Verzoekschrift van de bioscoopondernemers werd voor kennisgeving aangenomen 5cM~ Haarlem adopteert Oude Tonge Huis vol mysterie roken .Clowntje Rick Haarlemse raad schaart zich achter B. en W. AM5RIK/WNS Vier jonge dichters in Teisterbant Ook Uw ingewanden VERKADE-ARTIKELEN Fa M. HOOGENDIJK Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON door Jane England DONDERDAG 19 FEBRUARI 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het verzoekschrift van de Haarlemse bioscoopexploitanten, waarin gevraagd werd om verlaging van de vermakelijkheidsbelasting van 35 tot 20 heeft de gemeente raad van Haarlem na een uitvoerige gedachtenwisseling voor kennisgeving aange nomen (256 stemmen) nadat de vergadering met 274 stemmen een motie van mr. Proper om de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen te verlagen tot 20 had verworpen. Mevrouw Scheltema gaf tijdens de discussie B. en W. in overweging de mogelijkheid te onderzoeken de belasting voor alle films (voor z.g. culturele films wordt thans 10 gevraagd) op 25 te stellen. In antwoord op een vraag van de heer Schippers deelde wethouder Bakker mee, dat het voor kennisgeving aannemen van het verzoekschrift niet betekent, dat B. en W. niet bereid zijn nader overleg te plegen met de bioscoopondernemers, mits deze echter bereid zijn de boeken ver trouwelijk te laten inzien, waardoor een inzicht verkregen kan worden, of de be drijven inderdaad schade ondervinden en of op de een of andere wijze geholpen dient te worden. Ter elfder of twaalf der ure Alvorens de raad begon aan de behande ling van dit punt der agenda, deelde bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers mede, dat ter elfder ure of beter gezegd ter twaalfder ure (12.36 uur) een telegram was binnengekomen van het hoofdbestuur van de .Nederlandse Bioscoopbond, gericht aan de gemeenteraad, waarin gevraagd werd het punt aan te houden, omdat het aan het college van B. en W. om een dringen ge hoor had gevraagd. Een half uur tevoren (12.02 uur) was bij het college een tele gram binnengekomen, waarin om het on derhoud verzocht werd. Enkele leden waren van mening, dat er geen aanleiding was gevolg te geven aan het verzoek. Als later het onderhoud heeft plaats gehad, kan de zaak nogmaals aan de orde komen. De raad besloot afwijzend te beschikken op het verzoek het punt aan te houden. De heer Spek (A.R.) opende de bespre kingen over het verzoekschrift en deelde mee zich te kunnen verenigen met het prae-advies van B. en W. om afwijzend te beschikken. In Juli j.l. is de raad reeds aan de ondernemers tegemoet gekomen door de belasting op z.g. culturele films tot 10 te verlagen. De toestand wordt in het verzoekschrift niet uiteengezet, doch gelet op het feit, dat in korte tijd twee bioscopen in Haarlem en Heemstede geopend zijn, kan geconcludeerd worden, dat er nog mo gelijkheden voor exploitatie zijn. De ver laging voor culturele films is bovendien in het belang van de bevolking geweest, door dat er verwacht mag worden, dat goede films vertoond zullen worden. Belasting verlaging komt het publiek echter niet ten goede. Fiscale, commerciële en budgetaire redenen De heer Schippers (K.V.P.) kon zich om fiscale (ondernemers, die menen zwaar getroffen te zijn, beschouwen de belasting als onkosten), om commerciële (de onder nemers dienen de toegangsprijzen te ver hogen) en om budgetaire redenen (het te kort op de gemeentebegroting is te groot) verenigen met het afwijzend prae-advies van B. en W. Toch