Wijdvertakt complot faalde door onderlinge ruzies Prof. Schlichting voorzitter van de Nederlandse Raad IB.©.©. „Het Hemelbed" van Jan de Hartog Crematie ir. P. C. J. Vos Scheepsbotsingen in de mist De radio geeft Dinsdag Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Wereldnieuws Het proces tegen Sultan Hamid II GetuigeNajoan noemde ook de namen Van der Plas en Buurman van Vreeden dep MORRIS defmycu fuuj! Europese Beweging Rede van de heer Serrarens - TocU ió het zo MAANDAG 2 MAAET 1953 2 BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kerkelijk Nieuws KEI P Gr. Houtstraat 137 naast Luxor Reünie oud-leerlingen H.B.S.-B te Haarlem De dollar DJAKARTA, (Aneta) Onder even grote belangstelling als Woensdag is Zater dagochtend de behandeling van de zaak tegen Sultan Hamid H voortgezet in een zitting, welke zich bepaalde tot het ver hoor van de 35-jarige getuige Frans Na joan, afkomstig uit Menado en thans werk zaam als rechercheur bij de criminele re cherche op het hoofdbureau van politie in Djakarta. Deze verklaarde in December 1949 in de A.P.R.A.-beweging te zijn ge- infiltreerd om er gegevens over te ver zamelen op bevel van zijn chef, luit-kol. Agerbeek van de militaire inlichtingen dienst. Zijn uitvoerige verklaringen gaven van Westerlings beweging de indruk van een wijdvertakt complot dat echter in zijn hoofdopzet: omverwerping van de rege ring, faalde door de onderlinge ruzies. Wat de Sultan betreft waren deze verklaringen ongeveer in overeenstem ming met wat deze zelf reeds bekend had. Verder werden onder de velen met wie Westerling, deze getuige had gezegd, contact te hebben opgenomen, ook de na men genoemd van de heer Ch. O. van der Plas, die vóór de souvereiniteitsoverdracht regeringscommissaris voor bestuursaange legenheden in Oost-Java was, en van ge neraal Buurman van Vreeden, destijds be velhebber der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. De A.P.R.A.-beweging van Westerling had volgens Najoan ten doel behalve de omverwerping van de regering van de R.I.S., ook het bestaan te waarborgen van de minderheidsgroepen, namelijk de Indo- Europese, de Ambonese en Menadonese groepen. Op Westerlings advies waren er pam fletten opgesteld voor de Menadonese en Ambonese bevolkingsgroepen, die zouden moeten bevatten, dat „de regering van de R.I.S. onder leiding staat van collabora teurs, corrupte personen en opportunisten, hetgeen niet toelaatbaar is". Voor de Am bonese bevolkingsgroep zou het pamflet de suggestie moeten bevatten, dat zij zich moesten verenigen, omdat zij in gevaar verkeerden door Java onderdrukt te worden. Temperament Terwijl Westerling en de zijnen hierover een bespreking hadden, kwam kolonel Simatupang, chef-staf der In donesische strijdkrachten, voorbij. Op dat ogenblik bleek Westerling reeds het plan te hebben opgevat, deze te doden. Onmiddellijke uitvoering van dit plan zei Najoan slechts te kunnen hebben voorkomen door te zéggen, dat de voorbijganger iemand anders was. Najoan verhaalde vervolgens het plan voor de aanval op Bandoeng en voor de aanval op Djakarta, waarvoor 400 man van de volledig bewapende speciale troe pen naar Djakarta zouden moeten gaan. Dit plan mislukte volkomen. In Djakarta kwam slechts een klein deel van de nodige wapens ter beschikking. In de ochtend van 23 Januari 1950, de dag van de aanval op Bandoeng was Wes terling in Djakarta. Daar brachten een zekere Klaassen en Samuel het bericht, dat Bandoeng door de A.P.R.A. was aan gevallen en om 1 uur 's middags nog door de A.P.R.A. bezet werd gehouden. Vervolgens verhaalde de getuige van de ontmoeting tussen Westerling en Sultan Hamid II, waarbij de Sultan had gezegd, dat hij de aanval op Bandoeng politiek verkeerd achtte. De Sultan zou Wester ling hebben verzocht de orders te gehoor zamen en niet koppig te zijn. Hamid had op dat tijdstip Westerling de opdracht ge geven