Josef Dzjoegasjwili Stalins carrière Meedogenloos heerser van de rechte lijn Hij stelde Rusland in de rij doch de prijs was hoog en der grote mogendheden de methode genadeloos Oranjeboom Wereldnieuws Toch ió het ZO De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Drie maanden geëist tegen machinist en rangeerder 2 Debuut in de partijleiding De vijf jaren-plannen De prijs der grootheid Stalins grondwet De tweede wereldoorlog U itgerangeerd Staatslening aanzienlijk overtekend Treinbotsing kostte twee mensen het leven Bluswater werd dropwater Kerkelijk Nieuws 'n TIP VAN BOOTZ Onze eeuw heeft tal van fel-omstreden heersers vfcortgebracht, maar over weinigen zijn de meningen zo verdeeld geweest als over Josef Dzjoegasjwili „Stalin", de heer ser van het Kremlin, die thans overleden is. Millioenen aanbaden hem als een niéuwe verlosser wiens geringste woord goddelijke wet was; millioenen haatten en vreesden hem als de baarlijke duivel, maar hoe men hem ook zien wil, zijn formaat als-mens en zijn invloed op de wereldge schiedenis kan niemand loochenen. Wat zijn kwaliteiten betreft: reeds in zijn jeugd gaf hij blijken van grote karak tervastheid. Hij werd in 1879 geboren in het Georgische stadje Gori (in het uiterste Zuidwesten van hei Tsarenrijk), als zoon van een fabrieksschoenmaker, bezocht en kele jaren een priesterseminarie in Tiflis en belandde al jong volgens zijn eigen verklaringen op vijftienjarige leeftijd in het revolutionnaire leven. Daar beleefde hij alle avonturen van de Russische opstan delingen dier dagen; hij organiseerde sta kingen en demonstraties in Bakoe en Tiflis en onderscheidde zich daarbij herhaaldelijk door moed en hardheid zowel als door zijn talent voor organisatie en improvisatie. Vijf maal (ongerekend dé laatste ballingschap, waaruit pas de revolutie van 1917 hem be vrijden zou), werd hij door de tsaristische rechter naar de strafkolonies in Siberië verbannen, maar even zovele malen wist hij uit de „witte hel"' te ontsnappen en na grote ontberingen naar Rusland terug te keren om de strijd voor de revolutie voort te zetten. Die hardheid en verknochtheid aan het eens-gekozen ideaal hebben heel zijn leven gekenmerkt. Hij werd bolsjewiek zodra de partij gesticht was en is deze steeds trouw gebleven. Nuances kende hij niet. zijn geloof in de dogma's van Marx en Lenin was onbegrensd en compromis sen daarmee duldde hij niet. Het was deze grenzenloze rechtlijnig heid, die hem aanvankelijk vele vijan den bezorgde; het was diezelfde recht lijnigheid die hem uiteindelijk over alle tegenstanders in Rusland deed triom feren. Wie zijn inzichten niet deelde, wie schipperen wilde of langs lijnen van ge leidelijkheid werken, die bestreed hij, met de hand op de „Leer" van Lenin, genade loos en zonder scrupules. Zo vernietigde hij met wortel en tak iedere vorm van op positie, de „saboteurs" en de „erfvijanden van het volk" zowel als de weifelaars, de „opportunisten" en de Trotskisten uit de eigen partij-gelederen. Met dat al bleek aanvankelijk uit niets, dat hij de rol zou gaan spelen, die hij later vervulde en tot in 1913 is hij niets meer dan een dapper en betrouwbaar „werkman van de revolutie", die de gevaarlijkste op drachten vervulde, maar wiens arbeid toch ADVERTENTIE Pharmaceutische Fabrieken v/h Slheeman Pharmacia HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws en commen taar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Radioweek- journaal. 14.20 Platen. 14.45 Van Boek tot Boek. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Dansmu ziek. 16.15 Voetbalwedstrijd Nederland Denemarken. 18.15 Nieuws. 18.35 Gemengd koor. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Pas separtout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Beurzen open dijken dicht. 21.45 Platen. