Financiering van het herstel der rampschade door leningen Koning Boudewijn keert geheel onverwacht naar België terug Kindervreugde in paleis Soestdijk Laatste gat in St. Annalandse zeedijk op Tholen is gedicht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conferentie Er zal geen dollarhulp worden gevraagd Egypte wil Britten snel de deur wijzen Nog dit jaar bouw van nieuwe Moerdijkbrug? MINISTER VAN DE KIEFT: Liquiditeit der schatkist niet in gevaar Perón brengt belangrijk bezoek aan Chili Het woord is aan... Sovjet-Unie schenkt een millioen Weer twee millioen erbij voor het Rampenfonds Opgediepte landbouwwerktuigen verkeren nog in goede staat Premier Van Houtte in moeilijk parket er worden nieuwe complicaties verwacht Unie met Argentinië overwogen Voor Nationale Rampenfonds Totaal nu 55 millioen binnen Dr. W. Drees opent 19 Maart de Keukenhof 67e JAARGANG No 191 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebootn ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 38 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ROME begint, volgende week een con ferentie van de zes ministers van Buiten landse Zaken van die landen, welker zo vaak bepleite Unie men in politieke en diplomatieke kringen als Klein-Europa pleegt aan .te duiden: Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Een zonderlinge aanduiding, die dan ook alleen in geografische zin be tekenis heeft. Want voor het overige geldt het een zo grote onderneming, dat zij tot dusver nog steeds veel te groot voor de betrokken diplomaten en politici blijkt te zijn. M*n is op het moment weer grondig vastgelopen.Wie zich de vooroorlogse inter nationale conferenties herinnert, die met de regelmaat van een klok plachten te falen de namen Stresa, Genua, San Remo en andere wellen in deze herinnering op kan zich moeilijk aan zwartgalligheid ont trekken. Hetgeen alleen moed blijft geven is het besef, dat in de laatste jaren met al het horten en stoten toch ook wel enige vorderingen zijn gemaakt en één bepaald succes is bereikt: de verwezenlijking van de K.S.G. Kolen- en Staal-Gemeenschap. Waaraan wel onmiddellijk moet toegevoegd worden, dat men die geen grote duurzaam heid zou kunnen toekennen als zij alleen zou moeten blijven als haar eenheid niet door verdere aaneensluiting zou worden ge volgd. In Rome zal de West-Europese Poli tieke Gemeenschap aan de orde komen, maar ook de Europese Defensie Gemeen schap en het is juist deze laatste waarover de twist nu zo sterk is toegenomen, dat men in Bonn tandenknarsend spreekt over Franse voorwaarden neergelegd in pro tocollen welker nauwkeurige inhoud niet is gepubliceerd en in Parijs van wan trouwen jegens Bonn is vervuld. Het is inderdaad moeilijk niet aan vooroorlogse conferenties te denken, als men de Fransen voortdurend op jacht ziet naar meer zeker heid en veiligheid tegenover de Duitsers, die zij destijds niet hebben kunnen verwer ven. Toen kwam hun minister Aristide Briand met de Europese federale gedachte en vond onvoldoende steun. En nu is weer de Europese federale gedachte aan de orde en vindt meer belangstelling, maar nog al tijd onvoldoende steun. Het is voorwaar niet moeilijk zich de Amerikaanse verba zing en het Amerikaanse ongeduld voor te stellen over deze voortdurende verdeeld heid over een plan dat men Klein-Europa noemt en waarvoor men als voor een reus achtige onderneming terugschrikt. Het is ook niet moeilijk zich de voldoening voor te stellen, waarmee men in Moskou het ein deloze gedisputeer en getwist aanziet. Iedereen stelt voorwaarden of stelt eisen en iedereen schept moeilijkheden. Vandaag lees ik in het weekblad Elsevier, en ik ben het te dezer zake eens met zijn commen taar: ,.Zo praat men en beraadslaagt en dient prae-adviezen in en protocollen en de tijd verstrijkt. In Amerika verzekert de heer Foster Dulles andermaal, dat de wieg der Amerikaanse beschaving toch waarlijk in Europa heeft gestaan. Zes weken is Fos ter Dulles nu minister en daarin