„In de Soete Suikerbol" bracht f 1500 voor Oude Tonge op Weer honderd Haarlemmers naar Oude Tonge vertrokken r Kort en bondig J Morgen B.B.-oefening in Bloemendaal Amsterdamse Beurs ^Brieven aan de redactie Zangleerlingen van Ans Stroink Driehuis Heemstede Bloemendaal MAANDAG 9 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse jeugd doet verkeers-examen Postambtenaar L. Radsma ter aarde besteld Aflossingssysteem mogelijk door medewerking bedrijfsleven Agent van politie liep zware hersenschudding op Concertgebouw-Orkest met symphonisch gedicht van Belgische componist Personeel stal van fabrieksvoorraad Woodbrookers houden conferentie in Bentveld Bazar op „Elswout" bracht bijna 2500 op Blij festijn op „Westerveld" Filmavond luchtverkenners Van Putten naar Puttershoek Woningbouwvereniging „Bos en Duin" gaat vergaderen Huize Wildhoef neemt afscheid van directrice Zoals bekend hebben de Groen van Prinstererschool, de Lorentzschool en de Speeltuinvereniging „Klarenhof" zich de laatste dagen bijzonder ingespannen, om ten behoeve van de bewoners in het ramp gebied een actie te ondernemen, waardoor een behoorlijk bedrag aan het Nationale Rampenfonds zou kunnen worden afge dragen. In de eerste plaats werd een ver koop van „soete suikerbollen" georgani seerd. Voorts werd besloten de jeugd een opvoering te laten verzorgen van het to neelstuk „In de Soete Suikerbol" door mej. K. C. van Tilburg, naar de bekende krantenstrip van W. G. v. d. Hulst. Deze voorstelling heeft Zaterdagmiddag onder leiding van mevrouw Van Hey- ningen-de Jong in de goedgevulde Ge meentelijke Concertzaal plaats gehad en de talrijke kinderen enige kostelijke uren verschaft. Het moet voor hen dan ook een verblijdende gewaarwording zijn geweest de bekende figuren uit het boeek, zoals de dikke bakker en zijn snibbige vrouw, de hautaine opperhofkok, Louw de straat jongen en de statige koning, thans in le venden lijve te kunnen aanschouwen. Zij hebben van hun vreugde over deze her nieuwde kennismaking op een waarlijk ondubbelzinnige wijze blijk gegeven. Daar bood de opvoering dan ook alle reden toe; er was van het décor en de costuums bij zonder veel werk gemaakt, met het gevolg dat er talrijke fleurige tafereeltjes te be wonderen waren. De jeugdige acteurs en actrices, waarvan enkelen de spreekwoor delijke hoogte van drie turven nauwelijks bereikten, vervulden hun opdracht met een verwarmende vrijmoedigheid, zodat de zaal met een gul enthousiasme op hun verrichtingen reageerde. Voor de volwas sen toeschouwers bestaat bij dergelijke kindervoorstellingen de grootste attractie altijd uit het moment, waarop er iets in het verloop hapert. Als er tijdens de op voering bijvoorbeeld plotseling een olijke jongenssnuit om de hoek van het décor gluurt, teneinde een vriendtje in de zaal te begroeien, of wanneer de kleine acteurs elkaar bij een onoplettendheid ten aan schouwen van het publiek driftig terecht wijzen. Maar de jeugdige toeschouwers amuseerden zich kostelijk en begroetten het einde met een duidelijk waar te nemen gevoel van spijt. Als extra verrassing was het optreden van Harry Bouman nog in het programma opgenomen, die de kinderen met zijn goo chelkunsten van de ene verbazing naar de andere voerde, Bovendien stortte het Ty- roler orkest „De Alpenjagers" uit Haar lem een waterval van vrolijke klanken over de zaal uit. Tenslotte verscheen de auteur W. G. van de Hulst op het toneel, die onthulde dat het verhaal „In de Soete Suikerbol" zijn ontstaan te danken heeft aan het feit, dat hij zijn kinderen vroeger met de inderhaast geïmproviseerde avon turen van deze dikke bakker aangenaam bezig wist te houden. Tijdens de pauze