Heemsteedse begroting was weer binnen acht uur over de eindstreep Zeven dagen Haarlem Algemene ontstemming over het getalm van Planologische Dienst Zandvoort mag beschikken over zand bij de Boulevard Barnaart <^Brieven aan de redactie Van mensen en dingen onder de Damiaatjes T eraardcbestclling van W. Vermaat RAAD VAN BLOEMENDAAL Twee slepers met slapers op drift VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT l Opnieuw heeft de Heemsteedse raad het bestaan, in één dag gereed te komen met de behandeling van de gemeentebegroting. Om half tien 's morgens was men begonnen, om kwart voor zeven 's avonds daalde de voorzittershamer met een fikse klap op het laatste budget-hoofdstuk neer en konden de vroede vaderen huiswaarts tijgen. De lunchpauze eraf gerekend, hadden de ganse begroting tezamen bijna 400 foliovellen met cijfers de algemene beschouwingen en de gedetailleerde behandeling tezamen nog geen acht uur vergaderen gevergd een prestatie, die weinig gemeenten van dezelfde omvang en betekenis Heem stede zullen nadoen. Maar ondanks het ijltempo dat de vroed schap inzette, is er over vele tere punten uitvoerig en in vaak kernachtige taal van gedachten gewisseld, waarbij vooral de Pla nologische Dienst het ontgelden moest. Waren er in de ochtendvergadering al en kele harde woorden over deze instantie ge vallen, 's middags, bij de duplieken regende het opnieuw critiek op de rijksdienst in kwestie, welks talmen met het vrijgeven van bouwgrond door alle fracties als om strijd gehekeld werd.. De heer Verhoeven (K.V.P.) wilde de Planologen door een hogere instantie tot de orde (en tot grotere spoed) laten roe pen, mr. dr. Van Bruggen (C.H.)kwam hem daarin bijvallen en onthulde dat zijn fractie al plannen tot een motie voor Ge deputeerde Staten koesterde en die plan nen alleen wilde uitstellen omdat de bur gemeester nu verzekerd had, dat B. en W. het overleg met de Planologische Dienst „onder druk gezet" hadden. Btiskoek Ook ten aanzien van de N.Z.H. wilde de heer Verhoeven het hogerop zoeken. „Als wij bij de maatschappij geen gehoor vinden voor onze gerechtvaardigde verlan gens,dan moeten wij bij de aandeelhouders vergadering der N. S. aankloppen, want deze N.Z.H.-„buskoek" begint Heemstede zoetjesaan wel wat al te zwaar op de maag te liggen.". Want de gemeentelijke crediet- politiek betrof, moest men zich niet binden aan een vaste rentevoet, al konden voor leningen met korte looptijd in dit opzicht wel uitzonderingen gemaakt worden. Tenslotte brak dit vroedschapslid op nieuw een lans voor de grote energiever bruikers, de woonruimte-toekenning aan trouwlustigen en de ziektenkosten-regeling voor ambtenaren. Hulp aan rampgebied Mr. Zeelenberg (V.V.D.) was er niet helemaal gerust op, dat men moest wach ten met adoptie van een „rampgemeente" tot de consequenties van zo'n adoptie zich duidelijker zouden aftekenen. Men laadde daarmee misschien de schijn op zich „de kat eerst uit de boom te willen kijken" en dus stelde hij voor, de eventuele baten van de Flora (vermakelijkheidsbelasting) voor het getroffen gebied, c.q. de te adopteren gemeente af te staan. Maar daartegen had de burgemeester bezwaren. „Wij zullen offeren voor het rampgebied en wij zullen dat royaal doen," verzekerde deze, „maar daarvoor moeten wij putten uit de reserves en niet uit de onzekere baten van de Flora-tentoonstel ling". En wat het wachten met de adoptie betreft, dat zou alleen het nuttig rendement van zo'n actie kunnen verhogen. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) huldig de de weihouder van Financiën vanwege diens kranige „maiden speech" in de och tendvergadering en vroeg aandacht voor diens waarschuwing, dat het huidige be grotingsdeficit waarschijnlijk een lange reeks van toekomstige budget-tekorten in luidt. Hij bepleitte derhalve terughoudend heid ten aanzien van de subsidie-verlenin gen en de pro memorie-posten. De gemeen te zou voorts ook snel moeten profiteren van het ruimere aanbod van kapitaal en wel voor de institutionele beleggers zich zouden moeten afwenden. Daarop repliceerde de heer R e ij n d e r s (Arbeid) dat de duur-geld-politiek van thans zijns inziens juist door de institutio nele beleggers was aangevuurd, zodat er eerder noodzaak was om snel gemeente- leningm te converteren. Na dit zware politiek-financiële steekspel (Verkort weergegeven) A.V.R.O. In aansluiting op het inge zonden stuk, de Avro betreffende, in uw blad van 16 Februari j.l. moge ik nog het volgende opmerken: Het verdient m.i. geen aanbeveling om, in verband met de strubbelingen in de Avro, zonder meer ais lid te bedanken van genoemde vereniging en zodoende af te breken wat men zelf met veel moeite heeft helpen opbouwen. In iedere vereniging heeft elk lid het recht maar ook de plicht zijn ongenoegen kenbaar te maken langs de officiële, in statuten en huishoudelijk reglement vastgestelde weg. Er moeten dus gewestelijke vergaderingen uitgeschreven worden en wellicht ook een algemene ver gadering. Wanneer de voorzitter meent ge handeld te hebben in de geest van de leden zal hij het houden van zulk een ver gadering zeker niet tegenhouden, maar gaarne de gelegenheid aangrijpen om zijn standpunt nogmaals uiteen te zetten en eventuele vragen van leden beantwoorden. EEN A.V.R.O.-LID A.V.R.O. „Zelf ben ik geen lid van een Omroepvereniging, maar ben wel zeer ver wonderd over het ingezonden artikel: Verontwaardiging door een „Zeer ontevre den A.V.R.O.-lid". Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat schrijver A.V.R.O.-lid is, want welk serieus lid van een vereniging gaat met zijn grie ven en klachten naar anderen? De normale weg is toch zeker, dat men als lid op een vergadering van zijn vereni ging eventueel met behulp van andere on tevredenen zijn grieven en bezwaren naar voren brengt en het bestuur tekst en uit leg van zijn daden vraagt. Ik laat hier geheel in het midden of het bestuur van de A.V.R.O. fouten heeft ge maakt of niet." F. v. B. kon de raad even herademenen bij een uit eenzetting van de heer Zegwaard (K. V.P.) over de bedoeling van de veelomstre den ziektenkostenregeling voor ambtena ren. In een helder betoog verklaarde deze afgevaardigde dat die regeling allerminst een aparte ziekteverzekering bedoelt te zijn, maar een onmisbare schakel is in de keten, die de rechtspositie van de ambtenaar af bakent. De particuliere werknemer heeft zelf een „say" in de vaststelling van zijn rechten en plichten, de ambtenaar veelal niet en daarom streeft het overheidsperso neel er zo heftig naar, om zijn rechtspositie zeker te stellen, óók en vooral ten aanzien van de ziektenkosten-regeling. „Blijven vechten" In zijn antwoord aan de sprekers zei de burgemeester onder meer, dat B. en W. rekening zullen houden met de deside rata ten aanzien van een ambtenaren- ziektekostenregeling, maar een commissie ad hoc over deze kwestie zou in dit stadium nog niet op haar plaats zijn.Wat de woning bouw betreft, zouden B. en W. tot een snel accoord met de Planologische Dienst trach ten te komen, maar mocht dit niet lukken, dan zou het college niet aarzelen, Gedepu teerden in de arm te nemen, want de scherpte van de woningnood gedoogt hier inderdaad geen verder uitstel meer. Het gemeentebestuur zal blijven vechten voor gunstiger N.Z.H.