hamol Bloemendaal zal in Oudenhoorn voor ontspanning zorgen In de hoofdstad uit Haarlemmermeer verleent steun aan Poortvliet en Scherpenisse .Clowntje Rick SLOT DEFECT? Nederlandse geologen in de Andes V erkeersmaatregelen in Heemstede Personeel uitgebreid Spel met een Droom 7 Mr. F. P. Th. Rohling opende litteraire avond Wethouder Van Houten lijstaanvoerder V.V.D. Wielrennen De ronde van Algiers Ds. J. A. van Arkel beroepen te Rotterdam Installatie Sportraad Voor de kinderen Voorjaarsbeurs trok 17.000 bezoekers Nachtdienst apotheken N.Z.H. en Flora D.I. U. speelde: Sluitingsregeling tijdens Flora goedgekeurd Candidaten VVD Haarlem ZATERDAG 7 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Door een breed gat in de zware dijk bij Oudenhoorn varen motorboten het geteisterde dorp binnen om hulp te bieden. Zoals wij reeds berichtten heeft de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die de adoptie van de plaatsen in het nood- gebied regelt, de gemeente Bloemendaal als adoptiegemeente aangewezen Oudenhoorn, waarvan burgemeester is de heer J. L. Wentholt, die eveneens aan het hoofd staat van de gemeente Abbenbroek. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex heeft. Donderdag, vergezeld van de wethou der van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijs- zeler, de directeur van de dienst van Pu blieke Werken, de heer IJ. E. Dijkstra, en de inspecteur van Bouw- en Woningtoe zicht van die dienst, de heer W. Rodenhuis, een bezoek aan zijn ambtgenoot van Ouden hoorn gebracht, die zijn secretarie in Ab benbroek heeft. Oudenhoorn zelf heeft de Bloemendaalse vertegenwoordiging niet gezien, omdat het nog nagenoeg onder wa ter staat en alleen per boot bereikbaar is, waarover men Donderdag juist niet kon beschikken. Dit alles vertelde de burge meester ons tijdens een Vrijdagmiddag door hem belegde persconferentie. Oudenhoorn telde 904 inwoners, die, op acht bewakingsmensen na, allen zijn ge ëvacueerd naar vele in de wijde omtrek verspreide plaatsen, zelfs tot in de Haar lemmermeer. De getroffen gemeente heeft geen doden te betreuren, terwijl het ver lies aan vee en pluimvee eveneens niet groot blijkt te zijn geweest. De 256 wonin gen hebben met de benedenverdieping ge heel in het water gestaan en staan dat nog, omdat met het droogpompen van de polder pas begonnen kan worden als de dijken gedicht zijn. Wat de gemeentelijke hulp betreft zal het ambtelijk apparaat Maandag een technisch ambtenaar van de dienst van Publieke Werken naar de geadopteerde gemeente zenden, terwijl een collega van de dienst van So&iale Zaken hem binnenkort zal vol gen. De inwoners kunnen helpen door het geven yin goederen. De burgemeesters vrouwen der gemeenten houden daarover regelmatig contact en de hulp van de in woners van Bloemendaal dient dan ook in ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Morgenmiddag zal in het Concertge bouw het Concertgebouworkest een con cert geven voor niet-Amsterdammers. On der leiding van Franz André speelt het Beethovens achtste symfonie, een symfo nisch gedicht van Chevreuille, het piano concert in A groot van Liszt en Dukas, l'Apprenti Sorcier. Het aardige is, dat men voor dit concert gecombineerde spoor- en concert-biljetten kan kopen aan de sta tions. Een gezelschap Brusselaars doet dit ook. In de kleine zaal speelt 's middags Ni- canor Zabaleta (harp) en 's avonds de pianist Erik Then Bergh. Maandagavond is de generale repetitie van de Matthaus Passion door het Amsterdams Oratorium Koor en de HOV onder Piet van Egmond, waarvan de uitvoering zelf Dinsdagavond wordt gegeven. In de kleine zaal speelt Maandagavond het Amsterdams Kamer muziek Gezelschap en Dinsdagavond het Indig-kwartet. Vrijdag en Zaterdag is het Concertgebouw gewijd aan de dans: Vrij dag het Spaanse danspaar Suzana Aude- oucl en José Uclacta en Zaterdagavond een