Lastige wedstrijden voor Haarlem en VSV tegen Enschedé en DOS Wat zullen de Russen presteren, is de alles beheersende vraag in Helsinki Sport op Zondag Goede kansen voor de korfbaltwaalftallen uit Haarlem Courses voor het Rampenfonds De opstellingen Om de wereldtitel schaatsenrijden De loting Bloemendaal Heemstede J aar vergadering K.A.B. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 8 KORFBAL Voetbal De Voogd spil in de Zwaluwen ploeg Zwitserse bijdrage voor Rampenfondsen Zestien landen nemen deel aan Fifa jeugdtournooi Interlandwedstrijden van Zaterdagmiddagelftal Sport in 't kort Biljarten Metz en Van de Pol leiden in tournooi bandstoten Om het kampioenschap tweede klasse 38/2 Cricket West Indië won tweede testmatch tegen India Zondag geen hockey Korfbal Zondag geen wedstrijden in Haarlemse Bond Om de wereldtitel kunstrijden dames Helpers in noodgebieden vertelden ervaringen T eraardebestelling H. van Boegschoten Toos Meerman declameert Herstel van scholen in het rampgebied Agenda voor Haarlem De basketballcompetitie Na veel spanning won HHC van HGA; 22-19 Mislukte poging van HOC om van laatste plaats te komen I nterparlement aire ski-wedstrijd ONDANKS het feit dat het er met het verloop van het voetbalprogramma niet zo gunstig uitziet, is er voor Zondag tóch een inhaalprogramma vastgesteld. Slechts drie eerste klassers en twee tweede klassers uit Kennemerland komen Zondag in het veld om een com petitie-wedstrijd op de andere clubs uit de afdeling in te halen. Ongetwijfeld zal de KNVB binnenkort met een afdoende regeling moeten komen voor het verloren programma. Dit om te voorkomen dat de gehele zomer door voetbal gespeeld wordt. Hoe die regeling zal luiden? Niet eenvoudig om dat te voorspellen. Een eerste vereiste zal echter naar onze mening zijn om te spelen wat er gespeeld kan worden. Jammer genoeg lijkt het daar morgen nog geenszins naar. De drie eersteklassers uit het district, die Zondag in het veld komen zijn RCH, Haar lem en VSV. De Racing staat een gemakke lijke wedstrijd te wachten in Sneek tegen de club van die naam. Toch blijft het na een rustperiode altijd oppassen. Wat niet weg neemt dat wij de koploper uit de eerste klasse A toch wel een ruime overwinning voorspellen. Voor Haarlem doen wij dat zeker niet. De roodbroeken komen tegenover Enschedé, dat nooit een geemakkelijke tegenstander is. Hier achten wij een gelijkspel het meest waarschijnlijke resultaat. En VSV zal op eigen terrein tegen DOS moeten bewijzen dat het herstel niet van tijdelijke aard is, doch dat het ook werkelijk op de goede weg wil blijven voortgaan. Ook in deze wedstrijd tegen de Utrechtenaren achten wij een ge lijkspel het meest voor de hand liggende resultaat. Tweedeklassers In de tweede klasse komt De Kennemers morgen uit tegen de grote concurrent ZFC. Wordt deze wedstrijd door de rood-zwarten gewonnen dan hebben zij drie punten voor sprong op de Zaankanters. En die voorsprong zou in het verloop van de verdere competitie wel eens van doorslaggevende invloed kun nen zijn. Of de Beverwijkers echter met twee punten terug zullen komen is echter een grote vraag. Ook hier is een punten verdeling weer waarschijnlijk. Schoten speelt Zondag de belangrijke wed strijd tegen de staartclub OSV. Het terrein voordeel kan hier ten gunste van de Scho tenaren beslissen. Gebeurt dat niet dan zijn zij vooreerst buiten degradatiegevaar. HFC speelt Zondag voorts op eigen terrein vriend schappelijk tegen een aloude tegenstander, VUC uit Den Haag. Voor de korfbalcompetitie hebben de twaalftallen van Oosterkwartier morgen geen moeilijke wedstrijden. Het eerste twaalftal krijgt bezoek van het zwakke Oosterpark en zal ongetwijfeld winnen. Ook Roda 2 zal Oosterkwartier 2 niet veront rusten: deze wedstrijd wordt reeds in de ochtenduren gespeeld. In de derde klasse ontvangt Aurora het zwakke KVH uit Den Helder en zal ook wel op beide winstpunten