-tarieven, maar de burge meester herinnerde er tevens aan, dat op het stuk van de frequentie in het autobus- vervoer al veel verbetering bereikt is, al zijn de verbindingen voor Heemstede nog verre van ideaal. Woningen voor trouwlustigen, mr. Van Rappard moest het helaas herhalen, kun nen er voorlopig nog niet af. Zoals de zaken thans liggen, kan huisvesting pas helpen als er gezinsuitbreiding komt, maar B. en W. zullen proberen om zo mogelijk ook wat woonruimte aan nog kinderloze jonggehuw den toe te kennen. Koffiepraatje Een levendig debat ontketende ir. K o o ij- m a n s (A.R.) die het onjuist vond dat ambtenaren op gemeentekosten ochtend koffie geserveerd krijgen, maar de b-u r- gemeester riposteerde prompt dat dit niet overeenkomstig de feiten was. De ambtenaren krijgen wel een koffie-toeslag, maar betalen er zelf ook aan mee, zo ont hulde hij en dus was er weinig aanleiding hun dat bakje troost te misgunnen. Mr. Zeelenberg wilde ook graag over dit kopje koffie heenstappen en werd daarin bijgevallen door zijn partijgenote mevrouw Van Nispen van Wely, die zelfs de „sfeer van de Hollander" in het geding bracht om het kleintje koffie voor het overheidspersoneel zeker te stellen. Toen de heer Verhoeven tenslotte nog aanvoerde dat zo'n bakje „leut" eerder stimulerend dan storend werkt op de ar- 'beidslust der ambtenaren, was het pleit helemaal beslecht, zodat de koffie-pot op de begroting gehandhaafd kon blijven. Geen ruiterpad De heer Verspoor (Arbeid) vroeg of er niet een ruiterpad in Groenendaal afkon om de liefhebbers van de paardensport te gerieven, die nu hun heil in buitengemeen- telijke oorden moeten zoeken, maar daar had wethouder Van Lent (K.V.P.) wei nig oren naar. Hij vond het te gevaarlijk met het oog op de kinderen die in Groenen daal recreatie zoeken en om die reden was vier jaar geleden een dergelijk ruiterpad plan al eens verworpen. Algen in het bad Ir. Kooijmans (A.R.) zou de zwem vijvers bij Groenendaal wat schoner en helderder willen zien, want de grote mas- saas algen en wier die er in het water ronddrijven, maken het zwemmen daar dikwijls geen onverdeeld genoegen. Wethouder Disselkoen (Arbeid) was het daar wel mee eens, maar merkte daar bij op dat het water der zwemvijvers in bacteriologisch opzicht volkomen „safe" is, gelijk herhaald onderzoek van de G.G. en G.D. heeft aangetoond.De algen- en wieren invasie, onaesthetisch als zij is, leverde dan ook geen enkel gevaar voor de gezondheid der zwemmers op, al zou ook de wethouder haar liever kwijt dan rijk zijn. Daartoe zou men echter geheel betonnen bassins moe ten bouwen, waaraan voorlopig niet te den ken viel. „V ertrouwensvrouwen' De post voor het boekje in „burgerzins- kunde" dat aan adspirant-kiesgerechtigden wordt uitgereikt, ontlokte mevrouw Van Nispen van Wely (V.V.D.) de vraag hoe het aankomend kiezersdom nu op deze burgerzin-injectie reageert. Voorts moest ook de burgeres meer medezeggenschap in gemeentezaken hebben, vond deze spreek ster en daarbij dacht zij in eerste instantie aan de huisvrouwen. „Kan er geen contact orgaan komen, waarin huisvrouwen en ge meende-instanties van gedachten wisselen over b.v. de bouw cn inrichting van nieuwe woningen?" zo vroeg zij. De burgemeester vond dit een kos telijk plan en wethouder VanLent (K.V. P.) voelde er ook voor; de suggesties van de dames zouden vooral bij de woningbouw zeer nuttig kunnen zijn en anderzijds zou het zwakke geslacht dan ook kennis kun nen nemen van de tientallen problemen waarmee de ambtenaren worstelen moeten. Mevrouw Van Nispen van Wely ge loofde op korte termijn een kader van „ver trouwensvrouwen" samen te kunnen stel len uit de huisvrouwenverenigingen, zodat dit nieuwe „georganiseerd overleg" wel spoedig zijn taak zal kunnen aanvangen. Met de reacties op de burgerzin-boekjes ging het volgens de burgemeester minder goed; de laatste maanden was er van geen enkele reactie gebleken, maar toch achtte mr. Van Rappard handhaving van de betreffende begrotingspost van veel belang. Bescherming burgerbevolking De organisatie B.B. maakte vele tongen los. De heer R e ij n d e r s (Arbeid) wilde weten waarom de B.B.