Alle gaten in Brabant op vier na dicht; 15.000 ha weer droog Waar komt de 5000e? Frankrijk nog steeds in beroering over ontvoerde Joodse wezen èfe"M OR RIS iejlotcifculimj! Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN ïn 1 dag retour Vrouwen Het herstel van de dijken Zeedijk bij Stavenisse weldra aangepakt De radio geeft Woensdag ZWJTSAL Toch ió hst zo I DINSDAG 3 MAART 1953 2 HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Barteljc Sportcolberts - Pantalons Formateur Figl lonkt naar rechts Vijf KLM-diensten per week op Djakarta Hulp uit Frankrijk Geheimzinnigheidsplaag Ex-gedetineerde eist 59 mille van de Staat Ongeluk bij een dode en een gewonde Leerling-vliegers voor de Raad voor de Luchtvaart Kabouter-padvindsters helpen ook mee Jo Vincent eindigt haar loopbaan als zangeres Oudste munt (Van onze correspondent in Parijs) Een affaire, die thans in het centrum van de Franse belangstelling: staat, is de zaak- Finaly, het geval van de twee Joodse kin deren wier ouders door de Duitsers werden gedeporteerd en die daarna in een klooster school werden opgenomen,waar ze uiter aard een Katholieke opvoeding genoten. Een paar jaar na de oorlog deden de fami lieleden van de vermoorde ouders de kloos terleiding weten, dat ze met dank voor de goede zorgen die kinderen nu toch wel weer graag onder de eigen hoede wil den nemen. Dat was ook zeker in de geest, zo schreven ze, van de overleden ouders die hun kinderen, ondanks de gevaren, volgens de voorschriften van het Joodse geloof had den grootgebracht. Op dat verzoek werd echter geen antwoord gegeven en toen daarna de familieleden de kinderen gingen opzoeken met de bedoeling ze daarna mee te nemen, verzette de moeder-overste zich zelfs met grote beslistheid tegen dat voor nemen. Aanvankelijk vooral uit sentimentsover wegingen: zij had, met levensgevaar, die kinderen uit de handen der Duitsers gered en ze was daarna zo van ze gaan houden, dat ze meende nu een moreel recht te kunnen laten gelden dat sterker was dan het juridisch recht waarop de familie zich beriep. Die redenering, hoe menselijk gerecht vaardigd misschien ook, moest het uiter aard toch afleggen tegen de geschreven wet en zo sprak de rechter dan ook uit dat de beide kinderen aan hun familie moesten worden teruggegeven. Maar toen die beslis sing zou worden uitgevoerd, was het al te laat, want intussen waren de beide kinde ren, met medewerking van enkele geeste lijken, naar Spanje ontvoerd. Daar zouden ze nu zijn ondergedoken, zeer waarschijn lijk in een ander klooster. In elk geval beweert de Spaanse regering van niets te weten en tot dusver zijn alle officiële verzoeken om uitlevering" dan ook op niets uitgelopen. De Spaanse kerk daarentegen is wat minder discreet-diplo- matiek in haar verklaringen. Volgens de officiële Spaanse geestelijkheid is het de moederkerk, die verantwoordelijk is voor het zieleheil harer kinderen, en daarom mag volgens haar van die twee bekeerlin- getjes onder geen beding meer afstand wor den gedaan. Deze zaak is een kwestie geworden waar mee men zich tot in de hoogste kerkelijke en gouvernementele kringen bemoeit. De ministerraad in Parijs heeft er in enige zit tingen aandacht aan besteed, de Franse ambassade in Madrid deed al vergeefse stappen en minister Bidault heeft er on langs zelfs met het Vaticaan over gespro ken. De priesters die aan de ontvoering hebben meegewerkt zijn intussen achter slot en grendel gezet en in het Baskische land, waar de kinderen Finaly waren opge groeid, worden dagelijks manifestaties en contra-manifestaties gehouden. Voor stren ge Joodse en Rooms-Katholieke kringen in Frankrijk is deze affaire zo een soort „cause célèbre" geworden. Er zijn intussen in de zaak-Finaly zoveel juridische, religieuse en sentimentele motieven vermengd dat het velen blijkbaar moeilijk is geworden nog een duidelijk standpunt in te nemen. Dat kwam vooral wel tot uiting in de laatste kroniek, die de Franse Nobelprijs-winnaar Frangois Mauriac wekelijks in de Figaro publiceert en waarin hij voorstelde het nu maar aan die twee kinderen zelf over te laten welke zijde ze willen kiezen. Scheve schaats Het is natuurlijk moeilijk te ontkennen, dat die kloosterlingen, die meer of minder stilzwijgend door het kerkelijke gezag wor den gedekt, uit geloofsijver of kinderliefde ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. f 15.- Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem een wat scheve schaats hebben gereden Het gaat natuurlijk niet aan eigen rechter- tje te spelen en kinderroof, uit welke hoog staande motieven dan ook, is uiteraard al tijd uit den boze. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de Franse justitie die vier kloosterbroeders in hechtenis heeft gezet. Maar daarmee is het geval helaas niet op gelost omdat de familie-Finaly nu tegen over de Spaanse clerus staat die aanzien lijk fanatieker is.Zal de familie Finaly haar wensen nog eens zien ingewilligd? Voor het moment lijkt het, ondanks de gerust stellende Franse officiële verklaringen, wel zeer problematisch. Hoezeer de openbare mening in Frank rijk door deze affaire wordt beroerd, blijkt nog wel duidelijk uit het feit, dat er al aandrang op de regering is uitgeoefend om de kwestie bij de UNO aanhangig te ma ken. Men redeneert daarbij aldus: Franco wil zo zielsgraag lid van de UNO worden en daarom zal hij er wel geen prijs op stel len dat deze zaak voor dit internationaal forum wordt gebracht. Hij zal dan vanzelf wel de nodige pressie op de Spaanse kerk uitoefenen, opdat die twee Joodse kinderen nu maar weer eens netjes naar hun familie worden teruggestuurd. ADVERTENTIE IR1SS rRAAT 20 TEL. 13439 ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. WENEN (Reuter) Naar te Wenen wordt vernomen is dr. Figl, die Zaterdag belast werd met de vorming van een nieu we regering, op onverwachte moeilijkheden gestuit. Dr. Figl, wiens rechtsgeoriënteerde Volkspartij 74 zetels heeft, begon onmid dellijk besprekingen met de socialisten, die over 73 zetels beschikken. Ook voerde hij onderhandelingen met de uiterst rechts georiënteerde „Liga van onafhankelijken", die bij de jongste verkiezingen 14 zetels verwierf. Volgens de „Salzburger Nachrichten" heeft president Körner zich echter tegen een dergelijke coalitie uitgesproken, met het argument, dat de Liga in het buiten land beschouwd wordt als een groepering, die naar fascisme neigt. De socialistische partij zou het standpunt van de president delen. Indien deze berichten juist zijn, blijft dr. Figl niet veel anders over dan te pogen de coalitie van volkspartij en socialisten te herstellen, die vorig jaar November uiteen viel, toen de socialisten weigerden accoord te gaan met de politiek voor financiële en economische stabiliteit van de volkspartij. Het dagelijks bestuur van deze partij heeft inmiddels opnieuw verklaard, dat zij deze politiek wil voortzetten. In politieke krin gen acht men de toestand dan ook „uiterst moeilijk". Volgens opgave van de Provinciale Wa terstaat van Noord-Brabant is, wat het ondergelopen land in Brabant betreft, de periode van het dichten der dijkgaten na genoeg afgesloten. Behoudens vier grote gaten, te weten bij Willemstad, fort Sabina- Henrica, de Vijdtpolder (Ossendrecht) en bij Moerdijk, waardoor het achterland in genoemde gebieden nog steeds in verbin ding met het open water staat, zijn de gaten in de buitendijken provisorisch ge dicht. Hier en daar bevinden zich weliswaar zwakke plekken, maar de Waterstaat werkt op volle toeren om het op het water her overd gebied te consolideren. Door de stormvloed van 1 Februari wer den in Noord-Brabant 48.000 hectaren overspoeld. Volgens de gegevens van het afgelopen weekeinde zijn nu 15.000 hect aren droog gekomen, worden 14.000 hect aren thans bemalen en zijn 19.000 hectaren nog geïnundeerd. Het enorme gat bij Wil lemstad (Nieuwesluis) zal in de loop van deze week men hoopt Woensdag dicht komen. Het schuurgat bij de Vijdtpol der onder Ossendrecht, dat een diepte heeft van dertien meter, is Vrijdag een paar uur dicht geweest. De provisorische dichting is echter na vier uur stand houden tegen het water weggeslagen. Door het gehele over stroomde gebied van Brabant werden extra pompen aangevoerd met een totale capaci teit van 1200 kubieke meter per minuut. De zwaar gehavende zeedijk bij Stave nisse op de Westpunt van het eiland Tholen zal vermoedelijk nog deze week onder HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Orgelconcert. 