ballet-recital onder leiding van Sonia Gaskell. Dit recital wordt zowel 's mid dags als 's avonds gegeven. In de Stadsschouwburg, gaat vanavond de première van Pirandello's „Zes perso nages op zoek naar een schrijver" door het Amsterdams Toneel Gezelschap. Regie: Elise Hoomans. Morgen en overmorgen doet de Nederlandse Comedie u met uw moordenaar spreken en Woensdag komt de Haagse Comedie met Verneuils „Staats zaken". Regie: Laseur. Hoofdi-ollen Elisa beth Andersen, Theo Frenkel, Ann Hase- kamp en de regisseur. Vrijdagavond volks voorstelling „Miss Poes" door het ATG. Voorts dagelijks: Vrije Toneel met „Daar moet je een vrouw voor zijn (Centraal Theater), Wim Kan met „Bibelonië" (Leidseplein Theater), Enny Mols-De Leeuwe (14x) in „Parijs 1890" (Kleine Komedie) en Wim Sonneveld met zijn „Bloemlezing" (Nieuwe De la Mar-theater). Opera: Morgenmiddag in de Stads schouwburg „Der Freischütz", Dinsdag avond „La Bohème", Donderdag „Un Ballo in Maschera'. In Carré zijn de Italianen met Rigoletto Zaterdag en Zondag) en „Lucia di Lam- mermoor" (Dinsdag, Woensdag, Donder- Aanbevolen films: Het uur voor midder nacht met Louis Jouvet en Madeleine Ro binson (Nöggerath), Umberto D (De Uit kijk), Verboden Spel (Tuschinski) en zo ge het Scandinavische bemint: Freule Julie in Kriterion en Eén zomer slechts heeft zij gedanst (Alhambra). de eerste plaats hulp te zijn aan de vrou wen van Oudenhoorn. Men zal er straks behoefte hebben aan servies, naaidozen en die artikelen, die men meestal op de be gane grond van zijn huis bewaart. Het schoonmaken der huizen zal op zich worden genomen door een groep van vrij willige vrouwelijke hulpkrachten uit Bor- culo. De inwoners van Bloemendaal zullen in verenigingsverband kunnen helpen om de bewoners van Oudenhoorn straks wat op te fleuren door er ontspanningsavonden te brengen. Dit zou volgens burgemeester Den Tex op verzoek van zijn collega in Oudenhoorn moeten gebeuren in Mei en Juni. Eerder zullen de bewoners van Oudenhoorn misschien wèl in hun huizen zijn teruggekeerd, doch dan zal nog niet alles op orde zijn. Als voorbeeld, hoe men zich dit denkt, werd verteld, dat leden van de politie uit Wassenaar, de gemeente die Abbenbroek heeft geadopteerd, Donder dagavond in dit Abbenbroek een toneel uitvoering hebben gegeven. Geldermalsen heeft op zich genomen er voor te zorgen, dat het Oudenhoorns muziekkorps weer over de instrumenten, waarvan er ver schillende in de vloédstroom zijn wegge spoeld, kan beschikken. Bloemendaal zou bijvoorbeeld een muziekkorps kunnen af vaardigen, er zou een toneelvoorstelling gegeven kunnen worden. Verder heeft de burgemeester van Ouden hoorn gevraagd om werkkleding en er zal dus getracht worden overalls aan te schaf fen. Een inzameling hiervoor zal in Bloe mendaal echter niet worden gehouden, daar deze waarschijnlijk niet aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. Deze werk kleding is nodig omdat de mensen in hun Zondagse kleren zijn overvallen, die er natuurlijk niet beter op worden, vooral niet wanneer men straks in de vieze klei de woningen gaat schoonmaken. Het zal nog wel enige, weken duren al vorens deze overwegend uit landbouwers bestaande gemeente zal zijn droog geko men. Gelukkig is al geconstateerd, dat op sommige plaatsen het zoutgehalte is ge daald van twintig op vijf. Toch zal de be planting genoeg hebben geleden om geen opbrengst meer te kunnen leveren. Het dorp zal straks dus een troosteloze aanblik bieden, een voortzetting van de droevige indruk, die men er nu reeds krijgt. Opgaven en aanmeldingen van vereni gingen en personen, die de gevraagde ont spanning kunnen brengen, worden door de burgemeester op het raadhuis ingewacht. De Nederlandse geologen dr. C. Egeler (conservator aan de Amsterdamse Stede lijke Universiteit) en T. de Booy uit Bloe mendaal ondernamen in April 1952 een expeditie voor