Stoffelijk overschot van Stalin in Lenins mausoleum bijgezet Malenkov, Beria en Molotov spraken bij mausoleum Weerbericht Het woord is aan... Snelle bekrachtiging van verdragen in Bonn Rampenfonds heeft nu 75.4 millioen gulden Engeland is V.S. terwille Kanonschoten en sirene-geloei begeleidden zijn laatste reis De laatste dag Waarom ging Mao niet naar Moskou? Malenkov: „Onze politiek berust op samenwerking van kapitalisme en socialisme" Egyptische mijnenveger leed schipbreuk Weer uitbraakpoging in krij gsgevangenenkamp Nationale Woningraad heeft pasklare plannen g7e JAARGANG No 20-4 MAANDAG 9 MAART 1953 297e JAARGANG No 51 Na beslissing Hof Staatssecretaris voor Belgische Koning Scherper controle op verschepingen naar China Adonis ziet af van hongerstaking Ook Albanië's Enver Hoxha bleef thuis Prins Bernhard op 18 Maart naar de V.S. Tweeënvijftig man verdronken Herbouw in noodgebied Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TP Tf* T| "l 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- rj&tm 1 jrrn -* «m mm j I 1^^ I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor m Hf g ff I Cmmk ^T1 1 S 1 Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. _B I I B 1 Jk Jm I ^^jB 6.10, franco per posi 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Boodschap van Mao Mao Tse Toeng, de Chinese communis tische leider, heeft volgens het persbu reau „Nieuw China" de steun van zijn land aan het. nieuwe bewind in de Sovjet-unie toegezegd in een boodschap die in het ge hele land is verspreid. Mao verklaarde, dat elke poging om de eenheid tussen de Sovjet-unie en China te verbreken, zou falen. Mao, die Stalin prees, zeide: „Wij gelo ven stellig, dat onder de leiding van Ma- lenkov het centrale comité van de com munistische partij en de regering van de Sovjet-unie de wil van Stalin om hét communisme te bevorderen en uit te brei den, zullen volgen. George Moore: Wij leven meer in onze verlan gens dan in wat wij tot stand hebben gebracht. BONN (Reuter). De beslissing van het West-Duitse Constitutionele Hof te Karlsruhe, waarbij werd bepaald, dat het Hof geen uitspraak over de conventies van Bonn en het Europese legerverdrag kan doen voor deze verdragen door de wetge vende macht zijn aangenomen, heeft, vol gens waarnemers te Bonn, de weg gebaand voor een snelle bekrachtiging van de ver dragen door het parlement, gevolgd door een appèl op het Constitutionele Hof door de socialistische oppositie. Bondskanselier Adenauer kan rekenen op een meerderheid wanneer over enige weken de verdragen in derde lezing door de Bondsdag (de Tweede Kamer) worden behandeld. Binnen veertien dagen daarna moeten de verdragen teruggezonden wor den naar de Bondsraad (de Eerste Kamer) voor de laatste behandeling. De regering is van oordeel dat een formele stemming in de Bondsraad niet vereist is. Men denkt dat de Bondsraad deze opvatting niet deelt. De uitslag van de eventuele stemming in de Bondsraad is een onderwerp van gissin gen te Bonn. De sociaal-democratische partij kondig de aan, dat het een beroep op het Constitu tionele Hof zal doen om de verdragen on grondwettig te verklaren, voordat presi dent Heuss zijn zegel aan de oorkonde van bekrachtiging heeft gehecht. Politieke waarnemers te Bonn zijn van oordeel, dat de beslissing van hef Hof de enig mogelijke was om te verhinderen, dat het Hof het middelpunt zou worden van critiek op grond van partijdigheid ten voordele van de regering. BRUSSEL (Belga) Het Belgische Hof heeft bekend gemaakt, dat baron Guil- laume, ambassadeur van België te Parijs, door de koning met een tijdelijke opdracht is belast. Hij zal voorlopig de functie van staatssecretaris van het Huis van de Ko ning waarnemen en voor de coördinatie van de diensten van het Huis van de Ko ning zorg dragen. De stand van de bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen bedragen is tot Zaterdagavond: 75,4 millioen gulden. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", die Zaterdagavond vanuit de Rivièrahal in Rotterdam werd uitgezonden, heeft thans een totaal bedrag bereikt van 2.600.912,57. Onder de velen ,die in de loop van deze avond voor de microfoon of televisie kwa men, bevonden zich de burgemeester en ontvanger van Alblasserdam, die een kistje, gevuld met een indrukwekkend aantal briefjes van duizend gulden kwamen aan bieden als resultaat van een actie in deze getroffen gemeente. De Rotterdammers droegen in verschil lende geledingen ruim anderhalve ton aan. Het Jeugdcomité Rampenfonds uit Den Helder kwam als eerste bijdrage van de verkoop van de tekening „Het vluchtende paard" 20.000,aanbieden. De totale opbrengst van de avond was ruim 700.000. De heer P. A. Rehbock, Christian Science persgecommitteerde voor Nederland, heeft in het kantoor van het Nationaal Rampen fonds te Den Haag aan Prins Bernhard een chèque aangeboden ten bedrage van ruim 100.000,—. WASHINGTON (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot, Fos ter Dulles, bij hun besprekingen te Washington beloofd, dat Engeland de controle op het vervoer van strategische materialen naar communistisch China zal (Reuter en United Press). Om ongeveer tien uur Moskouse tijd (acht uur Nederlandse tijd) is hedenochtend in Moskou de bijzetting van het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin begonnen. Leden van de Sovjet regering en van de commissie voor organisatie van de begrafenis droegen het stoffelijk overschot uit de zuilengang van het paleis der vakverenigin gen waar het 72 uur had opgebaard gestaan. De muziek speelde de treur mars van Chopin. Achter de baar volgde een lange rij personen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onderscheidingen droegen. De om roeper van radio-Moskou, die in korte, langzaam uitgesproken zinnen een ooggetuige-verslag van de begrafenis gaf, zei, dat de laatste minuten van het afscheid „onnoembaar droef" waren. Langs de weg, die de stoet naar het Rode Plein volgde, stonden duizenden belangstellenden geschaard achter een rij militairen van het garnizoen van Moskou. Toen de stoel het Rode Plein bereikte, zong een groot koor de „Elegie" van Massenet, waarna een symphonie-orkest de finale van de zesde symphonie van Tsjaikovsky speelde. Bij de nadering van het mausoleum van Lenin, waar het stoffelijk overschot zou worden bijgezet, begonnen de klokken van het Kremlin te luiden. Aan weerszijden van het mausoleum, aan de Kremlin- zijde van het Rode Plein, stonden de officiële vertegenwoordigers, waar onder Westelijke diplomaten, op de stenen tribunes. De lijkkist werd op een katafalk voor het mausoleum geplaatst, waarna de leden van de regering en de partijleiders hun plaatsen innamen op de tribune naast het spreekgestoelte. volkslied, welks snelle rhythme contras teerde met het tempo van de statige treur marsen, die eerst de plechtigheid opge luisterd hadden. Om vijf minuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats hadden genomen op de tribune van het mausoleum, begon de mi litaire parade. In een lange file wacht de Moskouse be volking om Stalin de laatste eer te bewijzen. De Amerikaan Adonis, die Vrijdag beslo ten had in hongerstaking te gaan ten einde een beslissing over zijn door Amerika ge vraagde uitlevering te bewerkstelligen, heeft van dit voornemen afgezien. Zijn raadsman, mr. J. Roggeveen uit Haarlem: heeft hem ervan weten te over tuigen, dat een dergelijke handeling