Haarlem ontmoet concurrent uit de kopgroep van IB VAL DA Klaas Schenk leerde de schaatsles van Helsinki Sport in het kort iSpiecj&l I der i Sporten Agenda voor Haarlem Franse nationale elftal tegen team van Nederlandse professionals Wat betekent de 5000 e OP 52-JARIGE LEEFTIJD behoorde Til den nog tot de tien beste profs van Amerika en speelde bijna evengoed als in zijn allerbeste tijd. Van Tilden zal ook al tijd verteld worden dat hij elke wedstrijd speelde voor wat hij waard was. Als ama teur èn als prof. En als hij won dan had hij dat voornamelijk te danken aan zijn ver bazingwekkende concentratie en zijn wils kracht. Zijn wedstrijden vooral als prof waren dan ook in afwijking met vele van zijn collega's in de eerste plaats sport en pas daarna het door het publiek gevraagde „gallery play". E. K. Sport op Zondag Winstkansen voor A. R. en Aurora in de Korfbalcompetitie Opstellingen „Russen waren lichamelijk nog beter voorbereid dan wij" Nederland op 6 Juni in Amsterdam tegen Frankrijk? Franse voetbalclubs gaan de Nederlandse verenigingen helpen ZATERDAG 21 FEBRUARI 19 5-3 gM'RLEMSX'AGBÈAD_r pPRECHJE^HAARLEMSCHE COURANT HOCKEY KORFBAL BIJ KE E LPIJ N PASTI LLE S DE°I ACHTI VALDAMILD HANDBAL Wandelseizoen begint op zeven Maart Dammen Om de nationale damtitel OP 12 MAART IN PARC DES PRINCES Cricket De derde testmatch West IndiëIndia Athletiek Slijkhuis en Reiff op recordjacht Biljarten Om de Scandia coupe De wielerwedstrijd in Haarlem-Noord Fortuin genegeerd Nieuwe wegen Bill Tilden Kampioenstitels Wilskracht HET ziet er thans naar uit dat Zondag eindelijk weer eens een volledig voetbal programma zal worden gespeeld. Eindelijk, want sinds veertien December van het vorige jaar is dat niet meer het geval geweest. In de eerste klasse kunnen per Zondag achtentwintig wedstrijden worden gespeeld. En om u een goed beeld te geven van de achterstand vermelden wij hierbij de aantallen wedstrijden die de afgelopen elf weken wel doorgingen. Op 14 December: geen; op 21 December: 21; op 26 De cember: 1; op 28 December: 14; op 4 Januari: 8; op 11 en 18 Januari: geen; op 25 Januari: 24; op 1 Februari: 5; op 8 Februari: geen en op 15 Februari: 5. Voorwaar een zeer schamele oogst. De eersteklassers uit het district Kenne- merland wacht overigens een niet zo gemak kelijk programma. Zo gaat RCH naar Utrecht om daar tegen DOS te proberen weer een concurrent af te schudden. Geen gemakke lijke taak voor de blauw-zwarten. Toch hou den wij het op een overwinning voor de Racing. Een goede kans op de twee winst punten geven wij eveneens aan EDO. dat Frisia als tegenstander heeft. VSV heeft voorts een kans op een punt in de thuiswed strijd tegen Heracles. Ook Haarlem gaat tegen Leeuwarden een moeilijke wedstrijd tegemoet. Beide elftallen behoren tot de concurrenten van Heerenveen en zullen uiteraard alle mogelijke moeite doen iets op de Friese club in te lopen. De verliezer is voorlopig uit de running. Stormvogels heeft in DWS ook al geen ge makkelijke tegenstander, maar zal toch wel met winst uit Amsterdam terugkeren. In de tweede klasse komt HFC op eigen terrein tegen Zeeburgia. Schoten speelt tegen Rapiditas. De kansen op een overwinning van HFC zijn uiteraard heel wat groter dan die van Schoten tegen de steeds meer op de voorgrond tredende Weespcnaren. Zondag worden voor de heren districts wedstrijden gehouden, zodat in de eerste klasse A geen competitiewedstrijden zijn vastgesteld. Wel spelen de eerste elftallen van BMHC en Amsterdam vanmiddag om half vier in Bloemendaal een vriendschap pelijke wedstrijd. De dames verheugen zich er op na de gedwongen rustperiode wel een volledig competitieprogramma te kunnen afwerken. Rood Wit ontmoet op