Malenkov alleen-opvolger van maarschalk Stalin Eindeloze stoet Russen trekt langs Stalins baar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Malenkov r „Geen voorspellingen over Rusland, doch eenheid in Europa" Geen driemanschap Het woord is aan... Als premier en partij-secretaris lieeft hij sleutelpositie in handen Vi Ruim 75 millioen in Rampenfonds Wysjinski naar Moskou, Gromyko naar New York Radioprogramma's niet beschermd door auteurswet? Botsing in rampgebied; 3 dijkwerkers omgekomen West-Duits Hof verwerpt verzoek van regering Andere benoemingen Maandag bijzetting in Lenins mausoleum Adenauernuchter realist: Voor Nationale Rampenfonds Conclusie van advocaat- generaal bij de Hoge Raad g7e JAARGANG No 203 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboono ZATERDAG 7 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 50 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE TOP-ORGANEN van de Sovjet-Unie hebben niet getalmd met voorziening in Stalin's opvolging. Binnen 24 uur na zijn dood hebben zij de man die reeds als waar nemend secretaris-generaal van de partij optrad, Georgi Malenkov, tot minister-pre sident benoemd. Dit is verricht door de Centrale Commissie van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de Raad van mi nisters en het Presidium van de Opperste Sovjet. Als de op korte termijn bijeenge roepen Opperste Sovjet Malenkov's benoe ming tot secretaris-generaal der partij straks definitief zal hebben gemaakt zal hij ook formeel de hoogste positie in den lande hebben bereikt. In feite bekleedt hij die reeds; hij wordt dus gezien als Stalin's op volger. Er zijn andere benoemingen gedaan en beslissingen gevallen die erop duiden dat de bedoeling is, Stalin's politiek voort te zetten. Want zijn voornaamste medewerkers zijn op de hoge posten ge bleven. Het valt wel wat op dat Svernik, de president van de Sovjet-Unie, door de oude maarschalk Worosjilov is vervangen, maar het presidentschap van de Unie is kennelijk een in hoofdzaak decoratieve functie en geen machtspositie. Dat Molotov weer minister van Buitenlandse Zaken is geworden en Wysjinsky, nu onder-minister, als permanent vertegenwoordiger bij de U.N.O. aangewezen, schijnt evenmin te duiden op koersverandering als de inkrim ping van het presidium van het centrale comité, vroeger Politbureau, tot tien man. Die tien zaten allen reeds in het presidium. Het officiële communiqué, waarin de be noemingen en wijzigingen worden medege deeld, is wat openhartiger dan de mede delingen van de hoogste instanties der Sovjet-Unie plegen te zijn. Het zegt „dat zij het in deze moeilijke tijd voor partij en regering dc belangrijkste taak achten, het ononderbroken en juiste leiderschap van het gehele leven van het land te verzeke ren, hetgeen op zijn beurt de hoogste mate van eenheid van leiderschap vereist bene vens het voorkomen van elke soort verwar ring en paniek." Uit deze bewoordingen blijkt wel dat men zich bewust is van het feit, dat het heen gaan van de oude leider een critieke epi sode inluidt. In een autocratisch geregeerd land is zulk een persoons-wisseling een gebeurtenis van geheel ander karakter dan de opvolging van een staatshoofd en een regeringswisseling in een democratisch- bestuurd land zijn, die zonder enige schok plegen te verlopen. Niet zonder reden heeft Stalin gedurende de laatste jaren gepoogd, de vereenzelviging van het bewind met zijn persoon te verminderen en het zwaar tepunt naar de opperste staatsorganen te verleggen. Dat is hem kennelijk niet ge lukt: voor tallozen in het land, in de satël- liet-staten en natuurlijk ook in het buiten land is de man, die het beslissende woord sprak, wiens positie bijna dertig jaar lang onaantastbaar bleek terwijl talloze anderen „geliquideerd" werden en die als de grote leider vereerd werd, heengegaan. Zijn staatsbegrafenis zal die erkenning en ver ering nog eens accentueren. Dus.kan men wel zijn opvolger benoemen maar heeft daarmee nog niet de erkenning bereikt van een nieuwe Stalin. Er was maar één Stalin, man van staal, die in zijn staatsbeleid door de communisten als een soort wonder van onfeilbaarheid werd beschouwd. De per soon