Oleg Gontsjarenko wereldkampioen, Boris Shilkov op de tweede plaats Normaal verloop van de competitie thans helemaal niet meer mogelijk Tevreden Nederlanders: drie rijders bij de eerste zes Gateshead (derde divisiebij laatste acht voor F.A.-cup rolt fófyk plakt jfafek brandt Russische schaatsenrijders superieur in Helsinki Broekman - uit vorm - overtroefd door Wim van der Voort Nederlandse ploeg tegen de Noren Klassementen Nederlandse rijders naar Rusland? Inhaalprogramma KNVB gedeeltelijk gespeeld Met medewerking van besturen kan nog veel bereikt worden j'we ede dag IJshockey Nederland in het tournooi om wereldkampioenschap Tcnley Albright (Amerika) werd wereldkampioene Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE KNVB overlegt met Franse en Duitse voetbalbond KNVB wil hulp verlenen aan getroffen verenigingen Voorlopig Nederlands XI tegen Wacker Gezondheid boven punten MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Al is in Helsinki Zaterdag en Zondag bij de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats weer duidelijk gebleken dat de Russische rijders niet zulke wondermensen zijn als men na de fantastische records in Alma Ata had gedacht, de wereldtitel is toch terecht gekomen bij een vertegen woordiger van Sovjet Rusland. De tweeëntwintig-jarige Oleg Gontsjarenko heeft op fraaie en ondubbelzinnige wijze getoond de sterkste rijder van het ogenblik te zijn. En met Shilkov op de tweede plaats heeft Rusland zich gepresenteerd als het sterkste schaatsland. In het Nederlandse kamp was de stemming wat minder door het teleurstellende rijden van Kees Broek man, van wie men na het behalen van de Europese titel in Hamar toch ten minste een overwinning op de 5000 of de 10.000 meter had verwacht. Maar beziet men de resultaten van de Nederlandse rijders op de ver schillende afstanden: Van der Voort tweede, Huiskes derde en Broekman vijfde ex aequo op de 5.000 meter, Broekman tweede en Huiskes derde op de 10.000 m. en Van der Voort derde en Broekman vierde op de 1500 m. en ten slotte de derde en vierde plaats van Van der Voort en Broekman in het algemeen klassement, dan is er toch zeker geen reden tot ontevreden heid. Na Rusland is de Nederlandse ploeg zonder twijfel de sterkste ter wereld, waarbij het opvallend is hoe ver de Noren en de Zweden zijn teruggedrongen. Wanneer men het puntensysteem van zes punten voor een eerste plaats, vijf voor een tweede, vier, voor een derde enz. toepast, komt men zelfs tot de conclusie, dat Nederland in het algemeen genomen op de lange afstanden sterker is dan Rusland. De eerste dag bracht voor Nederland een teleurstelling en een verrassing. Voor de teleurstelling "zorgde Kees Broekman, twee weken geleden op glorieuse wijze in Ha- mar Europees kampioen geworden, thans een klasse minder. Wim van der Voort daarentegen toonde in uitstekende vorm te zijn en zo was niet Kees Broekman na de eerste dag de man op wie Nederland alle hoop had gevestigd, maar Wim van der Voort. Twintigduizend toeschouwers waren in het stadion aanwezig toen net eerste paar voor de 500 meter naar de start werd ge roepen. ilet waren Wim van der Voort en de Zweed Ericsson. Na een valse start van Ericsson was onze landgenoot bij de twee de start snel weg. Na een goed gereden race noteerde de Westlander 44.4, de beste tijd die hij ooit in Scandinavië op zijn naam had gebracht. Ericsson deed er 1.1 langer over. Kees Broekman bleek op dit nummer het nodige zelfvertrouwen te missen. Met 46.6 boekte hij een te grote achterstand op de leiders. Op de 5000 meter werd Van der Voort vervolgens tweede achter de Rus Gontsja renko. Huiskes werd derde, maar Broek man, op