-administrateur zon der voorkennis van de raad was aangesteld; hij had liever uit zuinigheidsoverwegingen een inspecteur van politie met deze functie belast gezien. De burgemeester antwoordde dat de betreffende functionaris door hem be noemd was op grond van diens vroegere ervaringen bij de luchtbescherming en dat er zeker geen inspecteur van politie voor dit werk gemist kon worden. De heer Van der Scheer (V.V.D.) bepleitte een grondiger propaganda om de bevolking „B.B.-minded" 'te maken en de heer VanderLinden (K.V.P.) klaagde dat de beter-gesitueerden niet aan de B.B.- organisatie mee wensen te doen. Van dat laatste was de burgemees ter niets gebleken; in de zelfbeschermings- blokken b.v. werken arbeiders en „rijk dom" broederlijk samen. In het algemeen is de B.B.-activiteit in Heemstede verblij dend; men is voor 2/3 klaar met het wer- vingswerk en van een rijksbijdrage van 7500 voor de eerste kosten is de gemeente reeds verzekerd. Gymnood Bij het hoofdstuk Onderwijs kwam nog even het tekort aan gymnastiek lokalen ter sprake toen mr. P 1 i e s t e r (A.R.) vroeg hoe het nu gesteld is met het onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen. Wethouder Disselkoen onthulde dat het vakonderwijs in gymnastiek met in gang van September met 50 zou zijn uit te breiden, wanneer er nieuwe lokalen ge bouwd konden worden want de bestaande zijn vrijwel volledig bezet gedurende alle schooluren. Ook de erbarmelijke toestand der filiaalklassen van de protestantse kleu terschool heeft de aandacht van B. en W. „Wij staan klaar om te helpen", verzekerde wethouder Disselkoen, „maar het wachten is hier op de architect, het schoolbestuur en de regering." De overige begrotingshoofdstukken gin gen vlot, zonder veel commentaar of wijzi gingen onder de hamer door, met uitzonde ring van de memoriepost ad 1000 voor sportuitwisseling met Leamington Spa, waarin de heer Verhoeven (K.V.P.) geen heil meer zag. Enkele leden stelden toen voor, een algemene post op te nemen voor een uitwisseling zonder die aan Lea mington Spa te binden, maar daartegen tekenden weer anderen verzet aan. Ten slotte werd besloten, de post geheel te schrappen en B. en W. gelegenheid te ge ven, een nieuw voorstel te doen. Bij die ene doorhaling bleef het; de rest van het budget passeerde zonder slag of stoot de vroedschappelijke finish. Plechtig klonk de zang van het dubbel- mannenkwartet van Vermaats bakkerijen in Handels „Ecce quo modo moritur" gis termiddag in de aula van „Westerveld", als laatste eerbewijs aan de overleden di recteur de heer W. Vermaat. Bij de met bloemen en kransen in tere lentekleuren bedekte kist met het stoffe lijk overschot hielden tien chauffeurs de wacht. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer F. H. Ouwerkerk, trad als eerste spreker naar voren. „Het is", zo zei hij, „een moeilijke opdracht hier te spre ken, want groot moge het verlies van deze mens voor de nabestaanden zijn, minstens even groot is dat verlies voor ons, die aan de zaak Vermaat verbonden zijn. Het gro te enthousiasme en de werklust, waarmee in het bedrijf wordt gewerkt, zijn de vruchten van zijn voorbeeldig beleid. Het grootste eerbetoon dat wij hem kunnen geven is, dat wij zullen voortbouwen aan het werk, waar hij de grondvesten van legde en de pilaren van optrok". De heer C. J. Ulhrich, voorzitter van de werkgevers in het bakkersbedrijf, roemde de zeer bijzondere karaktereigenschappen van de heer Vermaat, zijn grote energie, zijn vooruitziende blik en sociaal gevoel, mede waardoor zijn bedrijf een uitzonder lijke positie in het bedrijfsleven inneemt. Het bestuur van de Nederlandse Bakkerij stichting, waarvan spreker eveneens het voorzitterschap bekleedt, was zich, naar hij zeide, bewust van menige opoffering, die de overledene zich, met voorbijzien van eigen belangen, had getroost. De heer J. Bosma, voorzitter van de Ef- ficiencyclub, zeide dat de heer Vermaat steeds een zeer geziene gast was geweest in deze club. De heer S. Vermaat haalde jeugdherin neringen op en prees de scherpe, leven dige geest van zijn