Pijnlijke situatie in Brussel om interview met de Koning Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afschaffing douane-tarieven moet politieke eenheid voorafgaan België Perzië wijst Britse voorstellen af Premier Van Houtte ontkent echtheid, „France Soir" wil bewijzen overleggen Onrechtvaardig Verdachten van doodslag te Woerden vrij Islamietisch Rampen fonds opgericht Het woord is aan Nu bijna 60 millioen in Rampenfonds Eisenhower stuurt boodschap aan UNO Zonnig weer Mossadeq had geschil met Sjah Vuur op eigen troepen Fins verbod r Heersers over China Chinees-Russisch verdrag opgezegd Goed onthaal voor Nederlands voorstel Europees leger Zweeds militair vliegtuig bij Eelde neergestort Chauffeur bekent brandstichting Eerste zaak voor KSG-hof Voor noodgebieden in Indonesië en Iran Vooi Nationale Rampenfonds 67e JAARGANG No 194 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 41 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman HET DISPUUT, in België ontstaan naar aanleiding van het vertrek des Konings naar de Rivièra waarheen hij toog tot herstel van een aanval van griep duurt nog steeds voort en kenmerkt zich door nieuwe verwikkelingen. Er zij aan herin nerd dat Koning Boudewijn na enkele da gen, op verzoek der regering en nadat cri- tick in linkse bladen verschenen was,terug keerde en nog eens een bezoek aan het watersnoodgebied bracht. Waarna hij op nieuw naar de Rivièra vertrok, evenals de eerste maal in gezelschap van zijn vader, ex-koning Leopold III en diens gemalin, de prinses de Réthy. De premier Van Houtte bracht hem een bezoek te Antibes, ver scheen daarna in de Belgische Kamer en noemde de ziekte des Konings ernstig. Hij zou nog zeker enige weken buitenslands moeten blijven. Hierop ging de geneesheer des Konings ook zijn mening in het open baar uiten en zei dat de ziekte helemaal niet ernstig was. In enkele Belgische bla den bleef men critiek uitoefenen en 1.1. Zaterdag besloot Koning Boudewijn plotse ling, weer naar België terug te keren. Het Parijse dagblad France-Soir publiceerde daarop een interview, dat zijn verslaggever André Costes voor 's Konings nieuwe ver trek met hem zou hebben gehad en waarin hij verklaard zou hebben dat hij zijn vacan- tie afbrak „wegens lasterlijke aanvallen op het Belgische Koningshuis" en eraan toege voegd: „de aanvallen tegen de eenheid van de koninklijke familie hebben ten doel de eenheid van het Belgische volk te schaden". Hij zou wel bereid zijn naar de Rivièra te rug te keren, maar hoopte de volgende maal niet op zo betreurenswaardige wijze te worden gestoord. Premier Van Houtte heeft nu deze publi catie weer gewraakt als onjuist en gespro ken over een campagne tegen het konings huis, om de monarchie te ondermijnen. Het blad France-Soir houdt zijnerzijds vol dat het interview juist is en deelt mede, een fotocopie te zullen publiceren van de tekst, waarin door een adjudant des Konings met potlood wijzigingen zijn aangebracht. So cialisten en liberalen hebben in de Belgi sche Kamer verklaard, dat zij deze publi catie willen afwachten, en de Kamer is zon der stemming uiteengegaan. De berichten omtrent deze Belgische aan gelegenheid, die nu al drie weken aan de orde is, leveren wel een groot aantal elkaar tegensprekende uitingen van verschillende zijden op, maar vormen geenszins een dui delijk beeld. Het is voor buitenstaanders dus wel zeer moeilijk, een heldere indruk te verwerven van de bestaande tegenstel lingen. Natuurlijk moet een dergelijke aan gelegenheid in ons Zuidelijke nabuurland, waarmee Nederland in nauwe en goede relaties staat, onze belangstelling wel trek ken. Wij dienen ons anderzijds bewust te zijn van het feit, dat hier Belgische binnen landse verhoudingen aan de orde zijn die, doordat zij de Koning en het koningshuis betreffen, van de meest delicate aard ge acht moeten worden. Daarbij moge de op merking worden gemaakt, dat als enig meningsverschil zich ten aanzien van een koningshuis voordoet altijd een overvloed van