Premiere van „Der FreiscMtz" door de Nederlandse Opera Tweede lening voor herstel rampschade waarschijnlijk Zwitsaletten Kort en bondig J Opvallende rol van Caspar Broecheler ^^Brieven aan de redactie Beroep op tegenzvaarderekening is niet uitgesloten Bloemendaal Amsterdamse Beurs Evert Vermeer sprak in Bloemendaal Santpoort PERIODIEKE PIJNEN! 5 Haarlems Dagblad Zuiderbadplan te duur, menen Zandvoortse raadsleden Jeugd vernielt versiering „Haarlem-Lichtstad" De H.O.V. met Brahms, Bruch en Mendelssohn Buitengewone voordrachten Economische Academie EERSTE KAMER - Genootschap tot Reclassering Borculo helpt Oudenhoorn aan nood-secretarie Bouw aanbesteed van openbare kleuterschool Parkeerhavens op de Zeeweg Operette-revue bij „Vrije Vogels" uitgesteld Verzending van zeepost Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagavond werd door de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg van Am sterdam de première van „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber gegeven onder muzikale leiding van Karl Elmendorff en regie van Georg Kallmann, met décors en costumes van Emil Preetorius. Verder geschiedde de opvoering met allemaal eigen krachten van het gezelschap. Wie het niet reeds wist, kon deze avond ervaren welk een ver rukkelijke partituur Weber bij het sprook jesachtige libretto van Friedrich Kind ge schreven heeft, al moge dan het slot enige uitzondering vertonen, doordat het geval door de tekstdichter moeizaam aan een blij slot geholpen werd. Maar wat een heerlijke soli en ensemblestukken krijgt men er in te horen, geconcipieert met zeld zaam theater-instinct! Bovendien kan men zich verbazen over het evenwicht tussen het realisme van de handeling en de ge heimzinnige machten van goed en kwaad. En wat betreft de practische eisen van de muzikale vorm: Webers romantische voor keur draafde er niet in het wilde op los, maar hield de musiceergeest van de num mer-opera in ere. Ik denk hierbij aan de beide aria's van Anchen, de eerste met hobo, de tweede met alt-obligaat, alsmede aan de Cavatine van Agatha, waarin de cello concerteert met de zangeres. Verder ook aan het schattige duet „Schelm halt fest!" en het Trio „Wie? Wass? Entsetzen!" in het tweede tafereel. Consequent roman tisch is Weber eigenlijk slechts in het tafereel van de Wolfskuil en we kunnen begrijpen dat dit sterke staaltje van muzi kale duvelarij de roeping van Berlioz, de Franse meester van de romantiek, bepaald heeft. Ik heb mij wel .eens afgevraagd of deze naieve vertelling, met haar woudsfeer en haar spel van reële en irreële figuren, haar geloof en haar bijgeloof, niettegen staande de heerlijke en zeer bevattelijke muziek van Weber, het in onze ijzeren tijd nog wel zou doen. Men heeft nu im mers een heel ander begrip van het „sterke verhaal" dan honderddertig jaar geleden. Maar deze welverzorgde opvoering van Webers meesterwerk gaf mij de stellige overtuiging, dat ook het publiek van nu er door geboeid zal worden. De macht van het geheimzinnige, die (precies als in het oeuvre van E. T. A. Hoffmann) in „Der Freischütz" zo'n overwegende rol speelt, heeft ondanks het sceptisme onzer dagen zijn aantrekking op het publiek nog lang niet verloren. Zulks bewees het hartelijk onthaal dat deze première genoot. In grote lijn hebben regisseur Hartmann en décorontwerper Preetorius de voor schriften van het libretto vrijwel gevolgd, voor zover de mogelijkheden reiken in de Amsterdamse Schouwburg, die niet speciaal als operatheater gebouwd en toegerust is. In de scène van de Wolfskuil kan het in grote theaters in het buitenland nog wel eens akeliger en spookachtiger toegaan. Maar het effect was hier toch ook niet gering; dit wist de regisseur te verkrijgen door concentratie op het gieten der „vrij- kogels" en wel onder mysterieuze belich ting. Alleen het verschijnen van