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Geva rieerde muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 —12 33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pla ten. 13.35 Amusementsmuziek. 14.00 Boek bespreking. 14.30 Voor de jeugd. 14.20 Engel se les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kro niek van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Dansorkest. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.15 Beurzen Open! Dijken Dicht. 22.00 Veronica, hoor spel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Mat- thaus Passion (2e deel), oratorium (platen). TELEVISIE. .Gezamenlijk programma. 36.30 Voetbalwedstrijd NederlandDene marken, of 20.00 „Beurzen Open! Dijken Dicht". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Saxafoon en piano. 13.45 Pianorecital. 14.00 Saxofoon en piano. 14.15 Vlaamse muziek. 15.00 Muziekkroniek. 16.00 Platen. 16.15 Kin derliedjes. 16.40 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Strijkkwar tet. 18.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Televisiekroniek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. HBO 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws Spiegel van de week. Sportjournaal. (224 an 49 mj. Stalin (rechts) met zijn leermeester en ,.ontdekker" Lenin, die de vader van de Russische revolutie" was. De foto werd gemaakt kort na de omwenteling van 1917. niet meer dan regionale betekenis had. In 1913 echter bracht het toeval hem in con tact met Lenin, die toen van Krakau uit de revolutie voorbereidde. Lenin was on middellijk voor „deze fijne Georgiër" ge wonnen en gaf hem de belangrijke op dracht, een oplossing te zoeken voor het probleem der „nationaliteiten" (Russische minderheden). Zelf Georgiër zijnde, kende Stalin de grieven dezer minderheden tegen de tsaristische onderdrukking uit eigen er varing. Inderdaad slaagde hij erin, al die ontevreden volken voor de revolutionnaire gedachte te winner, en hun later, na de om wenteling van 1918, zelfs te doen instem men met de politieke en economische su prematie van het kernland Rusland. Als compensatie daarvoor zou hij later zelfs de naam Rusland opgeven en het land om zetten in een Unie van Socialistische Sov jetrepublieken hetgeen echter niet al leen bedoeld was om de chauvinistische ge voeligheden der minderheden te sparen. Er zat tevens de gedachte bij voor, de even tuele „aansluiting" van niet-Russische vol ken (zoals de Baltische landen) bij die sta tenbond gemakkelijker en geruchtlozer te kunnen laten verlopen. De oplossing van deze kwestie, zo be langrijk omdat het succes der revolutie aanvankelijk stond of viel met de steun der minderheden, consolideerde Stalins positie in de hoogste partijleiding en was een treffend staal van zijn organisatie talent, dat hij later nog op indrukwekken der wijze zou demonstreren. Kernpunt van Stalin's -streven was „de verwezenlijking van het socialisme in één land": Rusland. Maar daartoe moest de jonge Sovjet-staat de kapitalistische landen ook economisch in de kortst mogelijke tijd „inhalen en voor bijstreven", aldus Stalins parool. Dat was geen eenvoudige opgave in het Rusland van toen, waar het tsaristisch wanbeheer de toch al weinig betekenende industrie volkomen had doen verkommeren en waar op het gebied van de landbouw nog feudale toestanden heersten, zoals het Westen ze al sinds eeuwen ontgroeid was. De kleine boer zuchtte er nog, in halve lijfeigenschap, onder de willekeur der almachtige „koe lakken" (grootgrondbezitters), de indus trie-arbeider leefde in bittere armoede en de producten van hun beider arbeid wa ren tengevolge van de verouderde werk methodes en de slechte, schaarse verbin dingen vaak schreeuwend duur of in het geheel niet te krijgen. Het was duidelijk dat de politieke