de ministerraad aan te vallen. Na joan moest de aanval leiden en de drie defensie-autoriteiten (Sultan Hamengku Buwono, Alin Budiardjo en Simat Upang) dood schieten direct bij binnenkomst van de zaal en vervolgens Sultan Hamid II in zijn voet schieten. Westerling aanvaardde de opdracht en besprak voorts met Najoan de wijze van uitvoering. Najoan alleen zou niet in staat zijn de aanval uit te voeren, omdat hij niet over wapens beschikte. Hij zeide later op de avond om 8 uur het plan tot uitvoering te kunnen brengen. Najoan verklaarde te weten, dat de kabinetszitting om acht uur afgelopen zou zijn. Om acht uur zocht hij Sultan Hamid in Hotel des Indes op om hem op de hoope te stellen van het feit, dat de aanval niet was doorgegaan, omdat de zitting reeds was afgelopen. Hamid was niet in Hotel de-- Indes aanwezig. Hij was naar een receptie. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN Tijdens een dichte mist is Zondag het ruim 2000 ton metende Noorse vrachtschip „Baalbek", dat op weg was van Londen naar Valencia, bij de Engelse kust tegen een drijvende luchtafweer-installatie ge botst. Deze installaties werden tijdens de oorlog gebouwd. Zij bevinden zich onge veer acht kilometer uit de kust in zee. Door de botsing is de afweerinstallatie gezonken. Zes personen, die belast waren met de bewaking, worden vermist. De „Baalbek" liep vrij ernstige schade op. Nieuw schip gezonken In de Oslofjord zijn Zondagmiddag de 2500 ton metende „Dinna" en de 3000 ton metende „San Miguel" van de Noorse rede rij Fred Olsen met elkaar in botsing geko men. De „Dinna", die haar eerste reis maakte, is gezonken. De opvarenden zijn door het andere schip gered. Gestrand Op de Oostpunt van Schiermonnikoog is Zondag een Frans stoomschip gestrand. De sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen op Terschelling zal trachten het schip bij hoog water vlot te slepen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.i5 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgeL 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek, j.2.30 Land- en tuinbouw- medeaelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 27.30 Orgel. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Arabië. Verleden. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fan fare-orkest. 19.25 Reportage. 19.35 Gitaar muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Moet je horen. 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelin gen. 22.35 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 293.15 New York Calling. 23.20 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Blaaskwintet en solisten. 10.45 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Zang en piano. 14.25 Promenade Orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.30 Piaten. (20.0520.10 De gewone man). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool en piano. 22.00 Orkest en solisten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Gastenboek: Sport-demonstra- tie; Actualiteit; Weerbericht; Nederlandse volksliederen en dansen; Volksdansen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse liederen. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Platen. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Uitzending voor de U.N.O. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Kamerorkest en soliste. 