Eerherstel m.'khm „Arti" herdenkt professor H. J. Wolter Chefarine ,4 Wereldnieuws TocU ió het zo J Kort verhaal door E.P. PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN 4 beroemde genees middelen tegen griep De radio geeft Donderdag WOENSDAG 4 MAART 1953 2 AMSTERDAMSE EXPOSITIES Rijdende tentoonstelling Bescherming bevolking Drie maanden voorwaar delijk geëist tegen buschauffeur Indonesië acht zich nog in oorlog met Duitsland Nieuwe Lloydschepen KEIP Plant als een steen De bezoekers van de tentoonstellingen bij Arti et Amicitiae, waar professor H. J. Wolter wordt herdacht en van het museum Fodor waar de collectie Singer te zien is, behoeft ditmaal geen grote sprong te ma ken. Hij blijft in dezelfde wereld, in het zelfde beschaafde milieu zou men kunnen zeggen. K. J. Wolter, het vorig jaar overleden, bekend als professor aan de Amsterdamse Academie voor beeldende kunsten, heeft gedurende een lange reeks van jaren zijn schilderijen op tentoonstellingen van Arti laten zien. Het zijn dus voor het merendeel „oude bekenden" die op de herdenkings expositie zijn bijeengebracht. Zo'n hom mage bij jubileum of overlijden heeft dik wijls iets geforceerds. Hoe begrijpelijk het ook is dat vrienden en oud-leerlingen deze geste van piëteit willen maken, het resul taat kan wel eens de averechtse indruk maken van een leeg gebaar. De betekenis van Wolter komt veel beter uit, wanneer men hem uit enkele afzonderlijke werken leert kennen, dan door een volledig over zicht als nu bij Arti te zien is. Zoals prof. Röling terecht opmerkt in zijn voorwoord tot de catalogus, heeft Wol ter het beste van zichzelf gegeven in zijn snelle schetsen op klein formaat. „Gespan nen en gevoelig was hij dan, alles ver getend om zich heen en geheel verloren in het werk" aldus Röling. Het figuurschilde ren was niet zijn sterkste zijde en met het exposeren van zijn grote compositie „Mijn modellen" bewees men zijn nagedachtenis beslist geen dienst. Wolter heeft daarentegen verscheidene heel mooie stadsgezichten gemaakt. De Amstel bij zonnig winterweer was hem een geliefd motief. Het enige bezwaar dat men er tegen kan inbrengen is dit, dat het niet Amsterdam werd maar Parijs! Ziet men de topografie even over het hoofd, dan is steeds de eerste indruk dat men aan de boorden van de Seine vertoeft inplaats van aan de Amstel. De fijne, prik kelende atmosfeer, het stralende en toch diffuse licht roept direct de Parijse stads gezichten van een Pissarro in de herinne ring op. Doch tevens kan men hiervan zeg gen, dat Wolter door de toepassing van een fijn luminisme, de ban gebroken heeft van het donkere palet dat onze schilder kunst als een erfenis van de zeventiende eeuw was blijven beheersen tot de tijd van Breitner en Witsen toe. Collectie Singer De schilder W. H. Singer kan men zeker wel een geestverwant van Wolter noemen. Ook hij was voor alles een minnaar van het heldere licht en observeerde de kleur- brekingen van het zonlicht. Dit blijkt niet alleen uit zijn eigen werken maar ook uit de voorkeur die hij liet gelden als hij schil derijen kocht. Zijn omvangrijke collectie is thans tentoongesteld in museum Fodor. Dat hij met zijn liefde voor het luminisme vooral naar de Franse meesters van de late negentiende eeuw uitzag, ligt wel voor de hand. Maar het zijn in hoofdzaak de na volgers der Franse impressionnisten, die men in zijn collectie aantreft. Henri Mar tin en de divisionist Sidaner moest hij wel bewonderen.Vooral van deze laatste zijn er enige mooie werken te zien. Overigens vindt men ook bekende namen zoals Ribot, Volon, Fantin Latour en zowaar een werk van Carolus Durand (18381910), die eens een