revolutie van 1917 zo spoe dig mogelijk door een economische gevolgd moest worden, waartoe het nieuwe regiem echter het geld ontbrak. En daar ook het buitenland in zulk een riskante onderne ming geen kapitaal wenste te steken, moest ook die revolte geheel uit eigen middelen in casu de arbeidskracht en de offerbereidheid van het Russische volk verwezenlijkt worden. Jarenlang zijn de plannen voor die omwenteling voorbe reid. de uitvoering echter moest wachten tot Stalin, na diens definitieve afrekening met Trotsky en de rechtse oppositie-Zinof- jef, alle macht in zich verenigd had. Het was een economisch krijgsplan zoals de wereld er nog geen gekend had en Stalin zelf was de opperbevelhebber. Er moesten electrische centrales, hoogovens, auto wegen, spoorlijnen, hypermoderne in dustrieën van tractoren, locomotieven en automobielen, alsmede collectieve graan- bedrijven van duizenden hectaren komen; er was tevens voorzien in de bouw van nieuwe steden, de ontginning van honder den erts- en kolenmijnen, de opleiding van technici en deskundigen op ieder ge bied. Dat alles was verdeeld over twee vijfjarenplannen,- waarvan het eerste reeds in vier jaar voltooid werd. Het ge hele leven had zich aan te passen aan deze plannen, die van alle Russen „zwoegen en jakkeren eisten, zoals nog in geen kapita listisch land aanschouwd was, die alle den ken en doen, alle kunst, wetenschap en onderwijs systematisch tot dienstbaarheid verplichtten aan dat ene ideaal: de econo mische achterstand van een eeuw in tien jaar inhalen", aldus een van Stalins bio grafen. Die gigantische plannen zijn goeddeels verwezenlijkt, al kwamen er naast gewel dige successen ook fiasco's voor bij de collectivisering van de landbouw bijvoor beeld en al waren de gevolgde metho den verre van zachtzinnig. Niet alle doelen werden bereikt; Amerika en West-Europa werden ook niet voorbijgestreefd, zoals Stalin beloofd had. Maar zijn hoofddoel: het achterlijke, bijna Middeleeuws den kende en werkende Rusland een hechte economische basis te geven en het daarmee terug te voeren in de rij der grote mogend heden, heeft hij bereikt. Of de prijs daarvoor te hoog was? De volken van de Sovjet-Unie hebben zich onvoorstelbare offers moeten getroos ten om de Vijfjarenplannen van hun leider te realiseren en zij hebben er, gemeten naar Westerse maatstaven, tot op de hui dige dag nog maar weinig voor terugge kregen. Het welvaartspeil van de gemiddel de Russische werker ligt immers, als men de statistieken geloven mag, nog steeds verre beneden dat van de arbeider in de kapitalistische landen en ook de geestelijke vrijheid is er niet te vergelijken met die ten onzent. Maar wie zal bewijzen dat die „ge middelde Rus" en vooral de jonge gene ratie de gevraagde offers niet met geest drift bracht (en brengt) en zijn nieuwe idealen en idolen niet verre stelt boven zijn gemis aan materiële welstand en geestelijke armslag (waarvan hij, verstoken van alle vergelijkingsmogelijkheden, immers toch geen weet heeft)? Dat de Stalinistische ideologie diep wortel geschoten heeft in de boezem der Russische volken is trouwens wel bewezen in de jongste wereldoorlog toen het „incasseringsvermogen" van de Sovjet-Unie de hardste beproevingen door stond en men desondanks nog geestkracht genoeg in petto bleek te hebben om de Hit- leriaanse horden tenslotte terug te drijven en te verslaan. Was dit millioenenvolk in wendig zo verdeeld geweest als velen ons willen doen geloven, dan zou het toen waar schijnlijk op een nieuwe revolutie zijn uit gedraaid en men doet er dan ook goed aan, ook nu niet al te veel te speculeren op die in wendige verdeeldheid of op mogelijke om wentelingen tengevolge van Stalins' dood. Indien het al tot een „paleisrevolutie" in het Kremlin zal komen, dan nog lijkt het onwaarschijnlijk, dat