De mens in de lucht Tegenvaller voor Fokker Orion en zijn nevel Haarlemse hulpploeg vanmorgen naar Oude Tonge vertrokken Zie Boven: Nog meer Marshallhulp voor Haarlems hotel Amsterdamse Beurs Zandvoort JUBILEUMMAAND Conventie tegen overbevissing Bennebroek Haarlemmermeer Velseti Velserbad binnenkort in de raad WOENSDAG 4 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 RADIO L. Radsma overleden Opbrengst verkoop van suikerbollen Ook in Februari spaaroverschot bij Nutsspaarbank Garoet opnieuw door bende aangevallen Vrije Klaverjas Bond Buurtvereniging „De Wurf" bracht Zandvoortse folklore Zandvoortse Bestuurdersbond Schoolconcert Burgerlijke Stand van Haarlem Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Verbouwing postkantoor Brandweercommando Voetbal Faas Wilkes niet naar Parijs Duitslands vooroorlogse schulden ADVERTENTIE U koopt rustig bft ons en wjj geven een betrouwbaar advies. KEUZE UIT PHILIPS - ERRES - FRIDOR COLUMBIA - GRAETZ BRAUN Vanmorgen omstreeks half acht is een Haarlemse hulpploeg naar het geadopteer de Oude Tonge vertrokken. Zij bestaat uit 46 man onder leiding van de heer J. P. Starreveld, onderdirecteur van de Incasso- dienst. Die 46 bestaan uit achttien man ge- meentepersoneel (van Energiebedrijf, Openbare Werken, Hout en Plantsoenen en Waterleiding) en verder uit werknemers van particulieren, onder meer veertien man van de Holland-Nautic. Verder vertrokken afzonderlijk twee tractoren met twee monteurs van de Ge meentereiniging, terwijl de heer J. J. Loer akker, ambtenaar ter secretarie, en twee stratenmakers eveneens de reis naar Oude Tonge hebben aanvaard, waar de heren P. J. Bestenbreur, technisch hoofdambtenaar van Openbare Werken, en L. van der Gruyter, technisch ambtenaar eerste klasse van dat bedrijf, zich reeds bevinden om te assisteren bij de opruimings- en herstel werkzaamheden en een inventarisatie te maken van de beschadigingen. Aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur, opgelopen bij een verkeersonge val, is Dinsdag in het Sint Elisabeths Gast huis overleden de heer L. Radsma, employé II administratief bij de P.T.T. Hij bereikte de leeftijd van vijftig jaar. Donderdagmid dag 26 Februari om half een was de heer Radsma op zijn bromfiets op weg naar huis en reed op de Gedempte Oude Gracht. Ter hoogte van het Klein Heiligland is hij door een auto aangereden en liep hij een sche- delbasisfractuur op. Per ziekenauto is de aangeredene naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd, waar hij gisteren is over leden. De heer Radsma was zesentwintig jaar bij de posterijen te Haarlem werkzaam. Hij begon zijn postale loopDaan als hulpbestel ler en is in de loop der jaren opgeklommen tot employé II. De thans overledene was de laatste tijd werkzaam op de loonadmini stratie in het postkantoor aan de Zijlstraat. De heer Radsma was een geziene figuur in postkringen door zijn arbeid in verschei dene verenigingen. Hij was secretaris van de Haarlemse Postfanfare, secretaris van de Ontspanningsvereniging Voor ons Ge noegen en secretaris van de Boerenkapel, waarvan postambtenaren lid zijn. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmiddag om 2 uur op de Noorder be graafplaats. Op de Vergierdeweg zal het trommelcorps van de Postfanfare in de stoet worden opgesteld. Ten bate van het Rampenfonds zijn weder om suikerbollen verkocht in Haarlem- Noord; de opbrengst bedroeg f675,15. Mede- Werking verleenden opnieuw de Harmonie Crescendo, Arti et Regelioni en de padvin dersband. De bakkerij Vermaat bakte gratis 5200 bollen. Het totale bedrag, alsmede de opbrengst der toneeluitvoering op 7 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal zal op die dag aan B. en W. worden overhandigd. Het spaaroverschot bij de Nutsspaarbank te Haarlem in de maand Februari overtrof nog het reeds zeer goede resultaat in de maand Januari. De inleggingen bedroegen f 1.059.436.49 en de terugbetalingen f673.002,94, zodat een bedrag van f386.433,55 meer werd ingelegd dan terugbetaald (v. j. f59,367,—). Het inleggerstegoed steeg hierdoor tot f25.673.202,32. 