eigen ter rein Be Fair en zal moeten trachten het voordeel van de thuiswedstrijd minsten in een gelijk spel om te zetten. De in Amstel veen te spelen ontmoeting tussen Amsterdam en BDHC zal in een Bloemendaalse overwin ning moeten eindigen. Westelijke promotieklassen Om half drie speelt Zondagmiddag de veteranenploeg van BMHC tegen MRHC. een spannende ontmoeting met de meeste kan sen voor de thuisclub. Dit kan eveneens ge zegd worden van de in het Heemsteeds Sportpark te spelen wedstrijd tussen de beide plaatselijke eerste elftallen van Al liance en HBS. Strawberries zal in Velsen van BNC moeten winnen en Zandvoort op eigen terrein van Zuidwijck. Al deze wed strijden beginnen.om twee uur. De reserve- ploeg van BMHC gaat op bezoek bij Laren II. In de dames promotieklasse-competitie zijn er uitwedstrijden voor HBS, BDHC II en Alliance tegen respectievelijk Togo II, Kam pong, en Laren. In al deze ontmoetingen heb ben de gastvrouwen de beste kansen. Rood Wit II zal het in Heemstede tegen Leiden wel zwaar krijgen zonder een redelijke kans op de winstpunten. Strawberries en Kieviten ontmoeten elkaar in Velsen en ook hier geldt het voor de thuisclub een moeilijke wedstrijd. BDHC II speelt om twaalf uur in Bloemendaal tegen Leonidas en voor deze wedstrijd kunnen we een Bloemendaalse overwinning voorspellen. In de korfbalcompetitie gaat Watervliet I op bezoek bij de aanstaande kampioen DED. en zal ongetwijfeld een nederlaag tegemoet gaan. Het tweede twaalftal van Watervliet, dat thuis tegen DTV 3 speelt, heeft meer kansen op succes. De Amsterdammers zullen ADVERTENTIE ZATERDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: ,,De bezoeker" en „Odysseus weent", (Nederlandse Comedie), 7.30 uur. Liss.e: Bloemenlust, tentoonstelling „Een keur van lentebloemen" tot 22 uur. Luxor: „Don Camillo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I. girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Misdaad N.V.", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Botsende hartstochten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar, 8 uur. ZONDAG 22 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De bezoeker" en „Odysseus weent" (Nederlandse Comedie), 7.30 uur. Luxor: „Don Camillo" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgen voorstelling „Arsenicum en oude kant", 11 uur. „Storm over Malakka", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I.-girl", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Misdaad N.V.", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Dr. Portielje spreekt over broeden van de condor, antilopen, zee anemonen, 11 uur. „Botsende hartstochten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Greatest show on earth", 2, 5 en 8 uur. MAANDAG 23 FEBRUARI Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", concert ten bate van het Nat. Rampenfonds, 8 uur. Stadsschouwburg: Haarlems Kunstgemeenschap „Arabesque", 8.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I.-girl", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Misdaad N.V.", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bot sende hartstochten". 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar, 2 en 8 uur. Minerva: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. XX)OOOCCXX>OOOOOOOOOC<XOOOOO<XOOOCOOOOOOOOOOCCOCCCOOOOOOp De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Willemse; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Van Osch, Jacob, Meyer en Groeneveld. R.C.H. Doel: Wille; achter: Willerrtink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Kos ter, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Couwenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Tielrooy, Hazevcld en Stijger; voor: De Bie, Ver- swijveren, Bouwens, v. cl. Kuil en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: Venus; achter: v. d. Oever en Venus; midden: Wes ters. H. Snoeks en Tol: voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Van Onselen. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van dcr Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens: achter: Joppe Meyer; midden: Hogendijk, Van Veen, Meenhorst; voor: Nanne, Tjeertes, Van Oosten, Tanis en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Houtkoper en Kammeijer; midden: Van der Mae- sen, Molijn en Groot; voor: Ha. Win ter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en wel met een nederlaag naar huis terugkeren. Oosterkwartier 2 krijgt op eigen veld be zoek van ZKV 2 en kan revanche nemen voor de geleden drietwee nederlaag in Zaandam. In de derde klasse staat een plaat selijke wedstrijd op het programma, t.w. Sport VereentAnimo Ready. Ook nu zal laatstgenoemd twaalftal wel winnen, doch vermoedelijk met kleinere cijfers dan in de eerste ontmoeting. Toen won Animo Ready met tien—nul. Holver, dat Aurora enige maanden geleden een drietwee nederlaag bezorgde, kan in de revanche-wedstrijd in Haarlem- op een warme ontvangst rekenen. Ongetwijfeld zal Aurora ditmaal de zege behalen. Daarentegen heeft het tweede twaalftal van Aurora een lastige taak, want de kans op een of twee winstpunten in de wedstrijd tegen Groen Geel 3 in Wormerveer is zeer gering. De competitieleider voor West A heeft voor de districtsklassers als inhaalprogram ma dat van de eerste Februari ingelast. Dit houdt vooral in, dat de Haarlemse tweede klassers voor lastige ontmoetingen komen te staan. Zo ontmoet IJmond de Amsterdamse politiemannen die nog steeds hoge ogen gooien naar de top van 2 B. Ditzelfde doet Niloc 2, waarin onze stadgenoten van HOC dus een zware tegenstander kunnen ver wachten. Rapiditas trekt naar Amsterdam voor de returnontmocting tegen Turno dat bij de thuiswedstrijd nog maar net kon worden verslagen. Oppassen dus voor de wit- zwarten. De eersteklasser Concordia zal het naar we verwachten niet zo zwaar krijgen. De dames die op bezoek gaan bij BHC tref fen daarin een van de zwakste ploegen van de staartgroep. De heren treffen Unitas dat er in dit milieu weliswaar steeds beter in komt, maar waarvan wij toch niet ver wachten, dat ze de Haarlemmers met een nederlaag huiswaarts zullen zenden. In de afdeling Haarlem is er niet veel te doen. De enige wedstrijd die een interessant duel kan opleveren is die tussen HOC en Rapiditas. Bij de heren wordt nog gespeeld BGV Rapiditas 2, waarbij we voor BGV een over winning in het verschiet zien. Dit jaar vele tochten in Kennemerlancl De Ned. Wandelsport Bond, afdeling Noordholland, organiseert evenals andere jaren ook dit seizoen weer de propaganda- wandeltochten als opening van het wandel- seizoen- Dit jaar zullen deze wandeltochten worden gehouden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart, over afstanden van 10 en 20 km. Ook voor -degenen, die nog nimmer heb ben gewandeld, zijn deze tochten een gunstige gelegenheid om met deze sport kennis te maken. Men kan inschrijven voor 10 of 20 km- (jongens en meisjes van 10 tot en met 13 jaar alleen 10 km.) Er wordt gestart op Zaterdag tussen 2 en 3 uur en op Zondag van 10 uur tot half één, vanaf gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. Allen die met succes aan deze wandeltoch ten deelnemen ontvangen een keurig uitge voerde medaille, terwijl groepen van minstens 10 personen plus leider ook nog een groeps- herïonerin" ontvangen. Programma De volgende wandeltochten zullen dit jaar in Haarlem en omgeving worden georgani- seerd 18 en 19 April: Nationale Bloembollen- tochten door WSV „Jan Passtoors" te Haar lem over (O. 20 en 30 km. 25 April: Wandeltocht van de Politie Sport club Bloemendaal. 