deze tot in de „lagere niveaux" zal doorwerken. Wie dan ook als Stalins opvolger uit de bus mag komen, de Russische massa zal hem even grif aanvaarden en bejubelen als zij het Stalin gedaan heeft. Bovendien blijft de dode Stalin gebalsemd en bijgezet in het Rode Plein-mausoleum als verhef fend symbool even sterk tot de verbeelding van zijn volgelingen spreken als wijlen de levende (die toch al lang een half-legen- darische figuur geworden was), zodat er in feite maar weinig verandert voor „de Rus in de straat" door Stalins heengaan. Misschien, dat wel enkele vazalstaten en recalcitrante communistische stromingen in het buitenland proberen zullen om Mos- kou's knellende leiband nu een weinig te slaken, maar dat zal het Kremlin nauwe lijks zorgen baren. Ook in het verleden im mers is de „export" van het communisme niet altijd over rozen gegaan, zoals de his torie van Komintern en Kominform bewe zen heeft, maar dit soort tegenwind heeft op de machtspolitieke ontwikkeling van het Sovjet-blok nooit een remmende invloed gehad. Stalin kon het zich altijd permitte ren, zulke „kleine afdwalingen" als b.v. de recente rebellie van Tito, vrijwel te nege ren en dat deed hij dan ook omdat zij zijn hoofddoel, de „verwezenlijking van het socialisme" in Rusland-zelf, niet in de weg stonden. Eerst moest de Sovjet-Unie poli tiek en economisch sterk genoeg gemaakt worden om de druk der „kapitalistische in terventie" te kunnen weerstaan en pas daarna zou de tijd rijp zijn om ernst te gaan maken met de wereldrevolutionnaire plannen, die wij tegenwoordig als het Sov- jet-imperialisme betitelen. Vandaar Stalins felle dwang achter de vijfjarenplannen, vandaar ook de Stalinistische grondwet van 1935 ,.ie meest democratische ter wereld", volgens prof. Romein als het politieke sluitstuk op de economische zelf genoegzaamheid. Die grondwet brak rigou reus met het vereerde stelsel der Sovjet raden en met de „gelijkmakerij"; zij pasten niet meer in Stalins concept en werden vervangen door een constitutie naar Wes ters model, welke algemeen kiesrecht en alle gebruikelijke vrijheden garandeerde, maar die in feite de teugels nog steviger in handen van de partij legde al gaf zij daarnaast de gewone burger toch meer medezeggenschap dan men in het Westen algemeen aanneemt. Zo ging de consolidatie van de revolutie voort totdat de tweede wereldoorlog roet in het eten strooien kwam. Het valt moei lijk te geloven dat Stalin die oorlog gewild heeft: Rusland was er eenvoudig niet klaar voor. Eerst trachtte het tijd te winnen door het beruchte non-aggressiepact met Hitier, maar toen de verwachte Duitse aan val kwam, moest Stalin al zijn moeizaam opgebouwde industriecentra doen vernie tigen om ze niet de vijand in handen te spelen. Maar ook die krachtproef overleef de zijn regiem; zelfs scheen de tactiek der verschroeide aarde, door Stalin zo drastisch uitgevoerd, het volk nieuwe kracht tot ver zet te geven. Gans dat heldhaftige verzet, en gans de strategie die het leidde, wordt alweer op rekening van Stalins „inspire rende voorbeeld" en van zijn „veldheers genie" geboekt. Wat daarvan waar zij, in elk geval heeft de gewonnen oorlog Stalin zoveel nieuwe goodwill en blind vertrou wen bij de Russen bezorgd, dat hij na Duitslands nederlaag opnieuw de zwaar ste offers van zijn volk kon eisen om de platgebrande economie weer uit haar as te doen herrijzen. En stellig is men daarmee reeds weer zeer ver gevorderd, zo ver zelfs, dat het Kremlin thans min of meer gereed schijnt om zich in te schepen voor de tweede pro gramfase: de wereld-revolutionnaire tenzij we de interventies in Korea, Indo china en elders anders moeten verstaan. O? Stalin deze laatste ontwikkeling zoals het Koreaanse avontuur gewild heeft, menen velen te moeten betwijfelen: hij zou liever