werd wethouder Bak ker die zijn wegens ziekte verhinderde collega Happé verving verzocht het to neel te betreden, teneinde de totale op brengst van deze actie in ontvangst te nemen, welke hem door het prinsje uit het stuk op een originele wijze werd aange- Het komt zelden voort, dat wij onze le zers een ongeluk kunnen melden, dat nog moet plaats hebben. Op deze regeling volgt hier de uitzondering, want morgenavond omstreeks zeven uur zal boven Overveen een luchtgevecht worden gehouden, waar bij onderdelen van een vliegtuig brandend zullen neerstorten en op enkele plaatsen brand zullen veroorzaken. Na de bestrij ding van de brand door de brandweer korpsen van de gemeenten Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek. en Zandvoort, welke randgemeenten om assistentie zal worden verzocht, zal wederom een lucht gevecht plaats hebben, waarbij nieuwe branden uitbreken, de waterleiding defect raakt, één der rijwegen wordt versperd en gewonden naar de E.H.B.O.-post in de Koningin Wilhelminaschool aan de Domp- vloedslaan getransporteerd zullen moeten worden. Zo althans luidt de veronderstelling bij de gecombineerde brandweeroefening in het teken van de Bescherming Burgerbe volking, waarbij men de gedachte nood toestand zo echt mogelijk wil trachten na te bootsen. Vele autoriteiten zijn uitgeno digd deze oefening bij te wonen. Met het oog op het welslagen van de oefening zijn de eenheden van de hulp verlenende gemeenten voortijdig gealar meerd. De commandant brandweer zal zich in hoofdzaak ophouden bij de com mandowagen op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Dompvloedslaan, in welke omgeving de „ramp" zich zal af spelen. Behalve de brandweeronderdelen uit de reeds genoemde gemeenten zal aan de oefening worden deelgenomen door de E.H.B.O.'ers van de Bloemendaalse Red dingsbrigade, de opruimings- en reddings dienst, de herstelploegen van het gemeen telijk gas- en waterleidingbedrijf en leden van de reserve-gemeente-politie. Deze laat- sten zullen het publiek op veilige afstand moeten houden. Men verwacht, dat toe schouwers de oefening, die bij donker weer wordt gehouden, het beste kunnen volgen van een niet-afgezet gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan af. De veronderstelde branden zullen ge deeltelijk „nat" en gedeeltelijk „droog" worden gehouden. De „natte" branden zullen geheel worden geblust, de gefingeer de branden zullen zijn geblust al naar ge lang de beslissing van de bevelvoerder. Na afloop van de oefening worden de genodigden en deelnemex-s voor een nabe trachting verwacht in hötel Roozendaal te Overveen, echter met uitzondering van vertegenwoordigers van de pers. HAARLEM, 7 Maart 1953 ONDERTROUWD: 7 Mrt, H. Limburg en M. L. Tuckermann; W. Limburg en C. Th. Tuckermann. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt, G. E. Romijnvan der Steijle; W. J. KloosLu king; F. F. Vink—van Brussel. BEVALLEN van een dochter: 6 Mrt, M. W. Bijlhouwer—Götte; 7 Mrt, C. C. Oostdijk— Swijgers; G. M. E. Wijbrandi—Plantinga. OVERLEDEN: 5 Mrt, P. van der Meulen, 57 j„ Jelgersmastraat; 6 Mrt, J. Immers van der Zwaan. 68 j., Pijnboomstraat; W. HeemelWarmerdam, 68 j„ Kamperlaan; NV. J. van der Vlugt, 77 j., Gasthuissingel. boden. Het bleek dat het bedrag uit niet minder dan vijftienhonderd gulden be stond, bestemd voor het onlangs door Haar lem geadopteerde plaatsje Oude Tonge in het rampgebied. De wethouder verklaarde stomverbaasd over dit fraaie resultaat te zijn. Hij trok nog even een vergelijking tussen het zwaar geteisterde Oude Tonge en het gespaarde Haarlem, dat zich op maakt om straks als lichtstad feest te vieren en verzekerde de organisatoren, dat hun