Rijk geschakeerd programma voor Koninginne- en Bevrijdingsdag De Nacht van de zestiende Januari Kort en bondig WEK DE GAL UW LEVER OP Beets, bloemen en ballet op Grote Markt. Toneel variété, zeepkistenrace en nog veel meer „Helder" vrij van schuld Dr. H. Zeylstra over het menselijk bewustzijn HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN KWART EEUW VOLKSFEESTEN TE HAARLEM Raad voor de Scheepvaart Mekong liep uit het roer Bazar ten bate van Rampenfonds op Elswout Lezing voor studievereniging voor para-psychologie Inbraak in villa, waarin politiebureau komt Jeugddag Vrije Universiteit De Haarlemse Toneelclub P. Moone onderscheiden Uitmuntende kleinkunst in de Boekenweek G. Keetlaar veertig jaar bij Hout en plantsoenen Geen uitspraak in zaak tegen adjunct-commies Jeugdige evacué's in water van Paul Krugerkade DINSDAG 3 MAART 1953 Het centrumcomité „Koninginnedag" te Haarlem viert dit jaar zijn zilveren jubileum en ter gelegenheid van dat feit heeft het een programma opgesteld dat klinkt als een klok. Ket comité moest nu wel alle vorige prestaties overtreffen en die waren niet gering. De Haarlemse bevolking heeft immers nog de beste herinneringen aan de prachtige voorstellingen in de Stadsschouwburg, de concerten in de Concertzaal, de variétéprogramma's, sportwedstrijden, vuurwerken, ja wat al niet, die het comité in de loop der jaren heeft georganiseerd en gratis aan het publiek aangeboden. In intieme kring zal het comité wel gelegenheid vinden op deze belangrijke arbeid ge durende een kwart eeuw terug te zien en daarbij tevens de verdiensten van de twee nestors van het comité, de heren Jac. van Maris de penningmeester en J. J. van der Linden, te memoreren. Wat nu het programma voor de komende nationale feesten aangaat: dat is zoveel mogelijk in overeenstemming gebracht met de activiteit van „Haarlem-Lichtstad". Een hoogtepunt zal ongetwijfeld het Weense muziekspel vormen dat op de avon den van 30 April en 5 Mei op de Grote Markt zal worden opgevoerd door het Sca- pinoballet met een orkest onder leiding van Marinus Adam. Op de rotonde van de Grote Markt zal daartoe een soort tempel worden opgericht temidden van een bloemrijke Weense tuin alle andere vluchtheuvels worden name lijk ook van een (tijdelijke) grasmat voor zien waarin de artisten zullen plaats nemen, nadat zij in een mailcoach zijn ge arriveerd. De pittoreske entourage van de Grote Markt zal tot het einde van de Flora blij ven. Om de band met de herdenking van de sterfdag van Nicolaas Beets vijftig jaar geleden te illustreren zullen de uitvoeren den gekleed zijn in costuums uit de tijd van de Camera Obscura. Die sterfdag wordt ook nog op andere wijze herdacht, namelijk door de opvoering van een op de novelle „De familie Kegge" geïnspireerd toneelstuk van Henk Bakker, dat onder zijn leiding door „Cremer" in de Stadsschouwburg zal worden opgevoerd, eveneens op de avond van 30 April en 5 Mei. Straatmuzikantenwedstrijd Een ander aantrekkelijk en voor Haar lem geheel nieuw amusement zal op 30 April 's morgens op de Botermarkt plaats hebben. Dan zullen twintig rasechte Amster damse straatmuzikanten van bespelers van het „knopenpierement" tot de zin gende zaag in een wedstrijd hun krach ten meten om een aantal hen door een jury toe te kennen geldprijzen. De organisatie van dit evenement berust bij de voor de geregelde lezers van onze rubriek „Het Hek van de Dam" welbekende heer Frits Rolff. Op de morgen van de Vijfde Mei is er op de Grote Markt de traditionele en ge liefde zeepkistenrace achter levende mo toren. Zowel in de middag van Koninginnedag als van Bevrijdingsdag zal er een variété programma worden gegeven, deze keer echter niet in het Concertgebouw, maar in het Kenaupark op de „Kattenberg". Op 30 April is er bet variété van Roland Wagter (met onder meer de clown Toby Rix en de Sunsetrangers) en op 5 Mei cabaret van Willy Vervoort met onder meer de accor- deonnist Tony Bakkenes. Koraalmuziek Nieuw is dat de progi-amma's van beide dagen geopend worden met koi-aalrnuziek ADVERTENTIE I U suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILI.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d« gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring tussen het s.s. „Helder" en het m.s. „Mékorig". De Raad concludeerde: het op 6 Octo ber 1952 met vloed de Schelde opvarende stoomschip „Helder" is ter hoogte van boei 51 in aanvaring gekomen met het afvarende Franse motorschip „Mékong", doordat dit schip, dat ter plaatse een vrije scherpe bocht naar stuurboord moest ma ken, niet wilde draaien en, toen maatre gelen werden genomen om de draai te be vorderen en daarna om de vaart er uit te hslen, zelfs nog over bakboord zwenkte. Het is de Raad niet bekend geworden, v.'aarom dit schip toen niet naar het roer luisterde. De „Helder" voer tijdig goed aan stuur boord-wal en de kapitein heeft juist ge handeld door te trachten, door het geven van bakboorcl-roer, evenwijdig aan het andere schip te komen liggen. Dit is niet geheel gelukt, maar voorkomen werd op deze manier, dat de Hollander op de ma chinekamer werd aangevaren. De „Hel der" heeft dan ook geen schuld aan de aanvaring, meent de Raad. Ter zake van het ongeval met het m.s. „Rabenhaupt" luidt het oordeel van de Raad: Het motorschip „Rabenhaupt" is 23 April 1952 op het Belgische deel van de Schelde, kort boven boei 58, gelopen op het wrak van het Engelse stoomschip „Holdernile", dat daar op dezelfde dag te 10.49 uur gezonken was. Het stoten ge beurde te 23.55 uur en noch de kapitein, noch de Belgische loods of de loodsleer- lingen wisten iets van dit wrak. De vraag rijst dan ook, of deze ramp door tijdige waarschuwing voorkomen, had kunnen Worden. door het corps van het Leger des Heils. De réveille door de Haarlemse politiekapel wordt uiteraard gehandhaafd. Tot de „oude bekenden" van het pro gramma behoren verder de Aubade door vierhonderd schoolkinderen op de Grote Markt op Koninginnedag, het zangconcours -r~ om een nieuwe wisselbeker door de koren van een aantal Haarlemse scholen (ditmaal ook in het Kenaupark te houden) en het bal champêtre op de Grote Markt, zowel op 30 April als op 5 Mei na afloop van het Weense muziek- en dansspel. Concours de Comfort De middag van Bevrijdingsdag zal de belangstelling van velen uitgaan naar het Concours de comfort dat de KNAC-sterrit naar de Flora zal bekronen. Dit concours zal waarschijnlijk plaats vinden aan de Paviljoenslaan. De deelne mers men verwacht er twee- tot drie honderd automobielen met ongeveer drie inzittenden per wagen worden door het centrum-comité ontvangen en onthaald in de amusementstent in het Florapark. Concerten Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het comité worden op de Grote Markt tevens een aantal concerten gege ven en wel 30 April (door „Apollo"), 1 Mei („Polyhymnia" met orkestbegelei ding) en 2 Mei een ereconcert door „Arti et religione". Voorts is er op Zondag 3 Mei 's avonds een sportdemonstratie door „Bato" met medewerking van een Beierse kapel. De kermisvermakelijkheden beginnen op 29 April en duren tot en met 6 Mei op het Phoenixterrein, met uitzondering natuur lijk van de Zondag en de avond van de herdenking der gevallenen. Teneinde ook de jongere leerlingen van het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum in de gelegenheid te stellen actief mede te helpen bij het lenigen van de door de storm ramp