Parlementariërs bereiden Europese gemeenschap voor Stichting Touring Zandvoort besprak toekomstplannen Predikbeurten ATG brengt Pirandello in Haarlem Kort en bondig Kistdam van 2i kilometer rondom Zierikzee Meute van KNJV in gevaar Rotterdamse Kamer van Koophandel jubileert ZATERDAG 7 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Straatsburg weer in de belangstelling Voetballer uit Beverwijk scheidsrechter sloeg Kerkelijk Nieuws Beets-expositie in Utrecht Deurbewaarder A. van den Bosch legt zijn functie neer Nogmaals: honden aan de lijn r Blikman Sartorius Paardensport Cricket De eerste testmatch Nw. Zeeland-Zuid Afrika Zes personages op zoek naar een schrijver'' Hoge onderscheiding voor mr. K. P. van de Mandele Van een verslaggever) STRAATSBURG, Vrijdag. Het Huis van Europa lag zieh te koesteren in een vroeg voorjaarszonnetje, toen daar vanochtend parlementsleden uit België, Frankrijk, Ita lië, Luxemburg, Nederland en West-Duits- land bijeen kwamen om in vier vergader- dagen de hun opgedragen taak te voltooien: het ontwerpen van een statuut voor een „Europese Gemeenschap", een soort Euro pese grondwet dus. De dame, inderdaad maar één, namelijk het Nederlandse Tweede Kamerlid mej. Klompé, en de heren zitten bij elkaar alsof zij daar vanzelf zijn gekomen. Zij weten, dat de ministerraad van de G.K.S. hun een opdracht heeft gegeven waarvoor zij een halfjaar kregen. Dat half jaar zal Dinsdag aanstaande om zijn. En Dinsdag, daar twij felt men hier niet aan, zal het ontwerp dan ook gereed zijn. Er is al veel aan voorbe reid, eerst door de uit de Assemblée be noemde constitutionele commissie, toen in Januari j.l. door de Assemblée zelf, daarna weer door de constitutionele commissie. Het ontwerp, dat de constitutionele com missie tenslotte heeft gemaakt oorspron kelijk voor een Europese Politieke Gemeen schap, maar men heeft het woord Politiek uit de naam geschrapt is nu aan de As semblée voorgelegd, die de tekst definitief zal vaststellen. De parlementariërs zijn er met een stuk of honderd amendementen op aangevlogen, maar toch zal men Dins dag het gehele geval verwerkt hebben. Want alleen de Gaullisten zijn principieel onverzoenlijke tegenstanders. De overigen, in principe zich met een Europese Gemeen schap verenigend, zullen het met elkaar over de uitwerking in elk geval wel eens kunnen worden. Wat er vandaag al is gebeurd? Er zijn drie van de ongeveer honderd amende menten behandeld en verworpen en men heeft het over algemene beginselen en be voegdheden gehad. Zo heeft het Chr. His torische Eerste Kamerlid mr. Vixseboxse over het Nederlandse verlangen naar een ruime economische taak van de Europese Gemeenschap gesproken. Al treedt een de legatie van een land hier niet als eenheid op ieder zit hier uitsluitend met eigen persoonlijke verantwoordelijkheid in dit geval kon mr. Vixseboxse uit naam van zijn landgenoten spreken. Het is bekend dat in Nederland zowel regering als parle- Vijftig gulden boete Op 7 December van het vorige jaar speel den in Zandvoort de derde elftallen van de voetbalverenigingen Zandvoortmeeuwen en Beverwijk een wedstrijd, waarin een straf schop aan de Zandvoortmeeuwen werd toe gekend. Een der spelers van Beverwijk, P. W., was het met de beslissing van de scheidsrechter niet eens en gaf deze een flinke klap tegen- de onderkaak. Tengevol ge van deze woede-uitbarsting van de voet baller moest de scheidsrechter zich een nieuw ondergebit aanschaffen, waarvan de kosten honderdvijftig gulden, echter door de voetbalvereniging werden vergoed. Gistermorgen werd de zaak tegen P. W. voor de politierechter te Haarlem bij ver stek behandeld. Ook de officier van Justi tie, mr. B. van der Burg, was van mening dat deze verdachte zich ergerlijk op het voetbalveld had misdragen. Hij eiste dan ook tegeh P. W., die reeds door de K.N.V.B. voor vijf jaar is geschorst, een geldboete van vijfenzeventig gulden en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter was het volkomen met de officier eens en veroordeelde