B. en W. van Bloeraendaal reageren op verkiezingstoespraak voor K.V.P. Bioemendaal adopteert Oudenhoorn Blokhoofden geïnstalleerd Heemstede Amsterdamse Beurs i DINSDAG 3 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLM? - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Over woning- en scholenbouw Hulpverlening gaat nog onverminderd door Geen concentratiekampen in Tunesië Om de schaaktitel in Haarlem De zesdaagse in Parijs Kostenbesparing, dank A zii de Halda! Blikman Sartorius Voorzitsterschap Vereni ging van Huisvrouwen P. F. Bulters jubileerde Show van stoffen Scheepvaart Haarlems Dagblad Naar de tienduizendste op de Voorjaarsbeurs Burgerlijke Stand van Haarlem Burgemeester en Wethouders van Bloe- tnendaal hebben in een tweetal passages pit een redevoering, die het Bloemendaals raadslid de heer F. K. J. Fijen op een alge mene ledenvergadering van de afdeling Bioemendaal van de Katholieke Volkspartij heeft gehouden, aanleiding gevonden de volgende brief aan de spreker te zenden, waarvan heden tevens een afschrift aan de pers werd gestuurd. Wij laten hieronder de brief van het Bloemendaalse College volgen: In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 25 dezer komt een verslag voor van het be sprokene op de algemene ledenvergadering van de K.V.P.afdeling Bioemendaal. Voor zover op die vergadering door u het woord is gevoerd, achten wij het nood zakelijk onze zienswijze van de door u be handelde onderwerpen tegenover de uwe te stellen, aangezien onze meningen op enige punten belangrijk uiteenlopen. Uiteraard stellen wij hierbij voorop, dat het courantenverslag het gesprokene juist weergeeft. Bij navraag aan de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant werd de Burgemeester echter verzekerd, dat uw inleiding op het eerste punt dat wij wensen te bespreken woordelijk is weergegeven. In de eerste plaats trof ons de volgende passage uit uw inleiding: „B. en W. zullen zich echter de eerste jaren niet kunnen onttrekken aan de verplichting tot bouw van eenvoudige woningen voor de in Bioemendaal op groeiende jeugd." Als onze mening geven wij u te kennen, dat het gebruik van het werkwoord „ont trekken" in dit geval zeer onrechtvaardig is. Het door dit woord omschreven begrip duidt op een bepaalde onwil van ons College om aan de totstandkoming van een voudige woningen medewerking te ver lenen. Als raadslid, waarbij u herhaalde lijk in de gelegenheid bent geweest een volkomen juist inzicht in deze materie te verkrijgen, had het u duidelijk moeten zijn, dat ons College allerminst in deze onwil heeft getoond. Het had u dan eveneens bekend kunnen zijn, dat wij verschillende plannen voor eenvoudige woningen hebben ontworpen, doch dat de uitvoering daarvan door hogere instanties onmogelijk wordt gemaakt. Het komt ons voor, dat eveneens het ver wijt aan het adres van wethouder Rohling, bezien in het licht van het vorenstaande, misplaatst is. „Onduidelijk" In de tweede plaats mogen wij onder uw aandacht brengen dat ons de volgende pas sage in het verslag volkomen onduide lijk is: „Bijna voor alle openbare scholen hebben Burgemeester en Wethouders voorstellen tot aanbouw van nieuwe lokaliteiten ingediend. De K.V.P.- fractie verzet zich daar niet tegen, doch vraagt zich af, of de jaarlijkse per leerling berekende uitkering aan de bijzondere scholen tot bestrijding van de onderhoudskosten niet nadelig be ïnvloed zou kunnen worden als te To-yaaTmet bovengenoemde uitbreidin gen is omgesprongen." De werkelijke toestand is, dat slechts voor één openbare school, te weten de Julianaschool, plannen tot uitbreiding met twee lokalen zijn ingediend. De groei van het aantal leerlingen dezer school zette zieh reeds twee jaren geleden in en houdt ken nelijk geen verband met de toename van geboorten in 1946 en 1947. Wij zien deze groei als een permanente, waarvoor defi nitieve maatregelen gewettigd zijn. Andere uitbreidingen zijn niet aanhangig gemaakt. Het is ons niet duidelijk, dat een bij zondere school nu of in de toekomst van B. en W. van Bioemendaal zijn voorne mens aan de gemeenteraad voor te stellen steun te verlenen aan Oudenhoorn. Deze plaats staat