veroorzaakte nood. houden de leerlin gen, de leraren en het overige personeel van deze school een bazar op 7 Maart van 26 uur en van 19.30 tot 23.30 uur. O.a. zullen door de leerlingen vervaar digde handwerk- en handenarbeidproducten, tekeningen enz. verkocht worden. Allerlei attracties zullen gelegenheid te over bieden steun voor het Rampenfonds bijeen te brengen. Te 2 uur en te 19.30 uur wordt bovendien door de leerlingen een programma van dans, voordracht en muziek uitgevoerd van onge veer een uur. De bazar is daarna vrij toe gankelijk. Deze zal ook voor jongere kin deren attracties bieden. Gisteravond hield de psychiater dr. H. Zeylstra van de Psychiatrische Inrichting „Maasoord" te Rotterdam voor de afdeling Haarlem van de Studievereniging voor „Psychical Research" een lezing over de schakeringen van het menselijk bewustzijn. Na door de voorzitter, de heer W. J. Gorter te zijn ingeleid, stelde hij voorop dat men bij de bestudering van psychologische vraagstukken veel steun ondervindt van vergelijkingen, maar door mogelijke fouten daarin tegelijk een grote reserve tegenover de uitkomst ervan in acht moet nemen. Over de betekenis van het begrip „bewust zijn" hebben reeds verschillende opvattin gen elkaar opgevolgd: aanvankelijk meen de men eronder te kunnen verstaan een onafhankelijk functionnerend psychisch vermogen om dingen van buiten of binnen in de mens binnen zijn geestelijke gezichts kring te trekken; later beschouwde men het ook als een zeer bijzondere betrekking met dergelijke objecten buiten of binnen de mens en nog later gaf men het bewust zijn een centrale functie, die kenmerkend is voor het „ik". Het bewustzijn werd daar bij dus veel meer als" een bestaansvorm van het „ik" dan als een vermogen ervan bekeken. Het groeit met de mens mee: het neemt steeds nieuwe dingen op en sluit zich telkens ook weer af van die buiten wereld. Als een voorbeeld voor de belang rijke functie, die het „ik" in het bewustzijn bekleedt stelde dr. Zeylstra het geval van een s'enotypiste, die om 11 uur 's morgens van haar kantoor wegliep en des avonds slapende in het park van een andere stad werd aangetroffen. Toen zij door een agent werd gewekt bleek zij volkomen in orde te zijn; ze kon zich alleen absoluut niet herinneren wat zij sinds 11 uur 's morgens had gedaan. Op grond van tal van aan wijzingen kon men vaststellen, dat zij op een volkomen normale manier (per trein) haar weg naar deze stad had gevonden, dat zij in een café de inwendige mens had ver sterkt, kortom, dat zij „technisch" geen en kele afwijking had getoond. Voor de psy chiater was het niet moeilijk geweest bij haar een vorm van vallende ziekte te con stateren. Zij had volkomen automatisch en foutloos gehandeld, maar haar „ik" stond er niet achter. Dat kon ook geconcludeerd worden uit het feit, dat zij zich van die hele escapade niets kon herinneren: een duidelijke bewustzijnsverandering. Een ander voorbeeld van zulk een ver andering leverde een man, wiens zoon wegens misdaden in een gesticht was op gesloten maar er later weer uit ontsnapte en gezocht werd. Deze kwam op de psy chiater afstormen met verwensingen en bedreigingen, die kennelijk tegen zijn eigen zoon gericht waren. Hij nam alles goed waar („waarom draag je een witte jas, hoe kom je aan die bril, wat ben je een lange vent") hij herinnerde zich later het voorgevallene, maar hij had alleen op dat bepaalde moment de dokter niet van zijn zoon onderscheiden. Dit noemde dr. Zeylstra een geval van bewustzijn-vernau- wing: door de plotselinge uitbarsting van 's mans gevoelens waren andere functies onderdrukt en verdrongen. Hij vestigde ook de aandacht op de door alle mensen wel eens ondervonden gewaarwording: „het is alsof ik dit eerder heb beleefd, pre cies onder dezelfde omstandigheden", ter wijl men beseft dat het'toch niet waar kan zijn. Ook dit is naar hij zeide een bewust zijnsverandering, een soort verstarring waardoor even de verbindingen met vroe ger of later zijn verbroken en het heden zich als verleden voordoet. Hij besprak voorts onder meer het „onbewuste", waar op door Freud en zijn leerlingen (tegen over het bewuste) de aandacht gevestigd werd, de mogelijke wisselwerking daar van met het bewuste en het belang ervan voor medische behandelingen. Er volgde een geanimeerde gedachten- wisseling op deze lezing, waarvan wij hier slechts enkele punten hebben weergegeven. ADVERTENTIE In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men zich toegang verschaft tot de villa in het Florapark 5, waar binnenkort het bureau van politie gevestigd zal wor den. Men is thans bezig te verhuizen en toen men een ongewenst bezoek aan de villa bracht was niemand aanwezig. Uit een kelder is een fiets gestolen en -uit een ander deel van de villa drie herencostuums. Als verdacht van diefstal van de fiets en de kledingstukken heeft de Haarlemse recherche Maandagmiddag aangehouden de zeven en dertigjarige losarbeider A. A. van R. De fiets was nog in zijn bezit en de costuums had hij verkocht. Alle goede ren zijn opgespoord. Vanwege de Vrije Universiteit zal Zater dagmiddag 14 Maart in de Wilhelminakerk te Haarlem een jeugddag gehouden worden voor het Westen van ons land. Als sprekers zullen optreden ds. J. B. v. d. Sijs, Geref. predikant te Amsterdam-West die de leiding heeft, prof. dr. R. v. Dijk, socioloog aan de V.U. en ds. W. C. v. d. Brink, Geref. predi kant te 's Gravenhage-Oost en voorheen te Heemstede, Studenten van de V.U. zullen in samenwerking met de Societas S.A.U.L. voor de muzikale en declamatorische opluistering zorgen. (Tengevolge van een betreurenswaardig misverstand heeft onze recensent voor amateurtoneel een voorstelling van vorige week door H. T. C. niet kunnen bijwonen. Wij vonden alsnog onze vroegere toneel medewerker, de heer J. B. Schuil, bereid voor onze lezers zijn visie op deze voor stelling te geven. Hieronder laten wij de heer Schuil aan het woord). Het langdurige en zeer enthousiaste applaus na de twee opvoeringen van „De Nacht van de zestiende Januari" was wel het beste bewijs, dat het bestuur van de H.T.C. met dit stuk van Aynrand een ge lukkige keuze had gedaan. Stukken, die in de rechtzaal spelen, hebben althans, wanneer ze met toneelflair geschreven zijn bij het publiek bijna altijd succes. Toneelflair heeft de schrijver van „De Nacht van de zestiende Januari" onge twijfeld,al blijft hij ver achter bij de auteur van „Het Proces van Mary Dugan", die veel overtuigender was en ook niet met zulke grove en onwaarschijnlijke effecten als een aangekleed lijk al verschijnt dit gelukkig ook niet ten tonele behoefde te werken. Maar Aynrand kende ook ter dege de waarde van het element der verrassing voor het toneel en heeft daarvan op geluk kige wijze enige malen gebruik gemaakt. Ook wist hij de bedrijven op de juiste momenten te sluiten, momenten, die tel kens toevallig samen vielen met de ogen blikken, wanneer ook rechter Health met het geval Karen Andre in de knoop zat. Ik weet weinig of niets af van de rechts toestanden in Amerika en .moet dus wel geheel afgaan op de herinneringen aan de voorstellingen, die ik van vroeger hier ge- soeelde processtukken heb gezien. De Amerikaanse procedure in strafzaken met haar grove, geheel op de jury berekende strijd tussen de aanklager en de verdediger zijn nu niet bepaald geschikt om ons, Hol landers, jaloers te maken op de Ameri kaanse justitie, maar zij