P. W. tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van één maand met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van vijftig gulden. Nederlands Herv. Kerk Beroepen te Wijhe H. A. Jellema te Balk. Aangenomen naar de Protestantse kerk in Indonesië (voor buitengewone werk zaamheden) W. J. Gunning te Wijchen en Leur. Gereformeerde gemeenten Tweetal te Rijssen: M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Beroepen te Boskoop: M. Blok te Rotter dam. Ds. J. B. Th. Hugenholtz Op Maandag 9 Maart herdenkt ds. J. B. Th. Hugenholtz de dag waarop hij veertig jaar geleden het predikantsambt in de Nederlands Hervormde Kerk aanvaardde. Hij diende de gemeenten Vledder en Pur- merend en sinds 15 Juni 1924 zijn huidige standplaats Ammerstol. Behalve door zijn ambt heeft ds. Hugenholtz in wijdere kring bekendheid gekregen door zijn strijd voor de vredesbeweging. Het genootschap „Kunstliefde" te Utrecht, dat in 1807 werd opgericht, zal van 7 tot en met 29 Maart in het gebouw Nobelstraat 12, een Nicolaas Beetstentoon- stelling houden, omvattende de negen beelden van het Hildebrand-monument van prof. J. Bronner, dat in de Haarlem merhout zal worden geplaatst, ontwerp- en situatietekeningen en verder portretten van Nicolaas Beets, documenten van zijn hand en op hem betrekking hebbende, oude drukken van de Camera Obscura. Een en ander ter gelegenheid van de sterf datum van Hildebrand, die op 13 Maart 1903 te Utrecht overleed. De tentoonstel ling wordt op 7 Maart des middags te half drie in het Kunsthistorisch Instituut aan de Drift 25 te Utrecht geopend door de Haarlemse letterkundige Godfried Bomans. De heer A. van den Bosch, deurwaarder -iij de Haarlemse rechtbank, zal op 1 April' .ijn functie neerleggen. Hij is thans 68 jaar en acht de tijd gekomen zijn werkzaam- •eden aan een jongere kracht over te laten. De heer Van den Bosch heeft zijn gehele leven in Haarlem gewoond en is de oudste deurwaarder in Haarlem. ment de politieke en economische eenwor ding van Europa hand in hand willen laten gaan. Er zijn nu in het ontwerp vrij ruime economische bevoegdheden opgeno men, maar de regeringen zullen er blijk van moeten geven dat die bevoegdheden ook metterdaad zullen worden gebruikt, anders zo zei mr. Vixseboxse zullen wij het verdrag in de Kamer in Den Haag niet kunnen verdedigen. Een andere moeilijkheid voor de Neder landers is dat volgens het ontwerp de Vol kenkamer rechtstreeks zal worden geko zen. Men zal dus gewoon ter stembus gaan. Dat moeten wij zeker in de begintijd niet doen, zeiden de Nederlanders en zei dus vandaag ook mr. Vixseboxse. Er zijn maar enkele Nederlandse afgevaardigden die de directe verkiezing eventueel wel kunnen aanvaarden (namelijk enige K.V.P.'ers). Mr. Vixseboxse was woordvoerder van de Nederlanders als oudste delegatielid. Het lag dus ook wel op zijn weg dat hij de dank uitsprak voor 'het meeleven in het buitenland met de door de watersnood ge troffen Nederlandse gebieden, waarmee hij zijn rede begon. De Heemsteedse plantsoendienst doet een dringend beroep op eigenaren van honden teneinde te voorkomen dat niet nog meer schade wordt aangericht aan de opkomende bolgewassen in de bloemperken. Men wordt dus verzocht honden aan de lijn te houden. Op het aanrichten van schade zal strenge controle worden uit geoefend. De medewerking van iedereen zal er toe bijdragen dat de Heemsteedse dreven er fleuriger dan ooit zullen uitzien. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de raad van Zierikzee werd met algemene stemmen in principe besloten tot het doen maken van een bekisting rondom de stad door de gezamenlijke aannemers te Zierikzee. Deze dam wordt ongeveer twee ënhalve kilometer lang. De kosten raming is f 165.000. De raad besloot in verweer te gaan tegen het hoger beroep, dat de Zierikzeese mid denstand heeft aangetekend, nadat de pre sident van de Middelburgse rechtbank zich in het kort geding over de gedwongen evacuatie onbevoegd had verklaard. Op 18 Maart zal deze zaak door het Haagse gerechtshof behandeld worden. ADVERTENTIE Voor het eerst sinds haar bestaan hield de stichting „Touring Zandvoort" een al gemene vergadering die openbaar was. Men kwam onder leiding van burgemeester H. M. van Fenema in de raadzaal bijeen. Op het programma stond de huldiging van M. Gatsonides, lid van het bestuur, die de Rallye van Monte Carlo heeft gewonnen. Het werkprogramma voor het seizoen 1953 werd vastgesteld en de voorzitter deed een aanval op acties om plannen ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer uit te voeren. Mr. Van Fenema richtte zich met harte lijke woorden en gelukwensen tot M. Gat sonides en herinnerde er aan, dat deze reeds negen keer aan de rallye heeft deel genomen. Na meegedeeld te hebben welke moeilijkheden de winnaar overwonnen had, bood hij bloemen aan. Werkprogramma De voorzitter stelde aan de orde de vast stelling van het werkprogramma 1953. Er is een folder in vier kleuren gereed geko men, waarop een plattegrond van de ge meente voorkomt. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de publiciteit op de Flora en het ontwerp van de versiering op het Raadhuisplein. In de komende zomer zullen worden gehouden: concerten, foto wedstrijden, ballonwedstrijd, plantenver- zorgingswedstrijd voor kinderen, vuurwerk (Zaterdag 6 Juni en eind Juli). Voor He melvaartsdag is een bromfietsrallye in voorbereiding en op andere dagen wind- hondenrennen, een rugbywedstrijd en een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Opgemerkt werd, dat de stichting meer zou kunnen doen, doch gebrek aan geld is oorzaak, dat het bestuur zich moet beper ken. Het is niet uitgesloten, dat Touring Zandvoort voor de tulpenrallye, internatio nale motorraces en wielerwedstrijden prij zen beschikbaar zal stellen. De directeur, de heer Hugenholtz, deelde mee, dat de Grand Prix dit jaar vroeger is dan andere jaren, namelijk op 7 Juni. Dit biedt voordelen, omdat het de eerste wed strijd voor het wereldkampioenschap is. Een groot aantal deelnemers wordt ver wacht. De heer J. J. Jurrissen merkte op, dat de N.Z.H.V.M. dit jaar Zandvoort zal betrek ken in de rondritten; een bezoek zal wor den gebracht aan het circuit. Zandvoort wordt het begin- en eindpunt. Met of tegen de stichting Op uitnodiging van het bestuur kwam de heer M. Weber ter vergadering, om sugges ties te doen over het werk van vreemde lingenverkeer. Op de vergadering van de Zandvoortse Handelsverenigingen waren hierover opmerkingen gemaakt en die gaf hij thans door. De Vereniging van hótel- en pensionbedrijven „Ons Belang" heeft een commissie van propaganda samenge steld. De bedoeling is niet tegen Touring Zandvoort te werken, maar met de stich ting. De commissie had plannen contact op te nemen met het buitenland door ander foto- en propagandamateriaal te zenden en een film over Zandvoort te maken. Bij de hierop volgende besprekingen merkte de heer Bouwes op, dat de suggesties van de heer Weber te loven zijn. Er moest ech ter niet naast, doch uitsluitend met Touring Zandvoort worden samengewerkt. De stich ting dient plannen uit te werken. De voorzitter had waardering voor het particuliere initiatief, doch meende, dat Touring Zandvoort het aangewezen lichaam is om propaganda te maken. De commissie achtte hij daarom overbodig. In het bestuur van de stichting zijn vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking opgenomen. Spreker vervolgde: „Het moet nu maar eens uit zijn met acties tegen de Touring, want dat begint mij te vervelen. Er is hele maal geen reden om tegen de stichting een ondermijnende actie te voeren. Men doet zijn best om Zandvoort te maken tot zo mogelijk Nederlands meest populaire en welvarende badplaats." De heer Weber antwoordde, dat er van enige actie tegen Touring Zandvoort geen sprake is. Men wil slechts de helpende hand bieden. Wanneer er geen gebruik van gemaakt wordt zal hij dat aan hen, die de plannen hebben ontworpen, meedelen. Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, wordt de gedachtenwisse- ling over dit punt gesloten. Bij de rondvraag werd besloten, dat het algemeen bestuur een brief zal zenden naar B. en W., waarin gevraagd wordt met spoed de heer Hugenholtz aan een zijn gezin pas sende woning te helpen. U spaart tijd met de HALDA! Toen Nikimak met zijn kajak vol zeehondenhuiden de baai van Munaak (Groenland) bin nenvoer, stond zijn Eskimo vrouw hem met gemengde gevoelens op te wachten. Het is natuurlijk prettig, als je echtgenoot goede vangsten thuis brengt, maar zij moest altijd dagenlang op die huiden zitten kauwen om ze soepel te maken. Onverwacht kreeg ze een goed idee: Waarom nog langer in de ijshut zitten kauwen, als je een HALDA tot je beschikking hebt? Je draait de huiden in deze vol maakte Zweedse schrijfmachi ne en ze zijn - dank zij de vederlichte aanslag en de ver snelde typearmbeweging - binnen korte tijd geschikt voor de naaimachine! Over de hele wereld gebruikt men de HALDA. Ook voor U iszij de meestgeschikteschrijf- machine, zelfs als U liever een 'colbert of mantelpak draagt dan robbevellen. ROTTERDAM - DEN HAAG - ARNHEM - ROKIN 17 - AMSTERDAM HAARLEM LEEUWARDEN - HENGELO De meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging, Nederlands beste en grootste meute, verkeert in het gevaar op geheven te worden. De „huntsman", mr. Jos Gilissen, en de secretaris van de KNJV, jhr. P. Quarles van Ufford, hebben namelijk aangekondigd dat zij bij het einde van het seizoen per 1 Juni hun functies neer zullen leggen, tenzij een buitengewone algemene vergadering alsnog een nieuwe financiële basis kan vinden om het voortbestaan van de meute te garanderen. Deze vergadering zal op 27 Maart in Amersfoort worden ge houden. Het zou voor de Nederlandse ruitersport een onherstelbaar verlies zijn, wanneer deze meute, waarvan Prins Bernhard jagermeester is, inderdaad zou verdwijnen, een verlies dat die Nederlandse ruitersport overigens gel*eel aan zichzelf te wijten zou hebben. De beide functionarissen die thans hun aftreden hebben aangezegd, hebben namelijk alles op haren en snaren gezet om de jachtsport te paard, de sportiefste vorm van de rijderij, te propageren. De Neder landse ruitersport is de laatste jaren zich echter zozeer gaan richten op wedstrijden en wedstrijdjes, zozeer bevangen geraakt door een prijzenhonger, dat er voor de jacht achter de meute onvoldoende belang stelling overbleef. Wanneer de meute van de KNJV ver dwijnt, dan verdwijnt met haar een stuk sportieve, schilderachtige traditie. Welis waar blijft dan nog altijd de meute van de Veluwe Hunt over, maar die jaagt slechts locaal en het is bovendien de vraag, hoe lang die 't uit zal kunnen houden. Men kan nu slechts afwachten of er toch nog steun zal komen en inmiddels betreuren, dat er een enorm bedrag is weggesmeten voor een ruitex*-équipe naar Helsinski, dat hier beter gebruikt had kunnen worden. Het heeft namelijk geen zin voor een representatie van een sport te zorgen, wanneer die sport zelf doodbloedt. Op de tweede dag van de eerste testmatch tussen Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika, die in Wellington wordt gespeeld, scoorde de 23-jarige Jackie McGlew het hoogste per soonlijke aantal runs, dat ooit in Zuid- Afrikaans testcricket werd genoteerd. Hij kwam tot 255 not out, gedeeltelijk te zamen gescoord met de 30-jarige Anton Murray, die 109 scoorde. Dank zij deze beide batsmen kon Zuid-Afrika de eerste innings voor gesloten verklaren met een totaal van 524 runs voor 8 wickets. Na de tweede dag had Nieuw Zeeland 80 runs gescoord voor het verlies van 1 wicket. Maarten Prins uit IJmuiden, schipper van de IJM 213 zorgt met zijn schip nu al vijj weken achtereen voor de voedselvoorzie ning, de post en de verbinding tussen Zie rikzee en Durgsluis op de kop van Schou- wen-Duiv eland. Foto: Maarten Prins ontvangt de postzakken in Burgsluis. Maandag en Dinsdag geeft het Amster dams Toneelgezelschap direct na de pre mière in de hoofdstad de eerste voorstel lingen irr Haarlem van „Zes personages op zoek naar een schrijver" door Luigi Piran