zeer gezocht portretschilder in Pakijs was. Zijn beeltenis van de gravin Desmerande is in de modieuze stijl van het fin-de-siècle geschilderd. Het stadsgezicht van Rafaëlli is geen hoogtepunt, evenmin als het nogal levenloze portret van Fatin Latour. Natuurlijk bevindt er zich een groot aantal werken van Jaap Dooyewaard, de intieme vriend van Singer in' de verzame ling. Vooral onder de vroegere werken zijn er zeer mooie, in de trant van Breitner geschilderde intérieurs. In 1950 was er een tentoonstelling van Dooyewaard in het Huis van Looy waar deze werken ook te zien waren. Schilderijen van David Schul- man, Lizzy Ansing, mevrouw Bauer be horen ook tot de collectie. Een der mooiste stukken is wel een zee met kust van de Engelse schilder Bonnington. Om Singer zelf niet te vergeten moet zeker het strand van Monhegan Island (1901) vermeld worden. Nog fraaier is het schilderij „Tuin van de schilder in Laren". Hierin is het prille lentelicht één spranke ling, de violette schaduwen der jonge boomstammen tekenen een geestig stra mien op de voorjaarsgrond. In dit stuk blijft Singer zeker niet bij de beste lumi- nisten ten achter. In de kunsthandel Huinck en Scherjon, Herengracht 469, zijn tekeningen en aqua rellen van Ali Goubitz en beeldhouwwerk van Jules Vermeire tot 21 Maart tentoon gesteld. Ik pi-efereer de tekeningen, het gave jongenskopje en het zeer strakke, zui ver getekende portret van de moeder van de schilderes boven de aquarellen. Deze laatste zijn nimmer transparant, zij heb ben ondanks de soms zeer smaakrijke ar rangementen iets mats. Het zijn meest Zuidelijke landschappen, zeer minitieus vertolkt, maar er zit weinig klank in. De werken van de, van oorsprong Bel gische, beelhouwer Jules Vermeire bezit ten terecht vermaardheid in ons land. Met een groot gevoel voor het materiaal en met inachtneming van de formatie en ge steldheid van de steen, roept Vermeire hieruit geïdealiseerde gelaatsvormen op. Uit een machtig stuk doorzichtig albast hakte hij een achteroverhellend gelaat dat in dromen versluimerd is. Een langwer pige steenscherf bewerkte hij slechts summier om er eem zwemmende vis van te maken. Stadsgezichten Bij Santée Landweer exposeert tot 12 Maart, Stephan Couwenberg stillevens, portretten en enige Parijse stadsgezichten. Het is helemaal Ecole de Paris, encadre- menten incluis. Couenberg boetseerde de laatste tijd ook enkele kopjes naar kinde ren en volwassenen. Van zijn schilderijen noem ik als belangrijkste een jongenspor tret en Seine-oever. Dit laatste wordt ge kenmerkt door ruimvloeiende breedheid die (niet in de kleur) aan Derain herinnert. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt krachtiger, sneller en doeltreffender, want elk tablet be vat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. n 'n jjïje doet wonderen if'. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.05 Gevarieerde muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie, hoorspel. 14.40 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Twee piano's. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Wat levert het Surinaamse bos. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpoblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Toespraak. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phil- harmonisch orkest. 21.15 Boekbespreking. 21.30 Disco-causerie. 22.15 Mededelingen. 22.20 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, maatschap pij en Staat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportaetualiteiten. 23.30 Platen. 23.40—24.00 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Oost- Veluws programma. 