eerst de binnenlandse poli- tiek-economische plannen voltooid hebben, maar de partij zou zijn oordeel daarin ge negeerd hebben. Anderen beweren zelfs dat Stalin al lange tijd „uitgerangeerd" was en alleen nog als „partij-ikoon" en object voor de heldenverering op het programma figu reerde. Wat daarvan waar is, wij weten het niet en het is ook niet zo belangrijk meer, nu. Gewichtiger is thans de vraag, wie zijn formele opvolger zal worden en welke koers die gaat sturen in de branding van de wereldcrisis. En dat zullen wij snel ge noeg weten. ADVERTENTIE Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Bij de gisteren gehouden inschrijving is de 3 3/4 pet. staatslening 1953 zodanig overtekend, dat bij de toewijzing een aan zienlijke reductie zal moeten worden toe gepast. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op alle inschrijvingen 48 procent kan worden toegewezen. 45. „Wat is dat voor een spektakel ach ter mijn rug?!" riep de piloot, „ga zitten, jullie allemaal! Als jullie vechten willen, dan doen jullie dat maar nadat wij geland zijn!" „Wat, Grrlwts?!", grauwde de grote spion, „jij niks geen grote mond moet! Bemoei jou met jouw vliegtuig, vliegman!" „Ga zitten!", herhaalde de piloot scherp, „en geen praatjes verder. Hier aan boord ben IK de baas, begrepen?!" „Sapper- krieksky!", brulde de spion buiten zichzelf van drift, „jij niet houden jouw mond, nu jij krijgt dreunowits!" En meteen liet hij zijn grote vierkante vuist op het hoofd van de arme piloot neerkomen. Na deze behandeling zei de piloot niets meer; maar hij dééd ook niets meer. Zijn krachte loze handen gleden van de stuurknuppel af en hij zonk weg in een diepe slaap te midden van een wilde sterrendans. Het vliegtuig begon hevig te zwaaien en schoot in een gierende duikvlucht omlaag. „Kras- naplofsky!"gilde de kleine spion, jij slaat piloot, dat dorh, oh dom! Wie zal nu vliegtuig besturen??!" ADVERTENTIE onder ïn dat Vorstelijk glas blent Op 7 November is nabij de Waalhaven te Rotterdam een trein, waarmee perso neel van de olieraffinaderij te Pernis naar Rotterdam werd vervoerd, van achteren aangereden door een andere personeels- trein. Een houten wagon van de voorste trein werd grotendeels vernield. Van de passagiers kwamen twee om het leven en werden 34 gewond. De 32-jarige locomo tief-bankwerker C. J. S., die als machinist op de tweede trein dienst deed, en de 25- jarige rangeerder G. van L. stonden giste ren voor de Rotterdamse rechtbank te recht. Tegen beiden eiste de officier van Justitie drie maanden gevangenisstraf. S. zou de trein 40 kilometer per uur heb ben laten rijden in plaats van de voorge schreven 10 kilometer per uur. De rangeer der zou niet, zoals bij slecht zicht was voorgeschreven op de locomotief hebben plaatsgenomen, maar in de cabine zijn gaan zitten. Beide verdachten bekenden onvoorzich tig te zijn geweest. De locomotief-bank werker heeft herexamen moeten doen en rijdt weer als machinist. De rangeerder is in rang teruggezet tot stationsarbeider. De raadslieden van verdachten vroegen zich af of de verantwoording voor deze jonge mensen niet te groot was geweest en drongen aan op een voorwaardelijke ver oordeling. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Hoest? Keelpij" ^eeUaWe«en SlerV An,;«P-^n dade.