overleden broer. Nadat nog enige vrienden het woord hadden gevoerd, heeft dr. J. H. Stelma uit Bloemendaal de heer Vermaat geschetst als iemand, die door en door eerlijk was, wars van alle uiterlijk vertoon ook op kerkelijk terrein en die in de nood zijn toevlucht zocht bij God. De predikant ein digde zijn toespraak met het lezen van 1 Thessalonicenzen 4 vers 13 en 14 en met gebed. De kist werd uitgedragen onder orgel spel van het koraal „Was mein Gott will, das g'scheh allzeit". Nadat de kist in de groeve was neerge daald heeft dr. Stelma het „Onze Vader" gebeden. De schoonzoon, de heer K. de Waard, zegde dank voor de vele blijken van deel neming. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE GETROUWD: G. Kluen en E. V. Moller; P. J. van der Horst en W. E. van der Eem. GEBOREN: Madeion Catharina Nora, d. van J Gouman en N. Rote; Theodora Mar- celia Johanna, d. van Th. L. Duindam en M. de Groot; Dina Christina Elisabeth, d. van Ph. van der Kruid en D. Lepelaar. OVERLEDEN: Jhr. J. P. W. van Doorn, 68 j.; Wed. M. S. HüerSchiermann, 79 j.; W. J. Roosma. 3 mnd.; H. A. J. van Swaaij, 88 j.; Mevr. M. A. Voorthuis, 89 j.; Mej. G. Koper, 73 j. Donderdag is brand uitgebroken in de woning van een bollenkweker en exporteur aan het Marcelisvaartpad. De brandweer was het vuur spoedig meester. Enig huisraad kon nog worden gered. Alvorens de gemeenteraad van Bloemen daal Donderdagmiddag begon aan de be handeling van de agenda sprak wethouder mr. F. P. Th. Rohling, die als loco-burge meester optrad wegens ziekte van jhr. mr. C. J. A. den Tex, enige woorden ter nage dachtenis van de slachtoffers van de over stromingsramp. Ons land heeft vele doden te betreuren. Spreker herdacht hen met de bede „Mogen zij rusten in vrede". Vervolgens gaf hij uiting van deelneming aan de nabestaanden der slachtofers. Ge lukkig is in de afgelopen dagen weer ge bleken, dat er grote offervaardigheid bij het Nederlandse volk was. In Bloemendaal zijn inzamelingen gehouden en hier en daar is hulp verleend. Daarbij herinnerde de voorzitter aan het werk van Publieke Wer ken, de politie, het C.I.O.S. en het P.E.N. Vervolgens deelde de heer Rohling mee, dat de burgemeester ziek was; hij sprak de wens uit, dat deze spoedig zijn werkzaam heden op het raadhuis zal hervatten. Het voorstel van B. en W. een crediet van 50.000 beschikbaar te stellen tot hulpverlening aan een door de watersnood getroffen gemeente, was voor i r. T i r i o n (VVD) aanleiding, om op te merken, dat hij het voorstel sympathiek vond. Vele mensen verkeren in ellende en er dient zo snel mogelijk geholpen te worden. Toch vroeg spreker zich af of er in deze zaak wel een taak voor een gemeente is. De be volking heeft reeds op grote schaal meege werkt en zal nog meer doen, als het nodig Griep del, eventueel ook Jan Cam- pert en sinds kort M. Nijhoff. Ter wille van de actualiteit, Dit te meer, omdat op muzi- die ons ook in dit intieme ru- kaal terrein wel „moderner" briekje dierbaar is, vandaag figuren wérden gekozen: Pij len ook de grotere steden zeker uiterst belangrijk, dat het werk niet achter blijven." snel voltooid wordt. Tot zover de heer Havenaar en wij hebben niets aan deze Krantenzaal overduidelijke brief toe te voe- allereerst een sterkend woord per en Henriëtte Bosmans. Een gen. Wij wensen alle Neder- Op Maandag 23 Februari hoopt voor al die Haarlemmers die zich door de griep gegrepen voelen. Want dat zijn er heel wat. Onze medicijnman ver- klaarde tenminste dat hij niet eerbetoon waarover verheugen. wij ons landse Australiërs van harte de dii-ecteur van de gemeen- succes met deze hulp-actie. telijke stadsbibliotheek en lees zaal, de heer D. V. de Wit, zijn Australische hulpactie Bouwbedrijf geheel vernieuwde kranten zaal aan het Prinsenhof voor anders doet dan van de ene Van een oud-Haarlemmer, de De eerste bewoners van de wo- het publiek te