Samuël, de Zwarte Jager, had meer geprononceerd kunnen zijn. De traditie om deze duivelse gestalte steeds in rode gloed te zetten, werd nagelaten. Bij het sterven van Caspar bleef dit effect eveneens achterwege. Ook in andere kleine détails werd van de voor geschreven actie en toneeldispositie afge weken; zo bijvoorbeeld bij het spotkoor in I, waar de regisseur het „sliep-uit"-gebaar bij het „he, he, he" niet te pas bracht, waar het tekstboek nochtans nadrukke lijk voorschrijft: „Rübchen schabend". Ook de optocht met de muzikanten kreeg men niet te zien en Agatha maakte, tegen voor schrift en traditie in, geen enkel knielend gebaar. Dat zijn van die soort vernieuwin gen, die toch geen winst brengen, evenmin als een binnenhuisdécor zonder dak, alsof de mensen in een ruïne wonen. Allemaal Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Verkort weergegeven) Achterwielen. Onlangs las ik een bericht dat een wielrijder zijn beide benen brak, omdat hij onder de achterwielen van een vrachtauto met aanhanger was terecht gekomen. Dergelijke berichten kan men dagelijks lezen en meestal zijn ze met dodelijke afloop. Dit gaat altijd, jaar in, jaar uit, regelmatig door, trots de verkeers- voorschriften. Wordt het nu niet eens tijd dat hieraan in de praktijk iets gedaan wordt. Met papieren voorschriften alleen is hiertegen niets te bereiken. Ik volg sinds jaien deze speciale ongelukken (en dan bedoel ik alleen de ongelukken die voor komen door de achterwielen van omnibus sen, vuilnis- en vrachtwagens) en kan u de verzekering geven dat zolang ik deze volg er minstens 1000 mannen, vrouwen en kinderen aan de onbeschermde vrij- draaiende wielen de dood hebben gevon den. Hieraan kan en moet men paal en perk stellen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de baanschuivers van de Amsterdamse tram, die al menigeen het leven hebben gered. Iets dergelijks, maar dan voor vrachtwagens etc. zou met een beetje medewerking van de eigenaar en desnoods van de regering op een niet »1 te kostbare manier toch ook voor vrachtwagens te maken zijn. L. D. W. goed en wel in een monlering, die conse quent synthetisch doorgevoerd is, maar niet als een uitzondering te midden van een décoropvatting in realistische zin. Overigens zijn die décors van Preetorius zeer mooi en suggestief romantisch in hun geslotenheid van hoog geboomte. De woud sfeer met haar geheimzinnigheden be paalt daardoor de gehele vertolking van het werk. Maar het lijkt ons te ver ge zocht de houtvester en zijn huisgenoten tot daklozen te maken, door dwars door het plafond te laten zien dat zij in het bos wonen. Greet Koeman moest wegens een aanval van griep clementie laten inroepen van haar vertolking van de Agatha-partij maar dat viel nog best rnee. Louise de Vries speelde het guitige Anchen heel pittig, maar zij mist de stemkwaliteit om naast het optimistische van die rol, ook het harte lijke ervan tot uitdrukking te brengen. Bo vendien toont ze de afkeurenswaardige neiging om op slechte Italiaanse manier de stem op te trekken. Zij had niettemin succes met haar Romanze en Aria, maar wij hebben met meer genoegen geluisterd naar de alt-solist in het orkest Louis Delachaux die haar als obligaatspeler zeer mooi secondeerde. Frans Vroons, als Max, had zijn beste momenten wanneer hij zich als helden tenor fors kon uitzingen. De Kasper van Caspar Broecheler was kapitaal. Niet alleen zijn nobel, markant geluid, maar ook zijn prachtige actie, maakte zijn creatie tot de sterkste van de hele bezetting. Gee Smith als Kuno, Gé Genemans als Kilian, Gerard Holthaus als Ottokar en Stanislaw Pieczora als de kluizenaar, waren zeer be vredigend. Louis van Gasteren, die als gast de spreekrol van Samuël vervulde, impo neerde in de Wolfskuilscène. Koor en or kest waren uitstekend, ook het groepje der bruidsmeisjes voldeed heel