leerde hij tact genoeg om alleen over een wieg en niet over éen graf te spreken. Maar waar lijk aan dat graf van Europa zullen wij allen staan, zo niet ergens een Europese staatsman opstaat, sterk genoeg en moe dig genoeg om dit oude werelddeel waar lijk tot eenheid en waarlijk tot samenwer king te bewegen. Nog is het tijd." Er is een tijd geweest waarin Spaak die bezielende democratische staatsman scheen te zullen zijn. Hij handhaafde zijn invloed niet; de schok die zijn optreden in de Belgische koningskwestie teweegbracht schaadde de persoonlijke erkenning, die hij verworven had, te zeer. Toen hij het voor zitterschap van de Raad van Europa te Straatsburg plotseling neerlegde wekte dat slechts een korte opschudding; het was niet meer de grote man van Federaal Europa die men zag heengaan. Wie is nu de grote inspirerende figuur? wie weet ook buiten de grenzen van zijn eigen land een geestdrift te wekken, die het eindeloos uitmeten van bezwaren en voorwaarden overwint, erkennen doet dat men zonder de moed om de sprong te wagen geen Euro pese Unie kan scheppen en een vertrouwen schept, dat in de eerste plaats nodig is? Nodiger dan alle protocollen en regelingen en het volstrekt-tegenovergestelde van de groeiende verbittering en achterdocht tus sen Bonn en Parijs, die ons in deze dagen doen zuchten dat de Frans-Duitse tegen stelling weer in al haar oude scherpte schijnt te herleven. Als men niet tijdig van koers verandertwelk een politiek en diplomatiek falen zou dat betekenen! En dan nog beweren dat de volken niet rijp voor een Unie zijn.... R. P. CAIRO. (Reuter). Van diplomatieke zijde is Vrijdag te Cairo vernomen, dat Egypte Groot-Brittannië tijdens de ko mende besprekingen over ecu ontruiming der Suez-Kanaal-zöne door de Britse strijdkrachten waarborgen zal verschaffen, dat de huidige hoge graad van militaire doelmatigheid der bases in dit gebied ge handhaafd zal worden. Een woordvoerder van het bureau van generaal Naguib heeft medegedeeld, dat de minister-president heden een onderhoud zou hebben met de Britse ambassadeur Stevenson. Politici waren van mening, dat Naguib Stevenson een nota zou overhandigen, waarin Groot-Brittannië zal worden ver zocht onverwijld met het wegvoeren der Britse troepen in de Suez-Kanaal-zóne te beginnen. Zoals wij reeds meldden, zal de tachtig jaar oude enkelsporige treinbrug over de Moerdijk op korte termijn vervangen moe ten worden. Thans vernemen wij, dat de nieuwe brug er een van het „geklonken type" zal worden, dubbel spoor krijgt en komt te liggen op de pijlers van de huidige brug. Op 3 Maart zal de Nederlandse industrie een gecombineerde prijsaanbieding voor het gehele project met alle bijkomende werk zaamheden en leveranties aan de N. S. voorleggen, waarin ook de Hoogovens een belangrijk aandeel zullen hebben. ..Het herstel van de rampschade zal in hoofdzaak door leningen moeten ge schieden om het inflatoire effect te voorkomen. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegenwaarderekening, is een zaak die wij later rustig moeten bekijken. Ten slotte is het gebruik van deze rekening door de financiering van het herstel der aangerichte schade een zuiver inflatoire maatregel en wij moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen. Een lening is in voorbereiding. Reeds vóór de ramp werd overleg gepleegd over een consolidatielening. Door de nationale ramp zijn die onderhandelingen natuurlijk in een geheel andere sfeer gekomen. Men moet wel begrijpen, dat ik niet maar zo op de knop kan drukken om een lening voor de dag te toveren. Daarvoor zijn grondige voorbereidingen nodig. Het moet ten slotte een zakelijke lening zijn, zonder een geforceerd lage rente en ook niet met een rente, die boven de huidige marktverhoudingen ligt." Dit heeft de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, verklaard in een interview met een redacteur van het weekblad De Zakenwereld. Bij de grote liquiditeit der schatkist, zo zei de minister