België wenst ook aandacht voor niet-litteraire werken GEERT HOOGEVEEN'S GARAGEBEDRIJF KLEVERPARK" MEUBELFABRIEK zegt: Olievaten vol koffie Dames, 11 Problemen der culturele uitwisseling Het doordringen der Nederlandse taal Pseudo-militairen aan de Duitse grens gesnapt F.N.ChP. vraagt voor schriften voor lesauto's Scheepvaart UW BABY MOET REGELMATIG IN GEWICHT AANKOMEN. Gebouwd voor een LANGE LEVENSDUUR HEYBOER Huiskamers, Slaapkamers enz. 99 ZATERuAG 7 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN Mei is het zeven jaar geleden dat te 's-Gravenhage het Nederlands-Belgisch cultureel accoord werd gesloten. Er is in die periode bijzonder veel tot stand gebracht op allerlei gebieden van kunsten en wetenschap. In letterkundige kringen ter weerszijden van de staatkundige grens door hetzelfde taalgebied werd, niettemin sterk de wenselijkheid van een nog nauwer contact gevoeld en zo kwam, eigenlijk min of meer bij wijze van improvisatie, in October 1951 de „Eerste algemene confe rentie der Nederlandse letteren" te Brussel tot stand. Daar werd onder meer gecon stateerd dat door zowel materiële als psychologische oorzaken de uitwisseling van Vlaamse en Nederlandse litteratuur niet beantwoordt aan de bestaande levende be hoefte. In allerlei resoluties werden plannen aangegeven tot verbetering der verhou dingen. In December van het vorig jaar had in Den Haag een tweede gezamenlijke vergadering plaats, waar door de onderscheidene secties nadere voorstellen ter be studering en practische uitwerking werden gedaan. Bij monde van de Nederlandse voorzitter, de helaas intussen overleden dichter mr. M. Nijhoff, werd tevens de suggestie geopperd om bij een volgende conferentie speciale aandacht te besteden aan de problemen van het toneel, in het bijzonder aan de mogelijkheid lot uitwisseling. RUIM een week heb ik in de steden Brussel en Antwerpen doorgebracht om te vernemen hoe men in België over deze vraagstukken denkt, welke wensen er gekoesterd worden want het is be kend dat men zich op velerlei gebied voelt achtergesteld en om te zien wat men aan dramatische kunst zoal te bieden heeft. Zo voerde ik, overal gastvrij ontvan gen, lange en levendige gesprekken met vertegenwoordigers van de overheid en boekhandelaren, met dichters en schouw burgdirecteuren, met programmaleiders van de radio, prozaschrijvers en vooraan staande critici. Tengevolge van de waters nood en het daaruit voortvloeiende ruim tegebrek voor dergelfjke beschouwingen in de krant heb ik de publicatie van mijn indrukken en ervaringen enige tijd moeten laten wachten. De thans gehouden Boeken week verleent er echter een prettige ac tualiteit aan. Uiteraard gold mijn eerste en voornaam ste bezoek de toen nog in functie zijnde, even vooruitstrevende als minzame secre taris-generaal van het ministerie van Open baar Onderwijs, de ook als wijsgerig en folkloristisch publicist bekende heer Julien Kuypers, de geestelijke vader van maar liefst zeven internationale culturele over eenkomsten, die het accoord met Neder land als zijn lievelingskind beschouwt. Hij ontving mij in zijn stemmige werkkamer op de zesde verdieping van een gebouw, waarvan men de ingang pas ontdekt na een kwartier lang gepoogd te hebben aller lei verkeerde deuren te forceren. Het ministerie is namelijk gevestigd in een zijvleugel van een complex gewezen flatwo ningen voor ongehuwde mannen. Een van de merkwaardigheden van deze huisvesting is, dat de ambtenaren van hoog tot laag slechts met uitzondering van de minister, die elders in de stad zijn hoofdkwartier heeft precies even grote dienstvertrek ken tot hun beschikking hebben en dat alle archieven en wachtkamers nog duide lijk hun verleden als keukens of douche cellen demonstreren. Het ministerie van Openbaar Onderwijs waaronder kunsten en wetenschappen ressorteren werd naar deze behuizing overgebracht toen het vorige gebouw, als gevolg van het vlam vatten van een daar in de kelder bewaard filmpje, door