17. 18, 19 en 20 Juni: Avondvierdaagse wan deltochten te Haarlem. 4 Juli: Wandeltocht WSV „Johez", Haarlem. 6 September. Corsotocht te Aalsmeer. 3 en 4 October: Wandeltocht van de Ken- nemer Jagers te IJmuidcn. 17 en 18 October: Wandeltocht van de Vin- bus Unitis te Santpoort. 24 en 25 October: Wandeltocht van de WSV „Jan "asstoors" te Haarlem. Op 9 Mei organiseert de WSV ,.L. A. T-" te Amsterdam een 60 km. tocht te Santpoort. Vrijdagavond zijn in Utrecht de eerste partijen gespeeld van de finale om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland. De uitslagen luiden: Van Aalten (Huis- sen)Van Mourik (Nicuwland) 11; Van Dijk (Wageningen)—Huisman (Leiden) 1—1; W. Roozenburg (Rotterdam)Van der Sluis (Amsterdam) 2—0. Dit veiligheids-rijwiel"een uitvinding van R. J. Searle uit Bansïèad (Surrey), is momenteel te zien op de uitvinderstentoon- stelling die wordt gehouden in Central Hall te Londen. De fiets heeft een klein voor wiel waardoor men naar de uitvinder beweert gemakkelijker en veiliger rijdt. Het vreemde model van het stuur schijnt het „over de kop slaan" te voorkomen. OP de boot, van Finland naar Zweden Klaas Schenk en de Nederlandse schaatsen rijders begaven zich na de wereldkampioenschappen in Helsinki op weg naar het trainingscentrum Hamar in Noorwegen heeft een verslaggever van het ANP een onderhoud gehad met de leider van de Nederlandse ploeg, die gaarne bereid was zijn indrukken weer te geven. „De eerste conclusie zou misschien kunnen zijn dat de resultaten van de Nederlandse rijders in Helsinki wat teleurstellend zijn geweest. Wij hebben geen enkele afstand gewonnen, hetgeen nog meer opvalt als men bedenkt dat Broekman en Huiskes vaste klanten waren geworden op de eerste en tweede plaatsen der lange afstanden", zo begon Klaas Schenk. Schenk heeft de laatste jaren belangrijke internationale routine opgedaan en hij heeft vele relaties voor Nederland gekweekt. Hij begrijpt zijn pupillen volkomen en heeft nu gemerkt waartoe nerveuze rijders vlak voor een wedstrijd kunnen komen. Toch moet de derde plaats in het alge meen klassement van Wim van der Voort volgens Schenk zeer hoog worden aange slagen. Zie maar eens, zegt hij, naar de ge ringe verschillen in puntenaantal met Gont- charenko en Shilkov. Twee jaar geleden mocht Nederland uitkomen tegen de re- serveploeg van Noorwegen, welke wedstrijd de Nederlanders niet eens hebben kunnen winnen. Toen kwam 1952, na de drie zilveren médailles op de Olympische winterspelen zijn dit seizoen gevolgd een Europese titel, Vrijdagavond kwamen op Schiphol per K.L.M.-vliegtuig uit Parijs aan de heren G. Kruyver, bestuurslid van de K.N-V.B. en L. Brunt, secretaris-penningmeester. In de Franse hoofdstad hadden beide voetbal- officials besprekingen gevoerd met de heren Gambardella en De Vienne, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Franse voetbalbond. De Nederlandse voetbalofficials waren naar Parijs gekomen om het aanbod van hulp verlening van de Franse voetbalbond verder uit te werken. Besloten werd op 12 Maart in het Pare des Princes in Parijs, dat daar voor gratis ter beschikking wordt gesteld, een voetbalwedstrijd te organiseren tussen het officiële Fransche elftal en een team, samengesteld uit Nederlandse professionals, spelend in clubs in Frankrijk, Italië cn Duitsland. De ontmoeting, die om drie uur in de mid dag begint, zal worden geleid door een Luxemburgse scheidsrechter, terwijl twee Fransen als grensrechters zullen fungeren. De gehele bruto-opbrengst zal worden af gestaan ten