Het eerste huis betrokken van de „Kleine Middenstander" Hulpacties uit het buitenland blijven onverminderd voortduren Kort en bondig Santpoort „Beurzen open, dijken dicht": f 803.500 "Brieven aan de redactie Animo voor emigratie daalt Lading van „Miriella" in beslag genomen Israel zoekt contact met het Westen Actie Mouwen omhoog werd groot succes Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT FEEST IN DE HECTORSTRAAT Ex-S.S.'er trachtte geld los te krijgen in Haarlem Schilder trachtte gehuurde bromfiets te verkopen Burgerlijke Stand van Haarlem Mijnwerkers werkten weer over voor Rampenfonds Nederlandse handel gaf acht millioen zakken Kranige redding 518de STAATSLOTERIJ 4e klasse"-— Het betrekken van een nieuwe woning heeft in de tegenwoordige tijd een bij zondere betekenis voor hen die zo gelukkig zijn een huis toegewezen te krijgen. Toen Zaterdagmiddag het echtpaar B. J. M. Spierings zijn intrek nam in het complex flatwoningen van „De kleine middenstan der" aan de Hectorstraat nabij de Pla- netenlaan in Haarlem-Noord was er niet alleen vreugde in de harten van het echt paar, maar ook in die van de toekomstige bewoners van het complex en voor de heren J. W. Th. Fibbe en J. van Velsen die bijzonder voor de bouw geijverd hebben. Voor de heer Spierings als eerste ge zinshoofd de sleutel van zijn woning ter hand werd gesteld kregen enige heren ge legenheid in tegenwoordigheid van ver scheidene leden van de gemeenteraad en hoofden van takken van dienst toespraken te houden. De voorzitter van „De kleine De heer J. W. Th. Fibhe opende voor het echtpaar Spierings de deur van het complex flatwoningen aati de Hectorstraat in Haar lem-Noord. Rechts de heer A. J. M. Ange- nent, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. middenstander", de heer F. Damiaans, sprak woorden van welkom, waarna de heer A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare Werken, opmerkte, dat er in de Hectorstraat prachtig werk is verricht. De wijze, waarop de toekomstige bewoners el kaar gevonden hebben, geeft vertrouwen dat er in het complex geen burenruzie ge maakt zal worden. Doordat er een ver eniging is opgericht zijn vriendschaps banden gelegd. In het verleden is men ge zamenlijk opgetrokken om het doel te be reiken en daarom kan verwacht worden, dat de eendracht zal blijven heersen. Bin nenkort beschikken tweeënveertig gezin nen over een „eigen haard". Spr. hoopte, dat allen een gelukkige toekomst tegemoet gaan. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer en mevrouw Spierings die deze middag hun woning betrekken. De overige gezinnen moeten nog even geduld hebben, omdat de werkzaamheden op dit ogenblik niet gereed zijn. De heer Angenent wenste voorts de initiatiefnemers geluk met het geen tot stand is gekomen ten gunste van de volkshuisvesting en hoopte, dat op de Speculatie op offerzin Vanmorgen stond voor de politierechter tn Haarlem de 39-jarige los-arbeider W. F. K. uit Schiedam terecht. Hy werd ervan verdacht op Zondag 8 Februari getracht te hebben geld los te krygen van een Haar lemmer om daarmee naar zijn vrouw en kind, die in de Ahoy-hal zouden zyn on dergebracht, te bezoeken. Op Zaterdag 7 Februari ging K. met zijn vrouw en kind naar Rotterdam om aldaar te colporteren met een religieus blad. K. stapte hierna op de trein en begaf zich naar Amsterdam, waar hij de nacht door bracht. De volgende dag wilde hij weer terug naar Schiedam. Liftend kwam hij tot Haarlem en in deze stad ontmoette hij de heer Van V. De Schiedammer hing een uitgebreid verhaal op over zijn gezin, dat In het rampgebied gewoond zou hebben en nu ondergebracht zou zijn in de Ahoy-hal te Rotterdam. Om zich weer bij zijn ge zin te kunnen voegen had hij reisgeld nodig. De heer Van V. geloofde echter weinig van het gehele verhaal en stond de man dan ook geen cent af. Teleurgesteld door deze mislukking begaf de verdachte zich naar de politie en deed daar zelf aan gifte van zijn poging tot oplichting. K., die reeds verschillende misdrijven óp zijn strafblad heeft staan en in de oor log dienst genomen heeft bij de S.S., ver klaarde op de zitting, dat hij spijt had van zijn daden en dat hij graag de inhoud van zijn portemonnaie wilde storten in de kas van het Rampenfonds. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, nam het de ver dachte bijzonder kwalijk, dat hij had ge speculeerd op het medegevoel van het pu bliek. Tevens benadeelt hij indirect de mensen uit de getroffen gebieden, want indien er meer van dergelijke oplich ters rondlopen, wordt het publiek wan trouwend en houdt het geld in de zak. De officier was van mening, dat een flinke straf hier zeer zeker op zijn plaats was en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. B. van Tijn, meende dat deze poging tot oplichting niet in ver band gebracht diende te worden met de nationale ramp er dat het een, zij het naïeve, poging was om aan geld te komen. Hij drong dan ook aan op een kortere straf. De politierechter was 't niet met het be toog van de verdediger eens, maar veroor deelde K. wel tot een kortere gevangenis straf, namelijk voor de tijd van één maand met aftrek van het voorarrest, dat overi gens pas enkele dagen loopt. Een vijfentwintig-jarige Haarlemse schilder had dezer dagen in Beverwijk een rijwiel met hulpmotor gehuurd en daarna trachttehii de fiets in Haarlem te verkopen: voor f 75. De assistent-koper vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie, waarna de schilder werd aan gehouden. ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Hierna voerden nog het woord de heren J. van Velsen, architect, W. van den Berge, directeur van het Nationaal Bouw bedrijf te Utrecht, dat het complex ge bouwd heeft en de heer J. W. Th. Fibbe. De heer Fibbe opende vervolgens de deur, waarna het echtpaar Spierings het complex kon betrekken. Het gezelschap maakte van de gelegenheid gebruik een deel van het complex te bezichtigen. Iedere buitendeur geeft toegang tot de woningen voor zes gezinnen. Er zijn drie verdie pingen en op iedere verdieping zijn de ka mers (een huiskamer aan de straatzijde, drie slaapkamers, een keuken en een douche-cel) voor twee gezinnen. Tenslotte heeft de heer Spierings zijn tevredenheid betuigd en de wens uitge sproken, dat velen in de gelegenheid zullen zijn eigenaar te worden van een eigen huis. Mocht men niet in de gelegenheid zijn de kosten te betalen dan hoopte hij, dat werk gevers medewerking zullen verlenen. ZEEOFFICIER HET LAND OP Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Slaperdijk zou een zeeofficier uit Éde per auto rechtsaf slaan, maar inplaats dat hij voor de bocht afremde, trapte hij het gas pedaal in met het gevolg, dat zijn wagentje het bovenland opstoof. Drie palen knapten af en het hek werd vernield; de auto liep nogal wat schade op, maar de zeeman kwam met de schrik vrij'. ONGEVALLEN Zaterdagmiddag viel een achtjarige jongen bij het glijden in de Dirk Hartogh- straat zo ongelukkig, dat hij door de heer A. P. Bakker met een ontwrichte linkerarm en een botbeschadiging naar het zieken huis moest worden gebracht. In de och tenduren was een bewoner van de Bloem- straat van een trapje op straat gevallen, waardoor hij een lichte hersenschudding opliep en Zondagmiddag viel een dame uit IJmuiden West van een stoepje voor een kerk, waarbij zij de linkerarm brak. Ook bij deze beide gevallen verleende de heer Bakker eerste hulp. BIJZONDERE DIENSTEN In de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort heeft Woensdagavond en ver volgens tot Pasen iedere Woensdagavond een bijzondere dienst plaats. Ds. D. ter Steege zal dan spreken, op vervolg af, over de „Zeven Kruiswoorden". Nog steeds komt er geen einde aan de stroom van geld en goederen, diè overal in het buitenland ingezameld worden voor de slachtoffers van de watersnood. Zo overstelpend groot is deze hulp, dat wij weer volstaan moeten met een willekeu rige greep. De hulpactie voor Nederland van het Deense Rode Kruis heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gul den opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1,1 millioen gulden ingezameld, terwijl voor een waarde van ongeveer 7 millioen gulden aan kleding, gereedschappen, enz. werd bijeengebracht. Finland heeft de grootse wijze, waarop Nederland in de winteroorlog 1939-1940 de Finse bevolking heeft geholpen, niet vergeten. De bedragen, door de verschil lende instanties