460 nieuwe spaarbankboekjes werden uit gereikt. De omzet bedroeg 23.371 posten van inleg en 5442 posten van terugbetaling. De hulpploeg werd vanmorgen uitgeleide gedaan door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers (in het midden op de foto). De reis wordt gemaakt in twee bussen van de N.Z.H. Aan de eigenaar van Hotel „Oud St. Jan" te Haarlem, de heer H. L. Dahmen, is als nog zestienduizend gulden uit de tegen- waai-derekening van de Marshallhulp voor Nederland toegewezen voor de voltooiing van de modernisering van zijn hotel. Hierdoor is de totale Marshallhulp voor de uitbreiding en modernisering van de Haarlems^ hótelaccomodatie tot vUftig mille gestegen. De gelden die de heer Dahmen thans be schikbaar heeft gekregen worden gebruikt voor het verbeteren van de kamers op de eerste en tweede étage, in totaal 23 ver trekken. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan verlichting en stoffering. Hij hoopt de verbouwing en modernise ring voor 15 Maart gereed te hebben. Zo als men weet is de benedenverdieping met lounge, bar en restaurant enige tijd gele den reeds in gebruik genomen. DJAKARTA. (Aneta). Zondagavond is Garoet wederom aangevallen door een gewapende bende. Er werden 23 woningen in brand gestoken. Twee burgers werden gedood en twee gewond. De totale schade wordt geraamd op een half millioen rupiaih. Veertien dagen geleden zijn bij een aanval op Garoet ruim 100 huizen ver brand en werden vijf mensen gedood. De stand in de competitie van de Vrije Klaverjas Bond is als volgt: Onder Ons 12 245—115 22 Spaarnestroom 12 208—152 18 EDO 1 12 203—157 16 Haarlem (N.) 12 131—179 14 DHV 2 12 190—170 13 DVH 1 12 193—167 12 Krug 12 152—208 8 DLV 11 144—186 7 EDO 2 11 154—176 6 ROEM 12 126—234 4 Slotkoers Openings- gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 95 94% A.K.U 164% 163% Unilever 186 185% Philips Gloeil. 160 160 Kon Petroleum 31214 311)4 A'dam Rubber 90)4 89% Holl. Amer Lijn 145 144% N. Scheepv. Unie 129)4 129 H.V.A 102% 102 Deli Mij 82% 82% Amsterd. Bank 171 171 Ned. Handel Mij 160 160 Rotterd. Bank 161 161 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 44% 44% Bethlehem Steel 54% 54% Republic Steel 48% 48% Shell Union 72% 71% 22% 23% U S. Steel 4 P/u 41% GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 Betaling eventueel in overleg. Het is ongetwijfeld een grote verdienste van de buurtvereniging „De Wurf" (Kerk straat en omgeving), dat men, waar dat mogelijk is, het oude Zandvoort laat her leven. De vereniging eigent zich daarvoor bijzonder. In deze oude, wellicht oudste buurt van Zandvoort, wonen nog velen, die, hetzij door overleveving, hetzij uit eigen herinnering, Zandvoort hebben zien worden van vissersplaats tot badplaats. Hier wonen zij, die dat oude Zandvoort onmogelijk kunnen en ook niet willen ver geten, die nog in het bezit zijn van de ori ginele oud-Zandvoortse costuums, zowel voor mannen als voor vrouwen. Dinsdagavond heeft men in gebouw „Zo- merlust" bij de viering van het eerste lustrum van de buurtvereniging „De Wurf" „oud Zandvoort" enkele uren laten her leven. Mejuffrouw B. Bakels had het prachtig folkloristisch programma voorbereid. De toeschouwers kregen eerst een indruk van het vroegere „water- en vuurwinkeltje" van „Jaepie Jurk", (Jaap Drayer) die jarenlang op