van de staatsleider is bij een autocra tisch bewind van overwegende betekenis, hetgeen in de Westerse democratie, waar in de bewindsvorm overweegt, nimmer het geval is. Malenkov zal zelfs bij zijn naaste mede werkers niet hetzelfde ontzag en dezelfde erkenning ervaren, die Stalin genoot. Dat is niet mogelijk. Het vervolg zal moeten bewijzen of hij dat ontzag en die erkenning verwerft: bij hen en naar buiten, in den lande. Als hij fouten mocht begaan, hetzij door iets verkeerd te doen of door iets na te laten (het laatste kan nog erger zijn dan het eerste), of door in zijn persoonlijke houding en optreden weerstanden op te roepen, die zijn voorganger wist te ver mijden, zal dat onmiddellijk tot verdeeld heid kunnen leiden. Stalin beging in zijn positie natuurlijk ook fouten, maar de erkenning van zijn persoonlijkheid veroor loofde hem dat. Hij stond te sterk om er door te worden geschokt. En men kende hem in zijn machtspositie; men was aan hem gewend. Een merkwaardige bijzonderheid om trent de nieuwe heerser is, dat hij nooit in het buitenland is geweest. Hij heeft zijn hele loopbaan in arbeid voor de commu nistische partij volbracht. Hierin verschilt hij dus van Stalin, en nog meer van Lenin, die een groot deel van zijn leven buiten Rusland, in het Westen, had geleefd. Dit kan niet anders betekenen dan dat vooral Lenin veel meer van de wereld wist en begreep. Malenkov zal ten aanzien van de handelingen, de uitingen, de reacties van het buitenland zich dus in de hoogste mate op zijn ervaren naaste medewerkers en op de Russische diplomatie moeten verlaten. Hij zal in staat moeten blijken, zijn eigen oordeel te allen tijde van deze adviezen afhankelijk te stellen. Tegenover zijn ad viseurs is dit ongetwijfeld een zwakke plek in zijn gezagspositie. Hij is weliswaar pas 51 jaar oud, maar op zijn huidige post zal de kans, om zich door eigen aanschouwen en ervaring van het buitenland op de hoogte te stellen, zich niet of nauwelijks voordoen. Dit zal wellicht een zaak van belang blijken te zijn. In grote spanning zal de wereld de komende gang van zaken in Moskou waarnemen. R. P. In de afgelopen nacht omstreeks drie uur is bij wachtpost 19 te Rilland Bath een lege vrachtauto uit Limburg in botsing ge komen met een autobus, die dijkwerkers vervoerde. De gevolgen waren ernstig: er waren niet minder dan tien gewonden onder de dijkwerkers, drie daarvan zijn tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overleden. Het is nog niet bekend hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Overleden zijn de volgende DU W-arbeiders die na aan het dijkherstel te hebben gewerkt op weg wa ren naar huis: de ongehuwde A. Koevoets uit Sprundel, de ongehuwde M. de Jong uit St. Willebrord (Rucphen) en de ge huwde A. Jaspers uit hetzelfde dorp. KARLSRUHE (Reuter) Het West- Duitse constitutionele Hof heeft vandaag geweigerd, uitspraak te doen over de gel digheid van de verdragen van West- Duitsland met het Westen voordat het West-Duitse parlement ze heeft bekrach tigd. Het Hof wees een verzoek van de re gering voor een hieraan voorafgaande uit spraak af. Mme. Swetchine: Er zijn tijden, waarin het schijnt dat God met een hengel vist en de duivel met een net. LONDEN, (Reuter). De Sovjet-Unie is gisteren een nieuw tijdperk ingegaan met een „gestroomlijnde" hiërarchie onder de 51-jarige Georgi Malenkov, die binnen 24 uur na Stalins dood tot premier is benoemd. Als eerste secretaris neemt hij tevens de sleutelpositie in de communistische partij in, die het land regeert en hij is dus Stalins opvolger geworden. Zijn snelle benoeming is op de voet gevolgd door vergaande wijzigingen in de regering door de vorming van een presidium van de communistische partij van 10 man in plaats van 36 zoals onder Stalin. Allen zijn boven de 50 jaar. Malenkov is de jongste (51) en maarschalk Klimenti Worosjilov de oudste (72). Laatstgenoemde was een van Stalins naaste medewerkers in de dagen van de revolutie en de bouwer van het Russische leger. Hij is nu president van de Sovjet-Unie geworden, in de plaats van Sjwernik, die hoofd van het vakverbond zal worden. Bij de andere mannen, die de Sovjet-Unie zullen