Belgische regering staat voor politieke moeilijkheden Economische hulp der V.S. aan Europa zal klein zijn Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Gespannen atmosfeer in Brussel De radio geeft Vrijdag Koninklijk Paar ontving buitenlandse officieren Landmacht verraste Marijke meteen speeltuin Accent der Amerikaanse buitenlandse politiek verschuift steeds meer naar Azië Griep? DAMPO Nederlandse Raad der Europese Beweging PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN lx ió Uet zo DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Brug bij Alblasserdam weer in gebruik Inwoners terug naar het geteisterde Fijnaart Amsterdam helpt Schouwen en Duiveland Invoer in Januari voor 95 door uitvoer gedekt Dikste boom van Nederland geveld WMu EBB 'lllF 3555 JjKfflwïwwWM Velen begeleidden de heer J. S. van Til op zijn laatste gang Kolenproductie steeg in Januari Visa voor Amerika Prof. mr. L. G. A. Schlichting wordt voorzitter Drie doden bij verkeersongelukken Pearson genoemd als opvolger van Lie Nogmaals vermoeidheid Van onze correspondent in Brussel) Pas zijn de geruchten over Koning Bou- dewijn geluwd of de atmosfeer in België wordt opnieuw gespannen tengevolge van geruchten over een aanstaande parlements- ontbinding of een regeringscrisis. Er is allereerst het bekende argument, dat het E.V.G.-verdrag onverenigbaar is met de principes van de Belgische grond wet. En deze grondwet kan slechts worden gewijzigd met tweederden der stemmen, dat wil zeggen, dat in de huidige omstan digheden de drie Belgische partijen: Katho lieken, liberalen en socialisten het daarvoor eens zouden moeten worden, hetgeen uit gesloten moet worden geacht! Naar wij gisteren in regeringskringen vernamen, zal het E.V.G.-verdrag door de Katholieke regeringsmeerderheid van de Tweede Kamer en de Senaat worden goed gekeurd op grond van de urgentie, omdat men' het Belgisch grondgebied bedreigd acht.. In 1954 zal de grondwetswijziging plaats vinden, samen met de normale wet gevende verkiezingen. De Belgen zullen dienen te antwoorden op de vraag of zij het er mee eens zijn dat sommige preroga tieven van de Koning, zoals het bevel over het leger, aan een supra-nationaal orgaan kunnen worden overgedragen. Rebellie De voornaamste reden van de politieke drukte van gisteren was intussen een rebellie in de Katholieke rangen zelf. In de Tweede Kamer beschikt de Ka tholieke C.V.P. over een meerderheid van vier zetels en gisteren ontving premier Van Houtte het bezoek van vier Kamerleden, waarbij de oud-minister van Koloniën, De Vleeshauer, wier protest voornamelijk ging tegen de maatregel van de regering om ter dekking van de waterrampschade de be lasting op het inkomen met vijf procent te verhogen. Dit zou aan de Staat 1,2 milliard franc of circa 100 millioen gulden op leveren, hetgeen ongeveer voldoende zal zijn om het herstel van de door de Staat geleden schade te financieren. De regering schijnt echter van deze situatie geprofiteerd te hebben om de belasting op de uitvoer, de overwinstbelasting, wier afschaffing men had beloofd, en waardoor sommige bedrij ven tot 80 procent van hun winst moeten afstaan van kracht te doen blijven. De be lasting-inkomsten over Januari zouden in derdaad ongeveer 10 procent lager zijn dan over December en het behoud van de extra-belastingen zou dus worden aange wend om een eventueel budgetair tekort in 1953 te vermijden. De minister van Financiën zou het ont werp van wet op de 5 pet. extra-belasting op het inkomen hedenmiddag bij de Kamer aanhangig maken en dan zal moeten blij ken of de rebellen stand houden. Stemmen zij tegen de eigen regering wat nogal onwaarschijnlijk lijkt dan zal het kabi net-Van Houtte dienen af te treden. Het is echter ook mogelijk, dat men de stemming uitstelt om de rebellen intussen murw te maken. Protocolair probleem Volgens het neutrale blad ,.Le Soir" is men in'parlementaire kringen van oordeel, dat de regering thans zo spoedig mogelijk contact dient op te nemen met de vertegen woordigers der drie partijen teneinde bij de Kamers een wetsontwerp in te dienen ter regeling van de status van de Prinses van Béthy en de kinderen, die uit haar huwelijk met Koning Leopold zijn voortge komen. ADVERTENTIE llnrlsiraat 33 Haarlem - Tel. 1V. OFFICIëtE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.15 Voor dracht. 