De wie eu Wen lilt lammetje Predikbeurten Huis vol mysterie Blauwe Gillette Mesjes .Clowntje Rick *£L1 Zoekplaat je Het ideale paar ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 OPRECHT Ontbijtkoek en geschiedenis We maken een leren kam-étui Blue Gillette 1 F n 7_ Thin Gillette J U*^ per 5 Voor de kinderen Entertainer Harry Davelaar FEUILLETON door Jane England Ook aan jullie raam komen de meeuwen 's winters bedelen, is het met? Vroeger was dat anders. De meeuwen waren bang voor mensen en spotten met ze omdat ze liever brood aten dan rauwe vis. Totdat ergens in de duinen bij Zandvoort een meeuwen- burgemees: er werd geboren, die anders was dan zijn voorgangers. Hij at brood. En niet stiekum zoals een heleboel die stukken brood uit zee pik'en en het eigenlijk erg lekker vonden, nee, hij vloog rustig naar de stad, ging op een balconnetje of een dak zit" en en wacht te tot iemand hem floot of riep met een handvol brood. „Is dat nou een burgemees'er?", riep een kopmeeuw tegen zijn vriendje, dat naast hem om de toren zeilde. „Laat hij liever met ons meegaan, wij moeten ook maar zien dat we aan de kost komen," mopperde de andere meeuw. Bij Zandvoort landden ze op zee en ze maakten zo'n spek'akel dat alle an dere meeuwen dichterbij kwamen om te zien wat er aan de hand was. „Wat is er toch?, wat is er toch?" snerpten ze en de twee meeuwen ver telden van de burgemeester die te lui was om zelf eten te zoeken en Haarlem bijna niet meer uitkwam. „Schande", riepen er een heleboel, maar een oude meeuw die het niet begreep, vroeg: „Maar waar leeft hij dan van?" „Van brood", zei de kopmeeuw min achtend. „Schande", riepen ze weer en vooral zij, die zelf al eens brood hadden ge proefd, riepen het hardst. „We moeten iets doen", schreeuwde een zilvermeeuwtje. „Iets doen, iets doen", herhaalden zijn broertjes en zusjes. „Wegjagen moet je hem," snerpte de oude meeuw. „Wegjagen, wegjagen, wèg met de broode'.ers. Wij willen lek kere levende vis," gilde het meeuwen koor. ..Lekkere levende vis," piepte een kleintje en het water liep langs zijn snavel van genot, want hij had vrese lijke honger. Iedereen dook ijverig naar vis, maar dat viel tegen en dat konden ze van te voren eigenlijk wel weten. Het was winter en de vis zat diep. Hun magen knorden van honger, maar ze deden net of ze het oude vrouwtje met haar mandje vol brood niet zagen dat op het strand kruimels en korstjes strooide. Ze deden net of de zee overvol zat en ze het daar erg druk mee hadden, maar o, wat hadden ze eigenlijk graag naar het vrouwtje gevlogen. Toen kwam de burgemeester. Met lange deftige slagen zweefde hij dich terbij. Je kon goed zien dat hij van de mensen leefde; hij was veel dikker dan de andere. De meeuwen zagen hem komen, ze fluisterden iets en als één grote vogel stormden ze op hem af. Ze pikten hem van alle kanten, zodat z'n veren róndstoven en ze gilden: „Brood eter, broodeter, trek maar kleren aan, dan kun je bij je soort gaan wonen." Maar die burgemeester was een slim me rakker. „Stilte", riep hij boven alles uit. „Ik heb jullie iets te zeggen." Ze vlogen in een cirkel om hem heen en keken jaloers naar z'n dikke buik. De burgemeester schraapte zijn keel. „Kijk eens," zei hij, „je zult zelf wel ontdekt hebben dat het hier aan zee hongerlijden is. Met gevaar voor mijn leven heb ik daarom een onderzoek ge daan naar het gedrag van de mensen. Ze vallen erg mee, doen ons geen kwaad en zijn bereid alle meeuwen, niet mij alleen, dagelijks brood te geven. Is dat iets of is dat niets?" Hij keek trots om zich heen; de meeuwen waren sul van bewondering, toen barstten ze in gejuich los, want dat ze niet van brood hielden was maar een smoesje geweest, ze dachten dat de Allerlei fabrieken geven tegenwoordig bij hun producten foto's van voetballers, film helden of andere beroemdheden cadeau, die door velen van jullie ijverig gespaard wor den. Wil je ook met zoiets beginnen, vraag dan eens naar het album „Der vaderen erf", dat nu door