18.00 Strijkkwartet en soliste. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 21.45 Discussie over boe ken. 22.15 Liederen. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23,00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Fidelio, opera (gr.pl.). 17.00 Nieuws, 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Vlaamse liederen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (224- en 49 m.). - DE heer Van Schalen was druk bezig de heer Alens verwijten te maken. Het was een nogal eenzijdig vertoon van emo ties, zoals dat meer voor kan komen tussen werkgever en werknemer. Om kort te gaan: zoiets is eigenlijk niet zo ongewoon. Onder andere omstandigheden zou Alens ook on getwijfeld koel en beheerst naar de uitval len van zijn directeur hebben geluisterd. Maar nu Nu kon hij zijn eigen woede nauwelijks bedwingen. Hij voelde een bijna onbe daarlijke lust in zich opwellen om de heer Van Schalen eens nauwkeurig te vertellen, welk een lage opinie hij over zijn hele be drijf koesterde en al lang gekoesterd had. En daarna zou hij verder willen gaan met een korte samenvatting van zijn mening over het karakter van de heer Van Schalen en al degenen, die door familiebanden aan hem verbonden waren. Alens voelde de neiging tot vacantie in zich. Een vacanti trouwens, die de volgende dag zou ingaan en hem gedurende twee veel te korte we ken in staat zou stellen zijn gedachten op heel andere dingen te richten dan het be drijf, dat het inkomen voor hem en zijn gezin verzorgde. Men kan het waarschijnlijk het beste uit drukken door te zeggen, dat Alens opstan dig was. Opstandig tegen het gezag van iedere dag. Maar terwijl dat misschien bi) meer impulsieve naturen onmiddellijk tot ontlading zou zijn gekomen in het verande ren van de eenzijdige aanval in een wed strijd, was de geest van Alens niet zo snel tot een dergelijke stap te bewegen. Hij zat, rustig onder de stortvloed, verlegen naar zijn broodheer te kijken en liet in middels zijn geest zwerven door de ver borgen gebieden van marteling op licha melijk en geestelijk gebied, die hij de heer Van Schalen graag zou doen ondergaan. Het is goed, dat geen woord dat in die kamer werd gesproken, in druk zou ver schijnen. Het was tenslotte een privé-con- versatie in een privé-gebouw en men wordt niet verondersteld, alles wat er die och tend gebeurde letterlijk te weten. Maar misschien interesseert het u hoe het daar verder is gelopen, zo in het algemeen Welnu, de heer Van Schalen verwenste voort. Het duurde geruime tijd en het had misschien nog veel langer geduurd, als Vanmoirgen om tien uur stelde de rij dende tentoonstelling van de Bescherming Burgerbevolking haar poorten open voor het Haarlemse publiek. Deze expositie, die reeds vele steden in Nederland bezocht heeft, geeft met enkele woorden en foto's het doel van de organisatie duidelijk weer. Het streven van de Bescherming Burger bevolking is bekend: men wil een ongewa pende beweging vormen, die de mensen beschermt tegen de gevaren van het oor logsgeweld. Maar niet alleen met de oorlog moet rekening gehouden worden, want on langs heeft men kunnen ondervinden, dat ook tijdens een watersnood de Bescher ming Burgerbevolking paraat staat om bij het eerste sein te hulp te snellen. De tentionstelling, die tot 7 Maart op de Grote Markt zal blijven staan, toont de bezoeker enkele foto's uit de tweede we reldoorlog en men komt tot de ontdekking, dat de organisatie, die in Engeland reeds vele jaren bestaat, onschatbare diensten aan de bevolking heeft bewezen. En aan gezien in deze onzekere tijden de moge lijkheid van een nieuwe oorlog nooit uit het oog mag worden verloren, is het