openen. En nu griep in de andere vallen, zijn heer W. M. Havenaar, die ningen van „De kleine midden- reeds, terwijl de schilders, patiënten althans. reeds geruime tijd geleden stander", die verleden week timmerlieden en schoonmakers Wat ons nu bij alle vooruit- naar Adelaide in Australië is Zaterdag hun huizen konden nog uit alle macht bezig zijn gang der medische wetenschap vertrokken, ontvingen wij on- gaan inrichten, hebben vrij om de zaal op tijd klaar te krij- frappeert, is dat de griepbe- langs een brief, die bewijst, lang op de zo nodige woon- gen, kent de vroegere bezoe- strijding op praehistorisch peil flat alle Hollanders in Austra- ruimte moeten wachten. Im- ker, wanneer hij in het voor- is gebleven. Een dropdrankje, Hë meeleven met de slacht- mers in de tweede week van bijgaan eventjes naar binnen suikerwater, sinaasappelen, offers uit de getroffen gebie- October van het vorig jaar kijkt, de krantenzaal niet meer hete kruiken, neusdruppeltjes, den- Wij ontlenen aan de brief kwamen deze woningen reeds terug. „laat-me-a.u.b.-met-rust" en de volgende regels: „onder de kap" en nu, ruim Het donkere, naargeestige in- asperine, ziedaar de ingrediën- We hebben natuurlijk vier maanden later, is het eer- térieur heeft enorme wijzigin- onmiddellijk van de ramp in ste huis pas betrokken. gen moeten ondergaan. De Nederland gehoord en ik kan We hebben de heer G. J. van wanden en het plafond zijn in u vertellen, dat het hier een der Zande, een der aannemers lichte kleuren geverfd, een enorme consternatie teweeg van het complex woningen aan nieuwe indirecte vernenting heeft gebracht. We hebben de Hectorstraat eens gevraagd van T.L.-buizen werpt een ge- elke avond van halftwaalf tot naar de oorzaak van deze ver- dempt en toch helder licht op één uur naar de radio geluis- traging en deze aannemer, die de leestafels. De zware kast, guur en bijna zoek Griep is terd en we weten dus precies gedurende zeer lange tijd in die een groot gedeelte van de (gelukkig) bijna nooit ernstig, wat er gebeurd is, al kunnen het bouwvak werkzaam is, zaal in beslag nam en reeds ten waarmee het kwik van 40 graden tot de comfortabele 37- zöne wordt teruggedrongen. Griep is een even Hollands varschijnsel als onze kikkers of kazen, verkleefd aan abrup te klimaatswisselingen tussen maar als regel wel „erg". Maar er schijnt nooit iemand om de griep geëmigreerd te zijn. Daarom, gegrepen Haar lemmers, houdt moed; eens zal dat bonzen en gloeien, dat ir ritante verstopte gevoel weer verleden tijd zijn.... maar nooit blijven. we ons de ellende van de over stromingen maar nauwelijks vertelde ons, dat het slechte jarenlang een lelijke sta-in-de- weer de grote rem bij de weg was, is vervangen door een aantal kleine kastjes langs de wand. Bovendien zijn er nog twee nieuwe lessenaars aan de inventaris toegevoegd. De heer De Wit, die uitermate tevreden is met de aangebrach te vei-anderingen, hoopt echter, want dit vinden we een hoogst bedenkelijk verschijnsel. Onlangs hebben B. en W. be sloten tot naamgeving aan Voeren Hout, de begraafplaat- Indien u echter meent nimmer vooi*stellen. Een van onze ken- Voortgang van de bouw van dat *n de n'e'; verre toe last van deze volksziekte te nissen heeft de eerste stap tot deze woningen is geweest. In k°mst ook de rest var hebben, dan wordt het hoog hulpverlening genomen, door de nazomer stond het werk kouw ®efs opgeknap tijd dat u zich eens met de via de plaatselijke en regionale namelijk reeds geruime tijd 1S dringend nodig aesculaap in verbinding stelt, zenders te laten omroepen, dat stil door het regenachtige weer i gelden ter leniging van de en in de maand December be- nood bij het consulaat gestort gon de langdurige vorstperio- De dienst van den konden worden. In de kranten de. Nu eens vroor het enkele Straatnamen werd een opi-oep gericht aan dagen, dan dooide het weer en alle