met Abbenbroek onder leiding van burgemeester J. L. Wentholt. De twee plaatsen zullen geholpen worden door Bor- culo, Geldermalsen, Wassenaar en Bioe mendaal. Laatstgenoemde gemeente zal in samenwerking met andere gemeenten spe ciaal in Oudenhoorn werkzaam zijn. Over de verdeling der werkzaamheden zal nader overleg worden gepleegd. Het fatale ogenblik voor Oudenhoorn brak op Zondagmorgen 1 Februari om vier uur aan. In de „Zeedijk" van de Haring vliet werden drie gaten geslagen met een totale lengte van 200 meter. Door één gat, dat 110 meter breed was en 6 meter diep, stroomde het water, dat opgezweept werd door een springvloed van bijna vier meter, het pas ontzilte eiland Putten binnen, dat voor een zeer groot gedeelte blank kwam te staan. Na zeven uur strijd was het dorp Ouden hoorn verloren en weer zeven uur later stond het water in vrijwel geheel Abben broek tot de dakgoten van de boerderijen. De eerste dag na de ramp trokken reeds honderden Haarlemmers naar deze plaats jes om mee te helpen aan de hulpver lening. Ongeveer zestienhonderd bewoners van de verspreid liggende boerderijen moesten geëvacueerd worden en talrijke dijken stonden op doorbreken. De schade die in deze beide dorpjes is aangericht is zelfs bij benadering nog niet te schatten. Natuurlijk is er zeer veel vee verdronken en talloze huizen werden be schadigd, maar een totaal beeld van de verwoestingen kan men natuurlijk pas krijgen wanneer de polders droogvallen. Enkele dagen geleden werd een van de grootste gaten in de dijk, dat bij Hellevoet- sluis, gedicht en nu reeds, een maand na de rampnacht, kan men beginnen met het droogmalen van de divex-se polders. En als dan binnen afzienbare tijd het water ook bij Oudenhoorn begint te zak ken en de bewoners keren naar hun ge boortegrond terug, dan zullen velen in plaats van hun woning een ruïne aanti'ef- fen. schuren zullen meegesleurd zijn en het water in de sloten zal een bijzonder hoog zout-percentage bevatten. De gemeente Bioemendaal heeft de taak op zich genomen om door zoveel mogelijk hulp het leed van de inwonei's van dit ge troffen plaatsje enigszins te verzachten. Moge, met alle medewei-king van alle in woners van Bioemendaal, deze hulp groot zijn. deze uitbreiding, in de vorm van een lagere uitkering aan exploitatie-vergoeding, een nadelige invloed zou kunnen ondervinden. Het tegendeel is veeleer waar, aangezien wij van mening zijn, dat zonder deze uit breiding, de exploitatie-uitkomsten voor de openbare scholen, zonder enige twijfel een lager bedrag zouden aanwijzen en mitsdien de vergoeding aan de bijzondere school eveneens lager zou zijn. De vergoeding aan de bijzondere scholen toch stijgt en daalt met de exploitatie-uitkomsten van de open bare scholen. Indien het u bekend is, dat het tegenwoordige eerste leerjaar der Julianaschool reeds meer dan 70 leerlingen telt en dat het vaststaat dat dit getal in 1953 nog overtroffen zal worden, zal het u duidelijk zijn, dat maatregelen hier nood zakelijk waren. Aan de andere openbare lagere scholen kunnen wij een dergelijke permanente groei niet voorzien en wij geven u de ver- zekei-ing, dat hier naar een meer tijdelijke oplossing, indien al nodig, zal worden ge streefd. Wij moeten verder nog opmerken, dat van de zijde van de bijzondere scholen tot dusveri-e geen enkel verzoek om mede werking voor de aanbouw van nieuwe lokaliteiten werd ingediend. Een groot ge brek aan schoolruimte bij de bijzondere scholen kan hier niet uit geconcludeerd worden. In het verleden is dan ook op on bekrompen wijze de gevraagde medewei-- king verleend, welk standpunt wij voor de toekomst hopen te handhaven. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex heeft Maandagavond in het raadhuis te Overveen de blokhoofden geïnstalleerd voor de bescherming bevolking, waar door de voorbereidende werkzaamheden in de gemeente Bioemendaal kunnen worden voortgezet. In zijn inleiding merkte de burgemeester op, dat de houding van het Nederlandse volk inzake de bescherming bevolking on geveer was „begint dat al weer". Na de voorbereidingen van de bescherming be volking heeft men reeds vele moeilijkhe den over de houding overwonnen, doch men is er nog lang niet. De blokhoofden, die zich in de gemeente Bioemendaal be schikbaar hebben gesteld, zullen nog vreemd staan tegenover hun nieuwe taak. Behalve Rotterdam heeft Nederland wei nig lessen meegemaakt, doch velen hebben begrepen, dat er wat gedaan moet worden voor de toekomst. Bij de werkzaamheden in tijd van vrede voorbereid voor de tijd van oorlog moet men nagaan wat de vo rige oorlog gebracht heeft, maar men weet niet wat voor nieuws er zal komen. Het zal noodzakelijk ziin zich voor te be reiden op het blussen van bi-anden, op het opruimen van puin en het helpen van slachtoffers. Met geduld dienen de maat regelen getroffen te worden. Mocht er ge vaar zijn, dan drukt er op de schouders van de blokhoofden een zware taak. Zij moeten dan leiding geven en vangen de eeste stoot op. Namens de gemeente bracht de burgemeester de blokhoofden dank en installeerde hen vervolgens in hun nieuwe taak. De heer J. B u i t e r, plaatselijk leider van de bescherming bevolking, dankte de burgemeester namens de blokhoofden voor de wijze, waarop hij hen geïnstalleerd heeft. Zij weten, dat er een verantwoorde- lijke taak te vervullen is. Zij moeten zich nog in de materie inwerken. Spreker gaf de burgemeester de belofte, dat de blok hoofden hun best zullen doen. Daaiioij zal veel afhangen van de medewerking van de autoriteiten en van de houding van de be volking. De heer A. Biesheuvel, hoofd van kring VI van Noord'heiland, waaronder Bioemendaal ressorteert, dankte de blok hoofden dat zij bereid zijn geweest hun taak op zich te nemen. Doordat vele in woners van Bioemendaal buiten de ge meente werken, was het niet gemakkelijk blokhoofden te vinden. Zij zijn echter ge vonden. De beschei-ming der bevolking vraagt de inzet van allen en speciaal van de blokhoofden. Hij hoopte, dat later zal blijken, dar alles voor niets is gedaan. Tenslotte heeft de heer P. G. van Z w i e t e n, plaatsvervangend kringhoofd, een overzicht van de organisatie en de werkzaamheden van de bescherming be volking gegeven. Oliebollen De oliebollenactie, georganiseerd door de buurtvereniging „Res Nova" heeft een be drag van 1197,55 opgebracht. Er zijn 28.887 oliebollen verkocht en dit betekent, dat iedere ingezetene één oliebol heeft ge consumeerd. Het bestuur dankt allen, die hebben medegewerkt, om tot dit resultaat te komen. Repelsteeltje De opvoering van „Repelsteeltje" door het Katholiek Kinderkoor bracht ongeveer 100 op ten bate van het Nationaal Ram penfonds. „Hans en Grietje" Zaterdagmiddag a.s. geeft Aerdenhouts kindertoneel in het Minerva-theater een opvoering van „Hans en Grietje" ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 95 95»/,, A.K.U 163J4 163 Unilever 185)4 186% Philips Gloeil. 160 160 Kon Petroleum 310 SA 312 A'dam Rubber 89/4 89% Holl. Amer. Lijn 144% 144% N. Scheepv Unie 129% 129% H. VA 102K 103 Deli Mij 81^ 81% Amsterd. Bank 170J4 170% Ned Handel Mij 160 160 Rotterd. Bank 162 162 Twentsche Bank 167 168 Anaconda Copper 44 44% Bethlehem Steel 54% 54% Republic Steel 48 48% Shell Union 71% 72% 22% 23 U. S. Steel 41% 41% C ommissie deed uitspraak: Haarlemmers vlogen met de Prins terug Met het vliegtuig waarmee Prins Bern- hard gisteren uit Fontainebleau is terug gekeerd, zijn, op uitnodiging van de Prins, ook de Nederlandse leden van de conferen tie van het Comité tegen de concentratie kampen, die in Parijs werd gehouden, te ruggekeerd. Dit waren de heren mr. B. W. Stomps en K. R. van Staal uit Haarlem en de heer F. Bisschoff van Heemskerk. In Parijs is gisteren het rapport over het onderzoek dat een commissie naar de ge vangenissen en kampen in Tunis heeft in gesteld openbaar gemaakt. Zoals men weet maakte mr. Stomps van die commissie deel uit. In de uitvoerige conclusies wordt gecon stateerd, dat men in Tunis niet van con centratiekampen kan spreken. De om politieke redenen uit de samen leving verwijderde personen mogen be zoek, pakketjes en brieven ontvangen, krij gen kranten, mogen in bepaalde gevallen ook telegraferen. Dwangarbeid wordt nergens opgelegd, zelfs al zou dat volgens de wet kunnen. De medische verzorging is voortreffelijk. Grijsaards, vrouwen