10.09 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Aecor- deonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub. 18.00 Nieuws. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Strijksextet. 19.00 Discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 De Schaduw, hoorspel. 21.35 Lichte muziek. 22.15 Moeten de zeegaten dicht?, causerie. 22.30 Orgel, harp, viool en zang. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Tro- penherinnering, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Omroeporkest en solist. 15.55 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Avondmaals- liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 Lijdensoverdenking. 21.00 Londens Philharmonisch Orkest. (Pl.m. 22.00 Inter nationaal Evangelisch Commentaar). 23.00 Nieuws. 23.15 Avondoverdenking. 23.30— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zangrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamermu ziek. 19.57 Pianorecital. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.15 Licht orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Litterair-muzikaal programma. 22.5523.' Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radïodagboek. (Op 224 en 49 m.). DJAKARTA (Aneta). Door de K.L.M. in Djakarta is officieel medegedeeld, dat de K.L.M. met ingang van 2 Maart de frequentie van de K.L.M.-verbindingen tussen Europa en Indonesië vice versa van 7 tot 5 diensten per weeek heeft terugge bracht. Twee rechtstreekse lijndiensten AmsterdamDjakarta zijn met ingang van 2 Maart 1953 voor tot nog toe onbe kende tijd opgeheven. Met ingang van vandaag heeft de K.L.M. op haar lijn AmsterdamMontrealMon terreyMexico City v.s. de toeristenklasse invoeren. Deze dienst zal voorlopig worden gevlo gen met de nieuwe Douglas DC-6b toe stellen, die voor dit doel is ingericht voor zestien eerste klasse plaatsen en achten veertig toeristenplaatsen. De Banque Jordan te Parijs, waar gel den konden worden gestort voor Neder land, heeft een chèque voor een bedrag van 250 miliioen frank (ruim 2,5 millioen gulden) voor overmaking naar Nederland toegezonden aan de Franse bank. handen worden genomen. Deze zeedijk is over een lengte van anderhalve kilometer ernstig beschadigd. De gaten in de dijk zijn door het gunstige weer droog gekomen en men heeft kunnen vaststellen dat zij niet zijn uitgesehuurd. De dijk bij de Nieuwe polder, Ooster- lijker van de dijk bij Stavenisse langs de slikken van de Oosterschelde, is eveneens zwaar beschadigd. De nieuwe polder, die een oppervlakte heeft van 200 hectaren, is de enige polder op het eiland Tholen, die onderhevig is aan getij werking. De binnen dijk van deze polder fungeert thans als zeewering welke het achterland voor in stroming behoedt. Men is bezig zuigermate- rieel naar deze zwaar gehavende dijken te brengen om het herstel zo spoedig moge lijk aan te pakken. De Hoeksche Waard In een te Klaaswaal gehouden bijeen komst van de Verenigde Vergadering van het Waterschap de Hoeksche Waard heeft de dijkgraaf een overzicht gegeven van de stand van zaken bij het herstelwerk. In de Hoeksche Waard zijn thans 14 polders drooggevallen, de twee nog „dras" staande polders naderen hun normale peil en in de negen nog onder water staande polders zakt het water. Het herstel van de dijken is met groot materieel ter hand genomen. Overal is men bezig in de hoofdwaterkering van het eiland kaden van twee tot twee meter vijftig plus N.A.P. aan te brengen