Resultaat van kledinginzameling is verbluffend, zegt Rode Kruis mum Minister Staf is vol lof over de hulp der buitenlandse militairen Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag R.K. kerk in Polen in greep van de staat Franse schrijvers helpen Holland Percentage uitschot is gering PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Niemand bewees „Bello" de laatste eer TocU ió het zo MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 2 Bewonderenswaardige burenhulp Kraanwagen kantelde op jeep; militair omgekomen IJgang op het IJselmeer WASSERIJ DUYN Bemanning van de „Klipfontein" terug Kerkelijk Nieuws Woltersomse organisaties grotendeels uitgeschakeld Dr. Chr. Tazelaar overleden Aardappelen uit de noodgebieden BB »P:7l aft l'1 IksTi'm Bontgevoerde Windbreakers Ruim een ton voor erefonds oud-verpleegsters Gré Brouwenstijn zingt in Matthaus Passion E.B. U .-overschot in Januari Geen overstromingen in Engeland Doel van de dorst Nu aan de feitelijke noodtoestand in de getroffen gebieden een eind is gekomen, zullen morgen zowel de Nederlandse als de buitenlandse militairen naar hun gar nizoenen terugkeren. Alleen in incidentele gevallen zal nog bijstand worden verleend. In ieder geval blijven de Nederlandse mi litairen paraat. Dit heeft minister Staf Za terdag medegedeeld op een persconferen tie. In deze dagen, aldus de bewindsman, hebben wij onze vrienden leren kennen. De bijstand uit den vreemde was een be wonderenswaardige burenhulp. „Wij hebben niets gevraagd; alle bij stand is ons spontaan gegeven. Het groot ste compliment dat men de buitenlandse militairen kan geven, is dat ze even hard hebben gewerkt als de Nederlandse solda ten. Van hoog tot laag heeft men gewerkt als tijgers. Men lette niet op rangen maar alleen op deskundigheid. Zo kon het ge beuren dat een majoor onder commando stond van een luitenant van de genie. Nergens hebben zich competentie-moei lijkheden voorgedaan. Van het begin af is er een goed contact geweest met de bur gerlijke instanties, die de waarde van de krijgsmacht in deze omstandigheden heb ben leren kennen en waarderen. In gezelschap van de beide staatssecre tarissen en chefs van staven heeft minister Staf het rampgebied bezocht teneinde na te gaan waaraan men nog behoefte heeft en hoe van militaire zijde hierin kan wor den voorzien. De Nederlandse soldaat heeft van zijn buitenlandse collega's veel geleerd.® Directe burenhulp van de Belgen De meest directe burenhulp hebben de Belgen wel gegeven. Reeds op de ramp- Zondag kwamen zij met boten de grens over en handelden naar eigen inzicht. Wat van de militaire hulpverlening nog zal blijven zijn waterzuiveringsinstallaties, een aantal ducks en zoeklichten. De heli- coptères zullen vertrekken. Maar als ze nodig zijn kunnen ze binnen twee uur weer terug zijn. „De piloten van de helicoptères wisten net zo goed de weg als ik", zei de minister. „Bovendien spraken ze de plaatsnamen ook nog goed uit". De Franse genie-soldaten hebben zeer belangrijke diensten bewezen. De dijk tus sen Halsteren en Steenbergen is vrijwel alleen door de Fransen aangelegd. Deze dijk wordt dan thans ook de „Franse Dijk" genoemd. Helaas zijn twee Nederlandse onder officieren wegens plichtsverzuim gedegra- Zondagmorgen is in de Soepenpolder bij Nieuwland een kraanwagen bij het pas seren van een Belgische jeep gekanteld en op de jeep gevallen. In de jeep zaten enige Belgische militairen en een Nederlandse kornet, die als verbindingsofficier aan de Belgen was toegevoegd. Hij geraakte be kneld en overleed ter plaatse. De naam van de verongelukte militair is J. van der Schalk uit Rotterdam. Hij was 21 jaar. Door de vorst van de laatste dagen is het grootste deel van het IJselmeer overdekt met drijfijs. Hier en daar heeft het ijs zich vastgezet. Een Nederlandse en een Duitse kustvaarder, die Zondagmiddag uit de Oranjesluizen waren vertrokken, keerden later wegens de ijsgang terug. De veerdienst ÈnkhuizenStaveren van de Nederlandse Spoorwegen is met ingang van vandaag tot nader order gestaakt van wege de ijsgang op het IJselmeer. ADVERTENTIE AMSTEftOAMSEVAART 20 Ttt 1105? Geheel droog 37 ct. per kg HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zie ken. 11.30 Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Sport. 