20.50 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (224 in 49 m.). Na Zaterdag een reprise te hebben ge geven van „De Waaierpatience" van Henri Troyat (waar in Lucas Wensing de door ziekte verhin derde Frits van Dijk verving) kwam het Rotterdams Toneel gisteravond in Haar lem met „Het Hemel bed" van Jan de Har tog, welk stuk eind 1951 in New York een triomftocht over de gehele wereld be gon. Het wordt thans, als ik het wel heb, in ongeveer vijftig lan den tegelijk vertoond. De redenen van dit succes zijn niet zo moeilijk te vinden. Commercieel be schouwd is het met zijn twee personen en eenvoudig décor bijzonder aantrekke lijk en weinig risico vergend. Bovendien zijn de beide rollen, met de geleidelijke evolutie van jeugd tot ouderdom, voor iedere acteur en ac trice met fantasie kluiven om de vin gers bij af te likken. Maar de voornaam ste oorzaak van de populariteit schuilt natuurlijk in het met grote flair behan delde onderwerp. Jan de Hartog geeft in zes tafrelen een oppervlakkige bloemle zing uit een 35-jarig huwelijksleven met zijn kleine genoegens en verdrietelijkhe den. De ontkledingsscène in het begin, met de vele pikante zinspelingen, het de monstreren van nachthemden, slaapmut sen en kanten onderrokken, brengt ieder een al direct in de juiste stemming voor het savoureren van de verdere komische of sentimentele observaties op vertrouwd terrein: de verwachting van het eerste kind, de ruzie om de andere vrouw, de zorgen over het snel tot volwassenheid rijpende nageslacht, het gevoel van een zaamheid en leegte bij de echtgenote naar mate het aanzien van de man die men om onnaspeurlijke redenen als een groc* schrijver moet aanvaarden in de maat schappij toeneemt. De talrijke verkleed partijen ter suggestie van een periode, waaraan men met een soort meewarige vertedering terugdenkt, doen de rest. Erg oorspronkelijk is dit alles niet. Maar men zal moeten toegeven dat Jan de Har tog een geboren verteller is, die de men sen op een prettige manier weet bezig te houden. Bij ieder bezoek aan ons land beklaagt hij er zich niettemin over dat zijn werk in het buitenland zo veel meer waardering vindt dan hier en misschien is het daarom wel aardig op deze plaats een vertaling af te drukken var, hetgeen George Jean Nathan, de gezaghebbende deken van de Amerikaanse critici, over „The Four- poster" (zoals de oorspronkelijke titel van dit eerst in het Engels geschreven stuk luidt) in het maandblad Theatre Arts na de première in New York publiceerde: Uit lange ervaring weet men lang van tevoren iedere draai van de geschie denis. Het grootste plezier van de toe schouwer wordt gewekt door de spelkwa- liteiten van de optredenden. Maar zelfs met goede acteurs is er, om de belang stelling gedurende een gehele avond le vendig te houden, een derde karakter no- Hij en zij op het hemelbed. dig, genaamd: geest. Die ontbreekt echter, vandaar dat men het gevoel heeft ver scheidene uren in gezelschap te verkeren van twee aardige mensen, die een tamelijk plezierige conversatie met u voeren, doch zonder een verkwikkend drankje in het vooruitzicht". En Nathan besluit zijn recensie met een uitspraak te citeren van Don Herold, die conversatie de langzaamste vorm van menselijk contact heeft genoemd. Zijn laatste woord is: „Het daaruit voort vloeiende minimum aan wezenlijke dra matiek draagt alleen maar bij tot de le thargie van het geheel". Wij kunnen hier asn toevoegen dat deze revue van het echtelijk leven door Ko van Dijk en Lily Bouwmeester uitmuntend werd gespeeld, met uitzondering misschien van het door een enigszins ordinaire toon ontsierde derde bedrijf. Hoogtepunt was het laatste deel van de vertoning met de beide schui felende oudjes bij het afscheid nemen van de woning, waarin zij ondanks alles zo gelukkig zijn geweest. Vooral aan de veel zijdige typering van de egocentrische man met zijn pathetische overdrijving en min zame aanhankelijkheid zal men met ge noegen terugdenken. Frits van Dijk heett in zijn regie de kluchtige elementen soms wat al te zwaar aangedikt, hetgeen ove rigens het plezier van de zaal allerminst scheen te hinderen. DAVID KONING ADVERTENTIE Doflstraat 39. 'Haarlem Tri.