^ Een brand heeft Donderdagavond aan zienlijke schade aangericht in de afdeling voor de dropfabricage van de N.V. Ko ninklijke Pharmaceutische Fabrieken voor heen Brocades en Stheeman en Pharmacia te Meppel. Het vuur werd bestreden door de fabrieksbrandweer en de brandweren uit Meppel en Staphorst. Zij konden niet vei-hinderen dat de bovenverdieping van het fabrieksgebouw uitbrandde. Het blus water stroomde als dropwarer uit het bran dende gebouw. Weliswaar dekt de verzeke ring de schade, doch het concern is zeer gedupeerd, daar dit de enige dropfabriek Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland B. Ha verkamp te Veen (N.Br.). Beroepbaarstelling. De heer M. C. Baart, theol cand. te Schiedam, stelt zich beroepbaar. Gereformeerde kerken Beroepen te Pernis (vac. W. de Graaf), K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar. Beroepen te Ermelo (vac. B. v. Halsema) K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar. Christelijk Gereformeerde kerken Beroepen te Doesburg H. U. Westerterp te Lutten aan de Dedemsvaart. Geref. kerken (ondrh. art. 31 K.O.) Beroepen te Middelstum C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Manhaftig. „Wij zijn bezig met de opbouw van een sterke weermacht. Wij zullen de plaats die ons onder de volken der wereld toekomt, veroveren," verklaarde de Egyptische pi-emier Naguib, in een toespraak ter gelegenheid van de ope ning van een kamp voor de opleiding van jonge studenten en arbeiders, die zich hebben opgegeven voor het vor men van een vrijwilligersleger. „Allah heeft de sterken lief en haat de zwak ken," vervolgde hij. „Het imperialisme heeft lang en ten onrechte beweerd, dat de Egyptenaren onvoldoende strijd- geest en militaire eigenschappen bezit ten. Dat is gelogen. De veldslagen, die Egypte in het verleden heeft geleverd, zijn er een doorslaand bewijs van dat ons volk wordt bezield door een zeer manhaftige geest." Bezoek. Mevrouw Tsjiang Kai Sjek, echt genote van de leider der Chinese natio nalisten, zal volgende week een bezoek aan Washington brengen. Zij bevindt zich op het ogenblik te New York. Maandag zal zij de thee gebruiken op het Witte Huis. Op de Chinese ambas sade worden Maandag, Dinsdag en Woensdag te harer ere een aantal diners en recepties gegeven. Donderdag is er op deze ambassade een grote receptie voor de Congresleden, in het bijzonder voor diegenen onder hen, die voorstan der zijn voor vergroting van de Ame rikaanse hulp aan nationalistisch China. Divisie. Italië heeft Donderdag te Verona de militaire attaché's en verslaggevers van de landen van het Atlantisch pact zijn eerste volledig uitgeruste pantser divisie getoond. Deze Italiaanse divisie zou de sterkste in Europa zijn. Ook toonde men de attaché's en de verslag gevers een tweede pantserdivisie die nog niet volledig is uitgerust. Een derde divisie zal, naar van Italiaanse zijde werd meegedeeld, in het midden van dit jaar grotendeels gereed zijn. Ontslag. In diplomatieke kringen in Ka- ratsji doet het gerucht de ronde, dat de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan, premier Nazi- moeddin zijn ontslag heeft aangeboden in verband met de ernstige ongeregeld heden en de betogingen tegen zijn per soon en tegen de sekte der Ahmadieten, waartoe hij behoort. Spoed. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen schriftelijk verzocht spoed te maken met de goedkeuring van de benoeming van Charles Bohlen tot am bassadeur in de Sovjet-Unie. De voor zitter had gezegd, dat de commissie pas Dinsdag bijeen zal komen, doch Senator Taft zei, dat de commissie mogelijk voor Maandag de zaak zou bespreken. In zijn brief schreef minister Dulles, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een vertegenwoordiger in Moskou wenst te hebben tijdens de overgangsperiode. Apart. De Zuid-Afrikaanse minister-pre sident Malan, heeft te Stellenbosch in een verkiezingsrede gezegd, dat de apartheidspolitiek van zijn regering niet een speciaal Zuid-Afrikaans product is doch vrijwel overal, ook in Europa, wordt toegepast. Elders wordt dit echter als natuurlijk, voor de hand liggend en juist opgevat, aldus Malan. Waarom zou het dan in Zuid-Afrika als een doodzonde beschouwd moeten worden Verklaring. De Japanse minister-presi dent Josjida heeft in een uiteenzetting voor de begrotingscommissie