brand werd vernield. De heer Kuypers werd hier formeel voor aansprakelijk gesteld, het geen via de in dergelijke gevallen blijk baar onvermijdelijke politieke verwikke lingen tot zijn ontslag als secretaris-gene raal heeft geleid. Hij blijft België echter vertegenwoordigen in Straatsburg, in de UNESCO en op andere posten van cultu reel contact, zodat zijn verklaringen nog niets aan betekenis hebben ingeboet. Het wetenschappelijke boek WELKE wensen er zijn voor de volgende conferentie? België is over het alge meen zeer tevreden, aldus de heer Kuypers, maar men heeft van uitgeverszijde de klacht doen horen dat de tot dusver ge voerde besprekingen te eng-litterair zijn geweest. Men wil graag verruiming, in die De Duitse douane-recherche doet naspo ringen naar een bende smokkelaars die, naar tot nu toe is komen vast te staan, ongeveer 35.000 kilogram ongebrande kof fie via de grensposten te Elten en Hüthum naar Duitsland heeft gesmokkeld. Vier personen, die naar wordt aangenomen slechts een ondergeschikte rol vervullen, zitten thans achter slot en grendel. Het zijn drie Oostenrijkers en een Engelsman, die in Oostenrijk woont. Zij werden bij de grenspost Hüthum bij grenspost Elten, ge snapt, toen zij 8500 kilogram koffie van Nederland naar Duitsland wilden ver voeren. De mannen waren in Engelse unifor men gestoken en hadden militaire zak boekjes en reispassen. Zij beschikten over drie militaire vrachtauto's. De vrachtpa pieren en de militaire zakboekjes leken in orde te zijn, als ook de identiteitspapieren van de auto, maar de douane vond het vreemd, dat er vaten olie mee werden teruggenomen naar Duitsland, een artikel, dat in Duitsland volop is te krijgen. Ten einde zekerheid te krijgen dat alles in orde was, werd de Britse chef van de grenscontrole gewaarschuwd. Toen Britse functionarissen aanwezig waren, werden de papieren van de mannen aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. Daarbij bleek dat al deze papieren en ook de vrachtdocumenten waren ver valst. De vaten bleken geheel gevuld te zijn met ongebrande koffiebonen. Totaal be vatten de drie auto's 8500 kilogram koffie. Bij een voorlopig verhoor zeiden de mannen dat zij niet wisten waar de koffie vandaan kwam en evenmin konden zij vertellen waarheen de koffie moest wor den gebracht. Zij waren enkele dagen te voren naar Nederland gereisd en hadden in een hotel in het centrum van het land overnacht. Op zekere middag kwamen de vrachtauto's voor het hötel. De bestuurders stonden hun plaatsen af aan de „militai ren", die de wagens naar de grens reden. Hun opdracht was de wagens een eind in Duitsland te rijden, waar zij op hun beurt zcuden worden afgelost. zin dat ook de verspreiding in de beide landen van niet-letterkundige werken na bestudering van de mogelijkheden inten siever ter hand wordt genomen. Vlaanderen, zo luidde het allengs vuriger betoog van mijn gastheer, heeft er trouwens het grootste belang bij dat het Nederland se wetenschappelijke boek steeds verder doordringt. Twintig jaar geleden was hier op dit gebied nog alles Frans, doch er is sindsdien al veel verbeterd. Het gaat in deze kwestie om de manier waarop de dingen in het Nederlands gezegd worden, dus om de vorm. De evolutie van het boe- ren-Vlaams tot algemeen-beschaafd Neder lands dient nu eenmaal van „de intelli gentsia" uit te gaan: professoren, leraren, journalisten en ook van de sprekers voor de radio. Het zou dus van veel belang zijn als de Nederlandse beschouwingen en critie- ken, die door hun zorg voor nauwgezette formulering een grote zuiverheid van stijl vertonen, op ruime schaal Zuidwaarts wer den gebracht. Heel wat Vlaamse boeken, speciaal die voor de kinderen, verdienen daartegenover een veel talrijker afzet in Nederland, aldus de heer Kuypers, die aan deze opmerkingen de aanbeveling verbond deze ruil van weerszijden ernstig te over wegen. In aansluiting hierop moet trou wens worden gezegd, dat verscheidene Bel gische