geruchten ontstaat, die zoals met geruchten regel pleegt te zijn waardeloos geacht moeten worden. Men doet altijd verstandig met daar critisch en ongelovig tegenover te staan. De positie van de jonge, pas 22-jarige Belgische Koning, die onder moeilijke omstandigheden op de troon is gekomen, wekt sympathie; wij hopen in zijn belang en in dat van zijn land dat een gunstige.oplossing van de gerezen moeilijk heden spoedig zal worden bereikt. Intussen zal men in het buitenland en dus ook in Nederland de gang van zaken met grote en begrijpelijke belangstelling blijven volgen. R. P. TEHERAN (Reuter) „Er is géén kans op dat Perzië de jongste Britse voorstellen in de voorgelegde vorm zal aanvaarden." zo verklaarde Kazem Hassebi, Mossadeqs raadgever voor zaken betreffende de Per zische oliewinning, Dinsdagavond te Tehe ran. De Britse voorstellen zijn vier dagen geleden ter kennis van de Perzische rege ring gebracht. Vernomen wordt dat hierin onder meer is voorgesteld dat de „Nationale Perzische oliemaatschappij" de „Anglo Iranian" een bepaald bedrag zal betalen voor het over nemen van „goodwill". „Op dit voorstel zullen wij nimmer ingaan," verklaarde Hassebi. De Perzische premier Mossadeq heeft Dinsdag een onderhoud gehad met de Sjah om te trachten het verschil in opvatting tussen hen over de uitgaven van het hof en het beheer van de kroondomeinen weg te nemen. Mossadeq zou hebben gevraagd de eigen dommen, die de Sjah van zijn vader heeft geërfd tot staatseigendom te rekenen, om dat de vroegere Sjah de eigendommen tijdens zijn regering had verworven. De waarde van de eigendommen wordt geschat op 78 millioen gulden. Volgens persberichten had Mossadeq het plan om Dinsdag voor de radio een volks stemming over deze kwestie voor te stellen, maar hij zou zijn overgehaald de rede pas Donderdag te houden. Volgens de Perzische volksvertegenwoor diger dr. Said Ali Sjajegon, die heeft ge poogd de tussen premier Mossadeq en het Hof bestaande geschillen uit de weg te ruimen, „is een oplossing gevonden." „Indien Mossadeq zou besluiten een radiotoespraak tot het Perzische volk te houden, zal hij deze in een gematigde toon houden." „De communistische troepen in Korea vallen in zo groten getale en met een der gelijke snelheid aan, dat gewoonlijk een gedeelte van hen belandt in terrein, dat nog door eigen artillerie wordt beschoten cn zodoende door eigen vuur- de dood vindt", aldus verklaart de Britse minister van Oorlog Anthony Head, in een memo randum over Britse legerzaken. BRUSSEL. Het Parijse blad „France Soir" heeft Maandag een inter view gepubliceerd, dat Koning Boudewijn aan den correspondent van deze- krant zou hebben toegestaan voordat hij Zondag Nice verliet. Tijdens dit onderhoud gaf Koning Boudewijn in het bijzonder het standpunt van de Koninklijke familie te kennen met betrekking tot deop baar gerichte -aanvallen die hij lasterlijk noemde. Verschillende Belgische kranten heb ben daarop in onbedekte termen te verstaan gegeven dat 'de bevolking er ten zeerste over ontstemd is dat de vorst dit interview heeft toegestaan zonder de regering hierin te kennen. Eerste minister J.ean van Houtte heeft echter gistermiddag naar aanleiding hiervan in de kamer van volks vertegenwoordigers verklaard, dat de vorst nimmer het gewraakte onder houd zou hebben gehad niet de correspondent van France Soir. Het be trof hier opnieuw een onjuist bericht, aldus de Belgische premier, dat toegevoegd moet worden aan de lange lijst van verkeerde berichten, die sedert het vertrek van Koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk verspreid werden. Het blad „France Soir" dat het interview met Koning Boudewijn publiceerde, heeft echter verklaard, dat dit vraaggesprek wel degelijk aan zijn speciale correspondent in Antibes is verleend. „France Soir" verklaarde, dat de tekst van zijn verslaggever door een adjudant vari Koning Boudewijn was gecontroleerd en gewijzigd. Het blad zal een facsimile afdrukken van de oorspronkelijke tekst met de potloodaan