de N.V. Koek- en Be schuitfabriek v/h G. Hille en Zoon in Zaandam is uitgegeven, want dat is werkelijk de moeite waard. J. J. Moer man vertelt in dat album allerlei boeiende dingen over onze vader landse geschiedenis en de bekende historie-schilder J. W. Heijting maakte er ruim honderd prachtige water verf pl aatjes bij, die bij de koek en beschuit van de Hille- fabriek verpakt worden. Het is 'n prachtig werk, dat elke jongen of meisje graag zal bezitten. Je hebt hiervoor nodig twee stukjes donkerbruin of zwart leer ter grootte van het étui op het voorbeeld. Verder een stukje licht gekleurd leer, om het bloemetje uit te knippen en voor het maken van strookjes. Je knipt dus eerst 2 maal het étui uit het donkere leer en prikt met een schaar gaatjes in de rand, zoals op het voorbeeld. Daarna knip je strookjes licht leer van ongeveer 2 a 3 millimeter breed en zo lang als het kan. Hiermee haai je de twee helften aan elkaar. Dan knip je het bloemetje van licht leer en lijmt dit op het étui. mensen boze wezens waren en daarom scholden ze op hen. Alles was vergeven en vergeten; ze stormden op de mand van het vrouwtje aan en die was leeg vóór ze het wisten. Onder het gejubel van „Leve de burge meester, leve onze dikke broodeter" trokken ze naar de stad, de burgemees ter voorop. Eerst keken de mensen wel even ver baasd toen ze die schreeuwende meeu wenwolk boven de stad zagen, maar al gauw begrepen ze waar het om ging en strooiden ze handenvol brood op straat. Vliegend vingen de meeuwen het op en schrokten het naar binnen. Veel langzamer (door de dikke bui ken!) dan ze gekomen waren, vlogen ze tegen de avond terug naar zee. Maar 's morgens vroeg waren ze er al weer en kregen ze wat ze wilden. Geen won der dat ze sinds die tijd hun angst en afkeer van broodeters en mensen zijn vergeten. En dat allemaal dank zij die dikke burgemeester die vast nog wel eens een standbeeld krijgt. Mijnheer Stofjermans moest een nieuwe stofzuiger met slang en stang brengen naar juffrouiu Schoon, maar toen hij bij haar huisje kwam, waren de stof zuiger en de andere stukken, verdwe nen. Kunnen jullie ze weer vinden? OPLOSSING REBUS VORIGE KEER Er stond: Het paard achter de wagen spannen. De boerderij stond aan de Schelde dicht bij het water in het gras. O hoor, wat de rivier vertelde aan 't lam, dat pas geboren was. ..Hier buiten moet je zijn, hier buiten, ik weet het zachtste gras te staan. Hier langs de dijk, waar boten fluiten, hiér moet je strakjes grazen gaan. „In 't voorjaar gaat de staldeur open", zei 't lam, „nu ben ik nog te klein om van mijn moeder weg te lopen, ik durf nog niet alleen te zijn". Waar is dat lammetje gebleven? De dijk brak en de vloed begon Misschienmisschien is 't blijven leven, misschien dat het zich redden kon. Maar waar zijn alle andre dieren? Waar zijn de boer en de boerin? Wie poldert tussen de rivieren dat wijde Zeeuwse land weer in? Help al die mannen en die vrouwen en laat die kindren niet alleen. Ze popelen om op te bouwen met jou en mij en iedereen. MIES BOUHUYS. ZONDAG 14 FEBRUARI 1953. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Geen dienst. Zie Bakenes- serkerk 10.30 u. 3.30: Consistoriekamer. Li turgische dienst voor Doofstommen en Slecht horenden. 7: Geen dienst, Zie Nieuwe Kerk 7 u. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. B. van Gelder. 7: Bijzonder Kerkwerk: Ds. D. Ter Steege,.van Santpoort. 6.45: Zang- dienst. Noorclerkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Oostcrkcrk, Zomerkade. 10: Dr. A. J. Raskcr. Bakenesscrkcrk, Vrouwestraat 9.30: Kindcrkerk. Ds. A. J. van Rhijn. 10.30: Jeugddienst. Ds. G van Leeuwen, v. 's Gra- venhage. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhoijsen. v. Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Jeutrdkapel Noord, Mo- lenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost Zomerkade 10: Wika J. Timmer. West, Leid- sestraat 10: Dhr. A. Verhoeff, Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonnevijlle. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, uit Leiden. Ned. Ilerv. Evangelisatie, Parklaan 34. Don derdag 7.30: Eerw. Hr. v. Woerden, Stolwijk. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Stads Evangelisatie. L Herenstr. 6. 10: W. Akse, Beverwijk 7.30: Ds. J. v. d. Schors. Amsterdam. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Zuidcrkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5: Ds. J. Visser. Amsterdam. 8: Jcugdsamenkomst o.l.v. de heer K. Esmever, Heemslede. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kampen. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst, waarna familie-avond. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. P. J. Mietes, van Amsterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff, Donderdag 7.30: Ds. W. Spliethoff, Wees- en Oude liedenhuis. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugddienst. Peuzelaar- steeg 10.30: Ds. Oosterbaan. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. A, B. C. Hofland. Wilhelmina- kerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Vrijdag 7.30: Ds. K. de Gier, van Lisse. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5.30: Ds. H. W. Eerland. H. Avondmaal en Dank zegging Dinsdag 7.30: Ds. C. den Hartog, Urk. Baptisfe Gemeente, gebouw H. J. M. V. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Dhr. F. Oostenrijk. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugd- samenkomst. Gebouw „Salem", Bakenesser- gracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: E. Schuur man. 5: J. Versteeg. Donderdag 7.45: Bijbel lezing. Vergadering van Gelovigen. Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemcenschapsbond. Jac. v. Ruysdaell. 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Pniël Reddingsbri gade, bovenzaal Wolstraat 7. 7.30: M. J. Vrolijk, van IJmuiden. Volle Evangelie Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. Z. Hilberink. van Vroomshoop. Christen Ge loofsgemeenschap, geb. „Pro Deo", Breestr. 19. 10: Br. van der Heyde, van Amsterdam. 8: Jcugdsamenkomst. Woensdag 8: Bidstond. Iedere Zaterdagavond Jeugdsamenkomst, Benkoelenstraat 28. H.-N. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Ere dienst m. H. Avondmaal en Preek. 19: Evan gelisatie meeting. Dinsdag 20: Damesbijbel studie. Donderdag 20: Speciale F.vangelisa- tiedienst. (Twééde Zuidpolderstraat 50). De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Zevendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon- ADVERTENTIE U scheert zich nog gemakkelijker, heter en sneller als U de extras- scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikte Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U ziclr elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN' ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Een goeie morgenbegint met Gillette! dagschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij- nes.traat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. A. R. de Jong. Haarlem. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gr. 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool. Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Ds. Joh. Brons geest, van Haarlem. Jeugddienst. 7: Ds. G. Koch. Immanuë'kerk 10: Ds. G. Koch. Jeugd- kapel, Schoterweg 10: Dhr. H. W. v. d. Giessen. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Dhr. J, Klok. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkapel (einde Minahassastraat) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Samenkomst. Ds. I. Vasseur, te Kampen. Geref. Kerk. Sionskerk 9: Ds. A. B. C. Hofland. 3.30: Ds. P. de Ruig Noord- Schoterkerk. 10.30: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig, Chr. Geref. Kerk, Floi'esstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp Jeugddienst. 19: Ds. J. W. van Nieuwen- huysen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 19: Dra. W. Snethlage, Leiden. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. W. J. van Elden. Haarlem. Ned. Prot. Bond. Post- laan 16. 10.30: Ds. L. A. Broer, Dg., Hilver sum. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. A. Dondorp. Dr. P. J. Richel. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. P. G. Kunst. Amster dam. Camplaan 10: Dr. P. G. Kunst 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30 Ds. J. E. Drost. 17: Jeugddienst. Ds. H. van der Loos. uit Haarlem-N. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. L. A. v. d. Voort, N. H„ Heemstede. BENEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. OÜOOOXJOOCOOQOOOOOOOI Ze vonden het uitstapje wat fijn. Tijdens de rit met de bus keken ze vrolijk babbelend door de raampjes naar buiten. En al heel gauw waren ze bij de halte, waar ze moesten uitstappen. De chauffeur stopte. „Zo, jongens, jullie bent er", lachte hij. „Dag!", zeiden, ze, en ze stapten uit de b.us; die reed weer verder. Ze moesten nu nog een eindje het bos docr lopen, voor ze bij Kabouterdorp waren. Maar dat vonden ze niet erg; het was mooi weer, al was het geen zomer meer. „Kijk eens, hoe prachtig nu die bruine en gele bladeren zijn.'", vond Bunkie. „En overal op de grond staan paddestoelen!", zei Rick. „Die zijn ook mooi, hè?" Ja, dat was het. Al die najaarskleuren maakten het bos zo prachtig. Weer heel anders dan in de zomer. Zo stapten ze voort, en hun voeten ritselden door de dorre bladeren, die op het bospad lagen. Toen naderden ze Kabouterdorp en kwamen ze bij het huisje van Pilon. Die stond al in de tuin en begroette de jongens. „Zo, jongelui, ben je gekomen? Dat is goed!", lachte hij. „Ik ben blij, dat je er bent, want ik heb mijn handen vol met het plukken. Wil je me helpen?" „Natuurlijk, Pilon, wat graag!", riepen ze. H. S. J. Kalf. 5 en 7: Dezelfde H. Avondmaal Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Hoomstra. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Ds. R. van der Mast. 19: Ds R. van der Mast, H. Avondmaal. 9: Jeugd- kapel, 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan. 10.15: Jeugdkei'k Dr. L. M. van Dis, Max-anatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool: 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan; 7-12 j. Maranatha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk, Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole, Vrije Katli. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespr. Requiem Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool voor Ju- lianakwartier. Kon. Wxlh. School, Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool voor Ramp- laankwartier, Irene, Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10.15 en 5: Ds. J. L. Bakker, van Laren. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. J. v d. Krift, van Katwijk aan Zee. 17: Ds. J. A. van Boven, Nieuw-Vennep. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Sluiter, H. Avondmaal. 17: De zelfde, Dankzegging. HOOFDDORP! Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9,30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. van Boven. Abbe- nes 9.30: Ds. M. C. Don Jr., ber. pred. te Kuinre. 3: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. B. Keex-s, den Haag. „De Toorts". 9: Ds. B. Keex-s. „De Kapel" 7: Ds. B. van Gelder. Haarlem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woox-d. 7: Ds. J. Kroon. Sionskerk. Eksterstraat. 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord ZANDVOORT Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. L. A. F. le Mat, van Zeist. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15 10.30: Prof. Dr M. A. Beek, van Amsterdam. Geref. Kerk. Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge meenschapshond, geb. „Ons Huis" Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. M. C. Don. van Abbenes. Jeugddienst Geref. Kerk 10 en 5: Ds. C. Brinkman, van Schiedam. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10: Leesdienst. 