bate van de slachtoffers van de -amp in Nederland. De Franse bond heeft zich zeer genereus betoond door zich bereid te verklaren alle onkosten te betalen. Dus ook de reis- en verblijfkosten van de Neder landse professionals, die uit andere landen komen. Het profteam van Nederlandse spelers zal tegen het einde van de maand worden samen gesteld, waarbij contact zal worden gezocht tussen de K.N.V.B. en Theo Timmermans uit Nimes, die met het plan van bovenbedoelde wedstrijd naar voren is gekomen. Men mag hopen en vertrouwen dat de bui tenlandse voetbalbonden en de betreffende clubs bereid zullen zijn de Nederlandse profs voor deze wedstrijd, die midden in dé week wordt gespeeld, af te staan. Er zullen geen cadeaux worden aangeboden, terwijl na af loop geen banket zal plaats vinden. Drie Nederlandse officials zijn door de Franse Voetba'bond uitgenodigd de ontmoeting bij te wonen. De K.N.V.B. zal zorgdragen voor de kleding van de Nederlandse spelers. Zij zullen in de rood-wit-blauwe kleuren in het Pare des Princes spelen. NederlandFrankrijk Op 3 Juni speelt Frankrijk een landen- wedstrijd tegen Zweden in Stockholm. Door het bestuur van de Franse Voetbalbond zal dezer dagen worden overwogen om op de terugweg een ontmoeting tegen Nederland te spelen, welke wedstrijd dan te Amsterdam of Rotterdam zal plaats vinden. Het bestuur van de Franse Voetbalbond zal, indien men in beginsel tot het spelen van deze wedstrijd besluit, nader met de clubs overleg plegen, aangezien men in Frankrijk reeds over het oorspronkelijk vast gestelde aantal landenwedstrijden in dit sei zoen heen is en men bovendien een achter stand in de competitie heeft. Mochten ook' de clubs in Frankrijk tegen dit plan geen bezwaren hebben, dan zal de wedstrijd op 4 of 5 Juni in de avonduren worden gespeeld. De opbrengst zal worden bestemd voor de door de ramp in Nederland getroffen clubs. De Franse voetbalclubs zijn van plan een aantal voetbalverenigingen die in het ge troffen gebied van Nederland liggen, te adopteren teneinde de Nederlandse vereni gingen te helpen met kleding, schoeisel en materiaal De KNVB zal een lijst van clubs samenstellen die in het getroffen gebied hun domicilie hebben Die zal dan worden op gestuurd naar de Franse Voetbal Bond. Intussen zijn in Frankrijk reeds talrijke wedstrijden gespeeld, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers in Neder land. Ook collectes zijn gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de Franse clubs deze be dragen aan de Franse Voetbal Bond over maken, waarna de Voetbalbond de gelden zal overhandigen aan de Nederlandse ambassa deur te Parijs. een wereldrecord op de 3000 meter, een wereldrecord op de 5000 meter, een tweede plaats op de Europese kampioenschappen, een derde plaats bij de wereldkampioen schappen, Zweden werd met ruim verschil verslagen, op de 5000 en de 10.000 meter in Hamer en in Helsinki twee eerste plaat sen en vier tweede plaatsen tezamen, om van de andere afstanden maar te zwijgen. Verder niet alleen een groei in de diepte, maar ook een stevige verbreding van de basis. Zodanig zelfs, dat bij de wereldkam pioenschappen de strijd alleen maar ging tussen Gontcharenko en Shilkov voor Rus land enerzijds en Wim van der Voort, Kees Broekman en Anton Huiskes anderzijds. En dit seizoen nog NoorwegenNeder land in Oslo, waar wij nu naar toe gaan „En aan het slot van mijn opsomming", al dus Klaas Schenk, „vlak die verbeteringen van de persoonlijke records in Davos niet uit, waardoor Kees Broekman bijna tweede is geworden op de wereldranglijst aller tijden; Wim van der Voort en Anton Huis kes met sprongen omhoog zijn gegaan. Tot zover terecht mijns inziens optimistische geluiden. Veel