*'li???!:»' De heer P. J. S. Serrarens heeft in de hedenmiddag in Den Haag gehouden bui tengewone algemene vergadering van de Nederlandse Raad der Europese Beweging in de Rolzaal der grafelijke zalen aan het Binnenhof, voor het laatst de voorzitters hamer gehanteerd. Omdat ander Europees werk hem opeist, heeft de heer Serrarens gemeend te moeten terugtreden om plaats te maken voor een nieuwe man, die zo als liij in zijn openingsrede zeide „aan het werk van morgen leiding moge geven". Op voorstel van het praesidium en het uit voerend comité werd in zijn plaats be noemd prof. mr. L. G. A. Schlichting te Nijmegen. De heer Serrarens zeide in zijn openings rede onder meer: „Toen in 1948 deze zelfde historische zalen gonsden van het Congres van Europa, kon men constateren, dat er een beweging van Europese vólken in wor ding was en dat de politieke leiders dier volken daarvan de leiding namen. Europa manifesteerde de wil tot eenwording en een jaar later kwam de Raad van Europa tot stand. De Raad van Europa droeg het „vitium originis" mee, de tweeheid der Europese conceptie op het vasteland en die van En geland en de Scandinavische landen: Een deel streefde naar een vérgaande integra tie der Europese staten, naar het vormen van een nieuw en toch in de grond zo oud geheel: Europa, terwijl de anderen niet verder konden komen dan een samen werking-naar oud recept. Het grote bezwaar van coöperatie zonder werkelijke integratie is, dat zij uitsluitend goed functionneert, zolang moeilijkheden uitblijven, terwijl zij ineenstort zodra zij tot een vrijwel onmisbare voorwaarde voor herstel is geworden.Integratie is iets nieuws en iets anders. Integratie betekent een op offeren van een deel der nationale souve- reiniteit. Daarom haalde spreker prof. Van den Brink aan, die betoogt: „Dat in de dis cussie over integratie wel eens te veel over het hoofd wordt gezien, dat de souvereini- teit van vele Europese staten tot nu toe weliswaar formeel niet of nauwelijks is aangetast, maar dat zij in materieel opzicht, ook zonder integratie, wel degelijk is uit gehold." Engeland heeft een kans gehad te bewij zen, dat de wil tot samenwerking zo sterk was, dat men ook in de oude vorm van coöperatie tot grote dingen zou kunnen komen. Engeland heeft niet gewild. Toen bleek, dat in de praktijk de Raad van Europa met verlamming geslagen was, hebben node de zes gekozen, Europa te maken zonder Engeland. Wij schrijven En geland voor Europa nog niet af. Maar wij zien de noodzakelijkheid, met alle zorg en alle kracht te bouwen aan het huis van het kleine Europa. Volgende week wordt in Straatsburg het ontwerp voor een Europese grondwet aan geboden. Dit is het vraagstuii, dat zichzelf inschrijft als punt 1 op de agenda van Eurooa en daarmee als punt 1 op de agenda der Europese beweging. De Europese beweging staat voor zwaar werk, maar waarvan zij de noodzaak kent: De dijk moet dicht, de dijk, die Europa be schermt, die Europa maakt tot een polder van welvaart", aldus besloot de heer Ser rarens. Resolutie De vergadering werd voorts een concept resolutie voorgelegd. Deze werd toegelicht door de voorzitster van de politieke com missie, mej. dr. M. A. M. Klompé. De reso lutie herinnert aan de verklaring van de Nederlandse Raad, gedaan te Zwolle op 16 Mei 1952, waarin hij op de spoedige tot standkoming van een politieke gemeen schap heeft aangedrongen en zijn volle steun heeft toegezegd aan de internationale actie der Europese beweging, die ten doel had de vorming van zulk een gemeenschap te bevorderen. De ontwikkeling der laatste jaren heeft duidelijk aangetoond, aldus de resolutie, Ned. Herv. kerk Beroepen als pred.-voorganger voor de Herv. Evangelisatie te Naaldwijk G. v. Doorn te Terheyde (Z.H.); te Ameide en Tienhoven A. Klein Kranenburg te Koot wijk. Bedankt voor Wageningen (toez.) N. den Oudsten te Alkmaar. Bedankt voor Rouveen (toez.) W. Vroeg- indewey te Bleiswijk. Beroepbaarstelling. De heer A. Th. Roth- fusz, cand. te Delft stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Tweetal te Assen (3e pred.pl.) K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar en K. Vegter te Noord-Scharwoude. Bedankt voor Lekkerkerk H. C. Ende- dijk te Wormer. Geref. gemeenten Bedankt voor Benthuizen K. de Gier te Lisse. 