regeren, bevindt zich Lavrenti Pavlovitsj Beria (53). Hij is vice-voorzitter van de raad van ministers, vice-premier, minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de geheime politie. Viatsjeslav Molotov (62), die van 1939-'49 minister van Buitenlandse Zaken was en sindsdien wat op de achtergrond bleef, is nu weer minister van Buiten landse Zaken geworden en tevens vice-premier. Stalins stoffelijk over schot ligt thans op- gehaard in het Paleis der Vakverenigingen in Moskou. Het zal. na gebalsemd te zijn. worden bijgezet naast Lenins lijk in het be faamde rose mauso leum op het Rode Plein dat men bo venaan op de neven staande foto van een parade ter herden king der Russische revolutie ziet). Op de foto hieronder een deel van het Kremlin, het ommuurde rege- ringsbolwerk, waar Stalin leefde en stierf en waar ook zijn op volger, Malenkov, ze telen zal. Deze foto werd genomen van de Kemmeny-brug af. Nikolai Boelganin (57), eveneens vice- premier, wordt minister van Oorlog. Hij is zakenman, „politiek generaal" en diplo maat. Hij heeft de rang van maarschalk, maar heeft nooit aan het hoofd van een leger te velde gestaan. Zijn opgang heeft hij te danken aan zijn organisatie-talent en trouw aan de partij. Als lid van de militaire raad voor het Westelijk front organiseerde hij in 1941 de verdediging van Moskou. Zijn vader was klerk op een fa briek. Lazar Kaganovitsj (59) de vierde vice- premier, is de enige van Joodse afkomst onder de tien groten. Hij is een zwager van Stalin en staat bekend om zijn grote ijver en werkkracht. Nikita Chroesjtsjev (59) was tot dusver secretaris van de afdeling-Moskou van de partij. Van deze functie is hij thans ontheven om zich ge heel te kunnen wijden aan zijn werk in het centrale comité van de partij. Maxim Saboerof wordt minister van Machinebouw. Hij is sinds 1949 voorzitter van de staatsplancommissie geweest en de opsteller van hgt vijfde vijfjarenplan. Michail Perwoechin, de grote econoom van de Sovjet-Unie, is minister voor de Electrische Industrie geworden. Anastas Mikojan (57) was sinds 1934 hoofd van de voedselvoorziening. Hij wordt nu minister van Handel. Andere benoemingen zijn: Andrei Wysjinski, vroeger minister van Buitenlandse Zaken, wordt permanent ver tegenwoordiger bij de UNO. Pegof wordt secretaris van het presi dium van de Opperste Sovjet. De maarschalken Wassilewsky en Zjoe- kof worden onderministers van Oorlog. Wysjinski, Malik en Koeznitsov worden onderministers van Buitenlandse Zaken. Tegen paniek In de bekendmaking, waarbij de nieuwe organisatie en benoemingen bekend wer den gemaakt en die werd uitgegeven door het centrale comité van de partij, de raad van ministers en het presidium van de Opperste Sovjet, wordt gezegd dat de drie genoemde organen van oordeel zijn dat „op dit moeilijke ogenblik voor onze partij en staat" de belangrijkste taak van partij en regering is „de ononderbroken en juiste leiding van de gehele staat te verzekeren". Dit houdt, volgens de bekendmaking, „de grootste aanhankelijkheid aan de leiding en het verhinderen van verschil in streven en van paniek in om de verwerkelijking van de politiek te verzekeren die door onze partij en regering is ontworpen met betrekking tot onze binnenlandse en bui tenlandse aangelegenheden". In de bekendmaking wordt verder ge zegd dat met het oog op bovenstaande en het verhinderen van moeilijkhedén in de leiding van regering en partij de drie ge noemde organen besloten hebben een aan- 4^ Dr. A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, die grote bekendheid verwierf toen hij in 1924 tezamen met luitenant vlieger H. van Weerden Poelman en de werktuigkundige P. A. van den Broeke met de één-motorige Fokker F VIII de eerste vlucht Amsterdam-Batavia maakte, hoopt op 9 Maart a.s. zijn zestigste ver jaardag te vieren. Dr. A. N. J. Thomassen d Thuessink van der Hoop maakt thans deel uit van de redactie van de Encyclo paedia Indonesia bij de uitgeverij „Elsevier" te Amsterdam. tal maatregelen te nemen met betrekking tot' de organisatie van partij en regering. Er werd besloten dat de ministerraad maar één orgaan zal hebben, namelijk het pre sidium van de