en kinderen worden niet gevangen gehouden of verwijderd. Wel beveelt de commissie, die consta- teert dat voor haar komst een aantal ver beteringen in de behandeling der gevan genen werd gebracht, grotere aandacht aan voor de hygiënische toestanden in het bijzonder in de overbevolkte gevangenis sen. Overigens merkte zij op, dat het percen tage politieke gevangenen gering is. Wel heeft zij de indruk gekregen hoe wel absolute bewijzen daarvoor ontbreken dat bij lagere politie-organen buiten controle "der autoriteiten wel eens mis handelingen en zelfs folteringen van poli tieke gevangenen zijn voorgekomen. Ook vestigt de commissie er de aandacht op, dat de politieke bannelingen geen mo gelijkheid van beroep en verweer tegen de tegen hen uitgevaardigde arrestatie bevelen hebben. Tenslotte merkt de commissie op, dat de Franse regering alle mogelijke medewer king bij het onderzoek heeft verleend en de commissie de facto en de jure heeft er kend. Nu het einde van de voorronden van het schaaktournooi om het persoonlijk kampioen schap van Haarlem nadert, neemt de span ning toe. Het tournooi verloopt tot dusver uitstekend, dank zij de leiding van wed strijdleider De Bruyn, doch ook doordat de spelers over het algemeen prima mede werken. Verrassend zijn de goede prestaties van de in dit milieu debuterende G. Weert (Ken- nemerland), die in de hoofdklasse, groep I 3 pnt. uit 4 scoorde, waarbij overwinningen op J. Verleur (Haarlem), S. Herfst (Rol land) en P. J. Verhoeff (HSG). In de groe pen 2 en 3 is enige achterstand, waardoor nog weinig over de kansen te zeggen valt. In de le klasse groepen gaan H. Klein met 2Vz pnt. uit 3 en C. Hoogland, met 3 pnt. uit 4 resp. in groep I en II aan de kop. In groep I van de. 2e klasse heeft L. Beyer de leiding met 3 pnt. uit 4 en in 'groep II W. de Graaf met 3 pnt..uit 3. In groep I van de 3e klasse scoorde P. v. d. Knijff 3 pnt. uit 3 en H. J. v. Straaten 2 pnt uit 2. In groep II scoorde P. G. Kloos tot dusver 100 %,doch hij speel de nog pas 2 keer. In groep III heeft J. Dui ven de leiding met 3 pnt. uit 4. Hoofdklasse, groep I: S. HerfstG. Weert 01; P. E. BrommerP. J. Verhoeff Vz J. Verleurir. J. J. Elzerman 10; G. Weert P. J. Verhoeff l—O. Groep II: J. E. StrengersJ. Blokker 10; J. Blokker—K. J. Altena 1—0. Groep III: J. P. VerhoeffH. H. Groene- weg 1—0. le klasse, groen I: J. StrijbisL. Kensen 01; H. KleinN. H. Braunius VzVz; P. FrisP. A. Jordans afg. Groep II: H, Budde—G. C. Hoogenes 1—0; C. HooglandM. Vrij 10; J. v. Emmerik H. Steffers 01; H. StoffersM. Vrij VzVz\ G. C. HoogenesJ. v. Emmerik '4 2e klasse, groep I: P. H. KasteleinG. J. Bloemen afg.; N. HooglandJ. Boere afg.; L. BeyerD. J. Verkerk 10; D. J. Vei-kerk N. Hoogland 01. Groep II: J. StolvoortW. de Graaf 01. 3e klasse, groen I: O. v. d. KnijffR. Bar- thel 1—0: N. HuyboomH. .J. v. Straten afg.; J. v. d. SteegH. Kerkheide 10; R. Bar- thel—H. J. v. Straten 01. Groep II: H. de JagerP. G. Kloos 01; A. G. v. HulstC. Nieland 01; A. G. v. Hulst—P. G. Kloos 0—1. Groep III: J. Duiven—mevr. R. Onvlee Lans 1—0; A. v. Geylswijk—J. H. v. Berkel 1—0. Dinsdagmorgen vroeg was de stand in de zesdaagse van Parijs: 1. Magni—Terruzzi (It.) 43 pnt.; 2. Schulte—Peters (Ned.) 31 pnt. Op 1 ronde: 3. Godeau—Forlini (Fr.) 304 pnt.; 4. Bruneelvan Steenbergen (B.) 155 pnt.; 5. BobetCarrara (Fr.) 110 pnt.; 6. Strom—Arnold (Austr.) 87 pnt.: 7. Gillen— Senfftieben (Lux.-Fr.) 74 pnt.; 8. Mueller Hoermann (Did 59 pnt. Overige koppels op drie en meer ronden. ADVERTENTIE A Sinds kort kan Sultan Ali ben Arie (Baghan) zijn harem weer A/ met een brede grijns overzien. A Een jaar geleden nog was hij de halve dag bezig met het uit y. elkaar knopen van elkaar de haren uittrekkende sultanes, terwijl de personele belasting hem bijna tot een faillissement Ay bracht. Tot hij de oplossing A/ vond: hij bestelde bij ons een aantal HALDA-schrijfmachi- 4. nes en liet daarna alle post A/ van zijn sultanaat in zijn harem verzorgen. Het typen op de HALDA bleek zo'n plezie- A rige en kalmerende bezig- heid te zijn, dat het gekrakeel A prompt verstomde. Boven- y dien kon de kas met een batig A, saldo worden afgesloten. A