Kort en bondig Maandag weer hulpploeg naar Oude Tonge Het Witte Paard Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs Schade voor Rijnland: 145 mille Plannen voor Randweg om Hoofddorp heen HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1953 Crediet voor hulp aan Oude Tonge J. E. Verwayen sprak over het emissiebedrijf Sloper van dak gevallen De Verenigde Spelers Cricket De eerste testmatch Nw. Zeeland-Zuid Afrika Hockey Nederlands elftal speelt Zaterdag in Bloemendaal Mej. Jurrissen niet naar Antwerpen Gemeenteraad behandelt mutaties bij onderwijs Werving vrijwilligers voor de zelfbescherming HPC tegen DJK Scheepvaart Aanleg stuuft plannen van gemeente in de war Nederlanders in Duitsland veroordeeld wegens dood door schuld Socialistische internationale Leerlingen Nicolaas Bcetsschool op de planken Binnenkort ook vrou wel ijk e hulpcolonne Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van de uitzending van een tweede Haarlemse hulpploeg naar Oude Tonge, die, naar men hoopt, uit on geveer honderd vrijwilligers zal bestaan. Het ligt in de bedoeling dat de ploeg Maan dag naar de geadopteerde gemeente ver trekt. Het is namelijk gebleken dat Oude Tonge aan nog heel wat meer werkkrachten be hoefte heeft dan thans het geval is. Om tot de organisatie van de hulpploeg te geraken is een comité gevormd uit ver tegenwoordigers van het Haarlemse be drijfsleven, de gemeente (in haar kwaliteit van onderneemster) daarbij inbegrepen, waarvan de heer P. H. Borghouts voorzit ter is. De samenstelling van het comité is ongeveer gelijk aan die van het best.uur van „Volksherstel" destijds. De moeilijkheid is natuurlijk dat voor het werk in Oude Tonge uiteraard alleen mensen in aanmerking komen die deze zware arbeid gewend zijn. Zij moeten dus niet alleen bekend zijn met grond- en graafwerk en dergelijke, maar ook over een uitstekende lichamelijke conditie be schikken. Gedacht wordt dus speciaal aan perso neel van bouwbedrijven, aannemingsmaat schappijen en dergelijke. Reeds is gebleken dat bedrijven, die over dergelijk personeel niet beschikken, be reid zijn in andere vorm in de kosten dei- hulpverlening bij te dragen. Het comité wijdt zich ook aan het ver schaffen van recreatiemogelijkheden voor de werkploegen. Mevrouw Eickholz is belast met het vor men van een vrouwelijke hulpcolonne, die over ongeveer veertien dagen zal vertrek ken. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld een bedrag ter bestrijding van de kosten voor de hulpverlening aan Oude Tonge be schikbaar te stellen. Dit bedrag zal ongeveer gelijk zijn aan het crediet dat de raad de eerste keer voor de hulpverlening aan de getroffen gebie den heeft verstrekt, namelijk rond vijftien duizend gulden. Het blijft echter mogelijk het voorstel Is nog niet verschenen dat een iets rui mer crediet wordt gevraagd. Voordracht voor Academie voortgezet economisch onderwijs - Voor de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem sprak gisteravond in de aula van de H.B.S.-A de heer J. E. Verwayen, leider van het finan- cieel-economisch bureau van de Twentsche Bank- N.V. te Amsterdam, over „De be- tekeriife van hét emissiebedrijf vóör-de In dustriële ontwikkeling van ons land." Nadat de rector van de Academie, dr. Elzinga, de bijeenkomst had geopend, ver kreeg de heer Verwayen het woord. Deze begon met een uiteenzetting van het begrip emissiebedrijf en vestigde er daarbij de 'aandacht op, dat de bank het risico van plaatsing van een emissie kan overnemen, maar ook slechts als guichet (loket) kan optreden. - Vervolgens behandelde de inleider de ontwikkeling van het emissiebedrijf en van de effectenbeurs in ons land aan het einde van de 19e en in het begin van de 20e eeuw, een ontwikkeling, die parallel liep met de opkomst van de industrie. Bij een bespreking van de tijd na de Tweede Wereldoorlog deelde de heer Ver wayen mede, dat in de periode 19481952 voor 1370 millioen aan aandelen en obli gaties was geplaatst, doch dat de netto investeringen (dat wil zeggen gelden alleen voor uitbreiding en verbetering, dus niet voor vervanging of voor voorraadvorming) in die zeven jaren rond 10 milliard had den bedragen. Het verschil tussen deze