Thans heeft Noord-Beveland opeens leidingwater iVÖROL Italianen zongen Donizetti's Lucia di Lammermoor Kort en bondig J 5 Vóór de ramp: een vrome wens Plastic kabel in de Zandkreek Dijkgat van 60 meter bij Willemstad dicht Emigratie naar Canada AUTO-RADIO WOENSDAG 4 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het neusje van de zalm... £n niet duurder dan andere. Treinongeluk in Saarbrücken Duits Hof acht Jodl onschuldig Sleep van Witte Zee in mist aangevaren Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Vorming van industrie-leiders Mogelijkheden verruimd Nieuwe arrestaties in zaak-Finaly Requiem van Verdi Scheepvaart Amerikaanse beschuldiging jegens de Sovjet-Unie Dichte mist in Engeland H. J. MAERTENS N.V. Gistermiddag om half drie heeft het eiland Noord-Beveland voor de eerste keer water gekregen door een buisleiding, die even te voren door de Zandkreek was ge legd. Dit voor het eiland toch eigenlijk his torische moment verliep welhaast onge merkt, want het dorp Kortgene, waar de leiding uitmondt, is nog vrijwel onbe volkt. Burgemeester A. A. Schuit, die vlug even uit Colijnsplaat was overgekomen, waar zijn gemeentesecretarie een plaatsje heeft gevonden, heeft de directeur van de flater leidingsmaatschappij Zuid-Beveland ir. M. Ij. Stoel Feuerstein met enkele woor den dank gebracht. Daarna konden de huisvrouwen, de weinigen, die in het dorp bezig zijn met het schoonmaken van haar woningen, met een emmertje aantreden. Eindelijk heeft Noord-Beveland dan lei dingwater. Er is een ramp voor nodig ge weest. Men heeft er vroeger lang over ge sproken. Nu kon het ineens. Vorige week Vrijdag viel de beslissing. De Draad- en Kabelfabriek in Delft kreeg de order: duizend meter plastic waterleidingbuis en Dinsdag daarop was de buis er. Een dikke mist was oorzaak, dat men des middags niet cp tijd kon beginnen. De voorgaande dagen had men echter alle voorzieningen reeds getroffen. In Wolphaartsdijk lag een stalen buisleiding over de zeedijk en ook aan de overkant voor Kortgene had men de leiding van de waterkant af over de schoren van plastic en verder van eterniet en staal tot in het dorp reeds gereed gemaakt. Men behoefde dus slechts de zinker te leggen door de Zandkreek en aan te sluiten en de zaak was gereed. Tegen half twaalf stak de Yerseke 60, waarop de haspel met de buis was gemonteerd van de Wolphaarts- dijkse wal en een kwartier later lag de buis op de bodem van de Zandkreek. Het vast maken aan de reeds gelegde buisleidingen duurde evenmin lang, maar het water zelf liet nog even op zich wachten. Ook Wol phaartsdijk heeft onder water gestaan en de waterdruk in dit dorp, waar eveneens flink wordt geboend, was niet groot. De buisleiding, die thans door de Zand kreek is gelegd, heeft een doorsnede van 32 millimeter en een wanddikte van 4 mil limeter. Ze weegt 400 gram per meter en moest derhalve omgeven worden door een loodspiraal om te kunnen zinken. De levensduur van de leiding 'is vrijwel onbe perkt. De doorsnede van de buis, die van poly- aethyleen is vervaardigd, is te gering om het gehele eiland direct van water te voor zien. De capaciteit van de leiding is ander halve a twee kubieke meter per uur, met een aanjager kan deze capaciteit ech ter worden verdubbeld. Zierikzee Op onverklaarbare wijze is het doorstro mingsgat in de havendijk bij Zierikzee, welke bres men met keileem dacht te dich ten, verdiept, waardoor de met bakken aangevoerde leem even snel wegspoelde, ADVERTENTIE Dinsdagmiddag heeft men het dijkgat bij de nieuwe sluis ten Oosten van Willem stad kunnen dichten. Op een vloer van drie zinkstukken is een dam gebouwd van 60 meter breed, die nu tot boven de hoog waterstand is uitgegroeid. Maandag stroom de het buitenwater er nog overheen, maar Dinsdag kwam er geen water meer in de Ruigenhilse polder, die nu spoedig zal worden drooggemalen. Reeds op 12 Februari heeft men getracht het 60 meier brede dijkgat bij de nieuwe sluis te dichten, maar de 99 ton metende tjalk „Cornelis" die men daar toen heeft laten zinken, werd bij opkomende vloed door de dijk gedrukt. Een honderdtal