Grootscheepse Duitse hulpactie bij wederopbouw rampgebied Amerikaans Congres tevreden metverreblokkade van China Veel Zierikzeeërs kunnen zich niet in evacuatie schikken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Elzas protesteert woedend tegen vonnissen voor ers Noodlanding in Golf van Mexico Nieuwe aardbeving in Perzië's rampgebied Formosa-Chinezen naar Korea? Dieseltrein botste tegen locomotief Britse divisies op het vasteland Zit Gerhard Eisler in West-Berlijn? Stichting oud-politieke delinquenten onwettig Het woord is aan... Politie tracht hen te overtuigen en zal hen zo nodig dwingen Springvloed bleef beneden peil Vijf millioen mark aan bouwmateriaal en technische hulpmiddelen naar Nederland Zeventien doden Labour nerveus: surprise van Churchill? J. S. van Til overleden Treinbestuurder die ernstig gewond werd, overleden Frankrijk vraagt: Kantonrechter beslist: Voor Nationale Rampenfonds HET PROCES-ORADOUR Burgemeestersstaking begonnenburgerlijke ongehoorzaamheidscampagne overwogen 67e JAARGANG No 180 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 16 FEBRUARI 1956 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 3>S Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in Den Haag: het afgelopen weekeinde besprekingen zijn gevoerd tus sen een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse departementen van- Bui tenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken over de hulpverle ning van de West-Duitse bondsregering bij de wederopbouw van de door de waters nood getroffen Nederlandse gebieden. De West-Duitse bondsregering zal voor een waarde van enige millioenen Duitse mar ken materiaal en werktuigen ter beschik king stellen. Het initiatief van deze groot scheepse hulpverlening is uitgegaan van de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken van West-Duitsland en het werd gesteund door een eenstemmige goedkeuring van het West-Duitse Bonds- kabinet. De Nederlandse regering is zeer erkentelijk voor deze spontane, humani taire aftic van de zijde van de West-Duitse bondsregering. Uit het door beide partijen ondertekende protocol blijkt het volgende: De Duitse regering stelt bouwmaterialen en technische hulpmiddelen, voornamelijk voertuigen, machines voor het bouwbedrijf, gereedschappen en dergelijke kosteloos ter beschikking van de Nederlandse regering. Met de uitvoering van de hulpverlening is aan Duitse zijde het ministerie van Econo mische Zaken belast, in overeenstemming met het Duitse ministerie van Buitenland se Zaken. Het Duitse ministerie van Economische Zaken zal de hulpactie uitvoeren volgens de wensen van de Nederlandse regering en in het bijzonder zorgen voor het bijeen brengen van de gewenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Nederlandse regering aan te wijzen plaats. Genoemd ministerie zal, bij een nog aan te wijzen grensovergang, aan Duitse zijde een uit- kJaringskantoor inrichten voor de mate rialen, die niet per spoor of schip vervoerd worden. Samenwerking met de Duitse douane- en grenspolitie-autoriteiten wordt gegarandeerd. Aan Nederlandse zijde zal een inklaringskantoor worden ingericht. Het West-Duitse ministerie van Econo mische Zaken zal er voor zorgen dat de materialen, reeds voor het transport naar Nederland, verzekerd zijn. Onderhoud en reparatie zullen vallen onder de compe tentie van de centrale ambtelijke instan tie. Bij reparaties van grote omvang kan een beroep op Duitse hulp worden gedaan. Duits bedieningspersoneel wordt ter be schikking gesteld voor voertuigen en vaar tuigen, diesellocomotieven, baggermolens en walsen met rupsbanden. Het loon van deze vaklieden za! het Duitse ministerie van Economische Zaken voor zijn rekening nemen. Eventuele in Nederlandse munt te betalen, bij het loon komende kosten zul len door de Nederlandse regering worden betaald. De Nederlandse centrale ambtelijke in stantie zal zorgen dat de materialen, die alle aan ons land worden uitgeleend, na afloop van de hulpactie naar Duitsland terug worden gebracht. Ook basalt Over de besprekingen in Den Haag in