bieden alle aan leiding voor spectaculaire toneelscènes, zo als de opvoering van de H.T.C. wederom heeft bewezen. De opvoering van De Nacht van de zes tiende Januari is wel een der beste voor stellingen geweest, welke ik van de H.T.C. heb gezien. Wat ik er zozeer in bewonderd heb, dat was de dynamische bewogenheid in de dramatische scènes, waarin de spelers een tempo durfden te nemen, welke men zelden van amateurs te zien zal krijgen. Ik denk hier bijv. aan de scènes tussen Sigurd Junquist en mr. Flint de heren Van de Kieft en Wijt in III, het slot van II, door mevrouw v. d. Btoek-Flemming met alge hele overgave gespeeld en de tonelen tus sen Whitfield en advocaat Stevens de heren Roest van, Limburg en Drost die door de vaart waarmee ze gespeeld werden, van een zeldzame kracht waren. Het is zeker een bewijs van innerlijke kracht van de H.T.C., dat zij een stuk met niet minder dan 17 speelrollen en 15 figu ranten zo perfect kan bezetten. Dat de op voering de vergelijking met die van het Haagse Toneel, indertijd met krachten als Ida Wasserman, Paul Steenbergen en Theo Frenkel gespeeld, kon doorstaan, is wel het grootste compliment, dat ik de spelers van de H.T.C. en hun regisseur Wim Paauw kan maken. Dat de officier van justitie en de ver dediger hun tekst voortreffelijk over het voetlicht zouden weten te brengen, daar aan had ik geen ogenblik getwijfeld. De heren Wijt en Drost zijn beiden mr. in de rechten en uitstekende „diseurs". Maar ook in hun dynamisch spel gaven zij de volle 100 procent. Misschien zou men de opmer king kunnen maken dat de heer Wijt nu en dan vooral in III enigszins t ook door zijn grime in de richting van de marqué ging, maar tenslotte is het ook van mr. Flint alles „komedie" tegenover de jury. De heer Drost kon als de verdedi ger wat spontaner en daardoor menselijker zijn, maar beiden zorgden zij voor een voortreffelijke contrastwerking en bleven daardoor van het begin tot het eind boeien. Als derde jurist noem ik hier mr. Eke- ring, die van de mooi gegrimeerde rechter Heath een zeer waardige en impo nerende figuur maakte, die vooral de kunst van het „luisteren" een moeilijk iets op het. toneel bleek te verstaan. Mevrouw Van de BroekFlemming had als de beklaagde Karen Andre wel een zeer zware rol. Ik heb vooral haar stille spel met bewondering gevolgd. Met haar strak ke masker beheerste zij aldoor de situatie, ook als zij niets zei. En toen zij „getuigen" moest, wist zij de wanhoop eerst en de be wogen spanning later, volkomen te geven. Mijn verslag zou te lang worden, wan neer ik het. spel van alle getuigen uitvoe rig zou willen bespreken. Laat ik hier mo gen zeggen, dat bijna allen het waren er niet minder dan elf uitmuntten door knappe typering en natuurlijk spel. De re gisseur had er voor gewaakt, dat wij niet zoals maar al te dikwijls in proces-stukken carricaturen kregen te zien. Allen tot de kleinste rol toe waren ze volkomen in de situatie en gaven ze tekenend realis tisch spel. Er waren zelfs enkelen zoals mevr. Boon en de heer Mr. J. Roggeveen die van hun rollen kabinetsstukjes wisten te maken. Een woord, van bijzondere lof mag ik niet onthouden aan de heer Van de Kieft, die een korte scène met zo'n kracht wis te geven en er zo volkomen „in" was, als ik nog nooit van een debuterend dilettant heb gezien. De heer Straus toon de als de gangster Larry Regan weer op nieuw, dat hij een der beste krachten is van de H.T.C., een speler, die het toneel weet te vullen en na een ogenblik van ernst op eens weer de'lach uit de zaal ver mag te krijgen. Van de aankleding der rechtzaal met haar afgesloten ruimtes voor de rechtbank, de jury, de beklaagden en de getuigen, was veel werk gemaakt, terwijl