uitgevers Nederlandse wetenschap pelijke werken in hun fondsen hebben op genomen en dat de publicatie hiervan voortdurend toeneemt. Geen culturele grenzen ALS het voornaamste resultaat van het cultureel accoord ziet de heer Kuypers de totstandkoming van het nieuwe woor denboek der Nederlandse taal, voorbereid door de commissie Van Haeringen, ter ver vanging van dat van De Vries en Te Win kel een gemeenschappelijke, door beide regeringen te verzorgen uitgave. Cultureel mag er tussen de beide landen geen grens bestaan. Daarom acht de heer Kuypers het gebruik van het woord toe nadering uit den boze. Hij spreekt van ver smelting, waarbij slechts regionale onder scheiden gelden. Daarom acht hij ook de kansen voor drukkerh uitwisseling van toneel zeer groot, al zal de post reiskosten naar zijn mening voorlopig wel een ern stige belemmering blijven vormen. Per soonlijk is de heer Kuypers ervan over tuigd dat er een normale circulatie van beroepsgezelschappen tussen de grote ste den aan weerszijden van de Moerdijk zal komen, zodra men de geschikte man heeft gevonden om de moeilijke organisatie daar van ter hand te nemen. Hoe moeilijk, dat zal uit enige van de volgende artikelen blijken! Maar onoverkomelijk zijn ze niet. Tussen Antwerpen en Rotterdam werkt de uitwisseling reeds, hoe beperkt deze ook mag zijn. Laten we blij zijn, zo besloot de heer Kuypers ons gesprek, dat er althans één overeenkomst tussen Nederland en België bestaat, die niet door misverstand en prac tische bezwaren gedwarsboomd wordt. DAVID KONING. In verband met het feit, dat de bonafide auto- en motorrijschoolondernemers, die zich sedert een aantal jaren vrijwillig heb ben georganiseerd in de bij de Federatie van Nederlandse organisaties voor het per sonenvervoer aangesloten bonden en die zich onderwerpen aan verscheidene veelal verstrekkende voorwaarden ten aanzien van lesgevend personeel, lesmaterieel en bedrijf, veel hinder ondervinden van de „vaak minderwaardige praktijken en prijs- bederving van de beunhazerij op hun ter rein", heeft de F.N.O.P. zich gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat. De minister wordt gevraagd te bevorde ren, dat een aanvulling van de wegenver- keerswetgeving in het leven wordt geroe pen, waarbij de voorschriften ten aanzien van het lesmateriaal worden geregeld. „Ik heet Nlkl". (Rembrandt). Een bijzonder goedige Duitse film over een knorrige oude vrijgezel en belasting ambtenaar (Paul Hörbiger) die wordt op gescheept met het kind van een onge huwde moeder. Hörbiger ondergaat een langzaam proces van vertedering door het hupse kereltje, dat Niki heet, maar niet voordat hij ten gerieve van het vrouwelijk deel van het publiek in de gelegenheid is geweest een veroverende onhandigheid met luiers en aanverwante baby-artikelen ten toon te spreiden. Doch net wanneer hij op het onverwachte huisgenootje in geschoten raakt, komt de moeder, die het in de steek had gelaten om met een nieu we echtgenoot een nieuw leven te begin nen, tot de ontdekking, dat zij toch niet buiten haar oogappel kan. Dan komt een trieste tocht om het kind op te sporen en wanneer zij het tenslotte gevonden heeft, komt Hörbiger voor een nog triestere keus te staan. Het loopt tenslotte naar ieders bevrediging af want de moeder krijgt niet alleen haar kind maar ook haar nieuwe echtgenoot terug en de pleegvader troost zich met de gedachte dat er nog andere kinderen te adopteren zijn. Hörbiger to rent hoog boven de rest van de bezetting uit, daarbij ten hoogste bedreigd door zijn hondje, een verrukkelijk listige fox-terrier. W. L. B. „De vloot op stelten" (P a 1 a c e) Jerry Lewis zet de vloot op stelten en dat doet hij op vele manieren, in samenwer king met Dean Martin en anderen. Als jongeman wil hij graag bij de marine en dat lukt hem, zij het ook na enige avon turen beleefd te hebben, die voor de toe schouwers grappig zijn. Het is een ver dienste van de regisseur H. Walker, dat hij er in geslaagd is het