A Over de hele wereld ge- bruikt men de HALDA. Ook voor U is zij de meest ge- A schikte schrijfmachine, zelfs V als U geen harem tot Uw be- Ay schikking hebt. ROTTERDAM DEN HAAG - ARNHEM - ROKIN 17 AMSTERDAM - HAARLEM - LEEUWARDEN - HENGELO In „De Huisvrouw", maandbericht van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen deelt de vice- presidente, mevrouw A. C. Groosmuller- Voet, mee, dat zij niet bereid is het voor zitsterschap, dat zij tijdelijk heeft waar genomen, te aanvaarden. Mevrouw A. Hamaker-Willink is bereid gevonden na haar verkiezing op de komende jaarver gadering, die Woensdagmiddag 11 Maart gehouden zal worden, de voorzitstershamer van mevrouw Groosmuller over te nemen. Opzichter landerijen St. Elisabethsgasthuis Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. F. Bulters als opzichter voor de landerijen in dienst trad van het St. Elisa beth's of Grote Gasthuis. In de Regentenkamer van het gasthuis werd de 83-jarige jubilaris, die nog buiten gewoon vitaal is, gehuldigd. De voorzitter van het College van Regen ten, mr. P. O. F. M. Cremers, opende de rij der sprekers. Hij dankte de heer Bulters voor zijn toegewijde arbeid en bood de jubi laris het gebruikelijk geschenk een zilve ren couvert, voorzien van het wapen van het gasthuis aan. Namens de directie sprak de administra teur-econoom, de heer J. Steenhuis, die de verdiensten schetste van de heer Bulters met wie hij bijna een kwart eeuw heeft samengewerkt. Hij noemde het een uniek jubileum en bracht vooral naar voren de liefde tot en de zorg voor de landerijen van het gasthuis, die de heer Bulters aan de dag heeft gelegd. Ook deze spreker bood een geschenk aan. Namens de personeelsvereniging sprak de voorzitter de heer S. Ph. H. Bunt, die zijn toespraak eveneens deed vergezeld gaan van een huldeblijk. Tenslotte sprak de heer B. J. Wittèman te Santpoort, namens alle pachters van het gasthuis. Spreker dankte de heer Bulters vooral voor hetgeen hij als verbindingsman tussen Regenten en pachters voor laatstge noemden heeft gedaan en bood de jubilaris een vulpen en een kist sigaren aan. In bewogen woorden dankte de heer Bul ters allen voor de hem gebrachte hulde. De plechtigheid werd bijgewoond door enige regenten, tal van pachters, .perso- nee'seden en andere belangstellenden. Op een stoffenshow bij de N.V. Gebrs. Gerzon, waar een groep van ver-koopsters als mannequins fungeerde, waren nieuwe soorten stoffen te zien, afkomstig uit Ne derland, maar ook van Franse, Zwitserse en Italiaanse huizen. Van de mantelstoffen boeide het meest de zibeline, een soort bont dat getoond werd in zwart, hemelsblauw en zachtgroen. De haren van dit bont liggen plat en hebben een warme glans. Er werd ten bewijze dat deze stof een geschikte dracht voor de zomer was, een mooi toppertje van zwarte zibeline vertoond. Bij een zibelinemantel kan men dragen een hoedje van melusine, gemaakt van konijnen- en hazenharen. Men denke niet dat tweed alleen maar verkrijgbaar zou zijn in saaie kleuren. Wij kregen tweedstoffen te zien in de meest af wisselende tinten. Alpacca of mohair is een mooie stof uit geitenvel bereid. De stof voelt in de hand hard aan, springt meteen terug en is dus kreukherstellend. Een zijden-linnen stofje was bedrukt met politieagenten en een gemerceriseerd katoentje met zonnebadende meisjes. De idéé is wel grappig om tussen de plooien van uw wijde klokrok politie-agenten ver borgen te hebben of op uw zonnepakje zonnegodinnen te hebben staan. Er waren vijfentwintig kleuren van Zwit serse shantung, er was katoen in imitatie shantung en dunne batist met een blokjes weefsel in prachtige pasteltinten, geschikt voor blouses in warme zomerdagen. Er werd Italiaanse foulard getoond en katoen die de indruk geeft van foulard. Natuurlijk waren ook everglaze en nylon aanwezig, namen die visioenen oproepen van een wonderstof met louter goede eigenschappen Er was een Italiaanse natuurzijde, heel licht en in bijzonder mooie kleur, die on danks alle importkosten helemaal niet duur is. Met de houw van het nieuwe perron op liet station in Haarlem maakt men goede vorderingen. Thans is men zover gevorderd dat de