de voorstelling ook in kleinigheden uiterst verzorgd was. Ten slotte een hartelijk bravo voor Wim Paauw en zijn spelers en speelsters, die dit verrassende resultaat hebben weten te bereiken. J. B. SCHUIL Op de feestavond, die volgde op de streekconferentie van de Nederlandse Unie van Speeltuinverenigingen, waarover wij Maandag berichtten, werd niet medegewerkt door de Haarlemse Postfanfare, maar door de „Boerenkapel", waar weliswaar enige leden van dit fanfaregezelschap deel van uitma ken, doch die er verder niets mee uitstaande heeft. De Haarlemse Postfanfare staat onder leiding van de heer A. Nieman. Dit zijn de nieuwste pakken voor „hoog vliegers". Zij waren te zien op een tentoon stelling van vliegeruitrustingendie werd gehouden in het Waldorf-Astoria Hötel te New York. Links ziet u het T-l „Lucht macht-pak", dat door burger- en militaire vliegers wordt gebruikt bij proefvliegen op grote hoogte. De man rechts toont u het „marine"-hogedrukpak. De laatste vijf jaar hebben luchtmacht en marine samenge werkt in het ontwerpen en uitvoeren van „ruimtepakken". Vandaag viert de heer P. Moone, wagen voerder bij de Noord-Zuid-Hollandse Ver voermaatschappij, de dag, waarop hij veer tig jaar bij het bedrijf werkzaam is. Ter gelegenheid hiervan is hij vanmorgen op het kantoor der maatschappij aan de Leid- sevaart gehuldigd. De heer Th. Hetem, chef van de ver voersdienst, sprak de jubilaris namens de directie toe en overhandigde een geschenk onder enveloppe. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood de heer H. J. Kapteyn het getuigschrift en de gouden medaille van de maa'schappij voor veer tigjarige trouwe dienst aan. Wegens verhindering van de burgemees ter sprak de directeur, de heer J. J. Jurris- sen, de heer Moone toe en deelde mede, dat hem was toegekend de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. In zijn woning aan de Reitzstraat 84 heeft een deputatie van het jubileumfonds een geschenk aangeboden. Vanavond zal de muziekkapel van de N.Z.H.V.M., waar van de jubilaris deel uitmaakt, een sere nade brengen. Morgenavond treedt in de schouwburg voor de Haarlemse Boekverkopersvereni ging het uit Cruys Vcorbergh, Hetty Blok en ae pianist Cor Lemaire bestaande klein- kunst-ensémble Arabesque op, dat verle den week reeds op dezelfde plaats de leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap beurtelings verraste, vermaakte of ontroer de. Het programma van internationale chansons uit vele eeuwen onder de aan middelen van verlichting ontleende titel „Van snotneus tot neon", staat thans een goed half jaar op het répertoire en is sedert de première waarover ik toch al zo geestdriftig mocht schrijven gegroeid tot een graad van perfectie tot in alle on derdelen, die men zeker in ons land uniek mag noemen. In een vorige bespreking heb ik de hoogtepunten uitvoerig beschreven: de Bretonse liederen, de komische herin neringen aan de „gay nineties" en enkele soli van de beide zingende en sprekende artisten, die zowel ieder afzonderlijk als in vereniging kleinkunst met een grote K bedrijven. Mede door een smaakvol en met kennis van zaken op de betrokken periode afgestemde costumering is ieder gemi- meerd chanson geworden.tot een in zich zelf besloten scène, al naar gelang de om standigheden levendig gekleurd door hu mor of sentiment. Men mag de bovengenoemde vereniging gelukkig prijzen dat zij besloten heeft ter gelegenheid van de Boekenweek niet een reprise te laten geven van het jongstleden Vrijdag zonder enig succes ten doop ge houden programma van Nederlandse één- acters, doch in plaats daarvan dit litterair verantwoorde cabaret uitnodigde. D. K. De heer G. Keetlaar is vandaag veertig jaar