be dragen is bekostigd uit: a. de reserveringen, dus door de zogenaamde zelffinanciering; dit was mede mogelijk door de vaak over vloedige winsten en door de afgekondigde dividendstop; b. de gelden, die door de in stitutionele beleggers onder meer op onder handse schuldbekentenissen werden ver strekt; c. de gelden door de overheid be schikbaar gesteld. Spreker constateerde dat de rol van het emissiebedrijf thans minder belangrijk is dan in de 19e eeuw, toen de rendements mogelijkheden groter en de belastingen veel lager waren dan op het ogenblik. Dooi de geringe spaarcapaciteit in de eerste jaren na de bevrijding hebben de institu tionele beleggers de functie van de privé- beleggers inzake het verschaffen van risico-loos kapitaal overgenomen. De industriële ondernemingen, die wis selende inkomsten hebben, willen echter bij voorkeur geen vaste schulden op een vast aflossingsplan aangaan. Om in de behoef ten aan risico-dragend kapitaal te voor zien is, volgens spreker, binnenkort de in stelling van een transformatie-instituut te verwachten, waarbij gelden, door de insti tutionele beleggers tegen een vaste rente ter beschikking gesteld, zullen worden om gezet in aan de industrie tegen een wisse lende rente te verstrekken middelen. Het hieraan verbonden risico zal door de Staat wroden gedragen met behulp van een buf fervoorraad aan geld, die bij de Nederland- sche Bank zal worden aangelegd. De heer Verwayen besloot zijn betoog met als zijn overtuiging uit te spreken, dat aan de inschakeling van het emissiebedrijf bij "de industrialisatie grote voordelen zijn verbonden. Nadat de spreker op verzoek een uiteen zetting had gegeven van de wijze van be rekenen van het effectieve rendement van de jongste Staatslening, besloot dr. Elzinga met een woord van dank voor het heldere en van grote deskundigheid getuigende be toog, de bijeenkomst. Dinsdagmiddag om tien minuten over halftwee was de vijfendertig-jarige sloper S. B. werkzaam een dak te breken van het benzinestation aan het Kennemerplein. Het betonnen dak scheurde, waardoor de slo per van een hoogte van vier meter viel. Hij liep een bloedende hoofdwonde op en klaagde over pijn in de rug. Per zieken- auto is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. De Haarlemse toneelvereniging De Ver enigde Spelers heeft een wel zeer bejaarde rossinant uit de stal des heren Blumenthal en Kadelburg te voorschijn gehaald en het dier, dat zo langzamerhand wel enige ouderdomsgebreken gaat vertonen, deson danks vrolijk over het toneel van de Stads schouwburg laten draven. Tot groot ge noegen van een goedlachs publiek, dat zich kostelijk heeft vermaakt met de wei nig diepzinnige verwikkelingen die zich voordoen onder de gasten van de herberg Het Witte Paard, verwikkelingen voorna melijk op amoureus terrein, die tenslotte resulteren in drie verlovingen. De Verenigde Spelers hebben dit over bekende blijspel nieuw leven ingeblazen en er gisteravond een weliswaar niet ge heel vlekkeloze, maar toch een in veel op zichten te waarderen voorstelling van ge geven. Alle kansen, door de auteurs zo ruimschoots geboden om er een lachsucces van te maken, werden terdege gebruikt, zonder dat men zich aan chargering schul dig maakte. Op een sporadische uitzonde ring na was de rolkennis zodanig, dat er in een bijzonder vlot tempo gespeeld kon worden, hetgeen voor een stuk als dit trou wens een vereiste is. En dat de artistieke leider Ton van Otterloo ook aan kleine détails aandacht had geschonken was in iedere scène duidelijk waarneembaar. Het Witte Paard deed het nog best bij de Verenigde .Spelers, ook door het zon nige décor en de welverzorgde costuums. S. K. Na de eerste dag van de eerste testmatch tussen Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika, die in Wellington wordt gespeeld, hadden de Zuid-Afrikanen 300 runs voor het verlies van zes wickets gescoord. Zaterdagmiddag om vier uur wordt op het terrein van B.M.H.C. achter „Zomer - zorg" te Bloemendaal een hockey-wed- strijd van het Nederlands elftal tegen de Nederlandse ,.B" ploeg gespeeld. Het Ne derlands elftal komt in dezelfde opstelling uit, waarmee het in 1952 in Helsinki de zilveren médaille won. Mejuffrouw