van de Ja panse Rijksdag verklaard: „Ik weet niets van een plan voor het instellen van een militair bondgenootschap voor aan de Stille Oceaan gelegen landen. Japan zou trouwens, als gevolg van zijn ontoereikende militaire uitrusting, niet in staat zijn tot een dergelijk bondge nootschap toe te treden." „Ik ben er zeker van," besloot Josjida, „dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Japan niet zal verplichten in strijd met zijn Grondwet en met de Ja panse openbare mening, te handelen." Beklag. Alexander Barmine, hoofd van de Russische afdeling van „De stem van Amerika" en gewezen Sovjet-generaal (hij week in 1937 uit), heeft zich er over beklaagd, dat hem niet toegestaan was van de huidige toestand in de Sov jet-Unie gebruik te maken in zijn pro gram voor de landen achter het „ijzeren gordijn". Uit het feit, dat veel redevoe ringen van vooraanstaande Sovjet-per sonen eindigden met de wens „Lang leve Stalin" en „Stalin moet eeuwig leven," zei hij te concluderen, dat men bevreesd was voor de ontwikkeling van de toestand na een eventuele dood van de leider. ADVERTENTIE Prima wijn schonk men mij ip Rome In Parijs dronk ik Cham pie bij stromen. Maar in Holland terug Vergastte ik mij vlug Op een Tip, die is mij het beste bekomen. Ine. Heer J. R., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Gcnever. DE geleerder, luien welhaast geen gele genheid voorbij gaan om te betogen hoe klein toch wel de moleculen zijn, de bouwstenen, waaruit iedere stof en elk voorwerp uit onze omgeving zijn opgebouwd. Microscopen met onwaarschijnlijke ver grotingen worden te hulp geroepen, micro meters, golflengten van het licht enz., enz., om de afmetingen van deze allerkleinste stofdeeltjes vast te stellen en de leek schudt hierbij bewonderend het hoofd in het volle besef dat deze ge- MoICCllleil bieden voor hem gesloten zijn, omdat een brievenweger en een liniaal de fijnste instru menten van zijn inventaris uitmaken. En dit materiaal acht hij te grof om daarmee de moleculen te lijf te gaan. Het wordt ons dan tevens duidelijk waarom de oude Griekse filosofen die zich duizenden jaren geleden reeds zo intens i atoomtheorieën verdiepten, nooit enig concreet cijfer over de afmetingen van de kleinste deeltjes der stof hebben laten horen. Toch is deze gevolgtrekking onjuist, ivant ieder die zich voldoende moeite wil ge troosten, zou in staat zijn ten naaste bij de dikte van een olie-molecuul te be palen. We behoeven dan niets anders te doen dan een grote bak, waarvan we de lengte en breedte kennen, tot de rand met water te vullen. Over de rand van de bak leggen we dan een stang, die juist het water raakt, zodat het wateroppervlak in twee gedeelten is verdeeld. Op één van deze wateroppervlakten wordt nu een be kende hoeveelheid zuivere olie gegooid. Zoals we weten, verspreidt deze olie zich over het ivater. De stang wordt vervolgens verschoven dus het oppervlak wordt vergroot tot het olievliesje nog juist het water bedekt. Het vliesje mag echter niet bre ken; geschiedt dit tóch, dan dient de slang weer een eindje te worden teruggeschoven. Als na al dit gehannes het wateroppervlak met een vol- komen egaal olievliesje is bedekt, behoeven we niets anders te doen dan een eenvoudig rekensommetje te maken. We delen n.l. de hoeveelheid olie door de oppervlakte-eenheden van het be dekte wateroppervlak. Het blijkt dan, dat 1 kubieke millimeter olie zich gelijkmatig over 1 vierkante meter water kan versprei den, zodat de dikte van het olie-molecuul ongeveer één-millioenste millimeter be draagt. U ziet, ook de filosoferende Grieken had den tot deze conclusie kunnen komen. En weet u nu ook, waarom er vetoogjes op de soep drijven? Daarover morgen. H. PéTILLQN. (Nadruk verboden)'

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2