verder, behoeft achter het financieringsplan niet zo'n haast te wor den gezet. Hij was van mening, dat die liquiditeit, natuurlijk afgezien van de ver plichtingen ten opzichte van de ramp schade, voorlopig groot zal blijven en er dus geen belangrijke achteruitgang op korte termijn in deze liquide reserves zal plaats vinden. De minister geloofde niet, dat er een door velen zo gevreesde im portlawine zal komen, zodat er vermoe delijk geen grootscheepse aanval van de zijde van de import op onze deviezen reserve zal worden gedaan. De minister was niet pessimistisch ge stemd ten aanzien van de normale ontwik keling van de deviezenreserves en de be talingsbalans. Het is echter mogelpk, dat de ramp onze betalingsbalans tijdelijk on gunstig zal kunnen beïnvloeden. Nederland zal echter niet terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollarhulp tot 30 Juni. ..Wij hopen het zo te kunnen bolwerken, dat we ook het volgend jaar niet om hulp behoeven te vragen". De ramp zal ongetwijfeld een zeer na delige invloed hebben op de begrotings positie. Door het verlies van vele agrari sche producten en onvermijdelijk uitstel en verlichting van belastingen zullen de inkomsten belangrijk dalen. De verhoging der uitgaven is nog niet te overzien. De .minister raamde op de gecombineerde ge wone dienst, de buitengewone dienst I en het Landbouw Egalisatiefonds, in plaats van een oorspronkelijk geraamd overschot ad f 131 millioen, een tekort van ongeveer f 80 millioen. Het tekort op de buitenge wone dienst II was f 623 millioen. „Wan neer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit op ongeveer f 1200 millioen willen stellen". Onder inflatoire toestanden zullen over schotten op de gewone rekening ter dek king van tekorten op de kapitaalrekening moeten worden gebruikt. Of ondanks de verwachte ongunstige ontwikkeling der be grotingspositie toch tot verlaging der las ten op het bedrijfsleven zal worden over gegaan kon de minister nog niets mede delen. Op de vraag, welke maatregelen hij denkt te nemen om de doorstroming van kapitaal uit de risicomijdende naar de risicodragende sector te vergroten, ant woordde de minister, dat het transformatie fonds bijna gereed is. Het wordt nu in v/etsvorm gegoten. Het fonds zal een maximum garantievermogen van f 100 millioen hebben. Het is de bedoeling het zo zelfstandig mogelijk te laten besturen, zodat de overheid slechts „een kleine vin ger in de pap" zal hebben. Het fonds zal een goede spreiding van beleggingen sti muleren. De minister zei dat waar dit kan, kapi taalmarkt en effectenbeurs zich ruimer zouden moeten kunnen ontwikkelen. Gevraagd naar zijn mening of een op heffing der dividendbeperking en der spe culatiewinstbelasting niet een gunstige in vloed kan hebben, zeide de minister: „Laat men dit toch niet overdrijven. Haar op heffing zal heus niet het paradijs openen. Opheffing der speculatiewinstbelasting is echter in ernstige overweging. Ten aan zien van een verdere verlenging van de dividendbeperking wordt nu advies ge vraagd van de Sociaal-Economische Raad. Maar een opheffing van het prolongati verbod is van mij niet te verwachten". Rentegamma blyft gehandhaafd De minister verklaarde, dat hij het huidige rentegamma zeker zal aan houden. „Het doet heus geen kwaad. Het is een gemakkelijk hanteerbaar instrument, vooral voor het geval dat er weer eens ernstige dingen mochten gebeuren". Tenslotte zeide de minister, dat wij het een heel eind kunnen brengen om groten deels met eigen inspanning de gevolgen van de ramp te boven te komen. De prachtige offervaardigheid van ons volk naast de schitterende giften uit het buiten land, toont aan, dat wij in nood wel wat mans zijn. Indien het in 1953 beschikbare kapitaal in de goede richting zal stromen als dus het grootste deel van dit beschik bare kapitaal naar de overheid kan vloeien dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden, aldus minister Van de Kieft. ANTIBES (Reuter). Koning Boude wijn zal