arbeiders is begonnen met het dichten van de bressen in de Jon- gepolder, onmiddellijk grenzend aan de 1110 hectare grote Dreischorpolder op Schouwen-Duiveland. Door deze gaten is laatstgenoemde polder in de rampnacht overstroomd. Wanneer deze week in hoog tempo wordt doorgewerkt, dan kunnen de bressen Zaterdag dicht zijn, waarna met het droogmaken van de polder Dreischor kan worden begonnen. Bij een voortgaan de gunstige ontwikkeling zal wellicht nog aan de inzaai van de droogvallende lande rijen kunnen worden begonnen. Drukte in baggerbedrijf Het herstellen van dijken en andere wa terkeringen in het door de watersnood ge troffen gebied heeft aan de grote Slie- drechtse ondernemingen, welke zich gespe cialiseerd hebben op het gebied van de waterbouwkunde, veel werk verschaft. Grote aantallen mensen en materiëel zijn naar de getroffen gebieden gedirigeerd. De vraag naar geschoolde werkkrachten in het baggerbedrijf is zeer groot. Het ar beidsbureau Sliedrecht, dat als centraal punt voor de arbeidsbemiddeling in de bagger-, steenzetters- en rijswerkersbe- drijven voor het gehele land fungeert, heeft het bijzonder druk met het tewerkstellen van de vakmensen. De werkloosheid in deze beroepsssector is met sprongen terug gegaan. Voor een goede vakman is nu de kans een behoorlijk weekloon te verdie nen. Rijswerkers en steenzetters, molen bazen, dekknechten, dijkwerkers en drag linemachinisten kunnen thans weer tonen wat zij waard zijn. SAARBRÜCKEN (Reuter). Op het hoofdstation van Saarbrücken is Dinsdag ten gevolge van de zware mist een perso nentrein op de buffers aan het einde der lijn ingereden Er zijn 35 gewonden. Van hen zijn zeven naar het ziekenhuis over gebracht. als het er in werd geworpen. Dichten met keileem zal geen succes opleveren. Men zoekt thans naar andere middelen om het gat te dichten, opdat de haven weer spoedig bevaarbaar kan worden, wat van urgent belang is voor de aanvoer van goederen en mensen. Met de hoofdingenieur van het Amster damse Energiebedrijf zijn besprekingen ge voerd over het wederom leveren van gas aan Zierikzee. Het resultaat is geweest dat men mag verwachten dat ongeveer half April aan de hooggelegen percelen in de stad gas zal kunnen worden geleverd. Ver schillende straten ontvangen echter geen gas daar de leidingen zullen moeten wor den afgesneden. Spontaan heeft zich een aantal vrijwilligers uit Amsterdam gemeld om de werkzaamheden in Zierikzee te ver richten, Alle meters en leidingen zullen tevoren moeten worden gecontroleerd. MüNCHEN (Reuter). Een Duits zui veringshof heeft verklaard, dat kolonel- generaal Alfred Jodl, in de afgelopen oor log chef-staf en -operaties van het Duitse leger, die te'Neurenberg door de geallieer den wegens oorlogsmisdaden ter dood is veroordeeld en deswege werd opgehangen, niet als een „grote nazi" kan worden be schouwd en dat derhalve zijn bezittingen niet verbeurd zullen worden verklaard. Het hof verklaarde bevonden te hebben, dat Jodl, als militair, zich uitsluitend be perkt had tot de behandeling van vraag stukken, samenhangend met operaties der Duitse strijdkrachten en dat zijn handel wijze geenszins in strijd is geweest met het internationale recht. Bij Lemmer is men thans bezig langs het „Schapendijkje" een strand van ongeveer 7500 vierkante meter aan te leggen. Het werk wordt als D.U.W.-object uitgevoerd. Men betwijfelt of het strand nog deze zomer klaar zal zijn, zodat de inwoners van Lemmer, zich nog niet op hun eigen strand zullen kunnen koesteren in de zon. Op de foto: Het strand in aanleg. De sleepboot Witte Zee van Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die zich met twee landingsvaartuigen voor de regering van Koeweit (Perzische Golf) enige mijlen uit Hoek van Holland op zee bevond, is gisteravond in moeilijkheden geraakt nadat één van de landingsvaartuigen was aange varen. Het landingsvaartuig kreeg een gat, waardoor een compartiment vol water kwam te staan, maar door de waterdichte schotten levert dit geen gevaar op. Het En gelse schip was doorgevaren. De sleep bleef, door de mist gedwongen, buitengaats liggen, maar