van het grootste belang, dat ook in Nederland de Bescherming Bevolking een wijdvertak te organisatie wordt. En om dit doel te be reiken rijdt de tentoonstellingswagen door geheel Nederland en slaat in bepaalde ste den voor enige tijd zijn tenten op. De le den van de Bescherming Bevolking, die de expositie begeleiden ziin gaarne bereid om alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Het m.s. „Willem Ruys", dat begin Januari in de Rode Zee bij de aanvaring met de „Oranje" werd beschadigd, is her steld. Het zal Woensdag uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. niet op een goed moment de telefoon had gerinkeld. In de weldadige stilte, die toen viel, kreeg Alens' geest nog beter de kans uit zwerven te,gaan. En dat deed hij. Met een bittere glimlach om de mond renden zijn gedachten de kamer uit, de gangen door, de trappen af, het gebouw uit en vandaar af ver, heel ver weg. HET was een sombere, vochtige ochtend. Eigenlijk had het nu, om een uur of zes in de Septembermorgen, al veel lichter moeten zijn, maar door de dikke bomen heen kon hij maar heel vaag in de verte, over de landouwen, de natte, vliezige och tendnevel zien optrekken. Het was ëen weinig opwekkende omge ving^ maar zij paste precies bij het doel van zijn tocht. Aan weerskanten van hem in de nauwe koets zaten zijn secondanten: Ter Veen, een betrouwbare, stevige rent meester, wien de hoge hoed onwennig op het hoofd leek te zitten, en zijn vriend Van der Weveren van Schaetel, die de tijd van de dag wel een bezwaar had gevonden, maar toch zonder aarzeling had toegestemd om Alens terzijde te staan bij dit duel. Ergens vlak bij de koets steeg een leeu werik geschrokken op. Bij het geluid van het plotselinge vleugelgeklap keken de drie mannen even, maar het rustige rhythme van de hoefslag der twee paarden deed hen weer in gedachten verzinken. Peinzend bekeek Alens de doos op de bank tegenover hem, waaruit zijn pistool straks zou wor den gehaald. Hij kon goed overweg met dit wapen en het idee van het naderende duel bezorgde hem geen angst. Hij zag de toekomst met vertrouwen tegemoet. Hij was beledigd en zou zich op de juiste manier wreken op zijn tegenstander. Hij nam zich voor, zich stijl vol en uiterlijk zonder rancune te gedra gen, maar zijn hand zou op het critieke ogenblik niet falen. Hij had zich voorgeno men de heer Van Schalen in de linker bovenarm te treffen en daar zou hij hem dan ook raken. Hij voelde de gang van de koets vermin deren en bijna op hetzelfde moment dat zij stilstonden, werd het portier van de buiten kant geopend door de helper van de koet sier. Ter Veen klom het eerst naar buiten en bleef daar ernstig staan om Alens de helpende hand te bieden. Maar deze sprong rustig op de vochtige bosgrond en keek te vreden om zich heen. Zijn secondanten hadden een goede plaats gekozen, over woog hij. Een flinke open plek in het bos, die toch weer niet zo open was, dat zij het idee kon geven van een vrolijke picnic- plaats of iets dergelijks. Op dat moment hoorde hij van de andere kant een koets naderen en enkele ogenblikken later stond ook zijn tegenstander op de bosgrond. Terwijl Alens en Van Schalen beleefd naar elkander bogen, maar verder op een flinke afstand van elkaar bleven, begonnen de secondanten in zachte fluistertoon met elkaar te praten. De wapens werden door alle vier mannen bekeken en onderzocht en daarna werd uit eenzelfde doosje munitie in de beide pistolen gedaan. De secondan ten leken tevreden en liepen terug naar hun respectievelijke duellisten. Vervolgens kwamen de twee groepjes van drie mannen op elkaar af. Van Schalen leek niet bepaald zeker van zichzelf, merkte