tekeningen van de adjudant. - 99 99 Premier Van Houtte verklaarde in de Kamer, dat de hele campagne tot gevolg en zelfs vaak ten doel heeft het prestige van de Koninklijke familie afbreuk te doen omdat de indruk gewekt wordt, dat de jonge vorst bij het uitoefenen van zijn functie beïnvloed zou worden door zijn familie en in het bijzonder door zijn vader Koning Leopold III en diens echtgenote, de Prinses de Réthy. Vooral tegen deze laatste, zo vervolgde eerste minister Van Houtte, hebben sommigen hun aanvallen gericht. Dit is te onrechtvaardiger omdat iedere objectieve waarnemer zal moeten toegeven dat Koning Leopold en diens echtgenote er zich streng van onthouden aan het politieke leven deel te nemen. Heeft een blad niet geschreven, dat Prinses Liliane soms be sprekingen bijwoonde tussen de Koning en zijn eerste minister? „Ik kan evenwel cate gorisch verklaren, dat ik in mijn gehele leven de Prinses de Réthy zelfs nog niet gezien heb," zo riep de premier uit. De regering is er van overtuigd, zo. besloot eerste minister Van Houtte, de- gevoelens van alle Belgen te vertolken indien zij krachtig protesteert tegen deze aanvallen, die tot niets anders leiden dan het schok ken van het vertrouwen in de monarchie. De regering meent daarom de gevoelens van de bevolking tot uitdrukking te bren gen indien zij de stellige hoop uitspreekt, dat dit het einde moge zijn van een cam pagne waarvan tenslotte het gehele land het slachtoffer dreigt te worden. Spaak's critiek Nadat eerste minister Van Houtte zijn verklaring had afgelegd, waarin ontkend werd, dat Koning Boudewijn een interview toegestaan zou hebben aan de correspon dent van „France Soir" te Antibes, in Zuid- Frankrijk. werd de vergadering een ogen blik geschorst, om de liberale en socialisti sche fracties in de gelegenheid te stellen van gedachten te wisselen. Tijdens deze beraadslaging werd het bericht van „France Soir" ontvangen, waarin de hoofdredacteur van dit blad categorisch verklaard, dat zijn met name genoemde correspondent wel de gelijk een onderhoud heeft gehad met de jonge vorst, dat hiervan een foto is ge maakt en dat men nog in het bezit is van de gecorrigeerde tekst van het interview. Bij de hervatting der debatten maakte Spaak (soc.) gewag van deze verklaring van het Parijse blad en deelde hij mede dat de socialisten op nadere inlichtingen zullen wachten, alvorens hun houding de finitief te bepalen. „Wij willen geen nieu we Koningskwestie", aldus Spaak, „doch wij constateren dat sommige daden de pu blieke opinie ten zeerste hebben geschokt. De socialistische partij stelt de Koning hiervoor niet verantwoordelijk, doch zij is van oordeel, dat het hoog tijd is dat een statuut wordt opgesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van de Koning, doch ook voor de leden van de Koninklijke familie. Liberale wensen Ook van liberale zijde werd bij monde van volksvertegenwoordiger Lefèbre er de nadruk op gelegd, dat de Koningskwestie thans tot het verleden behoort. Na hulde gebracht te hebben aan de jon ge vorst voor diens toewijding en na zijn erkentelijkheid te hebben uitgesproken voor het feit, dat Koning Leopold, na het tijdstip van de troonsafstand, steeds de grootst mogelijke reserve in acht heeft ge nomen, verklaarde de liberale partijvoor zitter: Wij zijn niettemin van oordeel, dat sedert de begrafenis van de Engelse Koning enkele fouten zijn begaan, die zekere bui tenlandse bladen aanleiding kunnen geven lot verkeerde interpretaties". Spreker kwam tot de conclusie, dat een en ander Koning Boudewijn ertoe zou mo gen bewegen de samenstelling van zijn om geving te herzien en een oplossing te geven aan de reeds twee jaar slepende problemen, die verband houden met het statuut vande Koninklijke familie. Hierna ging de Kamer, zonder dat ge stemd was, uiteen. De officier van Justitie te Utrecht heeft geqn termen aanwezig geacht de twee in dertijd in arrest gestelde inwoners van Woerden, verdacht van doodslag op de Woerdense agent van politie