ter voorkoming van het gevaar dat bij een enigszins hoge vloed delen van het eiland wederom onder water komen. Op de begroting van het waterschap is een gelijk bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 5.000.000.geplaatst voor het uitvoe ren van de noodzakelijke herstelwerken. Een belangrijk feit voor de Hoeksche Waard is, dat met ingang van heden de Boonsweg, die de hoofdverbinding tussen het eiland en de rest van het land vormt, weer vrij gegeven is voor het verkeer. De wegheeft sedert 1 Februari onder water gestaan. ADVERTENTIE geneest ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID De militaire correspondent Baldwin van de „New York Times" schrijft, dat „de plaag van de geheimzinnigheid op atoom gebied" een belemmering is voor contact tussen de Verenigde Staten en hun bond genoten. Volgens Baldwin wordt door deze ge heimzinnigheid een uitwisseling van atoom geheimen met Groot-Brittannië en Canada verhinderd, die voor de Verenigde Staten nuttig kan zijn. Ook moet thans veel dub bel werk worden verricht, aldus de corres pondent. Hij wees op het feit dat Groot- Brittannië veel energie heeft moeten be steden aan het uitvinden en maken van een atoombom. Rooms-Katholieke geestelijken, autoriteiten op het gebied van de opvoeding, hebben met Francis Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, gedurende een dag de televisiestudio's van de CBS bezocht. Het doel van dit bezoek was, de geestelijken aan te tonen, hoe zij het best gebruik konden maken van de televisie in hun parochie. Een van de hoogtepunten vormde wel het bezoek aan de „make-up-kliniek", waar de schmink-methoden werden gedemonstreerd. Vader William J. Shannon, van de kathedraal van Syracuse (N.Y.) werd door de grimeur met grote kennis van zaken getransformeerd in een Indianen opperhoofd. Links: Bob Jiras verbergt het haar van de geestelijke onder een rubber muts. Rechts: de Indiaan in de maak. Voor de civiele kamer van de Haagse rechtbank zijn de pleidooien gehouden in het geding, dat een voormalige geïnter neerde van een kamp in Suriname, C. M., tegen de staat aanhangig had gemaakt. M. behoorde tot de groep Nederlanders, die op 10 Mei 1940 wegens lidmaatschap van de N.S.B. in Indië werden gearres teerd. In 1941 werd hij met 144 anderen naar Suriname getransporteerd, waar hij tot 1946 verbleef in een gevangenkamp. Daarna werd hij vrijgelaten. Daar hij door zijn arrestatie en internering zijn betrek king kwijtraakte, eiste hij van de staat een bedrag van 59.400. Voor de hem bij de in ternering ontstolen eigendommen vroeg hij 600, benevens een symbolisch bedrag van ƒ1.voor schade, geleden aan eer en goede naam. Mr. A. G. Besier, die voor M. pleitte, zei, dat zijn cliënt de arrestatie, de internering, de deportatie naar Suriname en de inter nering aldaar onrechtvaardig achtte. De N.S.B. in Indië, aldus de raadsman, droeg een geheel ander karakter dan in Neder land. Zij was daar volgens hem een ultra- nationalistische beweging, die geen land verraad voorbereidde. Het selecteren van de 144 geïnterneerden was, naar mr. Be sier zeide, volkomen willekeurig geweest. Principieel gaat het er om, aldus pleiter, of hier sprake is van een overheidsbeleid waar de rechter zich buiten moet houden en of de juridische aansprakelijkheid voor het gebeurde voor Nedei'land of Suriname valt aan te tonen. Mr. Besier achtte de overheid wel degelijk aansprakelijk, om dat hier een overtreding van zogenaamde „waarborgsnormen" was begaan. Mr. G. J. Scholten, die voor de staat pleitte, zeide dat de arrestatie en interne ring van M. rechtmatig waren geweest. Er moesten veiligheidsmaatregelen worden genomen. Het toetsen van de juistheid der internering, aldus mr. Scholten, komt niet toe aan de rechter. Het was een interne Nederlands-Indische aangelegenheid. De Staat der Nederlanden kan niet aanspra kelijk worden gesteld voor de gepleegde diefstallen. Ook het vervoer naar Surina me en de internering aldaar waren niet