heeft spreker belang stelling voor de ondernemers. Als zij de prijzen verhogen, dan stijgen de inkomsten van de vermakelijkheidsbelasting. In dat geval kan nagegaan worden het percentage te verlagen, waardoor de huidige belasting inkomsten gelijk blijven. Voor alle films 25 Mevrouw mr. Scheltema (V.V.D.) herinnerde aan een circulaire van de rege ring van 1948, waarin aangedrongen werd de vermakelijkheidsbelasting te verhogen, anders zou er een rijksbelasting worden in gevoerd of de rijksbijdrage aan de gemeen te zou verminderd worden. Hoewel de ge hele raad bezwaren had, nam hij een be sluit. De verhoging voor de bioscopen vhn 20 tot 35 is nog van kracht. Nu is er gelegenheid op het besluit terug te komen. Dat zou een schade voor de gemeente van 150.000 betekenen. Zover wilde spreekster niet gaan en zij gaf in overweging de be lasting voor alle films (dus ook voor de ADVERTENTIE z.g. culturele, waarvoor 10 geheven wordt) op 25 te stellen. Daardoor lonen de belastingen tot 60.000 terug. Mogelijk kan eerst overleg worden gepleegd met Gedeputeerde S'aten en het rijk of een der gelijk besluit niet op bezwaren stuit. Haar lem is het centrum van een grote streek, waar veel gedaan wordt om vreemdelingen te trekken (Lichtstad, orgelconcours, corso, enz.). Waarom kan de raad de bioscoop ondernemers niet ter wille zijn? De heer Me n s i n k (Arbeid) merkte on. dat de regering het de gemeenten in 1948 niet gemakkelijk heeft gemaakt. Thans heeft zij echter niet meegedeeld wat er moet worden gedaan met het al of niet. op het oude peil brengen van de vermakelijk heidsbelasting. Het vaststellen van plaat selijke belastingen blijft altijd een penibele zaak. De regering beschikt bij de belasting wetgeving over objectieve gegevens. Haar lem heeft geen gegevens over de bioscoop bedrijven, omdat de ondernemers nagelaten hebben de situatie voldoende duidelijk te maken. Wanneer het nog mogelijk is een bioscoop te openen, zoals in April 1952 is geschied, dan moeten de ondernemers mo gelijkheden voor de toekomst zien. Voorts informeerde hij wie een eventuele verla ging ten goede komt. Mr. Proper (Comm.) deelde mee, dat andere gemeenten Haarlem zijn voorgegaan in het verlagen der belasting. Het innemen van een uitzonderingspositie is niet meer verantwoord. Hij wilde de oude toestand (20 herstellen. Boerenbedrieger Wethouder Bakker merkte op, dat de raadsvergadering de plaats is, waar B. en W. zich verdedigen tegen aantijgingen in de pers. In het maandblad van de Bioscoop bond heeft men spreker een „boerenbedrie ger" genoemd. Het college is daarmee ook geblameerd. In het artikel was de schrijver teleurgesteld over het feit, dat de raads leden gegevens onthouden zouden zijn. De raadsleden hebben echter wel kennis kun nen nemen van de gegevens. Spreker acht te het een plicht zich van de blaam te zuiveren. De raad moet weten of hij al of niet een „boerenbedrieger" is geweest. Dwang was betrekkelijk Wat het besluit van 1948 betreft, was de heer Bakker van mening, dat de dwang om de belasting voor vermakelijkheden te verhogen, betrekkelijk was. De verhoging werd in overweging gegeven, anders zou een bedrag van de rijksbijdrage afgenomen worden. Nooit is officieel meegedeeld, dat de belasting verlaagd kon worden. Zou de raad daartoe besluiten dan vermoedde spre ker dat het rijk dat niet zal goedkeuren, omdat Haarlem een groot tekort heeft op de begroting. De raad is de bioscoopondernemers al aardig tegemoet gekomen door de belasting voor