Alens. Hij keek zenuwachtig om zich heen, alsof hij hoopte, dat er nog een weg terug zou zijn, voor dit alles begon. De oudste secondant, een be geleider van Van Schalen, deed nog even de formele poging de beide partijen tot een vriendschappelijk oplossen van hun conflict te bewegen, maar hoewel Van Schalen keek, alsof hij hoopte dat Alens er op in zou gaan, bleven beiden zwijgen en schud den het hoofd. Met een bijna plechtig gebaar werden hun daarna de wapens overhandigd. Van der Weveren van Schaetel plaatste de duel- lanten ruggelings tegen elkaar en verzocht hen beiden 25 stappen te doen. Alens voel de minachting in zich opkomen, toen hij merkte dat Van Schalen even wankelde bij de eerste stap. Langzaam en zeker liep hij door, rustig zijn 25 passen tellend. Toen hij dat gedaan had, draaide hij zich om en keek bijna op hetzelfde ogenblik ook Van Scha len weer in het verontruste gezicht. Even grijnsde Alens grimmig. Toen bedwong hij zijn gezicht, liet zijn rechterhand met het pistool langs zijn zijde hangen en wachtte op de toestemming om te vuren. Vijf seconden later was die toestemming er en kort achter elkaar knalden de scho ten. Op hetzelfde ogenblik, dat Alens de kogel van zijn tegenstander dicht langs zijn rechterschouder voelde suizen, zag hij hoe Van Schalen met van pijn vertrokken ge zicht naar zijn linkerbovenarm greep. Hij had goed geschoten. Het verbaasde hem niet. Tien minuten later, nadat hij nog koel en beleefd naar de toestand van het slacht offer had gevraagd, zat hij weer tussen zijn beide secondanten in. De koets was op weg naar de stad. Tevreden zag hij nog even door het achterruitje, hoe Van Schalen juist voorzichtig in de andere koets werd gehol pen. En weer glimlachte hij even, tevreden nu. De heer Van Schalen legde de telefoon weer op de haak. „Enfin," zei hij, „ik heb nu geen tijd meer. Maar als je er maar om denkt, dat ik dergelijke dingen in mijn be drijf geen tweede keer zal toestaan. Er zal hier goed gewerkt worden, hoor je? Goed gewerkt, en ik sta geen verslappingen toe. Ga nu maar naar je kamer terug. Ik be grijp eigenlijk niet, dat ik slappelingen als jou handhaaf „Neen, meneer Van Schalen," zei Alens beleefd, en „Ja, meneer van Schalen, goe- denmorgen". Hij sloot de deur van de di recteurskamer zacht achter zich. Even bleef hij staan op de gang en een lichte glimlach vol tevredenheid speelde om zijn lippen. Toen liep hij weer met zijn ernstigste kan toorgezicht naar zijn kamer. (Nadruk verboden) Ongeluk met dodelijke afloop in De Bilt Drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de 29-jarige N. B. M.-buschauffeur O. B. uit Zeist, die zich moest verantwoorden wegens een do delijk ongeval, dat mede door zijn schuld zou zijn veroorzaakt. Het betrof hier een ongeval, dat in de ochtend van 15 Decem ber van het vorig jaar in De Bilt gebeur de. Een 74-jarige dame uit Zeist, geraakte bij het uitstappen uit de autobus onder dit voertuig en overleed korte tijd later. Aan de chauffeur was ten laste gelegd, dat hij de deuren van de autobus had ge sloten en de wagen in beweging had ge bracht, hoewel de dame nog bezig was uit te stappen. Dit werd door getuigen beves tigd, meest buspassagiers, waarvan het merendeel verklaarde, dat de dame bij het sluiten van de deuren beklemd was geraakt tussen de ontijdig gesloten deuren. De officier van justitie wilde geen zwaar dere straf eisen dan drie maanden voor waardelijk orndat naar zijn mening het be sef, dat de chauffeur mede oorzaak was aan de dood van een der passagiers, reeds een zware morele straf betekende. Het is nog mogelijk dat de directie van de N.B.M. disciplinaire maatregelen