J. Jurissen zal in de 25e dames-interland hockeywedstrijd die Za terdagmiddag tussen België en Nederland in Antwerpen wordt gespeeld, niet kunnen uitkomen, daar ze nog niet hersteld is van haar langdurige ziekte. In haar plaats zal nu als doelverdedigster opgesteld worden mejuffrouw L. Roemers van Hilversum. In ..de raadsvergadering van de Haar lemse gemeenteraad, die op Woensdag 11 Maart gehouden wordt, zullen enkele kwesties, die alle betrekking hebben op benoemingen, overplaatsing of eervol ont slag in de Haarlemse onderwijswereld be handeld worden. Het hoofd van de Beatrixschool, de heer W. Koutstaal, heeft de gemeenteraad ver zocht hem wegens het bereiken van de vijfenzestig-jarige leeftijd eervol ontslag te verlenen. Burgemeester en wethouders van Haarlem vragen de raad dit verzoek onder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten aan het onderwijs in de voormalige gemeente Schoten en in de gemeente Haarlem bewezen, in te willigen. B. en W. hebben ter benoeming van een onderwijzeres aan de mr. A. Bruchschool in de Noormannenstraat I de volgende voordracht opgemaakt: 1. mevrouw C. van der Veen-Zaal te Haarlem; 2. mejuffrouw M. E. Sperwer te Haarlem en 3. mevrouw H. P. Heilema te Haarlem. Door het periodiek aftreden van twee leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs im Haarlem zijn er op 1 Januari twee vacatures ontstaan. B. en W. bevelen ter voorziening in de vacature mr. A. W. Luikinga aan: 1. mr. J. C. Droste te Overveen, 2. mr. Th. A. W. Dreesmann te Bloemendaal. Ter voorziening in de vaca ture van de heer A. J. Franken bevelen B. en W. aan: 1. ds. Joh. Bronsgeest te Heemstede en 2. C. Hogenbirk te Bloemen daal. Gezien het advies van de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haar lem, stellen B'. en W. de raad voor de heer D. Lodders, die als onderwijzer verbonden is aan de Van Zeggelenschool over te plaatsen naar de mr. J. H. Thielschool in de Karolingenstraat 61 in Haarlem. Reeds thans kunnen vrijwilligers voor brandweer, reddingswerk, E.H.B.O. en mel- dingsdienst voor de dienst Bescherming Burgerbevolking zich melden, waartoe wij hier naam en adres van de blokhoofden laten volgen: Blok I: Bloemendaal-Noord: D. Roos, Duinlustparkweg 34, Santpoort-station. (De heer Roos heeft zijn benoeming onder voorbehoud van goedkeuring door de di rectie van het P.E.N. aanvaard.) Blok II: Bloemendaal(Bos en Duin): S. M. Renaud, Sterreboslaan 3, telefoon 25480. Blok III: Bloemendaal(omg. Station/ Vijverweg): C. J. Reinalda, Bloemendaal- •seweg 31, telefoon 22239. Blok IV: (Duin en Daal/Kinheimpark): G. J. J. Eldering, Hoge Duin en Daalseweg 24, telefoon 25752. Blok V: Overveen (Noord. v. Juliana- laan): N. C. J. Drost, Mauricialaan 26, te lefoon 23082. Blok VI: Overveen (Zuid. v. Juliana- laan) Drs. A. P. W. van der Ham, Bloe- mendaalseweg 341, telefoon 16760. Blok VII: Aerdenhout (Rijnegomkwar- tier) J. G. Braak, Houtvaartkade 48, tele foon 26351. Blok VIII: Aerdenhout (Veldlaan t/'m Grenslaan): J. E. van Buuren, Sparren- laan 4. Blok IX: Aerdenhout (Zuiden v. Zand- voorterweg): H. Smuling, Leeuweriken laan 2, telefoon: 27330. Blok X: Vogelenzang: P. J. Gerbrands, Vogelenzangseweg 91a, telefoon K 2502 578. Men kan zich ook opgeven bij het hoofd der Bescherming Burgerbevolking de heer J. Buiter, Donkerelaan 68, telefoon 22883 of op zijn kantoor (Gas- en Waterbedrijf), Donkerelaan 66, telefoon 22275. De officiële werving begint in geheel Noordholland op 16 Maart, uitgezonderd in Haarlem en Amsterdam waar deze wer ving pas op 1 April zal aanvangen. In Bloemendaal is het aantal oorspron kelijk voorgestelde blokken van dertien op 1ien teruggebracht, terwijl in sommige blokken eveneens het aanlal vrijwilligers is verminderd. In de tien blokken in de gemeente Bloemendaal zijn nu nog totaal 167 vrijwilligers nodig voor brandweer, E.H.B.Ó., meldings- en hulpdienst (op- ruim- en reddingswerk). In het Sportfondsenbad in Haarlem worden Zaterdagavond voor de tweede ronde van de beker-competitie van de Koninklijke Neder landse Zwembond gespeeld de wedstrijd HPC—DJK. De in het programma voor Za terdagavond vastgestelde wedstrijd heren vierde klasse VZV 2—HPC 4 kan hierdoor niet doorgaan. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUW: F. Brouwer cn J. A. Schneider; H. J. Groenewoud en M. Walter. GETROUWD: R. Praas en C. M. Slegten- horst. GEBOREN: Cecile Lizzy Marie, d. van W. J. H. van Hees en M. E. J. Stuijt; Johanna Maria, d. van J. v. d. Hulst en H. Weijers; Alex. z. van A. Boot en T. Selhorst; Francis- cus Gerardus Henricus, z. van P. G. H. Brouwer cn A. W. Verbeek; Johanna Maria, d. van W. Sweers en A. Ruigrok; Johanna Maria, d. van H. J. Zegwaart en J. Th. M. Meiman. OVERLEDEN: Wed. M. G. Rhee—Milatz, 75 j.; J. Erkelens, 11 mnd.; P. J. Uitendaal— Broers, 80 j.; C. M. van Eijk Bijleveld— Leendertz. 54 j.; Wed. A. Smit—Hagtingius, 79 j.; J. Struijs. 55 j.; Wed. A. F. Cosse— Otminghuijs, 84 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'4 Nederl.'47 94ls/ia 94% A.K U 161 16214 185 185/, Philips Gloeil 160 160 Kon Petroleum 309K 308'4 A'dam Rubber S9Vx 884 Holl Amer Lijn 141 142 N Scheepv Unie 128K 129 H VA 101^ 1014 Deli Mij 81 80 Amsterd. Bank 171% 1634 ex.d Ned Handel Mij 159 Yx 1594 Rotterd. Bank 16VA 1614 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 43 X 434 Bethlehem Steel 53 53 Republic Sfeel 47?'. 474 Shell Union 70% 70 "4 Tidewater 22ls/j» 22% 40 »/i. 404 In de Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland heeft de dijkgraaf woorden van medeleven gewijd aan de waterschappen en de direct be langhebbenden, getroffen door de storm vloed van 1 Februari. Een verslag van die stormvloed, speciaal Rijnland aangaande, werd overgelegd. Voor Rijnland waren de gevolgen van deze gebeurtenis gelukkig niet ernstig. Het herstel van de beschadigde duinkust met afrasteringen, etc., zal ongeveer f 145.000 vereisen. In de nabijheid van Gouda is door de activiteit van het personeel van Rijnland het ontstaan van ernstige schade voorkomen. Men stelt zich voor, de water kering langs de Hollandse IJsel aan weers kanten van Gouda en voor de stad zelve op 4,50 m. boven N.A.P. te brengen; de tegenwoordige kruinshoogte van de dijk is 4,50 m. en die van de keermuur voor de stad 3.80 m., terwijl de stormvloed een hoogte van 3,80 m. bereikt heeft. De regeling volgens welke het Hoogheem raadschap 50 van de kosten van on derhoud en verbetering der boezemwater- kerende polderkaden voor zijn rekening zal nemen is nader bezien en goedgevon den. Ook is besloten mede te werken tot het instellen ener studiecommissie aan gaande een mogelijke centrale regeling der afvalwaterzuivering voor het gehele ge bied van Rijnland. De dijkgraaf kon mededelen, dat de bouw van het nieuwe gemaal te Katwijk goed vordert en dat de inmalingsinstallatie aan het gemaal te Gouda zo goed als gereed is. Overigens werden enige besluiten van huishoudelijke en formele aard genomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIS Agatha, 6 v. PI ad ju te Saigon verwacht. Alioth, 4 v. bas Pahnas n. Rio de Janeiro. AmsteMarvd, 4 v. Bahia n. Las I'almas. Amerskerk, 4 v. Newcastle te Brisbane. Alnati, 4 v. Bremen naar Hamburg. Aalsdijk, 4 v. Boston n. Philadelphia. Argos, 5 v. Gdynia te Kopenhagen. Abbedijk, 4 570 m. O.t.N. Kp. Race. Amstelveen, 4 360 m ZW. eil. Guam. Arkeldijk, 4 730 m. W.t.Z. Valentia. Abbekerk, 5 v. Rotterdam n. Yokohama. Alchiba, 6 Antwerpen verwacht. Aidabi, 5 v. Santos n. Rio de Janeiro. Algenib, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Atkaid, 6 Rio Grande verwacht. Altair, 5 v. Montevideo n. Sao Francisco do Sul Alwaki, 5 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Albireo, pass. 5 Fernando Noronha n. Bahia. Aietta, 5 v. Piadju n. Port Swettenham. Alpherat, 6 te Las Palmas. Amsteistad, 5 te Aden. Annenkerk. S te Manilla. Akkrumdijk, 5 te Genua. Amor, 6 v. Rotterdam naar Amsterdam. Alfolasserdijk, 6 te Antwerpen. Alhena, 6 v .Santos n. Montevideo. Aiphard, 5 te Santos. Aludra. 