z.g. culturele films te verlagen. De bioscopen hebben daardoor 31.541 extra verdiend, waarvan één (de hoogste) 14.848 en een ander (de laagste) 1343. Deze bedragen zijn echter niet ten goede gekomen aan de ondernemers, doch voor 40 aan (buitenlandse) filmverhuurmaat- schappijen. Het publiek profiteert er niet van en is zelfs bereid een hogere toegangs prijs te betalen. Dat is gebleken bij de ver toning van bijzondere films, die steeds volle zalen trokken. De ondernemers hebben ge schreven, dat zij hun bioscopen willen ver beteren. Dat streven achtte spreker loffe lijk. De gemeente is echter ook niet in staat eigen gebouwen te verbeteren. De raad is niet verantwoordelijk als het in bepaalde bedrijven niet gunstig verloopt. Hier ligt een taak bij de ondernemers. Voorts merkte de wethouder op, dat de budgetaire positie der gemeente het niet mogelijk maakt de post vermakelijkheids belasting met 150.000 te verlagen. Mr. Proper diende een voorstel in de vermakelijkheidsbelasting voor films te verlagen tot" 20 Met de stemmen der communisten voor werd het voorstel ver worpen. Hierna werd het afwijzend prae-advies van B. en W. met 25 tegen 6 stemmen aan vaard. Tegen stemden mevrouw mr. Schel tema en de heren Fibbe (beiden V.V.D. mr. Proper, Hennevelt, Vooren en Mol (Comm.). De raad besloot een crediet van 83.000 beschikbaar te stellen voor aankoop 52.000) en het inrichten (het restant) van perceel Florapark 5 voor het bui-eau van politie. De bedoeling is de gebouwen aan het Nassauplein te verlaten. Wethouder Angenent (K.V.P.) deelde de heer Wensing (C.H.) mee, dat de koop prijs van het perceel (3000 m3) met de grond (1000 m2) niet te hoog te noemen is. Het is noodzakelijk de gebouwen aan het Nassaunlein zo spoedig mogelijk te ver laten. De heer Van Velsen (K.V.P.) kreeg van de wethouder te horen, dat het stichten van een nieuw bureau van politie urgent blijft. Gezondheidshuis in Haarlem-Noord Mevrouw Kerkhoff (Arbeid) herin nerde er aan, dat voor de elfde maal be sloten wordt percelen aan de Jan Gijzen- kade en de Rijksstraatweg te huren ten be hoeve van de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst. Kan de gemeente geen gezond heidshuis bouwen, waarin gevestigd wor den het consultatiebureau voor t.b.c., een polikliniek en een afdeling van de G.G.D.? Wethouder Bakker was van mening, dat deze zaak niet eenvoudig is. Het con sultatiebureau zal gebouwd worden aan de Orionweg tussen de Delftlaan en het Pla- netenplein en onderzocht wordt de moge lijkheid op de noordelijke punt van de Pla- netenlaan (bij de Rijksstraatweg) een z.g. gezondheidshuis te bouwen. Basketball in de buitenwijken Naar aanleiding van een voorstel verbe tering aan te brengen in het gebouw „De Doelen", waar de basketballsport beoefend wordt, zegde wethouder Geluk (Arbeid) de heer Van Turnhout (K.V.P.) toe te on derzoeken de accommodatie voor het be oefenen van sport in de buitenwijken te verbeteren. Ongeval in de Rozenstraat De heer Voogd (Arbeid) had vragen gesteld over een ongeval in de ochtend van 26 Januari in de Rozenstraat. Wethouder Bakker antwoordde, dat de diensten goed gewerkt hebben. Het betrof geen ongeval, maar een wielrijder kreeg een zenuwtoeval. Een lid van de Ongeval- lendienst is bij hem gebleven, hetgeen al leen noodzakelijk was. Doktershulp is wel ingeroepen en het heeft enige tijd geduurd voor een dokter verscheen, doch onjuiste dingen zijn niet gebeurd. Personalia De raad benoemde tot bestuurslid van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs de heer P. H. van Essen te Haarlemmerliede, tot onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool voor Mulo, de heer M. J. O. Branse te Bla- ricurq en tot onderwiizer aan de Anslijn- school de heer F. J. C.Terwee te Zandvooid. De leden van de Sportraad werden over eenkomstig het voorstel van B. en W. be noemd. De burgemeester van Haarlem is mor gen en Vrijdag 27 Februari vei-hinderd spreekuur te houden. In plaats hiervan houdt hij Donderdag 26 Februari spreekuur. 