hovenier A bij de dienst voor Hout en Plantsoenen. Vanmiddag werd hij door enkele bewoners van het Ripperdapark en de Parklaan gehuldigd en namens de buurtbewoners ontving de jubilaris een huiskamerlamp, een kist sigaren en, hoe kan het ook anders, een prachtige bos bloemen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van daag geen uitspraak gedaan in de zaak te gen de adjunct-commies H. D. van 't W. uit Haarlem, verdacht het vorig jaar een medebewoner tijdens een burenruzie met een zakmespriem bewerkt te hebben. Het onderzoek werd niet volledig geacht en de stukken werden in handen gesteld van de raadsheer-commissaris voor het inwinnen van een raclasseringsrapport. Veertien dagen geleden had de procu reur-generaal drie jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot doodslag. BINNENLAND De dagboot Hoek van HollandHar wich die wegens de beschadiging van de steiger te Hoek van Holland tijdelijk naar en van de Jobshaven te Rotterdam vaart, zal van Vrijdag af weer in Hoek van Holland aankomen en van Maandag af weer vandaar vertrekken. De boot-expres-treinen zullen dan weer van en naar Hoek van Holland gaan rijden. Generaal L. C. Shepherd, de comman dant van het Amerikaanse Korps Mariniers, die dezer dagen in ons land vertoeft, bracht vanmiddag een bezoek aan het Korps Mari niers te Rotterdam. Voor het hoofdkwartier van het Korps inspecteerde hij, onder grote publieke belangstelling, de erewacht en daarna bezocht hij het hoofdkwartier aan het Westplein. Hij werd ontvangen door'de commandant, generaal-majoor P. J. van Gijn. Na ongeveer een uur vertrok de Amerikaanse generaal. De magnetiseur W. V. uit Heerlen had zich voor de Maastrichtse rechtbank te ver antwoorden wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde. Hij gaf toe vele personen te hebben willen genezen met „magnetische uitstralingen van zijn handen". De officier van justitie eiste f50 boete. De verdediger, mr. L. van Otten. sprak over onbevredigende bepalingen in de verouder de wet op de geneeskunde en betoogde, dat het magnetisme wel wetenschappelijke waarde heeft. Hij bepleitte een formele straf. Uitspraak 16 Maart. Na anderhalf jaar buiten dienst te zijn geweest en tijdelijk gebruikt te zijn als accomodatieschip is Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" wederom in Den Helder in dienst gesteld. De bodem is bestemd als oefenschip voor de adelborsten en zal tevens ons land vertegenwoordigen bij de Engelse kronings plechtigheden en bij een op 15 Juni te hou den vlootrevue bij Spithead. De 73-jarige spreekstalmecster van cir cus Strassburger, de heer Schuring, is in de laatste voorstelling, die het circus in Am sterdam heeft gegeven, bij zijn afscheid ge huldigd. De directeur van het dierenpark te Wassenaar, die aan het slot van de voor stelling f 200 won, doordat hij kans zag op een wilde ezel te blijven zitten, verdubbelde dit bedrag en stelde het ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft de Rotterdamse beurs voor kruidenierswaren en chocolaterie de R.O.K.A., die van 2 tot en met 7 Maart in de Ahoy-hailen gehouden wordt, voor geopend verklaard. Blijkens een publicatie in het Eind- hovens Dagblad is op de jaarvergadering van de N.V. Drukkerij Hermes te Eindhoven besloten de heer A. Jurriaan Zoetmulder met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag te verlenen uit zijn functie van directeur der N.V. en van directeur-hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad. Tot algemeen directeur is benoemd de heer A. P. Moll, tot dusver mede-directeur. De lakspuiterij van de N.V. Houtbedrijf Doetinchem, waar de door de fabriek ver vaardigde houten meubels worden gespoten, is geheel uitgebrand. Aan