eerste spanten, de ribben van de twee wachtkamers, gezet zijn. In het geheel zullen ongeveer zeventig spanten nodig zijn. Tussen de spanten zal glas aangebracht ivorden. De hele voorzijde van de wacht kamers wordt dan een glaswand met een lengte van ongeveer 125 meter. Wanneer de spanten allen gezet zullen zijn is Hog niet juist te bepalen, maar men schat dat het werk ongeveer vijf weken zal vergen. Aldabd, 1 500 m. Z. Santos. Amstellanö, 1 dwars Victoria n. Ilheos. Annenkerk, 28 v. Singapore r». Ilo Ilo. Arkeldijk, 1 v. Rotterdam n. New York. Alnati, 1 voor Weser. Axeldijk, 28 te Antwerpen. Amstelkroon, 1 v. Antw. te Amsterdam. Alpherat, 1 280 m. NO. St. Paulsrock. Amsteivaart, 1 265 m. W.NW. Padan-g. Alchione, pass. 1 Bizerta naar Antwerpen. Amstelveen, 1 400 m. O. ten N. ell Guam. Annenkerk, pass. 1 Natuna eil n. Ho Ilo. Aardijk, 1 v. New Orleans naar Rotterdam. Alciliba, 5 Antwerpen verwacht. Algenib, verm. 4 v. Rotterdam n. Bremen. Aindijk, 3 te Vera Cruz. Arendisdijk, 2 v. New York te Boston. Akkrumdijk, pass. 3 Str. Messina n. Spezla. Alamak, 1 v. Rotterdam te Calcutta. Amerskerk, 4 v. Newcastle te Brisbane verw. A-mor, 2 v. Antwerpen. Arundo, 2 v. Muscat n. Bahrein. Aagtekerk, 2 v. Cochin n. Colombo. Almdijk pass. 2 Horta. Aimkerk, 3 Aden verwacht. Amsteldijk, 2 v. Le Havre n. Bremen. Arendskerk, pass. 2 Sabang n. Colombo. Averdijk, 2 v. New Orleans te St. Joe verw. Boskoop, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Blommersdijk, pass. 2 Lands End n. Antw. Bacchus. 27 v. Houston. Barito, 1 v. Kendari n. Luwuk. Barumun. 28 v. Parigi n. Tinombo. Batoela, 2 v. Menado te Makassar. Baud, 1 v. Ambon te Makassar. Bawean, 3 te Bandjermasin verwacht. Bloemfontein, 28 300 m. N.NW. Kaapstad. Bennekom, 1 460 m. NO. Sombrero eil. Billiton, 28 200 m. NO. Honolulu. Barendrecht, 2 v. Pulu Sambu n. Miri. Bengkalls. pass. 2 Perim n. Djibouti. Bonaire, 2 1040 m. ZW. Flores. Brit-sum, 1 v. Cristobal. Bin tang, 27 v. Vancouver n. Perz. Golf. Boissevain, 23 v. Port Swettenham n. Durban Callisto. pass. 1 Malta. Cronenburgh. 1 v. Bilbao te Rotterdam. Caltex Utrecht, 1 65 m. Z.ZW. Finisterre. Camphuys. 1 v. Cheribon n. Tj. Priok. Castor, 2 v. Ciudad Trujillo te San Juan. Ceram, 1 nog te Khorrarnsihar. Celebes, 1 710 m. ZO. Halifax. Cl a veil a, 23 530 m. Z. ten W. Pitcairn eil. Chama, pass. 3 Suez. Cirrus, 2 v. Rotterdam n. Noordizeestation. Caltex Leiden, pass- 2 Oporto. Caltex Pernis, pass. 2 Algiers. Delfshaven, pass. 28 St. Pauls Rock n. Mon tevideo. Delft, 1 v. San Antonio naar Pisco. Dongedijk, 28 van Balboa. Danae, 1 v. Tunis n. Piraeu. Dongedijk, 1 70 m. ZO. Golf de Dulce. Delfshaven, 120 m. NO Fernando Noronba. Drente, nacht 28-1 v. Balikpapan te Donggala. Dui vend recht, 1 200 m. ZW. Bermuda. Duiven-dijk, 1 te San Francisco. F.trema. 1 250 m. O. Ceylon. E'so, Rotterdam, 4 ca. 14 u. v. Aruba aan de Hoek v. Holland verwacht. Eos, pass. 2 Gibraltar n. Algiers. Felipes, 2 v. Miri n. Singapore. Fairsea. 2 440 m. ZO. Kp. Guardafui. Gooiland, 28 v. Amsterdam n. Z Amerika. Gouwe, 1 v. Dakar te Sharpness Gaasterkerk, 1 v. O. Afrika te Amsterdam. Ganymedies, 1 130 m. O. ten Z. Jamaica. Gord'!as, -pass. 1 W.punt Sicilië. Groote Kerk, 1 140 m. NO. Mosdi=hü. n. Aden Gaasterland, pass. 2 St. Pauls Rock n. Las Pa'.mas. Gadila, 3 Port Said verw. Garoet 3 Suez verwacht. Haulerwijk, pass. 2 4 u. Scilly's. Helder. 2 v. Tela n. Pto Cortez. Hêiries. 2R v. Cumana n. La Guaira. Holland, 28 v. Que'.imane n. Beira. Helicon, 1 280 m. N. ten O. Turks eil. Hersrlfa, 1 450 m. N.NO. Barbados. Hector, 3 Leixoes verwacht. Hercules. 2 Ouessant gepass. n. Tunis. Heemskerk, 2 v. Lorenzo Marque? te Durban. Hydra, 2 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hermes, 1 v. Cumana te La Guaira. Hera. 2 v. Kingston naar Cuba. Hoogkerk, 3 v. Aden naar Singapore. Jagersfontein, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Japara (KPM), pass. 1 Str. Banks Juliana, 1 Mf) m. w. ten n. Finisterre. Japara fKRL), pass. 2 11 u. Port Said n. Alex- andrië. Kedoe, 28 v. Rotterdam n. Oslo. Kota Ge-de, pass. 1 Maart Kp. Tenez n. Beirouth Kaross-a, 2 v. Ambon te Makassar. Karsik. 