6 v. Londen te Rotterdam. Amsteldijk, 6 ca. 15 u. v. New Orleans aan de Hoek van Holland verwacht. Apingedijk, 5 v. New Orleans te Houston. Bali, 5 Port Soedan verwacht. Bengkalis, 4 v. Djibouti n. Belawan. Blitar, 4 te Teneriffe. Blijdendijk, 3 v. New York n. Philadelphia. Boskoop, 4 te Amsterdam. Bintang, 28 te Portland Oreg. Baud, 5 te Buleleng verwacht. Bennekom, 4 550 m. W.ZW. Flores. Bloemfontein, 4 470 m. NÓ. St. Helena. Barendrecht, 5 v. Miri n. Piadju. Blommersdijk, 5 te Antwerpen. Bonaire, 5 340 m. ZW. Fayal. Borneo, 5 v. Djibouti n. Suez. Breda, 5 v. Callao. Celebes, 4 te Halifax. Caltex Nederland, pass. 5 Kp. de Garde. Camphuys, 5 v. Priok te Belawan verw. Castor, 4 v. Port au Prince n. Port Liberte. Clavella, 4 300 m. W.NW. Easter eil. Ceram. 5 v. Khorramshar te Hartha Point. Chama. 5 t.h.v. Port Soedan. Cistula. 4 v. Manilla n. Miri. CaMisto, 8 v. Geelong te Avonmouth verw. Caltex Utrecht, 6 v. Sidon n. R'dam te Stanlow Caltex Pernis, pass. 5 Kreta. Dongedijk, pass. 4 Acapulco. Delft, 5 te Pisco. Duivendijk, 4 te Los Angeles. Delfshaven, 4 180 m. O. Bahia. Drente, 4 nog rede Donggaia. Duivendrecht, 4 680 m O.t.N. Bermuda. Danae, 4 v. Tunis te Piraeus. Diemerdijk. 5 v. Rotterdam n. San Francisco. Esso Den Haag, pass. 5 Mona eil. Etrema, 5 270 m. O ZO. Madias. Edam. pass. 4 Startpoint n. Hallfax. Esso Rotterdam, verm. 7 v. Rotterdam n. Aruha Eemdijk, 4 v. Galveston n. Rotterdam. Eos, 5 v. Algiers naar Malta. Farmsum, 4 v. Amsterdam n. Willemstad. Garoet. 4 v. Port Said n. Genua. Gaasterland, 5 Kaap Verd. eil. n. Las Palmas. Gadila, 4 van Suez. Groote Beer. 4 v. New York n. Rotterdam. Groote Kerk, 5 125 m. NW. Jabal Gaasterkerk. 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Gordias, 5 te Gibraltar. Graveland, 6 te Santos. Hera. 4 te Cienfuegos. Hermes, 5 v. Curagao n. Maracalbo. Hercules, pass. 4 Burlings n. Tunis. Hydra. 5 v. Ciudad Trujillo te Guanta. Haulervvijk. 4 470 m. W ZW. Valentia. Hestia, 5 op de Schelde. Hathor, 5 v. Beirouth te Isikenderun. Hector, 5 v. Lissabon naar Tanger. Heelsum, 6 van Antwerpen. Hersilia, 5 v. Trinidad n. Pto La Cruz. Hectiba, 6 te Manta. Helena, 3 te New York. Indrapoera, 4 v. Priok n. Cheribon. Ino. 2 te Fort de France. Japara (KRL), 4 v. Alexandrië n. Halifax. Juliana, pass. 4 Ouessant. Jagersfontein, 5 v. Bremen n. Hamburg. .Toil. v. Oidenbarnevelt, 5 v. Priok n. Singapore Kota Inten, 4 v. Suez n. Djeddah. Kedoe. 5 v. Rotterdam te Oslo. Kasimbar, 5 te Palembang. Kiekdrecht, 4 280 m. ZW. Yokohama. Kota Gede. 4 160 m. W. Kreta. Kota Baroe, 6 v. Lake Charles te Newport News. Lekkerkerk, 4 v. Muscat n. Djibouti. Loosdreeht, 4 v. Aden n. Karachi. Loenerkerk. 5 Genua verwacht. Lekhaven, pass. 5 Vlissingen. Langkoeas, pass. 4 Brothers n. Qjeddah. baurenskerk, 4 v. Breinen n. Amsterdam. Lawak, 4 270 m. NW. eil. Guam. Lawak, 8 Manilla verwacht. Limburg. 5 v. Bahrein n. Bombay. Lindekerk. pass. 5 Finisterre n. Hamburg. Loppersum, 5 v. Sas v. Gent te Rotterdam. Luna, 6 te Nemours verwacht. Maashaven, 4 te Port Hartcourt. Mapia, pass. 4 Gibraltar. Maasland, 4 v. Santos n. Itajai. Mentor, 4 90 m. N.NO. Finisterre. Maaskerk, 4 240 m. N. Dakar. Merwede. 4 710 m. O.NO. Bermuda. Mitra. 4 310 m. ZW. Bermuda. Murena, 3 op rede Singapore. Modiokerto. 4 v. Bremen n. Antwerpen. Musi. 5 v. Sibolga te Meulaboh verw. Maasdam, 5 v. Kingston n. New York. Marisa. 5 v. Kingston n. Curagao. Meliskerk, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Macoma. 5 v. Cochin n. Bombay. Meerkerk, 4 v. Yokohama n. Singapore. Nestor, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Nieuw Holland 5 v. Sydney n. Brisbane. Nigerstroom. 5 te Winneba. Nieuw Amsterdam, 5 v. Montevideo n. Santos. Noordwijk, 2 te Philadelphia. Oranjestad, 4 500 m. W.ZW. Madeira. Orestes, 5 te Georgetown. Ondina. 5 v. Rotterdam n. Aalesund. Overijsel, 5 v. Honolulu n. Sorong. Ovula pass. 5 ten N. Socotra. Prins Fred. Willem V. v. Rotterdam te Napels Prins Alexander, 7 v. St. John te Antw. verw. Prins Fred. Hendrik, pass. 4 Gibraltar n. Bur- riana. Perna, 4 400 m. NO. Noordpunt Borneo. Prins Willem IV. 3 v. Burriana n. Gandia. Prins Willem II. 4 190 m. Z.ZO. Halifax. Parkhaven. 5 v. Bremen te Aotterdam. Prins Philips Willem. 