geleerd Maar wij hebben niettemin veel ge leerd. De Russische officials hebben hun ogen de kost gegeven. Maar wij ook. Kudratsjev, de technische leider, heeft voortdurend met een camera rondgereden en filmde hele gedeelten van de 10.000 meter van Kees Broek man. Als de film ontwikkeld is zal er zwaar op gestudeerd worden. Want de Russen hebben zelf erkend dat Broek man een technisch veel betere rijder is dan hun Gontcharenko. Wij zijn trouwens blij, dat de Russen naar Hel sinki zijn gekomen, al zijn wij dan verslagen. Wat wij van de Russen geleerd hebben is dit: hun lichamelijke voorbereiding is nog beter dan die van ons. Mij dunkt dat onze jongens trainen, dat zij een voortref felijke droogtraining hebben gehad, dat de sterke vooruitgang van de laatste jaren voor een groot deel mede te danken is aan dat, wat dr. Carlier voor hen heeft gedaan. Maar in April komt Kees Broekman naar Nederland en dan ligt het in de bedoeling met de technische commissie hardrijden langebaan van de K.N.S.B., met dr. Carlier en mij en met alle leden van de kernploeg ervaringen uit te wisselen en een plan op te stellen voor de volgende jaren. Aan het einde van de eerste dag van de derde testmatch tussen West-Indië en India in Port of Spain had India 167 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets. Roy en Ramchad hadden met respectievelijk 49 en 62 de hoogste series. Op de tweede dag ging India kort na de lunchpauze in de eerste innings all out voor 279. Na de tweede dag hadden de West Indische batsmen 78 runs voor het verlies van 2 wickets. Op een in Rhenen door de Rhenense Athletiekvereniging gehouden feestavond heeft Wim Slijkhuis tijdens een lezing ver klaard dat hij in het komend seizoen teza men met Gaston Reiff in Brussel een aanval zal doen op het wereldrecord op de 5000 meter, dat met 13 min, 58,2 sec. op naam staat van de Zweed Gunder Hagg. Voorts zeide Slijkhuis, dat hij, eveneens in gezel schap van Reiff. in Amsterdam zal trachten het wereldrecord op de 1500 meter omlaag te halen. Van dit laatste record zijn Len- nart Strand (Zweden), Werner Lueg (Did.) cn Gunder Hagg met een tijd van 3 min. 43 sec. gezamenlijk houder (het record van Luegg is nog niet erkend door de IAAF). Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Scandia Coupe in café-restaurant Bol werk in Haarlem voortgezet. De resultaten waren: Lunenburg 250 95 5 36 19.00 0 De Kleine 350 350 5 170 70.00 2 Lamers 350 350 18 95 19.44 2 Dickman .275 245 18 77 13.61 0 Mewe 250 91 6 67 15.16 0 Lamers 350 350 6 151 58.33 2 Agema 250 187 19 44 9.84 0 Steffers 350 350 19 79 18.42 2 De Kleine 350 350 9 126 38.38 2 Dickmann 275 169 9 67 18.77 0 Lunenburg 250 197 21 59 9.38 0 Mewe 250 250 21 41 11.90 2 De Kleine uit Zwolle speelde dus zijn eerste partijen met een moyenne van 70.00 cn 38.88. De wedstrijden worden vandaag en mor gen voortgezet in café-restaurant „Bolwerk". „Bolwerk". Voor de wielerwedstrijd in Haarlem Noord op Zondag 22 Februari blijkt grote belang stelling te bestaan. De start van de profs en amateurs (60 km.) is om twee uur. Onder hen bevinden zich de renners Piet van Heusden, wereldkampioen achtervolging, Daan de Groot, baankampioen van Neder land 1952, terwijl van Haarlemse zijde de volledige ploeg van „De Kampioen" zal star ten die verleden jaar het wegkampioenschap van Nederland behaalde, namelijk Cor Bijster, Piel eters, Wim Rusman, Piet van Roon. Adrie oorting en Arend van 't Hof. De nieuweligen, die 40 km. rijden, starten om 12 uux". De opbrengst is voor het Natio naal Rampenfonds. FIFA SCHENKT 1000 GULDEN VOOR N. R.F. Bij de KNVB is bericht ontvangen dat de FIFA, de Internationale Voetbalfede- ratie, een bedrag van duizend gulden heeft geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. VOOR HET RAMPENFONDS. De Franse bokskampioen Charles Humez heeft bekend gemaakt dat hij een deel van het honorarium dat hij zal ontvangen voor zijn partij tegen de Nederlander Harry Bos op 1 Maart, zal afstaan ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. AFC SPEELT VOOR RAMPENFONDS. De opbrengst van de competitiewedstrijd, die de tweedeklasser AFC Zondag op eigen terrein tegen Helder speelt, zal worden af gedragen aan het Nationaal Rampenfonds. ADVERTENTIE N DE LOOP van vorige tveek heeft u het kunnen lezen: de kunstrijdster Jeanette Altwegg is in Engeland ge kozen als de beste sportvrouw van het afgelopen jaar. Waarom? In Nederland weet men misschien alleen van haar dat zij bij de Olympische Winterspelen in Noorwegen de titel kunstrijden bij de dames in de wacht sleepte, maar in Engeland is er over haar meer te doen geweest. Weken lang hebben er daar in de kranten artikelen over haar gestaan. Artikelen vóór en artikelen tegen haar besluit om na haar successen bij de Winterspelen geen professional te wor den, nee zelfs geen amateur te blijven, maar geheel op te houden met schaatsen rijden en in plaats daarvan kinderver zorgster te worden bij een tehuis voor weeskinderen in Zwitserland. Jeanette stoorde zich en terecht in het geheel niet aan al die meningen cn handhaafde haar besluit. Niemand begreep er iets van niemand kon zich indenken dat e.en meisje voor wie een fortuin als kunstrijdster lag te wachten zonder meer een slecht betaald baantje als kinder verzorgster aannam. INDERDAAD, zij had een fortuin kunnen verdienen. Reeds nadat zij het Britse kampioenschap kunstrijden had behaald, zochten de managers van ijsrevues haar op om haar te vragen een contract af te slui ten. En die verzoeken namen nog aanzien lijk in aantal toe toen zij in Oslo al haar concurrenten versloeg cn in het bezit kwam van het Olympische goud. Maar Jeanette, die intussen enorm populair was bij het Engelse publiek, wei gerde. Ik rijd helemaal niet meer, deelde ze aan de managers mede. Schaatsenrijden was voor mij een tijdverdrijf. Weliswaar een zeer vermoeiend tijdverdrijf, maar toch zeker niets meer. In deze bewogen tijden is er nog wel iets anders te doen dan alleen schaatsenrijden. En ik vind het helemaal niet nodig om veel geld te gaan verdienen als professional. Haar bewonderaars stonden verstomd, Jeanette Altwegg met haar moeder maar konden later toen Jeanette uit het nieuws raakte haar standpunt begrijpen. Zo goed zelfs, dat zij haar onlangs kozen als de beste Engelse sportvrouw van 1952. DAT DE NIEUWE LEDEN van de Tech nische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond inderdaad nieuwe wegen zijn ingeslagen bij de voor bereidingen voor de samenstelling van het Nederlands elftal, is deze week bij het be kend maken van de lijst van candidaten pas goed duidelijk gewoi'den. Men heeft te ken nen gegeven te willen breken met spelers, die eigenlijk nog alleen in aanmerking kwamen voor een keuze-elftal omdat ze een roemruchte periode achter de rug had den, terwijl ze op het tijdstip van verkie zing al weer naar een veel lager peil waren teruggezakt. Zo zijn Bennaars, Lugthart noch Van Roessel uitgenodigd aan de trai ning deel te nemen. Eigenaardig, omdat juist dit drietal het binnentrio vormde in de voorhoede van het nationaal elftal dat in Huil tegen de Engelse amateurs speelde. Dit besluit wil overigens niet zeggen dat ze geen van allen in het Nederlands elftal zullen worden opgenomen. De leden van de K. C. hebben met nadruk verklaard, dat spelers, die vlak voor de interlandwedstrijd plotseling in buitengewone voi-m zijn, wel degelijk gekozen kunnen worden. Dat het aantal