1 v. Soerabaia n. Makassar. Kasimbar, 1 v. Ti. Priok te Banka. Kertosor.o, 28 te Singapore. Kota Inten, 3 v. Alexaodrië n. Port Said. Lindekerk, 1 v. Barcelona n. Hamburg. Laagkerk. 1 150 m. O. Chasos Arch. Lawak, 28 125 m. NW. eil Wake. Le Maïre, 1 v. Pladfu te Singapore. Leersum. 1 350 m. W.ZW. Flores. Loosdrecht. 1 t.h.v. Djeddah n. Aden. Lindekerk. pass. 3 Kp. de Gata n. Hamburg. Loenerkerk, pas. 3 Str. Messina n. Genua. Lekkerkerk, pass. 2 Ceylon n. Bombay. Luna, 2 v. Palermo n. Algiers. Montor, 1 v. Valencia n. Rotterdam. Mitra. pass. 28 Kp. Florida. Murena, 23 v. Miri n. Singapore. Myonia, 1 v. Rotterdam n. Heysham. Madoera, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Malvina, 1 790 m. Z. ten W. Yokohama. Mentor, 1 Kp. Palos n. Rotterdam. Merwede. 1 220 m. NW Bermuda Maasdam, 2 v. Cartagena n. Cristobal. Maashaven, 3 Port Harcourt verwaeht. Maaskerk, r.acht 2-3 Dakar verwaeht. Markelo, pass. 1 Gibraltar. Maeuba, 2 te Pladju. Mapia, pass. 2 Finisterre. Murena. 3 v. Miri te SingaDore verwaeht. Noordarn 2 v. New York te Rotterdam. Nestor. 2 v. Amsterdam te Antwerpen. Notos, 2 v. TiiSst naar Venetië. Omala, pass. 28 Port Said. Ootmarsum, 1 v. Brownsville n. New Orleans. Orion, 28 v. Thessaloniki t.e Tstanboel. Omala, 1 60 m. N. Alexandria. Ovula. 1 160 m. N. ten O. Massawa. Ophir 1 v. Bel a wan te T1. Priok. Oranjestad, 2 1090 m. W.ZW. Madeira. Oraniefontein, 3 Kaapstad verwacht. Polyphemus, 28 te Soerabaja. Plancius, 2 v. Semarang te T1. Priok. Prins Alexander, 1 550 m. O. ten Z. Kp. Race. Pygmalion. 1 v. Trinidad te Georgetown. Prins Joh. W. Friso 1 290 m. O ZO. Ko. Race. Prins Willem II, 2 250 m. Z. Kp. Race. Prins Fred. Hendrik, pass. 2 Gibraltar. Phrontis, 1 van Suez naar Aden. Ridderkerk. 28 v. Genua n Port Said. Rfjnkerk, 2 te Barcelona. Radia. 27 v. Ti. Priok te Belawan. Rondo, 1 v. Aden naar Suez. Ridderkerk. 1 120 m. NW. Str. Messina. Rotula, 1 730 m. O. Bermuda. Reael, nacht 28-1 v. Muntok te Tj. Priok. Reyniersz, 13 te Gorontalo. Rijnland, pass. 2 Ouessant. Rondo. 4 Suez verwaeht. Ruys. 26 te Montevideo. Rijndam, 6 Southampton verwaeht. Schie. 28 v. Huelva te Rotterdam. Sabang, pass. 28 Pulu Condore. Sambas. 28 v. Tj. Priok n. Singapore. Sarpedon, 1 240 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Siberoet, 1 v. Semarang te Makassar. Sibigo. 2 v. Pa dang te Oosthaven. Sinabang, 1 v. Makassar n. S°marang. Sliedrecht, 1 190 m. WZW. Scilly's. Sloterdijk. 2 v. Bremen te Hamburg. Stad Breda, 1 180 m. W. Flores. Stauvac Talang Akar, 1 v. Sungeigerong te TJ. Uban. Swartenhondt. 1 v. Balikpapan n. Donggala. Salatiga. 1 270 m. W.NW. ell, Guam. Sarangan, 1 180 m. O. Trinidad. Stad Maassluis, pass. 1 Aden. Scherpend recht, 2 v. Paranagua te Curasao Sliedrecht 3 v. Houston te Southampton. Sommels-dlik, 28 te Tampa. Stad Alkmaar, 4 v. Halifax te Rotterdam verw. Stad yiaardingen. 4 v. Narvik voor Hoek v Holland verwaeht n. R'dam of Vlaardingen Salla^d. 3 v. Hamburg te Amsterdam. S'-netta, pass. 3 Zuidelijk van Socotra. S;haiak, 2 v. Soerabaja n. Priok. Stad Arnhem, pass. 2 Kp. Vincent. Stad Dordrecht, 2 v. Palermo te Huelva verw. Stad Schiedam. 2 v. Glosgow te Narvik. Straat Malakka, 3 Kaapstad verwaeht. Taria, pass. 1 Azoren. Tabinta, 1 v. Indonesië te Amsterdam. Tiberius, 1 v. Port of Spain te Amsterdam. Triton, 28 v. Aruba te Maracaibo. Tomori, 2 7.45 u. te Genua. Telamon, 1 230 m. ZO. Kp. Hatteras. rero, 1 350 m. Kp. Race. Teucer, 28 390 m. O. Ceylon. Tjikampek, pass. 28 Zuidw.p. eil Mindanao. Tjimenteng, 1 90 m. NW. Manillabaai. Tjlsadane. 1 330 m. ZW. Diego Garcia. Tjitjalengka, 1 750 m. W. ten N. Kaapstad. Tomini, 28 180 m. ZO. ell. Minlcoy. Tankhaven I, 28 v. Belawan te Sungeigerong. Tankhaven II 1 v. Saigon te Haiphong. Tankhaven III, 1 v. Port Swettenham n. Penang Tarakan, 1 ten anker Belawan. Ternate, 1 520 m. O. ten Z. Guardafui. Tji ban tiet. 2 te Soerabaja. Tjtluwah, 1 v. Soerabaja te Makassar. Tegelberg, 28 te Durban. Thalatta, 2 v. Fao n. Gibraltar. Trompenberg, 3 v. Amsterdam te Hamburg. Tiba, verm. 3 van Bremen. Utrecht, 28 350 m. ten NO. Bombay. Van Outhoorn, 3 v. Balikpapan te Soerabaja verwaeht. Van Rienmsdijk. 