beslag kunnen leggen. Sport Vereent, dat in Amsterdam om twaalf De Zwaluwenploeg, die op 17 Februari in Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vrijhof (Bleijerheide)achter: Steenbergen (SW! en Claus Jr. (Helmon- dia); midden: Van Voorst (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (WV)voor: Louwers (Eidhoven), Van de Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma) en Luyten (DOS). De opstelling van de voorhoede staat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gijp (Emma) in Gent rechtsbinnen speelt, in welk geval Van de Bogert naar de links binnenplaats zou verhuizen. Speelt W. van der Gijp niet dan wordt Stephan (Heracles) linksbinnen. Reserves zijn Dufourne (Sparta), H. Her berts (Vitesse), Dutrieux (HBS) en W. van der Gijp (Emma) of Stephan (Heracles). Brusselers (PSV), Clavan (ADO) en De Jong (Willem II) moesten verstek laten gaan voor deze wedstrijd. Naar de KNVB meedeelt heeft de Zwit serse Voetbal en Athletiek Bond een bedrag van 10.000 Zwitserse francs (8800 gulden) overgemaakt aan het Zwitse: - - Rode Kruis ten bate van de slachtoffers der overstro mingen in Nederland, Engeland en België. De courses, die Zondagmiddag in het Hil- versumse Sportpark worden gehouden, zul len geheel in het teken komen te staan voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Niet alleen het batig saldo van deze dag, doch de 4 pet. uit de totalisator-omzet zal aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Vele eigenaren hebben de even tueel te winnen prijzen reeds beschikbaar gesteld en daar de Stichting Nederlandse Totalisator reeds 10.000.— heeft geofferd, wordt verwacht, dat ruim 20-000.aan het Rampenfonds geschonken zal kunnen wor den. Het programma opent met de Avond-prijs, voor paarden, die in de afgelopen maanden nog geen eerste prijs konden winnen. Het is allerminst een minderwaardige collectie dra vers. Het tegendeel is eerder het geval. Aan de snelle, maar wat wispelturige Oviedo A wordt het meester vertrouwen gegeven, ge volgd door Octavianus K en Nonnie M. In Oosting's Oogappel wordt de outsider gesig naleerd. In de serie-draverij treft Pieter D deze keer de juiste afstand. Aan de kop van het veld zal de vos zijn behoorlijke aanvangs- sneiheid zo uitbuiten, dat hij Peterhof en Odylie Spencer naar de plaatsen kan ver wijzen. Qui Saint, die zich telkenmale op het nip pertje de overwinning zag ontgaan, krijgt Zondag opnieuw een prachtige gelegenheid zijn eerste course te winnen. Zijn grootste rivalen Quita Hanover, Quick Gregor V en Qui Gagne A moeten niet minder dan 60, 40 en 80 M. voorgift geven. Deze taak wordt voor dit 3-tal te zwaar geacht. In de tweede afdeling krijgt Quickline het wel moeilijk tegen Quita Scott en Paul Spen cer, doch niet zo, dat wij haar te verwachten overwinning in twijfel trekken. De amateurrijders kunnen hun beste beentje weer voorzetten in de Electriciteitsprijs. De sterke Norton Williams zal over de 2300 m. lange nfstand de flyer King Spencer wei kunnen bedwingen. Morning Star is echter een gevaarlijke outsider. In het slotnummer is het eveneens de sterkste, die met de beste papieren staat. In dit geval is het Oscar Major, die Ooievaar S en Larrikin zijn wil zal kunnen opleggen. Oriënt Express G mag echter als mogelijke outsider niet uit 't oog worden verloren. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) 'in het veld: HAARLEM: Doel: Willemse; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree. De Voogd en Barends; voor: Roozen, Van Osch. Jacob, Meyer en Groeneveld. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Kos ter, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Couwenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Tielrooy, Hazeveld en Stijger; voor: De Bie, Ver swij veren, Bouwens, v. d. Kuil en De Graaf. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meyer; midden: Hogendijk, Veen, Meenhorst; voor: Nanne, Tjeertes, Van Oosten, Tanis en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Houtkoper en Kammeijer; midden: Van der Mae- sen, Moliin en Groot; voor Ha. Win ter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en He. Winter. uur op de Park tegen Holver speelt, heeft het wel wat moeilijk, doch moet toch mins tens een gelijk spel kunnen halen. Haarlem heeft het ook niet zo lastig. Het stug spelend Zaandam-Zuid zal na fel verzet toch wel in de Haarlemmers de meerderen moe ten erkennen. Voor het Fifa-jeugdtournooi, dat van 31 Maart tot 6 April (twee rustdagen) gehouden zal worden, is het aantal deelnemende lan den gestegen tot zestien. Het zijn België, Nederland, Frankrijk, Oostenrijk, N. Ierland, Ierse Vrijstaat, Luxemburg, Turkije, Enge land, Spanje, Saarland, Hongarije, Zwitser land, Joegoslavië, West Duitsland en Ar gentinië. De wedstrijden van de eerste ronde zullen waarschijnlijk voor een deel buiten Brussel worden gespeeld, o.m. in Verviers, Luik en Mons. De finale heeft plaats in het Heysel- stadion. Voor het Zaterdag-voetbalelftal zijn de vol gende landenwedstrijden vastgesteld: 25 April 1953: Leiden: NederlandBelgië. 30 Mei 1953: Parijs: FrankrijkNederland. BELGIë TEGEN NEDERLAND. Op 21 Februari zal in Luik de returnijshockeywed- strijd BelgiëNederland worden gespeeld. In de biljartacademie „Du Corbeau" is Vrijdagmiddag het biljarttournooi begonnen om het hoofdklasse kampioenschap van Nederland bandstoten, waaraan deelgenomen wordt door Van de Pol (Rotterdam), Eichels- heim (Rotterdam), Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag). De uitslagen luiden: Sweering 133 58 14 2.29 Van de Pol 150 58 20 2.58 Metz 150 41 30 3.65 Eichelsheim 133 41 14 3.24 Sweering - 150 40 27 3.75 Eichelsheim 110 40 16 2.75 Van de Pol 150 52 15 2.88 Metz 98 52 12 1.88 Metz 150 40 26 3.75 Sweering 103 40 12 2.57 Eichelsheim 150 68 17 2.20 Van de Pol 145 68 19 2.13 De stand na de eerste dag luidt: 1. Metz 4 pnt., alg. gem. 2.99; 2. v. d. Pol 4 pnt., alg. gem. 2.50; 3. Sweering 2 pnt., alg. gem. 2.79; 4. Eichelsheim 2 pnt., alg. gem. 2.63. In Apeldoorn werd het biljarttournooi om het Nederlands kampioenschap tweede klasse 38/2 voortgezet: De uitslagen luidden: Koppel (Leeuwarden) 300 33 33 9.09 Van Veen (Tiel)284 33 43 8.60 Agema (Haarlem) 240 24 60 10. Lunenburg (Haarlem) 300 24 27 12.50 Van der Horst (Epc)300 20 62 15. Weckseler (Kerkrade) 205 20 30 10.25 Agema 97 12 51 8.08 Koppel 300 12 104 25.— Van Veen 300 21 91 14.28 Van Bracht 118 21 15 5.61 Weckseler 227 25 57 9.08 Lunenburg 300 25 46 12. Van der Lem (Amsterdam) is door ziekte verhinderd verder aan het tournooi deel te nemen. West-Indië heeft de tweede testmatch tegen India met 142 runs gewonnen. De sco res waren: West-Indië 296 en 228, India 253 en 129. Alle wedstrijden, voor Zaterdag 14 en Zon dag 15 Februari vastgesteld door de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden afgelast. Alle korfbalwedstrijden, voor Zondag vast gesteld in het programma van de Haarlemse Korfbal Bond, zijn afgelast in verband met de slechte toestand der terreinen. In Davos werd gisteren een begin gemaakt met het wereldkampioenschap kunstrijden dames. Na vier verplichte figuren heeft de Amerikaanse Tenley Albright de leiding met 468,5 punten, gevolgd door de Duitse Gundi Busch (458,5 pnt.), Valda Osborne (Engeland), de Europese kampioene (456,1 pnt.) en Suzanne Morrow (Canada) 450,7 punten. Onze landgenote Lydia Stoppelman bezet de negende plaats met 357,7 pnt. In totaal namen 20 kunstrijdsters deel. IN onze editie van Maandag zal in de kop boven het verslag van de schaatswedstrijden om het wereldkampioenschap de naam voorkomen van één van de zevenentwintig rijders die vandaag en morgen zullen meedingen naar de hoogste titel. Het zal de naam zijn van de wereldkampioen de naam van de man die op de grote ijsbaan in het Olympisch stadion van Helsinki