Avondlyceum kon in dit stadium nog weinig nieuws worden mee gedeeld. De door de heer Voogd gewenste Ongevallenverzekering achtte de wethou der op practische gronden niet urgent. Over het schoolpsychologisch bureau bleek de heer Geluk het meer met de heer Voogd dan met zijn ambtgenoot Bakker eens te zijn. De laatste had de nadruk ge legd op het medische karakter van die in stelling, de heer Geluk meende dat de paedagogische kant praevaleerde. Meende wethouder Bakker dat de „kinderziekten" van het bureau wel na vervulling van enkele vacatures overwonnen zouden wor den, de wethouder van Onderwijs gelooft dat het vrijer moet kunnen werken dan thans het geval is, nu de banden met het Onderwijs ook te los zijn. Bijzonder kleuteronderwijs De heer Spek (A.R.) en mej. Bolsius (K.V.P.) vroegen het college of er meer aandacht besteed kan worden aan het bij zonder kleuteronderwijs, nu het openbaar kleuteronderwijs gelegenheid heeft gehad de achterstand in te halen. Wethouder Geluk zegde toe, dat in nieuwe woonwijken gelijkgerechtigdheid betracht zal worden. M i d d e I b a a r Onder w ijs In antwoord op vragen van de heer Spek over bijdragen in de kosten voor het mid delbaar onderwijs door buitengemeenten antwoordde wethouder G el u k, dat het overleg met de gemeentebesturen zover gevorderd is, dat Heemstede (waar de meeste leerlingen wonen) bereid is in de kosten bij te dragen en wel met ingang van 1 Januari 1952. Met, Bloemendaal moet nog overleg gepleegd worden in hoeverre deze gemeente bereid is mee te werken". Bijdrage voor het nijverheidsonderwijs De heer Willem se (Arbeid) vroeg speciale aandacht voor het nijverheids onderwijs, in het belang van de industriële ontwikkeling, om de werkloosheid te ver minderen en om het levensgeluk van kin deren te bevorderen. Kan het bureau voor beroepskeuze meer ingeschakeld worden dan tot dusver? De heer Knape (K.V.P.) merkte op, dat men uitbreiding van bet nijverheids onderwijs (speciaal middelbaar en voor bereidend hoger) dient te stimuleren. Wethouder G e u k zeide, dat het college zich gaarne schaart achter de beide spre kers. Het verheugt zich er over, dat de resultaten van het nijverheidsonderwijs steeds beter warden. Gezinsverbruik niet belast, winkeltarief ingevoerd Van 1 Februari van dit jaar af geldt weer de overeenkomst voor de levering van electriciteit tussen Haarlem en Heemstede. Deze overeenkomst was in 1945 door een Pvijzenbeschikking buiten werking gesteld. De consequentie hiervan is dat Heem stede in 1953 88 mille meer voor de aan koop van electriciteit moet gaan betalen. Dit bedrag kan slechts door een tariefs verhoging worden gedekt. B. en W. stellen echter voor de prijs van de stroom voor eerste levensbehoeften niet te verhogen. Voor het gedeelte dat boven het gezinsverbruik wordt afgenomen, zal de prijs met drie cent per kWh verhoogd worden. Tevens zal het gezinstarieven- schema iets worden uitgebreid en wel als volgt: voor gezinnen van 2 inwonende leden of voor alleen wonende personen 280 kWh per jaar; voor gezinnen van 3 of 4 inwonende leden, de eerste 310 kWh per jaar; voor gezinnen van 5 of 6 inwonen de leden de eerste 345 kWh per jaar; voor gezinnen van meer dan 6 inwonende leden, de eerste 3§0 kWh per jaar. Dezelfde aantallen gelden tevens voor kubieke meters gas. Voor winkelverbruik wordt nu ook het primair verbruik tot 380 kWh niet ver hoogd. De kooktarieven worden niet verhoogd. Na afloop van de voorstelling in het Rembrandttheater ten bate van het Ram penfonds, waaraan het Koninklijk Mannen koor Caecilia medewerking- verleent, zul len extra-autobussen rijden naar Haarlem- Noord (eindpunt lijn 5), Amsterdamse buurt en Heemstede. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer A. Mak, Bever wijk, en voor het candidaatsexamen ge schiedenis de heer H. O. Hecrma van Vos, Vogelenzang. De door de schaakclub „Rolland" ten bate van het Nationaal Rampenfonds gehou den simultaan-wedstrijd heeft een bedrag van vijftig gulden opgebracht. De heer Spin hoven speelde aan twintig borden, won veertien wedstrijden, verloor er vijf en speelde er een remise. Maandagavond 16 Februari houdt de Pluimveevereniging „Dc Eendracht" een ledenvergadering in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg. De agenda ver meldt de uitreiking der prijzen, welke door de leden op de te Beverwijk gehouden Pro vinciale Pluimveetentoonslclling werden behaald. Geslaagd voor bet diploma boekhouden der Nederlandse Associatie mej. mr. M. H. A. de .Tong, Haarlem. De uitvoering door leerlingen van de Haarlemse Volksmuziekschool heeft niet op Donderdagavond plaats, zoals abusievelijk in onze uitgaansagenda stond vermeld, doch ojp Zaterdagmiddag 21 Februari om 3 uur in het Minerva-Theater te Heemstede. Aan de hoofdconlrolcur van 's Rijks belastingen, de heer C. Kooyman te Haar lemmermeer. is eervol ontslag verleend. Benoemd tot commies-titulair der regi stratie en domeinen is de adjunct-commies de heer M. J. Meyer uit Haarlem. De heer J. Spruyt, adjunct-commies ter inspectie registratie en successie in Haarlem, is benoemd tot commies-titulair. Aan de heer J. Bakker, hoofdemployé- behéerder P.T.T. in Haarlem, is per 1 April eervol ontslag verleend. ADVERTENTIE 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO - 1 L. op 20 KM. Prijs 4777 BLOEMENDAAL TEL. 22165 HAARLEM TEL. 14160 ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cron.jéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerwcg 51. Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen In de jaarvergadering van de vereniging „Sint Lucas" zijn mejuffrouw Lizzy An- singh en de heer Jan Sluyters tot ereleden benoemd. Het bestuur van deze schilders vereniging werd als volgt samengesteld: Bart Peizel, voorzitter, dr. Theo Dobbel- nian, tweede voorzitter, Theo Swagema- kers, secretaris, Jan Korthals, H. B. Die- perink en A. G. Hulshof Pol. Gistermiddag heeft cle Haarlemse politie twee jeugdige Haarlemmers aangehouden, die in de nacht van 12 op 1.3 Februari had den ingebroken in een boekbinderij aan de Antoniestraat. Zij waren binnengekomen door een raam, maar' tóen zif eenmaal in de. binderij ston den konden zij niets van hun gading vin den. Onverrichter zake moesten zij het gebouw weer verlaten. ADVERTENTIE WERKKLEDING... K<jvs Langer Horizontaal: 1. Stuk, part, schijf; 4. Walm, 5. Ei(Eng.): 8. Eerste moordenaar: 10. Miereneter; 12. Voegwoord; 13. Reeks; 14. Vaartuig: 15. Dorp (0.1.)17. Wonde; 18. Student, in het bizon der: afgestudeerde; 21. Keukengerei; 22. Familielid; 25. Klëur- itof; 28. Ploegsnede; 10. Karakter; 32. We reldtaal; 33. Jong lier; 34. Bijbels fi guur; 35. Droogvloer; 56. Wat men uit de )an krijgt; 37. Turk- ;e titel; 38. Jongens- ïaam; 39. Bijproduct ran haverteelt. V e r t ic a a 1: 1. Keizer van Japan; 1. Provincie v. India; 1. Zelfzucht; 5. On wel; 6. Met kalk be smeren; 9. Engelse drank; 11. Roem; 16. Frans gebiedsdeel in N. W. Afrika; 17. Meisjesnaam; 19. Dans; 20. Touw; 23. Tijdelijk beslag op schepen; 24. Stad in Spanje; 25. Wel be kome het u; 26. Aan geboren gave: 27. Mu ziekterm; 29. Lof zang; 31. Hert. Oplossingen moeten, ingevuld op het bij gaande diagram Woensdag a.s. te 17 uur in ons bezit zijn. Op de enveloppe vermelden „Oplossing Puzzle" en insturen aan een onzer bu reaux: Grote Hout straat 93 of Soendaplcin 37 te Haarlem, of Kennemerlaan 186, IJmuiden. Geen mede delingen bijsluiten. De goede oplossers dingen mee naar de prijzen van 7.50, 5,en 2,50. De oplossing' van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. kans; 5. prop; 9. ade; 10. set; 11. ere; 12. leek; 14. mede; 15. onder duiker; 18. e.m.a.; 19. Ans; 23. ergernissen; 25. sap; 27. rem; 30. monasterium; 34. ever; 35. slim; 36. Ger; 37. pro; 38. lee; 39. anti; 40. kern. Verticaal: 1. kalot; 2. Aden; 3. Neede; 4. leed; 6. reeks; 7. orde; 8. peerd; 13. kem penaar; 16. ra; 17. u.a.; 20. erg; 21. ons; 22. een, 24. omega; 25. snert; 26. p.s.; 27. re; 28. mille; 29. Ommen; 31. oven; 32. turf; 33. uier. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: Mevrouw T. BouwensDijksman, Pol 44, Spaarndam P. H. dc Vroom, Minister Lelylaan 12, Velsen. H. Schipper, Stuijvesantslraat 24, Haarlem De vereniging „Geloof en Wetenschap" bood gisteravond aan haar leden in de Stadsschouwburg een opvoering van „Faust" van Gounod, door de Nederlandse Opera. Deze Faust, die zo zoetjesaan naai zij n eeuwfeest gaat dit lyrische drama werd voor het eerst uitgevoerd in 1859 bezit kwaliteiten die nog steeds respect af dwingen en die het verklaarbaar maken dat hij de vele andere Faust-composities op het opera-toneel glansrijk overleeft. Een van zijn bijzonderste kwaliteiten schuilt buiten kijf in de lyrische kracht van Gounod's muziek. Die muziek is zan gerig van de eerste tot de laatste noot. In de expressie van die zangerige melodieën ligt als het ware de hele dramatiek van het geval besloten. Vandaar dat het werk hoge vocale eisen stelt. Wie het echte zin gen verleerd heeft of wie daar nog niet aan toe is, kan er als solist niets in komen doen dan, tegen de natuur van het werk in, de boel bederven. Dit laatste gebeurt maar al te vaak, ook bij deze vertoning van de Nederlandse Opei-a. Het deed bovendien pijn te ervaren dat de fijne détails van de meesterlijke parti tuur heel vaak geen equivalent vonden in de actie op het toneel. Waar is de muzi kale regisseur die daar eens werk van maakt? Ook rijst de vraag of het wel ver antwoord is de Faust in het Frans te geven, zolang niet iedereen op de planken behoorlijk in die taal thuis is. Onze vo calisten kunnen allemaal behoorlijk Duits zingen en hun Italiaans nou ja, dat ge loven we wel; maar Frans is voor menig een een struikelblok en dat klemt te meer omdat het een specifieke manier van zin gen vereist, waar sommigen geen kaas van gegeten hebben. Hollandse Faust-opvoe- ringen van Pauwels en van de Opera van Koopman sorteerden een eerlijker effect dan het gedgabbel van Siemen Jongsma (Méphisto) eh van Gé Genemans (Valen tin) in die van de Nederlandse Opera van nu. Tot de goede dingen van deze avond be hoorde in de eerste plaats het debuut in de rol van Marguérite van Corry van Het gisteravond gegeven ledenconcert van de H.O.V. begon met de uitvoering van een jeugdwerk van Mozart: dc Sym phonic in G (K.V. 199). Er heerst enige onzekerheid over de tijd en de plaats van het ontstaan van dit orkestwerk. Men ver moedt dat de symphonie ten dele te Salz burg, ten dele tijdens een verblijf van de componist te Wenen (in 1773) werd ge schreven. Dit vermoeden is gegrond op de verschillen in stijl lussen de drie delen van de symphonie. Het eerste Allegro staat onder Italiaanss invloeden, maar het An dantino grazjeso en vooral het slotdeel, Presto, bevat elementen die er op wijzen, dat Mozart de Weense muzieksfecr van omstreeks het jaar 1770 op zich heeft laten inwerken. De veertigjarige Haydn had zich reeds ontwikkeld tot een grootmeester en dat Mozart voor zijn artistieke invloed openstond bewijst het Presto van de sym phonie overtuigend. Mozart was zeventien jaar toen hij het blijmoedige werk schreef. Het zonlicht van het geluk der jeugd straalt uit zijn klanken. En zo vormde de sym phonie op deze avond wel een groot con trast met het Piano-coneert in d K.V. (466), dat als tweede werk van Mozart tot uit voering kwam. Somberheid, opstandigheid en lichte weemoed zijn kenmerkend voor dit stuk. Toen Mozart het schreef woonde hij te Wenen. Het leven had hem daar