geologisch onderzoek van de Cordillera Blanca, een der meest be langrijke bergketens van de Peruaanse Andes. Tijdens hun tocht gebruikten zij de gelegenheid om een tot dusverre on bekende 6000 m. reus in dit massief te be stijgen. Het werd 1952 alvorens de beide jonge geologen de stoute bergschoenen aantrok ken om de Nevado Huantsan, de hoogste nog niet bestegen bergtop van de gehele tropische Andes,'te verkennen. In hun gezeischap bevond zich de be roemde Franse alpengids Lionel Terray. Twee maal dreigden atmospherische om standigheden deze expeditie, die reeds in 1939 tevergeefs door een Oostenrijks-Duits gezeischap was ondernomen, te verijdelen. Bij de derde poging echter bereikten de beide Hollanders met hun gids de 6395 m. hoge top van de Huantsan. Bijna was het de heer De Booy uit Bloemendaal niet vergund geweest zijn inspanning met suc ces bekroond te zien, aangezien hij ter nauwernood aan de dood ontsnapte bij een val van ongeveer 90 m. van een uitsprin gende punt, waarbij hij echter gelukkig op een plek zachte sneeuw op de gletscher terecht kwam. Van de wederwaardigheden en ontbe ringen, die het ondernemende drietal bij deze spectaculaire expeditie beleefden, vertelt de heer De Booy o.a. voor de Kunstkring Muzen Forum te Bloemendaal op 27 Maart a.s. in het gebouw Domi te Overvecn. Ter illustratie vertoont hij hierbij een zeldzame collectie kleuren-diapositieven en een zojuist gereed gekomen kleuren film, die alle tijdens de expeditie, onder vaak ongelooflijk moeilijke omstandig heden zijn opgenomen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur to.t Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber. Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon: 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster G. Koops, Litslaan 45, Santpoort-station, telefoon: K 2560 8309. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Bloemendaal, Overveen en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 14 Maart— alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham"), Bloemendaalscweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, i Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. 1 Onder auspiciën van Boekhandel De Wit te Bloemendaal sprak mevrouw Marijke van Raephorst, de bekende schrijfster van enige kinderboeken, voor een stampvolle zaal in hotel „Zomerzorg" over het onder werp „Van Wolfskind tot stewardess" en na de pauze „Van Boekendag tot litteraire markt". De spreekster werd ingeleid door de wet houder van Onderwijs en Personeelszaken mr. F. P. Th. Rohling, die zeide dat de ge hele samenleving afhankelijk is van ge dachten en dat er boeken geschreven worden om die gedachten te verspreiden. Het goede boek zal over het algemeen ook i goede gedachten bevatten. Het is echter ook best mogelijk, dat een goed geschreven boek slechte gedachten bevat en omge keerd. Spreker legde er de nadruk op dat zowel op de uitgever alsook op de boek verkoper een zware verantwoordelijkheid rust. Daarna was het woord aan mevrouw Van Raephorst, die met een vlotte, goed gedocumenteerde causerie haar talrijk ge hoor van het begin tot het einde wist te boeien. Na de pauze gaf zij een overzicht van alle Boekenweken die er in ons land zijn gehouden voor de propaganda van het Nederlandse boek. Van de eerste Boeken dag in 1930 af tot de litteraire markt, tij dens de Boekenweek, die wij thans kennen. Haar lezing, vaak doorspekt met een hu moristisch tintje, gaf aanleiding tot een zeer hartelijk applaus. De spreekster kreeg bloemen aangeboden door Boekhandel De Wit; wethouder Rohling bracht de "dank van het publiek in enige welgekozen woor den over. Teneinde een vlotte aan- en afvoer naar en van de parkeerterreinen zoveel mogelijk te bevorderen, zijn in Heemstede enkele verkeersmaatregelen genomen. Op de navolgende wegen is het geduren de de Flora verboden