5 v. Thames. Rita. 4 v. Bangkok n. Singapore. Riinkerk, pass. 4 Gibraltar n. Antwerpen. Rijndam, 4 520 m. Lands F>nd n. Southampton Rondo, 5 v. Port Said n. Genua. BINNENLAND Te Utrecht is opgericht de Vereniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor Slechthorenden en Spraakge- brekkigen. liet doel van deze vereniging is te komen tot de stichting van een Prot. Chr. school voor slechthorenden te Utrecht. De Koninklijke Machinefabriek Gebroe ders Stork en Co. N.V. te Hengelo, heeft de uitbreiding van haar fabriek te Assen ge opend. De pompenafdeling te Assen geeft werk aan ongeveer 100 man. De heer H. G. H. de Mulder heeft eervol ontslag gevraagd als burgemeester van de gemeente Mook-Middelaar. Burgemeester De Mulder, die na de bevrijding tot burge meester van Mook werd benoemd, heeft zich in deze periode zeer verdienstelijk gemaakt voor de opbouw van het zwaar getroffen dorp. Van 10 Maart af zullen de proefuitzen- dingen der televisie een uur vroeger dus op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmid_dag gehouden worden en wel van 14.3015.30. In Heerlen is dezèr dagen de 26-jarige W .F, M. aangehouden, die bekend heeft sinds April 1949 tot Januari 1953 72 inbraken te hebben gepleegd, de meeste in Zuid- Limburg en vier in Voorburg, twee in Vlaar- dingen. 21 in Den Haag en een in Wassenaar. De Nederlandse Bank heeft aan alle hotels, aangesloten bij Bedrijfshoreca. een algemene vergunning verleend om in ur gente gevallen voor eigen risico buitenlandse betaalmiddelen en reischèques in te wisselen tegen guldens ten behoeve van niet-ingeze- tenen. Aan deze vergunning zijn bepaalde voorwaarden verbonden. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een viaduct en een rijwiel tunnel ten behoeve van de kruising van rijksweg no. 2 met de provinciale weg Schip hol—Diemen. Laagste inschrijver was het Rotterdams Bouwbedrijf voor f 123.300. Sinds vorige week is de effectenmake laar J. v. d. H. uit Oss in het Huis van Be waring in Den Bosch opgesloten. Een rijks accountant stelt een onderzoek naar de boek houding van het makelaarskantoor in. Vol gens de officier van justitie in Den Bosch heeft de makelaar zich vrijheden veroorloofd ten opzichte van effectendeposito's. HAARLEM EN OMSTR. De Bloemendaalse wethouder van Pu blieke werken A. van Geluk, is verhinderd morgen spreekuur te houden. De Hervormde Jeugdgroep Wijk I houdt Zaterdagavond in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem een bijeen komst. waarin de „Music Boys" een show programma zullen uitvoeren. Roebiah, 4 340 m. W.NW. eil. Guam. Rot-ula, 4 190 m. Z.ZO. Bermuda. Rijnland, 6 v. Buenos Aires te Amsterdam. Ridderkerk, 5 v. Suez n. Aden. Salatiga, 5 te Manilla. Samarimda, 5 te East London. Sarpedon, 4 te New York. Schie. 4 v. Rotterdam n. Bremen. Stad Leiden, 4 v. Galveston n. Nederland. Straat Malakka, 4 v. Kaapstad n. East London Slamat. 3 te Singapore. Stad Arnhem. 7 ca. 11 u. v. Morphubaai voor Hoek van Holland verwacht. Stad Maassluis, 5 bij Barry rede. Sunetta, 5 1000 m. W. Colombo. Sabang, 4 v. Singapore n. Pnompenh. Seherpendrecht, 4 te Pto La Cruz.- Stad Breda, 4 770 m. O.NO. Bermuda. Stanvae Benakat, 5 v. Sur.geigerong te Tj. Uba& Straat Banka, 5 te Port Swettenham. Sumatra, 4 v. Balikpapan n. Soerabaja. Sarangan, 4 560 m. N.NW. Fort Aleza. Stentor, 5 v. Nickerie te Paramaribo verw. Salawati, pass. 6 Kp. Bon. Sibajak, 5 t.h.v. Enggano.eil. n. Aden. Stad Schiedam, 5 v. Narvik n. Middlesboro. Schiedijk, 3 te New Orleans. Stad-Vlaardingen, 6 v. Narvik te Vlaardingen. Sliedrecht, 6 v. Southampton te Huil. Sloterdijk. 5 v. Hamburg te Rotterdam. Stad Alkmaar, 6 14 u. voor Hoek v. Holland verwacht. Teiresias, 4 v. Belawan n. Colombo. Tjibadak, 3 te Sydney. Ternate, 5 200 m. W. Colombo n Belawan. Thalatta, pass. 4 Golf v. Oman. Tiba, pass. 4 S2. Tiberius, 4 ten anker bij Terschelling. Tjibodas. pass. 4 Noordpunt Borneo. Tjiluwah, 4 75 m. NO. Madura. Tomori, 4 65 m. O.ZO. Kp. San Sebastian. Taria, 4 360 m. ZW. Lands End. Trajanus, 2 te Mobile. Triton, 4 210 m. O.ZO. Jamaica. Titus, 5 v. Gibraltar. Talisse, pass. 5 Guardafui n. Belawan. Teucer, pass. 5 Guardafui n. Aden. Tibia, 5 Singapore verwacht. Tomini, pass. 5 Guardafui n. Djibouti. Utrecht, 5 te Karachi. Van Riemsdijk, 5 v. Makassar te Ambon. Veendam, 5 880 m. O.NO. Kp. Race. Winsum, 4 v. Port Gentil te Rotterdam. Wonosari, 1 te Portland. Woensörecht, 5 V. Curasao n. Boston. Waterman, 5 in Golf v. Suez. Willemstad, pass. 5 Guadeloupe n. La Guaira. Waal, pass 5-6 Gibraltar