dello, volgens Shaw het origineelste stuk d.at ooit vervaardigd werd. Sedert „Cyfano de Bergerac" van Edmond Rostand heeft geen enkel dramatisch spel zoveel belang stelling gewekt en tegenstrijdige commen taar uitgelokt als deze tegelijk tragische en burleske fantasie van de zeldzaam produc tieve, ook in zijn honderden romans en no vellen met ware bezetenheid steeds het zelfde thema hanterende Siciliaan, over wiens eigenaardige persoonlijkheid ik reeds het één en ander heb verteld naar aanlei ding van de onlangs plaats gehad hebbende vertoning van „Hendrik de Vierde" met Ko van Dijk in de hoofdrol. Dat er na de eerste kennismaking met het werk te Rome in 1921 een compleet straatgevecht tussen de bezoekers uitbrak, mag te merkwaardiger heten als men bedenkt, dat Pirandello een bij uitstek cerebraal auteur is, die het thea ter gebruikt om de mensen aan het denken te brengen. Maar het gaat bij hem om fun damentele vragen van het bestaan en de werking van zijn intellect is geladen met hartstocht. Mens en fictie Gaarne voldoe ik aan het verzoek van Elise Hoomans, die hiermede haar debuut als regisseuse bij het beroepstoneel maakt. Om dit zowel naar de vorm als naar de in houd experimentele drama met enkele al gemene opmerkingen in te leiden bij het publiek, dat er anders hoewel Pirandello zowel in Frankrijk als in Engeland veel na volging heeft gevonden wellicht al te onwennig tegenover zou staan. Als men de schouwburg binnen komt, zal men het doek geopend vinden voor een leeg toneel. Is iedereen gezeten, dan begint een aantal acteurs en actrices onder leiding van de directeur met de repetitie van een vroeger stuk van Pirandello, tot zij onderbroken worden door de komst van zes menselijke wezens, omringd, door een vreemd licht, ternauwernood waarneembaar, dat van henzelf schijnt uit te gaan. Deze zes perso nages zijn geen levende wezens, maar in het brein van de schrijver ontstane figuren voor een stuk, waaraan hij eens begon zon der het ooit af te maken. Zij voelen zich in de steek gelaten en vragen nu of zij zich zelf mogen verwezenlijken door het drama van hun leven „Het drama is in ons, we branden van ongeduld het te spelen", zegt hun woordvoerder op te voeren en aldus hun bestemming te vervullen. Het stuk, dat deze zes personen (waar van een tweetal scherp en de rest nog maar vaag werd uitgedacht) willen beleven, is er één van bloedschande en afschuwelijke zelfkwelling. Maar daar gaat het niet in hoofdzaak om. Tot goed begrip zal door de voorstelling duidelijk moeten worden ge maakt, dat deze fictieve figuren (geboren tot onsterfelijkheid, zoals Hamlet of Don Quichote) werkelijker en geloofwaardiger zijn, omdat zij een denkbeeldige eenheid vormen, dan de levende mensen, in dit ge val de optredende acteurs. De moderne mens immers, aldus Pirandello, kan onder dwang van zijn omgeving nimmer geheel zichzelf zijn. Het is zijn treurig lot voort durend het masker te moeten dragen, waar aan de maatschappij hem herkent. Maar onder wisselende omstandigheden zal hij zich telkens verschillend voelen en gedra gen. En hier grijpt het ene thema in het andere. Drama der impasse De zes verzonnen personages zijn door de schrijver, die hun geschiedenis niet af maakte, gedoemd tot een vruchteloze onaf- hankelijkheid. Zij zijn volkomen in een i impasse geraakt Misschien is het vooral deze gefrustreerdheid, dit gevoel dat het leven de mens geen kans biedt zijn moge lijkheden te realiseren, zijn bestemming te bereiken, waardoor dit stuk een halve eeuw lang actueel kon blijven. Niet zonder zin heeft een Engelse commentator eens ter vergelijking een uitspraak aangehaald van Babbitt uit de geijknamige roman van Sinclair Lewis: „In mijn gehele leven heb ik nooit iets gedaan wat ik werkelijk wilde doen." Hier raakt men de idealistische kant van Pirandello, die beoogt de persoonlijk heid in bescherming te nemen tegen de ontmenselijkende werking van de steeds ingewikkelder wordende maatschappij, die over steeds geraffineerder middelen de be schikking krijgt