niet tot het beoogde resultaat zou leiden. IN ZEVENBERGEN SPOELDE EEN VI AAN. In de berm van een dijk te Zevenbergen heeft men een vrijwel onbeschadigde V 1 gevonden. Vermoedelijk is het oorlogstuig afkomstig uit het Hollands Diep en in de stormnacht door het hoge water over de dijk heengespoeld. Het projectiel wordt nu door de rijkspolitie bewaakt. Het zal door des kundigen onschadelijk worden gemaakt. De acht hoogste militairen van de Sovjet linie, de maarschalken Vasilwesky, Zhoe- kov, Govorov, Konev, Sokolovsky, Mali- novsky en Boedjenny, hebben gisteravond de erewacht gevormd bij het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin. Van tevorén was deze taak reeds ver vuld door premier Tsjoe en Lai van China, de nieuwe premier van de Sovjet-Unie, Malenkov, president Klement Gottwald van Tsjechoslowakije, premier Boleslaw Bieroet van Polen, premier Matyas Rakosi van Hongarije, premier Gheorghe Gheorg- hiu-Dej van Roemenië en andere Sovjet en communistische leiders. Onder de buitenlandse gasten die giste ren zijn aangekomen bevond zich ook pre mier Kekkonen van Finland, die terstond na aankomst een grote krans bij de baar legde. Het aantal kransen in het gebouw van de vakverenigingen had zulk een omvang genomen, dat ze hoog opgetast lagen in de doorgang, die het gebouw verbindt met het Lenin-museum en het historisch mu seum op de uiteinden van het Rode plein. LONDEN (United Press) Diploma tieke kringen zeiden gisteravond, dat het betekenisvol was dat Mao Tse Toeng zijn premier Tsjoe en Lai gestuurd heeft in plaats van zelf naar de begrafenis te gaan van Stalin. Diplomatieke kringen zeiden, dat Mao klaarblijkelijk met opzet op dit ogenblik enige terughoudendheid ten opzichte van Moskou aan den dag legt. Zij zeiden, dat het thans een bekend feit is, dat Mao ofschoon hij Stalins leiding eer biedigde, nagenoeg het gehele advies van Stalin over het verloop van de Chinese revolutie negeerde. Er waren nog twee andere belangrijke personen, die niet in Moskou aankwamen. Premier Enver Hoxha van Albanië en de minister van Binnenlandse Zaken van dat land, Mehmet Shehoe. Er is een intensieve strijd geweest tussen deze mannen om de macht, zodat het niet te verwonderen zou zijn, dat geen van hen beiden ook maar een ogenblik het land zou durven verlaten om niet de kans te lopen door de ander uit het zadel geworpen te worden. Jacques Duclos, het waarnemend hoofd van de Franse communistische partij, is gisteren aan het hoofd van een Franse communistische delegatie in Moskou aan gekomen ter bijwoning van Stalins be grafenis. Andere Westelijke communisten-leiders die arriveerden waren de Italiaan Palmiro Toglatti en Harry Pollitt, het hoofd van de Britse communistische partij. Gistermorgen is van Schiphol een Ne derlandse delegatie, die de begrafenis van Stalin ging bijwonen, naar Moskou ver trokken. De delegatie bestaat uit de heer P de Groot, algemeen-secretaris van de CPN, mevrouw A. Averink, vertegenwoor digster van het partijbestuur der CPN, de heer Theun de Vries, voorzitter van de vereniging NederlandUSSR, mevrouw C. Bultje, vertegenwoordigster van het Alge meen Nederlands Jeugdverbond en de heren F. John, chauffeur van de stadsreini ging te Amsterdam en H. van Teeuwen, metaalbewerker bij de Hoogovens. De stroom mensen die langs de baar bleef gaan, bereikte de vier millioen en men verwacht dat omstreeks vijf millioen mensen langs de baar gelopen hebben voordat hedenochtend de poorten gesloten werden. Het was gisteravond vrijwel onmogelijk bet centrum van de stad te bereiken. Bui tenlandse correspondenten, die hun copie moesten afleveren bij het telegraafkan toor, dat slechts vier minuten lopen van het