17.35 Platen. 17.45 De Twintigers. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 Het instituut der ondernemings raden. 19.00 Kamerkoor en orgel. 19.20 Pla ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Moet je horen. 21.50 Dansmuziek. 22.35 Gevarieerde muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Sport. 23.30— 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Platen. 14.50 Con certgebouworkest en solist. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Wage- ningen, een nederzetting in Suriname. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroeporkest. 21.05 Promenade-orkest. 21.30 Platen. 21.55 Een snipper papier. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.1521.45 Gastenboek. Het uurwerk in de loop der tijden. K.N.M.I. Film en actua liteiten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 School radio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws, en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Om roeporkest. 20.55 Finse volksliederen. 21.15 Muziek uit de Sahara. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC (Nederlands) 224 en 49 M. 22.0022.30 Nieuws en Commentaar. Boe ken en schrijvers. deerd. Bij hetzelfde onderdeel zijn echter twee andere onderofficieren ter plaatse bevorderd voor hun uitstekend werk. De buitenlandse troepen zullen on officieel in de gelegenheid worden gesteld om nog wat meer van Nederland te zien. Dan zullen zij kunnen constateren, dat dit land ook nog iets anders heeft dan water, modder, sneeuw, regen en kou, aldus mi nister Staf. Met de „Zuiderkruis" zijn 117 leden van de bemanning van de „Klipfontein" Zater dagavond in Amsterdam aangekomen. In IJmuiden waren zij reeds begroet door kapitein J. Oosterhuis, die enige weken ge leden per vliegtuig de terugreis heeft ge maakt. Honderden familieleden van de bemanning van de „Klipfontein" waren bij de aankomst in Amsterdam aanwezig. LONDEN, (United Press) Volgens radio-Warschau heeft de Poolse regering de Rooms-Katholieke kerkelijke hiërarchie in Polen volledig onder staatstoezicht ge plaatst. Radio-Warschau maakte de inhoud be kend van een decreet inzake een regeling van de benoeming van functionarissen in de Rooms-Katholicke kerk in Polen. Krachtens het decreet zijn voortaan al die benoemingen en ook overplaatsingen afhankelijk van de goedkeuring van de Poolse regering. Verder zijn voortaan de benoemingen van bisschoppen afhankelijk van voorafgaande toestemming van het regeringspresidium. Voor lagere benoemingen is vooraf gaande toestemming van de provinciale volksraden vereist, aldus het decreet dat voorts bepaalt dat voorafgaande toestem ming van de overheid is vereist voor het in het leven roepen, wijzigen of afschaffen van kerkelijke functies en voor het wijzi gen van de aard der bestaande functies. De gemeente Krabbendijke, gelegen in het watersnoodgebied van Zuid-Beveland heeft als blijk van haar waardering voor de hulp, welke de compagnie van het 332e bataljon (Johan Willem Friso) van het 33e Regiment Infanterie aan de bevolking van de getroffen gebieden heeft verleend, beslaten een van de straten van de gemeente te noemen naar het bataljon. Een overzicht van de