in het algemeen klassement over de vier afstanden al zijn concurrenten de baas is. Wie dat zal zijn? Twee weken geleden bij de Europese kampioenschappen in Oslo gaven wij Kees Broekman een gerede kans op de titel en de kansen van Van dér Voort en Huiskes achtten wij toen niet veel minder. Maar nuja nu valt er over de kansen van de Nederlanders op de wereldtitel opeens niets te zeggen. Ondanks de fraaie successen in Oslo. Daar is maar een verklaring voorde Russen doen mee. De Russen van wie men als zij op een andere baan rijden dan die in Alma Ata zo weinig afweet. Na afloop van de landenwedstrijd tus sen Zweden en Nederland vertelde Kees Broekman aan een verslaggever dat de ge hele ploeg verheugd was over het bericht dat de Russische schaatsenrijders naar de wereldkampioenschappen in Helsinki kwamen. Huiskes, Van der Voort en ik, zo zei Broekman, zullen tezamen ons best doen om niet alleen Sverre Haugli en Fin Hodt bij de Noren, Sigge Ericsson en Carl Erik Asplund bij de Zweden, Franz Offen- berger bij de Oostenrijkers, Koukko Salo- maa en Toivo Salonen bij de Finnen te overwinnen, maar wij zullen ook proberen een einde te maken aan het sprookje dat de Russische rijders onoverwinnelijk zijn. Klassevientswedstrijd De Russen moeten nu van het ideale Alma Ata naar het doodgewone Helsinki komen, waar wij allen zoveel mogelijk in dezelfde omstandigheden zullen rijden. Wij weten, zo verklaarde Broekman verder, dat de Russen zeer sterk zijn, vooral hun spe cialisten op de diverse afstanden, maar tenslotte is het wereldkampioenschap een klassementswedstrijd en wordt de rijder winnaar, die over de vier afstanden de beste prestatie levert. In deze laatste opmerking schuilt naar onze mening de kans van de Ne derlanders. Want de tijden die de Russen hebben gemaakt duiden er in derdaad op dat zij rijders in hun ploeg hebben die tot zeer veel en zeer veel goeds in staat zijn, maar zelden kwa men wij totale prestaties tegen die de aandacht opvroegen. Hoofdzakelijk kwam dat doordat de Russen nage noeg geen althans niet voor zover bekend-rijders hebben voor de tien duizend meter. Een afstand, waarvoor juist de Nederlanders in het algemeen minder bevreesd behoeven te zijn. Daarbij komt nog een andere omstandig heid. De Russen die nu in Helsinki zijn hebben tot nu toe alleen gereden op het meest ideale ijs dat men zich maar kan denken. De tijden op de baan van Alma Ata gemaakt, toen de Zweden daar reden, spraken overduidelijke taal. Tijden slechter Men kan dus gerust aannemen dat de tijden van de Russen in het stadion van Helsinki, waar het ijs ongetwijfeld van heel wat mindere kwaliteit is, heel wat slechter zullen zijn. Doch aan de andere kant mag men de ogen ook niet sluiten voor het feit dat ook Kees Broekman en Huiskes hun wereldrecords verbeterden op de baan van Davos die als een van de snelste van Europa geldt en onder omstan digheden die misschien nog wel idealer waren dan die waarin de Russen moesten rijden. Doch hoe dan ook, het blijft een vraag teken hoe de kansen vandaag en morgen in Finlands hoofdstad staan. Daarmede In het stadhuis in Helsinki is Vrij dagavond de loting verricht voor de wereldkampioenschappen in het hard rijden op de schaats. Op de 500 meter trokken Van der Voort, Broekman en Maarse tegen drie Zweden. Alleen Huiskes lootte in de voorlaatste serie tegen een vertegen woordiger van een ander land, de Rus Saharov. Van der Voort zal vanavond de wereldkampioenschappen openen in de eerste serie op de 500 meter tegen Sigge Ericsson en Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplud tegenover zich, die, wonderlijk toeval, ook op de 5000 me ter tegen de Europese kampioen zal starten. Opmerkelijk was het voorts dat de Rus Tsjaikin tegen de Zuid-Koreaan Sik Cho Yoon lootte en dat Finn Houdt, de Noorse sprinter, de all-round rijder Gontsjarenko tegenover zich zal vinden. Oil Dahlberg, de vierde man van