41. „Kom aan boord!", riep de piloot, zodra zijn vliegtuig het bootje van de spionnen bereikt had, „opschieten!" Dit lieten de boeven zich geen twee keer zeg gen. Dank je, vliegtuigman", zei de kleine met een stem, zo zoet als een wesp in de honing, wij schieten op". Bij die laatste woorden voelde de grote onbewust naar de bult in zijn jaszakwaar zijn machine pistool was verborgen. „Laat ze er niet in!", riep Pat O'Nozel wanhopig, „het zijn spionnens!" „Ha, ha!", lachte de kleine, „hij maken grapjes!" „Stilte!", riep de piloot, „allen binnen?Dan stijg ik op!" En met luid geronk verhief het vliegtuig zich boven de golven. „Denk er om", waar schuwde de piloot nog eens, „jullie houden je kalm daar achter. Ik wil onder het vlie gen niet gestoord worden!" Dus werd de piloot niet gestoordmaar achter zijn rug speelde zich in stilte een drama af. Pat keek voor de zoveelste keer in de loop van het machinepistool, waar hij zo lang zamerhand een hekel aan begon te krij gen. „Geef geheime documenten", fluis terde de grote spion hees, „of ik maak zeef van jou!" dat de economische en politieke eenwor ding van Europa niet te scheiden zijn. Waar vroeger het accent meer werd gelegd op de economische integratie, blijkt thans bij sommigen een neiging aanwezig om deze voorlopig ten gunste van de politieke aan eensluiting te verwaarlozen. De raad wenst daarom met nadruk te verklaren, dat de staatkundige eenwording van Europa met een toenemende economische eenwording gepaard moet gaan. De positie van de parlementaire organen der gemeenschap dient zodanig te zijn, dat zij een doeltreffende controle kunnen uit oefenen op het beleid der Europese over heidsorganen. Het evenwicht, dat binnen de gemeen schap dient te bestaan niet alleen tussen de grotere en de kleinere landen, maar ook tussen de grotere landen onderling, maakt een twee-kamerstelsel noodzakelijk. De Kamer der Volken moet dan als een ver tegenwoordiging der deelnemende volken, de Senaat als een vertegenwoordiging der statenleden worden gezien. Hieruit vloeit in beginsel de wenselijkheid voort, dat elk der staten-leden over een gelijk aantal ze tels in de Senaat beschikt, terwijl de zetel verdeling in de Kamer der Volken wordt beïnvloed door het inwonertal der ver tegenwoordigende landen. De raad is er zich van bewust, dat de voorgenomen rechtstreekse verkiezingen voor de Kamer der Volken in het huidige stadium nog geen waarlijk Europees karak ter zullen dragen, aangezien het nationale element daarbij vooralsnog een overwegen de rol zal spelen. Hij verwacht daarom, dat tijdens de eerstkomende jaren aan het vraagstuk der Europese meningsvorming door alle betrokken groeperingen de nodige aandacht zal worden besteed. De raad wil tenslotte verklaren, dat de Europese politieke gemeenschap op zand zal blijken te zijn gebouwd, tenzij aan de geestelijke en culturele grondslagen der eenheid evenzeer aandacht wordt geschon ken als aan stoffelijke zaken. Slechts een ook geestelijk vernieuwd Europa zal, teza men met zijn bondgenoten in de Atlantische gemeenschap en in de gehele vrije wereld, zijn roeping kunnen vervullen. ADVERTENTIE "WTnTTTT" Niet krabben. De helder vloel- il I" 1 I En bare D.D.D. kalmeert de jeuk UUUAl ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN L UlCp 1JJ UP 11U1U \J\Jk 1GU Het marmeren podium van de aula in Velsens crematorium was Zaterdagmiddag bijkans te klein om alle bloemstukken een plaats te geven rond de baar van de Maan dag overleden directeur der Fokkerfa brieken, ir. P. J. C. Vos en de belangstel lenden konden nauwelijks een plaats vin den in de blanke rouwkapel voor de laatste eer aan deze bekende op 49-jarige leeftijd overleden