Hoe de 5000e Buitenland schrijft naar „Koningin Juliana-Nederland" Afsluiting der zee-armen zal worden bestudeerd Ontslag bij arbeidsovereenkomsten Orkest van de Franse radio speelde (voor Rampenfonds) in Den Haag Agenda voor Haarlem Zwart schaap Wetsontwerp tot modernisering van het ontslagrecht na vijf jaar aan de orde Deense militairen geven verzet op Giften vloeien toe Gat bij Melissant gedicht DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 3 TWEEDE KAMER Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Kerkelijk Nieuws Overstromingen in Oost-Duitsland Tussen Dordrecht en Gorcum rijden weer treinen Kort nieuws Regeringscommissie tegen de waterwolf Het heeft lang geduurd voordat het ontwerp tot wijziging van bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten op de agenda van de Tweede Kamer verscheen. Op 30 Juni 1948 werd het ontwerp ingediend, op 2 Maart 1950 verscheen het voorlopig verslag, op 17 April 1952 de Memorie van Toelichting met een gewijzigd ontwerp en nu pas kan de Tweede Kamer met de openbare behandeling beginnen. In deze bijna 5 jaar hebben de ministers Wyers, Struycken en Mulderije met het ontwerp te maken gehad. De voorzitter van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, die bij de voorbesprekingen over dit ontwerp en bij de samenstelling van het voorlopig verslag nauw betrokken was, zit nu achter de tafel der regering om 't ontwerp te verdedigen. Het ontwerp wil het ontslagrecht mo derniseren en aan de in de loop der jaren gegroeide praktijk een wettelijke grondslag geven. De discussie in de Tweede Kamer heeft zich, los van de juridische aspecten, in hoofdzaak bewogen om de vragen betref fende de verhouding van het Buitenge woon Bestuit Arbeidsverhoudingen (B.B. A.) en de rechtspraak. Het ontwerp wil het ontslagrecht brengen in de sfeer van het recht en in de Kamer werd deze ontwikkeling van harte toege juicht. Zij maakt een eind aan een prak tijk, die, steunend op het uit 1945 stam mende B.B.A., tot minder gewenste prak tijken aanleiding kan geven. In het ontwerp heeft men blijkbaar niet goed raad geweten met dit B.B.A. Aan de toepassing daarvan door het gewestelijk arbeidsbureau heeft men de verdienste zéker niet ontzegd, maar nu het ontwerp het B.B.A. wil handhaven, is de vraag op geworpen: wat blijft er dan voor de rech ter over? Daarover heeft prof. Oud al gesproken en de heer Stapelkamp (A.R.) heeft even- bedrijfsrechtspraak moet worden inge steld, dan pas kan men een procesgang maken, die alle nieuwe mogelijkheden op vangt. Pas dan kan men ook het B.B.A. laten verdwijnen. Zij karakteriseerde het. ontwerp als een halve stap in de goede richting, omdat het niet is aangevuld met een bepaling welke voorkomt dat de eco nomisch zwakkeren bij ontslag plotseling zonder inkomen zullen komen. Voor het overige hebben de meeste afgevaardigden, die over dit ontwerp het woord voerden zich uitgebreid bezig ge houden met ingewikkelde juridische vraag punten. Daarover zal minister Donker van daag het zijne zeggen. ADVERTENTIE Geref. kerken Beroepen te Godlinze J. van der Zanden, cand. te Groningen; te Hoogeveen als miss. pred. voor Soemba M. v. d. Wecff woon achtig te Amersfoort. Aangenomen de benoeming tot zieken huispredikant te Hoogeveen W. Faber, a.s. em. predikant aldaar. Geref. gemeenten Tweetal te Zaandam H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en H. van Gilst te Elspeet. Chr. onderwijs in Suriname Tot inspecteur bij het Chr. onderwijs in Suriname is benoemd de heer H. Hasper, hoofd der Chr. U.L.O. te Zutphen. Nieuwe stichting Het breed moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft het ver zoek van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving te mogen