'ADVERTENTIE Uitsluitend PASTILLES (Dessert kwaliteit) los uitgewogen 75 ct. per 100 gr. in dozen van1-35, 2-40, 4-00 PASTILLES (Mocca Melk) los uitgewogen 75 ct. per 100 gr. Gen. Cjronjéstraat 123 - Haarlem-N. J. v. Goycnst. 17, Heemstede - Tel. 34339 Vier jonge dichters allen geboren tus sen de jaren 1920 en 1925hebben gis teravond onder de gewelven van de Haar lemse sociëteit Teisterbant voor een grote schare van aandachtige toehoorders voor gelezen uit eigen, gedeeltelijk nog ongepu bliceerd werk. Na een korte inleiding van president Godfried Bomans kreeg als eer ste de journalist en letterkundige Nico Verhoeven uit Epe het woord. Deze bracht liet laatste gedeelte van zijn zojuist in re geringsopdracht geschreven lange gedicht „Torso van den tijdgenoot" ten gehore, waarin een man, gekweld door reminiscen ties aan de slechts uit de verte beleefde oorlogsjaren, mediteert over de liefde als enige mogelijkheid tot redding van zijn gebroken menszijn. Hierna kwam Harriët Laurey aan de beurt met enkele verzen uit haar pas her drukte bundel „Loreley". Deze redactrice van het katholiek-litteraire tijdschrift Roe ping slaagde er wonderwel in de persoon lijke toon van haar gedichten in haar voor dracht te laten doorklinken. Zij verraste het auditorium voorts met enkele in lichte toets geschreven kwatrijnen. Michael Deak (pseudoniem van Simon Kapteyn) heeft tot dusver de bundels Vrouwenval, Aphro- ditis en Rederijk het licht doen zien. Met citaten hieruit bewees hij vooral zijn tech nische virtuositeit. De meeste indruk wist, hij te wekken behalve op een geheel andere manier met zijn Ballade van de likkebroer, met de kostelijke stokregel: „Wie niet blussen wil, moet branden" met zijn merkwaardig gevoelige „In me- moriam matris". Hij besloot zijn optreden met enkele Preciosa en de proloog tot een binnenkort verschijnende reeks Kruisweg sonnetten. De belangrijkste figuur van het kwartet is ongetwijfeld de productieve Wim van der Molen, de dichter van Ballast van de dood, Bezeten orkest, Gered voor vannacht, Sousterrain en Voor dovemansoren. Men kon na deze kennismaking niet anders dan wensen dat zijn werk in bredere kring zal doordringen. Op het eerste gehoor ken merkt het zich door een navrante toon, die aan humor zeer verwant is, zij het dan een soort galgenhumor. Opvallend is de ver regaande versobering van taalgebruik, het kunnen missen van ieder versierings motief. Doch aangezien dit verslag geen litteraire kroniek kan worden, moeten wij het hierbij laten. Van der Molen las ook een gedeelte van het laatste hoofdstuk van zijn ter perse zijnde roman „Tien vingers, elf ribben" voor. ADVERTENTIE moeten op tijd „gewassen worden. Neem eens per week éèn of twee Rick en-Bunkie, uit school komend, stonden bij een oud gebouw, waar een groot werk werd uitgevoerd. Mannen groeven de grond open en liepen bedrijvig heen en weer met schoppen en kruiwagens. ,.