om in ieders individueel bestaan binnen te dringen. In dit korte bestek konden slechts enkele elementen worden aangeduid. Wat Piran dello wil demonstreren is, dat er geen ob jectieve (voor iedereen in dezelfde mate geldige) waarheid bestaat, dat ieder mens een meervoudige verschijning heeft en dat er verschillende trappen van realiteit be staan. Al met al stelt hij de zintuigelijke waarneming, die hij leert wantrouwen, ten achter bij de hogere macht der verbeelding. Maar tevens geeft dit stuk een uiterst be langwekkende kijk op het scheppingsproces. Ergens zegt de voornaamste woordvoerder van de zes personages: „U hebt zoiets nog nooit meegemaakt, meneer, omdat de dich ter gewoonlijk zijn werkwijze geheim houdt. Als de personen levend, werkelijk levend voor hem treden, dan doet de dich ter niets anders dan gespannen toehoren welke ^voorden, gebaren en handelingen zij hem voorstellen. En hij is gedwongen hun wil te doen!" Het zou interessant zijn hierop door te filosoferen en vergelijkingen (men denke aan „De pen op papier" van Nijhoff en de brieven van Tsjechof) aan te voeren, doch daarvan kan thans geen sprake zijn. Er zijn redenen genoeg aangevoerd om vol ver wachting de vertoning van deze super- commedia-dell'arte met zijn dubbele „han deling" tegemoet te zien. DAVID KONING De minister-president, dr. W. Drees, heeft tijdens de hedenmorgen gehouden plechtigheid ter viering van het 150-jarig bestaan van de Rotterdamse Kamer van Koophandel een rede gehouden, waarin hij onder meer sprak over het nauwe contact tussen de Rotterdamse Kamer en de cen trale overheid, dat geheel past in het ge groeide overleg tussen overheid en be drijfsleven in het algemeen. Dit overleg, deze op basis van wederzijdse vrijwillig heid tot stand gekomen samenwerking tus sen centrale overheid, werkgevers en werk nemers, die bij zijn weten nergens ter we reld zijn weerga vindt, beschouwde dr. Drees als een van de markantste ver schijnselen in onze na-oorlogse sociaal- economische ontwikkeling. Aan het slot van zijn toespraak deelde dr. Drees mede dat de Koningin de voor zitter van de jubilerende Kamer, mr. K. P. van de Mandele, had bevorderd tot groot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De toneelgroep „Puck" is uitgenodigd om enkele voorstellingen van Vondel's „Joseph in Dothan" te geven onder auspiciën van het Belgisch Centrum voor Internatio nale Culturele Uitwisselingen. ZONDAG 8 MAART 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10: Geen dienst. 7: Geen dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. L. Kievit, van Woerden. Noor- dcrkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. A. van Selms, van Nijmegen. 7: Geen dienst. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Dr. A. J. Rasker. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gel der. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.45: Dhr. B. J. J. Naessens. Diaconessenhuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. S. J. H. Voors, Rust huis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. D Boer. Oost. Zomerkade 10: Wika J. Timmer. West, Leidsestraat 10: Dhr. D. Selling. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kerk. Parklaan '34 Maandag 7.30 en Woensdag 2: Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Brcederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking in de Broederkerk. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur Watteville. Church of England, Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Commu nion, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisa tie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Hr. van Leeuwen. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: Adr Bakker, Rot terdam. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks. uit Canada. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamen komst o. 1. v. George Brucks met medewer king van het J. N. V. C.-muziekclubje uit IJmuiden-Oost. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag 12: Zondagsschool 7: Ds. H. Schutz. Vrijdag 8: Zendingsfilm Spr. de heer J. Smelik. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. A. Vermaas, uit Driebergen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Dr. S. van der Woude te Amsterdam. Dinsdag 8: Gebouw Theosophia, Nassauplein 8. Wijkavond voor Wijk I en II. Ver. Doopsgcz. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. Jeugddienst. Peuzelaarsteeg 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeijinga Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. C. Gilhuis, Den Haag. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk. Begijn hofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos, H. Av. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Donderdag 3 en 7.30: Ds. K. de Gier, van Lisse. Biddag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. I. v. d. Knijff, Den Helder. Don derdag 10 en 7.30: Ds. J. C. van Raven- Swaay. Biddag. Baptisten Gemeente, geb. H. J. M. V. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils. Schag- chelstraat 26. 10 en 8: Majoor S. Potgieter en Zr. Monster van Schiedam. Donderdag 8: Kapiteins A. Bouwens-van Gameren.Pink ster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 5: Openbare Samenkomsten. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing. Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Jac. v. Ruijsdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Ver. „De Vrije Gemeente", Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Dr. H. Jansen. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 7.30: Samenkomst. Volle Evangelie Gemeente Ged. Oude Gracht 47. 10 en 19: J. Zeegers en H. Schat. 12-13: Kindersamenkomst o.l.v. Zr. Baay en Zr. Jonker. Pniël Reddingbri gade, bovenzaal Wolstraat 7. 7.30: M. J. Vro lijk. van IJmuiden. Zevendedags-Baptisten, Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten, Ja- cobscraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbidding met H. Avondmaal en Preek. 19: Avondevangelisatie. Dinsdag 8: Damesbijbelklas. Donderdag 20: Speciale Evangeliepreek in de Amsterdamse buurt (2e Zuidpolderstraat 50). Christcn-Geloofs- gcmeensch., geb. „Prodeo" Breestr. 19. 10: Sa- menk. 8: Jeugdsamenk. A. de Waal Malefijt, van Amsterdam, Woensdag 3: Jeugdbond. 8: Bidstond Padangstr. 16. H.-N. Iedere Za terdagavond Jeugdsamenkomst Benkoelen- straat 28, H.N. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia". Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. F. A. Geijp, Schiedam. Theologisch-Phi- losofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag, Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Een ontdek king door de „Openbaring van Johannes". HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. BINNENLAND De zender Hilversum I is Vrijdagavond een kwartier uit de aether geweest. De sto- rin» begon om zes minuten over tien, juist toen de radionieuwsdienst in een extra uitzending het bericht van de benoeming van Malenkof tot premier van de Sovjet-Unie doorgaf. De oorzaak was een defect in een voorversterker. Er bestaan plannen om het in de oorlog vernielde vliegveld bij Haamstede op Schou- wen-Duiveland weer vliegklaar te maken voor zware vliegtuigen. Men wil het veld in orde brengen door landingsbanen te maken met ook in de oorlog gebruikte staalplaten. Twee hoogleraren, verbonden aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (onderhoudende art. 31 K. O.) te Kampen zijn Vrijdag geïnaugureerd. Zij zijn prof. drs. L. Doekes, voorheen predikant te Hilversum en prof. H. J. Schilder, voorheen predikant te Utrecht. HAARLEM EN OMGEVING Dc heer W. van Ekeren te Zandvoort slaagde in Delft voor het diploma scheeps- buwkundig ingenieur. Vrijdag 13 Maart zal dr. A. van Biemen in een der zalen van restaurant Brinkmann, Grote Markt, voor de Kennemer Kring van Vrienden van de Amersfoortse School voor Wijsbegeerte een lezing houden over Karl Jaspei-s, getiteld „Wijsgerig geloof en Chris telijk geloof". Gisteren heeft de Haarlemse politie twee jongens van veertien jaar betrapt, toen deze bezig waren lood van een dak te stelen. Eén jongen stond op de uitkijk, maar kweet zich niet bijzonder goed van zijn taak, want zijn kornuit werd volkomen door de politie verrast. Fröbelschool, Colensostraat Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet. ïmmanuëlherk 10: Ds. J. v. d. Berg, van IJmuiden, Jeugddienst. 