het Schelpenplein bij de Bak kerstraat deze nering voerde. De inventa ris, die oude Zandvoorters herkenden, was meegebracht. In het kleine winkeltje ver drongen zich de Zandvoortse vrouwen, die haast hadden, omdat ze nog ter bruiloft moesten. Veterdrop en „Twie cent eek" (azijn) en alles, wat vroeger in dergelijke winkeltjes te verkrijgen was, verwisselde van eigenaar. Zandvoortse vissers kochten hun bittertje en de klanten hielden gezel lige en soms ook wel eens wat venijnige buurpraatjes. De vroegere Zandvoortse agent van po litie Berends, in het originele uniform uit die dagen, verscheen met een Zandvoortse bruidsstoet in de zaal. Het was vroeger in Zandvoort de gewoonte, dat één van de twee agenten, die toen het politiecorps uit maakten, het bruidspaar van huis haalde om dit naar het raadhuis te leiden. Op het toneel verscheen de ambtenaar van de burgerlijke stand, de huidige chef van de afdeling bevolking, de heer P. van der Mije, die ook thans nog steeds de Zand voortse huwelijken voltrekt, om dit huwe lijk te voltrekken. De heer P. v. d. Mije voltrok het huwe lijk tussen Evert van Duijn en Keetje Zui- derduijn, waarbij, bij het noemen van de namen der getuigen, tot grote hilariteit van de aanwezigen, de toen geldende en ook nu nog altijd bekende „bij-namen" op kwistige wijze werden opgenoemd. We hoorden o.a. „Aal van Kieten" en „Ernst van Antje van Krelis". Op buitengewoon geestige wijze voltrok de heer v. d. Mije het huwelijk, waarna alle aanwezigen ter bruiloft werden geno digd. Het bruidspaar kreeg twee versierde stoelen aangeboden. Op gulle wijze werd, zoals dat vroeger, en ook nu nog, de ge woonte was, met bruidsuikers gestrooid. Het verdere van de avond, die onder lei ding stond van voorzitter P. F. Berends, werd gevuld met zang en dans, waaraan het orkest „The Moonlight Serenaders" op vlotte en muzikale wijze medewerking verleende. Ter ere van het dertigjarig bestaan zal de Zandvoortse Bestuurdersbond, aangesloten bij he N.V.V., Zaterdag 7 Maart van drie tot vijf uur in „Ons Gebouw", Erugstraat 17, een receptie houden. Voor Woensdag 11 Maart is de jubileumfeestavond in theater Monopole bepaald. De pianist Iskar Aribo, die Donderdag avond in theater Monopole een piano-recital zal geven voor de culturele kring ,,'t Helm" zal des middags optreden voor de Zand voortse jeugd, waarvoor hij een paedagogisch concert zal verzorgen. Hij zal een program ma brengen onder de titel: „De dans door de eeuwen heen". De hoogste klassen van de lagere school, de V.G.L.O. en U.L.O.-leer lingen zulen in de gelegenheid worden ge steld dit concert bij te wonen. ADVERTENTIE KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS Modemagazijnen Anegang 24 Haarlem Onze jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op dameshoeden-gebied. HAARLEM, 3 Maart 1953 ONDERTROUWD: 3 Mrt, W. A. Joren en J. B. van der Meer; J. D. Lawa en P. L. Mansveld. GEHUWD: 3 Mrt, D. M. Wieringen en L. Struijk. BEVALLEN van een zoon: 1 Mrt, H. Heer- ding—Smit; 2 rMt, N. J. Kuip—Sleper; 3 Mrt, M. J. Zuidmeer—Kooman; C. A. Kaart—van Koten. BEVALLEN van een dochter: 2 Mrt, M. H. Pardonvan der Kroft; I. E. V. Aarts Hamar de la Brethonière; A. van Reeden van der Lugt. OVERLEDEN: 28 Febr., H. Smit—van der Veen, 47 j., Romolenstraat; 2 Mrt, G. J. Schuurman, 90 j., Schoterweg; B. de Ruig, 82 j., Oranjeboomstraat; H. Neuteboom, 30 j, President Steijnstraat. De commandant van het Amerikaanse korps Mariniers, generaal L. C. Shepherd en zijn echtgenote hebben gisteren als gasten van Koningin Juliana de lunch gebruikt op Paleis Soestdijk. Het Koninklijk paar en zijn gasten op het bordes achter het Paleis De grote verwachtingen, die de Fokkerfabriek