onrechtmatig. In Suriname golden de zelf de verorderingen als in Nederlandsch- Indië. Pleiter achtte het tenslotte niet mogelijk de staat aan te spreken voor beledigingen, die geuit waren door soldaten en mariniers. De rechtbank zal over zes weken uit spraak doen. Op het terrein van de B.P.M. te Pernis gebeurde gistermiddag een ongeluk, dat het leven kostte aan de 27-jarige arbeider A. J. Huisman uit Bodegraven. Een andere arbeider, de 36-jarige G. P. Bogaars uit Gorkum, moest met een schedelbasisfrac- tuur in het Zuiderziekenhuis worden op genomen. De arbeiders werkten op een tank, die zes meter hoog was en die een inhoud had van 140 kubieke meter. De tank was buiten bedrijf en gedeeltelijk met een soort asphaltproduct gevuld. De man nen ontstaken een lasapparaat en onmid dellijk daarop volgde een ontploffing in de tank. De mannen werden van de zes meter hoge tank afgeslingerd. De ene over leed ter plaatse en de ander werd ernstig gewond. Aan alle veiligheidsvoorschriften was voldaan, zodat men over de oorzaak dan ook nog in het duister tast. Twee jonge leerling-vliegers moesten Maandag verschijnen voor de Raad van de Luchtvaart. Beiden waren in opleiding bij de Rijksluchtschool en hadden de veilig heidsvoorschriften overtreden. L. J. Brunt was op 1 April 1952 in de buurt van Reeuwijk met een Tiger Moth gaan „stunten", met het gevolg dat de motor afgeslagen was en hij een noodlan ding moest maken. Het vliegtuig viel in een sloot. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst vroeg boven de disciplinaire straf die B. reeds gekregen heeft (15 maan den geschorst van de opleiding) hem een berisping te geven. Een bravourstukje had ook de 20-jarige leerling-vlieger R. van E. uit Nieuw Ven nep willen uithalen. Hij was bij een oefen- vlucht van zijn route afgeweken om laag over een boerderij bij Rijnsaterwoude, waar een kennis van hem woont, te vlie gen. Hij had daarbij een boom geraakt waarna het vliegtuig was neergestort. Hij kwam er met de schrik af, maar het vlieg tuig werd ernstig beschadigd. Hij is één jaar verwijderd van de opleiding. De di recteur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst verzocht de Raad voor de Lucht vaart hem een berisping toe te dienen. Bij de hulpverleningsactie voor de slacht offers van de watersnood zijn ook alle kabouters van het Nederlandse Padvind- stersgilde ingeschakeld. Zij hebben de op dracht om speelgoed te verzamelen en op te knappen voor de kinderen uit de getrof fen gebieden. Per kring van 24 kabouters moet bovendien een groot stuk speelgoed vervaardigd worden. De kabouters van de Haarlemse „Elfregi"- groep hebben nu een poppenkast gemaakt, die met het andere speelgoed op 7 Maart ingeleverd moet worden. Voor deze inle vering willen deze kabouters nu nog een voorstelling geven van hun popenkast ten bate van het Rampenfonds en wel op Woensdagmiddag 4 Maart in het clubhuis, Frankenstraat 39. De voorstelling is voor iedereen toegankelijk en het entreegeld is zeer laag gehouden. De voorstelling begint om halfdrie en duurt ongeveer een half uur. Bij voldoende belangstelling worden meer voorstellingen gegeven. Jo Vincent, die Vrijdag 6 Maart vijf en vijftig jaar wordt, blijft bij haar voor nemen in de loop van dit jaar haar loop baan als zangeres te eindigen. Zij stelt zich tot eind 1953 nog beschikbaar voor medewerking aan concerten en is van plan tot afscheid enkele liederenavonden en kerkconcertén te geven. Daarna hoopt zij zich aan de paedagogiek te wijden. Incident. Een Birmese schildwacht heeft Zondagavond te Rangoon op Constantin Anikine, eerste secretaris van de Sovjet ambassade geschoten en hem verwond. Zijn toestand is critiek. Een andere Rus werd eveneens ernstig gewond, maar verkeert niet meer in levensgevaar.