vakverenigingsgebouw ligt, hadden de grootste moeilijkheden om zich door de mensenmassa's heen te dringen. De rij wachtenden buiten het gebouw was nog langer en breder geworden dan hij de laatste dagen al geweest was. De rij strekte zich mijlen ver uit en vormde allerlei cirkels en stralen als de spaken van een wiel met als middelpunt het Kremlin. Het was een onafzienbare men senmassa, die in alle rust en stilte wachtte cm Stalin de laatste eer te bewijzen. In de overvolle kerken werd gebeden voor de ziel van Stalin. Priesters en gelo vigen zongen in de kerken de traditionele Russisch-orthodoxe gebeden voor een overledene. Om precies twaalf uur (tien uur Neder landse tijd) is het stoffelijk overschot van Stalin vanochtend naast dat van Lenin in het mausoleum bijgezet, nadat Malenkov, Eeria en Molotov een grafrede hadden uit gesproken. Op het ogenblik van de bijzetting wer den door kanonnen saluutschoten afge vuurd in Moskou, in de hoofdsleden van de Sovjet-republieken, in de „heldenste den" Leningrad, Stalingrad, Sevastopol en Odessa en in de steden Kaliningrad, Lwow, Khabarowsk en Wladiwostok. In de gehele Sovjet-Unie werd al het verkeer en al het werk, behalve in fabrieken met continu- productie, vijf minuten stil gelegd. De stoomfluiten van locomotieven en fabrie ken en de sirenes van alle schepen loei den drie minuten. Om twaalf uur precies werd Stalins kist naast de sarcofaag van Lenin geplaatst. Een militair orkest speelde het Sovjet- Prins Bernhard zal op 18 Maart voor een kort verblijf naar de Verenigde Staten vertrekken om een aantal officiële afspra ken, die door de overhaaste terugkeer naar Nederland na de watersnoodramp uitge steld moesten worden, alsnog na te ko men. In de eerste plaats echter heeft het bezoek ten doel in de Verenigde Staten bet resultaat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in talrijke sleden aldaar is georganiseerd ten behoeve van de slacht offers van de watersnood in Nederland. MOSKOU (Reuter). In zijn rede bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Stalin heeft Malenkov, de nieuwe lei der van de Sovjet-Unie verklaard: „De enige buitenlandse politiek, die een rege ring kan volgen, is een politiek van vrede, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en op de werkelijkheid. Onze politiek is: samenwerking van de twee verschillende systemen kapitalis me en socialisme. Malenkov sprak zijn grafrede uit bij het Rode Plein te Moskou tegen elf uur plaat selijke tijd. Hij sprak gedurende twintig minuten. Hij volgde hierbij het precedent van de begrafenis van Lenin in 1924, toen Stalin als zijn opvolger de grafrede uitsprak. Malenkov prees Stalin als degene, die Rusland de vrijheid bracht, als de diepste denker van zijn tijd en als een man, die vzijn leven gaf voor de bevrijding van de werkende klasse. „Stalin heeft ons land voor het eerst in duizend jaar verlost van uitbuiting van mens door mens. De daden van Stalin zul len blijven voortleven. Onze partij en de gehele mensheid hebben een groot verlies geleden. De naam van Stalin prijkt terecht naast de grootste namen van de geschiede nis Marx, Engels en Lenin. Onze partij zal de grote leringen van Marx, Engels, Lenin en Stalin volgen. Stalin is het groot- Omringd door bloemen en kransen lag het stoffelijk overschot van Jozef Stalin opge baard in de zuilenzaal van het Huis der Vakbonden te Moskou. ste genie, dat de mensheid ooit heeft voort gebracht". „Het is onze heilige plicht de machtige Sovjet-Russische strijdkrachten, die ge- vechtsklaar gehouden moeten worden om elke vijand te verdrijven, voortdurend te versterken. In de Sovjet-Unie is een nieuw econo misch systeem geschapen, dat geen crisis cf