koesterde van de Amerikaanse markt voor afzet van haar pro ducten, hebben een gevoe lige knauw gekregen door een recente beslissing van de Amerikaanse luchtmacht ten aanzien van de toekom stige voorziening in haar behoefte aan straaltrainers. Het was zo dat, zoals te doen gebruikelijk is, de Amerikaanse luchtmacht een „competition" (een soort aanbesteding) had uitgeschreven voor het ont werp van een lesvliegtuig, dat speciaal zou moeten die nen voor de opleiding van straaljager-piloten. Aan zulk een speciale trainer bestaat grote behoefte. Nu heeft Fokker, zoals bekend is, in de S. 14 zulk een trai ner, die bovendien reeds geheel is ontwikkeld en klaar om direct in productie te worden genomen. Dit bracht één van de mededin gende Amerikaanse fabrie ken, Fairchild, op het idee om contact met de Neder landse fabriek te zoeken en dat ging inderdaad op Ame rikaanse wijze: een delega tie van Fairchild vloog naar ons land, bekeek het vlieg tuig van binnen en van bui ten, vloog ermee en na be sprekingen, die slechts kor- te tijd in beslag namen, was de zaak in beginsel al be klonken en het duurde daarna niet lang of ook de contracten waren getekend. De overeenkomst hield o.a. in dat Fairchild een optie kreeg voor de bouw- en verkooprechten van bepaal de Fokkerproducten in Amerika, waaronder de S. 14. Dit betekende dus, dat als Fairchild een kans kreeg om de S. 14 voor de Ame rikaanse luchtmacht in pro ductie te nemen, zij voor dit recht aan Fokker een goede som zou betalen. Gezien de prijzende beoor delingen van de S. 14 door experts uit alle delen van de wereld, gaf Fokker zich zelf een goede kans in de nieuwe wereld, temeer om dat haar „Mach-Trainer" alle proefvluchten en kin derziekten achter de rug had en verder was ontwik keld dan de weinige moge lijke concurrenten, terwijl de Amerikaanse industrie zelf op dit punt nog in het geheel niets had aan te bie den. (Tot nu toe wordt voor de training gebruik ge maakt van min of meer ge- improviseerde machines, in feite verbouwde jagers). Naar thans bekend is ge maakt, is niettemin de voorlopige keuze gevallen op een ontwerp van een concurrent, de Cessna fa briek, die een eerste ont wikkelingscontract heeft gekregen, met later een tweede in het vooruitzicht voor de bouw van een klein aantal machines. Met ande re woorden: Cessna heeft de competitie gewonnen en de acht mededingende fa brieken, waaronder Fair child, zitten er naast. En daarmee Fokker! Ongetwijfeld is dit, na de gespannen verwachtingen, een wat bittere pil voor onze nationale fabriek. Hier leek nu een opgelegde kans te bestaan met een goede machine, die als het ware haar sporen reeds verdiend heeft, en daar komt een concurrent, die nog geheel bewijzen moet wat er in zit, en sleept de prijs in de wacht! Het lijkt tegen alle logiqa in te druisen, juist immers omdat er zulk een behoefte aan straaltrainers bestaat. Maar ja, afgezien nu even van mogelijke an dere motieven die er be halve de zuiver-technische beoordeling achter deze be slissing mogen zitten het is een bekend feit dat Ame rikanen, als het even an ders kan, niet gauw buiten landse producten binnen halen enlaten we eer lijk zijn: elk land zal in de eerste plaats de eigen in dustrie een kans geven. Ondanks de teleurstelling van het ogenblik heeft Fok ker intussen toch de hoop nog niet geheel opgegeven, zo verzekerde men ons. In de eerste plaats valt de Cessna machine in een an dere klasse dan de S. 14 en de opvattingen m Ameri kaanse luchtmachtkringen inzake het beste vliegtuig type voor een bepaald doel plegen nogal eens een wen ding te nemen. De Cessna 318 waarin, evenals in de S. 14, leerling en instruc teur naast elkaar zitten, is aanzienlijk kleiner