publiek daarna te blijven boeien door Jerry Lewis de hoofd figuur te houden in een aaneenschakeling van vrolijke scènes. De liefde speelt daar bij een rol van betekenis. De jongens van de vloot worden in de gelegenheid gesteld een reisje naar Honolulu te maken, waar Jerry een kus moet veroveren. Ook daar moet hij vele moeilijkheden overwinnen; men laat hem in een cabaret optreden, hij moet zich een aantal slagen tijdens een boksmatch laten welgevallen en tenslotte werkt hij ongewild mee aan een dansfeest. Doch hij boekt succes tot vreugde van zijn vrienden. A. O. „Hellfire" ('t S p a a r n e) Een ruwe cowboy (William Elliott) wordt na een belofte aan een stervende geestelijke, een prediker, die op alle mogelijke manieren tracht een vrouwelijke ti-einrover op het rechte spoor te brengen. Dit gaat niet altijd even gemakkelijk, want de jonge dame grijpt bijzonder rap naar de revolver en achter elkaar doodt zij een rijtje mannen, die haar op een of andere manier trachten het leven zuur te maken. Er wordt een prijs uitgeloofd voor de gene, die haar weet te overmeesteren, doch wanneer zij werkelijk in het nauw wordt gebracht, süjat altijd de prediker klaar om haar met enkele welgemikte revolverscho ten weer uit de moeilijkheden te redden. Tenslotte wordt zij echter gewond en dan kan ook een liefdesverklaring niet uitblij ven. De prediker doet dit dan ook prompt en alles loopt weer goed af. Degenen, die deze film willen zien, moeten wel voort maken, want van Maandag af draait er in deze bioscoop een avonturenfilm van het zuiverste water. ,.De ondergang van de Red Witch" heet dit werk. John Wayne en Gail Russel spelen de hoofdrollen. H. d. G. „Vlammen over Kansas" (City) - De bloedige nasleep van de Amerikaanse bur geroorlog is voor de zoveelste keer aan de orde in deze kleurenfilm, die wel een sum mum van dood en verderf te zien geeft. Door de rook van de brandende hoeven heen schijnt zij blijkbaar de jeugd eens een echte flinke jongen te willen laten zien. De hoofdrol wordt tenminste vertolkt door een knaap, die om zijn familie te wreken vechten en nog eens vechten wil (en er dan ook wel een fabelachtige be kwaamheid in heeft) maar die telkens weer onthutst wordt door de wreedheden van de strijdgroep waarbij hij en een paar vrienden van hem zich hebben aangeslo ten. Hij kan wel bloed zien en doen vloeien (zijn naam is Jesse James) maar niet dat van onschuldigen. Hij wil eerlijk vechten - overigens een eigenschap die aan de helden van alle gebruikelijke cow boy-films eigen is, maar hier alleen op een nadrukkelijker wijze naar voren wordt gebracht. Deze film had zich van al dat standaardwerk kunnen onderscheiden door eens meer aandacht te schenken aan de leider van de guerilla's, William Clark Quantrill, een tamelijk boeiende Don Quichotte-figuur, die, indien zij beter en vei-der was „uitgewerkt", zeer zeker een boeiend element in de film zou hebben ge vormd, wat er nu maar ten dele het geval mee is. H. B. Van Maandag af vertoont City „Levend ingemetseld", een griezelfilm, die reeds eerder in Haarlem te zien was en waarin Charles Laughton en Boris Karloff hun toeschouwers beangstigen met de meest ingenieuze gruwelen, waaromtrent overi gens de titel reeds boekdelen spreekt. „De Troubadour" (L i d o) Dat een film en een opera een niet te beste combi natie is, hebben de tientallen rolprenten van dit genre reeds bewezen en ook de Troubadour vormt jammer genoeg geen uitzondering op die regel. Nu moge het misschien waar zijn dat dit verhaal zich niet goed leent om er een boeiende film van te maken: deze Italiaan se productie munt daarbij nog uit door bij zonder slechte décors en een in vele ge vallen verkeerde belichting. De ware opera-liefhebbers zullen dan ook, wanneer zij deze film gaan bekijken, af en toe de ogen sluiten, want de rollen worden ge zongen door de grootste en beste Italiaanse zangers en zangeressen en deze opera van Verdi kunt ge hen met een gerust hart toevertrouwen. H. d. G. „Teresa, het verhaal van een bruidje", (Minerva). Deze film, die reeds eerder door ons werd besproken en het na de laatste oorlog in Amerika opgedoemde so ciale probleem van de „G.I.