Nederlanders in Australië wanneer men dan het werk sen van de gemeente Haarlem om bij te dragen en alleen bij wilde voortzetten, brak de Philips hebben 25 arbeiders vorstperiode weer aan. Onge- nieuwe straten. Natuurlijk reeds een bedrag van 1000.veer zeventig dagen heeft men doen die in de buurt van de bijeengebracht. zo voortgesukkeld en nog Vondelweg het Goudeneeuwse steeds kan men niet rekenen litteraire tijdperk herleven. Dat Een Australiër met de toe- op een vorstvrije toekomst. zal onder meer het geval zijn 'rj® upf"? ^Fr Een vorstperiode van zeventig Het komt maar al te vaak ^f,^HTtrdlS feT°=; fsLereenó«£/elStó'op- vofens de heer Van v00r, „at de dleren vergiftigd gericht en volgende week der z?nde. abnormaal. In^voor- WQrden en m jaar reeds een wijdteen van de reclame- gaande jaren lag het werk mis- gevolgen van zendstations een hele dae het schien twee k dne weken stil, scnaap aan ae gevolgen van programma a^n de overdo- ™ar nooit heeft men zo lang het eten van beschimmeld mingen in Nederland en En- ™°®.ten wachten met de vol- brood of ander ondeugdelijk geland. Bij het hulp-contité voedsel gestorven. ter dichter Revius. Jammer echter, dat men ook het her dersspel van P. C. Hooft „Gra- nida" tot straatnaam koos, want het is zeker dat de uit spraak van die lieflijke naam toch verbasterd wordt, omdat de klemtoon op de tweede let tergreep ons niet gemakkelijk op de tong ligt. In Haarlem-Oost heeft men aansluiting gezocht bij de let terkundigen van de vorige eeuw, die reeds in het bestaan de deel van dat kwartier rijk vertegenwoordigd zijn. Toch vragen wij ons af of er geen aanleiding was geweest nu eens de grote figuren uit het jongste litteraire verleden in een straatnaam te hei-den ken: Boutens, Marsman, Ter Braak, Du Perron, Van Schen- verzoekt ons er nogmaals bij het publiek op aan te dringen geen ondeugdelijk voedsel aan de bewoners van de herten kamp in den Hout te geven. was 7 Februari al een bedrag van 12.000.binnen geko men en dat is natuurlijk nog maar het begin. Elke Zondag is hier een uit zending, genaamd „De emi grantenvriend", en ook dit pro gramma zal in de komende weken gewijd zijn aan de hulp verlening. Verder zullen bij alle grote be drijven collectes worden ge houden. Er bestaat ook nog een plan om Adelaide een ver dronken dorpje te laten adop- teren en als dat lukt, dan zul- voorgekomen, dat de stuca- Tevens verzoekt de directeur doors vele kamers hadden ge- van de dienst, de heer J. A. wit en enkele dagen later Dorresteijn, het publiek drin- moesten zij, na een nacht vorst, aan. -n- gend vooral geen papieren zak- alle plafonds en muren weer r afsteken en de volgende dag 'cen en kranten aan de beesten konden zij weer van voren af te geven. Immers vele dieren aan beginnen. beschouwen papier als een Het is dus zeker te begrijpen, lekkernij, doch een ieder kan dat de aannemers en werklie- begrijpen, dat aardappelschil den met meer dan gewone be langstelling de weerberichten volgen, want het is niet alleen voor de toekomstige bewoners, maar ook voor de aannemers len, koolbladeren en wortelen beter geschikt zijn om als maaltijd voor het vee te die nen. Denkt u daar dus om. is. Er zijn nog meer slachtoffers en sprekers gedachten gingen uit naar Indische Neder landers die alles verloren hebben en in vreemde omgeving een toekomst trachten op te bouwen. De voorzitter deelde mee, dat niets gedaan was dan na ovei-leg met de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. Op welke wijze hulp verleend zal worden, is niet bekend. Spx-eker was van mening naar aanleiding van de opmerkingen van ir. Tirion dat in dit speciale geval er wel een taak voor een gemeente is. Er is geen voorstel gedaan om een bijdrage in het Rampenfonds te storten. Beter wordt het geacht een bedrag van 50.000 uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor hulpverlening. De raad