-De schildwacht vuurde op de Russen, toen zij geen gehoor gaven aan een waar schuwing om stil te houden op het ogen blik, dat zij een verboden gebied van een fabriekscomplex betraden. Zwaartepunt. De minister van Buitenland se Zaken van nationalistisch China, dr. George Jeh, heeft Maandag op een bij eenkomst ter herdenking van dr. Soen Jat-Sen, de stichter der Chinese repu bliek, er op aan gedrongen dat „de vrije naties in het Verre Oosten" zich vereni gen teneinde „gezamenlijk druk uit te oefenen op de Chinezen op het vaste- 1 land", omdat alleen op deze wijze een werkelijke oplossing van de moeilijk heden in het Verre Oosten ligt op het Chinese vasteland en niet in Korea, zo zeide hij. Cornet. Een passagiersvliegtuig met straal aandrijving (type Cornet) van de Cana dian Pacific Airlines is hedenochtend op het vliegveld van Karatsji neerge stort. De bemanning van vijf leden en de zes passagiers zijn om het leven ge komen. Het toestel verongelukte bij het opstijgen. Het vliegtuig, dat geheel is uitgebrand, was op weg naar Australië. Het was het eerste van dit type, dat door de luchtvaartmaatschappij was aangekocht. Rubber. Het regeringslichaam, dat de enorme, in de tweede wereldoorlog op gebouwde industrie van synthetische rubber beheert, heeft de regering der V. S. aanbevolen deze industrie, die naar haar mening zich thans in voldoende mate heeft ontwikkeld om de concur rentie van natuurrubber het hoofd te kunnen bieden, te verkopen aan parti culiere ondernemers. Verkoop dient ech ter alleen te geschieden, wanneer de regering zekerheid heeft, dat de indu strie in stand zal worden gehouden als een progressieve en gemakkelijk uit te breiden industrie, daar de beschikbaar heid van synthetische rubber onontbeer lijk is voor de nationale verdediging. Hulp. De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Popowitsj, heeft Maandag verklaard, dat hij de V. S. heeft ver zocht om meer economische hulp voor zijn land. Hij had Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, voorts verzocht Joegoslavië con tracten voor de vervaardiging van oor logsmateriaal te geven. Joegoslavië heeft meer hulp nodig wegens de geweldige droogte, die het land heeft geteisterd, aldus Popowitsj, die er aan toevoegde, dat hij Dulles had gezegd, dat de schen king ten bedrage van twintig millioen dollar in Januari onvoldoende was ge weest. Hij deelde tenslotte mede, dat Dulles beide verzoeken „in gunstige overweging" zou nemen. Rationalisatie. Het West-Duitse ministerie van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat het bureau voor weder zijdse beveiliging uit het tegenwaarde fonds van de Marshall-hulp een bedrag van ongeveer 120 millioen mark be schikbaar zal stellen voor de uitvoering van een West-Duits productiviteitspro- gramma. Het geld zal worden gebruikt voor de verstrekking van credieten aan kleine en middelgrote ondernemingen teneinde deze in staat te stellen haar productie te rationaliseren, de oprich ting van een instituut voor de rationali satie van productiemethoden en het in stellen van een onderzoek in bepaalde bedrijfstakken om na te gaan, op welke wijze de productiviteit in deze bedrijfs takken kan worden vergroot. Verscherping. Harold Stassen, directeur van de wederzijdse beveiliging, heeft aan verslaggevers mededeling gedaan van een program tot verscherping van de controle op de handel tussen Oost en West op grond van de wet die bepaalt, dat de hulpverlening aan landen die strategische goederen naar de commu nistische landen zenden, kan worden gestaakt. Stassen maakte de benoeming bekend van generaal William Donovan, in de oorlog hoofd van het bureau stra tegische diensten, tot speöiaal raadgever bij het toezicht op de handel tussen Oost en West. ADVERTENTIE 42. Met een tevreden grijns bond de grote spion Pat aan zijn stoel vast. /Ziezo", be gon de kleine, „nu jij gevenMaar verder kwam hij niet. want Panda was er ook nog! DIT kun je krijgen!", riep hij, terwijl hij een zware Engelse sleutel op het hoofd van de boef liet neerkomen. Met een zucht van afkeuring zeeg de kleine spion ineen. Verstoord keek de grote op. „Jij mag dat niet!", zei hij bestraffend. FoeistoutGa in hoek!" En tegelijk