\Vat zouden ze hier gaan doen?", vroeg Bunkie. Rick keek aandachtig toe. „Ik denk, dat ze de muren van dat oude gebouw in de grond steviger gaan maken", meende hij. „Misschien was het te gevaarlijk en zou het anders weieens kunnen in storten; dat gebouw is al zo oud!" Natuurlijk bleven ze er een poos bij staan kijken. Zoiets is net iets voor jongens, die graag overal bij zijn en overal het naadje van de kous willen weten. De mannen werkten hard. Er waren al diepe kuilen gegraven en het zand werd op de kruiwagens weggereden en op grote hopen gestort. Je kon de fundamenten van de muren een heel eind zien: dikke stenen, tot een eind in de grond. „Dat gebouw zal wel heel oud zijn", meende Bunkie. „Vast wel 'n paar honderd jaar!", dacht Rick. ,,Ja", zei Bunkie. Dat kun je wel zien". Ze liepen eens in het rond en om het gebouiv heen. Overal waren de muren vandie oude, zware stenen gebouwd; het zag er stevig uit, maar er waren hier en daar scheu ren in. Je kon zien, dat het gebouw gevaar liep, te verzakken, en dat mocht natuurlijk niet. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag besloten de gemeente Oude Tonge op Flakkee te adopteren. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers deelde mee, dat kort tevoren het berient van het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten was binnengekomen, waarin Haarlem verzocht werd Oude Tonge, een der zwaarst getroffen gemeen'.en, te adopteren. De gemeente is vrijwel geheel geëvacu eerd. Aan Oude Tonge zal gevraagd worden op welke wijze hulp verleend moet wor den. Vermoedelijk zal technisch en politiepersoneel naar Oude Tonge gezonden moeten worden en later zal nagegaan moeten worden op welke wijze'de Haarlemse bevolking de bevolking van de getroffen gemeente kan helpen. Het door de raad toegestane crëdiet van f 15.000 zal later verhoogd moeten worden. Namens de leden van de gemeenteraad deelde mevrouw mr. Scheltema mee dat de raad reeds in principe besloten had een gemeente te adopteren en dat men accoord gaat met het plan. Zij hoopte, dat Haarlem in staat zal zijn de nood te verlichten. Toestand sedert 1 Februari Oude Tonge op het Zuidoostelijk deel van Flakkee wordt als de zwaarst getroffen gemeente in het gehele rampgebied be schouwd. Uit Stavenisse op Tholen en uit deze gemeente kwamen al spoedig opgaven binnen van ruim tweehonderd vermisten. In Oude Tonge blijkt het aantal tussen de twee- en driehonderd te liggen. Er zijn tot nu toe 72 doden geborgen en ongeveer 180 moeten nog worden opgespoord. Zij zijn begraven in de Spuidijk, dezelfde dijk die duizenden in de hoogste nood tot redding is gebleken. Van deze dijk zijn de over levenden van de in totaal 31Ó0 bewoners op een kern van ongeveer 150 na met schepen en helicoptères afgevoerd. De burgemeester van Oude Tonge, de heer A. D. van Dijk, die voor de oprui mingswerkzaamheden en de arbeid aan de dijken over te weinig volwaardige werk krachten beschikte, kreeg militaire bijstand, die ook' thans nog voortduurt. Koningin Juliana heeft bij een van haar rondreizen langs de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den ook Oude Tonge bezocht. Bij het bergingswerk verrichten kikvors mannen van de marine nuttige diensten. Er staat nog water op de puinhopen, waar door het bergingswerk aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Er bevinden zich nog ongeveer 150 burgers in hun huizen, bijna van alles verstoken. De plaats is vrijwel nog onbereikbaar. Men kan er via AchthuizenSluishaven komen, maar het gaat met veel moeite gepaard. Vroeger ook