overgaan tot de oprichting van een stichting van practische psychologische en paedagogische arbeid ingewilligd, omdat het overtuigd is van het practisch nut dat zulk een stichting voor de Ned. Herv. Kerk en haar arbeid hebben kan. ADVERTENTIE L'Orchestre National de la Radiodiffusion Frangaise, op tournee door België en Ne derland, gaf Woensdagavond (onder auspi- eens deze vraag gesteld en ook de wensc- cjgn van vereniging Het Residentie- lijkhcid bepleit, ook met het oog op de uitwerking van de P.B.O. van uitbreiding van de bedrijfsrechtspraak. Hij wilde deze een wettelijke grondslag geven. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft ook bedenkingen geopperd tegen de redactie van het ontwerp. Daartegenover staan ech ter activa: de verlenging van de opzeg gingstermijn, de omschrijving van de ge wichtige redenen voor ontslag waarvoor hij een ruime toepassingsmogelijkheid be pleitte en de regeling van het concur rentiebeding. De heer Van Rijckevorsel heeft nog de vraag gesteld, of de regering bereid is, het ontwerp in die zin te wijzigen, dat geen invoering van artikel 1639 inzake de schadevergoeding bij kennelijk onrede lijk ontslag zal plaats hebben, voordat de artikelen 6 en 9 van het B.B.A. zijn inge past in het Burgerlijk Wetboek. Hij be pleitte voorts een wijziging van de ox-ga- nisatie van de rechtspraak in arbeidsza ken en, zulks in aansluiting aan wat de heer Stapelkamp had gevraagd, het openen van de mogelijkheid van bedrijfsrecht spraak. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) maakte er be zwaar tegen het B.B.A. te incorporeren in het Burgerlijk Wetboek, alsook om het terzijde te stellen. Pas wanneer men heeft kunnen beoox-delen of er een Ax-bcids- kamer, een college van lekenbijzitters of KOPENHAGEN (Reuter). Driehon derd Deense militairen op het eiland Born- holm hebben na een „staking"' uit protest tegen een verlenging van de diensttijd met 6 maanden, besloten zich weer aan de militaire discipline te onderwerpen. In een schrijven aan hun commandant hebben zij verklaard, dat hun actie slechts het feit betreft, dat sommige militairen 18 maan den moeten dienen en andere slechts een jaar. Met ingang van Mei zal de diensttijd in het Deense leger 18 maanden zijn. Door ge brek aan kazerneruimte evenwel zal deze periode slechts voor de helft van de dienst plichtigen gelden. Zes soldaten zijn gisteren aangehouden op het eiland Bornholm, waar twee ande ren reeds terechtstaan wegens muiterij en insubordinatie. Er worden nog meer arres taties verwacht op dit eiland, waar 300 militairen geen bevelen gehoorzaamden als protest tegen de diensttijd. Het ministerie van defensie deelde mede dat waarschijnlijk alleen de aan stichters berecht zullen worden. Wel zul len allen die aan de actie hebben deelge nomen worden ondervraagd. ADVERTENTIE Orkest) in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een con cert, waarvan de netto baten aan het Na tionaal Rampenfonds zullen worden afge dragen. De leden van dit grote ensemble (106 spelers) stonden eigener beweging hun salaris voor de hulpverlening af en bovendien werd in de pauze een door de schilder Marc Chagall voor het genoemde doel beschikbaar gestelde aquarel Ameri kaans verkocht, voor welke transactie veel animo bestond. De waarde van de aquarel wordt op 400.000 francs geschat. De ver koping geschiedde onder leiding van de nieuwe directeur van de Koninklijke Schouwburg, de gewezen acteur Bob van Leei'sum, in samenwerking met mr. Evert Cornelis. Het Franse Radio-Orkest speelde onder leiding van Henri Tomasi, die reeds eer der de maatstok gevoerd heeft in Neder land, namelijk voor het Residentie-Orkest, het Concei-tgebouw-Oi'kest en voor de uit voeringen „Pelléas