plechtigheid. (Van onze correspondent in Parijs) In de Franse campagne ten bate van de Nederlandse slachtoffers van de overstro mingsrampen hebben zich nu ook de schrijvers gevoegd. In het Palais de Chaillot hadden zich Vrijdag al wat Frankrijk aan litteraire roem bezit, de No belprijs-winnaar Francois Mauriac, de ro mancier Marcel Aymé, de grote schrijver Albert Camus, en een kleine 50 anderen achter stalletjes opgesteld, om hun boe ken te verkopen, waarvan de opbrengst aan het Nederlandse Rampenfonds zal worden afgedragen. De Parijse kunstenaars komen nu trou wens in hun geheel voor Holland in be weging. De opera geeft binnenkort een voorstel ling, onder auspiciën van de president der republiek, waarvan de recette geheel ten goede zal komen aan de Nederlandse we deropbouw, welk initiatief door verschil lende Parijse theaters zal worden gevolgd. Bij die uitvoeringen zien alle artisten en het overige personeel van hun gages af, zodat er waarschijnlijk flinke bedragen verzameld zullen kunnen worden. Van de kant van de Franse textiel industrie zijn Vrijdag 5000 jute zakken per vliegtuig naar Holland verstuurd. Te- zelfder tijd startten drie grote trucks, vol geladen met linnengoed en kleren. Drie millioen francs, de opbrengst van een col lecte van de Parijse politie, is na aan komst in Nederland eveneens aan het Rampenfonds afgedragen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amersfoort (geestelijk ver zorger Zon en Schild) K. Luijendijk te Hees; te Driebergen (vac. wijlen P. de Bruyn) P. de Vries te Ingen. Geref. kerken De classis Groningen heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. van der Zanden te Groningen, cand. aan de V.U. Chr. Geref. kerken Tweetal te Groningen (2e pred.pl.) H. D. Biesma te Hoogeveen en H. W. Eerland te Lisse. Geref. gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder W. de Wit te Moerkapelle. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Katwijk aan Zee-Valken burg H. J. v. d. Kwast, cand. te Amster dam. In het Staatsblad is gepubliceerd de wet tot wijziging van de Wet op de Bedrijfs organisatie, welke het mogelijk maakt de bestaansduur vain een beperkt aantal Wol tersomse organisaties nog tot ten hoogste 15 Februari 1954 te verlengen. Voor 713 organisaties zijn inmiddels opheffingsbe schikkingen gepubliceerd. De nog gehandhaafde Woltersomse or ganisaties zullen echter niet meer als ver tegenwoordigsters van de betrokken be drijfstakken kunnen optreden, behoudens voor de taken, welke tot haar handhaving noopten. In beginsel zal men zich derhalve niet meer tot een Woltersomse organisatie dienen te wenden als contactorgaan voor de desbetreffende sector van het bedrijfs leven. Te Amsterdam is Zondag op 61-jarige leeftijd plotseling overleden dr. Chr. Ta zelaar, sinds 1946 rector van het Gerefor meerd Gymnasium te Amsterdam. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en promo veerde in 1925 op het proefschrift.: „De jeugd van Groen van Prinsterer". Hij was lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, en maakte deel uit van de redacties van „Stemmen des Tijds" en „Calvinistisch Weekblad". Van zijn hand verschenen onder meer „Moderne romankunst", „Karakterschets van Alice Nahon", „A. M. de Jong's Me- rijntje Gijzeneyclus", „Tien jaren Oogst", „Belangrijke romans van de laatste tien jaren", „Onuitgegeven brieven van me vrouw Bosboom-Toussaint" en „Beknopt Handboek der Nederlandse Letterkunde". Van de in de noodgebieden opgeslagen voorraden consumptie-aardappelen wor den nog belangrijke hoeveelheden in vei ligheid gebracht. Er wordt hard gewerkt om belangrijke hoeveelheden weg te halen en met mede werking van groot- en kleinhandel in con sumptie te brengen. Het slagen van deze actie