11.35 Piano. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Weerber. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Creoolse liederen. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Mu- ziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de Horizon. 19.00 Koorzang. 19.18 Zang en gitaar. 19.30 Vreugde en verdriet. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vierhandig pianospel. 20.30 Europa één. 20.40 Aanpassing. 21.00 Les Troyens a Carthage, opera. 21.50 Reportage. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In Huwelijk en Gezin. 23.30—24.00 Pianorecital. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.35 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 14.50 Sopraan en piano. 15.05 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Harpensemble. 16.00 De aanleg van een gazon. 16.15 Sopraan, viool, clarinet en piano. 16.35 Platen. 17.00 Harp, fluit en cello. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.10 Surinaamse volksmuziek. 18.40 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Koor en solisten. 21.30 Bij de dijken. 21.55 Mariniers kapel. 22.25 Kunstoverzicht. 22.45 Overdéh- king. 23.00 Nieuws. 23.15 Evangelisatiepro gramma. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Causerie. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Moderne muziek. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Piano. 17.45 Pla ten, 17.50 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.10 Oud strijders. 22.15 Radio-Universiteit. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC. 224 en 49 M. 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. TELEVISIE (AVRO) 20.15—21.45 We maken 't bont. Weer- praatje. Koe wilt uons zien? Naar sommige kranten berichten zou ook het bliksembezoek, dat eerste minister Van Houtte Zondag aan Koning Boudewijn te Nice bracht, eveneens in verband moeten worden gebracht met deze kwestie. Deze aangelegenheid, zo merken deze bladen op, is namelijk bijzonder actueel geworden, niet alleen met betrekking tot de beschul digingen, die van linkse zijde zijn geuit, dat de Prinses van Réthy Koning Boudewijn zou hebben bewogen naar Nice te gaan, doch ook in verband met het huwelijk van Prinses Josephine-Charlotte en Prins Jan van Luxemburg in April. Men blijkt er zich namelijk in Luxemburg het hoofd over te breken, hoe de protocolaire volg- orde moet zijn als de Prinses van Réthy aan de zijde van Koning Leopold op de huwelijksplechtigheid verschijnt. Het verkeer vatn Rotterdam en Dor drecht naar Gorinchem kan thans weer ge bruik maken van de brug over de Noord bij Alblasserdam. De rijksweg door de Al- blaisserwaard is evenwel nog onbruikbaar, zodat de route Alblasserdam-Kinderdijk- Streefkerk-Nieuwpoort-Schelluinen-Go- rinchem moet worden gevolgd. Deze route is zowel overdag als 's nachts voor het verkeer opengesteld, in tegenstelling tot de route Alblasserdam-Paipendrecht-She- drecht-Gorinchem, welke slechts van 19 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens mag worden bereden en wel op eigen risico. Het veer tussen Dordrecht en Papendrecht is overbelast, zodat hier met grote vertra ging rekening moet worden gehouden. Tengevolge van de slechte toestand dei- wegen en de werkzaamheden aan wegen en dijken moet ook op de andere routes op vertraging gerekend worden, zo deelt ANWB mede. De Koningin en Prins Bernhard hebben Woensdag in paleis Soestdijk de comman danten ontvangen van de buitenlandse on derdelen, die hulp hebben verleend bij de watersnoodramp. De Koningin heeft ieder der officieren