voertuigen te doen of laten staan, tenzij het betreft het onmid dellijk in- of uitstappen van personen of voor het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod): Glipperweg van de Prinsenlaan tot de Valkenburgerlaan; Valkenburgerlaan; Dr Schaepmanstraat; Valkenburgerplein; Raadhuisplein Oostzijde; Raadhuisplein Zuidzijde; Molenlaan; Torenlaan; Lente laan; Zomerlaan; Herfstlaan; Winterlaan; Voorweg van Valkenburgerlaan tot Winter laan; Groenendaalkade: Bosboom Tous- saintlaan; Nic. Beetslaan; Nic. Beetsplein; Wilhelminaplein; Camplaan; Hendrik de Keyserlaan; Lieven de Key laan; Dr. P. Cuijperslaan; Postlaan; Havenstraat; Jacob van Campenstraat; Heemsteedse Dreef van Valkenburgerplcin tot Zandvaartbrug; Wip perplein; Sportparklaan; Javalaan, Meer en Boslaan; Meerweg; Hugo de Grootlaan; Prof. Asserlaan; Rijnstraat; Maasstraat; Ritsema Boskade; Jac. P. Thysselaan; Hei manslaan; Burg. van Doornkade; Oude- manslaan; Hugo de Vriesplein; Clusiuslaan; Wakkerlaan; Melchior Treublaan; Van Merlenlaan; Vrijheidsdreef; de wegen in het wandelbos Groenendaal, te weten Sparrenlaan, Molenlaan en Glipperweg; Herenweg vanaf Kerklaan tot Manpads laan; Leidsevaartweg vanaf station Heem- stede-Aerdenhout tot grens bebouwde kom Heemstede. Voor het Raadhuisplein Westzijde is een parkeerverbod ingesteld voor langer dap een half uur. Gesloten zijn verklaard voor alle rijver- keer: de Leidsevaartweg van de Zand- voortselaan tot de eigen weg van de Am sterdamse Waterleiding, in de richting van Noord naar Zuid; de Molenlaan van het Valkenburgerplein tot de Zomerlaan in de richting van het Valkenburgerplein naai de Zomerlaan; de Herfstlaan in de richting van de Valkenburgerlaan naar de Molen laan; de Groenendaalkade van de Molen laan tot de Torenlaan, in de richting van de Molenlaan naar de Torenlaan; de Glip perweg in het wandelbos Groenendaal in de richting van het Ververschingshuis naar de Glipperweg; de Molenlaan in Groenen daal. Aan het bureau van politie te Heemstede kunnen op Dinsdag 10 Maart 1953, van 9 12 en van 1518 uur ontheffingen worden aangevraagd van het parkeerverbod, ten behoeve van autobestuurders, die de be schikking over een auto hebben en hun wagen niet op eigen erf kunnen plaatsen. Dit laatste geldt alleen ten aanzien van de autobezitters, wonende aan de volgende wegen: Dr. Schaepmanstraat; Zomerlaan; Winterlaan; Bosboom Toussaintlaan; Nic. Beetslaan; Hendrik de Keyserlaan; Post laan; Havenstraat; Meer en Boslaan; Meer weg; Hugo de Grootlaan; Prof. Asserlaan; Rijnstraat; Maasstraat; Jac. Thijsselaan; Heinsiuslaan; Oudemanslaan; Wakkerkade. ZONDAGSDIENSTEN Dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76. tele foon 34445; dr. K. L. Kout, Herenweg 197, telef. 26224. Wijkverpleging: Zr. Badings, Heemst. Dreef 138, telcf. 39818. Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 33197; Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Met het oog op de gemeenteraadsverkie zingen had de Heemsteedse afdeling van de V.V.D. voor Vrijdagavond in de boven zaal van het Minerva Theater een leden vergadering uitgeschreven, waar de.samen stelling van de candidatenlijst het voor naamste agendapunt vormde. Het lag oor spronkelijk in de bedoeling deze avond de lijst definitief vast te stellen, maar door dat gedurende de vergadering nog enige, niet aanwezige candidaten werden gesteld, was het uiteraard onmogelijk hen op de lijst te vermelden, zonder eerst naar hun bereidheid daartoe te hebben geïnfor meerd. Zij zullen de komende dagen over een eventuele candidatuur worden gepolst, waarna het bestuur dan omstreeks 23 Maart de definitieve lijst hoopt te kunnen vaststellen. Er zal dan tevens zijn beslist, of deze lijst ditmaal veertien in plaats van twaalf namen zal bevatten. Wel nam de vergadering unaniem het besluit de raadsleden, die de V.V.D. mo menteel in de gemeenteraad