is echter afhankelijk van de mede werking van het publiek, dat wellicht be reid is natte aardappelen af te nemen, mede in het belang van de getroffenen in de noodgebieden. De aardappelen zien er wat onooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kwaliteit doet echter niet onder voor die van droge aard appelen. Zij moeten voor het schillen ge wassen worden. Zeer grote hoeveelheden kleren, dekens, matrassen en linnengoed zijn door parti culieren en fabrikanten in binnen- en buitenland aan het Rode Kruis geschon ken voor degenen die door de overstro mingsramp zijn getroffen. Medewerksters en medewerkers van het Rode Kruis hebben nu dag en nacht ge werkt om de partijen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te 'sor teren. Langzamerhand begint men een overzicht van de voorraad te krijgen. De resultaten van de inzameling zijn naar oordeel van deskundigen van het Rode Kruis verbluffend. Bij kleding-inzamelingen schuilt kaf on der het koren. Soms is de uitval, te be oordelen naar bruikbaarheid, wel eens meer dan de helft. Thans is deze slechts vijftien tot twintig percent. Getracht wordt thans deskundige vrijwilligers aan te werven om de goederen op maat te sorteren. Alle kleding wordt zonodig ge reinigd en gedesinfecteerd en voor bederf gevrijwaard opgeslagen. ADVERTENTIE Onder *o«zicht van een notaris is ten kan tore van de Nederlandse Handel Maat schappij te Amsterdam de trekking gehou den van de door Prinses Beatrix ontworpen en getekende rebusprijsvraag ten bate van het Erefonds voor Oud-verpleegsters. De hoofdprijs, een auto, viel ten deel aan mevrouw G. VermeulenJentjens te IJselsteyn in Limburg. Alle andere 1029 prijzen, waaronder vijftien bromfietsen, zullen de winnaars worden toegezonden. De opbrengst der extra frankeringen zal naar schatting ruim honderdduizend gulden bedragen. Reeds zijn om de eerste behoeften te dekken, aanzienlijke hoeveelheden kle ding, schoeisel en dekking aan jong en oud afgeleverd. De grootste behoefte komt echter pas, wanneer evacué's naar huis terug gaan. Verwacht wordt dat dan pas het effect der grote offervaardigdheid van geefsters en gevers duidelijk zal worden. Reeds eerder werden velen der getrof fenen van huis en haard verdreven. De schade, opgelopen in oorlogstijd, was men doorgaans nog niet geheel te boven. Het is thans nog niet mogelijk te zeggen, hoeveel er nodig zal zijn. Niet alleen de ruim 50.000 evacué's, maar ook de dui zenden die achterbleven en meewerken aan het herstel der dijken zullen kleren nodig hebben. Er zijn uit vele landen nog zendingen onderweg. Maar, zo zegt men bij het Rode Kruis, beter iets te veel, dan veel te weinig. Het ziet er naar uit, dat er genoeg zal zijn. Een mogelijk restant zal eventueel elders, waar nood en gebrek heersen, hartelijk welkom zijn. Geschat wordt, dat in Nederland alleen al drieduizend ton goed bruikbare ge dragen kleding bijeen gebracht werd. Het geringe percentage uitschot daarvan wordt voorlopig opgeslagen. Later zal hieraan een bestemming worden gegeven, waarna de opbrengst voor de door de ramp ge dupeerden zal worden besteed. Geefsters en gevers kunnen er zeker van zijn, dat al hun gaven, die vaak met grote op offeringen gepaard gingen, een goede be stemming zullen vinden. Mocht er een overschot zijn, dan zullen dus hulpbe hoevenden buiten de rampgebieden te zijner tijd hiervoor in aanmerking komen. Aan de uitvoering van de Matthaus Passion onder auspiciën van de Amster damse Baehkring op Woensdagavond 1 April in de Ronde Lutherse kerk in de hoofdstad zullen medewerken als vocale solisten: Gré Brouwenstijn, Mary Jarred, Peter Pears, Herman Schey, Carel Wil link en Wiebe Drayer; als instrumentale solisten: Paul Godwin, Everard van