persoonlijk bedankt en haar waardering uitgesproken voor het werk, dat zij hier hebben verricht. Het gezel schap bestond uit brigade generaal R. R. Hendrix, commandant van de American Military Relief Organisation, luitenant-ko lonel P. A. Wood, die het bevel voerde over de Engelse en Canadese „Royal Engi neers", kolonel Chr. L. L. Robert, com mandant der Franse genietroepen, de Bel gische luitenant-kolonel P. L. Baetsle van het Belgische genie-constructiebataljon, de Amerikaanse majoor W. Lamb van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten en de lieutenant-commander T. M. Griffin van de Amerikaanse marine. De Engelse com mandant van het Royal Naval Rhine Squa dron kon niet aanwezig zijn, omdat hij door de mist van Zeeland uit niet tijdig genoeg Soestdijk heeft kunnen bereiken. Voorts woonde luitenant-generaal Buur man van Vreeden de ontvangst bij. De burgemeester van Fijnaart, een plaats gelegen ten Zuiden van Willemstad in West-Brabant heeft aan enkele honderden inwoners toestemming verleend, naar hun woningen terug te keren. De oppervlakte van de gemeente Fijnaart is 4590 ha, waarvan 3000 ha zijn onderge lopen. Het aantal inwoners bedraagt 5150. Als de eerste fase van de terugkeer is af gesloten, zijn ongeveer 1000 inwoners in hun huizen teruggekeerd. „Als vaststaand mag worden aangenomen, dat 25 gezinnen niet meer naar Fijnaart terugkeren," aldus burgemeester Ter Haar. Van deze gezinnen heeft slechts een enkeling de stormramp overleefd. 32 doden zijn reeds geborgen. 43 personen worden nog vermist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen volkomen verwoest, 65 woningen zwaar en 566 wo ningen licht beschadigd. 2200 stuks vee gingen verloren. Naar schatting bedraagt de directe schade in de gemeente ongeveer Sy2 millioen gulden. Niemand zonder vergunning naar Stavenisse De burgemeester van Stavenisse heeft bekendgemaakt dat de mogelijkheid van terugkeer der mannelijke bevolking tot nadere bekendmaking is stopgezet, wegens het ontbreken van slaapgelegenheid. Zodra verdere terugkeer mogelijk is zal zulks via de radio bekend worden gemaakt. Van heden af zal niemand op het grondgebied van Stavenisse worden toegelaten, zonder vergunning van de burgemeester. B. en W. van Amsterdam hebben in over leg met Gedeputeerde Staten van Zee land algemene hulp van de hoofdstad aan Schouwen en Duiveland aangeboden. De jarige prinses Marijke werd gisteren door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ont vangst te nemen dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Land macht, onder leiding van majoor A. H. Mohr, ten paleize kwam aanbieden. Het was een miniatuurspeeltuin, met een draai molen, een schommel, een draaiorgel dat werkelijk speelde en lantarens die konden branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien die de speeltuigen in werking stelden. Er werden honderden brieven met ge lukwensen aan het paleis bezorgd en ook cadeautjes waren er in groten getale uit alle delen van het land. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Januari 1953 746 millioen (v.m. 683 millioen), ter wijl voor een waarde van 709 millioen (v.m. 599 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 95 pet. (v.m. 88 pet.). Op het landgoed van baron van Boetselaer tussen Utrecht en Zeist stond de dikste boom van Nederland. Stond, want de boom is dezer dagen ver dwenen. Drie dagen zijn drie houthakkers bezig geweest om de reus te vellen. Met een doorsnee van twee meter zestig en een omtrek van zeven meter vijf en twintig leverde hij gevaar op voor de omgeving, omdat hij al meerma len door de bliksem was getroffen. De boom moest dus ver dwijnen. De foto laat zien, dat de houthak kers er hun krachten danig op konden be proeven. WASHINGTON (Reuter). Stassen, het hoofd van het bureau voor de wederzijdse beveiliging (M.S. A.) heeft, naar uit Washing ton wordt gemeld, Woensdag een Senaats commissie medegedeeld, dat de directe economische hulp