zou wanneer het weer opklaarde de Nieuwe Waterweg weer binnenkomen. De mist speelde hedenmorgen ook de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg par ten. Ook te Rotterdam was zij vrij dicht, zij was oorzaak dat er te Hoek van Holland geen enkel schip binnenkwam of uitging. Het laatste schip, dat binnenkwam was de passagiersboot „Koningin Emma", die de dienst op Harwich onderhoudt, en dit schip kwam gisteravond om vijf minuten voor half zeven bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg opstomen, waarna het doorvoer naar Rotterdam. De Compagnia d'Opera Italiana is onder auspiciën van de theaterdirectie „Interna tionale" een tournée door ons land begon nen met de „opera seria" van Donizetti „Lucia di Lammermoor". Zoals bleek uit de opvoering, gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg, bezit het gezelschap goe de kwaliteiten, is er zorg besteed aan de montering en wordt er, naar de stijl van het werk, onder leiding van de gewiekste dirigent Gino Barsanti zeer behoorlijk mu ziek gemaakt. Aan de hand van twee fragmenten uit „Lucia", het Sextet en de Waanzinscène, kan men met recht beweren dat Donizetti een groot operacomponist was. Maar het is dan ook zo goed als zeker, dat het werk aan deze twee nummers zijn lange leven dankt. Zij maken de menigvuldige zwakheden van het drakerige libre'to en van een op het primaire effect gerichte muziek goed. Wij willen daarbij echter niet vergeten dat de uit 1835 daterende „Lucia" een product is dat de tijdgeest der Italiaanse romantiek weerspiegelt, een stroming die zich nog al gemakkelijk te buiten ging aan grof effect en, in haar wilde fantasie, op gespannen voet verkeerde met logica en waarschijn lijkheid. Doch des te meer vallen in het werk de goede dingen op, waar men nu nog verrast naar kan luisteren. Onder deze valt ook de verzorging van de orkestpartituur te rekenen. Maestro Barsanti kon ze ons wel niet in haar complete bezetting laten horen, maar met de middelen waarover hij beschikte bereikte hij toch menig frappant, resultaat, en geoefende oren konden de rest wel raden. Het hoogtepunt van deze opera-avond was dus natuurlijk de Waanzinscène. De coloratuur-sopraan Magda Piccarolo, die de vocale virtuositeit van haar stemgenre vol komen beheerst en bovendien als actrice haar kunstvak door en door verstaat, wist hierbij haar beste kwaliteiten te laten do mineren om, te zamen met de solo-fluitist uit het orkest,dit prachtig muzikale en raak psychologisch uitgewerkte opera-fragment in een gunstig licht te laten schitteren. Wat aanleiding gaf tot een spontane ovatie. In De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in ,'taat van faillissement verklaard: J. Truder, wirkelier in meubelen, Antho- niestraat 83 te Haarlem. Rechter-commis- saris mr. N. Smits. Curator mr. J. C. Smit- huvsen, advocaat en procureur te Haarlem G. van den Boogaard, koopman, Chrysan tenstraat 29, Aalsmeer. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. S. Groen, advo caat en procureur te Haarlem. J. de Haas. caféhouder, Bakenessergracht 105, Haarlem en zaakdrijvende te Amsterdam aan de Rozenstraat 105. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. F. J. D Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. P. W. Visje, Arnulfstraat 14, Haarlem Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. M. de Vries, schilder, Aalsmeerderdijk 310, Aalsmeer. Rechter-commissaris mr, N. Smits Curator mr. C J H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillis sementen van J. J. de Jong, expediteur, Hogendijk 108. Zaandam. Rechter-commissaris mr. H. J. M Cokart. Curator mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Haarlem. j. xvi. visser, vertegenwoordiger, Bastiaan- straat 88, Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. J- M. Cokart. Curator mr. J, P. M. Her mans, advocaat en procureur te Haarlem- Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. Vollenga, schilder, urleherenlaan no 28, Heemstede. Rechter-commissaris tnr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. G. Rietkerk, advo caat en procureur te