werkloosheid kent. Het is onze taak de industrie verder te ontwikkelen, de col lectieve boerenbedrijven te versterken en de arbeiders- en boerenklasse krachtiger te maken. Het is het doel van onze binnenlandse politiek de levensstandaard van het Sovjet volk te verhogen. Wij moeten Stalins woor den indachtig zijn. dat de grootste vreugde is lid van de partij te zijn. Wij moeten nog grotere eenheid berei ken. Wij moeten nog grotere waakzaam heid en beslistheid betonen in de strijd tegen aile duistere elementen in ons land. De communistische partij en de regering houden krachtig vast aan de vredespolitiek, die de enig juiste is. Malenkov besloot met te zeggen: „Vaar wel. onze vriend en leraar. Voorwaarts langs de zegevierende weg naar socialis me en communisme". Beria waarschuwt Na Malenkov sprak Beria, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Hij her innerde op zijn beurt aan het leven van Stalin dat moest dienen als voorbeeld van dienstbaarheid aan de zaak van het volk. „Onze vastberadenheid in de strijd voor het communisme zal nimmer verzwakken", aldus Beria. „Onze partij, sterk in de leer van Marx, Engels, Lenin en Stalin, weet verscherpen, aldus blijkt uit het Zaterdag hoe zij moet handelen om het gestelde doel te bereiken. Onze vijanden denken, dat het zware verlies, dat wij moesten onder gaan, tot verwarring zal leiden. Hun be rekeningen zullen ijdel blijken. Ons volk sluit zich meer dan ooit aaneen. Het is sterk en onoverwinnelijk". „De macht van een staat is niet alleen het leger. De eenheid van het volk, het vértrouwen in de partij en in de regering, zijn evenzeer van belang. Het Sovjet-volk heeft met eenstemmige goedkeuring de be noeming van Malenkov tot minister-presi dent aanvaard". Wijzend op het belang van de in het bestuur der partij en van de staat aange brachte wijzigingen, besloot Beria met te zeggen: „Het Sovjet-volk kan er zeker van zijn, dat de partij en de regering zich niet zullen sparen om de stalen eenheid in ons land te handhaven". Molotov ontroerd Wjatsjeslav Molotov, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, sprak met ken nelijke ontroering in zijn stem, over de weg, die de Sovjet-Unie onder de leiding van Stalin had afgelegd. „Stalin is van het volk heengegaan. Hij is zich altijd be wust geweest van zijn banden met het volk, de arbeidersklasse en de arbeidzame boeren". Molotov- ging uitgebreid de revolution- naire activiteit van de overledene na. „In de loop van die jaren van strijd is de com munistische partij van de Sovjet-Unie de leidende kracht geworden van de inter nationale arbeidersbeweging", aldus zei hij. CAIRO (AFP en Reuter) De Egypti sche mijnenveger „Solloem" heeft Zater dag 15 km uit de kust bij Alexandrië schipbreuk geleden. Tweeënvijftig beman ningsleden zijn omgekomen. De overige 62 opvarenden, onder wie de gezagvoer der, zijn door het Poolse schip „Czech" te Alexandrië aan land gezet. De „Solloem", die 672 ton mat, verging in een storm, die de golven acht meter hoog opjoeg. Tegen de tijd, de de „Czech", een schip van de Poolse regering, de plaats bereikt had, die de „Solloem" in zijn S.O.S. had opgegeven, was de mijnenveger gezonken. Premier Naguib zal kapitein Roesznysky en de bemanning van het Poolse schip „Czech" te Alexandrië persoonlijk dank zeggen voor de hulp aan de opvarenden van de mijnenveger en hun onderschei dingen uitreiken. TOKIO (Reuter). Drieëntwintig Noord- Koreaanse krijgsgevangenen zijn Zaterdag in een kamp op het eiland Jongtsjo om het leven gekomen bij een opstand, waaraan .2.000 krijgsgevangenen deelnamen. 