3.45: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE HILLEGOM CAFË-RESTAURANT TULIA-BARGRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRA Tl ETUIN CONGRESZAAL UOO ZITPLAATSEN MODERNE IONEEL- EN GEIUIC SINSTALLATIE 48) „Het klinkt alsof er moeilijkheden zijn. Ik heb Parkinson, voordat hij wegging, nog gewaarschuwd, maar hij lachte me uit. Hij wilde met, dat ik je waarschuwde, en meende, dat je beier onbevooroordeeld zelf tot conclusies zoudt kunnen komen". „Dank u wel", zei Constance vormelijk. „En doet u uw best voor mij". Ze legde de hoorn op de haak en staarde voor zich uit door het raam. Buiten was het een prachtige dag en de tuin zag er vredig en volkomen veilig uit. Even leek alles onwerkelijk, een deel van een nacht merrie, terwijl alleen die vredige bloeiende tuin en de blauwe hemel er boven wer kelijkheid schenen.... Ze kwam echter snel tot de werkelijk heid terug en besefte, dat ze thans onmid dellijk handelend moest optreden. „Zal ik Mary zeggen, dat u hier uw lunch wilt hebben?" vroeg ze. „Nee", antwoordde mevrouw Fincham, „ik sta op. Het is beter, dat ik opsta. Stuur haar maar bij me, dari sta ik op. En jij mag het huis niet verlaten, begrijp je dat. Je mag me niet alleen laten, vooral niet alleen laten". „Natuurlijk blijf ik hier", zei Con stance geruststellend. „Ik ben druk bezig met het uitzoeken van rekeningen". Ze glimlachte geforceerd. Mevi-ouw Fin cham keek echter niet in haar richting, maar was al weer geconcentreerd op haar kaarten. „Goed, goed" zei ze. „Stuur Mary bij me. Ik ga opstaan". „Wat moet ik niet die ring doen?" vroeg Constance. „Hebt u een brandkast of iets dergelijks, waarin hij opgeborgen kan wor den?" Mevrouw Fincham keek haar aan en scheen zich op te winden over deze vraag. „Bemoei je met je eigen zaken", viel ze uit. ,,'t Gaat je niets aan". „Goed", zei Constance sussend. „Het lijkt me alleen gevaarlijk, dergelijke kost bare dingen te laten slingeren. Iemand zou deze ring kunnen stelen, net als die andere voorwerpen". „Inderdaad", gaf mevrouw Fincham toe, terwijl er een onaangenaam lachje op haar gezicht kwam, „dat zou inderdaad kunnen gebeuren. Maai* dan gaat het nog alleen mij aan, alleen mij!" „Dan lijkt het me beter", zei Constance kalm, „dat ik verder geen enkele verant woordelijkheid meer draag. Als u met mij niet openhartig wilt zijn, dan kan ik wei nig uitrichten". „Parkinson komt morgen", zei mevrouw Fincham koppig. „Dan zullen we verder zien. Het is dan nog vroeg genoeg om de dingen verder te bekijken". „O, lieve hemel", zuchtte Constance on geduldig, terwijl ze de kamer verliet. Ze botste tegen Fiona op, die haar aan keek en lachte. „Was ze weer eens onmo gelijk?" vroeg ze. „Heb je aan de deur staan luisteren?" was Constance's wedervraag. „Niet bepaald", antwoordde Fiona. „Ik stond op het punt om Tante Chloë's kamer binnen te gaan, toen ik enigszins opge wonden stemmen hoorde". Ze lachte weer en zag er uit als een brutaal schoolkind. „O, schei uit met grappig te doen", zei Constance geprikkeld. „Er is hier in huis helemaal niets, wat grappig is te noemen". „Vind je?" zei Fiona, haar uitdagend aankijkend. „Waar is Neill?" vroeg Constance kortaf en weinig diplomatiek. Fiona's gezicht betrok. „Weet ik 't antwoordde ze stug. „Schei in 's hemels naam uit met die jaloerse houding', viel Constance uit. „Ik moet hem spreken. Het is van het grootste belang". „Waarom ga je hem niet zoeken?" op perde Fiona. „Net zoals Barbara, zou je achter hem aan kunnen gaan hollen om hêm te pakken te krijgen!" Ze stak haar handen in haar zakken en slenterde onverschillig weg. Constance liep snel achter haar aan en pakte haar bij haar schouders. Ze kon zich op dat ogen blik voorstellen, hoe mensen soms uit drift tot moord kwamen.... Ze schudde Fiona door elkaar. „Wil je je verstand eens gebruiken?" zei ze driftig. „Ik ben niet in 't minst geïnte resseerd in je dierbare Neill.... niet in 't minst. Maar hij is de enige, die op de juiste wijze met je tante kan omspringen en dat is op dit moment