ministerraad. Het bureau van het presidium werd opgeheven. Ook werd een van de twee organen van het centrale comité van de partij, het bu reau van het presidium, opgeheven. Het enige orgaan is het presidium van het cen trale eomité. Verrast De bekendmaking van radio-Moskou, dat Malenkov is benoemd tot minister president van de Sovjet-Unie heeft de diplomaten bij de UNO verrast. Een di plomaat zei tegen de correspondent van Reuter: „Dit bewijst dat wij allen ongelijk hadden toen wij spraken over de benoe ming van een driemanschap''. (De meeste afgevaardigden waren geneigd te geloven dat, althans voorlopig, een driemanschap bestaande uit Malenkov, Molotov en Beria Stalin zou opvolgen). Meer verrassing dan de benoeming van Malenkov, wekte in UNO-kringen, die van Wysjinski tot permanent gedelegeerde bij de" UNO. Sommigen waren van oordeel dat deze benoeming voor Wysjinski een degradatie betekent, maar anderen zeiden dat het als reden een grotere Russische aandacht voor de UNO zou kunnen hebben. Geen verzachting Te oordelen naar zijn uitspraken, aldus Reuter, is het niet waarschijnlijk dat de nieuwe Russische leider, Malenkov, een verzoenender politiek jegens het Westen zal voeren dan tot dusver. Hij sprak kort geleden van Amerikaanse „oorlogsstokers" en beschuldigde de Amerikaanse leiders van het invoeren van „fascisme", niet al leen in hun eigen land. maar ook in de „tot slavernij gebrachte" Europese landen. Hij waarschuwde, dat een derde wereld oorlog het einde van het kapitalisme zou betekenen. Weg over Moerdijk gaat Maandag open voor auto's De Rijkswaterstaat heeft medegedeeld, dat de rijksweg van de Moerdijk-brug Zuid waarts naar de Zevenbergschehoek Maan dag wordt opengesteld voor personen auto's en andere lichte voertuigen, waar van de breedte niet meer dan twee meter- en de wieldruk niet meer dan 800 kg. be draagt. Het verkeer met personenauto's over de belangrijke weg Rotterdam - Breda is daardoor weer mogelijk geworden. (Reuter). Het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin is Vrijdag om drie uur in de zuilenhal van het vakverenigings gebouw geplaatst. Een uur later trokken de eerste Sovjet-burgers langs de baar van hun overleden staatsleider om hem de laat ste eer te bewijzen. Treurende Russen had den zich in rijen met een gezamenlijke lengte van zestien kilometer opgesteld om langs de baar te kunnen lopen voor een laatste huldeblijk. De rijen kwamen op het Rode Plein tezamen. Twee aan twee tra den de mensen de hal binnen. Men hoorde op de achtergrond de treurmars van Chopin. Vrijdagavond stelden de hoogste Sovjet leiders zich bij de baar van Stalin op om des nachts bij toerbeurt de wacht tc hou den. De eersten die de wacht betrokken, waren Malenkov, Beria, Molotov, Worosji lov, Khroesjtsjev, Boelganin, Kagano- witsj, Mikojan en Sjvernik. BONN, (Reuter) „Niemand kan, nu maarschalk Stalin is overleden, voorspellen hoe de politieke toestand in de Sovjet-Unie zich zal ontwikkelen", zeide de West- Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, Vrijdag in een toespraak voor de radio. „De vrije volken van Europa moeten zich thans, meer dan ooit tevoren, aanecnscharen. De onzekerheid van de nieuwe toestand vergt, als nimmer tevoren, het voeren van een duidelijke en vastberaden politiek". Bondskanselier Adenauer gaf verder als zijn overtuiging te kennen dat de West- Duitse bondsdag het verdrag voor het Europese leger en de overeenkomsten van Bonn zal bekrachtigen. De betreffende wetsontwerpen komen negentien dezer in derde lezing in behandeling. „Daarna zullen Italië, Nederland en wellicht nog enkele landen volgen. Indien nu de volksvertegenwoordigingen van drie of vier der zes staten het verdrag hebben bekrachtigd, zal het de Franse Nationale Vergadering veel gemakkelijker vallen dan thans hetzelfde te doen. Hoe meer het ver enigde Europa vaste vormen begint aan te nemen, des te gemakkelijker zal het de overgebleven staten vallen ook hun leger hieraan te schenken," zeide hij. „Een verenigd Europa zal geen eenvor mig beeld bieden," vervolgde dr. Adenauer. „Zijn verscheidenheid zal juist één zijner aanti-ekkelijkheden zijn. De Europeanen zullen, binnen hun