nobele gebaar door beide gemeente besturen bijzonder wordt gewaardeerd. Morgen zal op vrijwel alle scholen voor Lager Onderwijs in Haarlem het schrifte lijk gedeelte van het examen van het Verbond voor Veilig Verkeer worden afgenomen. Dit examen is de afsluiting van het verkeersonderwijs, dat thans in vrijwel alle plaatsen in Ne derland aan de jeugd van de lagere scholen wordt gegeven. In 1949 namen nog slechts 30.000 kinderen in het gehele land er aan deel. Door de intensief gevoerde propa ganda van het verbond gedurende de laat ste jaren, is dit aantal thans tot 120.000 gestegen. CONCERT UITGESTELD Wegens onvoorziene omstandigheden kan het concert, dat Haarlems Trio op 12 Maart in het Frans Halsmuseum zou geven, geen doorgang vinden. Het is uitgesteld tot een nader bekend te maken datum. Leden van het tamboerscorps van de Postfanfare liepen Zaterdagmiddag mee in de begrafenisstoet van de heer L. Radsma, in leven employé II administratief op het postkantoor te Haarlem, die dezer dagen aan de gevolgen van een verkeersongeval om 'net leven is gekomen. De stoet trok naar de Noorderbegraafplaats aan de Ver- gierdeweg, waar velen bijeen waren geko men om de heer Radsma de laatste eer te bewijzen. In de aula herdacht de heer J. W. van Schaik, directeur van het postkantoor, na mens het personeel de overledene. Hij zeide, dat een ieder onder de indruk was bij het bekend worden van het overlijden. Iets anders had men niet verwacht want de heer Radsma was bij het gehele personeel bekend en gezien, omdat hij een sociaal voelend en hard werkend mens was. Steeds getroostte hij zich moeite om het verenigingsleven te bevorderen. De heer F. Smit, sprekende als ere-voor- zitter van de Postfanfare namens directeur, bestuur en ieden, zeide, dat allen zich reali seren, dat het heengaan van de heer Rads ma, secretaris van de fanfare, een groot verlies betekent. Hij heeft onschatbare diensten aan het corps bewezen. Daarvoor bracht de heer Smit de overledene dank. Nadat de heer Wilkes, namens de afde ling loonadministratie van het Postkan toor een afscheidswoord had gesproken, las ds. A. J. van Rhijn. Hervormd predikant te Haarlem, een gedeelte uit Johannes 3, van vers 13 af en sprak naar aanleiding van het voorgelezene woorden van troost tot de nabestaanden. Hierna werd de baar grafwaarts gedra gen. Behalve voor het Deense elftal was de Zaterdag te Rotterdam gespeelde voetbal- ivedstrijd Nederland-Denemarken ook voor het Nationale Rampenfonds een succes. De voorzitters van de Nederlandse en van de Deense Voetbalbond konden namelijk aan Z.K.H. Prins Bernhard een chèque van 200.000 gulden overhandigen. Van links naar rechts ir. H. Hopster, waarnemend voorzitter van de K.N.V.B., prins Bernhard en de heer Ebbe Swarts, voorzitter van de Deense voetbalbond. Evenals verleden week Woensdag is van morgen opnieuw een ploeg arbeiders naar Oude Tonge vertrokken. Vandaag werden ruim honderd, voor het merendeel geschoolde werklieden uit de grote bedrijven uitgezonden. Door de wel willende medewerking van de directies van deze bedrijven is het mogelijk dat de mannen in staat gesteld worden in Oude Tonge hulp te verlenen. Een commissie, die uit de leiding van de Haarlemse bedrijven is gevormd, zorgt voor een geregelde af lossing van vijftig man per week, zodat het aantal arbeiders in Oude Tonge steeds op honderd wordt gehouden. Dank zij de hulp van de commandant van de A.A.T.