heel belangrijk!" „Ik weet niet, waar hij is", herhaalde Fiona koppig. „En ik kan je dus niet hel pen". Ze maakte zich los uit Constances greep en staarde haar aan. „Ik dacht, dat jij zo capabel en intelligent was", voegde ze er spottend aan toe. „Waarom geef ie ons niet eens een staaltje van je kunnen?" Ze lachte luidkeels en rende weg, voor dat Constance haar opnieuw beet kon pak ken. Ze vloog de hal door en sloeg de voor deur met een dreun achter zich dicht. Constance keek haar na en zonk uitge put en ontmoedigd neer in een van de leren stoelen. Als ze niet werkelijk het ge voel had, dat er gevaar schuilde in het alleen-laten van mevrouw Fincham. zou ze tegen de orders het huis uitgelopen zijn en naar Sara zijn gegaan. Het vage gevoel, dat er ergens gevaar dreigde, maakte haar echter zenuwachtig en bezorgd en Anna en Mary waren geen figuren om iets aan over te laten. Mary was stokoud en niet helemaal te vertrouwen en Anna was en kel maar oliedom. Er was maar één ding mogelijk. Ze moest wachten tot mevrouw Finchaim opgestaan was en zich in de zit kamer had geïnstalleex-d. om daarna met Linda Dane, Parkinsons secretaresse te telefoneren en vervolgens met Sara. Ze dacht even aan Philip, maar dwong zien onmiddellijk tot andex-e gedachten. Ze kon aan hem niets doen, voordat ze met Sara had gesproken. Sara zou haar kunnen zeggen, of net fair en redelijk was om Phi lip op de hoogte te stellen van Phipps' verhaal. „Daar zit ik nu", dacht Constance spijtig, „ik, die me er altijd op beroemde, dat ik zelfstandig beslissingen kon nemen en op mijn eigen gezonde oordeel vertrou wen kon. Ik weet eenvoudig niet, wat ik moet beginnen Ze stond langzaam op en belde Mary, om haar te zeggen, dat ze mevrouw Fin cham moest gaan helpen bij het aankle den. Mary zag er zorgelijk uit en keek af keurend. „Na gisteravond behoorde me vrouw de hele dag in bed te blijven", zei ze. „Mevrouw moest rusten. Ik weet wat ik zeg. Ze heeft altijd behoefte aan rust na die late bezoekjes". „Het komt me voor, Mary", zei Con stance, „dat je meer over die late bezoeken weet, dan je wilt laten merken. Het is ver keerd, mij er niet over te vertellen en na delig voor mevrouw Fincham". „Nee, heus, juffrouw", zei Mary enigs zins verlegen, „ik weet er evenmin iets van als U. Mevrouw spreekt er nooit met iemand over en ze weet heel goed, wat ze wil". „Dat betwijfel ik", antwoordde Con stance. Het had geen zin om nog diplomatiek en tactvol op te treden, om te doen alsof er niets bijzonders aan de hand was. Er was thans slechts één ding mogelijk, n.l. de zaak met open ogen te bekijken en iedereen te laten merken, hoe ze er over dacht. Misschien had ze dat dadelijk van het begin af aan moeten doenHet had haar geen zier geholpen, dat ze een en ander zacht had willen aanpakken. Fiona had haar van het begin af gehaat en Neill en Philip waren rustig hun gang gegaan en hadden haar alleen op een afstand ge houdenTerwijl ze aan hen dacht vlo gen allerlei verdenkingen weer door haar hoofd. Philip, die altijd op de gekste mo menten in het huis aanwezig was en pre cies deed, waar hij zin in had en die nie mand verantwoording gaf van de afreke ningen inzake de boerderijNeill. die haar ongevraagd ijverig zijn alibi had ge- gesen „Het is allemaal afschuwelijk", besloot ze voor de zoveelste maal, terwijl ze zich weer aan het bureau installeerde om ver der te gaan met het uitzoeken van reke ningen en andere papieren. Ze vond verder geen kostbaarheden meer en toen mevrouw Fincham uit de slaapkamer kwam, was ze klaar en zagen de laden er keurig geordend uit. „Ga nu maar. lunchen", zei mevrouw Finchaxrx, „maar sluit eerst die ramen, als jeblieft sluit die ramen. Ik zou longontste king krijgen!" Constance sloot gehoorzaam de ramen en onmiddellijk scheen de kamer weer muf en stoffig te worden. „Heb je ze goed gesloten?" vroeg me vrouw Fincham. „Iedereen zou zo naar binnen kunner. klimmen. Williams b.v.. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6