vertegenwoor digen, op de eerste vijf plaatsen te hand haven. In verband met de tussentijdse be noeming van de heer A. J. van Houten tot wethouder, zal de volgorde dan nu enigs zins afwijken met de laatste lijst. Wethou der A. J. van Houten fungeert hierbij thans als lijstaanvoerder, terwijl de fractie leider, mr. J. H. G. Zeelenberg de tweede plaats inneemt. Dan volgen als no. 3 de heer O. A. Brink, als no. 4 mevr. J. van Nispenvan Wely en als no. 5 de heer M. D. Scheer. De zesde plaats zal waarschijn lijk weer door een vrouw worden ingeno men, indien zij ten minste de candidatuur wenst te aanvaarden. De derde étappe van de ronde van Algiers van Constantine naar Bougie over een af stand van 234 km. is gewonnen door de Belg Germain Derijcke in 5 uur 54 min. 34 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Dolhats (Frankrijk); 3. Impanis (België); 4. Bobet (Frankrijk); 5. Van Est (Ned.); 6. Mirando (Frankrijk); 7. Fernandez (Oran) allen zelf de tijd als de winnaar. Wagtmans werd 36e in 6 uur 5 min. 24 sec. Minister Mansholt heeft de landelijke raad voor de landbouwvoorlichting geïnstal leerd. In deze raad, waarvan de Directeur- generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, het voorzitterschap bekleedt, heb ben zitting vertegenwoordigers van de agra rische standorganisaties en van de Stichting voor de Landbouw, de hoofden van de tech nische afdelingen van de Directie van de Landbouw en ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de landbouw, belast met de coördinatie van de landbouwvoorlichting. ADVERTENTIE De vrouw die haar huid verzorgt straalt U tegen. Vandaar dat duizenden vrouwen dagelijks twee malen grijpen naar wat sinds jaren doelm.atig is gebleken: Schoonheid uit Zwitserland Voor overdag Hamol- MEDIUM. Voor de nacht Hamol-NOVA Gun Uw huid eens de weldaad van een behandeling met HAMOLlC-massage olie. Het is een openbaring! De Gereformeerde Kerk van Rotterdam heeft een beroep uitgebracht op ds. J. A. v. Arkel te Haarlem. De installatie van de Haarlemse Sport raad op Dinsdag 10 Maart aanstaande des avonds om acht uur zal geschieden door de wethouder belast met de sportzaken, de heer D. J. A. Geluk. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. F. Jansonius kwam de gemeente raad van Haarlemmermeer bijeen ter be handeling van een vrij uitvoerige agenda. Tbftonderwijzeres aan school 9 te Zwanen burg werd benoemd mevrouw I. K. Ger- son-Nesvadba; in de woningbouwcommissie werd in de vacature-Vossepoel voorzién door benoeming van de heer H. de Jonge. De gaslevering door de gemeente Haarlem zal in het vervolg 1.277.500 m3 bedragen (v.j. 1.095.000 m3). zulks wegens een gro ter gebruik door Schiphol en Fokker. De samenwerkende muziek- en zangverenigin gen „Samuza" zullen 65 per concert sub sidie ontvangen. De Christelijke zangver eniging „Immanuel" werd voor haar jubi leumconcert een subsidie van 150 toege kend. Vervolgens gaf dr. ir. Breuning voor de raad een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijkheid het brandweercommando uit te breiden. De kosten zullen ongeveer 10.000 per jaar bedragen. De raad kon zich met het voorstel verenigen. Over de voorstellen tot uitbreiding van de gas-straatverlichting in Badhoevedorp was de heer Bogaard (K.V.P.) niet te spreken; hii was bang dat gasverlichting duurder zal worden dan electrische ver- lichtingè de heer Bohlander sprak er zijn misnoegen over uit dat de gascommis- sie niet was geraadpleegd. Dit laatste gaf de voorzitter toe, doch hij deelde mee dat het gasbedrijf momenteel overbelast was met werk. Spreker was van mening dat gas niet duurder was dan electra. Het voorstel werd aanvaard. De verhoging van het crediet ten behoe ve van de verbetering van de Badhoeve laan vond eveneens instemming. Het verzoek van de buurtvereniging „Al gemeen Belang" te Rijk om aldaar een aan tal