aan Europa krachtens het nieuwe program voor hulp aan het bui tenland „klein" zal zijn. Stassen en de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, spraken Woensdag op een zitting met gesloten deuren van de Senaat commissie voor toewijzingen over de hulp aan het buitenland en de toestand in Euro pa en Azië. De republikeinse senator Ferguson, een lid van de commissie, zei, dat Stassen had uiteengezet, dat directe dollartoewijzingen aan Europa, die niet in verband staan met de opbouw van de defensie, klein zouden zijn. Stassen verklaarde na de vergadering dat het bedrag voor de buitenlandse hulp nog niet is vastgesteld. Met het vaststellen van de bedragen moet men wachten tot na de bijeenkomst van de raad van het Atlan tisch pact in April,waarop zal worden vast gesteld wat de Europese landen nodig heb ben voor de defensie. De voorzitter van de commissie, senator Bridges, zei dat de commissie er zeer be nieuwd naar was of de hulp meer gelijk matig over Oost en West zou worden ver deeld. In de Senaat waren leden van oor- ADVERTENT1E r.f MTrlri Teddygevoerde Windbreakers ADVERTENTIE bevordert mede een snel le genezing Een lange stoet volgde gistermiddag op de kleine Hillegomse begraafplaats de baar van de heer J. S. van Til, de dezer dagen plotseling overleden directeur en mede-oprichter van de Kalkzandsteen fabriek „IJmuiden". Aan de met een schat aan bloemstukken omzoomde groeve sprak de heer D. M. N. Bakkes namens de commissarissen der kalkzandsteenfabriek en als collega en hij gewaagde van de even onverwachte als droevige slag, die met het heengaan van de heer Van Til familie en bedrijf trof. Hij tekende de thans gevallen stilte als die na een orkaan: de heer Van Til ging met een haast niet te remmen activiteit door het leven en hij laat dan ook ettelijke lege plaatsen achter: in het gezin, achter het bureau, temidden zijner vele vrienden en op de beurs. „Bijna gebiologeerd door zijn taak heeft hij helaas niet de tijd gekregen de voldoe ning te smaken van zijn vele werk" zei de heer Bakkers en hij beloofde de gelederen te zullen sluiten van de drie overblijvende oprichters der-MJmuidense fabriek. Namens het hele personeel nam de fa brieksbaas J. Bol afscheid van de over leden directeur en een zwager dankte de belangstellenden voor hun komst. deel, aldus Bridges, dat Europa boven Azië bevoordeeld werd. Blokkade in studie De Amei-ikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard dat voorstellen voor een marineblokkade van communis tisch China en andere beperkende maat regelen „in zorgvuldige studie" bij het de partement van Buitenlandse Zaken zijn. Dulles zei dat hij niets weet van een plan om het probleem van een blokkade van China in de Algemene Vergadering van de UNO, die volgende week weer bijeen zal komen, ter sprake te brengen. Het enige wat misschien gedaan zou worden was een beroep op de leden van de UNO om geen handel te drijven met een aggressor. Dulles zei, dat de af te leggen verklaring van president Eisenhower in het Congres over de geheime verdragen uit de ooidog, de rechten van de deelgenoten in de door Groot-Brittannië, de Verenigde S+aten en de Sovjet-Unie gesloten overeenkomsten, niet zal aantasten. Dulles deelde dit mede op de vraag of de landen die de overeenkomst hebben ge tekend, geraadpleegd zijn. De minister zei dat de betrokken regeringen op de hoogte zijn gesteld van de algemene lijn van de verklaring. Veiligheid kopen De verklaring beoogt volgens Dulles dui delijk aan te geven wat naar het oordeel van de Verenigde Staten de inbreuken van de Sovjet-Unie op de overeenkomsten uit de oorlogstijd zijn en dat het Amerikaanse volk wenst en hoopt dat de onvrije volken bevrijd zullen worden. De Verenigde Sta ten tonen heel duidelijk aan, dat zij nooit vermeende veiligheid voor henzelf hebben willen kopen door andere volken in on vrijheid te laten leven. Dulles verwachtte dat de verklaring binnen enige dagen be kend zou worden