door storm geteisterd Reeds in vroeger eeuwen is Oude Tonge herhaaldelijk door storm en watervloed geteisterd. Zo woedde er op 26 September 1477 een hevige storm, die acht uur aan hield. Geheel Oude Tonge werd omspoeld en vele polders in de omgeving liepen on der. Kort na de storm begon men met de aanleg *van nieuwe dijken. Ruim vijftig jaar later, op 5 December 1530, woedde er wederom een storm. Vele dijken braken opnieuw door en het gehele dorp kwam onder water te staan. Met de allergrootste moeite werden de geschonden dijken weer hersteld. De hoge watervloed van 26 Januari 1682, die zich over Noordholland, Zuidholland en Zeeland uitstrekte, veroorzaakte ook in Oude Tonge grote schade. Op drie plaatsen brak de dijk van de Suisenpolder door en een groot gedeelte van deze dijk werd door de hevige storm meegesleurd. Hetzelfde let trof de dijken van de Zuiderlandse- en Heerenpolder waarin vijf gaten geslagen werden. Tengevolge van deze doorbraken ver loren een vrouw en vijfhonderd schapen het leven. Na de watervloed van 1825, die de Sui- sen- en Lodewijkspolder "onder water zette, werd in de dijk van de Suisenpolder een kostbare sluis aangebracht. In dat- Oude. Ton de zelfde jaar besteedde de gemeente grote sommen gelds dan doelmatige bekistingen. Ook voor andere rampen is Oude Tonge in de loop der eeuwen niet gespaard ge bleven. Zo woedde er op 21 en 22 Juli 1647 een hevige brand, die honderdvijftig woningen met huisraad, schuren en stallen vernietigde. Men berekende de geleden schade op 200.000, HAARLEM, 18 Februari 1953 ONDERTROUWD: 18 Febr., M. Mentjox en W. M. Sindorf; J. ter Haak en E. de Bon te; W. Hoep en H. de Jong; H. Veldkamp en L. N. Jonker; W. Kops en C. C. Smit; C. N. de Vos en H. E. van Velzen; A. A. F. Bel- laart en E. F. van Huizen; A. J. J. Sanders en A. C. Balm; Th. B. J. van Rijn en A. J. Broers; Ch. I-I. Nijhove en M. E. Wesseling; E. van Veen en H. Veldmeijer; J. Warners en C. M. Kottman; J. J. Hoogervorst en Th. Lamboo; W. Bogaard en A. A. Neve; B. Dirks en M. P. F. J. Beccari; E. G. J. van der Werff en B. Chr. Balk; A. J. Driessen en P. van den Oosterkamp; Th. J. J. van Brest en C. J. Backer; L. P. H. Gerhards en Th. M. Breukel; A. Rol en W. A. van Hoof. GEHUWD: 18 Febr., B. ter Smitten. en L. C. Turk; J. J. Dijt en W. A. Breems; H. Fon- tijn en J. M. Schuijt; P. Hartman en E. H. Zorge; J. J. Deen en E. Rijkers; M. J. A. Th. van de Graaf en F. Wanmaker. BEVALLEN van een zoon: 16 Febr., M. A. Jansen—van Lieshout; 17 Febr., Y. de Rooij Huisman; J. HoekmanBlaauwbroek; L. NoppeZijlstra; J. P. RezelJousma; 18 Febr., J. Holdorpde Wolff. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr., G. J. van Opzeeland—Veldhuizen; 17 Febr., L. J. HooglandGroen. OVERLEDEN: 16 Febr., H. D. F. Rebel, 67 j., Geweerstraat; 17 Febr., A. A. C. M. Smit, 71 j„ Maerten van Heemskerkstraat: A. Duij- vis—Heijman, 71 j., Breestraat; G. Koper, 73 j., Kamperlaan. 52) „Houd 't alsjeblieft nog even vol. Ik ga nu naar haar terug en zal haar kalmeren" „Dat behoeft niet", antwoordde Con stance. „Ik heb er genoeg van". „Dat kan wel zijn", zei hij, „maar tóch zal ze je haar excuses aanbieden, daar sta ik op". „Nee", zei Constance heftig. „Nee, Phi lip! Ze behoeft me geen excuses aan te bieden. Dat zou tè erg zijn! Ze is niet hele maal verantwoordelijk voor wat ze zo nu en dan zegt.... en ik wil niet dat zon oude zielige vrouw mij haar excuses aan biedt. Zijn heldere. bl3uwe ogen keken haar vol tederheid en warme sympathie