Haarlem. het fameuze Sextet was het aandeel van Magda Piccarolo niet zo gunstig te noemen. De minder goede kwaliteit van haar stem een zeer scherp medium en een neiging om de middentonen te laag te intoneren en dan op te trekken maakte dat in dit merkwaardige ensemblestuk de homogeni teit van klank, bij alle verschil van expres sie, verre te zoeken was. Een uitstekende kracht bleek de lyrische tenor Alessandro Barollo, als Ravenswood, de tegenspeler van Lucia. Met zijn grote aria in het laatste bedrijf liet hij een ongemeen prachtig staal tje horen van vocaal-dramatische kunst. De bariton Vittorio Benetti, als Enrico, épa- teerde door zijn fraai en sterk geluid, en zijn temperamentrijke actie. Alberto Ciulli, de regisseur van het gezelschap, vervulde de rol van Bucklaw met glanzend getim- breerd heldentenorgeluid. De derde tenor van de bezetting, Renato Guerra, als Nor- manno, voldeed ook alleszins. De bas Bruno Cioni, als Raimondo, maakte een minder overtuigende indruk. Het aandeel van de mezzo-sopraan Sylvia La Monaco was daarentegen vocaal zeer bevredigend te noemen. Het koor was goed van klank en actie. En als we nu nog vertellen dat inzake toneelschikking niet bezuinigd is, kan de conclusie wezen dat dit tournée van de Italianen kans heeft een succes te worden. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Haarlem De minister van Economische Zaken heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld dat de hoofdcommissie voor de industrialisatie nog aan zijn ambtsvoorganger een advies over de vorming van industrie-leiders heeft uit gebracht. In dit advies wordt de mening uitgesproken, dat mede wegens de grote veranderingen, die zich in de laatste tien tallen jaren op technisch, economisch en sociaal gebied hebben voltrokken aan de vorming van de industrie-leiders bij zondere aandacht moet worden besteed. Deze veranderingen vereisen immers veel al de toepassing van wetenschappelijk ver antwoorde methoden bij productie, afzet en bedrijfsvoering. Volgens het advies mag worden aangenomen, dat de vereiste na tuurlijke leiderscapaciteiten in voldoende mate in ons volk aanwezig zijn. Er zullen echter maatregelen wenselijk zijn om te bereiken dat deze aanwezige capaciteit ook inderdaad tot ontwikkeling kan komen. Het advies schenkt mede aandacht aan de opleiding van leidende functionarissen bij de kleinere bedrijven met minder dan 100 werknemers. De aanbevelingen van het advies zijn op het ogenblik onderwerp van overleg tussen de minister en zijn ambtge noot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Bij dit overleg wordt ook aandacht ge schonken aan de vraag, hoe bij de vernieu wing van de verschillende vormen van technisch onderwijs meer nadruk gelegd kan worden op de vorming van de per soonlijkheid. Ook overigens heeft de kwes tie, hoe de toekomstige ambachtsonder nemers wier betekenis voor de indus trialisatie ook door de minister wordt inge zien beter voor hun taak kunnen worden voorbereid, de volle belangstelling van de minister. De Commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat de belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet-agrariërs, waartoe de Canadese regering onlangs heeft besloten, thans van kracht is geworden. De aanmeldingskantoren van de Gewes telijke Arbeidsbu.reaux en de particuliere organisaties beschikken thans over lijsten van in Canada bestaande vacatures, die aan velen nieuwe emigratiemogelijkheden bieden. De verruiming omvat drie categorieën. Personen, die tot de eerste categorie be horen, kunnen evenals landbouwers, nog dit jaar in onbeperkte aantallen vertrek ken. Deze categorie omvat huishoudelijke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders in de vliegtuigbouw, bulldozer-chauffeurs en koks. Tot de tweede categorie worden onder meer gerekend ongeschoolde mijn arbeiders, steno-typistes en mannelijk win kelpersoneel. Deze kunnen nog dit jaar in beperkte aantallen vertrekken. Tot de der de categorie behoren onder meer huisschil ders, glazenmakers, timmerlieden, kleer makers, electro-monteurs en uurwerk makers. Deze kunnen