ingezameld, lopen in de millioenen Finmarken, maar daarnaast is de hulp in goederen, dit in verband met de liquiditeitspositie in dit land, veel gro ter. Het Finse Rode Kruis stuurde 5000 lakens, 2000 beddetijken, 500 dekens, 800 slopen, 15.000 zakdoeken. De coöperaties zonden voor 5.000.000 Finmark aan bouw materialen en nieuwe kleren, voorname lijk ondergoed. Behalve een hoeveelheid gezaagd hout voor barakken en rond hout voor dijkreparaties, zond de Finse rege ring nog 12 grote barakken, waarin 50 personen per barak kunnen worden onder gebracht, 3000 paar kinderschoenen, 800 paar rubberlaarzen, 25 ton aan eetser viezen. En met dit alles is de hulpactie nog lang niet afgelopen. Fotokrant De verkoop van de met foto's van de watersnood geïllustreerde uitgave van „Het Vaderland" heeft in Frankrijk 15 millioen Franse francs (ongeveer 150.000 gulden) opgebracht voor de slachtoffers van de stormramp in Nederland. Ongeveer 150.000 exemplaren van deze krant die is uitgegeven onder auspiciën van „France Soir", zijn verkocht in Parijs en in de voornaamste steden voor 100 francs per nummer. Werkers en stakers helpen Een vakverbond uit Wenen, de be- stuurdersbond, besloot een bedrag van 250.000 schilling aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland over té maken. Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. zal een grote zending pakketten naar Neder land sturen. De stakende mijnwerkers in Luxemburg hebben een dag van hun stakingsuitke ring afgestaan voor de getroffenen in Ne derland. Het „Bundesverband der Deutschen In dustrie" heeft een bedrag van 50.000 Mark als voorlopige bijdrage ter beschikking ge steld voor de slachtoffers. Van de voorzitter van het Franse ver bond van werkgevers is een aanbod ont vangen voor een schenking van rubber schoeisel. De Zweedse radio-omroep heeft tot nu toe een bedrag van 5.500.000 kronen en het Rode Kruis 2.700.000 kronen voor de Ne derlandse overstromingsslachtoffers bijeen gebracht, benevens grote hoeveelheden goederen. De Zuid-Afrikaanse regering heeft 50.000 pond sterling voor de slachtoffers der overstromingen in Groot-Brittannië, Nederland en België beschikbaar gesteld. Joegoslavië heeft een nieuwe gift ge daan voor de overstromingsslachtoffers in Groot-Brittannië en Nederland, deze maal tot een bedrag van 10.000 dollar (de vo rige gift bedroeg 80.000 dollar). Uit Canada zijn 250 kisten zalm naar Nederland onderweg. (AFP). In Noorwegen zijn tot Zaterdag 3.500.000 kronen voor de slachtoffers der overstro mingen in West-Europa bijeen gebracht. Voorts is voor een waarde van 1.000.000 kronen aan goederen gezonden. (AFP). Uit Straatsburg is de „Bateau de l'ami- tié („vriendschapsboot") met 260 ton kleren, meubels en andere artikelen aan boord, naar Rotterdam vertrokken, als on derdeel der Franse hulpverlening. Ook elders in Frankrijk blijven de bij dragen voor de getroffenen uit Neder landse overstroomde gebieden binnen stromen. Naguib voorzitter hulpcomité De Egyptische premier Naguib zal het voorzitterschap op zich nemen van een Egyptisch comité voor hulp aan Nederland. HAARLEM, 14 Februari 1953 GEHUWD: 14 Febr. H. W. Zuidhoff en E. H. Siegert. BEVALLEN van een zoon: 11 Febr., F. A. HoenderdosSpaan; 13 Febr., M. Suman Jobse; J. J. van der Heiden—van Slooten. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr., H. van GeldorpSelhorst; C. H. SmitHui zing; G. M. Biere—Umans; H. Gaartman— van der Horst; 14 Febr., H. Huges—Wilschut; L. W. C. van der HamMartens; C. Th. Ne- derpeltAupers; C. R. GardenierDeurloo OVERLEDEN: 12 Febr., Ch. J. W. Stephan Arnold, 66 j., Hazepaterslaan; S. Ardesch, 58 j., Wilgenstraat; 13 Febr., J. M. Krijgsman, 60 j., Maerten van Heemskerkstraat; W. J. Roosma, 3 m., Hazepaterslaan; S. E. Bouw man—van den Bos, 79 j., Jacobstraat. Het comité heeft Zaterdag op de Neder lands legatie te Cairo vergaderd. Prins Bernhard dankt Lord Alexander Prins Bernhard heeft in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklij ke Landmacht de Britse minister van Landsverdediging, lord Alexander, de vol gende boodschap doen toekomen: „Ik wens uitdrukking te geven aan mijn oprechte erkentelijkheid voor de bewonde renswaardige en onschatbare hulp, die