gemaakt. De republikeinse afgevaardigde Bentley, lid van de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft een ontwerp-resolutie ingediend, waarin het Congres wordt ver zocht de concessies, die de Sovjet-Unie krachtens de overeenkomsten van Yalta zijn gedaan, te herroepen. Volgens voorlopige cijfers heeft de Ne derlandse kolenproductie in Januari 1.100.500 ton bedragen tegen 984.600 ton in December. De gemiddelde productie per werkdag steeg van 41.000 ton in De cember tot 42.300 ton in Januari. Uit Engeland, België, Amerika, Duits land en Polen werden in Januari in totaal 309.800 ton kolen ingevoerd. Onlangs is meegedeeld, dat „non-immi- granr-visa voor de Verenigde Staten, wel ke vóór 24 December 1952 werden uitge geven, na 1 April 1953 hun geldigheid zou den verliezen. Deze bepaling is veranderd, zodat houders van dergelijke visa, welke nog geldig zijn, er voor de gehele periode van de oorspronkelijke geldigheid gebruik van kunnen maken, mits zij nog steeds in aanmerking kqmen voor toelating tot de Verenigde Staten. De beperkingen welke aan het oorspronkelijke yisum waren ver bonden, blijven van kracht. Wegens zijn benoeming tot lid van het Hoog Gerechtshof van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft de heer P. J. S. Serrarens het voorzitterschap van de Nederlandse Raad der Europese Beweging neergelegd. Hij zal worden op gevolgd door prof. mr. L. G. A. Schlich ting uit Nijmegen, aan wie in een op 2 Maart in de Rolzaal te 's-Gravenhage te houden vergadering het voorzittei-schap zal worden overgedragen. In deze verga dering zal tevens de recente ontwikkeling op het gebied der Europese éénwording worden besproken. Op de Orthenseweg bij Den Bosch is een personenauto in volle vaart tegen een vrachtwagen gereden, die plotseling uit een Rode Kruis-colonne zwenkte. De per sonenauto, waarin een dame en vijf heren zaten, werd in elkaar gedrukt. De be stuurder, J. R. uit Goes, was op slag dood. De andere inzittenden, allen uit Goes, werden ernstig gewond. De bestuurder van de vrachtwagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. In Rotterdam is de 59-jarige bankwer ker M. J. van der E. bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Hij kwam van het terrein van de scheepswerf „Waal haven" en stak op zijn fiets de weg over. Hierbij werd hij aangereden door een autobus. Bij aankomst in het Zuiderzie kenhuis bleek hij Ie zijn overleden. In Den Haag is het 6-jarige meisje J. J. van der Z., dat plotseling in de Neptunus- straat de rijweg opliep, door een passeren de auto aangereden. Het meisje was op slag dood. NEW,YORK (Reuter). In U.N.O. kringen is men van oordeel, dat, indien de Sovjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal ver zet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden. Woensdag deden in kringen van U.N.O. geruchten de ronde volgens welke de Sovjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van Pearson tot secre tai'is-generaal. De kwestie van de benoeming van d nieuwe secretaris-generaal staat op d. agenda van de Algemene Vergadering, die haar zitting Dinsdag onder voorzitterschap van Pearson zal hervatten. Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden genoemd Poolse minister van Buitenlandse Zaken Skrzesewski, die door de Russen wordt gesteund, de Pers Nasrollah Entezam en generaal Romulo uit de Philippijnen. Bom. Een lid van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres, dat onbekend wenste te blijven, heeft verslaggevers na een besloten bij eenkomst van de commissie medege deeld, dat de proeven voor de ontwik keling van waterstofbommen, die in de afgelopen herfst bij Eniwetok werden gehouden, „zeer succesrijk" waren ge weest. Dit was de commissie door atoomgeleerden meegedeeld. Er waren twee explosies geweest. „Wij zijn goed op weg wat betreft de ontwikkeling van de waterstofbom," aldus de zegsman, „maar er moeten nog moeilijkheden worden overwonnen." Conferentie. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, wordt morgen in Parijs verwacht voor besprekingen met zijn Franse ambtge noot Bidault. Vrijdag zal Bidault een onderhoud hebben met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Beyen. Het betreft voorbesprekingen in ver band met de vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken der zes landen van het plan-Schuman, volgen de week te Rome. Veroordeelden. Een Katholieke woord voerder heeft te Hongkong verklaard te verwachten, dat d'e in Tientsin in com munistisch China veroordeelde vijf Katholieke geestelijken zullen worden uitgewezen. Zoals gemeld, werd te Tientsin de Nederlandse pater Hermans veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf en kregen vier Franse geestelijken straffen variërend van drie tot vijf jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd van spionnage. Afwijzing. President Eisenhower heeft een voorstel van de commissie voor de douanetarieven om de invoerrechten op tabakspijpen te verhogen van de hand gewezen. Hij vroeg de commissie om nadere inlichtingen over deze kwestie, daar hij voornemens is het Congres binnenkort aanbevelingen te doen in zake de economische samenwerking van de Verenigde Staten met de rest van de vrije wereld. Te Washington wordt ver nomen, dat wanneer president Eisen hower het verzoek om verhoging van de invoerrechten op pijpen zou hebben in gewilligd hij nieuwe voorstellen tot ver hoging van de douanetarieven zou heb ben ontvangen, onder meer voor wol en textielmachines. Driehoek. Het Joegoslavische nieuwsagent schap Joegopress deelt mede, dat de 5000 ton Perzische olie die door de „Mi- riella" naar Venetië werd gebracht, be stemd was voor Polen. Tussen Perzië, Italië en Polen zou een driehoekscon tract bestaan volgens hetwelk Perzië via Italië twee millioen ton olie en een half millioen ton olieproducten aan Polen zou leveren. Polen zou Italië met steenkolen betalen, terwijl Italië op zijn beurt Per zië machines en tractoren zou verschaf fen. Iluip. De Sovjet-Unie heeft een „algemeen aanbod voor hulpverlening" gedaan .ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. Dit is mee gedeeld door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. In totaal hadden 16 landen hulp aangeboden. Naar ver nomen wordt, heeft Rusland aangebo den geldinzamelingen te houden. Verbeeldingskracht. Het Lagerhuislid Wyatt (Labour) heeft Woensdag in het Britse Lagerhuis premier Churchill ver zocht om een verklaring over de recente Brits-Franse besprekingen te Londen, doch Churchill wilde niets toevoegen aan de verklaring van minister Eden van Maandag,volgens welke Engeland „zeer uitgebreide technische samenwer king" met de Europese verdedigingsge meenschap had voorgesteld. Wyatt ver klaarde, dat Churchill zelf indertijd te Straatsburg met het denkbeeld van een Europees leger was gekomen en dat hij toen geopperd had, dat Engeland er lid van diende te worden. Wyatt drong er op aan, dat de premier „wat van de verbeeldingskracht" zou tonen, die hem in de oorlog er toe had gebracht „een unie met Frankrijk voor te stellen". Advies. Koning Tribhoevan van Nepal heeft meegedeeld, dat hij besloten heeft een adviserende assemblée te vormen, die de verschillende gebieden en belan gen van het land zal vertegenwoordigen. Er wordt naar gestreefd zo spoedig mo gelijk verkiezingen te houden. De ko ning zeide, dat hij niet wil blijven re geren, uitsluitend met medewerking van zijn raadslieden zoals thans het geval is. Koning Tribhoevan, geassisteerd door vijf adviseurs, nam het bestuur over, nadat het jongste kabinet als gevolg van meningsverschillen was afgetreden. 