goed. Karei Elmendorff toonde er slag van te hebben de partituur, ook in de vocale ensembles, fraai van klank te realiseren. Alleen is hij in sommige tempi wel wat erg aan de langzame kant. Wanneer deze Frei- schütz-montering goed ingespeeld zal zijn en gezuiverd van enkele vlakjes, verdient zij ten volle een kasstuk te worden. JOS. DE KLERK. De Zandvoortse raad heeft gisteren een voorstel van B. en W. om het plan-prof. Zwiers voor een nieuw Zuiderbad beste- dingsklaar te maken aangehouden, omdat vele raadsleden van oordeel waren, dat het project in kwestie te duur zou zijn voor een rendabele exploitatie, mede in ver band met de hoge strandpachtgelden. De raad verzocht een onderzoek naar de mo gelijkheid, het plan in twee afzonderlijk- aanbesteedbare delen te splitsen (namelijk een voor de eigenlijke badinrichting en een voor het daarbij geprojecteerde restau rant) en prof. Zwiers tevens te vragen naar de extra kosten van zulk een twee ledig plan. Vandaag viert dr. K. H. E. Gravemeyer, in Zuid-Afrïka, waar hij voor de Neder lands Hervormde Kerk van dat land werkt onder de Nederlandse emigranten, zijn zeventigste verjaardag. In October vertrok hij uit ons land naar Zuid-Afrika om deze nieuwe taak op zich te nemen. Daarvóór had hij een belangrijk aandeel in de na oorlogse ontwikkeling in de Hervormde Kerk, van welker synode hij achtereen volgens secretaris en algemeen gedelegeerde was. Beroep op schoolhoofden Nauwelijks is een begin gemaakt met het plaatsen van de eerste versieringen in Haarlem-Lichtstad of de lieve jeugd is er al als de kippen bij geweest om te vernie len en te beschadigen. Zo werden een aantal „médaillons" (ga ten voor de verlichting) van de monumen tale entree bij de Fonteinlaan uitgetrapt en werd de verf afgekrabd. Ook werden schoolkinderen erop betrapt dat zij met stukken van de versiering weg liepen. Dit heeft het comité „Haarlem-Licht stad" aanleiding gegeven zich met een brief tot de hoofden der lagere scholen te wen den, waarin verzocht wordt om medewer king door de schooljeugd erop te wijzen, dat, nu iedereen zich inspant om Haarlem een bijzonder aanzien te geven, het niet aangaat dat de jeugd dit werk weer zo snel mogelijk vernielt. Het comité heeft ook de aandacht van de politie op het euvel gevestigd, maar het meent dat het paedagogisch inzicht der schoolhoofden meer en beter effect zal sor teren. VioolsolisteIda Handel Met de uitvoering van de ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn, het Vioolcon cert in g opus 26 van Max Bruch en de Symphonie No. 4 in e van Joh. Brahms werd de bezoekers van het gisteravond ge geven ledenconcert der H.O.V. vertrouwde muziek geschonken. Voor onze negentien- de-eeuwse muzikale voorouders echter waren die composities eenmaal noviteiten, die zij moesten verwerken. Dat zal hun ten aanzien van de ouverture en het genoemde vioolconcert weinig moeite gekost hebben, want Mendelssohn en Bruch waren zeker geen muzikale extremisten. Zij waren als scheppende kunstenaars opvallend even wichtig. Mendelssohn was meer klassiek georiënteerd dan Bruch, die meer open stond voor de warme expressie der roman tiek en die hiervan in zijn hartelijk, direct aansprekende vioolconcert getuigt. De moderne mens wil zich af en toe nog eens koesteren in de warme straling van Bruch's muziek, maar vaker nog zal hij de absoluut-muzikale schoonheid willen on dergaan, die Mendelssohn met zeldzaam vakmanschap in zijn ouverture heeft neer gelegd. Vooral wanneer die schoonheid tot hem komt in een uitvoering, zoals die gis teravond door de dirigent Toon Verhey en zijn H.O.V. werd gegeven. Prachtig gedé- tailleerd klonk de thematiek bij deze ver tolking. Maar even opvallend was hierbij de synthetische arbeid, die een waarborg werd voor een voortreffelijke eenheid. De beroemde violiste Ida Handel was de soliste