de Engelse Koninklijke Marine, het Britse leger en de Engelse Luchtmacht tijdens onze grote beproeving hebben verleend in dezelfde kameraadschappelijke geest die ons immer heeft verbonden". Lord Alexander heeft geantwoord: „Ik ben zeer erkentelijk voor uw vriendelijke boodschap en uw dankbetuiging ter ge legenheid van de hulp, die onze strijd krachten u hebben kunnen bieden bij de grote ramp, die uw land heeft getroffen". „Merdeka" over de ramp Het Indonesische dagblad „Merdeka" schreef dezer dagen over de watersnood in West-Europa en in Nederland in het bij- 'zonder: „Hoe groot het lijden van het Neder landse volk op dit moment ook is, wij zijn er van overtuigd, dat dit volk door zijn wilskracht en strijdvaardigheid en door zijn wil om te blijven leven en strijden uiteindelijk zal overwinnen en het land weer zal heroveren op zijn aartsvijand. Wanneer andere volkeren zich van oor logstuig moeten bedienen om de vijand te verslaan en de gebieden terug te verove ren, bedient het Nederlandse volk zich nu met zijn opbouwwerktuigen om het land terug te winnen van de „aggressor". Hier mee bewijst dit kleine Nederland zijn kracht en grootheid", aldus Merdeka. In de eerste Zaterdagse uitzending van de radio-actie voor het Rampenfonds „Beurzen open, dijken dicht", die nog kracht werd bijgezet door een televisie uitzending over de getroffen gebieden, is in contanten en op giro reeds 803.503,77 binnengekomen. Onder meer kwam de directeur van het Koningin Wilhelminafonds een bijdrage van 40.000.aanbieden als eerste gift van de opbrengst van de verkoop der ramplucifers. Het Kankerfonds heeft zijn lucifersactie namelijk omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Nederland deze doosjes ramplucifers te koop zijn. Voor de tweede maal is Zaterdag door duizenden Limburgse mijnwerkers over gewerkt ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Hierdoor zijn de bijdragen uit de provincie Limburg gestegen tot 3 millioen. De collecte voor het Nationaal Rampen fonds heeft in Goes 34.454,80 opgebracht. In de drie kerken te Goes is bovendien 12.000,gecollecteerd. De collecte voor het Rampenfonds in Groot-Ammers (Z.H.) heeft ruim 50.000 opgebracht, of wel 28 gulden per inwoner; in Nieuwpoort meer dan 8.000 gulden en in Langerak over de 10.000 gulden, dat komt voor beide gemeente neer op ruim 10 gulden per inwoner. De Zaterdag in Barendrecht (Z.H.) ge houden collecte voor het Rampenfonds heeft ruim 57.000 gulden opgebracht, dat is ruim 35 gulden per gezin. Het 1960 inwoners tellende Kloetinge op Zuid-Beveland, dat zelf niet door de ramp is getroffen, heeft 39.557,91 bijeen gebracht. Een boer gaf' bovendien twee drachtige vaarzen, elk ter waarde van dui zend gulden. Veilingen Op initiatief van enkele veilinghouders heeft zich in Den Haag een comité ge vormd met het doel om een veiling te organiseren ten bate van het Rampenfonds van voorwerpen, welke door particulieren, instellingen en musea beschikbaar zullen worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, dergelijke veilingen niet alleen in Den Haag te houden, maar ook in andere steden. Voor deze veilingen komen alle voorwerpen in aanmerking, die enige waarde vertegenwoordigen, zoals sieraden, antieke shawls, meubels, porcelein en der gelijke. Hulp van boeren De landbouwers op het eiland van Dordrecht hebben besloten dit jaar extra vroeg te zaaien om zodoende mankracht en tractoren vrij te krijgen, die in dienst van hun door watersnood getroffen collega's kunnen worden gesteld. Zij zullen ook zaai- en pootgoed ter beschikking van de gedupeerde bedrijven op het Dordtse eiland stellen. Men onderzoekt voorts de mogelijkheid verloren gegaan vee te ver vangen. Besloten is nu al dat jongens en meisjes van niet getroffen boeren in het voorjaar de zorg op zich gaan nemen voor een opfokkalfje, dat, als het pink geworden is, zal worden aangeboden aan boerenzonen of -dochters, wier ouders verliezen aan vee hebben geleden. (Verkort weergegeven) Derde Weg. In Haarlems Dagblad van 11 Februari kwam een advertentie voor ter aankindiging van een „Vredesforum" in het Concertgebouw alhier. Deze aan kondiging geschiedde in een vorm die mis verstand kan wekken; en ofschoon