dit nummer onoverwinnelijk dit 6eizoen, bracht het niet verder dan tot de vijfde plaats met de Noor Haugli in de zelfde tijd. Maarse werd vierentwintigste en schakelde zich daarmee uit voor deel neming aan de 10.000 meter. Vragen beantwoord De eerste dag van de wereldkampioen schappen gaf al antwoord op enkele vra gen die in de laatste tijd waren gesteld. Het sprookje over Russische schaatsfeno- menen werd in het Olympisch stadion abrupt uit de wereld geholpen. Wondermensen waren Shilkov, Gontsja renko, Tsjaikin en Saharov zeker niet. Wel bleken zjj rijders te zijn van voortreffelijke klasse, waarbij zij in liet bijzonder uitblon ken op de korte afstand. Daarbij bleken bun opvattingen over techniek en stijl van het hardrijden in menig opzicht af te xvij- ken van de gangbare in Scandinavië en De Rus Oleg Gontsjarenko. Tijdens een onderhoud tussen de voor zitter van de Noorse schaatsennjdersbond, Halvorsen, en de leider van de Nederlandse ploeg, Klaas Schenk, is overeengekomen, dat op 25 en 26 Februari in het Bislett- stadion in Oslo een landenxvedstrijd tussen Noorwegen en Nederland zal worden ge reden. Deze ontmoeting vindt plaats in de reeks Scandinavische titelwedstrijden, die op ge noemde dagen op de baan in Oslo zijn uit geschreven. Elk land zal met vijf rijders uitkomen. De vier hoogst geklasseerden op elke afstand tellen mee in de puntentelling van de landenwedstrijd. Er wordt over de vier klassieke afstanden gereden. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit Kees Broekman, Wim van der Voort, An ton Huiskes, Gerard Maarse en nog een vijfde rijder, nader in Oslo aan te wijzen. Op 21 en 22 Februari komen de Neder landse rijders in Gjoevik uit, waar wed strijden worden georganiseerd door de ijs- clubs van Brandbu en Gjoevik. Anton Huiskes Nederland. Bovendien bleken zij in tactisch opzicht er andere opvattingen op na te, houden dan de rekenmachines, die Broek man, Huiskes, Ericsson, Haugli en de an dere cracks op de 5000 meter met hun ge specialiseerde schema's zijn geworden. De Russen reden het eerste gedeelte van de 5000 meter zo hard zij konden, Boris Shilkov, favoriet voor de titel, was daar een merkwaardig voorbeeld van. In de laatste ronden strompelde Shilkov over de baan, in een houding en met een techniek die niets meer te maken hadden met de geijkte opvattingen van de internationale schaatsdeskundigen. De tweede vraag die werd beantwoord was deze: heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? Indien Avij de slechte 500 meter van onze Europese kampioen buiten be schouwing laten dan nog wijst de vijfde plaats van Broekman op de 5000 meter er op dat hij, die dit seizoen nog nimmer ver slagen was op deze afstand, inderdaad over zijn hoogtepunt heen is en dat zijn vorm zich in een dalende lijn bevindt. De prestaties op de 3.000 meter in Avesta en de 5.000 meter in Stockholm van de laat ste dagen wezen daar ook al op. De mooiste race van de Zondagmiddag vormde het spannende duel tussen Gonts jarenko en Wim van der Voort op de 1500 meter. Voor dit tweetal hadden o.a. Kees Broekman en Shilkov gereden, die respec tievelijk 2.21,1 en 2.18.1 hadden laten af drukken. Van der Voort had ongunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de bui tenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze landgenoot met 28 sec. De 700 meter gingen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec., de snelste tussentijden tot op dat ogenblik gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Oleg Gontsjarenko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grotere souplesse in de laatste bocht, zijn achterstand volko men weg te werken, zodat 100 meter voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concur renten naar de eindstreep toe, de han den los, met felle harde slagen. Het was onmogelijk te constateren, wie als eerste over de streep was gegaan. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus, 0.1 sec. meer voor Van der Voort. De specialist op de 1500 meter, Tsjaikin, kwam niet verder dan 2.22,7, Anton Huiskes no teerde 2.25,5 en Gerard Maarse deed er nog een seconde langer over. De beslissing Op de 10.000 meter, gepaard volgens de tijden van Zaterdag op de 5000 m. gemaakt, reden Gontsjarenko en Van der Voort op nieuw tegen elkaar. Na drie afstanden )-*XOOOOOOCOCXXX3000CO De klassementen van de vier afstanden bij de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats (van de eerste tien) luidden als volgt: 500 meter: 1. Salonen (Finland) 43,1 pnt.; 2. Shilkov (Rusland) 43,5 pnt.; 3. Tsjaikin (Rusland) 44 pnt.; 4. exaequo Gontsjarenko (Rusland) en Hodt (Noor wegen) 44,1 pnt.; 6. Wim van der Voort (Nederland) 44,4 pnt.; 7. Sacharov (Rus land) 44,6 pnt.; 8. Gerard Maarse (Ned.) 45 pnt.; 9. exaequo Stene (Noorw.), Parkkinen (Finl.) en Martinsen 45,2 pnt.; 18/19. Anton Huiskes exaequo 46,3 pnt.; 21. Kees Broekman (Ned.) 46,6 pnt. 1500 meter: 1. Shilkov 2.18.1; 2. Gont sjarenko 2.19; 3. Wim van der Voort 2.19.1; 4. Kees Broekman 2.21.1; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 2.22.5; 6. Tsjaikin 2.22.7; 7. .Sverre Haugli (Noorw.) 2.22.9; 8. Toivo Salonen (Finl.) 2.23.5; 9. Sigge Edicsson (Zweden) 2.24; 10. Sacharov (Rusl.) 2.24.1; 17 Anton Huiskes 2.25.5; 20. Gerard Maarse 2.26.5. 5000 meter: 1. Gontsjarenko 8.26; 2. Van der Voort 8.27; 3. Huiskes 8.29.2; 4. Offenbergcr 8.29.9; 5. exaequo Broekman en Haugli 8.31.4; 7. Pajor 8.32.6; 8. Shil kov 8.33.5; 9. Martinsen 8.42.6; 10. Sacha rov 8.45; 24. Maarse 9.04.1. 10.000 meter: 1. Gontsjarenko 17.22.2; 2. Kees Broekman 17.29.9; 3. Anton Huis kes 17.35.5; 4. Korncl Pajor 17.37.7; 5. Sigge Ericsson 17.39.9; 6. Sverre Haugli 17.46.6; 7. Ivar Martinsen 17.49.7; 8. Lasse Parkkinen 17.51.2; 9. Boris Shilkov 17.52.5; 10. Valentin Sacharov 17.58.8; 12. Wim van der Voort 18.01.1. Eindklassement: 1. en wereldkampioen: Oleg Gontsjarenko 193.143 pnt.; 2. Boris Shilkov 194.508 pnt.; 3. Wim van der Voort 195.522 pnt.; 4. Kees Broekman 197.268 pnt.; 5. Sverre Haugli 197.503 pnt.; 6. Anton Huiskes 198.495 pnt.; 7. Valentin Sacharov 199.073 pnt.; 8. Sigge Ericsson 199.175 pnt.; 9. Ivar Martinsen 199.378 pnt.; 10. Kornel Pajor 199.412 pnt.; 11. Franz Offenberger 199.598 pnt.; 12. Lasse Parkkinen 199.723 pnt. Wim van der Voort stond Shilkox- bovenaan met. 140.883 pun ten, Gontsjarenko xxas tweede met 141.033 punten en Wim \Tan der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere deelnemers hadden toen reeds zo veel achterstand opgelopen dat de titel uitsluitend bij een van dit drietal moest komen. De onderlinge verschillen waren gering, maar gezien het feit dat Gontsjarenko een voortreffelijk 10 km.- rijder is, Shilkov daarentegen bepaald zwak is op die afstand, en Wim van der Voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, §tond het eigenlijk vast, dat Oleg Gontsjarenko de titel van xverela- kampioen 1953 zou behalen. Men was alleen nog maar nieuwsgierig naar het feit of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. De laatste reed met Sverre Haugli samen. Onze landgenoot xmrtrok op een schema van 17 min. 17 sec. Maar al spoedig bleek dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek, die op dit ijs zeer goed mogelijk xvas de temperatuur lag slechts enkele gra den beneden het vriespunt en er stond bijna