Royen, Haakon Stotijn en anderen. Verder treden op: koor en orkest van de Rotterdamse Volksuniversiteit, het Nederlands Vocalis tenensemble, het koor der Delftse studen ten en het jongenskoor van de Willebror- duskerk. Het geheel staat onder leiding van Bertus van Lier. 29. „Wat?!", riep Pat O'Nozel verschrikt, „was het geen tijdbom, wat ik in zee smeet!" „Een tijdbom....", herhaalde de kapitein, zijn vuisten ten hemel heffend, „hij ziet een chronometer aan voor een tijdbom!!" Hij slikte een paar maal kramp achtig en vervolgde toen met een hese stem: „Jullie hebt aan de neuzen van mijn bemanning gedraaid, mijn passagiers las- i tig gevallen, in mijn hut rondgesnuffeld, mijn instrumenten weggegooidNU IS HET UIT! Jullie worden voor de verdere reis opgesloten; dan hebben we geen last meer van jullie!!" En zo werden de grote detective en zijn assistent Panda even la ter door twee stevige matrozen wegge voerd. Dit trok de aandacht van de twee spionnen, die inmiddels weer wat waren bijgekomen. Zij wendden zich tot de kapi tein, die de twee gevangenen met duistere blikken nakeek. „Wat is er aan de hand?" „Twee gekken", antwoordde de kapitein, „zij worden opgesloten". De spionnen wis selden een blik van verstandhouding. „Prachtsky!"fluisterde de kleine, „wij kijken, waar zij opgesloten worden, nu zij ontsnappen ons niet meer!" Grrrlwts gromde de grote, „wij krijgen ze.... van nacht!" „Bello", het stoomtrammet je dat bij na een halve eeuw tussen Alkmaar en Bergen aan Zee heeft gereden, is opge heven. Het zal alleen tijdens de eerst volgende drie zomerseizoenen zonodig nog worden ingeschakeld. De Bergenarcn zelf hebben zich nu blijkbaar in deze uiteindelijke beslis sing geschikt. Niemand toonde voor de laatste rit op Zaterdagavond enige be langstelling. Er waren slechts vier pas sagiers. Een jaar geleden, toen de Bergense pro testen tegen het staken van de winterdienst een voorlopig succes boekten, kwam „Bel lo" triomfantelijk het stationnetje van Ber gen binnenpuffen, ongewacht door honder den Bergenaren, die de locomotief een krans om de pijp hingen met op het lint het rijmpje: „Laat nu je stoom weer sissen, Laat nu je bel maar slaan. Wij kunnen je niet missen, Wij laten je niet gaan." Maar Zaterdagavond was bij geen enkele halte of stationnetje iemand te zien. Om kwart voor elf bracht de 55-jarige machi nist W. Heinen uit Alkmaar, die 12 jaar lang „Bello" heeft bestuurd en de laatste officiële tram-machinist bij de N.S. is, het trammetje in het Alkmaarse station tot stilstand. Wat mistroostig stapte hij enkele minuten later met de stoker, de conduc teur en de rangeerder het kantoortje bin nen, dat nu ook gesloten wordt. De enige, wie het afscheid niet zwaar viel, was de 62-jarige conducteur Gerrit van Dok, die 23 jaar lang tussen Bergen en Alkmaar heen en weer is gereden. „Ome Gerrit van 't kleine spoortje" is zo bekend geworden, dat hij uit het buitenland talloze prentbriefkaarten ontving, die uitsluitend met die betiteling geadresseerd waren, be halve dan dat er nog „Holland" bij stond. Hij verwacht, dat hij de volgende zomer gepensionneerd zal worden.Misschien krijgt hij de volgende zomermaanden nog ge legenheid zijn afscheia op „Bello" te vie ren, als de tram voor het massa-vervoer van het publiek nog even zal moeten bij springen. Autobussen hebben „Bello" reeds opge volgd. Zondag reden zij over de nauwe Eeuwige Laan naar zee. Een definitieve oplossing voor het personenvervoer op dit traject is echter nog niet gevonden. Of er zal op de plaats, waar thans de spoorbaan ligt, dwars door Bergen heen een verkeers weg worden aangelegd, hetgeen veel kos ten met zich mee zou brengen en volgens velen bovendien het natuurschoon schaden, óf de rails zullen blijven liggen en er zal moeten worden getracht een particuliere maatschappij te vinden, die bereid is de exploitatie van de tramdienst over te ne men, desnoods alleen in de zomer. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het overschot van Nederland in het beta lingsverkeer met aan de Europese Beta- lings-Unie deelnemende landen in Januari 32.965.000 heeft bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland 16.480.600 in dollars ontvangen. Voor 16.484.400 heeft Nederland crediet ver leend aan de Europese Betalings-Unie. De vordering van Nederland op de Europese Betalings-Unie bedraagt thans f 714.388.600. Prinses Rognhüd van Noorwegen met haar verloofde Erling Lorentzen, een jonge reder uit Oslo. i Ontsporing. Bij Comodoro Rivadavia, aan de baai van St. Georges, 1600 km ten Zuiden van Buenos Aires, is Zondag een trein ontspoord. Drieëtwintig personen kwamen om het leven en 42 werden ge wond. De trein stortte in een ravijn van vijftig meter diepte. De rijtuigen lagen voor het merendeel ondersteboven. Verloving. Te Oslo is de verloving bekend gemaakt van prinses Ragnhild, de oud ste dochter van Kroonprins Olaf en Prinses Martha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. Prinses Ragnhild is 22 jaar, Lorentzen is 29. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmid dellijk op als vrijwilliger en streed in het Noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de ver-zetsbeweging. Geschenk. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft Zaterdag te Teheran medegedeeld, dat de Sovjet-Unie Perzië elf vliegtui gen zal schenken, die zijn uitgerust met materiaal ter bestrijding van sprink hanen. Ook zal Rusland vijftig ton in sectenbestrijdingsmiddelen en deskun digen op het gebied der sprinkhanen- bestrijding ter beschikking van de Per zische regering stellen. Grap. De uitgever van het Amerikaanse tijdschrift „Life", Henry Luce, heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor de ongelukkige toon van een hoofdartikel in zijn blad over Frankrijk. In het betrokken artikel werd „Marian ne" vergeleken met een dame van lichte zeden, die geld probeert los te krijgen van „Uncle Sam". De Franse Nationale Vergadering werd een circus genoemd. Het stuk heeft grote verontwaardiging in Frankrijk gewekt. In een brief aan de directeur van „France Soir" zegt Luce: „De beledigende passage was niet anders dan een grap. Laten wij het er over eens zijn, dat het hoofdartikel niet gelukkig was". Munt. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Zaterdag de uitgifte be kend gemaakt van een nieuwe munt eenheid voor Zuid-Korea, de Hwan, die in de plaats zal komen van de Won. Het doel van de maatregel is, de inflatie te stuiten. De koers is 100 Won tegen een Hwan. Bijzetting. De urn met de as van Lev Za- harowitsj Mekhlis is Zondag bijgezet in een muur van het Kremlin achter de graftombe van Lenin. Mekhlis, een der meest vooraanstaande Joden in Rusland en voormalig minister, was Vrijdag in de ouderdom van 64 jaar overleden. Zaterdag hadden regeringsleiders om beurten de wacht betrokken bij het stoffelijk overschot, dat lag opgebaard in het gebouw van de vakverenigingen, waar velen de dode de laatste eer kwa men bewijzen. Hoog water. De Australische radio heeft gemeld, dat overstromingen het gehele leven in het Westelijk deel van Queens land hebben ontwricht. De wegen zijn ondergelopen en verscheidene plaatsen en boerderijen zijn geïsoleerd. Er wordt geen melding gemaakt van verlies aan mensenlevens. Unie. President Perón van Argentinië heeft zich in een vraaggesprek met de direc teur van de te Santiago verschijnende „La Nacion" uitgesproken voor het on middellijk sluiten van een volledige unie tussen Chili en Argentinië. „Een