n. Beirouth. Willem Ruys, 5-6 v. Southampton n. Port Said IJsel, pass. 5 Kp. Matapan n. Rotterdam. Zeeland (KRL), pass 4 ten N. Horta n. Hallfax. Zijpenberg, pass- 4 Oostende. Zeeland ,SSM), 5 v. d. Tyne te Rotterdam. Zuiderkruis, 5 240 m. W.ZW. Kp. Palmas. KLEINE VAART Albergen, 5 v. Gent te Terneuzen daarna Londen Armié, 4 v. Rostock naar Hamburg. Att. 4 v. Preston n. Swansea. Audacia, 5 v. Newport te Pont Brule. Betty, 3 v. Indrebjugen te Esbjerg. Brem. 5 v. Oporto n. Vigo. Be-misse, 5 v. Algiers n. Sfax. Bill, 5 v. Amsterdam op de Schelde. Casablanca, 4 v. Cacn te Liboume. Da Capo, 4 v. Bordeaux te Dundalk. Daje Bobmer, 3 v. Casablanca te Marseille Diligentia, pass. 4 eil. Wight. Deni, 5 v. Dublin te Bristo-l. Dorinda, 4 v. Naestved te Nykobing. De Ruyter, 4 v. Avonmouth n. Cardiff. Doilard, 3 v. Soivesborg te Kalmar. Duiveland, 4 v. Rotterdam op dt Tyne. Evertsen, 4 v. Antw. te Wicklow. Ferocia, 4 v. Blaye naar Londen. Fiducia, 5 v. Londen te Maassluis. Frisia, 5 v. Agadir te Berre. Harold, 4 v. Frederikstad n. Aalesund. Henrica, 5 v. Belfast n. Manchester. Haskerland, 4 v. Goole n. Rotterdam. Helvetia, 5 v. Londen n. Dordrecht. Houtman, 4 v. Palnacky naar Ards. Hast III, 4 v. Londen n. Middlesboro. Henrica, b, 5 v. Gjedser te Gothenburg verw. Ida Jacoba, 2 v. Casablanca n. Liverpool. Ingeborg, 4 v. Hamburg n. Bremen. Ilias, 5 te Rotterdam naar Gibraltar? Jo, 4 v. Londen n. Kopenhagen. Jokurma, 4 v. Grangemouth n. Rotterdam. Jongkind, 4 v. Cork n, Vlaardingen. Josien. 4 v. Le Boucau te Hartepool. Kenitra, 4 v. Cacablanca te Nantes. Keyser, 4 v. Swansea te Nantes. Leny, 5 v. Methil te Cuxhaven. Lies, 4 v. Silloth n. Swansea. Larix, 3 van Barcelona naar Huil. Menkar, 4 v. Safi te Casablanca. Marcella, 5 v. Grangemouth te Shellhaven. May Star, 5 geankerd voor Avonmouth. Monica. 5 v. Belfast naar Rotterdam. Mary Ward, 5 v. Malmö n. Kopenhagen. Merak, 4 v. Port Stanley te Montevideo. Meres. verm. 7 v. Agadir n. Nantes. Mirfak, pass. 4 Casauets. Muphrid, 5 bij Le Havre ten anker. Mypuck, 7 v. Rotterdam te Grangemouth verw. Myson, pass. 4 Lizard Head. Nieuwland, 4 v. d. Tyne n. Harlingen. Norma, 5 v. Vlaardingen n. Kalandborg. Omlandia, 2 v. Savona n. Genua. Pal ma, 5 v. Zwijndrecht, Drogheda. Pavo, 4 van Rotterdam naar Londen. Ponza, 3 te Nantes van Goole. Rose Marie vertr. 5 v. Rotterdam n. Antw. Saba, 4 v. Invergordon. Silvaplana. 5 v. Vlissingen n. Rotterdam Spes, 5 v. Cork te Gent verwacht. Suriname, 5 v. Avanmouth n. Cardiff. Soemba. 4 v. Rotterdam te Rostock. Spurt, pass. 5 Burlings. Strijpe. 4 op de Elbe. Tilly, te Loriënt van Cork. Ton, 5 v. Manchester te Lissabon verwacht. Taurus, 5 v. Den Heider n. Londen. Theano. 4 v. Belfast n. Drogheda. Van Bra kei. v. Antweipen te Malmö. Vlier. 4 v. Rotterfdam te Lissabon. Wim. 5 v. Granton naar Goole. Westlaan. 4 v. Nordenham. Westpolder, 5 v. Antw. te. Rotterdam verw. Het is maar hoe men het gewend is.de een wil zich voor geen geld van de wereld op straat vertonen met een doodgewoon hondje, de ander maakt met plezier wan delingetjes met een everzwijn. Er zullen er evenwel niet veel zijn, die dat houtvester Wolff uit Nieste, bij Kassei (Duitsland)na kunnen dóen. Wolff ving dit dier, toen het nog maar zes weken oud was. Hij noemde het „Anti" en heeft het in de drie jaar, dat het door hem ivordt verzorgd, opgevoed tot een huisdier dat zijn meester trouw volgt. De baas en zijn dier hebben veel bekijks. In de toekomst zullen Hoofddorp en het centrum van Haarlemmermeer naar alle waarschijnlijkheid een ingrijpende struc tuurverandering ondergaan. Deze verande ring vindt, naast de enorme uitbreidingen die de luchthaven Schiphol in de loop van de eerste vijftien jaar krijgt, voornamelijk haar oorzaak in de vermoedelijke aanleg van een zogenaamde Randweg om het dorp Hoofddorp heen. Het was de betreffende instanties, de Provinciale Waterstaat en het gemeente bestuur van Haarlemmermeer, reeds lang duidelijk dat de Kruisweg, de belangrijke verkeersweg die al het verkeer van Haar lem via Hoofddom cn Aalsmeer naar het Gooi of naar de rijksweg AmsterdamRo4- terdam leidt, op den duur niet toereikend zou zijn voor een vlotte en veilige verwer king van dit sterk