- troepen in Haarlem wordt het vervoer naar het rampgebied voortreffelijk verzorgd. Uiteraard komen voor het werk in Oude Tonge alleen mannen in aanmerking, die bekend zijn met grond- en graafwerk en daarbij, en dit is bijzonder belangrijk, over een uitstekende lichamelijke conditie be schikken. Speciaal personeel van bouwbe drijven en aannemingsmaatschappijen kun nen in het getroffen plaatsje uitstekende hulp verlenen maar ook de bedrijven, die niet over dergelijk personeel beschikken zullen natuurlijk in staat gesteld worden in de kosten der hulpverlening bij te dragen. Op 23 Maart zal de eerste vrouwelijke hulpcolonne, die is samengesteld uit dertig Haarlemse vrouwen, naar Oude Tonge ver trekken. Het ligt in de bedoeling, dat deze ploeg om de tien dagen wordt afgelost. Zowel de mannen als de vrouwen wacht een zware taak, maar hun hulp is de enige vorm van hulpverlening, die de Haarlemse burgerij op dit ogenblik aan het zwaar geteisterde Oude Tonge kan bieden. Comité Op verzoek van de burgemeester in Haar lem is het Haarlems adoptie comité Oude Tonge gevormd, dat als volgt is samenge steld: P. H. Borghouts, voorzitter, mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs, secretaresse, jhr. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3'/» Nederl/47 94l3/i# 95 A.K.U 162% 161% Unilever 185k; 185 Philips Gloeil 160 160 Kon Petroleum 309% 310 A'dam Rubber 88 88% Holl. Amer Lijn 142 142 N. Scheepv. Unie 128% 129 H.V.A 101% 101% Deli Mij 80 81% Amsterd. Bank 164% e.d. 164% Ned Handel Mij 159 159 Rotterd. Bank 162% 162% Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 43% 43% Bethlehem Steel 53 54 Republic Steel 47»/, 47% Shell Union 707/- 71% Tidewater 23"/iu 24 Vs U. S. Stoel 40% 41 J. Th. van Spengler, penningmeester, ds. C. H. Brandt, mr. J. H. Ekering, W. van Liemt, R. G. Mulder, mevrouw M. van de Wall-Duyvendak en mr. Th. A. Wesstra. Dit comité, dat de aflossingen naar Oude Tonge regelt, treft verder de nodige maat regelen cm de werkploegen enige recreatie te kunnen bieden voor de avonden en tijdens het weekend. Het comité wil regelmatig een beroep op de burgerij doen, om te zorgen, dat de mannen en vrouwen in het getroffen ge bied naast het zware werk nog enige ont spanning, die immers zo dringend nodig is, hebben. Reeds nu vraagt het comité enkele sjoelbakken en een tafelbiljart. Aanbiedingen en suggesties kunnen ge daan worden aan het secretariaat van het comité, stadhuis, telefoon 20405, en het comité verwacht van de Haarlemse bevol king alle mogelijke medewerking om de hulpverlening aan Oude Tonge zo goed mogelijk te laten verlopen. Vanmorgen om halftien was de negenen dertig-jarige agent van politie IJ. Nieu- wenhuizen op zijn motor op ronde in Haarlem-Noord. Op het Marnixplein is zijn motor vermoedelijk geslipt, waardoor hij viel. Met een zware hersenschudding is de agent naar 't Diaconessenhuis vervoerd. (Verkort weergegeven) Maatschappij. In uw editie d.d. 6 dezer is een verslag opgenomen over een zitting van de Krijgsraad te Den Haag, met betrekking tot een bij de Luchlmacht- aanschaffingsdienst gepleegde verduiste ring. Volgens dit verslag zou de Auditeur militair zich ter zitting als volgt hebben uitgelaten: „Het leger is geen asyl voor slappelingen. Die moeten de burgermaat schappij maar ingaan. Indien deze zinsnede inderdaad getrouw weergegeven is, dan heeft betrokken Audi teur-militair zich wel zeer laatdunkend over de „burgermaatschappij" uitgelaten, aangezien deze liieraanovereenkomstig dan wél het asyl voor slappelingen moet zijn. Blijkbaar is deze Auditeur-militair met de „burgermaatschappij" wel slecht op de hoogte, aangezien genoegzaam bekend is, dat ook daarin geen plaats voor slappelin gen is. Het geeft de indruk dat deze Auditeur militair vergeet, dat diezelfde „burger maatschappij" de middelen bijeenbrengt om het kostbare militaire apparaat in stand te houden, welke enorme sommen toch