zake de Duitse hulpverlening vernemen wij van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken nader, dat bij de ver dere besprekingen over het Zaterdagavond opgemaakt protocol werd bepaald, dat West-Duitsland grote basaltleveringen van stortsteen en zuilen zal uitvoeren. De steen wordt gratis geleverd. Ook zal er rijshout worden geschonken. West-Duitse steenzet ters zullen worden beschikbaar gesteld voor de dijkenbouw. Allen hun verblijf kosten komen voor rekening van Neder land. Geschonken Avorden voorts autobus sen voor het vervoer van arbeiders. West- Duitsland zal verder aan Nederland leve ren: pompen met motoren, 60 cm-spoor- rails met kipwagens, draglines, woon wagens en vrachtauto's. De omvang van al deze hulp is door de West-Duitse bondsregering voorlopig be- paard op vijf millioen mark. NEW ORLEANS (Reuter). Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft het wrak van een Amerikaans vliegtuig, dat met 46 Jpersonen aan boord op weg van Tampa in Florida naar New Orleans ver mist werd, waargenomen op 100 km ten Z.O. van Mobile in Alabama. "Vliegtuigen zagen drie reddingsvlotten drijven, waarop zich enkele mensen bevonden. In de Golf van Mexico, waar het toestel is neergekomen, woedde een zware storm. Metershoge golven bemoeilijken het op sporingswerk. Een kotter en een hélicop- tère hebben zeventien lijken geborgen. Wat de waargenomen reddingsvlotten be treft: één vliegtuig heeft op een der vlot ten zes overlevenden gezien, maar een an der vliegtuig heeft dezelfde vlotten waar genomen en niets van overlevenden ge merkt. De kustwacht heeft verscheidene schepen op onderzoek uitgezonden. Ook een 40-tal vliegtuigen neemt aan. de opsporing deel. Het verongelukte vliegtuig is een DC-6 van de „National Airlines". Het had 41 passagiers en een bemanning van vijf kop pen aan boord. TEHERAN (A.F.P./Reuter). In het gebied van Mohalam, een streek nabij Toe- roet in Ferzië, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd, heeft zich Zaterdag ook een aardbeving voorge daan. Het is nog niet bekend of ook hier slachtoffers zijn gevallen. Inmiddels is uit Teheran een trein met dekens, brood, meel en geneesmiddelen ver trokken naar het gebied van Toeroet. Rode Kruis-organisaties uit Zwitserland en de V.S. hebben reeds hulp aangeboden. Met radio uitgeruste reddingsploegen hebben gemeld, dat in Toeroet geen muur meer overeind staat. Volgens radio-Teheran zijn hier 950 personen om het leven gekomen. Het getroffen gebied ligt in Noord-Perzië bij de Kaspische Zee. In het gebied van Jzieh, 160 kilometer ten Zuid-Westen van Ispahan, hebben zich Vrijdag ernstige ongeregeldheden voorge daan tussen afdelingen van het Perzische leger en een groep, die behoort tot de machtige Bakhtari-stam. Een kolonel, een luitenant en 40 soldaten moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het incident was een gevolg van het ver zet van de nomaden tegen de actie der re gering om alle stammen in dit gebied te ontwapenen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fatemi, deelde te Teheran mee, dat troepen uit Ahwaz, nabij Abadan, on derweg zijn om in het betrokken gebied de orde te herstellen. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Abolghassem Bakh- tari, een vooraanstaand grootgrondbezitter en hoofd van de Bakhtari-stam. Van onze correspondent in Londen) In de Labourpartij heerst enige nervo siteit in verband met geruchten, dat Chur chill van plan is spoedig" na de kronings feesten zijn tegenstanders te overrompelen met een nieuwe algemene verkiezing, in de hoop, dat de conservatieven dan hun meerderheid, die thans 15 zetels bedraagt, tot 65 of 70 zullen kunnen opvoeren SEOEL (A.F.P.) Ondanks tegenspraak van eerdere geruchten woi-dt te Seoel vol gehouden dat binnenkort een nationglis- tisch-Chinese missie in Korea te verwach ten is, die met de Zuid-Koreaanse autori teiten overleg zou plegen over de moge lijkheid van een aanval door Tsjang Kai Tsjeks troepen op het Chinese vasteland. Uit Washington meldt Reuter: Het Ame rikaanse Congres wenst vergrote druk op