Zondagavond uit Antibes naar Brussel terugkeren, aldus is Vrijdag te Antibes bekend gemaakt. De Franse arts Georges Luigi, die de Belgische Koning heeft behandeld, verklaarde Vrijdag, dat de Koning de rust, die hij nodig had, niet kon krijgen door de perscampagne tegen zijn verblijf aan de Franse Rivièra. Vol gens dokter Luigi is de gezondheidstoestand van Koning Boudewijn verbeterd. Koning Leopold en de Prinses de Réthy gaan Zondag ook naar België terug. Dok ter Luigi heeft ontkend, dat de Koning ernstig ziek zou zijn, zoals door premier Van Houtte is verklaard in antwoord op vragen van socialisten in het parlement. In de omgeving van de Koning wilde men niets zeggen over de reden van de terugkeer. Algemeen was verwacht, dat hij nog enkele weken aan de Rivièra zou blijven. Een vooraanstaande socialist verklaarde te Brussel: „Dit is zeer vreemd na hetgeen de premier over de gezondheid van de Koning gezegd heeft." In politieke kringen te Brussel, voor aanstaande koningsgezinden inbegrepen, wordt gezegd, dat Koning Boude wij ns te rugkeer waarschijnlijk nog meer compli caties zal verwekken dan zijn vertrek. In regeringskringen verklaarde men evenwel geen spectaculaire ontwikkeling te ver wachten. De 18-jarige broer van de Koning, Prins Albert, keerde Vrijdag al naar Brussel terug. Volgens geruchten zou de Koning terug keren om afstand te doen. Deze geruchten worden door regeringskringen geheel en al tegengesproken. Volgens andere geruchten staat de terugkeer in verband met de ge spannen politieke situatie, die is ontstaan doordat de regering een nieuwe belasting wil heffen voor het herstellen van de scha de die veroorzaakt is door de overstro mingen. SANTIAGO (Reuter). President Juan Perón van Argentinië is Vrijdag in Chili aangekomen voor een bezoek van zes dagen, dat aan beide zijden van de Andes wordt beschouwd als een mogelijk begin punt van een nieuw tijdperk in Zuid- Amerika. Zijn bezoek zal, naar men ver wacht, het begin zijn van een nieuwe cam pagne om de onderlinge betrekkingen, niet slechts tussen Argentinië en Chili, doch in geheel Zuid-Amerika te versterken. Vijftig kindex-en tussen 5 en 7 jaar van Goeree Overflakkee en Schouwen Duive- land waren Vrijdag door de Koningin uit genodigd in het paleis Soestdijk een pop- penkastvertoning te komen zien. Om kwart voor vijf arriveerde voor het paleis een autobus met de kinderen, die met hun ouders geëvacueerd zijn naar Baarn en Soest. Prixxses Margriet nam de kleinsten aan de hand en leidde hen naar een zaaltje, dat versierd was met papiei'en slingers. Op de vooi-ste banken zaten de kleinsten en daax-tussen het jongste prinsesje, dat on» middellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. Muisstil werd het, toen mevrouw Testas uit Blaricum met de poppenkastvertoning begon. Het ging over een kat die een taart van een bakker had opgegeten. Maar op mysterieuze wijze kon even later de bak ker toch weer een taart tonen. „Dat heeft ie'em gauw gelapt", riep Hans van der Berg uit Ooltgensplaat van de achterste rij en de anderen knikten instemmend. In de pauze werden er papieren fluitjes en mutsen rondgedeeld. Oorverdovend knerpten de fluitjes, gretig dronken de kindex-en de limonade. De koningin en de oudste drie pi-insessen gingen rond met koekjes en enkele fotogi-afe^ maakten een paar plaatjes. „Wonen die nou allemaal in het paleis?" vroeg Hans, wijzend op de mannen met camera's en blitzlampen. Nog kauwend op snoepjes bekeken en beluisterden de kinderen het tweede deel van het programma. Om zeven uur stond de bus weer voor en een blijde schare kindex-en reed tei-ug naar Baarn en Soest. Hun bezoek aan het paleis was een bele venis waar ze nog lang over zullen praten, misschien nog wel als ze straks weer met vriendjes en vriendinnetjes in hun eigen dorpjes en stadjes op de eilanden spelen. Prinses Marijke, laat zich een glas limonade goed smaken. Foto hierna'ast) Lessing: In een slecht treurspel vraagt de toeschouwer bij de ongemotiveer