woningen te bouwen, hetgeen volgens het prac-advies van B. en W. wegens de vlieghaven „Schiphol" niet mogelijk zou zijn, brachten zowel mevrouw Koppel- De Jong (C.H.U.), als de heren A. v. d. Heuvel (A.R.) en C. P. Lans-er (C.P. N.) in het geweer. Tegen een uitbreiding Zuidelijker, dus aan de Kruisweg, kunnen volgens deze raadsleden toch geen bezwaren bestaan. De voorzitter wenste eerst de uit slag van het destijds gehouden sociografisch onderzoek af te wachten, waarmede ten slotte de raad zich kon verenigen. Op een vraag van de heer Lanser (C.P.N.) hoe het nu stond met het bouw-contingent deel de de voorzitter mede, dat er een brief was verzonden naar Gedeputeerde Staten met verzoek een onderhoud toe te staan aan wethouder Bos (woningbouw). De jaarwedden van de wethouders wer den vastgesteld op 3600 per jaar. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mede, dat na overleg met de betrokken instanties besloten was de gemeenten Poortvliet en Scherpenisse op het eiland Tholen te adopteren. Met bur gemeesters van andere gemeenten zal nog nader contact gehouden worden over sa menwerking ook met betrekking tot andere ernstiger getroffen gemeenten dan deze twee op dit eiland. Vrijdagavond is de Haarlemse Voorjaars beurs voor de huisvrouw gesloten. In de loop van de afgelopen week zijn er 17.000 bezoekers in het Krelagehuis geweest. Om elf uur gisteravond heeft mevrouw A. C. Groosmuller-Voet, vice-présidente van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, dank gebracht aan allen die medewerking aan de beurs hebben verleend, waarna de heer H. C. Vermeulen het woord heeft gevoerd. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheekT Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Apotheek Nolfs, Kruisstraat 26. tel. 11174. Vol verbazing keken de jongens naar beneden. De ballon zweefde over een wit land schap, vol met die rare, spitse bergtoppen. Zoiets hadden ze van hun leven nog niet gezien! „Is dat nou heus de maan?", vroeg Bunkie. „Ja, dit is de maan", zei de professor. „We dalen al, over enkele minuten zijn we geland". De ballon daalde steeds lager, want de professor had 'm opengetrokken en het gas stroomde eruit. Houd je vast!" waarschuwde de professor. Het schuitje kwam met 'n bons neer en stond op de grond; de ballon werd slap en was nu leeg. „Uitstappen heren!", lachte de professor. „We staan nu op de maan en zullen maar eens goed rondkijken!" Ze klommen uit het schuitje en stonden nu op de grond. Het was mooi wit zand, dat glmsterde als zilver. De jongens keken met grote ogen in het rond; wat. zag het er hier vreemd uit, met al die rare bergen om hen heen. De professor maakte eerst de ballon wat in orde, dat er niets mee gebeuren kon. Toen kwam hij weer terug bij de jongens, die nog steeds maar verbaasd rond staarden. „En hoe vind je 't hier op de maan?", vroeg hij lachend. „Wel erg vreemd, hè?", vond Bunkie. „Heel anders dan bij ons!" De N.Z.H. heeft de moeilijkheden in de aanwerving van nieuw personeel overwon nen, zodat zij de Flora op dat punt zonder zorgen ingaat. Voor de dienst in het rayon Haarlem zijn 45 nieuwe werknemers aangenomen, voor het grootste deel chauffeurs en verder con ducteurs die door de maatschappij tot chauffeur zullen worden opgeleid. De wachthuisjes bij de haltes in Haar lem en Heemstede krijgen een fleurige versiering, speciaal ook het gebouwtje aan de Tempeliersstraat. Op het Valkenburgerplein wordt nu de laatste hand gelegd aan het tijdelijk auto- bussation waar de bezoekersstroom zal worden verwerkt. Er zijn filehekken geplaatst en wel in een dubbele rij voor de richting Haarlem- Station en een enkele rij voor Heemstede- Aerdenhout. Voorts is een oude Fordtram bus op het terrein bij de filehekken ge plaatst, waar de gehele dag een parkeer- chef de dienst zal regelen en het publiek inlichtingen verstrekken. Ook