geen wind gebruikte hij niet ten volle. Men kon zien dat bet hem wat minder gemakkelijk afging, dat het bochtenwerk te wensen oxer liet, kortom, dat hij over zijn hoogtepunt van dit seizoen heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, liet Broekman zich wel wat gauw door tegenslag beïnvloeden. Zelfvoldane Broekman Wat triester was op dit kampioen schap: uit zijn rijden sprak een zekere zelfvoldaanheid, wellicht ontstaan na het vrij gemakkelijk behalen van de Europese titel in Hamar, waardoor zijn resultaten beslist beneden de ver wachtingen bleven. Hij reed xvelis- Avaar zeer regelmatig over de eer ste 5000 meter reed hij 8 min. 45 sec. en over dé tAveede helft van de af stand precies even lang maar de pit was er uit. De ijzeren Avil en het enthousiasme om er meer van te ma ken, om iets te presteren waarvan iedereen, de Russen incluis, nog en kele jaren later zouden spreken, wa- ren verdAvenen. Voor hem reed hij een matige 17.29,9. Een nieuw baanrecord, want het oude stond op zijn naam met 17.36.4, gemaakt in 1949. In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsjarenko uit. Indien Van der Voort met 8.07 van de Rus zou win nen, zou hij Avereldkampioen zijn gexvor- den. Een prestatie, waartoe Broekman al leen in zijn bijzonder goede vorm in staat zou zijn geweest. Voor Van der Voort was deze opgave te zAvaar. Bovendien liep Gontsjarenko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg, deed over de eerste 5 km. 3 sec. korter dan Broekman en ein digde in 17.22,2 sec., waarbij hij onze land genoot op 30 meter na inhaalde. Van der Voort had deze 10 km. zeer stijf gereden. Hij. moest met de derde plaats in het al gemeen klassement genoegen nemen. Poging van Huiskes Anton Huiskes deed nog een wanhopige poging om Gontsjarenko van de eerste plaats op de 10 km. te verdringen, maar hij slaagde niet, al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman Avel een fraaie derde plaats op de lange afstand. En zo behaalde Gontsjarenko, die op de 500 meter vijfde xvas geworden, op de 1500 meter tweede en op de 5000 en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wijze en volkomen verdiend het wereldkampioen schap. Indien men voor een overwinning op een afstand zes punten geeft, voor een tweede plaats vijf punten, voor een derde vier punten enz. en dit zelfde puntensysteem toepast in het algemeen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze wereldkampioènschap- pen te hebben veroverd. Nederland volgt dan met 35 punten, dan komt Noorwegen met 7'/s punt, Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Nederland veroverde op de 5000 meter 10 >4 punt tegenover Rusland 6 en op de 10.000 meter 9 punten tegen Rusland we derom 6 punten. Op de 1500 meter kxva- men de Nederlandse rijders op 7 punten on Rusland op 12. Maar de grole zxvakte van onze ploeg kxvam op de korte afstand tot uitdrukking, want op de 500 meter ver kreeg Rusland punten tegen Nederland 1. Tijdens het banket, dat Zondagavond ter gelegenheid van de xvereldkampioenschap- pen in Helsinki aan deelnemers en officials werd aangeboden, had de leider van de Nederlandse ploeg Klaas Schenk een onderhoud met txvee leiders van de Rus sische ploeg. De Russische officials nodig den de Nederlandse schaatsenrijders daar bij uit voor een wedstrijd in Moskou en in Alma Ata. Een invitatie, die nog door de autoriteiten in de Russische hoofdstad be krachtigd zal moeten xvorden. In beginsel heeft Klaas Schenk de uitnodiging voor deze Avedstrijden, die in het volgend sei zoen zullen moeten plaats vinden, aan vaard. De accommodatie in Alma Ata laat nog geen ontvangst van buitenlandse gas ten toe, aldus