de dood der heldin: Waaraan gaat zij eigenlijk te gronde? Antwoord: aan het vijfde bedrijf. Ook IJsland geeft postzegels uit mei toe slag voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, n.l. een van 75 ore en een van 1.25 kroon, beide met een toeslag van 25 ore en de vermelding „Hollands hjalp 1953". Het ANP. verxieemt van de Russische ambassade, dat de centrale raad van de vakverenigingen in Rusland heeft besloten aan het Nationale Rampenfonds ixx Neder land voor hulpverlening aan de getroffen gebieden een bedrag van 500.000 gulden toe te zenden. De centrale Raad van coöpo- ratieve instellingen in Rusland besloot aan het Rampenfonds een bedrag van 250.000 gulden te zenden en de anti-fascistische vereniging van Sovjetvrouwen een bedrag van 100.000 gulden. Voorts deelde de Sovjet-ambassade aan het ANP mede, dat het executieve comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan aan het Rode Kruis in Nederland een bedrag van 150.000 gulden zal doen toekomen. Het gezamenlijk bedrag der hulpverlening door Rusland beloopt een bedrag van 1 millioen gulden. De president van het Noox-se Rode Kruis, Erling Steen, vei-trok hedenochtend op ver zoek van de intex-nationale liga van het Rode Kx-uis per vliegtuig van Oslo naar Amsterdam. In Den Haag zullen Erling Steen en de president van de internationale liga, Sand- stroem, besprekingen voeren met vertegen- wooi-digers van het Nederlandse Rode Kruis over de huplverlening aan de over stroomde gebieden. H. Charrier Neuvecelle ƒ3,50; Wpc. Him. Opbrengst Schilderij 18,50; Bridgeclub D. K. V. 10,—; N. N. B. Z. 10,—; E. W. 20,—; Een Zwitserse vriend 20,R. V. ƒ2,50; Het Canastapotje K. N. N. ƒ2,50; God zij met ons 2,50; C. J. K. ƒ3,—; Introducés lezing Huisvr.ver. 12,Bridgeclubje G. A. N. C. Velsen ƒ30,—; R. W. ƒ25,—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Gisteravond werd bekendgemaakt, dat het Rampenfonds opnieuw met twee mil lioen gulden aan giften is uitgebreid; in totaal ontving het fonds nu ruim 55 mil lioen gulden. Ai-nhem, dat er alles op zet om het mil lioen voor het Rampenfonds vol te maken, komt vandaag met een aardige primeur. In „Bx-onbeek" zijn, op initiatief van me vrouw Toet, de echtgenote van de bevel hebber der tweede militaire afdeling, sta pels begex-enswaardige artikelen bijeenge bracht, die nu in enorme grabbeltonnen verstopt worden, waarin men tegen beta ling van een kwax-tje een gi-eep kan doen. De prijzen, die geschonken zijn door de plaatselijke middenstand, variëren van flesjes parfum tot actentassen en van ma nicure-étuis tot electi-ische scheerappara- ten. Men vex-wacht dan ook een levendige deelname als vanavond het gegrabbel be ginnen gaat. De Deense hulp In de afgelopen weken heeft het Rode Kruis in Denemarken ongeveer 1500 ton kleren ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood, dat is tien maal zoveel als de voiig jaar gehouden inzameling voor de slachtoffers van de watersnood in Italië. De waarde van de ingezamelde goederen is bijna twintig millioen gulden. Boven dien is i-eeds ruim een millioen gulden aan contanten ontvangen. De geldinzamelings actie duurt nog voort. De ingezamelde goe deren zijn „voldoende om 150.000 Neder landers aan te kleden", aldus „Politiken". De nationale bloemententoonstelling Keukenhof te Lisse, die dit jaar voor de vierde maal wordt gehouden, zal op 19 Maart officieel worden geopend door de minister-president dr. W. Drees. Het belangrijkste nieuws van het mod derige strijdtoneel in Zuidwest Nederland is een prachtige overwinning van achthon derd dijkwerkers op het water, dat door het laatste, tien meter brede gat in de St. Anna landse zeedijk op Tholen naar binnen kolk te. Na drie dagen en nachten zwoegen is dit gat gedicht. Een nacht tevoren had de felle stroom de sluiting van het gat onmogelijk gemaakt, maar kort daarna werd het werk voortgezet. Dat de van weerszijden elkaar naderende zandzakken-dammen het in de vloed hielden, moedigde de werkers aan. Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afsluiting, die van de ongeveer achthonderd dijkwerkers uit St. Annaland, Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet, van deskundigen en opzichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had gevergd. Het bleek niet eenvoudig, om alleen met maanlicht een zestig meter breed zeegat met sterke stroom zonder groot materiaal, alleen met klei en zakken te dichten. Dit is nog maar een voorlopige bescherming. Ruim 250.000 zakken vormen de dam,- die het water nu tegenhoudt. Als een symbool van de kracht van het water liggen de grote stukken van het weg geslagen dijkgedeelte, maar als symbool van de ongebroken weerstand van de Thoolse mensen ligt daar ook de dam, die het weggeslagen dijkgedeelte nu vervangt. Bergingswerk Met uitzondering van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee kan thans worden vastgesteld, dat de meeste cadavers groot vee zijn geruimd. Naar schatting lig gen er nog 10.000 onder water. De meeste daarvan moeten nog op Sehouwen-Duive- !and gezocht worden. Nu het zachter weer wordt, wordt ook de ruiming van de cada vers met de dag urgenter. Tot nu toe zijn tussen 15 en 20.000 grote cadavers geruimd. Ook de berging van belangrijke land bouwmachines verloopt vlot. Deze zijn voor ongeveer 60 pereent uit het water gehaald. Van de ongeveer 3000 tractoren, die onder water stonden, zijn er nu ongeveer 2000 opgediept. Ook voor dit werk blijven Schouwen-Duiveland en Goeree-Ovex-flak- kee de grote zorgenkinderen. Op Schou wen komt dit voornamelijk doordat de ver bindingen te land vrijwel geheel verbroken zijn. Wat thans aan landbouwmachines boven water gehaald is, verkeert in een toestand, die zeer behoorlijk genoemd kan worden, zodat mag worden aangenomen, dat deze werktuigen na reparatie weer bedrijfsklaar zijn. Het kost heel wat moeite ze op het droge te brengen. Genietroepen zijn thans in het geweer geroepen, die zeer efficiënt werken met nitgezocht materiaal, zoals pontonvlotten, voorzien van lieren en bok ken. Hoewel over het algemeen de militaire hulp per 17 Februari is beëindigd, blijft deze geschoolde hulp der pontonniers voor lopig beschikbaar. Een bijzonder voorbeeld van de efficiënte hulp der pontonniers is wel de zeer snelle wijze, waax-op manschappen en materieel ter beschikking werden gesteld bij het bergen van ongeveer 1700 ton regerings- graan, dat was opgeslagen in het fort bij Ooltgensplaat. Dit graan vertegenwoordigt een waarde van 500.000. Het fort ligt midden in het water en het graan broeit, zodat hulp snel geboden diende te worden. De brug naar het vasteland was weggesla gen en de wegen rondom stonden onder water. Door het optreden der pontonniers zal het mogelijk zijn, het grootste deel van de 1700 ton graan te redden. Baggermateriaal voor Schouwen De vluchthaven aan het Zijpe te Brui- nisse zal gedurende de komende weken mede worden gebruikt als ligplaats voor een perszuiger en ander baggermateriaal en voor de aanvoer van materialen ten be hoeve van de herstelling van dijken op Schouwen-Duiveland. Hierdoor is slechts ongeveer de helft van het havenoppervlak als ligplaats voor de doorgaande scheep vaart beschikbaar. ««v*3C0COCXX5000CX>30000CMX)a30CC00C000CCO30000Ce0000C0CCr> WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met in het Noorden van het land tijdelijk wat motregen, maar in het Zuiden enkele opklaringen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 22 Februari Zon op 7.42 uur, onder 18.06 uur. Maan op 11.20 uur, onder 4.32 uur. .23 Februari Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur. Maan op 12.21 uur, onder 5.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 Februari Hoog water 9.08 en 21.44 uur. Laag water- 4.32 en 17 02 uur. Zondag 22 Februari Hoog water: 10.18 en 23.06 uur. Laag water: 5.23 en 18.10 uur. TVaandag 23 Februari Hoog watiV 11.50 en uur. Laag watel 6.49 en 19.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1