toenemende verkeer. Waar? Bij de besprekingen bleek al snoedig de grote vraag te zijn, waar de Randweg zou komen. Ten Noorden van Hoofddorp, waar de provincie de weg het liefst zou zien, komen namelijk de plannen van het ge meentebestuur in het gedrang, daar de uit breiding van deze plaats voornamelijk op die plaats wordt gedaëht,. Men had hier voor reeds grond aangekocht en alle plan nen op deze Noordelijke uitbreiding geba seerd. Uiteraard voelt het gemeentebestuur dus weinig voor een snelverkeersweg aan die zijde, daar het ook geen zin heeft een nieuwe wijk te projecteren lan?s de weg, die men wil aanleggen om het verkeer buiten het dorp te houden. In verband me4 de uitbreidingen van het vliegveld heef' ook de gemeente Amsterdam weinig zin om de provinciale plannen te onders4eunen, daar een drukke verkeersweg langs de luchthaven alleen maar moeilijkheden kan opleveren. Zuidelijk van Hoofddorp, waar o.a. de Geniedijk en de brede vestingtocht liggen, levert de projectering van een weg ook grote moeilijkheden op. „Dit zijn," zo vertelde ons de burgemees ter van de Haarlemmermeer, mr. J. F. Jan- sonius, „de problemen over de Randweg die bij de voorbereidende besprekingen om een oplossing vragen. Er zullen nog vele besprekingen, ontwerpen en voorlopige plannen moeten komen, alvorens een defi nitieve beslissing over deze voor Hoofd dorp en Haarlemmermeer zo bijzonder be langrijke zaak bereikt is." Dat het hier een belangrijk verkeers probleem betreft, zal ook weer blijken tij dens de.Flora en de komende zomermaan den. Een rechtbank te Aurich in Duitsland heeft de Nederlandse 34-jarige chauffeur H. B. uit Haren bij Groningen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld. B. had in Juni van het vorig jaar de heer M. Tillema eveneens uit Haren, in zijn vrachtauto meegenomen. Tussen Au- ricii en Moordorf botste de auto tegen een boom, waarbij de heer Tillema werd ge dood. De rechtbank was van mening, dat het B. aan de nodige oplettendheid had ont broken. De socialistische internationale houdt een bijzondere conferentie, over socialisme en religie van 9 tot 11 Maart 1953 in Bent veld. De agenda luidt als volgt: Godsdien stige en ethische bronnen van het socia lisme; de houding van de kerken in de verschillende landen ten opzichte van het sociale vraagstuk en de sociaal-democratie; de houding van het socialisme ten opzichte van godsdienst en wereldbeschouwing. De debatten over het onderwerp „reli gieuze bronnen van het socialisme" zullen worden ingeleid door prof. dr. W. Banning, Leiden, en het onderwerp „Ethische bron nen van het socialisme", door Willi Eichler, lid van het parlement van de Duitse bondsrepubliek. De conferentie staat onder voorzitterschap van Koos Vorrink, voor zitter van de Partij van de Arbeid. De heren Tom Driberg, parlementslid en J. P, Webber, beiden lid van het hoofdbe stuur van de Britse Labour Party, maken deel uit van de Britse delegatie. De Duitse delegatie staat onder leiding van W. Mei lies, parlementslid en vice-voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij. De Zweedse delegatie wordt geleid door Gösta Elfving, hoofdredacteur van de „Morgen- Tidningen". De leerlingen van de Nicolaas Beets- school te Heemstede wensten eveneens hun aandeel voor het Rampenfonds bij te dragen en hielden Donderdag in het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg een bijeenkomst, waarvan het programma door hen verzorgd werd. Dit bestond uit zang, muziek, declamatie en ballet, waarvan de 14-jarige Henk Nuyen zich met de leiding had belast. Uiteraard oogstte dit jeugdige ensemble bij het welwillend gestemde pu bliek veel succes, waarvan vooral het laatste nummer voor de pauze „Een thee in het Oude Wenen" een grote bijval ver wierf. erkrijgfin 25 jaar een hoeveelheid aardappel schillen voldoende om een huis van 20m hoog te fe vullen verbruikt in15jaar een lenghe aan slopwol gelijk aan de afstand Gro ningen-Maastricht verricht" in 30 jaar Een schoonmaakar- eid inhaar huis die gelijk staaf mef de reiniging van een stad als Oei ff verricht pen arbeid die zwaarder is dan de ge middelde kantoor-or fabrieksarbeid PJ

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9