et Mélisande" van De bussy door de Wagnei-vereniging tijdens het Holland Festival 1947. Wij hebben Tomasi deze avond leren kennen als een dirigent van de eerste rang: een energiek en muzikaal geladen persoonlijkheid, die klaarheid weet te scheppen in de meest ge compliceerde partituren en bij een uiter ste correctheid van rhythme de charme van een bloeiende lyriek kan laten domi neren. Behalve een reeks composities, die kenmerkend, mogen worden geacht voor de geest van het Franse répertoire „Car naval Romain" van Berlioz, de Derde Symphonie van Roussel, „Le Péri" van Dukas, twee Nocturnes van Debussy en „La Valse" van Ravel, nam Tomasi als een eresaluut aan de moderne Hollandse mu ziek ook het „Capriccio" van Hendrik An- driessen op zijn programma. De vertolking van dit stuk was in zijn doorzichtigheid en zijn prachtig klankevenwicht typerend voor zijn dirigeerkunst en voor de kwali teit van het orkest. Die kwaliteit schijnt mij vooral te wor den bepaald door het supérieure gehalte van de blazers en door de straffe discipline van het ensemble. De eerste kennismaking met het klankgeheel geschiedde door cle vertolking der volksliederen: het Wilhel mus en de Marseillaise, fris van geluid, kantig van rhythme en verrassend van dynamiek. Grote* bewondering konden wij hebben voor de koperbezetting, die de in leidende fanfare van „La Péri" van Dukas een stralend-pompeuze glans gaf. Wat wij verder in deze fascinerende partituur aan geraffineerde klankexpressie te hoi-en kx-e- gen, behoorde tot de rijkste ervaringen van deze rijke avond. Ik geloof dat we dit mogen danken aan de nooit falende emo tionele onderstroom van het musicei-en dezer Franse musici, iets wat ze van na ture voorhebben op hun Amerikaanse col lega's, althans wanneer ik zo terugdenk aan de technisch phenomenale, maar in nerlijk koele prestaties van het Sympho- nie-Orkest van Boston. Zo liet het orkest ook de muziek van Roussel ontroerend mooi zingen in het Adagio van de Derde Symphonie. Het speet mij dat ik wegens het late uur de wonderlijke klankcomplexen van de Noc turne van Debussy en de suggestieve stu wingen van „La Valse" van Ravel moet missen. Maar nog kan ik wijzen op een fameuze interpretatie van de geniale ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz: een orgie van nobele klank, opgestuwd door zeer levendige impulsen, maar boven al beheerst en evenwichtig. Het Orchestre National is een betrekke lijk jong ensemble het werd in 1934 ge sticht en leed aan afbi-aak tijdens de oor logsjaren, zodat het in .1945 opnieuw moest beginnen doen heeft de frisheid van zijn jeugd met zich en kan reeds met recht gerekend worden onder de orkesten van wereldfaam. Met Tomasi aan de diri- geerlessenaar lijkt ons zijn voorname peil verzekei-d. JOS. DE KLERK BERLIJN. (Reuter). Verscheidene Oost-Duitse rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Blijkens te Berlijn ont vangen berichten staan langs de Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse grote stuk ken 'land onder water. Verscheidene dor pen in het dal van de Werra in Thürimgen en in het gebied van Leipzig zijn over stroomd. Woensdagmorgen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de commandanten van de buitenlandse legereenheden, die hulp hebben verleend in de door de watersnood getroffen gebieden, ten paleize Soesldijk ontvangen. Van links naar rechts voorste rij: brigade-generaal R. R. Hendrix, commander American Relief Organisation; Koningin Juliana; kolonel Ch. L. L. Robert de commandant van het 1ste Regiment Franse genietroepen: Prins Bernhard: luitenant-kolonel P. E. Wood, commandant van de Engelse eenheid; luitenant-kolonel P. L. Baetsle, commandant van het Belgische Sste constructiebataljon en luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden. SOESTDIJK. Prinses Marijke ont ving: gisteren uit de Verenigde Staten een verjaardagskaartje van een Amerikaans meisje, dat even oud als zij is en waarin een dollar gevouwen was. „Wilt u dit be stemmen voor de watersnood in Neder land?" was er bij geschreven. Zo komen er dagelijks tientallen brieven op Soestdijk gericht aan de Koningin, met giften voor de ramp. Kleine bedragen vaak, zoals de 100 francs van een weduwe uit Frankrijk, dit dit bedrag van haar zeer kleine pen sioen afstond, giften ook van grotere om vang zoals een cheque van 10.000 lire uit Italië en 5000 dollar van een Amerikaan. Alle worden doorgezonden naar het Natio naal Rampenfonds. Overweldigend is de belangstelling, die de Koninklijke familie in deze dagen uit het buitenland ontvangt. Men stuurt naar „de Koningin der Nederlanden", de ver persoonlijking van Nederland. Particulie ren uit Engeland, Italië, Duitsland, Zuid- Amerika, Frankrijk, Canada, Zwitserland en ook uit ons land schrijven en zenden. Brieven van kinderen die hun zakgeld af gestaan hebben, van Nederlanders die lien tallen jaren geleden reeds geëmigreerd zijn en thans eigenlijk nog maar één adres in Nederland kennen: „Koningin Juliana, Nederland". Het Franse stadje Mantes (departement Seine et Oise) heeft besloten Stavenisse te adopteren. Het Ierse parlement heeft Woensdag be sloten 25.000 pond sterling (ruim 250.000 gulden) te schenken aan het lei-se Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers der overstroming in Nederland. In Tanger wordt cle hulpactie voor Ne land van het Ierse Rode Kruis is reeds een bedrag van zevenduizend pond ster ling gestort. Er komen nog steeds meer giften binnen. In Tanger worde de hulpactie voor Ne derland op velerlei wijze gevoerd. De bevolking, die voor 90 pet. ai-mlaslig is heeft tot nu toe reeds 35.000 bijeenge bracht. Britse belofte De hex-tog van Edinburgh heeft Woens dagavond in een toespraak te Londen ge sproken over de „zeer grote verplichtin gen" die Engeland ten opzichte van Ne derland heeft wat betreft de techniek van de landwinning. De hertog zcide tijdens een diner, dat Engeland in de nabije toekomst zijn „schuld" hoopt te kunnen inlossen door practische hulp „in ruil voor de hulp, die de Nedeidandei-s ons in het verleden heb ben verleend". Tussen Dordrecht en Gorcum is vandaag het treinverkeer volledig hervat. Aange zien tussen Dordrecht en SMédrecht lang zamer dan normaal moet worden gereden, zullen de treinen acht minuten vroeger dan in de reisgids is aangegeven, van Dordrecht vertrekken en in tegengestelde richting 10 minuten later te Dordrecht aankomen. Ten behoeve van inwoners van Sliedrecht, die het station aldaar niet kun nen bereiken, zullen alle treinen te Baan- hoek stoppen. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in het Emigratiebestuur (dagelijkse leiding van de Dienst der Emigratie): als vertegen woordiger van de minister van Sociale Za ken cn Volksgezondheid A. N. van Mill, directeur-generaal van het Rijksarbcids-, bureau: als vertegenwoordiger van de mi nister van Economische Zaken mr. D. van Duyne, hoofd van de hoofdafdeling algemene zaken van het directoraat-generaal voor de industrialisatie; als vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mr. R. A. van den Wall Bake, directeur voor sociaal-economische en algemene zaken van dit ministerie. De minister van Verkeer en Waterstaat zal komende Zaterdag een commissie voor Waterstaatkundige voorzieningen instal leren. Deze commissie, die onder presi dium van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris zal staan, krijgt opdracht advies uit te brengen en de vraag te beantwoorden, welke Water- DONDERDAG 19 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Vrijmetselarij voor vrouwen en mannen, lezing over doel en streven, 8 uur. Krelagchuis: Maatkleding presenteert Lente-show, 2.30 en 8 uur. Brinkmann: Lezing over spreken in het openbaar, 7.30 uur. Lisse: Bloemenlust, ten toonstelling „Een keur van lentebloemen", tot 22 uur. Palace: ..Greatest show on earth", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „De verboden vrucht", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achter de wolken". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Carson City". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tot inkeer", 18 jaar, 7 eb 9.15 uur. Minerva: „Fietsendieven", 14 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Concertgebouw: Afscheidsconcert Alfred Cortot, 8 uur. Stadsschouwburg: „Parijs 1890", 8 uur. Brinkmann: Fred Eichhorn spreekt over -„De angst als levensprobleem", 8 uur. Nassauplein 8: „Hoe komen wij met het leven tot klaarheid", 8 uur. Lange Veer straat 16: Geestelijk leven, spreekster me vrouw A. Gahes—Huiberts, 3 uur. Lisse: Bloemenlust, tentoonstelling „Een keur van lentebloemen" van 9 tot 22 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Over alle belangrijke mannen van het verleden zijn dikke boeken geschreven, zodat wij lezen kunnen waarom zij zo belangrijk waren. Het is goed dat de geslachten in later tijden zich herinneren,, wat voor 'groots er verricht werd en hoe de verrichters daarvan het aan de steel gestoken hebben. De grote mannen van het heden kunnen ervan op aan, dat op eén dag een schrijver zich zal zetten tot het boek staven van hun daden. Het is wellicht voor hen niet plezie rig te weten, dat zij daarvoor eerst en vooral dood moeten zijn. Het moge hun echter een troost zijn, te beseffen dat zij dan in' volle glorie op dicht bedrukt papier zullen her leven tot in eeuwigheid. Ten minste, tot zolang men het papier eeuwig kan noemen. Een enkele keer hoeven zij niet eex-st dood te zijn, voor aleer hun leven beschreven wordt. Dat zijn de grootsten der groten, die op hun levens avond alles van zichzelve nog eens kunnen lezen cn her lezen, om tenslotte de ogen voor altijd te sluiten in het plezierige besef, dat zij niet vergeten zullen worden. Tot zover is dit alleen een woord van gewijde ernst ge weest, zoals het past. Bij belangi-ijke mannen vindt men immers zelden humor, en wanneer men die wel vindt zijn ze plotseling een ietsje minder, naar het schijnt. Maar een boekenschrijver heeft mij een historie verteld over een belangrijk man, waarin de gewijdeernst niet zozeer de hoofdrol had. Deze schrijver had in een verloren ogenblik plots de bekoring gekregen, een boek te vullen met de levensgeschiedenis van een der belangrijken om hem heen. Hij koos er één, die als een ster schitterde aan het maat schappelijke firmament, en van wie gefluisterd werd dat hij een standbeeld krijgen zou, nadat het hem behaagd zou hebben dood te gaan. Toen de schrijver besloten had aan de bekoring niet langer weerstand te bieden, wat het eenvoudigste middel moet heten om er niet langer door te worden geplaagd, bezocht hij de belangrijke in zijn kan toor. Er ging het een en ander aan vooraf, verzoeken op schrift en introductiebrieven en aanbevelingen op zegel, maar het kwam ervan dat hij werd toegelaten in de impo sante kamer, waar achter een bureau de grote zetelde. De machtige is ingenomen met het denkbeeld, zegt hij. Hij zal zich niet verzetten tegen het beschi-ijven van zijn levensgeschiedenis, in de eei-ste plaats, omdat het andere mensen leren kan wat ijver en plichtsbetrachting vermogen. In de tweede plaats, omdat het boek een bijdrage kan zijn tot de ken nis van land en volk vopr de nageslachten. En