-bruidjes" pro jecteert, is tegelijk een van de beste crea ties van de algemeen gewaardeerde Italiaanse actrice Pier Angeli. Haar brui degom (John Ericson) voert haar in trioml mee naar zijn vaderland maar daar begin nen de moeilijkheden. Hij kan geen werk vinden, gaat gebukt onder de moeilijkhe den, die Teresa ondervindt bij haar con frontatie met dit volkomen andere milieu en veracht zijn vader, die bij dit alles een initiatiefloze fauteuil-„hanger" blijft. Al deze moeilijkheden, die tot bittere con flicten en dwaze stappen leiden, worden als bij toverslag overwonnen door het „overredende" gekrijs van de eerstgebo rene van het echtpaar, die de gebroken illusies doet vergeten en de aandacht ge heel voor zich opeist. H. B. „De onzichtbare wreker". (Frans Hals). Op het gebied van de thriller heeft de regisseur William Dieterle een naam te verliezen zo langzamerhand. Welnu, we kunnen na het zien van deze bijzonder enerverende film wel zeggen dat de Amerikaan deze naam zeker niet ver loren heeft, maar die meer dan ooit eer aan heeft gedaan. Het verhaal heeft een mysterieus begin, waarin de-jongen-van- netten-huize-op-het-hellende-vlak (Charl ton Heston) die zijn kostje ophaalt in gezelschap van twee andere nietsnutten met gokken op velerlei gebied, niemand iets over zijn bedoelingen te raden over laat. Op een avond ruïneren zij een gewil lig slachtoffer met vals spel. Deze man diep in de schulden pleegt zelfmoord, waarna zijn broer een lugubere psy- ehopaath hem gaat wreken. De rest is eenvoudig. Twee gokkers verwisselen het tijdelijke met het eeuwige, maar de „nette" jongen is de wreker steeds te glad af. Hoe het allemaal afloopt.... het zou zonde zijn dat te onthullen. Liefheb bers van een goede thriller biedt „De on zichtbare wreker" alles wat ze maar wen sen kunnen en dat kan van de meeste thrillers van de laatste tijd nu niet direct gezegd worden. Behalve een uitstekende vertolking van Charlton Heston, spelen Lizbeth Scott en Viveca Lindfors de rollen van de vrouwen rond de gokkers. In het voorprogramma draait weer een filmpje uit de serie „Sportlight", waarin men onder andere de Olympisch kam pioene schoonspringen, de Amerikaanse Patricia McCormick, aan het werk kan zien. E. K. „Don Camillo" (L u x o r) Voor de zevende week wordt in het Luxor-theater de film „Don Camillo" vertoond. Aletta, 5 v. Pladju n. Port Swettenham. Annenkerk, 6 te Manilla. Akkrumdijk, 5 te Genua. Alblasserdijk, 6 te Antwerpen. Aludra, 6 v. Londen te Rotterdam. Amsteldijk, 6 ca. 15 u. v. New Orleans aan de Hoek van Holland verwacht. Apingedijk, 5 v. New Orleans te Houston. Agamemnon, 5 v. La Gurdlas te Barahona. Alioth, 5 180 m. Z.ZW. Las Palmas. Averdijk, 5 te Tampa. Axeldijk, pass. 5 Beachyhead. Arendsdijk, 4 v. Boston te Portland. Arnedijk, 5 v. Bremerhaven te Bremen. Al'hena, 5 v. Santos n. Montvldeo. Alkaid, 6 v. Rlo Grande n. Buenos Aires. Amsteldijk, 6 te Rotterdam. Ati'dijik, 7 v. Vera Cruiz te Tampico. Aagtedijk, 6 v. Paranagua n. Rio de Janeiro. Aardljk, pass. 6 ten N. Bermuda n. Le Havre. Alhireo, 6 t.h.v. Recife n. Bahia. Alcyone, pass. 6 Finisterre n. Antwerpen. Alderamjn, pass. 6 Ouessant n. Marseille. Alpherat, 6 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amor, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Amstellanid,, pass. 6 Recife n. Las Palmas. Amstelvaart, 6 v. Padiang n. Tj. Priok. Antomia, 25 v. Singapore te Bombay. Alchiba, 8 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Aldwbi, 6 te Rio de Janeiro. Algemto, 7 ten aniker E'lbe. AÜkaide verm. 17 v. Bueno3 Aires ïi. Rotterdam Alphard, verm. 12 v. Santos n. Pto Alegre. Barendrecht, 5 v. Min n. Pladju. Bonaire, 5 340 m. ZW. Fayal. Borneo, 5 v. Djibouti n. Suez. Barumum, 6 te Kendari. Batoela, 6 Parepare verwacht. Bawean, 5 v. Bandjermasin te Soerabaja. Blijdendijk, 5 v. New York te Philadelphia. BdjdiUk, 5 v. Priok n. Soerabaja. Bloemfontein, 5 600 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Ball, 6 v. Port Soedan naar Suez. BengkaMs, pass. 6 Guardafud n. Belawan. Breda, 7 te Caülao. Blommersdijk, 6 v. Antwerpen. Bonaire, 6 140 m. ZW. Fayal. Ceram. 