de be wuste bijeenkomst ondertussen plaatsvond achten wij een rechtzetting gewenst. Medegedeeld werd namelijk dat de leden van dit Forum verslag zouden uitbrengen van hun ervaringen op het „Volkerencon- gres" te Wenen. Onder deze Forumleden, allen genoemd met naam en kwaliteit, treft men aan: „Mevrouw Hoekendijk, voorzit ster Derde Weg, Haarlem". Juist is, dat mevrouw Hoekendijk voor zitster is van de Werkgroep Haarlem van de Ned. Vredesbeweging „De Derde Weg" en tevens, dat zij het genoemde congres bijwoonde. Bepaald niet juist is dat zij dit congres bezocht, dan wel zitting had in het Vredesformum, namens de Derde YVeg of haar Haarlemse groep. De Derde Weg had uitdrukkelijk besloten, aan het Weense congres niet deel te nemen; en er was dus geen sprake van, dat mevrouw Hoekendijk hier optrad in haar kwaliteit als voorzitster van de Derde Weg te Haar lem, of als representante van de Derde Weg in welke vorm dan ook. Opgemerkt moet tenslotte worden, dat de organisator van dit Vredesforum, de Nederlandse Vredesraad, met deze omstan digheid volledig bekend was. De vermel ding van mevrouw Hoekendijk's functie in de Derde Weg geschiedde ondanks haar uitdrukkelijk verlangen, dat deze achterwege zou blijven. Namens de Werkgroep Haarlem van de Derde Weg, L. HOEKENDIJK, voorzitster. W. BAKKER, secretaresse. Verontwaardiging. Met teleurstelling volgen vele A.V.R.O.-leden de gebeurtenis sen in cleze vereniging. Met verontwaardi ging echter bemerken zij de houding, die het bestuur onder leiding van zijn voorzit ter heeft gemeend te moeten aannemen in de dagen die achter ons liggen. Terwijl heel ons volk als één man gereed stond om te helpen bleek dit bij de A.V.R.O. onmoge lijk. In de laatste Radiobode wordt hier over een verklaring afgelegd, maar vele leden protesteren sterk tegen het feit dat op dit ernstige ogenblik het bestuur ge meend heeft zo te moeten handelen. De A.V.R.O. was niet op haar post! Dat niet nog veel meer leden voor deze omroep bedanken komt, omdat zij voor standers zijn van een algemene omroep. Op deze wijze wordt onze omroep echter ver moord en wordt afgebroken wat in jaren noeste arbeid is opgebouwd. Uw artikel van Zaterdagavond sterkt mij in de mening dat spoedig maatregelen tegen de' tegenwoordige gang van zaken moeten worden genomen. Ik kan me niet voorstel len dat ook uw dagblad deelneemt aan een campagne tegen de A.V.R.O., zoals in de Radiobode wordt genoemd, maar ik neem aan dat dit de juiste feiten zijn. Een zeer ontevreden A.V.R.O.-lid. (Voor de objectiviteit van de beschou wing over de Berichtendienst staan wij volkomen in. Zij was gebaseerd op de er varingen van die dienst. Zoals uit onze beschouwing bleek heeft de heer De Clercq, voorzitter van de A.V. R.O., zich op Dinsdag 3 Februari op een formeel standpunt gesteld namelijk dat hij zelf zou moeten beoordelen wat voor uitzending in aanmerking kwam dat on der de omstandigheden niet houdbaar was. Dit leidde tot de vordering van de zendtijd. Red.) Autoportieren. Heel vaak zie ik dat automobilisten het portier openen aan de kant van de rijweg. Dit is onverantwoor delijk en tevens levensgevaarlijk. Boven dien is zulks ook door de politie verboden. Het is meermalen voorgekomen dat hier door wielrijders het leven verloren hebben. Gisteren zag ik, dat een chauffeur ds deur opende aan de verkeerde kant, ter wijl zelfs een bus. passeerde. De fietser die er reed, kon zich door vlug het stuur om te gooien in veiligheid brengen. Ik hoop dat automobilisten dit als een waarschuwing zullen opvatten om voor zichtiger en met meer verantwoordelijk heidsgevoel te werk te gaan. J. S. K. Douchecellen. Naar aanleiding van het betoog van wethouder Happé in de ver gadering van de Haarlemse raad van Woensdag j.l. over de noodzaak van douche cellen in de Woningwetwoningen, vragen wij ons als bewoners van het complex van „De Voorzorg" aan de Vondelweg af, wat wij met een douchecel moeten beginnen die een lege ruimte is. Er moet namelijk nog een vloer worden gemaakt, een afvoer en een geyser. Dezelfde B. en W. die het nood zakelijk vinden dat wij over warm water beschikken, hebben op het verzoek aan de bouwvereniging geantwoord dat er geen geld is. Ik vraag