de Russische leiders, maar men hoopt de Nederlanders het volgend seizoen op de baan in Kazakstan te kunnen ontvangen. De organisatoren van het tournooi om het wereldkampioenschap ijshockey dat van 5 tot 16 Maart in Bazel en in Zürich zal worden gehouden, hebben opnieuw moeten loten, aangezien Polen zich heeft terugge trokken. In groep A spelen thans Tsjechosloxvakije, Duitsland, Zweden en Zxvitserland. In groep B komen Oostenrijk, België, Frankrijk, Engeland, Nederland en Italië uit. Het resultaat van de lotin xvas voor Nederland: Zondag 8 Maart: Zürich: Oos tenrijkNederland; Dinsdag 10 Maart: Bazel: EngelandNederland; Donderdag 12 Maart: Zürich: NederlandItalië; Vrijdag 13 Maart: Bazel: BelgiëNederland; Zon dag 15 Maart: Bazel: NederlandFrankrijk. Een verrassende, maar verdiende een nul overwinning op Plymouth heeft in En geland Gateshead als enige derde divisie club bij de laatste acht van de grote strijd om de Cup gebracht. In die laatste acht, die over twee weken zullen gaan uitmaken wie in de halve eindstrijden komen, heb ben zich verder geplaatst de vier eerste divisie-clubs Arsenal, Tottenham Hotspur, Bolton Wanderers en Aston Villa, de twee de klassers Birmingham en Everton en de winnaar van de over te spelen wedstrijd BlackpoolSouthampton. Het is Gateshead de verre reis naar Ply mouth (bijna 700 km) zeker xvel waard ge- Aveesl. Zes minuten na de hervatting zette de actieve aanvaller Winters zijn hoofd achter een scherpe voorzet en in het vol gende ogenblik was Plymouth's doelman verslagen. Arsenal, een van de favorieten voor de Cup, boekte een gemakkelijke zege op Burnley. In menige A'oorbeschouwing in de Londense bladen xvas Burnley aange- Het wereldkampioenschap kunstrijden dames is, zoals na de x'erpliclite figuren reeds vrijwel zeker was, gewonnen door de zeventienjarige Amerikaanse Tenlcy Al bright. Zij behaalde 188.29 punten. Txveede werd de Duitse Gundi Busch en derde de Euro pese kampioene Valda Osborn (Groot- Brittannië). Onze landgenote Lydia Stoppelman ein digde op de negentiende en laatste plaats. ADVERTENTIE duid als de enige ploeg, die Arsenal de baas zou kunnen blijven, maar xvaarschijn- lijk hadden de voorspellers vergeten, dat Arsenal niet meer op Turf Moor, het ter rein van Burnley, had verloren sedert 1926 Chelsea, dat om de derde en vierde ron de door te komen tienenhalf uur had moe ten spelen, werd op radicale wijze door de tweede dixüsieclub Birmingham uitgescha keld. Met vier—nul bleven de bezoekers in de meerderheid. De league Dank zij een benauwde, maar verdiende eennul zege op Sheffield Wednesday heeft Preston North End de leiding in de eerste divisie van de Engelse league met West Bromwich Albion, dat door Liver pool met drienul werd geklopt, overge nomen. Beide ploegen hebben 35 punten, maar een kleiner aantal gespeelde wed strijden en een beter doelgcmiddelde hebben Preston voor de eerste maal in dit sei zoen boA'enaan de ranglijst gebracht. De wedstrijd tegen Preston kreeg voor de ploeg uit Sheffield een wel bijzonder bittere bijsmaak, daar Derek Dooley, de midvoor van Sheffield, met een gebroken been van het A'eld moest worden gedragen. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de vijfcle ronde van de F.A.