aan. Ze beet zich op haar lip en er sprongen tranen in haar ogen. „O, Philip", zei ze fluisterend. „Con, lieveling", zei Philip, terwijl hij zijn armen om haar heen sloeg en haar dicht tegen zich aan drukte. „O, Philip, 't kan niet, 't kan toch im mers'niet", stribbelde ze tegen, „dat weet je zelf ook". „Daarover zullen we het later nog wel hebben", antwoordde hij, terwijl hij haar zachtjes op haar mond kuste. „En nu laat ik je alleen", zei hij, haar tenslotte losla tend, „en zal ik die oude vrouw eens even de les gaan lezen". Hij ging snel terug naar de zitkamer en sloot de deur achter zich. Constance bleef doodstil staan. Wat moet ik nu doen? vroeg ze zich ongelukkig af. Zelfs al houd ik van hem, of verbeeld ik me van hem te hou den, dan nog heeft het immers geen zin. Het zou betekenen, dat ik een leven zou krijgen, dat ik altijd heb trachten te ver mijden: een klein saai leven in moeilijke financiële omstandigheden.En hoe zou ik het op zo'n boerderij uithouden? Ik moet werkelijk gek zijn.... Helemaal stapel gek De deur van de zitkamer ging weer open en Philip wenkte haar. „Kom binnen, Con", zei hij. Mevrouw Fincham wil een lekker glas sherry met ons drinken". Ze staarde hem aan en hij lachte vrolijk. Zijn lach had iets aanstekelijks, niemand kon die lach weerstaanZe lachte te gen hem en voelde zich opeens weer intens gelukkig. Hij stak een hand uit en trok haar de kamer binnen. Mevrouw Fincham zat weggezakt in haar stoel met een wat ver legen gezicht. In haar hand hield ze een glas sherry. „Het spijt me, het spijt me", mompelde ze. „Ik was wat zenuwachtig. Dat ben ik bij tijden, Philip begrijpt het". „O., het hindert niets", zei Constance, zich niet op haar gemak voelend. „En je mag niet weggaan! Philip zegt ook, dat je niet mag weggaan", vervolgde mevrouw Fincham. „Beloof het me, be loof het me!" „Beloof het", drong Philip aan. Hij zat op de sofa en keek naar Constance. Ze lachte even vaag. ,,'t Is goed, ik zal niet morgen weggaan", zei ze langzaam. „Maar verder kan ik niets beloven, het spijt me, verder kan ik werkelijk niets be loven". „Goed, Con", zei Philip „Beloof dan maar niets, maar laten we het zo uitdruk ken: we houden vol, is dat afgesproken?" „Ja", antwoordde Constance, terwijl ze hem recht in de ogen keek. Hij schudde even zijn hoofd. „Verdenk je me nog steeds?" vroeg hij zacht. „Wat? Verdenkt ze jou?" kwam me vrouw Fincham tussenbeide. „Jou, Philip? Ze is gek, volkomen gek. „Lijkt het u niet beter om op dit mo ment verder over andere dingen te pra ten?", stelde Philip voor. „Kunnen we niet net doen alsof we drie mensen zijn die ge zellig met elkaar gaan dineren?" „O ja", zei Constance, „laten we eens even alle vervelende dingen vergeten en doen alsof er geen zorgen zijn". Mevrouw Fincham klapte in haar han den op kinderlijk enthousiaste manier. „Ja, ja, ja", stemde zij in, „dat lijkt me enig! Werkelijk enig! We gaan champagne drinken, Philip. Herinnei je nog, dat we. toen je hier pas was, ook zo nu en dan sa men champagne dronken?" „Ja, dat herinner ik me heel goed", ant woordde Philip. „Dat was heel plezierig. Er was toen nog geen geheimzinnige dief, die de sfeer hier bedierf. Mevrouw Fincham hief waarschuwend haar vinger op. „Denk erom, daarover spreken we vanavond niet meer. Constan ce, zeg jij even aan Mary, dat ze champag- pagne voor de dag haalt". „Ik zal daar wel voor zorgen", zei Phi lip. „Mary is te oud om die keldertrap af te strompelen, ik zou bang zijn, dat ze haar nek