de kantoorgebou wen en meubelfabrieken werd aanzienlijke waterschade aangericht. De Raad van Commissarissen der In ternationale Gewapend Betonbouw N.V. te Breda heeft besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen prof. dr. R. M. van den Brink, oud-minister van Economische Zaken, tot commissaris te benoemen. De commandante van de Militaire Vrou- wenafdeling, majoor A. Halbesma, is be vorderd tot luitenant-kolonel. Het actiecomité tot behoud van Blari- cums zelfstandigheid heeft een request aan het provinciaal bestuur van Noordholland aangeboden. Bij dit reauest zijn 2756 ant woorden op de in Blaricum gehouden enquête gevoegd. Van deze antwoorden wa ren er 2541 of 92.5 pet. tegen samenvoeging, 90 of 3,2. pet. vóór samenvoeging en 126 of 4,6 pet. blanco. Onlangs is met de Braziliaanse regering overeengekomen de status van de weder zijdse diplomatieke vertegenwoordigingen te verhogen. De Nederlandse regering heeft thans de Nederlandse gezant te Rio de Ja neiro, de heer T. Elink Schuurman, be noemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Prof. dr. S. T. Bok, thans directeur van het Herseninstituut te Amsterdam, die bijna 25 jaar hoogleraar aan de Leidse universi teit is geweest, heeft onder grote belangstel ling afscheid genomen van de Leidse universitaire gemeenschap. Tegen een automatiekhouder uit Doe tinchem heeft de officier van justitie bij de politierechter te Arnhem f 10 boete geëist wegens overtreding van de Winkelsluitings wet. De verdachte beschouwde zijn inrich ting als een automatisch restaurant en had na sluitingstijd de automaten bijgevuld. De rechter, die was gaan kijken, noemde het „een automatiekje" en vond het moeilijk een grens te bepalen. Hij zal schriftelijk vonnis wijzen. HAARLEM EN OMGEVING Het C. J. M. V. Tamboers- en Pijpers corps „Haarlem" herdenkt Zaterdag in ge bouw St. Bavo, Smedestraat de dag, dat zij voor vijf jaar voor het eerst optrad. Het corps is in Haarlem en omstreken een goede bekende geworden. De opbrengst van het concert ten bate van het Rampenfonds, dat Woensdag gege ven werd door het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda. met medewerking van mej. Emmy van Eden (piano) en de Volks dansgroep „De Baonopstekkers", onder lei ding van Henk v. d. Wateren bedroeg f 522,49. Benoemd Is tot reserve generaal-majoor vlieger, in de functie van directeur mate rieel luchtmacht, de reserve-majoor vlieger J. A. Bach te 's-Gravenhage. In zijn nieuwe functie volgt hij generaal-majoor prof. dr. ir. G. Otten op. Mr. P. Frima, directeur der Politie school te Hilversum zal op Donderdagavond voor de vereniging Weten en Werken in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden spreken over: „De functie der politie als sterke ai-m maar ook als helpende hand". Twee jongens, evacué's uit Zeeland, die tijdelijk in de Colensostraat in Haarlem- Noord wonen, zijn Maandagmiddag om halfvijf in het water langs de Paul Kruger kade gevallen en door omstanders op het droge gebracht. Een achtjarige jongen reed op de Paul Krugerkade op een autoped en een twee jarige jongen sprong achterop. De oudste raakte daardoor de macht over het stuur kwijt en beide kinderen geraakten in het water. De achtjarige jongen stond tot zijn middel in het water en werd door omstan ders op het droge getrokken. De jongste dreef naar het midden af. De veertien jarige bakkers-leerling A. Tourny sprong te water en bracht de jonge drenkeling op het droge. Deze was bewusteloos. Een in middels gewaarschuwd lid van de Onge- vallendienst heeft hem weer tot bewust zijn gebracht waarna hij ter observatie naar het ziekenhuis Joannes de Deo is overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7