aanvaardde het voorstel van B. en W. en schaarde zich eveneens achter het voorstel van mevrouw Dalmeyer (Ar beid) om het presentiegeld van de raads vergadering in het Rampenfonds te stor ten. Voor herstel van stormschade in de gemeente verleende de raad een bedrag van 8.000, Voorstellen aangehouden De raad besloot de volgende voorstellen aan te houden: verlening van een crediet van ƒ7.000 voor verbetering van de cen trale vei-warmingsinstallatie op het bureau van politie; overname van een strook grond langs de Bioemendaalseweg van de heer J. Nauwelaerts de Agé; bestemmen van een terrein aan de Prins Hendriklaan voor de bouw van een openbare kleuterschool. Zand voor Zandvoort Van het gemeentebestuur van Zandvoort was een schrijven binnengekomen, waarin meegedeeld werd, dat tengevolge van de stormvloed een groot deel van de duinvoet weggeslagen is, waardoor het noodzakelijk is om, ter beveiliging van openbare werken als wandel- en rijwielpaden langs de bou levards, zand aan te voeren. De gemeente beschikt niet over zand in de nabijheid van de kust. Daarom richt het gemeentebestuur zich tot Bloemendaal met het verzoek om van het aan Bloemendaal toebehorende terrein, gelegen aan weers zijden van de Boulevard Barnaart binnen de gemeente Zandvoort, indien de nood zaak daartoe zou blijken, zand te mogen afgraven. Een en ander zal eventueel plaats vinden overeenkomstig de door Bloemen daal te geven voorschriften. Uiteraard zal zulks niet van nadelige in vloed zijn op de positie welke Bloemendaal inneemt in de tussen de gemeenten hangen de onteigenings-procedure. B. en W. stelden voor toestemming te ver lenen, welk voorstel de heer P i n x t e r (KVP) toejuichte. Het schept burenzin en het besluit zal verhelderend werken tussen beide gemeentebesturen. Het voorstel werd aanvaard. Onderwijszaken De heer G. A. van der Mey werd om ge zondheidsredenen eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en mejuffrouw T. Noorman en de heer J. A. C. Bleeker wer den herkozen als leden der commissie. Wegens uitbreiding van het aantal leer lingen besloot de raad de Julianaschool te Overveen te vergroten met twee leslokalen. De kosten werden op 49.500 geraamd. Naar aanleiding van een verzoek besloot de raad de winkels van fotohandelaren niet te laten vallen onder de verplichte halve- dagsluiting. Twee kleine Nederlandse sleepboten met acht personen, onder wie twee kinderen, aan boord zijn te Luik bijna het slachoffer geworden van misdadige elementen, 's Nachts zijn de trossen, waarmee deze boten, de „Harry" en de „Hudson", aan de Maaskade gemeerd lagen, namelijk losge gooid. De schepen geraakten hierdoor, zon der dat de slapende Nederlanders iets merkten, op drift en werden door de stroom met grote snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waar tegen zij vermoedelijk te pletter geslagen zouden zijn wanneer de pijp van de „Har ry" en de mast van de „Hudson" niet de onderkant van de Atlas-brug geraakt had den. De mast van laatstgenoemde boot knapte met een harde knal af en hierdoor werden de opvarenden gewaarschuwd voor het grote gevaar waarin zij verkeerden. De kapitein zette direct de motor aan en ook de bemanning van de „Harry", die door stoom wordt voortgedreven, was spoedig de toestand meester. Kapitein Jacobus Kuyten van de „Hud son" vertelde dat hij in zijn veihijstering eerst het anker had willen uitwerpen, doch zich plotseling realiseerde dat hij beter de motor kon aanzetten. Hij begreep niet wat het motief geweest kan zijn van de onbe kenden die de trossen losmaakten. Ook on der de schippers in Luik heerst grote ver ontwaardiging over deze onverantwoorde lijke daad. De politie stelt een onderzoek in. De vak kundige wijze waarop de stalen trossen zijn losgemaakt van de kade, zou een aan wijzing zijn dat hier vakmensen aan het

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7