niet gespaard. Het „vrolijke" slot van het Rondo lijkt op een weglachen van alle verdriete lijkheden. Wie het concert gaat uitvoeren kan zich niet beperken tot het weergeven van de muziek en haar psychische achtergrond negeren. We staan hier voor muzikale ro mantiek in edelste vorm. Zij werd ons op dit concert gebracht door de Turkse pia niste Hayat Atta. In haar spel domineerde niet de felheid van expressie, die in het middendeel van de Romance meer naar voren had moeten treden. Hayat Atta hield de intensiteit van uitdrukkingskracht bin nen bescheiden grenzen. Haar toonvorming bleef voortdurend evenwichtig en wellui dend. Zij trok geen scherpe lijnen bij het tekenen van de melodie of van de figura ties. Maar toch bleven deze lijnen vol doende duidelijk, dank zij een voortreffe lijke techniek, waarvan de souplesse dei- bewegingen opvallend was. De dirigent Toon Verhey zorgde voor een goede een heid tussen de soliste en het begeleidende orkest. Dat dit orchestrale aandeel meer malen een grotere geladenheid verkreeg dan het spel der soliste, was opmerkelijk. Voor de uitvoering van het concert had Toon Verhey de vertolking geleid van de symphonie, die met gave klank, goed ge troffen rhythmiek en nuanceringen werd gespeeld. Na de pauze twee Franse werken: het Concertino voor piano en orkest van Jean Frangaix (geboren 1912) en het Concert voor klein orkest opus 34 van Albert Rous- sel (1869-1937). Het concertino van eerst genoemde werd voor het eerst te Haarlem uitgevoerd. Het is een niet-diepgaand, on derhoudend werkje, met tal van geestige instrumentale effecten. De Franke compo nisten houden er van om zo af en toe met iets geestigs, zelfs met iets ondeugends voor de dag te komen. Jean Frangaix had wat dit betreft in manden als Satie, Pou- lenc en Milhaud letterlijk toon-aangevende voorgangers. Voor de pianiste Hayat Atta was het concertino een werkje, waarmede zij zich uitstekend vex-eenzelvigen kon. Vooral de snelle delen klonken bijzonder bewust en overtuigend. Plet orkest paste zich onder Verhey's leiding voortreffelijk bij de interpretatie van de soliste aan. Van heel wat meer betekenis was het Concert van Roussel, waarmede de avond besloten werd. Met dit werk werd muziek met rijke inhoud geboden, prachtig geïn strumenteerd en zeer persoonlijk van wezen. Met eenvoudige middelen werd hier door Roussel een meesterwerk gescha pen. De nobel-muzikale uitvoering hiervan werd een fraai besluit van dit ledencon cert. P. ZWAANSWIJK. Beckum. Men kan zeggen dat zij als actrice nog onbedreven is, maar als zangeres gaf zij de synthese'van die belangrijke partij volkomen zuiver weer. Eigenlijk was zij de enige van de bezetting die aan Gounods muziek gaf wat haar toekomt. Dc contras ten met haar medespelers, bijvoorbeeld met Frans Vroons (als Faust), lieten dit echte en voorname zingen zeer opvallend uitkomen. Haar ballade van „De koning van Thule" en haar kinderlijk verhaal van haar familie-omstandigheden (beide in de tuinscène) waren ontroerend mooi. In de kerkscène was haar dramatische spanning te gering, maar in het slottoneel gaf zij met het „Ange pure" blijk dat ze die span ning wel kon opbrengen. Andere goede dingen in deze opvoering betroffen vooral het koor en het orkest, de twee stevige pijlers van de Nederland se Opera. Het a cappella-koor bij het lijk van Valentin v/as bijzonder indrukwek kend. De opvoering stond onder muzikale leiding van Mario Cordone. De Walpurgisnacht werd uitgeschakeld; het ballet figureerde thans alleen mee in de kermisscène. JOS. DE KLERK Door het voltallige personeel van de kou- senfabrieken Hin N.V. te Haarlem met haar nevenbedrijven te Velsen en Den Helder werd een uur loon afgestaan en 8V2 uur overwerk verricht. Het hierdoor verzamelde loonbedrag heeft de directie verdubbeld en aangevuld door