econo mische unie alleen zou niet krachtig genoeg zijn", aldus de Argentijnse pre sident. Brand. Duizenden mensen zijn dakloos ge worden door ,een grote brand, die Za terdag in een Zuidelijke achterbuurt van Saigon (Vietnam) heeft gewoed. Het vuur laaide hoog op boven de op elkander gedrongen krotwoningen en de mensen liepen radeloos en jammerend rond, onmachtig toeziend hoe hun schamele bezit in korte tijd door het voortx-azende vuur werd verslonden. Aan het begin van het Vietnamese nieuwe jaar wordt deze brand door de bevolking uitgelegd als een slecht voor teken. Ongeluk. Een autobus, die op weg was van Ilocos naar Manilla (Philippijnen) is op ongeveer 250 kilometer van laatstge noemde stad in een diep ravijn gereden, vermoedelijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. Drieëntwintig personen werden levend verbrand, 28 inzittenden liepen ernstige verwon dingen op. De chauffeur heeft later ge poogd zelfmoord te plegen. LONDEN, (Reuter). Uit alle Engelse kuststreken zijn berichten ontvangen, dat de herstelde zeeweringen het hebben ge houden. Voor de eerstkomende dagen, waarin de vloed zijn hoogste stand zal be reiken, worden geen stormen voorspeld. HET dorstgevoel is een zekere dwang die ons wordt opgelegd om het li chaam voor uitdroging te behoeden. Zou den we het dorstgevoel niet kennen, dan zouden we al spoedig te gronde gaan, om dat we niet opmerkzaam worden gemaakt op het vochtverlies, waaraan het lichaam voortdurend onderhevig is. De hoeveelheid vocht die een mens dagelijks verliest door ademhaling, verdam ping aan het huidoppervlak, urinelozing, e.d. wisselt naar gelang van de omstandigheden waarin men zich bevindt, zij varieert van 1 tot. 2 y} liter, hetgeen ongeveer overeenkomt v met 20 lot 30 gr. per kilo lichaamsgewicht. Dit vochtverlies moet dus minstens met een gelijk bedrag worden aangevuld, wil de vochtverhouding i?i het lichaam op peil blijven. Voor het kind gelden echter aan zienlijk hogere waarden, want het jonge wezen heeft verhoudingsgewijs een aan zienlijk grotere behoefte aan water dan de volwassene. Hoe dit ook zij. bij onvoldoende toevoer van vocht ontstaat, nog vóór er sprake is van schade in het lichaam, het gevoel van dorst doordat het organisme bij een gering watergebrek reeds reageert met een ver minderde speekselafscheiding, waardoor plaatselijk droogte in mond en keel op treedt. Dit is het waarschuwingssein. Wan neer hieraan geen gevolg wordt gegeven, ontslaat een te grote concentratie van op geloste' stoffen in het bloed dat als het ware indikt - waardoor dit zijn normale functie niet kan vervullen zodat behalve droogte van mond en keel, een algemeen gevoel van onwelzijn hiervan het gevolg is. Bij het eten van zeer zoute of zoete spij zen, ontstaat eveneens het dorstgevoel, omdat deze stoffen de concen tratie in het bloed verhogen, waarop - zoals wij gezien heb ben - de speekselklieren direct reageren door verminderde vochtafscheiding. Doch daar naast kan tevens een dorstge voel optreden, dat met toe- en afvoer van water weinig uit staande heeft, doch dat voornamelijk be ïnvloed wordt door geestelijke omstandig heden, zoals angst. De speekselafscheiding is n.l. ook voor deze psychische factoren zeer gevoelig en vermindert dientengevol ge eveneens, zodat het dorstgevoel zich aandient. Goede middelen ter bestrijding van dit soort dorstgevoelens zijn kauwgom e.d. Bij het voorgaande hebben we aange nomen dat dorst steeds met normaal drink water gelest moet worden. In het algemeen is die opvatting juist. Maar weet u dat in sommige gevallen van verdorsting juist zout water moet worden gebruikt? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verbodenv

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2