mij af waarom er wel een paar ton worden weggegooid aan „Haarlems Bloei", terwijl noodzakelijke doucheruimte ongebruikt moet blijven. Bewoner Vondelweg. (Bij informatie werd ons meegedeeld, dat het complex van „De Voorzorg" aan de Vondelweg van 1948 dateert. In de jaren .1947, '48 en '49 mocht de gemeente op grond van rijksvoorschriften geen credie- ten toestaan voor de aanleg van geysers. .Uiteraard moesten op grond van de bouw voorschriften wel de douchecellen vast ge projecteerd worden. In de laatste jaren is de overheid wat ruimer in- de geldmiddelen gekomen, zodat .er weer wel credieten aan woningcorpora ties verstrekt konden worden voor het on derhavige doel. B. en W. stelden zich daar bij op het standpunt, dat, daar de bouw verenigingen baas in eigen huis zijn, de aanvraag daartoe van de verenigingsbestu ren moest uitgaan. Verscheidene verenigin gen hebben dat dan ook de laatste tijd ge daan. „De Voorzorg" echter niet. Wanneer ook zij een verzoek om een crediet indient zal zij op dezelfde voet als de andere cor poraties worden geholpen. Ter inlichting van de briefschrijver ma ken wij hem erop attent, dat de gemeente raad niet „een paar ton", maar in totaal thans één ton voor „Haarlem-Lichtstad" heeft beschikbaar gesteld. De andere ton is bijeengebracht door een groot aantal straatverenigingen en particulieren, die het grote belang van propaganda voor Haarlem i tijdens de „Flora" hebben ingezien. - Red.) Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft opnieuw aan hon derden mannen en vrouwen uit alle rangen en standen van de gehele Nederlandse be volking de vraag gesteld: „Wat zoudt u het liefste doen indien u de keus had: in Ne derland blijven of in een ander land gaan wonen?" De antwoorden van nu en die van vorige enquêtes luiden: Hier blijven emigreren geen oordeel voorjaar 1947 60 32 8 1948 56'/ï 32% 11 1949 67 29 4 1950 70 25 5 1951 69 26 5 Nu 76 21 3 Er valt dus een dalende tendens te con- stateren in de animo tot emigreren Van 32 procent in de jaren 1947 en 1948 is deze thans gezakt tot 21 procent. De ouderen boven 50 jaar voelen be langrijk minder voor emigratie dan de mensen beneden 50 jaar. Van de leeftijdgroep tot 50 jaar zou 1 op 4 wel willen emigreren. Bij de groep van 5065 jaar is dat er 1 op de 8 a 9. Van. de groep boven 65 jaar wil slechts in 1 op de 20 ons land definitief verlaten. Op de vraag naar welk land men wil emigreren, zegt 5^ procent Canada en 4 procent Australië en Noord-Amerika; 3 procent kiest Zuid-Afrika. In 1950 en 1951 stond Australië boven aan en kwam Canada op det tweede plaats. VENETIë (Reuter). Het gerechtshof te Venetië heeft Zaterdag bepaald, dat voor lopig beslag zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de Miriella, de Italiaan se tankboot, die enige uren tevoren uit de Perzische oliehaven Abadan was aange komen. De zaak was aanhangig gemaakt Joor advocaten van de Brits-Perzische olie maatschappij, die stelt, dat de olie, die in Perzië gewonnen wordt, zolang de schade vergoeding voor haar genationaliseerde eigendommen in Perzië niet geregeld is, haar toebehoort. Het gerechtshof deed zijn uitspraak in een speciale zitting. Men was inmiddels reeds begonnen met net leegpompen van de Miriella. Men dacht de 5000 ton olie in dertig uur te kunnen lossen. De kapitein van de tankboot was bij zijn aankomst te Venetië welkom ge heten door een aantal Perzen en Italianen. De echtgenote van de Perzische ambassa deur te Rome overhandigde hem een grote bos anjers. De ambassadeur, Ali Mansour, noemde kapitein Mazzeo „een held", om helsde hem en overhandigde hem een zil veren sigarettendoos met inschrift. Het beslag geldt voor vijftien dagen. In die tijd Zal de rechter uitmaken of de olie, 'zoals de Brits-Perzische oliemaatschappij het stelt, van haar „gestolen" is. TEL AVIV, (Reuter). Functionarissen van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken hebben Zondag verklaard, dat Russische diplomaten niet zonder een uitreisvergunning het land mogen verla ten, aangezien voor Israëlische diplomaten in Oost-Europa dezelfde bepaling geldt. Tot dusverre zijn dergelijke vergunningen nog niet gevraagd door de Sovjet-Unie, die vorige week de diplomatieke