pas in 1954 en in be perkte aantallen vertrekken. De lijst van beroepen is zeer uitgebreid cn gevarieerd. De aanmeldingskantoren verstrekken ook gegevens over de aard der werkzaamheden en de vereiste vakbe kwaamheid. Voor alle beroepen geldt, dat men over een behoorlijke kennis van de Engelse respectievelijk de Franse taal, in het bijzonder wat de vaktermen betreft, moet beschikken. Voorts geldt ook bij de nieuwe regeling de bestaande beperking van de gezinsgrootte, te weten: het aantal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet hoger zijn dan twee keer het aantal boven de 16. Tenslotte blijven ook van kracht de algemene eisen van goede gezondheid, gun stig verleden en dergelijke. In alle gevallen is tijdige aanmelding van belang. Verwacht mag worden dat de eerste groepen emi granten. die onder deze verruiming vallen, vóór eind Juli zullen kunnen vertrekken. De verruiming houdt geen verband met de toezeggingen van de Canadese regering met betrekking tot de emigratie van hen die door de watersnood gedupeerd zijn. PARIJS (A.F.P.). In verband met de kwestie van de verdwijning van de twee Joodse kinderen Robert en Gérald Finaly zijn Dinsdag in Frankrijk enige nieuwe ar restaties verricht. De religieuze Dominica, moeder-overste van het klooster van Onze Lieve Vrouw van Zion te Marseille, is Dinsdag gearres teerd. Bij het verhoor bleek, dat zij tussen October 1952 en Januari 1953 deel heeft gehad in de wisselingen van verblijfplaats van de broers. Verder werden twee geestelijken, beiden 1 oofden van kostscholen te Marseille en een vrouwelijk gemeenteraadslid van Grenoble, mevrouw Uzet, gearresteerd. Ook deze drie worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontvoering van de twee kinderen. In het geheel zijn er thans zeventien per sonen van deelneming aan de ontvoering beschuldigd. Elf van hen bevinden zich in voorarrest. Het Haarlems Gemengd Koor onder lei ding van Jan Booda zal op 4 Juni in de Grote Kerk een uitvoering geven van het Requiem van Verdi ten bate van het Ram penfonds. Het bestuur heeft bij de voorbe reiding reeds veel medewerking ondervon den. Kerkvoogdij der Hervormde gemeente stelde het kerkgebouw beschikbaar. De solisten Corrie Bijster, Akke de Vries, Rei- nier van Randwijck en Herman Scheij zijn bereid belangeloos medewerking te ver lenen. Algerüb, verm. 4 v. Rotterdam n. Bremen. Andijk, 3 te Vera Cruz. Arendsdijk, 2 v. New York te Boston. Alamak, l v. Rotterdam te Calcutta. Amerskerk, 4 v. Newcastle te Brisbane verw. Amor, 2 v. Antwerpen. A run do, 2 v. Muscat n. Bahrein. Aimdijk pass. 2 Horta. Arendskerk, pass. 2 Sabang n. Colombo. Averdijk, 2 v. New Orleans te St. Joe verw. Abbedijk, 2 160 m. W.ZW. Kp. Race. Alwaki, 2 450 m. N. Mona edl. Amstelveen, 2 160 m. O.ZO. ell. Guam. Alnati, 3 v. Rotterdam te Bremen. Alhena, 4 Santos verwacht. Amsteldijk, 4 te Bremen. Aardijk, pas. 3 Key West naar Le Havre. Amstelland, 3 v. Ilheos n. Bahia. Annenikerk, 4 te Ilo Ilo. Almkerk, 3 v. Aden r.aar Port Said. Alpherat, pass. 3 ten W. Kaap Verddsche eii. n. Las Palmas. Axeldijk, pass. 3 Vlissimgen. Aagtedljk, 3 v. Santos n. New Yoiik. Aalsdijk, 3 te Baltimore. Akkrumdijk, 4 v. Chiattagon te Spezla verw. Alchiba, pass. 4 7 u. Ouessant 5 Antw. verw. Aldabi, 3 te Santos. Alderamin, 3 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Alphard, 3 te Rio de Janeiro. Ampenan, verm. 5 v. Rangoon n. Indonesië. Barendrecht, 2 v. Pu'.u Sambu n. Mlri. Bengkalis, pass. 2 Perim n. Djibouti. Bintang, 27 v. Vancouver n. Perz. Golf. Boissevain, 23 v. Port Swettenham n. Durban BilLiton, 1 570 m. N.NO. Hono'ulu. Bali, 3 v. Djibouti n. Port Soedan. Boschfontein, 3 te Dar es Salaam. Bonaire, 3 780 m. ZW. Flores. Boskoop, 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Britsum, 2 in Golf v. Panama. Caltex Leiden, pass. 2 Oporto. Caltex Pernis, pass. 2 Algiers. Chama, pass. 3 Suez. Castor, 2 v. Ciudad Trujlllo n. Port au Prince. Clavelia, 2 500 m. ZO. Port Cairns eil. Caltex Nederland, pass. 3 Kp. de Gata. Corilila, 3 t.h.v. Kp. Guardafui. Celebes, 4 Halifax verwacht. Cirrus ,weerschip) 3 v. Rotterdam n. Noordzee. Cottica, 3 1350 m. NO. Barbados. Cronenfcmrgh, pass. 3 Vliissingen. Delft, 2 150 m. W.t.Z. Caldera. Douro, 2 van Amsterdam naar Hamburg. Dalerdijk, 2 v. Los Amgeles n. Baiboa. Duivendijk, 2 v. San Francisco n. Los Angeles. Eos, pass. 2 Gibraltar n. Algiers. Enggano, 3 nog te Koewait. Erinna, 4 v. Singapore te Pulu Sambu verw. Esso Den Haag, 3 v. Aruba n. Rotterdam. Eilmina, 4 v. Douaiia te Lagos. 