Zweden rijdt alleen als laatste man. Hij was niet gelukkig, toen datzelfde lot hem beschoren bleek op de 5000 meter. De loting op de 5000 meter leverde weinig interessante duels op. Wellicht kan de strijd tussen Ivar Martinsen en Boris Shilkov de laatte is met Kees Broekman de favoriet voor de titel belangwekkend zijn, maar voor het overige hebben de sterke lange afstand rijders allen geloot tegen minder sterke concurrenten. De weersomstandigheden zijn uitste kend in Helsinki. Het kwik stond in de middaguren van Vrijdag twaalf graden onder nul. De 400 meter baan, gelegd in het Olympisch stadion, verkeert in prima conditie. willen wij geenszins zeggen dat de Neder landers bij voorbaat reeds vrij kansloos zijn voor de wereldtitel. In tegendeel, Broekman, zowel als Huiskes, Van der Voort en al is het in veel mindere mate ook Maarse hebben kansen. Kansen, die wij even hoog aanslaan als die van de Russen en van enkele van de rijders die ook meededen aan de Europese kampioenschappen. Even hoog, schreven wij, want juist daar mede willen wij aangeven dat de grote strijd voornamelijk zal worden gestre den tussen de Nederlanders en de Russen. Broekman favoriet En als we dan de Nederlandse ploeg be zien dan heeft natuurlijk Kees Broekman weer meer kans dan de andere drie rijders. Broekman heeft gezegd een einde te ma ken aan het Russische sprookje. Die uit spraak duidt er op dat hij zijn tegenstan- Op initiatief van mevrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck van Schoonheten was Donderdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een bijeenkomst belegd, waar men het relaas heeft kunnen horen van begeleiders van een kledingtransport en de ervaringen van twee leden van het Bloemendaalse politiekorps in het noodge- bied. Overvloed van goederen De heer E. G. B. Polak heeft gesproken over de convooi-reizen naar Den Haag en Oudenbosch, welk verhaal nog door de heer C. J. Reinalda werd aangevuld. Toen op de Zondag van de ramp in Bloemendaal in korte tijd reeds veertig ton goederen was ingezameld, heeft men de daaropvolgende Maandag met medewerking van de direc teur van de Dienst van Publieke Werken drie vrachtauto's van de gemeente en twee van particuliere ondernemingen, volgela den met ingezamelde goederen, naar het Rode Kruis in Den Haag getransporteerd. Het gebouw van de Intendance was toen reeds overvol evenals verscheidene grote gebouwen en pakhuizen. De Bloemendalers werden verwezen naar de Houtrusthallen, waarvoor reeds zes rijen van elk twintig vrachtauto's stonden te wachten, om hun lading te kunnen afleveren. De organisatie in Den Haag en de begeleiding naar de plaatsen van bestemming was uitmuntend. Vijftig van de gemeente afkomstige storm- lampen werden meteen gereed gemaakt voor vervoer naar elders, waar men drin gend om deze lampen verlegen was. Toen bleek, dat nog steeds grote hoeveel heden goederen werden ingeleverd, beslo ten de heren Polak en Reinalda, in samen werking met de betrokken autoritei ten, Dinsdag andermaal een convooi samen te stellen, dat uit vier vracht auto's bestond. Inmiddels waren ook reeds wagens van het P.E.N. met enorme hoeveel heden goederen naar het noodgebied ver trokken. De Bloemendaalse colonne kreeg van de voorzitter van het Rode Kruis in Haarlem toestemming om onder de Rode Kruis vlag te rijden met de aanwijzing deze hoeveelheid goederen naar Bergen op Zoom te brengen. De dit keer ingeladen kleding en andere dringend nodige stukken vorm den in de vier auto's een afgerond geheel. Veel lof heeft men voor de ondervonden hulp van Publieke Werken, in het bijzon der voor de door de chauffeurs geleverde prestaties. Over Den Bosch en Tilburg werd Breda bereikt en overal was een grote medewerking van mensen, die hun diensten aanboden. In Breda werd van het Bureau van de Evacuatie-commissaris uit getracht een bestemming voor de goederen te vin den, hetgeen uitermate