-cup luiden: BlackpoolSouthampton 11, BurnleyArsenal 02, ChelseaBir mingham City 04, EvertonManchester United 21, Halifax TownTottenham Hotspur 03, Luton ToxvnBolton Wan derers 01, Plymouth ArgyleGateshead 01, Rotherham UnitedAston Villa 13. De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde Avedstrijden waren: Eerste divisie: LiverpoolWest Brom- Avich Albion 30, Manchester CityNexv- castle United 2—*-1, Preston North End Sheffield Wednesday 10, Stoke City Cardiff City 0—0. De stand in de eerste divisie luidt nu: Preston W. Bromw. Burnley WolVerh. Arsenal Sunderland Manch. U. Blackpool Charlton Tottenham Liverpool 27—35 29—35 27—34 29—34 25—33 28—33 28—32 28—31 26—30 28—29 28—26 Newcastle Sheffield W. Portsmouth Bolton Aston V Middlesbr. Stoke C. Cardiff C. Derby C. Chelsea Manch. C. 29—26 30—26 28—25 26—24 26—23 28—23 29—23 26—22 28—22 27—21 28—21 Namens het bestuur van de K.N.V.B. zullen de heren G. Kruyver en L. Brunt zich nog deze week naar Parijs gegeven teneinde besprekingen te voeren met het bestuur van de Franse Voetbalbond over een eventuele wedstrijd tussen beide lan den ten bate A'an het Nationaal Rampen fonds. De heren Kruyver en Brunt zullen tevens naar Keulen reizen voor besprekin gen met de Duitse Voetbalbond over de door deze organisatie aangeboden hulp Van onze sportredacteur) Opnieuw ging dus gisteren een Zondag verloren in het competitieschema van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Slechts vijf van de achttien als inhaalwedstrijden bedoelde competitiewedstrijden gingen door in de eerste klasse. En dus weer is men vrijwel niets ingelopen van de langzamerhand enorme achter stand. En dus zal er iels moeten gebeuren om de achterstand in te halen. Want, aan regelingen valt haast niet meer te ontkomen, wil men geen ongeveer aaneen geschakelde voetbalseizoenen krijgen. Niemand zal daar iets redelijks tegen in kunnen brengen. Als we bijvoorbeeld de eerste klasse A bezien, dan blijkt dat slechts twee verenigingen over de helft van het programma heen zijn. Voorts zijn drie clubs precies op de helft en de rest acht verenigingen is nog aan de eerste helft van het totaal aantal wedstrijden bezig. Dat wil dus zeggen, dat meer dan de helft van de clubs nog veertien of meer wedstrijden moeten spelen. We hebben al meer rekensommetjes ge maakt om te becijferen xvanneer in Neder land het voetbalseizoen definitief tot een einde zal zijn gekomen. Als men daarbij RCH als voorbeeld neemt, dan ziet men dat de Racing nog vijftien competitiexvedstrij- den moet spelen. Daarbij komen dan nog als het zo constant door blijft spelen zes wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Tevens gaan voor deze vereni ging drie Zondagen verloren doordat inter landwedstrijden xvorden gespeeld. Bij een normale gang van zaken xvaarbij men dan nog moet hopen dat de terreinen in goede staat komen en blijven zou RCH dus ongeveer begin Augustus zijn uitge speeld. De kampioenscompetitie We zeiden dus niets te veel met de op merking dat er iets zal moeten gebeuren van de zijde van de K.N.V.B. om de zomersporten in Nederland nog een rede lijke kans te geven. Maar wat is er moge lijk? De kampioenscompetitie kan tot de helft worden bekort door het spelen van txvee wedstrijden tijdens de weekeinden. Dus Zaterdag A tegen B en Zondag B tegen A. Dat zou een winst betekenen van slechts drie weken. Maar wat verder? Moet het competitieprogramma dan tot medio Juli blijven voortduren in de eerste klasse? Het lijkt ons dat daar geen weldenkend mens vóór kan zijn. En wat rest dus zo ogenschijnlijk alleen nog? Er is een even radicale als bezwaar lijke oplossing: ccn noodcompetitie. We hebben het afgelopen weekeinde hierover de mening van enkele clubbestuurders ge vraagd. Zij allen zeiden het om meer dan één reden te zullen betreuren indien de Bond tot een noodcompetitie zou o\'er- gaan, doch zij wisten aan de andere kant ook geen oplossing voor een regeling, die dat besluit onnodig zou verklaren. Terwijl men het in het algemeen toch ook onwen selijk achtte om tot ver in de zomer voet bal te