geselecteerden aanzienlijk is vergroot is ook al van harte toe te jui chen Vooral nu in meer trainingswedstrij den dan vroeger een beter overzicht van de prestaties verkregen kan worden. Wat 'ech ter niet wegneemt dat de samenstelling, van een hecht team zeker niet mee zal vallen. En niet in de eerste plaats omdat tussen de geselecteerden slechts één middenvoor is (Van der Gijp), tenzij men Clavan ook als aanvalsleider wil zien. Hoe dan ook, pro blemen zullen er bij de samenstelling onge twijfeld nog genoeg zijn. Dinsdag jongstleden is wiiiiam T. Tilden, waarvan de kenners zeiden dat hij de beste tennisser ter wereld was. z.estig jaar geworden. Voor ons een ge legenheid om het een en ander te vertellen over deze Amerikaan, die er in slaagde niet minder dan vijfendertig jaar lang de aandacht van het tennisminnende publiek uit de gehele wereld op zich gericht te houden. Ondanks dat was Tilden de man die door zijn wilskracht, zijn kennis van tac tiek en techniek en door zijn verschijning en wijze van spelen de meest spectaculaire en meest boeiende persoonlijkheid was die ooit op een tennisbaan verscheen geen geboren tennisser. Het volgende schreef Tilden over zich zelf. „In mijn schooljaren ik begon toen ik zes jaar was en als student speelde ik in alle mogelijke tour- nooien en won er geen. Ik heb ik weet niet hoevele competitiewedstrijden gespeeld, maar ik verloor vrijwel altijd. Er was daar was ik van overtuigd iets in mijn spel dat niet deugde. Toen ging ik meer slagen leren. Iedereen verklaarde mij toen voor een hopeloze zonderling, omdat ik veel te veel hooi op mijn vork nam. En dat was juist mijn enige aanmoediging. Dikwijls ook was ik het met mijn critici eens. Zeker zes of meer keer per jaar besloot ik na een smadelijke nederlaag met tennis op te houden. Om de volgende ochtend opnieuw te beginnen BILL TILDEN slaagde. In 1913 (hij was toen twintig) behaalde hij met miss Browne het kampioenschap van Amerika gemengd dubbelspel en behield die titel met dezelfde partner ook het daarop volgende jaar. Als enkelspeler bereikte Til den een veel grotere hoogte. Hier is zijn erelijst: Kampioen van Amerika van 1920 tot 1926 en in 1929 en in 1920, 1921 en 1930 in Wimbledon. Met Rickards, Norton en Hunter won hij voorts vijfmaal het Ameri kaanse kampioenschap heren-dubbelspel (1918, 1921, 1922, 1923 en 1927) en met Hunter won hij in 1927 tevens de eindstrijd in Wimbledon. Behalve met miss Browne werd Tilden in 1922 en 1923 met mrs. Mal- lory kampioen van Amerika gemengd dub belspel en met mej. Aussem in 1930 kam pioen van Frankrijk. Daarnaast speelde hij elfmaal voor Amerika in de challenge round van de Davis Cup. In 1930 ging hij over naar het professionalisme en richtte samen met O'Brien de N.V. „Tilden Ten nis Toius" op. De meest dramatische wedstrijd die Til den ooit speelde, eindigde met een neder laag. Dat was in 1927 in Wimbledon, waar hij in de halve finale wraak wilde nemen op Cochet tegen wie hij het jaar daarvoor had verloren. En Tilden nam wraak. Zo leek het althans. De Fransman kon vrijwel niets beginnen tegen de enorm harde service van de Amerikaan, die volgens de opmetingen van dr. Strawinsky een snel heid had van 240 kilometer per uur De eerste set won Tilden met 62 Bill Tilden de tweede met 64en in de derde stond hij met 51 en 3015 voor! Wat kon hem nog gebeuren? Heel veel, want Bill verloor de volgen de. zeventien slagen en verloor tenslotte ook de wedstrijd: 62, 64, 57, 46, 36. Niemand kon een verklaring vinden voor de plotselinge inzinking van Tilden, evenmin als voor het feit hoe de kleine Fransman die enorm harde service had weten te retourneren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11