moeilijk geleek. En toch werd in Oudenbosch waarheen het transport tenslotte ia gegaan naar deze kleding verlangd. Vijftienhonderd evacué's konden in het pensionaat „St. Anna" van de meest noodzakelijke kledingstukken en soms van nog wel iets meer worden voorzien. Hulpverlening met de „duck" De heer H. van Goor van de Bloemen daalse politie, die met zijn collega A. Post, leden van de bemanning waren van het amphibie-vaartuig de „Dorus Rijkers", ver telde daarna over hun wederwaardigheden in het overstroomde gebied. Het was jam mer, dat men met het dertien ton zware vaartuig zoveel pech en oponthoud heeft gehad. Een duck, die een dag eerder in hetzelfde gebied kwam, heeft achthonderd mensen kunnen redden. Men heeft de duck geen toegang op de veerpont verleend, om dat naar de mening van een jonge marine officier andere voertuigen er meer belang bij hadden eerder te worden overgezet. On der de belangrijke wagens bevond zich die van een Franse filmmaatschappij! Mevrouw Den Tex heeft er aan het einde van de bijeenkomst, na de sprekers dank te hebben gebracht, gewag van gemaakt, dat zij zich heeft afgevraagd of het niet mogelijk is, ook wanneer geen oorlog of natuurrampen ons land treffen, iets van de in de laatste weken ondervonden saam horigheid en verantwoordelijkheid jegens de medemens levend te houden en zij gaf de aanwezigen deze gedachte ter verdere overdenking mee. Velen, waaronder een groot aantal uit de kringen van Tuinbouw en Plantkunde, waren Vrijdagmiddag op de Algemene Be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen daal bijeengekomen om de Maandag op 62-jarige leeftijd overleden heer H. van Boegschoten de laatste eer te bewijzen. Toen de organist in de aula Gezang 49 „Jezus, leven van mijn leven" had ge speeld, sprak de heer F. M. H. van der Ven, voorzitter van de Nederlandse Orchi- deeënvereniging, mede namens de vaste keuringscommisie van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, een afscheidswoord, waarin hij de grote toewijding van de overledene in zijn werk in herinnering bracht. De heer A. Jager sprak als bestuurslid van de afdeling Bloemendaal van de Maatschappij en mede namens de afdeling Floralia en memoreerde het vele, dat wij len de heer Van Boegschoten in het be lang van de door hem vertegenwoordigde organisaties had gedaan. Ds. J. E. Drost, Hervormd predikant te Aerdenhout, las Psalm 23 „De Heer is mijn herder" en het Evangelie uit Johannes 10. Daarna herinnerde hij aan de prettige sa menwerking, toen de overledene nog in Aerdenhout woonachtig was en als diaken een vooraanstaande plaats in het kerkelijk leven innam. Na het spelen van Psalm 73 en Gezang 282 werd de baar naar de groeve gedra gen, waar ds. Drost voorging in gebed. Een zwager van de ontslapene, de heer Verbeek, dankte voor de blijken van deel neming. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van' hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telef. 12698 b. g.,g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Bloemendaal, Overveen en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 21 Februari alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (Mej. J. M. E. Reyèrs). Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telef. 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, télefoon K 2560 8284. Vrijdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeiders Bewe ging in het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg haar gebruikelijke jaarver gadering, waarvoor van de zijde der leden slechts een geringe belangstelling bestond. Alvorens tot de behandeling van de agen da over te gaan, herdacht de heer N. J. v. d. Linden als voorzitter de drie leden, v/elke de afdeling in het afgelopen jaar door de dood ontvallen zijn. Verder wijdde hij nog enige woorden aan de slachtoffers van de nationale ramp, die spreker niet alleen materieel, maar ook geestelijk in de aandacht