J. van Eek, nog langer vast te houden. In overleg met het parket zijn de beide verdachten, de 36- jarige plaatwerker K. V. en de 31-jarige oud-politieman D. van H„ op vrije voeten gesteld. De Finse regering heeft Dinsdag de sta king van zeelieden, die faciliteiten op het gebied der inkomstenbelasting en douane rechten wensen, verboden op grond van haar bevoegdheid om stakingen, die de na tionale veiligheid bedreigen te doen ein digen. De leiders der staking kunnen wor den vervolgd indien zij het werk niet laten hervatten. TAIPEH (Reuter). De nationalistisch- Chinese wetgevende vergadering heeft Dinsdag eenstemmig de aanbeveling der regering om het Chinees-Russische vriend- schaps- en bondgenootschapsverdrag van 1945 op te zeggen, goedgekeurd. Nationalistisch China en de Sovjet-Unie verbonden zich in het verdrag elkaar mi litaire en andere hulp te verlenen tijdens de oorlog en economische hulp daarna. Zij beloofden voorts geen alliantie of coalitie aan te gaan welke tegen de ander zou zijn gericht, en eikaars souvereiniteit en grondgebied te eerbiedigen. Charles Bohlen is benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van de Verenigde Staten in de Sovjet-Unie. ROME (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van het „kleine Europa" (Nederland. België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) zijn Dinsdag te Rome hun bespre kingen over politieke en economische een wording begonnen. Het eerste punt, te weten het Neder landse memorandum tot instelling van een tariefunie werd in bijzonderheden toege licht door minister Beyen, en na een dis cussie, waarin alleen Frankrijk zekere be zwaren opperde en meende dat het ver standiger was eerst de politieke integratie te bereiken en daarna over de economische te spreken, werden tenslotte unaniem de principes aanvaard, die aan het memoran dum ten grondslag liggen. Men zal thans onverwijld een begin maken met het onderzoek naar de wijze, waarop het Nederlandse ontwerp het best kan worden aangepast aan de bestaande economische werkelijkheid. Het voorstel behelst afschaffing van de douanetarieven en instelling van een vrije Europese markt. Dit is stellig een positief resultaat van de conferentie, hoewel men niet moet ver geten dat bii besprekingen door technici vaak nog zoveel bezwaren naar voren worWhr gebracht dat ér van het" oorspron kelijke ontwerp dikwijls niet veel over blijft. Wat is er bijvoorbeeld van de Frans- Italiaanse tol-unie geworden, waarover men het ogenschijnlijk volkomen eens was? En is de Benelux ondanks de goede wil datgene geworden wat men er zich des tijds van voorstelde? Kort na zes uur Dinsdag waren de be sprekingen over het Nederlandse voorstel inzake een tarief-unie geëindigd. De lei dende gedachten van dit voorstel vonden algemene instemming. Zij zullen echter door elk der regeringen tot in bijzonder heden bestudeerd moeten worden, voordat een besluit genomen zal kunnen worden. De besprekingen van Dinsdag hadden slechts ten doel de verschillende reacties op het Nederlandse memorandum te leren kennen-. Georges Bidault (Frankrijk) gaf als zijn mening te kennen, dat instelling van een gemeenschappelijke markt, als door Neder land wordt voorgesteld, door een afzonder lijk verdrag geregeld dient te worden. In dit opzicht verschilde hij van mening met zijn Nederlandse collega, die te kennen gaf, dat de gemeenschappelijke markt in de statuten van de politieke gemeenschap dient te worden opgenomen als een van de doelen van deze gemeenschap. Belgische stem De Belgische liberale Senator Motz heeft Dinsdagmiddag voor de Rotary Club te Brussel een lezing gehouden over de Euro pese kolen- en staalgemeenschap, waarbij hij het Nederlandse voorstel tot instelling van een Europese tarief-unie ter sprake bracht. „Nederland, zo zeide hij, stelt zijn aan sluiting bij de Europese politieke gemeen schap afhankelijk van een gemeenschappe lijke Europese markt. Deze politiek is, al dus oud-minister Motz, logisch, indien men rekening