grotere Europese vader land, Fransen, Italianen, enzovoorts blijven. Doch in de plaats van het egoïsme der af zonderlijke staten zal saamhorigheid komen, juist zoals dat bij leden van één gezin het geval is. Op deze wijze zal ook het Europese leger zich ontwikkelen." De West-Duitse Bondskanselier herhaal de, dat Duitsland de thans door Polen en de Sovjet-Unie bezette voormalige Duitse gebieden nimmer als vreemd gebied zal beschouwen. Hij voegde hieraan echter toe dat Duitsland nooit zal pogen zijn wettige aanspraken op deze gebieden met geweld te verwezenlijken. „Dit zou waanzin zijn en bovendien uit militair-technisch oogpunt onmogelijk," verklaarde hij. Adenauer zeide gaarne een ontmoeting te zullen hebben met de nieuwe Franse minister-president, René Mayer. Hij verklaarde ook met vreugde uit te zien naar zijn komende bezoek aan de Ver enigde Staten, „niet slechts naar Washing ton en besprekingen over de „hoge poli tiek", doch ook naar het land zelf, zijn in woners, de Amerikaanse universiteiten en de Amerikaanse technische kunde." Tenslotte sprak dr. Adenauer er zijn vol doening over uit dat de West-Duitse bonds dag begonnen is met besprekingen over de bekrachtiging van de IsraëlischWest- Duitse herstelbetalingsovereenkomst. „Ook dit is een teken van internationale saam horigheid, evenals de buitenlandse hulp verlening aan de overstromingsslachtoffers in Groot-Brittannië, Nederland en Eelgië. Er bestaan geen „nationale ram pen" meer", zo besloot Adenauer. Radio-Moskou liet Vrijdag alle gewone programma's vervallen. Ieder uur werd het bulletin, waarin het overlijden van Stalin bekend werd gemaakt, tweemaal herhaald. Men speelde muziek van Tsjai- kofski. Beethoven en Rachmaninof. De eerstgenoemde wordt beschouwd als de meest geliefde componist van de overleden Russ'fche leider. In de uitzending uit de zuilenhal werd medegedeeld dat industrie- en kolchose- arbeiders, geleerden en studenten, soldaten en generaals, ingenieurs en technici even als gewone huisvrouwen in volkomen stilte langs de baar liepen om uiting te geven aan hun grote liefde voor Stalin en aan hun grote smart door het overlijden, aldus de omroeper. Op een gegeven ogenblik zweeg de om roeper. De treurmars van Chopin, die steeds werd gespeeld, hield op en een jon genskoor hief een Russisch Requiem aan dat deed denken aan het Requiem dat ge zongen werd als onder het vroegere regiem een Tsaar was overleden. De zuilenhal blijft dag en nacht open voor het publiek. Maandag bijzetting Het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin zal Maandag bijgezet worden. De bijzetting zal geschieden om 12 uur Moskouse tijd, dit is 10 uur Nederlandse tijd, in het mausoleum op het Rode Plein, Het stoffelijk overschot van Stalin zal rusten naast dat van Lenin. Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet unie te Moskou een Pantheon voor haar helden zal oprichten. Hiertoe is besloten door het bestuur van de partij en de raad van ministers. Het gebouw zal voor het pu bliek toegankelijk zijn. De stoffelijke resten van Lenin en Stalin zullen naar het Pantheon worden overge bracht zodra het gereed is, evenals de res ten van andere prominente figuren uit het verleden, zo meldt radio-Moskou. De Franse minister-president Mayer, heeft Vrijdag leger en vloot voorgeschre ven drie dagen voor Stalin te rouwen: namelijk op Vrijdag en Zaterdag en op de dag van Stalins bijzetting. Telegram van C.P.N. De C.P.N. heeft het volgende telegram gezonden aan het centraal comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie: Kameraden, in diepe smart betuigen wij u onze deelneming en de deelneming van onze partij met het onherstelbare verlies van de grote leraar en leider van alle wer kers, J. W. Stalin. Zijn strijd en werk voor de zaak van het communisme en de vrede zullen eeuwig in de geest van het werken de volk van Nederland voortleven. Op deze dag betuigen wij met nog meer kracht dan tevoren onze onvoorwaardelijke solidariteit met de partij van Lenin en Stalin en zwe ren al onze krachten te zullen geven voor het behoud van de vrede en voor de be vrijding van de Nederlandse werkende massa van het juk van het buitenlandse