en de helft lichter, terwijl ook de snelheid geringer is dan van de Nederlandse machi ne. In tegenstelling tot de S. 14 heeft de Cessna twee motoren, maar dit zijn zeer lichte straalmotortjes (van Frans ontwerp!), die teza men nog niet de helft van de kracht ontwikkelen van de ene motor in de S. 14. Ongetwijfeld zal daarom de Amerikaanse machine eco nomischer in het gebruik zijn en het ligt voor de hand dat dit wellicht een overweging is geweest toen de luchtmacht haar keuze hierop liet vallen. Doch wij willen maar aantonen dat het hier om vliegtuigen van geheel verschillend kaliber en derhalve ook met ver schillende mogelijkheden gaat. Juist dit houdt, gezien de veranderlijkheid in de opvattingen, de hoop van onze landgenoten in de Schipholse fabriek nog le vendig. Daar komt bij dat die Cessna nog anderhalf a twee jaar voor de boeg heeft alvorens zo ver ge vorderd te zijn als de S. 14 thans is, en in twee jaar kan heel wat gebeuren. En ten slotte heeft men behal ve de S. 14 ook nog enkele andere ijzers in het vuur (eveneens via Fairchild): de S. 11 en S. 12, gewone les- vliegtuigen met schroef, die op het ogenblik in de Ver. Staten demonstreren, en de F. 27, een tweemotorig ver keersvliegtuig met gastur bines, waarvan thans twee prototypes worden gebouwd en waarvoor aan de over kant eveneens belangsteling bestaat. d. G, bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vertegenwoordigers van 12 landen die zijn aangesloten bij de Internationale Con ventie tegen Overbevissing van 1946 zullen in Londen plannen bespreken ter voorko ming van overbevissing in de Atlantische wateren en die van het Poolgebied. De con ferentie zal waarschijnlijk twee of drie dagen duren. Verder zal nog besproken worden het vaststellen van de minimum grootte van de netmazen, welke in de wa teren,vallende onder de conventie, gebruikt worden, vaststelling van grootte-limieten, beneden welke bepaalde vissoorten niet aan boord van een schip aanwezig mogen zijn, aan land gebracht of verkocht mogen worden, instelling van een permanente commissie, welke zal overwegen, welke verdere maatregelen tot behoud van de visstand vereist zijn. Aan de besprekingen wordt onder meer deelgenomen door Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Denemarken, IJsland en Ne derland. De conventie wordt op 5 April a.s. van kracht. Verwacht wordt, dat de bepalingen der conventie ten aanzien van te kleine vis op 5 April in werking zullen treden. Bepalin gen tot vergroting van de minimummaat van de netmazen kunnen echter niet eerder algemeen worden ingevoerd, dan nadat de aangesloten landen de aanwezige netten verbruikt zullen hebben. Hierover zal op deze conferentie worden gesproken. De wa teren, die onder de conventie vallen, zijn die van de Noordzee en van de Noordelijke zeeën tot Groenland, IJsland, de Faroe*-, Noord-Noorwegen en Bereneiland. NEDERLAND—BELGIë. De landen- waterpolowedstrijden NederlandBelgië (seniores en jeugd), vastgesteld voor Zondag 2 Augustus aanstaande, zullen in Zaandam worden gespeeld. De organisatie is opgedra gen aan Neptunus dat dan zijn zestigjarig bestaan viert. In het begin van de komende zomer zal een aanvang worden gemaakt met de ver bouwing en uitbreiding van het postkantoor in de Haltestraat. Zowel in de breedte als jn de diepte zal het gebouw aanzienlijk worden uitgebreid. Men hoopt voor het seizoen 1954 met het gehele werk gereed te zijn. Van de plannen, om een nieuw postkantoor te bou wen, werd afgezien daar dit te veel kosten mede brengt. Het werk zal gedurende de zomermaanden in étappes worden uitge voerd, zodat de diensten niet zullen stag neren. AANBESTEDING HUIS VOOR BEJAARDEN De aanbesteding van het te bouwen tehuis voor bejaarden aan de Zandvoortselaan zal plaats hebben op Zaterdag 21 Maart. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: S. Tjepkema en G. de Heer. OVERLEDEN: A. Jansen, m-, 74 jaar. F. C. Matzuiger, m. 68 jaar. J. Hogewerf, v. 55 jaar. C. van Petegem, v. 38 jaar. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor een crediet van f 10.000 te verstrekken wegens de aanvul ling van het brandweercommando. Op het ogenblik bestaat het commando uit een commandant, een ondercommandant en een brandmeester eerste klasse. Comman dant is de directeur van gemeentewerken en het ondercommando werd tot voor en kele jaren vervuld door de heer W. E. P. van den Horn. Ter vervulling van de door het vertrek van laatstgenoemde ontstane vacature bij de dienst van gemeentewer ken en bij de brandweer werden gegadig den c-pgeroepen. Onder de zich aanmelden de sollicitanten was er echter niet één met ervaring op het gebied van de brand weer. In de vacature bij gemeentewerken is inmiddels voorzien. B en W. achten het noodzakelijk, dat ook in de andere vaca ture wordt, voorzien en vragen daarom de raad een crediet beschikbaar te stellen voor een ondercommandant. Het salaris wordt geraamd op f 7000 per jaar, de so ciale lasten op f 250 en kosten van kleding en van eventueel gebruik van een vervoer middel op f 2.750. De hernieuwde besprekingen tussen de heer Novo, voorzitter van Torino, en de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, hebben geen resultaat opge leverd. De Italiaanse eersteklasser kan Wïlkes niet afstaan voor de wedstrijd, die Donderdag 12 Maart in Parijs wordt gespeeld tussen het Franse elftal en de Nederlandse professio nals-ploeg. In de plaats van Wilkes zal Theo Timmermans (Nimes) in de voorhoede spelen. Tito. In twee Londense bladen is gisteren een interview met maarschalk Tito van Joegoslavië verschenen. De correspon dent van de „Daily Express" te Bel grado schrijft, dat Tito hem heeft ver teld dat, als Rusland West-Duitsland zou aanvallen, Joegoslavië onmiddellijk in actie zou komen. Tito zou mogelijk Engeland het sluiten van een vriend schapsverdrag voorstellen. Een corres pondent van de „Daly Mail" schrijft, dat Tito als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de mogelijkheid van een oorlog hoe langer hoe kleiner wordt en dat, wanneer de krachten in de we reld ongeveer in evenwicht zouden zijn, een oorlog geheel zou kunnen worden vermeden. ADVERTENTIE Als resultaat van de Londense conferen tie is een regeling tot stand gekomen in zake de Duitse vooroorlogse schulden. De Nederlandse regering - ofschoon zij met de grondslagen der regeling geheel in stemt - zal nog niet tot ondertekening over gaan, aangezien zij eerst opheldering over enkele punten noodzakelijk acht. Het gaat hierbij om de uitleg van het begrip recht streekse of niet-rechtstreekse roof. Van Ne derlandse zijde wenst men ter bescherming van de Nederlandse belangen het in die richting te sturen, dat de niet-rechtstreekse roof ook wordt verstaan als rechtstreekse roof. Er wordt nu getracht de van Neder landse zijde gewenste interpretatie in het verdrag vast te leggen. Nadat de directie van het „Velserbad" in IJmuiden-Oost had meegedeeld, dat de aandeelhouders hun aandelen ter beschik king konden stellen, omdat de gemeente Velsen bereid gevonden was 80 °/o van de waarde te vergoeden, is er reeds een zeer groot gedeelte der aandelen teruggevloeid. Hieruit mag worden afgeleid, dat de overneming door de gemeente van het sinds September 1951 gesloten zijnde Vel serbad binnenkort in de raad gebracht kan worden en dat de exploitatie door de ge meente behoudens goedkeuring door Gedeputeerden op afzienbare termijn