houdt met de economische situa tie van Nederland, dat de laagste lonen in Europa heeft. Terwijl de Duitse bonds republiek, Italië, Luxemburg en België een liberale politiek voeren en ook Frankrijk pogingen doet om tot een liberalisatie te komen, past alleen Nederland een politiek van dirigisme toe. De heer Motz betwijfel de of het onder deze omstandigheden wel mogelijk is de Benelux te verwezenlijken. Nederland, zo merkte hij op, heeft het complex van een „nieuwe arme" en stelt zich tevreden met een levenspeil, dat lager ligt dan dat in de andere Europese landen. In alle landen van Europa stijgen de lonen langzaam maar zeker, behalve in Neder land." De A.N.P.-correspondent te Bonn meldt, dat het Nederlandse voorstel voor een Europese tarief-unie in de Duitse pers een goed onthaal heeft gevonden. Het nationale comité van de Chinese Volksrepubliek heeft zijn vierde zitting te Peking gehouden. In het midden staarn prémier Mao Tse Tung, voorts van links naar rechts vice~premier Chou-en-Lai, Li Che-Shen, Chen-Sha-Tung, Kuo-Mo-Ji secretaris-generaal en Li-Wai-Han. Nader wordt uit Rome gemeld: De zes ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa", die thans te Rome bijeen zijn, hebben de Frans-Duitse impasse over de vorming van een Europees leger ver broken en besloten dat het ontwerp in zijn huidige vorm aan de parlementen ter goed keuring zal worden voorgelegd. Hedenmiddag omstreeks half een is een Zweeds militair vliegtuig ter hoogte van het vliegveld Eelde bij Groningen neerge stort. De piloot kon zich door middel van een parachute redden. Hij liep slechts en kele schaafwondies op. Het toestel vloog in brand en werd geheel vernield. Vorige week Woensdag brak brand uit in de grote emballageloods van de Wilco- conservenfabrieken te Warffum. De schade beliep ruim een half millioen gulden. Thans is door de politie te Warffum ge arresteerd een chauffeur van de fabriek, die bij zijn verhoor heeft bekend dat hij de brand heeft gesticht. BONN (A.N.P.) De Duitse vice-voor- zitter van het hoge gezagsorgaan der kolen- en staal-gemeenscnap, Franz Etzel, heeft in een rede in Dusseldorp verklaard, dat het in de gemeenschap gerezen geschil over aftrek van belastingen bij exporten binnen de zes landen mogelijk door het hoge ge rechtshof zal moeten worden behandeld. Twee weken geleden heeft het Duitse lid van het kolen- en staalparlement, dr. Vik tor Preusker reeds aangeduid, dat Duits land ter opheldering van deze vraag een beroep op het hof zou moeten doen. Ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsrampen, die delen van Indo nesië hebben geteisterd en van de aard beving in Iran is door de Raad van Mos lems in Nederland het Islamietisch Ram penfonds opgericht. De aardbeving in Perzië kostte 1500 mensen het leven. Duizenden werden ge- isoleerd in de onmetelijke zoutwoestijn Kavix. Er is een dringende behoefte aan medicamenten. In Indonesië veroorzaakten Bandjirs de dood van ongeveer 350 men sen en duizenden werden dakloos. Ook hier wordt snel en efficiënt hulp geboden door het Indonesische Rode Kruis en het leger. De Nederlandse Hoge Commissaris in In donesië schonk 10.155 roepiah. Er is zeer veel hulp nodig. Het comité deelt mede ook op Nederland een beroep te durven doen, in weerwil van de ramp, „omdat we weten, hoe offervaar dig de Nederlander is, niet alleen, zoals nu, ten opzichte van zijn landgenoten,^ maar ook ten opzichte van andere landen-, en volkeren, dat is in het verleden genoeg' gebleken". Lucien Arréat De mens is mooi als hij werkt; hij is bijna altijd lelijk als hij zich vermaakt. (Réflexions et Maximes) Lea 10,N. R. F. Eli Chénévière IJm. 32 ƒ167,50; Joh. Polderman ƒ174,96; Mevr. den H. ƒ40,Dancing H. K. B. 22,-; G. M. G. te Bogor 20,—; S. 2,50; P. V. ƒ2,50; Opbrengst feestneuzen ƒ4,10; Ver jaardag Siem 10,H. K. A. C. opbrengst Amerikaanse verkoop taart op kienavond an Haarl. Klavarskribo Accordeon Club 70,Directie en personeel Garage Den 1-Iout ƒ250; Van een Zwitserse vriendin 17,24: Personeel en Directie fa. Keur en Sneltjes 1500; Via fa. Keur en Sneltjes van Dr. E. A. Stockholm 37,Verjaardag ƒ25,— De bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 59.7 millioen gulden. De avond tevoren was de stand 58.8 millioen. Een chèque van tienduizend dollar is heden aan Prins Bernhard, voorzitter van het Nationale Rampenfonds, overhandigd door de ambassadeur der Verenigde Sta ten de heer Selden Chapin. Deze tiendui zend dollar is geschonken door de afdeling Washington van de „Netherland-America Foundation". De afdeling Washington van de genoemde stichting heeft eerder al dui zend dollar aan het Rampenfonds gege ven. De in het eerste deel van Amsterdam- West ten bate van het Nationale Rampen fonds gevoerde stembusactie heeft volgens de tot nu toe bekende gegevens een be drag opgebracht van f 35.643,11. Het twee de gedeelte van Amsterdam-West komt Vrijdag aan de beurt. Bijna 40 percent Amsterdammers van kiesgerechtigde leef tijd hebben reeds aan de stembusactie deelgenomen. De actie heeft tot nu toe ruim f 98.000 opgebracht. Het KLM-personeel in binnen- en bui tenland heeft tot op heden f 165.000 bij eengebracht voor het Rampenfonds. De collecte, die op 8 Februari in de Her vormde Kerken werd gehouden ten bate van het Rampenfonds heeft in ongeveer 1300 gemeenten ongeveer iyz millioen gul den opgebracht, aldus heeft het Persbu reau van de Nederlands Hervormde Kerk medegedeeld. NEW YORK (Reuter) De nieuwe zit ting der Algemene Vergadering van de U.N.O. is Dinsdag te New York begonnen. De vorige, die in October 1952 begon, werd juist voor Kerstmis verdaagd. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, opende de zitting met een ver klaring, waarin hij het Koreaanse vraag stuk behandelde. Hij bracht in herinne ring dat de Algemene Vergadering in December vóór de verdaging, het door de Indische delegatie ingediende voorstel ter regeling van het Koreaanse geschil met een overweldigende meerderheid had goedgekeurd, doch dat de vertegenwoor digers der communistische staten het had den verworpen. Vervolgens las Pearson een boodschap van de Amerikaanse president, generaal Eisenhower, voor. De president verklaart hierin onder meer dat de afgevaardigden over „grote moge lijkheden tot bevordering van de zaak van de vrede" beschikken. Hij zegt voorts dat het hem „groot ge noegen doet de vertegenwoordigers der naties in de Verenigde Staten welkom te kunnen heten", hieraan toevoegend; „de U.N.O. heeft reeds veel bereikt en ik hoop dat zij in steeds sterker mate een doelmatig instrument voor het bewaren van de vrede zal worden". Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk dat zich reeds verscheidene dagen boven Frank rijk bevond, nam de afgelopen 36 uur sterk in betekenis toe en verplaatste zich langzaam naar Duitsland. Boven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's nachts plaatselijk lichte vorst voorkomt maar overdag de zon de temperaturen sterk doet oplopen en het weer een voorjaarsachtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de afgelopen nacht de bewolking, die de vorige dagen nogal hardnekkig bleek, te verdwijnen. Hoewel zich boven de Oceaan een vrij grote depressie-activiteit ontplooit, ziet het er naar uit dat ons land zich de eerste paar dagen binnen de invloedssfeer van het continentale hogedrukgebied zal blij ven bevinden, zodat op een aanhouden van het rustige en fraaie weer gerekend mag worden. irxrrnrrvy rr>noooocco MOOI WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Vannacht bijna overal temperaturen om het vriespunt en plaatselijk mist. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 26 Februari Zon op 7.33 uur, onder 18.14 uur. Maan op 15.56 uur, onder 6.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 Februari Hoog water: 1.59 en 14.23 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur. Donderdag 26 Februari Hoog water: 2.49 en 15.04 uur. Laag water: 10.35 en 23.01 uur

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1