communistisch China. Het schijnt echter dat men thans minder naar een marine-, dan wel naar een economische blokkade van het Chinese vasteland streeft. Met een „economische blokkade" wordt een over eenkomst tussen alle regeringen der ver bondenen bedoeld, waarbij vrijwillig een verbod wordt ingevoerd op de uitvoer van alle goederen naar communistisch China. De indruk is dat de leiders der Verenig de Staten op diplomatiek en militair ge bied de Congresleden er van hebben weten te overtuigen, dat beter kan worden afge zien van een marineblokkade omdat hier voor de medewerking der Amerikaanse bondgenoten nodig is en speciaal die van Groot-Brittannië niet zal kunnen worden verkregen. Bovendien zou er ernstig ge vaar ontstaan voor een volslagen oorlog met communistisch China, vijandelijk op treden tegen Russische schepen en oorlog met de Sovjet-Unie zelf. militaire missie op Formosa staan. De nationalistische luchtmacht verwacht binnenkort een zending straalvliegtuigen uit de Verenigde Staten. In de ouderdom van 51 jaar is overleden de heer J. S. van Til, directeur van de Kalk- zandsteenfabriek in de voormalige IJ-bun- ker aan de Haringhaven te IJmuiden. Toen deze fabriek enkele jaren geleden gesticht werd benoemde men de heer Van Til tot directeur. Drieëndertig jaar was hij werk zaam geweest bij Van Herwaardcns Kalk- zandsleenfabrieken voorheen Arnout te Hil- legom. Eerst was hij vertegenwoordiger en later onder-directeur van het bedrijf. De thans overledene was een zeer geziene figuur in aannemerskringen. Van de plaatselijke voetbalvereniging Hillinen was de heer Van Til een actief lid. Vroeger heeft hij in het eerste elftal gespeeld. Hij was een grote voorstander van een fusie tussen de beide plaatselijke voetbalclubs Hillegom en Hil linen, waartoe enkele jaren geleden be sloten is. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 18 Februari om twee uur op de alge mene begraafplaats te Hillegom. De republikeinse afgevaardigde voor Ca- Jifornië Patrick Hillings heeft aan een diner ter gelegenheid van „Lincoln Day" verklaard, dat de regering-Eisenhower spoedig een blokkade van de Chinese kust zal instellen en een campagne zal begin nen tot opstand en sabotage in de commu nistische landen. Deze campagne komt onder leiding van Harold Stassen, de direc teur van de M.S.A. Straalvliegtuigen voor Tsjang TAIPEH (Reuter) Volgens leringen te Taipeh heeft de nationalistisch-Chinese luchtmacht een plan voltooid voor de ves tiging van een oefenbasis voor straalvlieg tuigen op Formosa. De basis zal onder ge zamenlijk toezicht van de nationalisten en de luchtmachtafdeling van de Amerikaanse Zaterdag is even voor het station Gouda, een Dieseltrein tegen een rangecrlocomo- tief gebotst. De voorzijde A'an do Diesel trein werd ingedrukt. De bestuurder, do heer G. J. Griffioen uit Utrecht, werd zo ernstig gewond, dat hij later in het Van Iltersonziekenhuis te Gouda is overleden. Eén passagier liep niet ernstige kwetsuren op. De personentrein was om 11.23 uur uit Alphen aan de Rijn vertrokken en moest om 11.45 uur in Gouda aankomen. De bot sing geschiedde even voor het binnen komen in Gouda bij de Gouwebrug. De locomotief drong enige meters in de Diesel trein. Het voorste gedeelte van de Diesel trein bestond uit tweede klas-comparti menten. Van de weinige passagiers werd alleen de 56-jarige heer Th. H. de Jong uit Gouda, employé van Van Gend en Loos te Boskoop gewond. Hij kreeg sneden in het gezicht en een onwrichte kaak en klaagde over pijn in borst en rug. Doordat de Dieseltrein met één draaistel ontspoorde, is de baan beschadigd. Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, en het parket uit Rotterdam hebben 's mid dags een onderzoek naar de oorzaak van de botsing ingesteld. Zondagmorgen kon het spoorwegverkeer op het baanvak GoudaAlphen aan den Rijn worden hervat. (Van onze correspondent in Londen) Thans is bekend geworden, dat de Fran se ministers tijdens hun besprekingen in Londen van de Engelse regering de garan tie hebben gevraagd, dat een bepaald aan tal Britse divisies op het vasteland zal worden gestationneerd zolang als de Euro pese defensie-gemeenschap dat wenst. Al leen op deze manier kan Frankrijk op het continent over strijdkrachten beschikken, die zullen opwegen tegen een Duitse nume rieke overheersing, tenminste zolang de strijd in Indo-China voortduurt. Engeland acht het Franse voorstel in strijd met de Britse traditie en is zeer hui verig om troepen op het vasteland te le geren zonder het recht te bezitten ze terug te trekken. Zelfs onder de NAVO is er geen ver plichting om een bepaalde troepenmacht op het continent te houden. Reuter heeft te Parijs vernomen, dat de Franse ministers tijdens de tweedaagse be sprekingen met hun Britse collega's heb ben voorgesteld, dat Groot-Brittannië zich in het ministerscomité, waarin het E.V.G.- verdrag voorziet, door een volledig bevoeg de afgevaardigde zal doen vertegenwoor digen en niet door een waarnemer, zoals tot nu toe het geval was. In Bonn wordt verklaard, dat de West- Duitse bondskansier, dr. Adenauer, de Franse nota over de aanvullende protocol len bij het E.V.G.-verdrag in haar huidige vorm onaanvaardbaar acnt. BERLIJN, (Reuter). Het anti-com- nmnistische West-Berlijnse blad „Tele- graf" zegt uit welingelichte kringen ver nomen te hebben, dat Gerhard Eisler, het voormalige hoofd van de Oost-Duitse pro paganda en eertijds communist nummer één van de V. S., naar West-Berlijn is uit geweken. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn zouden naar hem zoeken, daar Eisler nog een gevangenisstraf moet on dergaan wegens onwettige communistische activiteit in de V. S. Een Amerikaanse woordvoerder heeft Zondag verklaard het bericht te kunnen bevestigen noch tegenspreken. Eisler wist in 1949 met het Poolse passagiersschip Batory uit de V. S. naar Oost-Duitsland te ontsnappen. Het Oost-Duitse ministerie van Voorlichting, waarvan hij in 1949 de leiding kreeg, is de vorige maand ont bonden. De Haagse Kantonrechter heeft vonnis gewezen in de zaak, die door de Stichting Oud-Politieke Delinquenten aanhangig was gemaakt tegen dc staat en minister-presi dent dr. W. Drees. De Kantonrechter heeft in zijn vonnis de Stichting Oud-Politieke Delinquenten gerangschikt onder artikel 1 van het besluit tot ontbinding van land- verraderlijke organisaties, destijds uitge vaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechtspersoonlijkheid lieeft en der halve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de staat en minister-president Drees is zij dus niet ontvankelijk. De stichting had deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te heb ben geleden door de sluiting van het oor logskerkhof in de Peel op Zondag 9 No vember 1952. In zijn vonnis overwoog de Kantonrechter bovendien, dat dr. Drees niet voor d'e sluiting aansprakelijk kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoor ding was geschied. De stichting werd ver oordeeld in de kosten van het geding. Sirius Niet wanneer men geen jeugdige dwaasheden meer doet is men oud, maar wanneer men ze niet meer vergeeft. Kranten ophalen en verkopen d. Ferry, Robbyen Peter ƒ3,20; Personeel fa. J. C. Cra mer Zoon ƒ150,—; 1 .Snipperdag Perso neel Kunsth. en Lijstenfabriek II. J. G. Meerman Jr., verdubb. door Directie 116,50; R. B. Chateau—Thierry ƒ6,—; Nagekomen giften leerlingen le Chr. Lyceum ƒ43,M. Ch. W. ƒ5,—; N. N. 25,—; van 3 sneeuw- ruirnertjes ƒ1,60; C. J. S. V. 50,van Bal lus 10,Droste's Dubbeltjespot ƒ32,50; van Jaap ƒ2,—; Klaverjasclub Haarlem- Noord 30,—; Mevr. Wed. v. O. ƒ2,50; Na gekomen geld schoolinz. Centrale School I ƒ4,25; W. v. d. M. Detroit (Michigan) ƒ75,—; Personeel Centrale Werkplaats N.S. 1 uur loon (zie bericht elders) 1500,—; Snipper dag personeel fa. W. F. Claus ƒ70,Bij drage Directie fa. W. F. Claus 100,Op brengst Speculaasverkoop 11/2 Vermaat's Bakkerijen ƒ4318,65; Bijdrage personeel Ver maat's Bakkerijen ƒ917,09; van bijna alle bij de H.K.B. aangesloten kegelclubs 2440, De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Behalve de 125 Zierikzeeërs, die Zondag morgen naar Dordrecht zijn vertrokken, zijn