legen hem treft, aangezien hij door het sluiten van de deu ren in strijd met zijn instructies handelde. De verdediger, rnr. J. Pont uit 's-Gra- venhage, pleitte vrijspraak, daar hij de schuld van zijn cliënt niet bewezen achtte. Hij meende dat hulpbehoevendheid van de oude dame oorzaak was van het ongeluk. De rechtbank zal op 17 Maart vonnis wij zén. DJAKARTA (Aneta). Naar aanlei ding van de bekendmaking van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van West- Duitsland, dat tussen Indonesië en West- Duitsland nimmer de oorlogstoestand werd afgekondigd, zodat het niet nodig is, de officiële beëindiging van die toestand af te kondigen alvorens tussen beide landen de diplomatieke betrekkingen kunnen worden aangeknoopt, heeft het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende bekend gemaakt: Toen op 10 Mei 1940 Nederland met Duitsland in een oorlogstoestand kwam, geraakte ook het voormalige Nederlands Indië, als deel van het Koninkrijk der Nederlanden, in de toestand van oorlog met Duitsland, zodat de Republiek Indonesia, als rechtsopvolg- ster van het voormalige Nederlands-Indië, automatisch in een toestand vair oorlog met Duitsland verkeert. In wei-ingelichte kringen te Djakarta wordt de aankondiging van het West-Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken ge ïnterpreteerd als een poging om besprekin gen te beginnen over de Duitse eigendom men, die werden geconfisceerd nadat Ne derlands Indië in uuriogstoestand met Duitsland was geraakt. Deze eigendom men bevinden zich thans automatisch on der beheer van de Indonesische regering. Zij zouden een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 64 millioen rupiahs. De kwestie van dit voormalig Duits bezit kan volgens Djakarta pas ter sprake wor den gebracht tijdens een vredesconferentie. Waarschijnlijk zal Indonesië op de be doelde vredesconferentie voorstellen, de waarde van de Duitse bezittingen in Indo nesië, te verrekenen met door Duitsland te verrichten herstelbetalingen aan Indonesië. Het te Hamburg voor rekening van de Kon. Rottex-damsche Lloyd in aanbouw zijnde zusterschip van het in September in de vaart gekomen m.s. „Wonosari" zal „Wonorato" worden gedoopt. De „Wono- rato", een vracht-passagiersschip van cir ca 11.000 ton draagvermogen, zal in April 1954 gereed komen. Twee andere schepen van hetzelfde type, die de namen „Wono- giri" en „Wonosobo" zullen krijgen, zijn voor de Lloyd in aanbouw op de Van der Giessen en Zoon's scheepswerven te Krim pen aan de IJssel. Deze beide schepen zul len respectievelijk aan het eind van dit jaar en in het midden van 1955 in de vaart komen. KOTTER UIT ZWARTSLUIS IN SCHEVENINGEN Dinsdag arriveerde in de Scheveningse haven de kotter ZS 1 uit Zwartsluis. Het schip zal van daaruit aan de kustvisserij gaan deelnemen. Schipper is I. Troost uit Stellendam. ADVERTENTIE Hel brilleglas waardoor U beter ziet 43. Met lange tanden kauwde Panda op de geheime brief. Hij gluurde angstig naar de spionnen, die in Pat's zakken naar de bewuste brief zochten. „Als ik hem maar op heb, vóór ze bemerken, dat Pat hem niet bij zich heeft", mompelde hij, terwijl hij persend de dorre brokken doorslikte, „maar het is zo verschrikkelijk droog! Had ik er maar een kop koffie bij!" Intussen hadden de spionnen Pat's zakken door zocht en natuurlijk geen brief gevonden. „Grrrlwts!", gromde de grootste, „geduld uit! Waar is brief? Spreek of sterf!" En hij liet Pat maar weer eens in de duistere loop van zijn pistool kijken. „Ik.ik heb de brief 7iiet!", zei Pat benauwd. „Dat wij weten!", siste de kleine, ,^eg waar brief is, niet waar brief NIET is!" „Mijn assis tent heeft hem!", hijgde Pat, die de druk van de loop op zijn hoofd erg onbehaag lijk vond „Haaa!", riep de grote spion, zich naar Panda wendend, ,,dus geheime brief bij jou!" „Neehikbracht Panda er krampachtig slikkend uit, „IN mij!'