in het concert van Bruch. Technisch volmaakt was haar spel, gaaf haar eigen lijk bescheiden toonvorming, bezield in derdaad maar met een opvallende reserve. Een meesterlijk besluit van haar optreden mocht de Finale genoemd worden. De toe hoorders waren opgetogen. Dit enthousias me gold eveneens de prachtig aansluitende orkestbegeleiding. De tweede helft van de avond was be stemd voor de uitvoering van de Sympho nie van Brahms, muziek die niet zo spoedig algemeen werd geaccepteerd. Brahms was vaak te persoonlijk in zijn werk en dit be trof dan speciaal de heel eigen verwerking van muzikale gedachten.. Toon Verhey gaf een geladen uitvoering van de symphonie. De instrumentale kleuren in de eigenlijk heel sobere bezetting kregen daarbij een treffende betekenis, zoals in het Andante en vooral ook in het unieke slotdeel: de Ciacona. P. ZWAANSWIJK De Academie voor Voortgezet Econo misch Onderwijs te Haarlem hoopt ook in dit voorjaar weer enige buitengewone voordrachten op algemeen economisch ge bied te organiseren, die behalve voor de cursisten ook voor andere belangstellen den toegankelijk zijn. De eerste dezer voordrachten vindt plaats op Donderdagavond in de aula van H.B.S. A. De heer J. E. Verwayen, leider van het financieel-economisch bureau van De Twentsche Bank N.V. te Amsterdam zal dan spreken over „De betekenis van het emissie-bedrijf voor de industriële ont wikkeling van Nederland". Na de inleiding wordt gelegenheid gege ven tot gedachtenwisseling. Zij, die deze voordracht wensen bij te wonen kunnen zich voor introductie in verbinding stellen met de administrateur der Academie, de heer J. C. Adam, Stuyve- santstraat 93, Haarlem, tel. 25505, dan wel met de secretaris van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs, de heer W. B. Reynen, dr. P. Cuyperslaan 2, Heem stede, tel. 38489. De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting van Financiën zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heren Branden burg en Geugjes van de C.P.N. lieten hun „tegen" aantekenen. De minister van Financiën, de heer Van de K i e f t, heeft onder meer medege deeld, dat de regering zich beraadt over de vraag of de overstromingsramp en de noodzaak tot financiering van het her stel van invloed zullen zijn op de belas tingvoorstellen. Dit overleg loopt zeer binnenkort ten einde. De regering zal dan definitieve mededelingen doen. De minister noemde het monetair even wicht van de grootste betekenis. Het is de plicht van de regering daaraan ook na de ramp alle aandacht te besteden. Voor de financiering van het herstel achtte de regering een lening noodzakelijk. Het xal niet mogelijk zijn het bij die eerste lening te laten. Volgens de minister zal de regering in de loop van het jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. De Amerikaanse regering bood aan onmiddellijk 200 millioen uit de tegen waarderekening ter beschikking te stellen. De Nederlandse regering heeft daarvan geen gebruik willen maken wegens de hieraan verbonden inflatoiré tendenz. Dat aan het aanbod de voorwaarde zou zijn ver bonden ook 300 millioen van die rekening voor defensie-uitgaven te besteden, zoals door de heer Geugjes (C.P.N.) was be weerd, moet met kracht van de hand ge wezen worden. Er wordt van het aanbod nog geen ge bruikt gemaakt. De mogelijkheid dat er binenkort een beroep op de tegenwaarderekening moet worden gedaan, is zeker niet uit te slui ten. Maar voorlopig gebeurt dit niet en wordt getracht op eigen benen te blijven staan. Voor de eerste maal na de noodlottige aanvaring met de „Willem Ruysin de Rode Zee is de „Oranje", die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging weer in Nederland aangekomen. De Oranje" in de sluizen te IJmuiden. Onder leiding van mr. Th. F. Raedt heeft de afdeling Haarlem van het Neder lands Genootschap tot