5 v. Khorramshai te Hartha Point. Chama. 5 t.h.v. Port Soedan. Caltex Utrecht, 6 v. Sidon n. R'dam te Stanlow Caltex Pernis, pass- 5 Kreta. Cal'! is to, pass. 6 Fimdsterre. Caltex Delft, 6 v. Sidon. te Rotterdam. Caltex The Hague, 6 v. Rotterdam n. Sidon. Cistuiia, 7 v. Manilla te Mini. Oordlila, 3 v. Liverpool te Rastanura verwacht. Datiae, 4 v. Tunis te Piraeus. Diemerdijk, 5 v. Rotterdam n. San Francisco. Drente, 5 nog te Donggala. Delft, 7 te Cailiao verwaohit. Eemdijk, 4 v. Galveston n. Rotterdam. Eos, 5 v. Algiers naar Malta. Edam, 5 150 m. W. Scilly's. Esso Den Haag, 5 220 m. NO. Mona eil. Kniggano, 6 Koewalt n. Khorramshar. Eendracht, 6 v. Antwerpen n. Alexandrië. Esso Rotterdam 7 v. Rotterdam n. Aruba. Ena, 8 v. Liverpool te Rotterdam verwacht. Fairsea,6 330 m. NO. Diego Garcia n. Fremantle Friesland (SSM), 6 v. Huelva n. Sluiskil. Graveland, 6 te Santos. Gadrila, pass. 5 Brothers. Groote Kerk, 5 125 m. O.ZO. Port Soedan. Gaasterkerk, 6 v. Amsterdam te Bremen. Gorddas, 6 v. Gibraltar. Gaastenland, 8 Las Palmas verwacht. Gouwe, verm. 7 v. Sharpness n. W. Afrika. Heelsum, 6 van Antwerpen. Hersilia, 5 v. Trinidad n. Pto La Cruz. Hecuba, 6 te Manta. Helena, 3 te New York. Hathor, 6 v. Iskenöerun naar Pyli. Hectór, 6 v. Lissabon te Ta-nger verwacht. Heemskerk, pass. 6 Gibraltar n. Tunis. Ijelicon. 6 v. Santa die Cuba n. Houston. Itidraipoera, 6 v. Cheribon op rede Semaranig. Japara (KRL), 5 130 m. Z. Kreta. Joh. v. Oidento ar nevelt, 7 te Singapore. Kota Baroe, 6 v. Lake Charles te Newport News- Kaloekoe, 5-6 v. HoKandda te SeroeJ verw. Kertosono, 6 v. Singapore n. Port Swettenham Laagkerk, 5 570 m. ZO. Socotra n. Aden. Laertes, 6 v. Singapore te Belawan verw. Lawak, 8 Manilla verwacht. Limburg, 5 v. Bahrein n. Bombay. Lindekerk, pass. 5 Finisterre n. Hamburg. Loppersum, 5 v. Sas v. Gent te Rotterdam. Loenerkerk, 6 v. Genua n. Marseille. Lekhaven, 6 v. Rotterdam n. Sydney. Luna, 6 v. Algiers te Nemours. Lomibok, 3 v. San Francisco n. Los Angeles. Marisa, 5 v. Kingston n. Curasao. Meliskerk, 5 v. Rotterdam n- Hamburg. Macoma, 5 v. Cochin n. Bombay. Modjokerto, 6 3 u. v. Bremen te Antwerpen. Maashaven, 5 voor anker Port Harcourt. Macuba. 5 te Singapore. Malea, 5 220 m. NO. Bahai. Manoeran, 5 v. Singapore n. Palembang. Mapia, 5 Kp. de Gata gepass. Meerkerk, 5 110 m. ZW. Yokohama. Mirza, 5 in Golf van Oman. Markelo, 6 dwars Bras tolk anaal. Maasdam, pass. 6 Oostpunt Cuba. Mariekerk, 6 v. Suez n. Port Soedan. Mataram, 6 v. Ouessant gepass. n. Marseille. Muiderkerk, 6 v. Colombo n. Madras. Nestor, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Nieuw Holland 5 v. Sydney n. Brisbane. Nigerstroom. 5 te Winneba. Nieuw Amsterdam, 5 v. Montevideo n. Santos. Noordwijk, 2 te Philadelphia. Ondina, 5 v. Rotterdam n. Aalesund. Overijsel, 5 v. Honolulu n. Soromg. Ovula pass. 5 ten N. Socotra. Oberen, 6 v. Amsterdam te Port of Spain. Omala, 6 v. Fanara te Berre. Oranjestad, 6 v. Madeira n. Southampton. Parkhaven, 5 v. Bremen te Aotterdam. Prins Philips Willem, 5 v. Thames. Plancius, 5 v. Priok n. Semarang- Prins Alexander, pass. 6 Lizard Head n. Antw. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Rotterdam te Bur- riaina. Prins Joh. W. Friso, 6 v. Halifax n. St. John. Prins Willem II, pass. 6 Nantucket. Rijnland, 6 v. Buenos Aires te Amsterdam. Ridderkerk, 5 v. Suez n. Aden. Reyniersz, 5 v. Menado n. Toll TolJ. Riouw, 5 v. Savanna te Gulfport verw. Rita, 5 in Golf v. Thailand n. Singapore. Roebiah, 5 140 m. eil. Guam. Rotula, 5 310 m. ZW. Bermuda. Salawati, pass. 6 Kp. Bon. Sibajak, 5 t-h.v. Enggano eil. n. Aden. Stad Schiedam, 5 v. Narvik n. Middlesboro. Schiedijk, 3 te New Orleans. Sliedrecht, 6 v. Southampton te Huil. Sloterdijk, 5 v. Hamburg te Rotterdam. Saroena, 5-6 v. Pladju te Singapore verw. Schie, pass. 5 Schiermonnikoog. Siberoet, 5 te Makassar. Sinabang, 5 v. Semarang n. Priok. Stad Leiden, 5 160 m. Z.ZW. New Orleans. Stanvac Pendopo, 6 Sungeigerong verwacht. Sumatra, 6 v. Baljkpapan te Soerabaja verw. Stad Arnhem, 7 v. Morpnoubay te Rotterdam. Stad Breda, 12 v. Avommouth te Port Arthur ve r wacht. Stad Vlaardingen, 7 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Alkmaar. 6 v. Halifax te Rotterdam. Stad Maastricht. 6 v. Gibraltar. Salatlga, 6 v. Manilla n. Cebu. Sai-pedon, 6 v. New York naar Curacao. Sibajak, 6 390 m. W.ZW. Padang n. Aden. Slamat. 7 v. Singapore te Belawan. Straat- Soenda, 6 v. Hongkong n. Yokohama. Sunetta, 9 v. Port de Bouc te Colombo verw. Taiisse, pass. 5 Guardafui n. Belawan. Tibia, 5 Singapore verwacht. Tankhaven II. 5 210 m. ZO. Kp. Cambodia. Tankhaven III, 5 v. Telokanson te Tj. Uban. Tarakan, 5 nog te Belawan. Thalatta, 5 Ras al Iladd gepass. n. Suez. Tjibantjet, 5 v. Soerabaja n. Panaroekan. Tjiluwah, 5 v. Makassar te Priok verw. Tjisadane. 5 480 m. ZO. Ceylon. Tjitjalengka, 5 690 m. W.NW. Tristan da Cumha Tjiwangi, 6 v. Hongkong te Singapore. Trompenberg, 5 80 m. N. Den Helder. Tarakan, 7 aankomst kade Belawan. Taria, 10 v. Curacao te Stockholm verwacht. Tegelberg, 6 Zuidp. Madagascar gepass.. Tero, pass. 6 22 u. Scilly's. Tern ate, pass. 6 Ceylon n. Belawan. Teucer, 6 te Aden. Titus, 6 v. Gibraltar. Tomini, 7 Djibouti verwacht. Tomori, pass. 6 Gibraltar n. Londen. Veendam, 5 880 m. O.NO. Kp. Race. Van Rlebeeck, 5 v. Belawan n. Singapore. Van Riemsdijk, 5 v. Ambon naar Sorong. Waal, pass. 5-6 Gibraltar n. Belrouth. Waiwerang, 6 v. Soerabaja te Bali. Wieldreeht, 5 250 m. ZO. Ras al Hadd. Willem Ruys, pass. 6 13 u. Ouessant n. Port Said Waterman, pass. 6 Port Said n. Zeebrugge. Willemstad, 6 La Guaira verwacht. Westland, 7 te Montevideo. Zeeland ,SSM). 5 v. d. Tyne te Rotterdam. Zuiderkruis, 6 420 m. Z. Kp. Las Palmas. Schepen met passagiers, rcpatriSrenden en emlgrerenden Aidabl, 7 van Rio de Janeiro. Athena, 10 Montevideo verwacht. Ainati, vertr. 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires Bloemfontein. 17 Southampton verwacht. Bonaire, 11 Plymouth of Dover verwacht. Boschfontein, 3 te Dar es Salaam. Boskoop, nog te Amsterdam. Cottica, 9 Barbados verwacht. Fairsea, 14 te Fremantle 22 te Sydney verw. Groote Beer, 12 v. New York te R'dam verw. Inidrapoera, 6 v. Cheribon te Semarang. Jagersfontein. 5 te Hamburg. Joh. v. OldenbaiTievelt, 7 te Singapore 8 v. Sin gapore n. Belawan. Maasdam, 9 v. Kingston te New York verwacht Nieuw Amsterdam, 6 te Santos 7 v. Santos n. Port of Spain. Noordam, vertr. 7 v. Rotterdam n. New York. Oranje, te Amsterdam. Oranjefontein, 3 te Kaapstad. Rijndam, 7 v. New York te Rotterdam. Sibajak, 15 Aden verwacht. Veendam, 9 Halifax verwacht. Waterman, pass. 6 Port Said 14 Zeebrugge verw. Westerdarn, vertr. 7 12 u. v. New York n. R'dam Willem Ruys, 11 Port Said verwacht. Willemstad, 6 te La Guaira 7 Curagao verw. Zuiderkruis, 13 Kaapstad verwacht. KLEINE VAART Afiena, pass. 5 Vlissirngen. Arcturus, pass. 5 Finisterre. Audacia, 5 v. Newport te Antwerpen. Batavier III, 5 v. Den Helder te Antwerpen. Bemina, pass. 6 Brunsbüttel. Betty, 6 v. Esbjerg n. Hamburg. Birmingham, 6 v. Harlingen te Goole. Bornrifj verm. 6 v. Antwerpen n. Wismar. Citadel, 5 v. Gothenburg bij Bristol. Continental, 5 v. Bremen n. Berwick. Crescendo, 6 v. Portsmouth te Roscoff. Cornells Houtman, 3 v. Boston n. Gothenburg. Da Capo, verm. 6 v, Dundalk n. Belfast. Doklaan. pass. 6 Cromer. Domburgh, pass. 6 Ouessant. Duiveland, 5 v. d. Tyne naar Rotterdam. Emergo, 5 v. Scheveningen te Osca.rshamn. Fiducia, 6 v. Maassluis te Boston. Frfsia, 6 v. Berre n. Fedala. Goote, 5 v. Antwerpen op rede Le Havre. Hart el. 6 v. Antw. naar Hamburg. Harold, 