betrek kingen met Israel heeft verbroken. Het personeel van de Russische legatie oriënteren teneinde ons deze stap ten nutte Moskou over de datum van vertrek. De vrouwen van het gezelschap zijn overge bracht naar het Russische klooster te Jaffa, dat, evenals het gezantschap, door een sterke politiemacht wordt bewaakt. Uit de schoorstenen van de legatie en van het hoofdkwartier van de Israëlische communistische partij stijgt rook omhoog, waaruit men concludeert dat documenten worden verbrand. Rechtsgeoriënteerde partijen in Israel onderzoeken thans de mogelijkheid, op welke wijze het land aansluiting bij het Noord-Atlantisch verdrag kan zoeken, nu de breuk met Rusland definitief is. Aansluiten: Israel zoekt contact Abba Eban, ambassadeur van Israel in de Verenigde Staten heeft een beroep op de Westelijke mogendheden gedaan om Israel „naar lichaam en geest" te verster ken om de Russische vijandschap te kun nen weerstaan. Eban las aan de pers een verklaring voor waarin hij zeide dat Israel zich de haat van Rusland op de hals heeft gehaald door haar openhartig pro-Westelijk demo cratisch beleid. Voor het werk aan de dijken Voor het provisorisch herstel van de dijken zijn de vorige week door Neder landse zakkenhandelaren minstens acht mililoen zakken geleverd, dit is ongeveer 80 procent van de gehele voorraad, die uit 714 millioen gebruikte en twee millioen nieuwe zakken bestond. De hulp van de particuliere afnemers zoals de industrie en landbouworganisaties mag hierbij zeker niet vergeten worden. Zij hebben elk hon derdduizenden stuks geleverd, zodat van deze zijde in totaal oo knig enkele mil lioenen stuks zijn aangeboden. De Nederlandse aak „Liena" is gisteren in de Sambre bij Bauce-Malonne (België) tegen een sluis gevaren en gezonken. De schipper en zijn gezin konden eën deel van hun huisraad redden. HAARLEM EN OMSTR. Mevrouw prof. dr. G- H. J. van der Molen spreekt vanavond om 8 uur in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem voor de Nederlandse Christen vrouwenbond over „Het Evangelie «n de Rechten van de mens". De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken is verhinderd morgenavond spreek uur te houden. Dinsdagavond 17 Februari verzorgt de firma Ruys en Co. een emigratie-filmavond in de H. K. B. in Haarlem. De Doopsgezinde Kring Heemstede zal Donderdag 19 Februari een wijkavond hou den in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond. De heer H. Vogelesang zal spreken over „Humor in de Nederlandse letterkunde": mevrouw Anneveldt zal de- ■lameren. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen genees- kuhde de heer W. C. Cohen Tervaert, Aer- denhout, Voor de leden van de Vereniging Haer- lem zal de heer Joh. W. Beyk op Donderdag 5 Maart in restaurant Brinkmann een lezing houden over „De nieuwe Sint Bavo, haar geschiedenis en interieur". De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging houdt Donderdagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw een bijeen komst, waarop de heer Chr. Altena uit Am sterdam zijn indrukken zal vertellen over het reizen in Spanje. Bij de giften voor het Nationaal Ram penfonds wilden de padvindsters en pad vinders evenmin achterblijven. De hoofd besturen van de vier padvindersorganisa ties, het N.P.G. en de N.G.B. bij de meisjes en de N.P.V. en de verkenners van de K.J.B. bij de jongens, zijn Zaterdagmiddag na schooltijd door stad en land, door straat en laan getrokken om in het kader van de actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" zoveel mogelijk geld te verdienen met het uitvoeren van allerlei karweitjes. Doordat de groepen individueel de op brengst van deze actie aan het Nationaal hoofdkwartier in Den Haag moeten zen den, is het niet mogelijk het bedrag te noemen van de totale opbrengst in Haar lem, waar de jongens van groep 7 van de N.P.V. de „Vliegende Pijl" op de rotonde van de Grote Markt een chocolademelktent in exploitatie hadden. Alleen is ons de opbrengst gemeld van enige in de omliggende gemeenten geves tigde groepen van „de Nederlandse Pad vinders". In Bloemendaal brachten voor trekkers, verkenners en welpen van de Elswoutgroep tezamen 195 gulden bijeen. Twee voortrekkers alleen al