Reclassering Dins dagmiddag in het gebouw van het Nut van 't Algemeen haar jaarvergadering gehou den. De secretaris, mr. C. Blankevoort, deelde in het jaarverslag mee, dat de hulp aan ontslagenen uit de strafgevangenis de grootste moeite vergen. Kwam de bevol king der Haarlemse gevangenis -vroeger grotendeels uit de arrondissementen Haar lem en Amsterdam, thans komt zij uit alle oorden van het land. Is de herziening van het strafstelsel een voordeel voor de juiste toepassing van de straf op de betrokkenen, anderzijds is daarmee de reclassering uit haar verband gerukt. In 1952 werden uit het gesticht aan de Harmenjansweg 45 per sonen ontslagen, die aan de zorgen der af deling waren toevertrouwd. De leeftijden van de delinquenten waren: twee beneden 20 jaar, een en twintig van 20 tot 30 jaar, twintig tussen 30 en 60 jaar en twee boven 60 jaar. De afdeling had ook genoeg te doen met de voorwaardelijk niet vervolgden. Vijftig personen kwamen onder toezicht. In to taal stonden bij de aanvang van 1952 on der het toezicht der afdeling 248 personen; op het einde van het jaar was dit getal geslonken tot 148. Van 6 voorwaardelijk veroordeelden en 1 voorwaardelijk invrij- heidgestelde moest de straf worden ten uit voer worden gelegd. De politieke delinquenten, 35 in totaal, gaven geen enkele aanleiding tot klachten. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer T. Dorrepaal, vermeldde een batig saldo. De periodiek aftredende bestuursle den de heren mr. N. Reeling Brouwer, J. H. Varekamp en mr. C. Blankevoort, wer den herkozen. De gemeente Borculo gaat zich in het bijzonder bezighouden met de schade, die de watersnood heeft aangericht in de klei ne gemeente Oudenhoorn op het eiland Voorne en Putten. Deze gemeente heeft zijn gemeentehuis geheel verloren zien gaan evenals Borculo indertijd tijdens de ramp als gevolg van de cycloon. Borculo zal zorgen voor een houten nood-secretarie met volledige in ventaris. Desgewenst zal hulp verleend worden bij het weer inrichten van het ge heel verloren gegane archief, terwijl ook anderszins, waar mogelijk, daadwerkelijke hulp verleend zal worden. Borculo stelde uit de gemeentekas een bedrag van onge veer 5000 beschikbaar voor bovenge noemd geschenk, nadat ter plaatse reeds 45.600.werd gecollecteerd voor de ge teisterde gebieden. In hötel Roozendaal te O verveen werd vanmorgen door de architect, de heer K. J. Aanstoot aanbesteed de bouw van een openbare kleuterschool aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout, hoofd mejuffrouw M. A. Bloemendaal. De hoogste inschrijf ster was de firma J. H. Baggerman te Bloemendaal met f 84.500.De aannemer H. N. P. van den Aardweg te Haarlem bleef als laagste in schrijver met f 70.940.zestig gulden on der de raming, die f 71.000.bedroeg. Er waren zestien inschrijfbiljetten ontvangen. De gunning zal geschieden door B. en W. van Bloemendaal. Slotkoers Openings. gisteren kersen 3-3 Ml Nederl.'47 95 96 A.K.U 162 162 184K 184)4 Philips Gloeil. 158% 158)4 Kon Petroleum 309 308 y, A'dam Rubber 89% 90 Holl. Amer Lijn 142 142 N. Scheepv. Unie 128 128 H.V.A 101)4 102)4 Deli Mij 79)4 79)4 Amsterd. Bank 170)4 170)4 Ned. Handel Mij. 159 159)4 Rotterd. Bank 159% 159)4 Twentsche Bank 168 168 Anaconda Copper 425/I6 43% Bethlehem Steel 53 a 52 Republic Steel 47)4 47)4 69% 69)4 22% 22)4 40% 41)4 Op een bijeenkomst, die Dinsdagavond door de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan was belegd, heeft het Tweede Kamerlid Evert Vermeer het woord gevoerd. Hij had als onderwerp van zijn toespraak gekozen: Niet terug, maar voor waarts. Gedurende meer dan een uur heeft de heer Vermeer gesproken over de situatie waarin ons land verkeert met betrekking tot de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Want van welke locale gebeurtenis die gemeenteraadsverkiezingen ook blij ken