'Felipes, 2 v. Miri n. Singapore. Friesland (KRL), 3 130 m. O.NO. Madoera. Fairsea, 3 690 m. W.NW. Andeibalfgraadskan. Gaasterland, pass. 2 St. Pauls Rock n. Las Palmas. Gadila, 3 Port Said verw. Gordias, 2 t-h.v. Kp. Bougaroni n. Gibraltar. Garoet, 3 v. Suez naar Port Said. Groote Beer, 4 v. Rotterdam te New York. Groote Kerk 4 v. Aden n. Port Said. Heemskerk, 2 v. Lorenzo Marquez te Durban. Hydra, 2 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hector, 4 te Lissabon. Hera, 3 v. Kingston n. Cienfuegos. Hercules, pass. 3 Finisterre n. Tunis. Hermes, 3 v. La Guaira. Hersilia, 3 v. Barbados n. Port of Spain. Hoogkerk, pass. 4 Guardafui n. Singapore. Japara fKRL), 3 te Alexamdrië verm. 4 van Alexaodrië naar Halifax. Kertosono, 23 te Singapore. Kota Inten, 3 v. Alexandrië n- Port Said. Kedoe, pass. 3 S2. Kieldrecht, 3 v. Yokohama n. Rotterdam. Loenerkerk, pas. 3 Str. Messina n. Genua. Luna, 2 v. Palermo n. Algiers. Lawak, 2 500 m. O.ZO. eil Guam. Laagkerk. 3 390 m. W. ten Z. Anderhalfgraads- kanaal. Laurenskerk, 3 v. Hamburg te Bremen. Lecpoldskerk, 3 in Str. Ormoez. Limburg, 3 nog te Koeweit. Lutterkerk, 3 nog te Basrah. Langkoeas, 2 v. Port Sudd naar Suez. Lekkerkerk, pass. 2 Kp. Comorin n. Bombay. Liseta 3 v. Pulu Sambu n. Port Dickson. Loosdrecht, pass. 3 Perim n. Aden. Luedta. 3 v. Heysham n. Old Killpatrick. Laertes, 4 van Singapore n. Belawar. Langkoeas, 3 17 u. v. Suez naar Djedld'ah. l/indekerk, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Maasdam, 2 v. Cartagena n. Cristobal. Markelo, pass. 1 Gibraltar. Macuba, 2 te Piadju. Mapia, pass. 2 Finisterre. Murer.a, 3 v. Miri te Singapore verwacht. Mariekerk, 2 170 m. NW. Str. Messina. Matula, 2 250 m. ZO. Cairns. Mirza. 2 150 m. ZW. Ras Fartak. Maashaven, 4 Port Harcourt verw. Maaskerk, 3 v. Dakar. Malvina, 4 v. Sorcng te Yokohama. Myonda, 3 v. Rotterdam te Heysham. Mataram, 3 14 u v. Londen 3 Thames tn anker Notos, 2 v. Triest naar Venetië. Nestor. 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Oraniefontein, 3 Kaapstad verwacht. Ootmarsum, 3 3v. Brownsville te New Orleans Orestes, 3 110 m. O. Trinidad. Ovula. 2 170 m. N.NW. Perim. Oranjestad, 3 780 m. W.ZW. Madedra. Prins Willem II, 2 250 m. Z. Kp. Race. Prins Fred. Hendrik, pass. 2 Gibraltar. Phrontis. pass, 2 St John n. Aden. Pnns Willem III. 3 t.h.v. Noordhinder. Poiyphemuss, 4 v. Semarang te Tj. Priok. Rijnland, pass. 2 Ouessant. Rondo. 4 Suez verwacht. Ruys, 25 te Montevideo. Rijndam, 6 Southampton verwacht. Roehiah. 2 1070 m. W. Guam. Raki, 4 v. Bahrein n. Bombay. Ri.inlkerk, 3 v. Barcelona n. Antwerpen. Scherpendrecht. 2 v. Paranagua te Curaqao. Sliedrecht 3 v. Houston te Southampton. Sommelsdijk. 28 te Tampa. Stad Alkmaar, 4 v. Halifax te Rotterdam verw Stad Viaardingen, 4 v. Narvik voor Hoek v Holland verwacht n. R'dam of Viaardingen. Salland, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Sunetta. pass. 3 Zuideiiik van Socótra. Stad Arnhem, pass. 2 Kp. Vincent. Stad Schiedam. 2 v. Glosgow te Narvik. Straat Maiakka, 3 Kaapstad verwacht. Stad Maassluis, pass. 2 Hebriden. Stan-vac Diirac. 2 in Golf v. Thailand. Stad Maastricht, pass. 3 Kd. Vilano n. Gihraltai Salawsti. pass. 3 ten Z. Kreta n. Algiers. Samarinda. 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Sibaiak, 3 te Tj. Priok. Stad Dordrecht 3 te Huelva. Thalatta. 2 v. Fao n. Gibraltar. Trompenberg. 3 v Amsterdam te Hamburg. Telamon. 2 210 m. NW. Mona eil. Tibia, pass. 2 Pceloe Laut. Tiisadane. 2 110 m. Z.ZO. Diego Garcia. T.iit.lalengka, 2 440 m. O NO Tristan de Cunha Thalatta. 