\ DAT LEVERT NAAST LUXOR Achtervolging. Volgens Robert Allen, de Washingtonse correspondent van de „New York Post", mogen gevechtsvlieg tuigen van de UNO sedert November Noordelijke vliegtuigen over de rivier de Jaloe, de grens tussen Korea en China, achtervolgen, wanneer zij in een gevecht zijn gewikkeld. De Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten heeft dit bericht tegengesproken. De vliegers hebben opdracht zich onder geen om standigheden boven Mandsjoeidje te be geven. Mening. „De kaart van Europa zou er niet anders uitzien dan thans, indien wijlen president Roosevelt de overeenkomst van Jalta niet zou hebben gesloten", verklaarde Charles Bohlen. vooi'malig raadgever der presidenten Roosevelt en Truman en nieuw benoemd Amerikaans ambassadeur der Verenigde Staten te Moskou, gisteren voor de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse be- trekkingen. „Doch ik ben van mening", voegde hij hieraan toe, „dat het niet no dig was geweest in China concessies aan de Sovj-et-Unie te doen". Rumoer. Indische communistische afge vaardigden hebben in het „Volkshuis" (de Indische Tweede Kamer) luide ge protesteerd tegen het bezoek, dat vier Amerikaanse torpedobootjagers aan Cal cutta hebben gebracht. De communis tische fractieleider Mukerjee zeide in de krant te hebben gelezen, dat de tor- pedobool jagers afkomstig waren uit Korea en dat zij daarheen, na in Indi sche havens brandstof te hebben inge nomen, weer zouden terugkeren. Ter wijl de congres-afgevaardigden luid keels riepen: „Ga zitten", vervolgde Mukerjee met te zeggen dat dit „een aanfluiting was van de onafhankelijke Indische buitenlandse politiek". Premier Neb roe zei, dat de Amerikaanse tor pedobootjagers op weg zijn naar de Verenigde Staten. Rel. Bij hernieuwde demonstraties in twee steden van de Pendsjaab tegen de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken Zafroellah Khan en de Ahma- dieten-secte, waartoe hij behoort, heb ben zich botsingen tussen politie en de monstranten voorgedaan, waarbij een persoon werd gedood en verscheidene gewond. Overval. De Britse troepen op Malakka hebben Dinsdag, bij een overval op een kamp in het oerwoud dertig km. ten Zuidwesten van Koela Loempoer, het hoofd van de communistische opstan delingen in de staat Selamgor, Law Tsjeng, en een aanhanger gedood. Zes anderen, onder wie vijf vrouwen, gaven zich over. Hulp. De New York Central Railroad zal op 14 Maart een speciale trein door de staat New York laten lopen met het doel bijdragen in ontvangst te nemen voor de Nederlandse slachtoffers van de stormvloed. Het personeel van de trein zal vrijwillig zijn diensten beschikbaar stellen. In deze trein zullen de bijdra gen in ontvangst worden genomen door ambtenaren van de vereniging tot hulp aan Holland, de „Holland Flood Relief", leden van de Nederlandse ambassade en Amerikanen van Hollandse afkomst. Brand. Bij een brand in een meubel fabriek te New York zijn vijf mannen en twee vrouwen om het leven geko men Tien personen, onder wie twee brandweerlieden werden gewond. De brand werd, hoewel er een brandmel der in de buurt was, aanvankelijk be streden door handblusapparaten, maar de blussers konden het vuur niet mees ter worden. 