en binnenlandse kapitaal, trouw aan de on overwinnelijke leer en naar het lichtende Voorbeeld van Stalin. N. N. 1,—; Lida en Bert 1,—; Opbrengst Concert Rustoord 2/3 '53 ƒ166,10 $5, samen 184,98; H. S. 10,Dinsdagmiddag bridgeclubje 28,Prinsenschool Soenda- straat ƒ64.91; Boeken Coornhert- Lorentz- lyceum-H.B.S. A. ƒ50,—; Fr. Wm. R. Jr. Cincinnati 5.18,87. De stand van de bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen bedragen was tot gisteravond totaal ruim 75 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Donderdagavond een vermeerdering van het totaal bedrag met 3millioen gulden. Aan buitenlandse valuta heeft het Natio naal Rampenfonds tot 6 Maart 1953 bin nengekregen: Belgische francs: 570.000, Deense kronen 11.000, Duitse marken 230.000, Ponden 30.000, Franse francs 250.000.000, Canadese dollars 40.000, Ame rikaanse dollars 50.000, Zweedse kronen 557.000, Zwitserse francs 1.600.000 van Curagao 2.000.000 in Amerikaanse dol lars. (Reuter). Wysjinski, die Vrijdagavond aan boord van het Franse passagiersschip „Liberté" uit New York vertrok, heeft Vrijdagmiddag bij de aanvang van de ver gadering der politieke commissie van de UNO in een rede Stalin herdacht en de commissieleden bedankt voor de betuigde deelneming. De opening van het debat was opgehou den om de afgevaardigden in de gelegen heid te stellen Wysjinski hun deelneming te betuigen. Aan het begin van de verga dering werd een minuut stilte in acht ge nomen. Een functionaris van de Franse rederij van de „Liberté" heeft verklaard, dat zich in de hut van Wysjinski een emotionele scène afspeelde. Wysjinski omhelsde een aantal van de mannen, die hem uitgeleide deden, terwijl de tranen hem over de wangen liepen. Kort voor het vertrek van de „Liberté" werd het nieuws van Malenkovs benoe ming tot premier naar Wysjinski geseind, evenals het bericht van Wysjinski's benoe ming tot permanent vertegenwoordiger bij de UNO. Wysjinski liet terugseinen: „Dit is de eerste maal, dat ik hiervan hoor". De Russische ambassadeur in Engeland, Gromyko, is Vrijdagavond per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken, waar hij de algemene vergadering van de UNO zal bijwonen als vervanger van Wysjinski gedurende diens verblijf te Moskou. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeijer, concludeerde Vrijdag in de procedure tussen de omroep verenigingen en de stichting „Het Radio programma", waarin dc omroepverenigin gen zich beroepen op bescherming van het radioprogramma door de Auteurswet. Zowel de rechtbank als het gerechtshof te Amsterdam erkenden het auteursrecht der omroepverenigingen op de programma's. De advocaat-generaal meende echter dat de radioprogramma's blijven beneden de minimumeis, die men voor bescherming van geschriften door de Auteurswet moet stellen. Deze wet beschermt volgens prof. Lan gemeijer alleen geschriften die een eigen karakter hebben. Hij wilde daaronder ook spoorboekjes en telefoongidsen rangschik ken, omdat de samenstelling daarvan een bijzondere prestatie vereist. Volgens de ad vocaat-generaal is een radioprogramma slechts een eenvoudige opsomming van radio-uitzendingen. Prof. Langemeijer vroeg een uitspraak ten principale van de Hoge Raad over deze zaak. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof te Amster dam en niet-ontvankelijkverklaring van de vorderingen der omroepverenigingen. Op 17 April zal de Hoge Raad arrest wijzen. DOOCCCC<X>CO?OCCCOaOOOOCXX>OOOQ WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buitjes. Matige tot krachtige, later afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend hier en daar ilchte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 Maart Zon op 7.11 uur, onder 18.32 uur. Maan op 2.43 uur. onder 9.38 uur. (Laatste kwartier) 9 Maart Zon op 7.09 uur, onder 18.33 uur. Maan op 3.47 uur, onder 10.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 Maart Hoog water: 7.29 en 19.50 uur. Laag water: 3.01 en 15.25 uur. Zondag 8 Maart Hoog water: 8.14 èn 20.39 uur. Laag water: 3.35 en 16.05 uur. Maandag 9 Maart Hoog water: 9.06 en 21.46 uur. Laag water: 4.21 en 16.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1