die dag verder geen evacué's afgevoerd. Het gemeentebestuur heeft besloten dat -/ij, die geen verblijfsvergunning hebben ge kregen, tot vandaag gelegenheid zouden hebben hun vertrek voor te bereiden. Van daag moeten zij Zierikzee hebben verlaten. In totaal zullen dan 187 gezinnen onge veer 750 personen moeten zijn geëva cueerd. Zondag is tijdens kerkdiensten wederom gewezen op de noodzaak van evacuatie van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Politie houdt in de straten mensen aan om naar verblijfsvergunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan wordt geen dwang uitgeoefend. Voor deze men- O STRAATSBURG (Reuter). Duizenden Elzassers zijn Zondag in kerken en bij oor logsmonumenten bijeengekomen als protest tegen de vonnissen, uitgesproken tegen 12 Elzassers wegens hun aandeel in het uit moorden \'an het Franse plaatsje Oradour in de jongste wereldoorlog. Met uitzonde ring A'an de communisten doen A'ertegen- woordigers A'an alle politieke partijen in öe Elzas aan de protestactie mee. Parlements leden en senatoren hebben een snelle be slissing A'an de regering A'erzocht. De bur gemeesters A'an het departement Bo\ren- Rijn zijn een administratieve staking be gonnen. Parlementsleden uit de Elzas heb ben maatregelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overAvogen ongehoorzaamheid aan regeringsbesluiten en ontslagaanvrage als A'oiksvertegenAA'oor- digcr. Ook dc mogelijkheid van een belas tingstaking is overwogen. Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas \'eel aan belasting opbrengt. 8 ii iff y? **11 Bij Gouda is een diesel-electrische trein uit Waddinxveen op een stilstaande loco motief gereden. Er bleef van het kopstuk van de trein niet veel heel. De Franse minister van Defensie René Pleven, heeft spoedige behandeling door de regering beloofd van een amncstieverzoek len gunste van de beklaagden, die gedwon gen waren bij rie Waffen S.S. dienst te ne men. Dit verzoek is in de vorm van een wetsontwerp ingediend door de A'roegere minister Pierre Pflimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden Dinsdag een bespreking over de kAvestie hebben met premier Mayer en minister Pleven. Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autoriteiten hebben de be volking verzocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en herdenking. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moeilijk parket is gekomen, want als zij de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid A'an de familieleden van de slachtoffers van Oradour en andere de len van het volk. De eerste tegenactie is er trouAvens al. In Rijssel is op een vergade ring van voormalige A'erzetslieden hand having van de vonnissen geëist. Leonard Keim, communistisch lid van dc Straatsburgse gemeenteraad, is uit de partij getreden en heeft deelgenomen aan de protestactie. Aan Keim is indertijd verzocht getuigenis af te leggen in het proces-Ora- dour ten gunste van de beschuldigde Elzas sers. Aangenomen wordt, dat hij daarvoor geen toestemming A'an zijn partij heeft ge kregen. Meerderheid De protesten uit de Elzas komen niet van de minderheid, die de inlijving bij het Duitse rijk heeft voorgestaan, doch van de zijde der zeer Frans-gezinde meerderheid van de bevolking. Oud-strijders uit de Elzas, veteranen van beide oorlogen, hebben hun militaire on derscheidingstekenen aan de Franse presi dent teruggezonden. Helden uit het verzet en leden der gezinnen van 16.000 Elzassers, die in Duitse concentratiekampen omkwa men, omdat zij weigerden bij de S.S. dienst te nemen, kanten zich nu tegen de vonnis sen van het militaire gerechtshof te Bor deaux. Straatsburg, Mulhouse, Colmar en andere Elzasser steden geleken Zaterdag al op plaatsen A'an rouw. Met zAvarte randen om geven vlaggen Avoeien halfstok of bedekten kozijnen en balkons. De mannen droegen zwart in de knoopsgaten hunner jassen. Tijdens de springvloed van de afgelopen nacht zijn de Avaterstanden langs de kust en in de Zuidhollandse en ZeeuAvse wateren ongeveer twee decimeter beneden het peil gebleven dat