2 v. Makassar te Soerabaja. Van Riebeeck, 2 v. Singapore te Belawan. Veendam, pass. 2 Scilly's n. Halifax. Westerdam. 1 110 m. Z. Sable eil Waal, pass. 2 8 u. Ouessant n. Beirouth. Waingapoe. 1 v. Soerabaja n. Makassar. Walwerang, 1 140 m. NW. BUIiton. Westland, l 120 m. ZO. Recife n. Montevideo. Waterman, 2 v. Aden naar Suez. Willemstad, 2 1080 m. NO. Barbados. iJsel, 2 v. Izmir n. Kavalla. Zeeland (SSM). 1 v. Rotterdam n, Newcastle. Zeeland ,KRL) 1 90 m. O. Kp. de Gata. Zuiderkruis. 2 460 m. N. Dakar n. Kaapstad. Zijpenberg, 2 v. Gent naar Karachi. KLEINE VAART Audacia, pass. 1 Start Point. Annie, 28 v. R'dam te Rostock. Beraisse, 1 v. oporto te Ceuta. Bab-T, 27 te Barcelona v. Tarragona. Brinda, 2 v. Huls naar Hull. Betty, 3 te Rotterdam ver%vacht. Batavier III, 1 v. Oscarsham n. Rotterdam. Bill, 2 v. Swansea te Amsterdam verw. Binnenhaven, 23 v. Port Lyautey n. Duinkerken Carpo 28 v. Par naar Amsterdam. Citadel, 3 v, Gothenburg te Bristol verw. Continental. 28 v. Bremen n. Hamburg. Caland, 28 v. Narvik te Troridlhelrti. Cathapina. 28 dwars Dungeness. Crescendo, 2 te Roscoff. Depa, pass. Brunsbüttel. De Ruyter, 1 v. Antw. te Avonmouth. Diligentia, 2 v. Cardiff te Fawley verwaeht. Dorinda, 1 v. Heroen te Naestved. Evertsen, 28 v. Antwerpen n. Wicklow. Ellewoutsdijk. 2 v. Roscoff te Portsmouth. Goote, 1 v. Rotterdam te Antwerpen. Glashaven, 3 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Hartel, 2 bij Borkum mist. Henrica, 4 v. Viana te Belfast verwaeht. Henrica b. 2 v. Warnemuende te Gledser. Heemskerk, 23 v. Blyth n. Padstow. Harold, 1 v. Sandefjord n. Egersund. Haskerlrnd, 1 v. Harlingen n. Goole. Houtman, 1 v. Antw. te Palnackie. Hada. 28 v. Marseille te Casablanca. Hast V, verm. 2 v. Londen n. Guernsey. Tngeborg, 23 v. Kalmar n. Hamburg. Tda Pieter, 1 v. Aarhus te Stettin. Kenitra, 28 v. Casablanca n. Nantes. Kortenaer, 1 v. Roscoff n. Portsmouth. Koningin Juliana. 28 v. Aalvik n. Narvik. Lydia. pass. 1 Holtenau. Leuvehaven, 3 v. Kopenhaven te R'dam verw. Maasym. verm. 2 v. Londen n. Rotterdam Mercurius, 1 v. Barrow n. Barton. Marcella. 2 te Grangemouth. May Star. pass. 28 Texel. Monica, 2 v. Dublin n. Belfast. Muphrid, pass. 1 Casquets. Nottingham, 1 v. Harlingen naar Leith. Noord. 1 30 m. Z. v. d. Theems. Oise, 2 v. Rouaan naar Parijs. Oleum, 1 v. Middlesborg n Southampton. Olivier, van Noort. 28 v. Valencia te Liverpool Rema. 2 te Roscoff. Sambre. 1 v. Rouaan naar Rotterdam. Setas, 27 v. Londen naar Hartlepool. Tilly. 27 te Cork v. Rouaan. Ton. 28 v. Manchester n. Lissabon. Tom van der Heide. 1 v. Honfleur te Rouaart. Venus, 28 v. West Hartlepool n. Norwich. Vivo, 2 v. Hamburg naar Rotterdam. Van Gelder, 1 v. Nakskov n Stavanger. Volharding, 28 v. Nantes n. Bordeaux. Vrij burgh, pass. 2 Ouessant. Walenburgh, pass. I Ouessant. Wilpo, 28 te Barcelona van Savona. Westlaan. 1 v. Rotterdam te Hamburg. Westermarkt. 26 te Dublin! Wiebold Bohmer, 28 te Mogador. Voor onze kwartaaf-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. oprechte haarlemsche COURANT De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw in het Krelagehuis verwacht van daag haar tienduizendste bezoeker, die waarschijnlijk wel een bezoekster zal zijn. Onder leiding van Daan Hooykaas en Kóós Vermeulen is er sinds de opening een ge animeerde stemming, die deze jaarlijkse attractie voor de huisvrouw trouwens tel— kenjare kenmerkt Velen werden reeds ge lukkig gemaakt met fraaie prijzen, en overigens blijkt deze beurs een traditie te worden die door de huismoeders uit Haar lem en omgeving evenzeer gewaardeerd wordt als het seizoen, waarin zij haar op wachting pleegt te maken. HAARLEM, 2 Maart 1953 BEVALLEN van een zoon: 28 Febr., J. P. Hartsuijker—van Daalen; M. M. Glandorff-, Sum; E Kossen—van der Kuijl; J. H. M. de Wit—Schoonebèek; 1 Maart, A. H. Aufdem- kampePost; G. A. W. Zuurendonk—-Neder- koorn; G. A. van Oosterhóut—Stijnman. BEVALLEN van een dochter: 28 Febr., A. Schmid—Funke; A. Captijn—Visser; 1 Maart, W. C. M. Greeve—van Velzen; Chr. A. Lip- holtStevens: J. E. Boltjesvan der Toorn; 2 Maart, A. C. van Kordelaarvan Dansik: M. Breed—Oud.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3