42 ge vangenen werden gewond. Geen enkel lid van het bewakings-perso- neel liep verwondingen op. De gevangenen poogden in massa uit het kamp te ontsnappen, maar de bewakings troepen konden de opstand onderdrukken. Drie dagen geleden kwam het in dit kamp ook tot ernstige ongeregeldheden. De moeilijkheden begonnen, toen een ge vangene naar buiten moest komen, omdat hij een kampvoorschrift had overtreden. Plotseling vielen toen 60 a 70 gevangenen de kampcommandant en zijn helper aan, die ongewapend waren. Een chauffeur, die de aanval zag, opende als eerste het vuur op de gevangenen. Toen de geïnterneerden met behulp van traangas niet tot rust waren te krijgen, moest de bewaking van de vuurwapens gebruik makén. te Washington uitgegeven communiqué over de besprekingen der ministers. Er zal, naast de reeds bestaande controle, een nieuw vergunningsstelsel komen voor in Engeland en zijn koloniën geregistreerde schepen, zodat geen strategische materialen uit niet-Britse bron met Britse schepen naarChina zullen kunnen worden vervoerd. Voorts spraken Eden en Dulles over de politieke en economische toestand in de wereld. Zij bespraken onder meer de ont wikkeling in de Sovjet-Unie, Europa en Perzië. Verklaard werd, dat zowel de Britse als de Amerikaanse regering meende, dat het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap zo spoedig mogelijk dient te worden goedgekeurd, teneinde verdere continentale eenheid te verschaffen, die van essentieel belang is voor doelmatige werking van de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie. Over Perzië werd in het communiqué gezegd, dat de Verenigde Staten de jongste Britse voorstellen ter regeling van de olie kwestie „redelijk en eerlijk" achten. Enge land en Amerika zijn eenstemmig van oordeel, dat een economisch stelsel om bruikbaar en productief te zijn een vrijer handels- en betalingsverkeer moet inhou den dan de wereld thans kent. De Nationale Woningraad, de Algemene Bond van Woningbouwverenigingen heeft een plan opgesteld voor het verlenen van hulp bij de herbouw van tijdens de ramp ver woeste woningwetwoningen. Het technisch bureau van de raad kan de pasklare gege vens. waarover het beschikt en die in wille keurig welke plannen voor Woningwetbouw kunnen worden toegepast, ter beschikking stellen aan architecten, die van de raad op dracht zullen krijgen de aesthetische en, voor zover nodig, stedebouwkundige verzorging voor hun rekening te nemen. Het technisch bureau kan de plannen verder geheel beste- dingsklaar maken, waarna zïj gratis ter be schikking van gemeentebestuur of woning bouwcorporatie gesteld kunnen worden. De raad heeft de woningbouwcorporaties gevraagd mee te delen, of zij in beginsel be reid zijn hun financiële steun te geven voor de uitvoering van dit plan. Het is de bedoe ling dat de bijdrage beperkt blijft tot vijftig cent per bij de corporatie of bedrijven in exploitatie zijnde woning, met een maximum per corporatie van 3000 woningen, dus f 1500. De raad stelt zich voor de toegezeg de bijdragen in de loop van 19531954 in twee termijnen op te vragen. De raad meent, dat in totaal een bedrag van ruim f 100.000 bijeengebracht kan wor den, waarmee een aantal van twintig a dertig niet al te omvangrijke woningbouwnlannen geheel pasklaar kan worden gemaakt. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noorde lijke wind. Op de meeste plaatsen van nacht iets minder koud. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 10 Maart Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur. Maan op 4.38 uur onder 11.43 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Maart Hoog water: 9.06 en 21.46 uur. Laag water: 4.21 en 16.58 uur. Dinsdag 10 Maart Hoog water: 10.25 en 23.19 uur. Laag water: 5.26 en 18.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1