32. „Wat, voor den drommel, voeren jul lie nu weer uit?!", schreeuwde de kapi tein, de hut binnen stormend, „zet af, die schuimblusser, dat is geen speelgoed!" „Maar kapitein", riep Panda, terwijl hij het blusapparaat liet zakken, „ik deed het om ons te verdedigen! Die twee kerels drongen onze hut binnen en bedreigden ons met een pistool!" „Het zijn spionnens", vulde Pat O'Nozel aan, zij wilden onze geheime documentens roven!" „Daar be ginnen ze alweer!", knarsetandde de ka pitein, „steeds weer onzinnige verhalen over spionnen! Hoe vaak heb ik niet ge zegd, dat er op mijn schip geen spionnen zijn?! Maar nu is het afgelopen! Jullie zul len niemand meer lastig vallen; jullie gaan in de boeien!" „Het spijt me", zei Panda, „maar als u ons niet wil geloven, dan maarDIT!" En met deze woorden richtte hij de straal van de schuimblusser op de kapitein. „Bekorrah!", hijgde Pal, „hij blust de kapitein! Nu zullen de moei lijkheden pas goed beginnen!!" EEN Nederlander die in Quito, dus op een van de hoogvlakten van het Andesgebergte, enige lichamelijke arbeicl moet verrichten laten we veronderstel len dat hij de trap naar de volgende ver dieping moet oplopen raakt na enkele ogenblikken reeds uitgeput. Op de eerste étage aangeland heeft hij het gevoel of hij in enkele minuten er een hele dagtaak op heeft zitten. Neemt hij echter de moeite even uit het raam te kijken,'dan zal hij zien dat de voetballers van Quito op een verder gelegen veldje een ste- vig partijtje spelen, zonder schijnbaar enige hinder van de hoge berglucht .te ondervinden. Men heeft dit willen verklaren door het feit dat de bewoners van het hoogland beter de zuurstof in het bloed kunnen vasthouden, in tegenstelling met de bewoners van het laagland, die door het ald.us ontstane gebrek aan zuur stof vermoeid zouden geraken. Het kan zijn, maar het probleem van de moeheid is daardoor nog steeds niet opge lost. Want stelt u zich de molenaarsknecht eens voor die de hele lieve dag met mud- zakken meel op de schouders jongleert en 's avonds nog energie over heeft om op de kermis zijn spieren te meten met die van de krachtpatsers in de worstelaarstent. Indien we deze jonge man, dit brok onver moeibare kracht, zouden meesturen met een dame die op zoek is naar een nieuw hoed je, zou hij 's avonds volkomen uitgeput thuis komen. De slentergangen langs en door de modehuizen, het gehannes voor de spiegels, kortom de hele tocht die door de winkelende dame opgewekt wordt vol bracht, zou voor deze bonk spieren te machtig blijken. Toch heeft de molenaarsknecht niet be paalde spieren overbelast, noch te veel j zuurstof verbruikt. Moeheid is dus nog wel iets anders dan alleen maar een stoffelijk proces en iedere arts weet door ervaring in zijn patiëntenkring daarvan mee te praten. In Europa is men dan ook vrij algemeen tot de slotsom gekomen dat vermoeidheid een verschijnsel is, waarbij Zowel de geest als het gehele lichaam betrokken is. Wel iswaar zijn de spieren die een bepaalde beweging maken in eerste instantie aan sprakelijk voor het vermoeid raken van dit organisme, maar voor datgene wat er in de spieren plaats vindt, is een hele organisatie no dig, iets dat bij de eerste onderzoekingen minder de aandacht trok. Volgens latere onderzoekingen, hangt de actie van de spieren ten nauwste samen met de ademhaling, de bloedsomloop, de vocht en zoutuitwisseling in het organisme, de warmt'ehuishouding, de osmotische- en liomonale uitwisseling en voorts zijn de gebeurtenissen in het zenuwstelsel, dè ver tering sorganen en de klieren die voor voe ding van het spierstelsel zorg dragen, daar bij ten nauwste betrokken. U ziet dat het complex wel wat ingewikkelder is dan de theorieën omtrent de melkzuur overmaat, of het zuurstof tekort, wilden doen geloven. En dan hebben we nog niet eens gesproken over de geestelijke factoren die hierbij van invloed zijn en waarvan onze molenaars knecht ongetwijfeld het slachtoffer is ge worden toen hij hoedjes ging passen! Maar laten we terugkeren tot de blik- semontladingen, waarover we enige dagen geleden spraken, want een lezer wil weten of het juist is dat moderne bliksemaflei ders van radio-actieve spitsen worden voorzien en wat de bedoeling daarvan kan zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2