kan beginnen. ZEVEN jaar lang, ver- telt ons de Griekse mythologie, achtervolg de de jager Orion de Pleïaden, de zeven doch ters van Atlas en Pleio- ne; toen plaatste Zeus de meisjes als sterren aan de hemel. En ook Orion zelf onderging dit lot na zijn dood. Hij staat er nog altijd; kijkt u maar eens op een heldere avond omstreeks tien uur naar de Zuidelijke ster renhemel: Orion is dat sterrenbeeld waarvan vier heldere sterren de contouren aangeven ter wijl de „gordel" in het midden wordt gemar keerd door drie ongeveer even heldere sterren die zo keurig op een rijtje staan dat het haast niet anders kan of zij moeten i?i werkelijkheid ook in eikaars buurt staan. Nu is dat in dit geval, mits men het woord „buurt" ivat komisch opvat, ook waar de drie gordel sterren van Orion staan alle ongeveer even ver van ons af, n,l. ruim 400 lichtjaren. Toch moet men steeds bedenken dat wat wij zien als één sterrenbeeld in de ruimte vaak be staat uit een collectie sterren die allerminst in één vlak staan, ivant de namen der sterrenbeel den dateren uit tijden toen de mens nog bij lange na geen voorstel ling had van de onme telijke ruimten in de he mel. De primitieve mens ziet b.v. Orion als een figuur die men ook zou kunnen construeren door een stuk of wat koperen spijkertjes in een don kere muur te timmeren. Maar ziehier een paar cijfers: Bellatrix, de ster rechts boven in de vier hoek, staat nog geen 200 lichtjaren van ons af, Betelgeuze daarentegen (in de linkerbovenhoek van Orion) 270 lichtja ren, terwijl dè ster Rigel (rechts onder)meer dan 500 lichtjaren van ons zonnestelsel is verwij derd, dus tweemaal zo ver als Betelgeuze! En dank zij het moderne onderzoek weten wij dan ook nog dat alle zgn. vaste sterren wel dege lijk een eigen beweging hebben, al zou een mens vele duizenden jaren moeten leven om de ver schuiving in de sterren beelden. die daarvan het gevolg is, te kunnen zien. Betelgeuze bijvoorbeeld, een ste.r met een diame ter 280 maal zo groot als die van de zon, vlucht van ons iveg of wij van haar! met een snelheid 'van 21 km. per seconde. Op heldere avonden kan men zelfs met het blote oog, en anders zeker met een kijker, de beroemde Orion-nevel zien, die wazige vlek onder de drie „gordeV'-sterren. Het is een wolk van lich- tende gassen die zo ijl zijn dat men daarbij ver geleken onze dampkring bijna een „vaste stof" zou gaan noemen. Toch heeft deze nevel een massa van vijftig maal onze zon, dat wil dus zeggen dat zij evenveel „weegt'' als vijftig zon nen. Men begrijpt dat zij zich, bij zo'n enorme ijlheid, dus moet uit strekken over een zeer groot gebied. Maar dat is immers ook zo: wij zien haar met het blote oog en zij heeft zelfs meetbare afmetingen. Toch staat zij 450 licht jaren van ons af, dat is dus 450 maal de afstand (bijna tien billioen kilo meter) die het licht in een jaar aflegt. Deze, de Orion-nevel, is nu een van de zogenaam de „galactische nevels". Die naam wil zeggen dat zij zich in ons Melkweg stelsel bevinden (het Griekse woord „gala" melk zit erin). Zij zijn van geheel andere aard dan de „extra-galacti sche" zich buiten ons Melkwegstelsel bevin- dende) nevels. Een voor beeld van de laatste soort is de Andromeda- nevel, die 700.000 licht jaren van ons is verwij derd. Dit is het type dat op grond van zijn uiter lijk in vroegere jaren de naam „spiraalnevel" heeft gekregen. In feite is het echter geen licht gevende wolk, zoals bij voorbeeld de Orion-ne vel, doch een complex van enige honderden milliarden zonnen die echter zo onmetelijk ver weg staan dat hun ge zamenlijke licht slechts als een „nevelig" vlekje op aarde zichtbaar is. G. 1. v. W. J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3