is er een inlichtingenafdeling van de N.Z.H. in hn' ~-chuis op de Flora. De Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" bracht Vrijdag avond in de Stadsschouwburg „Spel met eer. droom" van Hans Nesna voor het voet licht, een stuk dat in het programma een comedie wordt genoemd. Wie gemeend mocht hebben dat met deze qualificatie een blijspel is bedoeld, kwam bedrogen uit, want in dit „Spel met een droom" worden de toeschouwers allerminst geconfronteerd met de vrolijke kant des levens. De hoofd figuur is een jonge vrouw, een molenaars dochter, die bezeten is van het waandenk beeld dat haar vader door zijn knecht is vermoord Tegen deze knecht die later eigenaar van de molen wordt richt zij haar jarenlang opgekropte haatgevoelens. Zij besluit tot een monsterachtige wraak neming: zij trouwt met deze man, uitslui tend met de bedoeling hem het leven tot een hel te maken. Deze toeleg lijkt te ge lukken: zij brengt de molenaar die on kundig is van hetgeen zijn vrouw tot deze houding drijft op de grens van de waan zin. Maar dan volgt in een anti-climax de voor de vrouw verbijsterende onthulling dat haar echtgenoot onschuldig is aan haar vaders dood. Aan de haat- en wraakge voelens, die haar gedachten beheersten, wordt alle grond ontnomen. Zij verlaat de molen om met een jonge kunstschilder een ander leven te beginnen. Men ziet dus, dat de auteur het er populair gezegd nogal dik heeft opge legd. Het was dan ook voor de spelers een ver van gemakkelijke opgave dit wel wat ongewone gegeven aanvaardbaar te maken. Dat zij daarin over het geheel genomen wel geslaagd zijn, willen wij gaarne erken nen. Mej. Nel van Esch wist de centrale figuur in deze tragedie, Suzanne, vooral in de slot-scènes, aannemelijk te maken. Haar tegenspeler, de heer P. de Wit, gaf een voortreffelijke uitbeelding van de getergde molenaar. Hij imponeerde in het bijzonder in het laatste bedrijf door zijn realistische woede-uitbarstingen. Van de bijfiguren verdient de huishoudster van mevrouw A. Marsvan Westerhoven een eervolle ver melding. De heer P. Wouda was precies de goedige dorpspredikant, zoals de auteur die zich heeft gedacht. Dick Antonisse, die als de zoon van de molenaar een bescheiden rol had, bleek zijn toch wel in enkele scènes aan het slot belangrijk aandeel naar behoren te kunnen leveren. J. Schorfhaar en H. Kuiper hadden eveneens weinig moeite met de veehouder Schram en de jonge boer Harm. De straffe hand van regisseur Willem van der Veer was ook in de détails duidelijk te bespeuren in deze uitvoering, waarmee D.I.U. deelnam aan de toneelwedstrijd van de Haarlemse afdeling van de N.A.T.U. S. K. Zowel in Haarlem als in Heemstede Bij Koninklijk Besluit zijn de winkel sluitingsregelingen in Haarlem en Heem stede goedgekeurd. In Haarlem mogen van 14 Maart tot 14 Mei buiten de normale verkooptijden op werkdagen de winkels 's avonds geopend zijn van 20 tot 23 uur. Een dergelijke be paling geldt voor de straathandel. De na tionale herdenkingsavond voor de geval lenen is daarvan natuurlijk uitgezonderd. De verordening ligt op de eerste afde ling van het Stadhuis ter inzage. In Heemstede mogen de winkels geopend zijn tot 23.30. De verplichte middagsluiting is vervallen. Op Zondagen mogen de win kels om 12 uur open. Op een ledenvergadering der afdeling Haarlem der WD, werd de candidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi; 2. ir. A. Stof fels; 3. J. W. Th. Fibbe; 4. mr. J. G. Bet- tink; 5. F. W. Lichtenveldt jr.; 6. mr. J. W. van der Vlugt; 7. H Cordes; 8. mevr. M. van Rappard-Kobus; 9. E. A. v d. Haar; 10. H. Borgerding; 11. mr. M. C. Wijt; 12. S. Zwaagman; 13. mr. J. W. Rutgers; 14. J. J. Delfos; 15. J. W. Damiaans; 16. mej. J. H. Springer; 17. P. A. W. de Rooy; 18. J. Scholtens; 19. A. J. F. Slendebroek en 20. mr. J. E. de Jongh.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7