te zijn, zij zijn wel degelijk van belang voor het politieke leven in groter verband. Ondanks de spanning in de wereld en in het internationale politieke leven geloofde de heer Vermeer niet aan een direct oor logsgevaar, mede door de zich vormende eenheid op politiek-, sociaal- en economisch gebied. Ondanks alle spanningen staat Europa en speciaal West-Europa voor grote mogelijkheden. Een vergelijking makende tussen de Kamerverkiezingen van 25 Juni '52 en de komende gemeenteraadsverkiezingen op 27 Mei van dit jaar zag de Tweede Kamer afgevaardigde van de Partij van de Arbeid een onmiddellijk verband tussen de ko mende strijd en de voor de Partij van de Arbeid gunstige resultaten bij de laatste Kamerverkiezingen, waarvan naar hij zei nu nog de vruchten worden geplukt. An dere partijen trachtten het toen geleden verlies weer te boven te komen. Vervolgens hekelde de heer Vermeer de politiek in enkele andere partijen, met name die in de KVP, in welke partij naar zijn mening een grote vei'deeldheid heerst. Ogenschijnlijk heeft de Nationale Ramp een eenheid gebracht, maar de financiering van de schade zal bij de besprekingen in de Kamer, aldus de heer Vermeer, zeker leiden tot meningsverschillen als de scho ne woorden in daden omgezet zullen moe ten worden. Ten aanzien van de belastingpolitiek was het hem een raadsel hoe men in andere partijen pleit voor belastingverlaging en er tegelijk op aandringt op een betere oudei'domsvoorziening en een verhoging van de salarissen van hogere ambtenaren. En in deze vertroebelde sfeer proberen de andere partijen de aandacht van het volk af te leiden van de grote problemen van het ogenblik, aldus de heer Vexmeer. Evenmin onaangeroerd bleven de econo mische gevolgen van de groeiende bevol kingstoeneming, die de arbeidsmarkt voor zeer grote problemen stelt. Een openbare- werkenpolitiek zal er voor moeten zorgen, dat de wexkloosheid wordt terug gedron gen en als middel daartoe noemde hij de uitvoering van in portefeuille liggende plannen. Tenslotte wees de heer Vermeer nog op de noodzakelijke maatregelen, die ten gun ste van de middengroep genomen dienen te worden, en die welke in de plaats van de Noodwet-Drees voor een definitieve ouder- domsvei-zekering zullen moeten zorgen. De afdeling Santpoort van de Ax-beiders- zangvereniging „De Stem des Voïks" zong enige strijdliedei-en onder leiding van de heer H. Aafting. In de afgelopen maanden heeft perso neel van de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal af en toe gewerkt aan de aanleg van een aantal parkeerhavens langs beide rijbanen van de Zeeweg. Deze vluchtruimten zijn inmiddels gereed ge komen en hebben een lengte van gemid deld ongeveer 25 tot 30 meter. Aan elk der rij banen zijn vijf parkeerhavens aan gelegd en bovendien nog twee plaatsen bestemd als bushalten. Het ligt in de bedoeling, als Gedepu teerde Staten daarvoor toestemming ver lenen, om op de Zeeweg een stopverbod in te voeren. De bushalten zullen in zoge naamde inhammen worden opgesteld. De bushalte nabij de voorlaatste ingang van het Nationale Park de Kennemerduinen, gerekend komende van Overveen af, zal ongeveer honderd meter in deze richting worden verlegd. De halte ligt dan eveneens dichter bij het in de toekomst open te stellen gemeentelijke duinmeer aan de Zuidzijde van de Zeeweg. De op 27 en 28 Februari aangekondigde operette-revue, welke „Vrije Vogels", onderafdeling van de Vrijzinnig Christe lijke Jeugdcentrale, in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan zou geven, is thans uitgesteld tot hali April, BINNENLAND Het circus Frans Mikkenie zal een tour- née van acht maanden door West-Duitsland maken. Op 4 April zal in Berlijn de eerste voorstelling worden gegeven. Het circus Fx-anz Althoff zal gedurende vijf maanden voorstellingen in Nederland geven. De pre mière is