brak". „Nee, Philip", fluisterde Constance hem toe, „laat me niet met haar alleen op dit moment. Het is dwaas, maar ik durf niet met haar aljeen te zijn". Mevrouw" Fincham schudde intussen al heftig haar hoofd. „Nee, nee, nee, Mary kan het heel goed doen Vooruit Constan ce,, zeg haar, dat ze champagne moet ha len". „Ik zal even naar haar toegaan", ant woordde Constance en haastte zich het vertrek uit, voordat Philip Bagnet verder nog iets in het midden had kunnen bren gen. Het zou vreselijk zijn als Mary een ongeluk overkwam, maar dat was natuur lijk overdreven. Ze liep snel naar de keu kenafdeling. Anna roerde in de soep en Mary was bezig de soepkommen op een blad aan het zetten. Ze keken beideh ont stemd op toen Constance binnen kwam en ze vroeg zich af, waarom zé toch een hekel aan haar hadden.... Ze wes tenslotte altijd heel vriendelijk tegen hen geweest en had ervoor gezorgd, dat hun loon weer regelmatig werd uit betaald en dat ze goed voedsel kregen. „Mary", begon ze enigszins hijgend van het snelle lopen, „mevrouw Fincham wil vanavond champagne drinken, wil.jij even een fles uit de kelder halen?" Anna en Mary keken elkaar aan met een blik van verstandhouding, die Cap- stance razend maakte. „Champagne, juffrouw Fairlie?" her haalde Mary ongelovig. „Als je het moeilijk vind om de trap naar de kelder af te dalen", zei Constance zo kalm mogelijk, „ga ik wel met je mee om je te helpen". Mary keek weer naar Anna. „Nae, dank u, juffrouw", zei ze, terwijl ze een afwe rend gebaar maakte. „Is het eten al gauw klaar?", vroeg Con stance, zich tot de keuKenmeid wendend. „Zoals u ziet, sta ik op het punt de soep op te scheppen", antwoordde deze. „Maar als Mary eerst nog champagne uit de kel der moet halen, zal ik nog even wachten met opdienen". Merkwaardig, dat ik nooit aan het be staan van een kelder gedacht heb, peinsde Constance. Natuurlijk was er een kelder. Maar waarom huiverde ze bij de ge dachte? Waarschijnlijk had dat met de angst uit haar kinderjaren voor donkere kolenkelders te maken De dienstbo den. die haar moeder had gehad, waren niet bepaald grote paedagogen geweest. „Ik zal mevrouw Fincham op de hoogte stellen", zei ze vriendelijk. „Die soep ruikt heerlijk!" Mary liet een verachtelijk geluid horen, „Dank u, juffrouw", antwoordde ze, en toen ze Mary opnieuw hoorde snuiven, voegde ze deze toe. „Nee, Mary, het is on billijk dit meisje er een verwijt van te maken, dat ze hier is Ze doet haar best en is voor ons erg aardig geweest, dat weet je héél goed". „Dat weet ik inderdaad", gaf Mary toe, „maar haar aanwezigheid hier zal allerlei onaangename dingen meebrengen. Ik voel het in mijn botten. Er komt niet anders dan ellende van". „O, jij met je dwaze voorgevoelens", zei Anna lachend, „De moeilijkheid is, juf frouw, dat Mary altijd wonderlijke dro men heeft en sinds u er bent, schijnt ze er erger dan ooit te voren last van te hebben. Ze voelt zich er angstig door, maar ik heb haar gezegd, dat het komt doordat ze weer goed gevoed wordt en dat het over zal gaan, als ze weer helemaal aan goede voeding gewend is...." „Misschien is dat wel zo, Mary", zei Constance. „Ik geloof het niet, juffrouw", zei Mary koppig. „Er is altijd narigheid op komst, als ik zo raar droomaltijd". Ze haalde onder haar schort een bos sleutels te voorschijn en terwijl ze een grote ouderwetse sleutel uitzocht, mom pelde ze met een bezorgd gezicht voor zich uit: „Er komt allemaal ellende van. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6