der vergadering aanbeval. Wat de toekomstplannen betreft kon de voorzitter mededelen, dat de vorming van een Credo Pugno studieclub in voorberei ding is, waarbij vooral op de medewer king der jongeren gerekend wordt. Daar naast zal gedurende het volgend winter seizoen de huisvlijt eveneens in clubver band beoefend worden, terwijl bovendien de organisatie van een adviesbureau ter hand genomen is, waar de eventuele ge schillen tussen arbeider en werkgever kunnen worden opgelost. Tenslotte mogen de leden een vertoning van de film „Gol gotha" tegemoet zien. Het jaarverslag van de secretaris werd zonder een enkele aanmerking goedge keurd, maar het financieel overzicht van de penningmeester ontlokte een der leden enige vragen, die evenwel tot zijn tevre denheid beantwoord werden. Ook de be groting voor het jaar 1953, welke een be drag van f 3535 vermeldde, kon de alge mene goedkeuring van de vergadering verwerven. Bij de behandeling van de verschillende onderafdelingen ontstond enige discussie over het „Heemsteeds Amateur Toneel", als gevolg van de opmerking, dat het en semble in de huidige samenstelling moei lijk in staat kan worden geacht de dienen de taak te vervullen, welke bij de oprich ting voor ogen moet hebben gestaan. Uit eindelijk werd besloten aan deze onder afdeling de grootste aandacht te besteden, om zo mogelijk na dit speelseizoen enige verbeteringen door te voeren. De heer J. C. v. d. Meer, districtsbe stuurder uit Voorburg, fungeerde deze avond als spreker, waarbij hij zijn beide onderwerpen „Een eeuw onder de krom staf" en „Van knechtschap tot P.B.O." in één causerie samenvatte. Hij behandelde daarin de ontwikkeling der zelfstandig heid van de Katholieken in Nederland, welke evolutie eenmaal door dr. Abr. Kuyper een emancipatie werd genoemd, die de arbeiders het huis der dienstbaar heid deed verlaten, om op te gaan tot vrije mensen. Spreker constateerde, dat in het begin de sociale ontwikkeling geen gelijke tred hield met de godsdienstige, maar ge durende de laatste vijftig jaar is ook hier in een verandering ten goede gekomen. Deze gunstige wijziging werd volgens spreker tenslotte bekroond, met de wet op de P.B.O. als sluitstuk. Het bestuur van de afdeling Heemstede der Katholieke Vrouwen Beweging heeft ge meend, dat de nationale ramp welke ons land getroffen heeft, het niet veroorloofde voor lopig een feestavond op het programma te plaatsen. De vergadering van Maandag 18 Februari in het parochiehuis „Anno Santo" zal een ernstig karakter krijgen. Men heeft mevrouw Toos MeermanVerbeek uit Am sterdam bereid gevonden deze avond uit sluitend serieuze werken te declameren. ZONDAGSDIENSTEN Dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 248, tel. 34606; dr. A. J. van Kavenswaay, Zand- voortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zr. Mantz, Camplaan 17. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs, de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs en de inspecteurs van het lager onderwijs in het door overstroming getroffen gebied verzocht de stukken betreffende herstel of herbouw van scholen met voorrang boven alle andere te behandelen. Het voor de uitvoering van dergelijke werken ver eiste bouwvolume zal zo spoedig mogelijk beschikbaar worden gesteld. Door een technische fout is in de agenda voor heden Zaterdag weggevallen: Lido: Nachtvoorslelling „Gouden oorringen", 18 jaar, 11.30 uur. JAAP EDEN, tot drie maal toe wereld- kampioen hardrijden op de schaats: in 1893 in Amsterdam., in 1895 in Hamar en in 1896 in Petersburg. Jaap Eden, die in 1894 alle schaatsliefhebbers in de wereld versteld deed staan toen hij de vijfduizend meter reed in de voor die dagen onbegrij pelijke tijd van 8.37.6. Een record, waar voor één van de snelste schaatsenrijders die er ooit geleefd heeft de Noor Oscar Mathisen twintig jaar oefende om er een seconde af te krijgen. Dit weekeinde is