op 13 Mei te Rotterdam. HAARLEM EN OMGEVING Op 5 Maart hoopt de heer H. Jacobs, werkzaam als lettergieter op de afdeling lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem zijn zilveren jubileum te vieren. De heer F. Heesemans werkzaam als beambte van de afdelipg verificatie (kluis bank) van Joh. Enschedé en Zonen Gra- sche Inrichting N.V. te Haarlem, hoopt op 10 Maart de dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar bij deze vennootschap in dienst trad. Mevrouw Riek BonsetHorst zal Don derdag 26 Februari voor de patiënten van sanatorium „Brederodeduin" oude volks balladen en legenden voordragen. Zondagmorgen 1 Maart zal ds. Jac. Verboom, Vrij Evangelisch predikant te 's Gravenhage de nieuwe voorganger der Vrije Evangelische gemeente te Haarlem, Evangelist A. H. van Gent als zodanig be vestigen. Daarna zal de heer Van Gent zijn intreewoord uitspreken. De dienst, waaraan het zangkoor Asaf medewerking verleent, wordt gehouden in het gebouw Bethel aan de Voorhelmstraat. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt de moeder, wier kind in de Landzichtlaan een portemonnaie heeft ge vonden, zich voor het geven van inlichtingen bekend te maken bij de afdeling recherche op het bureau van politie, Raadhuisstraat 27 te Heemstede. B. en W. van Heemstede vragen de i-aad een crediet van vijftienhondex-d gulden ter verbetering van de kantoorruimte in het verversingshuis in Groenendaal. De op 8 Februari uitgestelde toneel avond van de Overijselse, Gelderse, Drentse vereniging „De Oosthoek" is vastgesteld op Zondag 1 Maart in restaurant Dx-eefzicht. De opbrengst komt ten goede aan het Rampen fonds. De Dinsdag op het terrein aan de Don kerelaan te Bloemendaal gespeelde voetbal wedstrijd tussen de politie-elftallen van Bloemendaal en Heemstede is geëindigd in een zege van 3—2 voor de thuisclub. De wethouder van Onderwijs en Per soneelszaken der gemeente Bloemendaal, mr. F. P. Th. Rohling, zal Maandag 2 Maart geen spreekuur houden. Het Nederlands Instituut van Belasting consulenten houdt Zaterdag in het Minerva- paviljoen te Amsterdam zijn derde belas tingconsulentendag. De heer J. L. F. Engel hard, belastingconsulent te Haarlem, houdt een inleiding over: Consequenties van boe delscheiding met betrekking tot de praktijk van de belastingconsulent. De voorzitter, de heer B. Schippers te Heemstede, spreekt over: De toekomstmogelijkheden van het belastingconsulentenberoep. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: ...'n Z.W/TSAL preparaat/ Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart), Nieuw Gui nea: m.s. „Amstelkroon" (5 Maart), Neder- lanadse Antillen: s.s. „Boskoop" (2 Maart), Suriname: m.s. „Nestor" (4 Maart), Zuid- Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Arundel Castle" (28 Februari), Canada: m.s. „Noordam" (5 Maart), Zuid-Ameiika: s.s. „Andes" (28 Februari), Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (28 Februari). Haarlem. 24 Febr. "'53 ONDERTROUWD: 24 Febr.: H. Aartsen en R. E. M. van Leeuwen Koemayas. A. J. Be- neker en G. L. Bosman. C. B. Goedhart en E. West. BEVALLEN van een zoon: 22 Febr.: M. Tijssen—Horn. 23 Febr.: L. L. de Vries Ingram. H. W. C. van WijkRoeland. H. J. SchoorlKoridon M. J. HaverkortVan Wijngaarden. BEVALLEN van een dochter. 21 Febr. A. PieHogenhout. 23 Febr.: C. J. van der WielVan Warmerdam. M. M. J. Jansen— Smit. S. Bokma—Wiersma. E. CorbaEbs- kamp. 24 Febr,: M. List—Dweelaard. A. Boot —Takken. OVERLEDEN: 21 Febr.: P. Moog, 76 jaar, Scheepmakersdijk. 22 Febr.: W. B- Groene- veld. 70 jaar, Stuyvesantstraat. D. Giessel- bach, 75 jaar, Lange Heerenvest. 23 Febr.: J. de Wit, 77 jaar, Westerhoutpark. H. van Waard, 80 jaar, Leidsevaart. W. R. Junge, 4 mnd., Grebberstraat. A. Kaspers—Menkema, 80 jaar, Spaansevaartstraat. -

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7