promotor der luchtvaart. Temidden van die bloemenweelde lag voor de katafalk een grote krans van het Koninklijk Paar en onder de ruim vijf honderd mensen in de stoet bevonden zich niet alleen de Nederlandse chef-lucht machtstaf, maar ook vele buitenlandse chefs van militaire missies. Uit naam van de familie voerde de heer J G. Bos het woord, waarna de regerings gedelegeerde bij Fokker, de heer J. B. B. Everts, voorzitter van de raad van toe zicht, zijn innige deelneming met dit ver lies jegens de nabestaanden onder woor den bracht, om vervolgens het verlies voor het bedrijf zeer zwaar te noemen. „Mede dank zij hem heeft Nederland zich zijn huidige plaats verworven in de internationale vlieg-gemeenschap en hij was mede debet aan de grote goodwill, die de vliegerij zich heeft verworven", zei de heer Everts. Namens de directie sprak de heer H. During, als vertegenwoordiger van de personeelsraad tekende de heer J. v. d. Heijden de thans overledene als een uiter mate humaan patroon, die in de fabriek warme belangstelling voor de werkende mens aan de dag legde en prof. dr. ir. W. T. Koiter herinnerde aan het grote aan deel, dat de heer Vos had in het werk van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling, uit welks naam hij het woord voerde. Onder de tonen van Chopin's Marche funèbre daalde de kist en met het „bevrij dingsmotief" uit de vijfde symphonie van Ree'hoven werd deze plechtigheid afge sloten. Raad. De Britse raad voor de bevordering van de internationale handel, een par ticuliere organisatie, die verleden jaar tot stand kwam, heeft een rapport ge publiceerd. Daarin wordt gezegd, dat er voor de technische industrie van Enge land een inzinking zal komen, tenzij er meer naar de Sovjet-Unie, China en andere communistische landen zou wor den uitgevoerd. De marktmogelijkheden in deze landen, die geboden worden door de constructie- en industrialisatie-pro gramma's in die landen, moeten ernstig overwogen worden, zo zegt het rapport. De markten in de Oostelijke landen zouden de Engelse technische industrie volgens de raad gedurende vele jaren, die komen gaan, kunnen bezighouden. De raad staat onder leiding van Lord Boyd Orr. Cominform. Volgens de correspondent van het Britse blad „Observer" te Belgrado is sinds Woensdag te Sinaia (Roemenië) een bijeenkomst van de Cominform aan de gang. die wordt bijgewoond door alle Russische ambassadeurs in de met Rus land verbonden staten, alsmede door een belangrijk lid van het Russische Politbureau. Bezoek. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, is Zater dag te Washington aangekomen voor een vierdaags bezoek, waarbij hij bespre kingen zal voeren met president Eisen hower en minister Dulles. Hij is de eer ste Europese minister van Buitenlandse Zaken, die door Eisenhower wordt ont vangen sinds deze president werd. Arrestatie. Bij de betogingen, die Zaterdag te Karatsji zijn gehouden tegen de secte der Ahmadieten en tegen de minister van Buitenlandse Zaken Zafroellah Khan, die lid van deze groep is, zijn 179 personen aangehouden. De 721 perso nen, die bij soortgelijke ongeregeldheden Vrijdag waren aangehouden, werden in vrijheid gesteld, nadat zij met vracht auto's in de woestijn. 10 kilometer bui ten de stad, waren gebracht. Brand. Bij een hevige brand zijn Zater dagavond de Gaumont-filmstudio's in Parijs volkomen in de as gelegd. Dank zij het optreden van alle beschikbare brandweerafdelingen kon voorkomen worden, dat het vuur zich op grote schaal uitbreidde tengevolge van een krachtige wind. Volgens voorlopige schattingen loopt de schade in de mil- lioenen. De studio's waren een jaar ge leden door de Franse televisie overge nomen. Men had Zaterdag nog gewerkt aan de opname van een film voor het televisienet. Vonnis. Een militair gerechtshof te Bor deaux heeft Michael Hambrecht, een gewezen functionaris van de Gestapo, tot