de kans voor Kees Broekman om in de schaatsporen van die grote Haarlemmer te komen. ders uit het Oosten niet onderschat en dat juist de betrekkelijke onbekendheid van de wijze van rijden van zijn concurrenten voor hem een aansporing is nog meer krachten in te spannen dan voorheen en zijn volledige concentratie te richten op tijden die hij in Oslo niet behoefde te rijden. Nu Andersen van de baan is, is de strijd om de wereldtitel eigenlijk dè kans van Kees Broekman. Of hij die kans grijpen zal? Het zal na alles wat wij schreven duidelijk zijn dat wij niet verder komen dan onze opmerking aan het begin van deze voorbeschouwing: het hangt allemaal af van de prestaties van de Russen, van wie men als zij buiten hun eigen land rijden nog zo weinig afweet. De belangrijke wedstrijd in de Haarlemse basketballcompetitie tussen HHCHGA is na spannende strijd door HIIC gewonnen. HGA stond met nog drie minuten te spelen één punt voor en leek hiermede in veilige haven te komen. Van twee fraaie kansen wist HHC echter gebruik te maken en gaf daarna de winst niet meer uit handen. De wedstrijd zelf gaf niet veel fraais te zien. Ontstellend was het aantal gemiste kansen aan beide zijden wat de lage score (22—19) grotendeels verklaart. Deze nederlaag van HGA maakt het Oosterkwartier weer wat makkelijker, door dat de naaste concurrenten thans vier ver- liespunten meer hebben. Oosterkwartier zelf versloeg IHJ met liefst 72—26. Voor de rust wist IHJ nog wat tegenstand op te brengen, doch werd na de rust volkomen onder de voet gelopen. Spanning Een spannende strijd gaf ook SCH—HOC te zien, waar laatstgenoemde vereniging een poging deed om door een overwinning de laatste plaats te verlaten. De aanvankelijke voorsprong wist het echter niet te behouden en met de rust was de stand 1615 voor SCH. De tweede helft bracht beide ploegen beurtelings een voorsprong. Bij 27—21 voor SCH hep HOC nog in tot 2725. In de laat ste seconden kreeg HOC nog de kans om gelijk te maken door strafworpen, doch daarvan werd geen gebruikt gemaakt. Hekkesluiters Bij de dames slaagden de hekkesluiters PSVH en Rapiditas er weer niet in hun positie te verbeteren. HGA en Antilopen wonnen deze ontmoetingen gemakkelijk. HGA is hiermede in puntenaantal gelijk ge komen met HOC, maar met drie meer ge speelde wedstrijden blijven de kansen op een kampioenschap zeer gering. Daar het Krelagehuis de komende drie weken voor andere doeleinden gebruikt wordt, staat de basketballcompetitie in deze periode stil. Uitslagen De uitslagen van 12 en 13 Februari luidden: Dames: IJH 2IHJ 214; AntilopenRa piditas 29—12; PSVH 2—HHC 3 12—11; SCH 2—Schoten 17—5; PSVH—HGA 14—28; An tilopen 2—HGA 2 8—15. Heren: HHC 3—SCH 2 17—28; Oosterkw. —IHJ 72—26; SCH 3—IHJ 2 18—29; HOC 3- Antilopen 3 29—24; OK 4—Schoten 2 19—13; SCH—HOC 27—25; HHC—HGA 22—19; HGA 2Rapiditas 2327. ooooooo VAN de leden van het Noorse, Zweed se en Finse parlement hebben er velen, wier gemiddelde leeftijd 53 jaar bedroeg, bij strenge vorst deelgenomen aan een skiloop in de heuvels bij Oslo over afstanden die voor de mannen tien en voor de vrouwen vijf kilometer bedroegen. Allen, honderdzestig mannen en twaalf vrouwen, arriveerden in meer of minder goede conditie aan de finish. Het gold hier een wedstrijd tussen No ren, Zweden en Finnen waarbij het er om ging welk van de drie parlementen verhoudingsgewijs zou kunnen bogen op de meeste leden die in staat zouden zijn het skilopen tot een goed einde te brengen. De gemaakte tijden speelden geen rol. Toen de resultaten bekend werden ge maakt bleek dat het Noorse parlement met een percentage van 42 de overwin ning had behaald. De Finnen kwamen tot 271/2 procent en de Zweden slechts tot 12 procent. De nestor van de Noorse deelnemers, een 69-jarige, werd na afloop van de tocht door twee van zijn politieke te genstanders in triomf rondgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8