wat de schrijver zoal weten wilde, vraagt de mach tige met de toppen van zijn bleke, smalle vingers tegen elkaar. Maar voordat de schrijver antwoorden kan, is de grote man weer aan het woord. Hij vertelt in langzame, duide lijke taal de historie van zijn kindsheid, zijn groei en zijn volwassenheid, zijn scholen, zijn diploma's, zijn examens, zijn benoemingen en zijn rid derorden. Het is een trage stroom van rechtschapen feiten, aaneen geregen door de onfeilbare zekerheid van een plichtsge trouw man. Hij spreekt met lof over zijn vader, die zijn kinderen de ijver en de plicht leerde als de grootste geboden, en over zijn moeder, die hun beleefdheid en vroomheid bij bracht. Hij beschrijft de ang stige vrees van het huisgezin bij ieder nieuw examen en de ingetogen vreugde van alle dierbaren en vrienden bij elk nieuw diploma. Het is een kalme golfslag van vx-ezen en vreugden geweest, waarop dat huisgezin is voortgedreven naar de hoogste glorie van het maatschappelijke succes. Wij kinderen kregen geen zakgeld, zegt de grote man met voldoening, omdat het verderfelijk is voor kinderen om zakgeld te hebben. Wij mochten nooit naar theater of circus, en daar ben ik nu blij om, want het zou onze gedach ten hebben afgeleid naar licht zinnige zaken. Wij werden zedig gekleed, om zedig te blijven. En dat hij zedig gebleven is, hoeft de schrijver niet te vi'agen. Dat staat in duide lijke lijnen op het gezicht van de machtige ^uitgetekend. En ook mijn broers zijn ge slaagd in het leven, zegt de belangrijke man, niet zonder een vleugje geringschatting echter, want zijn broex-s zijn hem niet gans naar de top van het succes gevolgd. Zij zijn alleen maar directeur van eexx bank en gezant geworden, maar niettemin kunt ge dat evenzeer een aardig succes noemen. Hier is een portret van mij en mijn bx-oers, voegt hij erbij. Hij vouwt een leren map open en reikt de schrijver een vergeelde fotografie. Daar staat een kleine xylofoon van jongelieden op, met hoge boorden en smalle broeken, zoals dat hoorde in die tijd. De schrijver beziet het stel en peinst dat de toekomstige gx-ootheid higrop nog niet te zien is. Doch hij zegt: Het zijn er viex\ Wat werd er van de viex'de, met uw welnemen? Dat is een pijnlijke snaar. De machtige trekt zijn wit gezicht in een droeve plooi en zucht. Het komt wel in méér families voor, zegt hij bedeesd. De vierde, onze Johannes, is uit de aard van onze goede familie geslagen. Hij is een zwart schaap geworden, om zo te zeggen. Ge kunt dat beter niet in uw boek publi ceren. Hij is niets geworden. Hij heeft niet willen studeren en hij zakte aan één stuk door op alle scholen en examens. Hij kende geen ingetogenheid noch ijver, hij sloeg de wijze lessen van onze ouders in de wind en zocht het avontuur. De grote kijkt naar het pla fond, als wil hij de hemel om vergeving vragen voor de zonde, een broer van het zwarte schaap te zijn. Onze Johannes was een slechte zoon, zegt de grote xnan be schaamd. Maar ge moet zijn naam weglaten, want ik zou het niet op prijs stellen als hij in één adem met mij ge noemd werd. De schrijver is bescheiden doch verbaasd. Hoe kan één jongen van de vier zo lelijk uit het nest vallen? Hij vraagt of Johannes wellicht.... eh om zo te zeggen ehmet de politieik vraag maar zoeh iets te maken heeft gehad? Weineen, dat zou affreus en catastrofaal zijn, zegt de be langrijke man ontzet. Maar is het niet wreed genoeg, dat hij niet studeerde En geen diploma's kreeg? En geen hoge post? En avonturen pleegde? En geen ijver of ambities had? Me dunkt! <c De schrijver gaat naar zijn kamer terug, waar de papie ren wachten naast het schrijf- machien. Hij peinst over wat hij te weten is gekomen en bladert door zijn aantekenin