3 dwars Jerirat Farsl. Tasman, 3 v. Kobe naar Honskcng. Tegelberg, 3 v. Durban n. Mauritius. Tiba, 3 v. Bremen naar New Orleans. Tomori, 3 v. Genua naar Londen. Tosari, 3 v. Priok n. Rotterdam via Singapore. Ta'.isse. 4 te Aden. Utrecht. 28 350 m ten NO. Bombay. Van Heutsz, 3 v. Belra n. Dar es Salaam. Veendam. 3 330 m. W. Scdlly's n. Halifax. Willemstad. 2 1080 m. NO. Barbados. Waingapoe. 2 110 m. Z. Poeloe Laut. W'rsum. pass. 2 Cuvhaven. Waterman, 3 100 m. O.NO. Massawa n. Suez. Waal. pass. 3 18.30 u. Finisterre n. Bevrouth. Werterdp.m. 3 v. Rotterdam te New York. T.Tsel. 3 v. Ka va 11 a n. Gibraltar. Zuiderkruis, pass. 3 Dakar n. Kaapstad. Zijpenberg, pass. 3 Vlis-singen. KLEINE VAART Att, 2 v. Bremen te Garston. Audacia, pass. 2 Dover. Betty Anne. 4 v. Delfzijl te R'dam verw. Bill. 3 v. Swansea te Amsterdam. Bornrif, 3 bij Kp. Griznez. Bah-T 2 van Barcelona naar Dublin. Barendsz. 2 v. Antwerpen n. Aberdeen. Batavier III, pass. 3 Brunsbiittel n. Den Heidei Beekhergen. 1 v. Antw. te Belfast. Casablanca. 2 v. Caen n Libourne. Cornells Houtman, 3 v. Gandia te Bos. Claes Compaen. 3 v. Pasages te Rotterdam verw Dih'gentia. 2 v. Cardiff te Fawley. Deni. 3 v. Liverpool te Dublin. Doklaan, verm. 3 v. Goole n. Rotterdam. Dollard, 2 v, Solvesborg n. Kalmar. Emergo, pass. Brunsbiittel. Ferocia. venn. 3 v. Blaye naar Londen. Fiducia. l v. Terneuzen te Londen. Frisia. 2 bij Kp. Palos. Gaasterland. 2 v. Rotterdam te Grangemouth Hehe Nobel. 2 v. Antw. te Southampton. Hast I, 28 v. Caen n. Ellesmereport. Hast IV. 2 v. Hull naar Parijs. Helvetia. 3 bij Great Yarmouth. Tngeborg. pass. 2 Brunsbiittel. Keiiser, 2 v. Swansea n. Nantes. Lvdia. pass. 2 Brunsbiittel. Larix.l te Barcelona van Sete. Lies. 2 v. Garston te Silloth. Maasym. verm. 3 v. Lon-den n. Rotterdam. Marcella, 2 te Grangemouth. Matthew. 2 te Grangemouth. Menkar, 1 v. Casablanca te Safi Meres. 2 v. Port Lyautey n. Fedala. Mlrfak. pass. 2 Finisterre. Muphrid, verm. 3 v. Le Havre n. Uddcvalla Marne, pass. 3 Kiel. Mvpuck. 2 v. Duisburg n. Grangemouth. Myson, 2 v. Glasgow naar Parijs. Midas, 3 te Amsterdam van Algiers. Noord. 3 v. Billingham te Shellhaven. Nettie, 2 v. Blyth te Gent. Olivier van Noort, 2 v. Liverpool n. Cardiff. BINNENLAND Tot burgemeester van Niewolda (Gr.) is benoemd de heer T. Evenhuis, ambtenaar ter secretarie van Peize (Dr.). De Nederlandse Vereniging voor Be scherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, te 's Gravenhage, telefoon 112755 deelt mede, dat bij haar het bemiddelingscentrum is gevestigd voor geëvacueerden, om hun huisdieren terug te vinden. Zij verzoekt bij een aanvrage zoveel mogelijk gegevens van het vermiste dier te vermelden. Tot burgemeester van Koudekerk aan den Rijn is benoemd mr. J. P. de Herder, advocaat en procureur te Amsterdam. Mr. De Herder is werkzaam geweest bij de Rijkspostspaarbank, bij het Militair Gezag en bij het Beheersinstituut. Hij is ook secre taris geweest van de Regeringscommissaris voor het Radiowezen. N.V.V., K.A.B. en C.N.V. zullen, zoals gemeld is, steun verlenen aan de actie voor plaatselijke keuze, een stelsel waarbij aan de kiezers de mogelijkheid wordt geboden hun oordeel uit te spreken over het aantal gelegenheden voor drankverkoop in hun gemeente. Wordt de Drankwet in dat op zicht gewijzigd dan zijn B. en W. verplicht een officiële openbare stemming te doen houden indien 1/15 van het aantal kiezers hun dit verzoekt. Van Zaterdag af vertrekt de dagboot naar Harwich weer van Hoek van Holland en niet meer van Rotterdam. De Hoge Raad zou Dinsdag arrest wij zen in de zaak van de aannemer G. te Mij drecht, die door het gerechtshof te Amster dam is veroordeeld wegens toepassing van het opzetsysteem bij de bouw van het tehuis voor bejaarden „Avondlicht" te Mijdrecht. Het arrest in deze zaak heeft de Hoge Raad uitgesteld en bepaald op 31 Maart. De commandant van het Amerikaanse Korps Mariniers generaal L. C. Shepherd en zijn echtgenote hebben gisteren als sasten van Koingin Juliana op het Paleis Soestdijk de lunch gebruikt. Aan mr. G. Scholten is op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag ver leend als vice-president van het gerechtshof te 's Gravenhage. Op Dinsdag 10 Maart te 13 uur zullen de telefoonnetten Leimuiden en Noorden worden geautomatiseerd. De netnummers zijn Leimuiden 01721, Noorden: 01724. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft een principiële boete van één gulden geëist tegen de Alkmaarse amb tenaar M. S. wegens overtreding van de Drankwet. S. had in een verlofzaak een bruiloft gegeven, waarbij hij sterke drank had geschonken. Hij had de gehele lokali teit gehuurd, de deur was gesloten en er prijkte een bordje op „Voor het publiek ge sloten". De Alkmaarse kantonrechter had S. vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M. tekende appèl aan. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, is Donderdag verhin derd spreekuur te houden. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor mevrouw I. K. Gersen Nesvadba, onderwijzeres te Haarlem, te benoemen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 9 te Zwanenburg. Zij is reeds tijdelijk aan de school werkzaam. De jaarvergadering van het district Noordholland der Nationaal Christen Geheel onthouders Vereniging zal Zaterdag 25 April te Zaandam worden gehouden. Uit het jaar verslag blijkt dat te Beverwijk een afdeling kon worden opgericht. Van de bestuursleden zijn aan de beurt van aftreding de heren P. Schipper te Bloemendaal en C. J. Bijlsma te Den Helder. Omdat in Beverwijk nog geen geschikte voorzitter kon worden gevonden, treedt voorlopig als voorzitter van deze af deling op de heer Schipper te Bloemendaal. Een gezamenlijke oefening zal worden gehouden in Overveen op Dinsdagavond 10 Maart, waaraan zal worden medegewerkt door ploegen van de vrijwillige brandweer, E.H.B.O.-leden van de Bloemendaalse red dingsbrigade, de dienst Zelfbescherming en de reserve gemeente-politie. WASHINGTON (Reuter). De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag met acht tegen zes stemmen een resolutie goed gekeurd, waarin de Sovjet-Unie wordt ver oordeeld wegens het schenden van verdra gen die zij tijdens de tweede wereldoorlog heeft aangegaan. De commissie bracht een amendement aan, waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat de verdragen uit de tweede wereldoor log met de Sovjet-Unie nog steeds in twij fel getrokken kunnen worden. In de resolutie, ipgeaiend door president Eisenhower, wordt de Sovjet-Unie beschul digd van het schenden van verdragen uit de oorlogstijd door „op gewelddadige wijze vrije volkeren in een aggressief despotisme op te nemen" en door het niet nakomen van de verdragen teneinde vrije volkeren te onderwerpen. De resolutie komt Woens dag in de Senaat. Over het merendeel van Groot-Brittannië ligt een dichte mist, waardoor het verkeer te land en in de lucht wordt ontwricht en de scheepvaart belemmerd. In de monding van de Theems moesten 50 grote en talrijke kleine schepen voor anker gaan. Ook het scheepvaartverkeer in het Kanaal onder vindt moeilijkheden. Het vliegveld Shannon in Ierland kon niet worden gebruikt. De vliegtuigen, die hier wilden landen, werden naar Prestwick (Schotland) verwezen. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de En gelse League werd gisteren een voetbalwed strijd gespeeld. De uitslag luidde: Eerste divisie: Burnley—Blackpool 01. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassauslraat 5 Haarlem Tel. 15220 President Roosevelt. 3 v. Bremen te Port Talbot Pieter Hubert, 3 te Gibraltar. Ponza, 28 van Gooie naar Nantes. Soemba, pass. 33 Brunsbiittel. Spes, 1 v. Cork naar Gent. Suriname, 2 v. Rotterdam te Avonmouth. Timor, 2 voor de Nieuwe Waterweg. Twee Gebroeders, I v. Agadir naar Nantes. Theano, l v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 2 v. Teign mouth n. Amsterdam. Trompenburgh, 2 v. Kingslynn n. Rotterdam. Urmajo, 2 v. St. Brieuc te Caen. Volharding, 1 v. Nantes te Bordeaux. Vrijburgh, 3 v. Casablanca te Rouaan verw. Westlaan. verm. 3 v. Hamburg naar Rotterdam. Westpolder, verm. 3 v. Antw. n. Rotterdam. Wiebold Bohmer, 2 te Casablanca. Wegro, 1 v. Delfzijl naar Amsterdam. Willem Barendsz, 2 v. Sete te Manchester. Wim, 2 v. Gothenburg te Granton.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7