de dood veroordeeld. Hij wordt beschul digd van het neerschieten van meer dan 100 Franse gijzelaars. Zijn medewerker, Joseph Kitz, kreeg tien jaar dwangar beid. Franz Wullinger werd bij verstek tot de dood veroordeeld. Formateur. De Oostenrijkse volkspartij beeft Zaterdag ex-kanselier Figl' aan gewezen als kabinetsformateur. Figl was kanselier van 1945 af. Vrijdag had de Oostenrijkse president, Körner.de volks partij verzocht een kabinetsformateur aan te wijzen. Bij dit verzoek gaf hij de wens te kennen, dat wederom een coa litiekabinet van de volkspartij en de socialisten gevormd zou worden. Presi dent Körner heeft Figl daarop tot kan selier benoemd en hem opgedragen een regering te vormen. Verbetering. Belgische bladen berichten, dat de gezondheidstoestand van Koning Boudewijn verbeterd is. De Koning heeft enkele malen een wandeling kun nen maken in het park van Laeken en denkt deze week weer bezoekers te kun nen ontvangen. Begrafenis. Zaterdag is onder grote, be langstelling het stoffelijk overschot van ex-maarschalk Gerd von Rundstedt in Hannover ten grave gedragen. Onder de meer dan 2000 aanwezigen bevonden zich een tiental ex-generaals en voorts an dere ex-militairen. Velen hadden oude uniformjassen aan. ADVERTENTIE Hatbrllleglas waardoor U batar riet dat levert De jaarlijkse reünie van „De Garde", de oud-leerlingenvereniging van de Eerst H. B S.-B. te Haarlem, wordt op 28 Maart in „De Leeuwerik" gehouden. Na het diner zal onder leiding van Frans Hesmerg „Vrachtschip De Volharding" wor den opgevoerd. Daarna is er bal tot twee uur met „The Dixieland Wanderers". De politie te Rotterdam heeft veertien personen verhoord die verdacht worden van diefstallen aan boord van het Nederlandse m.s. „Mataram". Het zou gaan om 100.000 sigaretten, twee radiotoestellen, een rol tex tiel en een partij stuwhout. TOEN de Verenigde Staten hun onaf hankelijkheid hadden verkregen, wil den zij uiteraard ook een eigen munt heb ben. En omdat de Amerikanen een nieuwe munt gingen maken, wilden zij daaraan ook een nieuwe naam geven. Zo gaat dat. De debatten die over de toe komstige munt in het Congres f werden gevoerd, waren lang en heftig, maar zodra het beestje bij de naam moest wor den genoemd, wist men niets beters te bedenken dan „unit", wat zoveel betekent als „een heid", eenheid van betaalmid del dus. Een woord dat uitblonk door ar moede, maar dat viel de meesten niet op. In die dagen we spreken hier over 1792 was Hamilton minister van Finan ciën, een man niet alleen van groote be kwaamheden, maar ook met brillante sprekers- en schrijverstalenten. Bij het woord „unit" zal hij ongetwijfeld een nare smaak in de mond hebben gekregen en het verbaast ons dan ook geen ogenblik dat hij dit woord op het laatste moment uit de tekst van de wet schrapte en door een wat minder geestloze naam verving. De remplagant was in dit geval het woord „dollar En zo werd de splinternieuwe munt met een bijzonder oud woord be- naamd. Want hi 1519 werd in Jachymow, in Bohemen, de munt geslagen die Hamilton eeuwen later bij de geboorte van de dollar fe peet liet staan. Het ver- band hiertussen zal u ogen blikkelijk duidelijk worden, zodra de Tsjechische naam van de mijnslad Jachymow door de Duitse benaming wordt vervangen, t.w. Joachimsthal. y De hier geslagen munt werd naar de plaats van herkomst Joacliimsthaler genoemd, later afgekort tot thaler,, waaruit langs velerlei ver basteringen tenslotte het woord dollar is te voorschijn gekomen. In de woorden „daalder' en „rijksdaalder" hebben ook wij de Boheemse munt in ere gehouden. Wanneer men nu de vraag zou stellen, welke bestaande munt op de hoogste ou derdom kan bogen, dan zouden wij daarop moeten antwoordene: ae kauri schelp, die van vele eeuwen vóór onze jaartelling tot og de huidige dag als betaalmiddel dienst doet. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2