6 v. Frederikstad te Maalby verw. Bast I, verm. 6 v. Liverpool n. Silloth. Hast IV, pass. 5 Rouaan. Houtman, 5 v. Palnaeky te Ards. Ida Pieter, 7 v. Stettin te Kingston verw. Import, 5 v. Rotterdam te Oporto. Ingeborg, 7 v. Hamburg te Bergen verwacht. Ilias, 5 van Rotterdam naar Savona. Josien, 5 v. West Hartlepool n. Grangemouth. Jan Kreumer, 5 v. Vlaardingen n. Dieppe. Jorina, verm. 6 v. Rotterdam n. Londen. Koningshaven, 6 v. Genua te Livorno verw. Keijser, 5 v. Nantes n. Bordeaux. Kortenaer, 5 v. Roscoff n. Portsmouth. Lucas Bols II, pass. 6 Goeree. Lydria, 5 v. Norrkoplng op de Tyne. Marcella, 5 v. Shell-haven te Thameshaven. Merak, 5 v. Montevideo n. Londen. Maasym, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Marne, 5 v. Rotterdam te Stockholm. Midsland, 6 v. Rotterdam te Leith. Mirfak, 6 v. Montevideo te Londen. Muphrid, 6 10.45 u. dwars Hoek van Holland n. Uddevalla. Midas, 5 van Amsterdam naar Lissabon. Noord, 6 v. Shellhaven te Billingham verw. Netta, pass. 5 Oporto. Nieuwland, 6 v. d. Tyne te Harlingen. Noorderhaven, 5 v. Liverpool n. Belfast. Omlandla, 5 v. Genua n. Marseille. Olivier van Noort, 5 rede Barry. Poseidon, 5 v. Amsterdam n. Surte- Powza, van Nantes naar Bayomne. President Roosevelt, 3 v. Bremen te Port Tal- Robert, 5 te Bowcreek a. d. Theems. •Rika, 5 van Londen naar Hull. bot verwacht. Rose Marie, 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Rerna, 6 v. Portsmouth te Roscoff. Rubicon, pass. 6 ten NO. S2 Sporota, 5 v. VHssingen te Wear Sambre, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Spurt, pass. 6 Finisterre. Tom van der Helde, 6 200 m. ZW. Ouessant. Twee Gebroeders, 5 v. Agadir te Nantes. Venus, 4 v. Great Yarmouth n. Middlesboro. Van Brakel, 5 v. Malmö te Landskrona. Veenenburgh, 5 v. Rotterdam te Middilesboro. Virgo, 6 v. Portsmouth te Roscoff. Vrijburgh, 5 v. Rouaan te Londen. Westkust, 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Westpolder, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Wilpo, van Barcelona n. Avonmouth. Willem Barendsz, verm. 6 v. El-lesmereport. OFFICIëLE PUBLICATIE TOELATINGSEXAMEN OPLEIDING VROED VROUWE N Op 16 April a.s. wordt het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen afgeno men voor de kweekscholen voor vroed vrouwen, welke zijn gevestigd te Rotterdam en te Amsterdam. De nieuwe cursus vangt aan omstreeks 1 September a.s. duur van de opleiding: 3 jaar. Minimum leeftijd voor toelating: 19 jaar. Kosten der opleiding voor inwonende leer lingen f200,per jaar. Nadere inlichtingen verstrekt de voorzitter der examencommis sie, dr. C. Banning, geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid, Parkweg 12, Scheveningen, tel. 554835. De candidaten moeten zich voor 8 April a.s. aanmelden bij de voorzitter voornoemd. De wegligging, de juiste plaatsing van het zwaartepunt, de stijfheid van carrosserie, de deugdelijkheid van de ophanging, de vier versnellingen, zijn de voornaamste factoren, waaraan de Simca 9 „ARONDE" haar bijzonder goede wegligging heeft te danken. Bij een proefrit zult U verbaasd zijn over de prestaties van deze wagen. Mr CORNELISSTRAAT 54 HAARLEM TELEFOON 16270 Dealer: KAISER - SIMCA - ROVER - BORGWARD Wenst U een goed verzorgd kapsel en vakkundige be diening? HET ADRES: Dameskapsalon GAELSTR. 2 b. d. Zijlweg Tel. 11373. DEKENS-BEDSTELLEN WU ontvingen wederom fabriekspartij dekens (iets vuil), van f 28 voor f 17.50 van f 29.50 voor f 21.50, van f 36.50 voor f 25.50. Reclame-aanbieding bed- stellen, damast m. kussen f 42.50. TAPIJTHANDEL „MARO", Jansstraat 85 bij Gr. Markt, Haarlem. levert rechtstreeks zonder tussenhandel aan particu lieren Betaling in overleg, discrete behandeling. Br. no. 1649. Vergelijk onze keurig gevouwen en heldere was met andere wassen en u zult toegeven dat onze kwaliteit en aflevering het wint en... met 5 dagen thuis HAARLEM Santpoorterstaat 4149 Telefoon 10131

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9