7: Dr. M. v. d. Voet. Jeugdkapel, Schoterweg. 10:Mevr. A. Koch-Otten. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Mw. Dr. A. Mankes-Zernike. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkapel (einde Minahassastr.) Woens dag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatiesamen komst. L. G. Sussenbach. Interk. Jeugd Ge meenschap „Gideon" Donderdag 4.30: Fla- nellograaf kindersamenkomst voor 4 t/m. 9 jaar oJ.v. Mej. Trip, van het Intern. Kin der Evang. Genootschap uit Hilversum. Ger. Kerk. Sionskerk. 9: Ds. A. M. Boeijinga. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk. 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman. 19: Ds. Adr. Oskamp, Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. 19: Ds. R. H. Oldeman. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Mej. L, A. v. d. Voort, voorg v. d. Afdeling Meer en Bos. Kapel Irene. 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Koediefslaan. 10: Ds. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel.Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. de Beus. 10.30: Jeugdkapel 1215 jaar. Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Dr. G. J. Hoenderdiaal, Rem., Amsterdam. BENNEBROEK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugd kapel, 12-16 j. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool, 6—7 j. in Kleuterschool, Boslaan 7—12 j. in Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv., Amsterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Woensdag 8: Dr. J. L. Koole, Bidstond voor het gewas. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespr. Requiem Mis. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Univer sele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 10.15: Zondagsschool voor Ju- lianakwartier, Kon. Wilhelm, school Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool voor Ramp- laankwartier, in Irene, Elswoutslaan 1. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zangdienst, aanvan gende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan Geref. Kerk. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Woens dag 19.30: Ds. Knottnerus. Bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds R. Sluiter. 17: Leesdienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3: Ds. M. C. Don. Ab- benes. 9 30: Ds M. C. Don 3: Ds. J. A. van Boven Bethel Kapel 10: Ds. J. v. Duyne, van Hilversum. 7: Ds. G. A. Alma, van Amster dam. Geref. Kerk. 9 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee, H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Blauw, van Overveen. 3: Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Dr. A. J. Rasker, Haarlem. „De Toorls" 9: Ds. J. Heidinga, Haarlem. „De Ka pel" 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sions kerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, evang. te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Knottnerus, van Hillegom. 5: Ds. C. Jon- geboer. Woensdag 7: Ds. C. Jongeboer, Bid dag. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Prof. Dr. Sevenster; van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. Wildschut. Woensdag 7: Ds. H. v. d. Berg. van Sassenheim, Biddag. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Woens dag 7.15; Ds. C. ,T. van Leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Woensdag 10 en 4: Ds. K. de Gier. Biddag. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Woensdag 9.30 en 3: Lees dienst. Biddag. Christ. Gcrcf. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Woensdag 10 en 4: Ds. H. W. Eerland Biddag.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8