gaf hij onze arme Panda een klap, dat hij suizebollend achter in het vliegtuig be landde. ,,AHes is verloren", dacht Panda, terwijl hij duizelig overeind ging zitten, „Pat is gebonden en ik kan niet met de geheime documenten ontsnappen. Ze mo gen niet in vreemde handen vallen.... ik.... ik moet ze nu maar opeten, vóór die spionnen merken, dat Pat ze niet bij zich heeft!" En voor de tweede maal zette hij zijn tanden in de lijvige brief, die hem bij elk hapje dikker en droger toescheen. Knappend kraakten de zegels tussen zijn kiezen. N Genesis (24 22) kunt u lezen hoe de knecht van Isaak aan Rebekka een gou den voorhoofdsiersel en twee armringen schonk als dank voor de lafenis die zij zijn lastdieren gegeven had. Ook Job (42:11) kreeg na zijn beproevingen van broers en zusters voorhoofdsierselen. In primitieve gemeenschappen waren sieraden en knopen zo mogelijk ver vaardigd van edele metalen veel voorkomende geldvormen. Ook in de oude geschiedenis van China en Indië vinden wij hiervan herhaaldelijk voorbeel den. Doch de geld-functie werd uiteraard ook aan andere voor werpen gegeven. Aan de Ilias van Homerus zijn verschillen- de, voorbeelden van gereedschap-geld te ontlenen en ook vele vóór-historische vondsten wijzen op het gebruik van ge reedschappen en wapenen als geld. In ver schillende landstreken waren in de oud heid kostbare gewaden als zodanig in ge bruik, zoals bijvoorbeeld in Zweden en IJsland, waar wollen stoffen als ruilmiddel dienst deden. Nog niet zo héél lang geleden mis schien zullen sommigen onzer het zich nog wel herinneren deden in ons land ciga- retten als ruilmiddel dienst. Maar ook zon der ons te beroepen op dergelijke buitenis sige omstandigheden, behoeven we in de cultuur van het Westen niet zo heel ver terug te gaan cm hetzelfde verschijnsel waar te nemen. In 1420 werd er bijvoor beeld een prijsovereenkomst gesloten tus sen Engeland en IJsland, waarbij de stok vis als rekeneenheid fungeerde en nog in de 17de eeuw werden de in Virginia ge- importeerde maagden aan de kolonisten verkocht met tabak als rekeneenheid. Sinds die tijd is er bij ons wel veel ver anderd. Zó veel, dat we ons volkomen ge rechtigd achten neer te zien op volken wier muntwezen wat minder gecompli ceerd is dan het onze. Hebben wij, met onze onsmakelijke muntbiljetten, aanlei ding onze munt verheven te achten boven de kauri schelp? Wii menen van niet. In de eerste plaats niet, omdat het simpele papiertje op zichzelf niets méér toaard is dan de schelp. En wat ons voorts tot be scheidenheid moet stemmen, is, dat de kauri schelp op een aanzienlijk hogere ouderdom kan bogen dan onze munt. Wij staan hier n.l. voor het oudste, nog in gebruik zijndegeld ter wereld. Want deze kauri schelpen waarvan momenteel nog een dertigtal soorten door de mens voor allerlei doel einden worden gebruikt deze kauri schelpen werden als ruilmiddel reeds gebezigd in praehisto- rische tijden, daarna in Zuid-Azië en ook thans kunt u er nog mee terecht aan de kust van West-Soedan, in verschillende delen van Nieuw-Guinea en op talrijke Zuidzee eilanden. Op Rabaul kan bijvoor- beeld voor 40 strengen kauri schelpen een vrouw gekocht worden. Aangezien een streng (van 1 3/4 meter) ongeveer 1200 schelpjes telt. kunnen we tevens zien dat een vrouw daar ter plaatse hoog gewaar deerd wordt, want het kost heel wat tijd en moeite om bijna 50.000 schelpjes te ver zamelen. Hierbij moet ter geruststelling worden opgemerkt, dat de meisjes niet meer naar willekeur worden verhandeld, doch dat zij tegenwoordig ook zelf een woordje mogen meespreken, vooral als zij op zendings- of missiescholen zijn geweest. Maar de zoeven genoemde prijs van 40 strengen was toch de laatste marktnote- ring die ons eind 1952 vanuit Rabaul be reikte. Laten we echter nog even naar het zo juist genoemde Afrika terugkeren, want daar groeit een plant die alle mogelijke moeite do*t om op een steen te gelijken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2