blijven spelen. „Geen noodcompetitie" Ook met de secretaris x'an district West I, de heer A. H. W. Geurt z, hebben we over de moeilijkheden met de competitie gesproken. Deze deskun dige zag ook al geen oplossing. De heer Geurtz was ook van mening dat de voetballers uiterlijk eind Mei het veld dienen te ruimen voor de beoefenaren van de zomersporten, doch zag geen kans aan die xven§ te voldoen. En een noodcompetitie.... wel daar was de heer Geurtz helemaal geen voorstander van. Terecht constateerde de secretaris van West I dat een nood competitie zeer vele kleinere clubs uit de lagere klassen noodlottig zou xvor den, omdat de inkomsten, die toch al zo gering zijn, dan nog x'ecl minder zouden xvorden. En aangezien aan de gemeenten de zelfde huur moet worden betaald, is de conclusie gemakkelijk te trekken. Wel ziet de heer Geurtz kans om met de volle medewerking van de x'erenigingen de competities nog op een redelijk tijdstip te doen eindigen. Dat wil zeggen, eind Juni. Maar dan zullen de verenigingen bereid moeten zijn om zover dat mogelijk is tijdens de zomeravonden te spelen en ook normaal door te spelen wanneer een inter- landxvedstrijd wordt gespeeld. Het is na tuurlijk niet fe ontkennen dat daartegen eveneens vele bezwaren zijn in te brengen. Maar met veel passen en meten van alle competitieleiders is er dus nog iets van te maken zonder dat een noodcompetitie be hoeft te worden vastgesteld. M edewerkina Concluderende kunnen wij dus wel zeg gen dat het er met het competitieverloop verre van gunstig voor staat. Maar.... helemaal hopeloos is het nog niet. Wij kun nen dan ook niets anders wensen dan dat de clubbesturen ook inderdaad de moeilijk heden van de competitieleiders onder ogen zullen zien en dat deze zo veel als maar enigszins mogelijk is. medewerking zullen verlenen onder het d,evies: spelen wat ge speeld kan worden. Waarbij tevens te hopen is dat diverse verenigingen nu eens af zullen stappen van hun bezwaren dat zij het onwenselijk vin den te x'eel xvedstrijden achter te raken op andere clubs. In de Engelse amateur afdelingen is het verschil in wedstrijden dikwijls ook twee tot zes. En xvaarom dan hier niet? Bereidwilligheid daarom, voordat van Bondszijde maatregelen nodig zullen blijken die de kleinere verenigingen nood lottig zullen worden. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in principe besloten een „adoptiC'fonds in het leven te roepen. Uit dit fonds zal hulp worden verleend aan de door de waters nood getroffen clubs. Het ligt in de bedoeling dat de Oosten rijkse eerste-klasser Rapid ten bate van dit fonds in ons land een wedstrijd komt spe len tegen eveneens een buitenlandse tegen stander. Woensdag 8 April zal het voorlopig Nederlands elftal voor de wedstrijd NederlandBelgië op 19 April in Amster dam een oefenxvedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eersteklasser Wacker. De wedstrijd xvordt gespeeld in het Feijenoord Stadion in Rotterdam. De wedstrijd. S. V. Waldhof-Kickers Offenbach in de eerste liga Zuid van de Duitse Voetbalbond werd na 24 minuten bij de stand nul-nul gestaakt toen de speler Emberger van Offen bach, op het moment dat hij een ingooi wilde doen, van een toeschouwer met de vlakke hand zo'n harde klap op het achterhoofd kreeg, dat hij bewusteloos ineenzakte. Zijn medespelers droegen hem van het veld en waren niet tot een hervatting van de wedstrijd te bewe gen, alhoewel de scheidsrechter hen daartoe aanmaande. Met de woorden „ons hachje is ons liever dan de punten" zochten ze de kleedkamer op. De thuis club kon toen niet anders doen dan dit voorbeeld volgen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5