een belangrijke extra gift, waardoor een totaal bedrag van 40.000 werd bereikt. Door het personeeifonds werd daarenboven nog extra 500 afgestaan. Bovendien werden direct na de ramp aan het Rode Kruis en enkele andere hulpcomi tés aanzienlijke hoeveelheden kousen en sokken gratis ter beschikking gesteld Ier leniging van de eerste nood. Collecte Postaal Mannenkoor Tijdens het concert, dat Postaal Mannen koor in het Concertgebouw heeft gegeven, is een collecte gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst was 338.72. Voorstelling in Rembrandt Zondagochtend zal dr. A. F. J. Porlielje een voordracht houden in het Rembrandt theater over pampastruis, neushoorns en orang oetans. De voordracht zal worden toegelicht met films van de heer H. C. Ver- kruysen. De heren Portielje en Verkruysen staan hun recette af aan het Rampenfonds. Nauwelijks waren door de radio de eer ste S.O.S.-berichten van storm, dijkdoor braak en overstromingen bekend, of enige leerlingen van de openbare Vondelschool in Aerdenhout namen het initiatief om hulp te bieden. Hun plan vond bijval. Zelfs de kleuters deden mee: weekgeld werd afge staan, spaarpotten werden leeggeschud. Met eigengemaakte „kijkdozen" zwermden de lagere klassen uit. Anderen hielpen bij buren en kennissen met aardappelen schil len, bellen poetsen, sneeuwruimen, stoepen schrobben en boodschaplopen. Na een week is de actie stopgezet. Het resultaat? Een totaalbedrag van 946,39 kon wor den afgedragen aan het Nationaal Ram penfonds. Gisteravond was het feest voor de jeugd leden van de Haarlemse Hengelaarsboncl. De voorzitter, de heer F. Strijbos onende de feestavond met een welkomstwoord aan het bestuur HHB. genodigden, ouders en de jeugd. Eerst werden de jongens vergast op enkele aardige sportfilmpjes, waarna de heer JansenKok. voorzitter van de HHB het bestuur van de Jeugdgroep dank zegde voor het goede werk dat wordt gedaan. Ter gelegenheid van het eerste lustrum werd door de heer JansenKok een vaandel overhandigd waarbij de wens werd uitge sproken dat alle Haarlemse jeugdvissers zich hierachter zullen scharen. Hierna volgde de prijsuitreiking waarbij Kees Guldenmond een complete werphengel als eei-ste prijs in ontvangst mocht nemen. Daarna werden de traditionele bekers en médailles uitgereikt, die door de jeugdige vissers Hobo en Schipper dankbaar werden aanvaard. Voorts werd nog de hoofdfilm ..IJzeren vuisten" vertoond. Nadat door Wil Hobo namens de Jeugd leden aan de voorzitter de heer Strijbos een zilveren potlood was geschonken c-n verschil lende prijzen voor het komende jaar werden toegezegd, o.a. weer een werphengel, werd zeven Maart weer met de eerste wedstrijd de avond gesloten met de toezegging dat er op zeven Maart weer met' de eerste wedstrijd begonnen wordt. De regeling van de apotheken voor Zon dag luidt: Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Snelties, Kruis weg 30. telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. ADVERTENTIE rr LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 HAARLEM, 13 Februari 1953 BEVALLEN van een zoon: 11 Febr.. F. H. PasMouthaan; 12 Febr., A. M. van Waard —van Kempen; W. G. van Schagen—Eliesen; E. M. DonkersRoest; 13 Febr., G. J. Oder- kerkKuijntjes. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr.. A. de HaanVreeken; J. M. van Lunenburg Booms; B. MolenaarMol: 12 Febr., A. M. A. van Gorkum—van den Brink; D. de Smit —Aal! S. C. W. Witte—le Febre; B. G. de VosPieters. OVERLEDEN: 11 Febr., C. Witkamp. 79 j.. Heerensingel; A. W. Sehaefer, 46 j., Park- laan; T. StaatsGlashouwer. 71 j.. Kruis tochtstraat: 12 Febr., A. van Vark, 65 j., Muiderslotweg; M. van der Velden—Aijer, 72 j., Westerhoutstraat; L. de Hoog, 78 j„ Zomervaart; F. Bos—Smeenk, 77 j., Lorentz- kade.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11