verdienden twaalf gulden en de verkoop in de „patates- frite" kraam, die in de Bloemendaalse dorpsstraat was ingericht, bracht ongeveer 'vijfentwintig gulden op. De eveneens in Bloemendaal op „de Rijp" gevestigde groep 4 van het district Haarlem van de N.P.V. „de Roode Pij!''' kan 133,76 aan het Rampenfonds afdragen (de welpen ver dienden 77.65 en de verkenners ƒ56.11). De groepen drie en zestien, „Brederode" en „Kortenaer", uit Aerdenhout brachten met verkenners en welpen ongeveer 93, respectievelijk 37.50 bijeen. Rekening dient er mede te worden .gehouden, dat er in de sterkte van de verschillende groepen nog ai verschillen voorkomen, zodat een lager opbrengst niet betekent, dat de jon gens minder hun best zouden hebben ge daan dan de padvinders van een andere groep. De Heemsteedse zeeverkennersgroep „de Spaarnegeuzen". alleen uit. verkenners be staande, heeft ongeveer zeventig gulden opgebracht, hetgeen neerkomt op een ge middeldeopbrengst van twee gulden per jongen. Dit is het dubbele van het bedrag, dat door het Hoofdkwartier begroot was. Zaterdagmiddag hadden zich omstreeks half vijf twee kinderen op het zwakke ijs van de Willem van der Veldekade begeven, ten einde de houdbaarheid daarvan te be proeven. Van deze onvoorzichtigheid moest de vijfjarige R. Verkaaik de natte gevolgen ondervinden, want plotseling brak het ijs en verdween zij in liet wrter. Gelukkig was op dit moment de brigadier van politie E. M. van Pel in de nabijheid, die als getuige van het ongeval geen seconde aarzelde en zich onmiddellijk geheel gekleed in het ijskoude water begaf. Het gelukte hem daar bij de jeugdige drenkelinge weer spoedig op het droge te brengen en haar aan de ouderlijke woning in de Jan van Goyenstraat af te leveren. Kier bleek dat de gevolgen zich gelukkig tot de natte garderobe beperk ten. zodat de dankbaarheid der ouders over het kranige gedrag van brigadier Van Pel uiteraard bijzonder grort is. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 95»/« 95»/,. A.K U 166 >4 165 185% 185 Philips Gloeil. 162 161 Kon Petroleum 313% 311 A'dam Rubber 93 92 Ho 11. Amer Lijn 141 141 N. Scheepv Unie 129'/, 130 H.V.A 10314 103% Deli Mij 82 83 Amsterd. Bank 172 172 Ned. Handel Mij 158% 159 Rotte rd Bank 162;4 162% Twentsche Bank 170 170 Anaconda Copper 41% 42 Bethlehem Steel 53% 54% Republic Steel 45*/,. 46 Shell Union 69% 69% Tidewater 22% 22% U S Steel 40% 40% 2000: 2991 ƒ400: 2855 5274 5843 21918 30.- 1104 1531 2512 3063 5005 5933 6713 7789 8155 8347 9942 10041 11Ö44 11150 11925 11944 12753 12771 1348S 13503 14558 14560 15171 15194 16253 16275 16902 16911 1S005 18009 '19353 19360 20876 21023 6459 1500: 7909 1S250 20405 1000: 5248 7439 10029 10348 12130 4268 8101 11731 13312 17009 18883 19575 21078 200: 1818 2764 4628 7C62 8277 9257 13760 15850 15955 16980 180C6 19204 19607 20731 20823 2447 3005 4S92 5872 6702 1-7781 8021 8838 1132 1559 2569 3156 5124 5980 6716 7821 8175 8889 10071 11235 11945 12850 13671 14600 15326 16315 17090 18065 19394 21099 1143 1728 2618 3396 5243 6222 7007 7894 8379 9024 1135 1587 2607 3274 5151 6193 6766 7859 8207 8894 10108 10133 11290 11444 12202 12230 12869 12990 13716 13310 14742 14793 15381 15395 16335 1633S 17093 17150 18215 18221 19711 19842 21134 21200 1157 1175 1180 1758 1814 1875 2622 2637 2650 3649 3965 3994 5331 5419 5517 6321 6322 6415 7059 7122 7155 1302 1319 1323 1330 1484 1895 1948 2062 2189 2274 2672 2679 2725 2899 2938 4102 4194 4535 4748 4821 5677 5689 5701 5733 5829 6-135 6445 6568 6610 6644 7313 7415 7300 7775 7779 9119 10314 11463 12243 13033 139C7 14842 15446 16344 17295 18423 19883 21384 8393 8534 9141 9428 10494 10509 11486 11657 12388 12431 13139 13308 14119 14135 14877 14911 15718 15S67 16361 16455 17326 17545 18975 19071 19940 19946 21501 21539 8564 9531 10520 11673 12471 13347 14248 8583 8591 9578 9348 10623 10739 11675 11749 12586 12592 13362 13440 14330 14435 8683 8767 9652 9668 10313 10981 11773 11920 12607 12727 13462 13-169 14495 14547 15902 15947 15964 16046 16213 16534 16572 16641 16797 163-12 17792 17830 17915 17926 1 ."975 19126 19160 19219 19237 1927S 20062 201S6 20200 20433 20659) 21944 21947 V

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3