gen. Hij denkt aan de foto grafie en de vier jongens, van wie er een de kronkelweg op ging. En hij stapt naar buiten om nog wat te ondei-zoeken en na te snuffelen, voor hij aan zijn boek begint. Hij heeft -daar weken werk mee, want het is geen kleinigheid. Maar ein delijk is hij zover en hij schx-ijft dat de scherven in het rond vliegen. Hij schrijft een boek dat het lezen waard is! Een boek van menselijke belevenissen die uit de bladzijden spatten ge lijk vuur. De historie van een man die het leven kneedde en plezier had in wat hij ervan te maken wist. Hij schrijft een boek waaruit te leren valt hoe groot de vreugde van het leven zijn kan, wanneer men het ver staat. Een boek over Johannes. J. L. staatkundige voorzieningen dienen te wor den getroffen met betrekking tot de door de stormvloed van 31 Januari ccteisterde gebieden, waarbij, aldus de opdracht, in bet onderzoek ware te betrekken de vraag of een afsluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te worden. Het gat in de dijk van de polder Diederik te Melissant dat Dinsdag ontstond door het openen van een sluis, is gedicht. Het gevaar voor Melissant is dus geweken. Deze dijkdoorbraak heeft aangetoond, dat men voorzichtig moet zijn met het openen van sluizen. De gaten in de buitendijken lig gen nog open. Bij een eventuële Noord- Westerstorm is het gevaar dus nog zeer groot. De burgemeesters uit de diverse plaatsen hebben bepaald, dat alleen man nen de gemeenten kunnen betreden om behulpzaam te zijn bij het herstelwerk. Vrouwen en kinderen kunnen vooralsnog niet wox'den toegelaten. De terugkeer ixaar de getroffen gebieden ondervindt grótere moeilijkheden dan men aanvankelijk had gedacht. Het water heeft zeer veel schade aan de huizen toegebracht en op verschillende plaatsen waterleidin gen en rioleringen stukgeslagen. Vooral dit laatste vormt een grote belemmering voor het weer bewoonbaar maken der huizen. Inmiddels werden enkele cijfers zij het onder voorbehoud bekend gemaakt over de schade aan huizen en boerderijen in de provincie Noord-Brabant. Door de water vloed werden 263 panden totaal verwoest, 557 panden zwaar beschadigd en 2760 pan den licht beschadigd. Ruim 2500 huizen staan nog onder water, zodat hiervan de schade nog niet kon worden vastgesteld. Van de 15 rampschadebureaux, welke zijn ingesteld, zijn er vier in Nöord-Bïabant, te weten in Bergen op Zoom, Steenbergen, Zevenbergen en Geertruidenbex-g. Verkeersmoeilijkheden Het verkeer tussen het Westelijke deel van Zeeland, dat gaat over de middelste der drie hoofdverkeerswegen via Aarden burg, wordt thans ernstig belemmerd-door dat de bruggen over de beide Belgische kanalen ten Zuiden van West-Zeeuwsch- Vlaanderen in zodanig slechte staat verke ren, dat het zwaardere verkeer er zonder gevaar voor instorten niet meer kan pas seren. Met ingang van heden is de dienst der Nederlandse Spoorwegen, die is inge legd tussen Breskens en Bei-gen op Zoom ter vervanging van de treinvei-binding Vlissingen-Bergen op Zoom, die vanwege de overstroming is geblokkeerd, omgelegd via Sluis en Westkapelle. Ook de autobus dienst Breskens-Brugge ondex-vindt moei lijkheden. De afstand tussen de twee kanalen, op het punt waar het Belgische grenskantoor is gelegen, en die ongeveer 350 m. be draagt, moet door de reizigers te voet wor den afgelegd. Het goederenvervoer naar België, dat via het kantoor Eede vrij druk is, is een riskante onderneming geworden, terwij] het toeristenverkeer per autobus uit België en de Noord-Franse agglome ratie rond Rijssel wordt gehandicapt. De Belgische autoriteiten maken evenwel geen aanstalten om de houten noodbruggen, die na de oorlog zijn gelegd, te vervangen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5