146 personen werden door de vlammen van de buitenwereld af gesloten. Doordat toevallig een brand meester passeerde, werd alarm ge- maakt en kon de brandweer aanrukken. Winst. Uit de resultaten van de Zondag in Chili gehouden algemene verkiezingen blijkt, dat de regeringspartijen geen meerderheid in het congres hebben be haald, maar wel zetels hebben gewon nen. De uitslag, die nog moet worden gecontroleerd door de verkiezingscol leges, stemt over het algemeen overeen met de verkiezingen van vorig jaar September, toen president Ibanez met 46,6 procent van de stemmen aan de macht kwam. De regeringspartijen kregen 13 van de 25 zetels in de senaat. In de kamer van afgevaardigden, waar 147 zetels op het spel stonden, kregen de regeringspartijen er 70 tegen de op positie 74. Drie zetels moeten hier nog worden toegewezen. Bezoek. Volgens het „Journal of Commer ce" zullen dit jaar 100.000 meer Ameri kanen als touristen Europa bezoeken dan in 1952 toen ongeveer 400.000 Ame rikanen bijna 415 millioen dollar in Europa hebben uitgegeven. Indien er meer reisgelegenheid en meer hötels zouden zijn, zou het totale aantal tou risten dit jaar volgens het blad onge twijfeld nog groter kunnen zijn. Enge land verwacht dit jaar in verband met de kroningsfeesten ongeveer 250.000 Amerikaanse bezoekers. OVER de brandnetel behoeven we u niets te vertellen, u blijft haar wel uit de buurt, wanneer dit maar enigszins mo gelijk is. Hiervan profiteert de dovenetel, die een merkwaardige gelijkenis met de brandnetel vertoont, maar toch in geen enkele familierelatie tot haar staat. Wan neer de dovenetel zou kunnen denken, zouden haar gedachten als volgt geweest moeten zijn: „Mensen en vele dieren ver mijden de brandnetel, dus ik zorg er voor precies op de brandnetel te gelijken, dan la ten ze mij ook met rust". Daar- 07n ziet u deze vreemdeling zich altijd tussen de brand- netels schikken en de plant trekt daarbij een gezicht of zij net zo gemeen is als haar buurlui. Dit verschijnsel van mimicry is moeilijk te verklaren. Sommige plantkundigen schrijven het toe aan het feit, dat de na tuur beperkt moet zijn in haar vormen en zij vinden het helemaal niet zo ver wonderlijk dat de ene plant een treffende gelijkenis vertoont met een andere van een geheel andere familie. Zolang er geen sterker tegenargumenten zijn, moeten we veronderstellen dat er misschien ook in deze simplistische uitleg iets waars kan schuilen. Maar dan is er een plant in Zuid-Afrika, die de kwestie nog wat moeilijker maakt. Dat is de Mesembryanthemum, waarvan er verschillende soorten bestaan. Deze planten groeien op droge en hete gron den, waar alle andere plantengroei uiterst zeldzaam is. Om te beletten dat zij zouden worden uitgeroeid door het naar plantaar dig voedsel snakkend gedierte, zouden deze planten uitgerust kunnen zijn met stekels, of andere scherpe wapenen, waardoor de belagers op een behoorlijke afstand dienen te blijven. Maar een der gelijke verdediging van de plant is niet nodig, want hier is een nieuw middel aange wend, dat in de plantenwe reld weliswaar uiterst zeld zaam is, doch daarom niet minder effect sorteert. De plan ten hebben n.l. volkomen de vorm en de kleur aangenomen van het kie zel en de steenbrokken, te midden waarvan zij leven! Zelfs van nabij is het hierdoor nauwelijks mogelijk deze planten van hun omgeving te onderscheiden. Alleen tijdens de bloeitijd verraden zij zich vaak reeds van verre door hun veelal opvallende en grote bloemen, hetgeen wel ten doel zal hebben de voor de bevruch ting gewenste insecten naderbij te lokken. Is deze mimicry toevallig veroorzaakt door de vormen-armoede der natuur? Dan ■moeten wij de op insecten gelijkende bhe men ten tonele voeren, die zelfs de van toeval-gewagende biologen voor diepzin nige raadsels hebben geplaatst. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2