volgens de getijtafel van de Rijkswaterstaat Averd verwacht. Men maakte zich dan ook niet ongerust over het springtij A'an hedenmiddag. Het windstille Aveer Avettigde de verAvachting dat ook hierbij de waterstanden lager dan normaal zouden zijn. sen wordt uiteengezet, waarom evacuatie bittere noodzaak is. Ditzelfde gebeurt bij controle in de huizen. Daarbij wordt er nog op gewezen, dat de versterkte gemeen tepolitie met het in Zierikzee gestation- neerde detachement van de rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal bescher men, Avaardoor voor niet weinigen de laat ste Aveerstand om .de stad te verlaten wordt weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling getrof fen voor de middenstanders. De nog in Zierikzee aanwezige winkeliers, die moe ten evacueren (ongeveer 25) krijgen 14 da gen tijd om hun voorraden in te pakken c-n desgewenst mee te nemen. Hun gezin nen moeten echter vandaag vertrekken. Zij, die Zaterdag en Zondag al zijn Aveg- gc-gaan, mogen enkele dagen terug komen. Mede dank zij deze soepeler maatregelen bestaat de hoop, dat de evacuatie van daag zonder grote moeilijkheden wat de aangewezen 187 gezinnen betreft, haar be slag zal krijgen. Bittere stemming Een ANP-verslaggever, die Zondag morgen de evacuatie van de 125 be woners bijwoonde, schreef dat de stemming onder de meesten hunner bitter is, omdat niet altijd begrepen wordt, Avaarom deze evacuatie ge schiedt. Zo moest bijvoorbeeld ook een grondwerker van de Heidemaatschap pij zijn arbeid bij het dijkherstel in de steek laten omdat hij geen verblijfs vergunning kreeg. De gemeente-administratie heeft reeds Zaterdag op volle toeren gewerkt, bij het registreren van de bevolking en het uit reiken van verblijfsvergunningen. Een aantal bewoners, dat na de registratie niet in het bezit was gesteld van een verblijfs vergunning en desondanks niet wilde eva cueren, is zonder tegenstand door de po litie in autobussen gedirigeerd. Gelaten volgden de mensen de aanAvijzingen van de politiemensen en lieten have en goed achter om in veiligheid te worden gesteld. De politie controleerde de verlaten Avijken op achterblijvers. Men zal niet aarzelen zo nodig krachtige maatregelen te treffen. Onhoudbare toestand Wij berichtten Zaterdag reeds, dat het voornaamste motief voor deze gedwongen evacuatie het gevaar voor grotere over stromingen Avas, als gevolg van de hache lijke toestand der Zuidelijke dijken. Ver der wordt het niet verantAvoord geacht op een halve vierkante kilometer, het deel, dat bij hoog water droog blijft, ongeveer 4000 mensen te huisvesten op zulk een wijze, dat 40 a 50 mensen in een woning op elkaar zijn gepakt. Revacuatie Temidden van bedden, koptelefoons en manschappen van de legerverbindingsdienst is de raad der gemeente Ooltgensplaat in 'n spoedeisende zitting bijeen geweest, waar in werd besloten heden met de revaeuatie van de mannelijke bevolking te beginnen. De gemeente Krabbendijke, gelegen in het Avatersnoodgebied van Zuid-Beveland, heeft Zaterdagmiddag blijk gegeven van haar waardering voor de grote hulp, welke in het bijzonder de H-compagnie van het 332ste bataljon (Johan Willem Friso) van het 33ste Regiment Infanterie, heeft ver leend. In een spoedvergadering heeft de gemeenteraad van Krabbendijke besloten een der straten in de gemeente te noemen naar het bataljon en de oude naam te vervangen door Johan Willem Frisostraat. XXXC)COOOODCCOOCCOOOOOOOOO<X*DOOOCOOOOOrnocOGCOOOCCOOOO MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel beAvolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Overwe gend matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Over het algemeen lichte dooi. maar aanvankelijk in het Zuid- Oosten van het land nog lichte vorst. 17 Februari Zon op 7.52 uur, onder 17.57 uur Maan op 8.47 uur onder 23 20 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Februari Hoog water: 5 19 en 17.33 uur. Laag water: 1.01 en 13.25 uur. Dinsdag 17 Februari. Hoog water: 6.01 en 18.17 uur. Laag water: 1.42 en 14.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1