waarschijnlijk niet door „slappelingen" te zamen kunnen worden gebracht. J. A. Zondagmiddag gaf het Concertgebouw- Orkest andermaal een buitengewoon con cert voor niet-Amsterdammers en wel onder leiding van Franz André, de dirigent van de Belgische Nationale Omroep. André leidde de Achtste Symphonie van Eeethoven: gewoon, heel gewoon, zonder enige poging te doen om een persoonlijk cachet aan een zo bekend werk te geven, dus zonder allures aan te nemen van een „virtuoos" die eens eventjes zijn Beethoven zal laten horen. Hij dirigeerde ook de be langrijke orkestpartij van het met Cor de Groot als solist uitgevoerde Tweede Piano concert (in A groot) van Liszt. En hierin kon men de doorknede vakman herkennen die, de interpretatie van de solist eerbie digend, als middelaar tussen de concer terende elementen de draden van het bonte weefsel in handen wist te houden en alles tot een precies sluitend evenwichtig geheel te binden. Ook heel gewoon voor een chef, wiens dagelijks werk het is met een groot apparaat solisten te begeleiden. Met dege lijk vakmanschap dirigeerde Franz André ook „L'apprenti sorcier" (De Tovenaars leerling) van Dukas, doch eveneens zonder in uitersten van een persoonlijke opvatting te vervallen en met zijn directiegebaar ge woon het orkest dienende, zonder zorg voor de êpaterende geste, die het in de zaal „moet doen". Maar de Belgische dirigent kwam op ongewone, beter gezegd: op buitengewone wijze voor de dag met een werk van zijn landgenoot Raymond Chevreuille, een symphonisch gedicht getiteld „Barbe- bleue" (Blauwbaard). In de herschepping van dit technisch zeer gecompliceerde en (wat klankformatie betreft) zeer origineel getinte werk kon men Franz André leren kennen als een virtuoos in het regeren van de orkestmaterie en als een interpreet met subtiele poëtische vermogens. Deze muzi kale Blauwbaard-evocatie, die alleen de psychische spanningen van het sprookje van Perrault tot uitdrukking wil brengen, is buiten kijf een werk van sterke potentie, dat buiten het programmatische om als muziek in abstracte zin te waarderen is. Aan deze noviteit had het Concertgebouw- Orkest een zware, maar tenslotte toch dankbare taak, die onder de zakelijk- preciese, maar tevens bezielende directie van Franz André tot een brillant succes werd. De componist, in de zaal aanwezig, werd hartelijk toegejuicht. Cor de Groot toonde in zijn vertolking van het Concert in A van Liszt behalve zijn brillante virtuositeit de nodige romantisch- poëtische zin en de „grandezza" om aan dit nog betrekkelijk zelden gespeelde werk een overtuigende kracht te verlenen. JOS. DE KLERK Waarom zo goed als geen Nederlands werk? In de gemeenlezaal van de Doopsgezinde Kerk liet Zaterdagavond de zanglerares Ans Stroink een aantal van haar leerlingen een openbare voordrachtoefening houden, Waarvan de baten voor het Rampenfonds bestemd waren. Hoewel door enkele griepgevallen het programma besnoeid moest worden, bleef het toch nog rijkelijk lang. Maar men kon er zich niet bij ver velen, want er werden opmerkelijke pres taties geleverd, die van degelijke zang studie getuigden. Wel waren er enkele ge vallen waarbij men constateerde dat de stem nog niet vast stond. Van nagenoeg alle leerlingen kon men de gezonde muzi kaliteit prijzen. Een staaltje van goede coloratuur hoor den wij in aria's uit „Josua" en „Die Schöpfung". En iets zeer bijzonders- op dit gebied der virtuoze zangtechniek kre gen wij in de fameuze variaties van Rode: echte trillers en vlotte roulades. Niet min der vaardig was de voordracht van een sopraan-aria uit „De bruiloft van Figaro" van Mozart en een paar airs van Poulenc. En toen deze beide zangeressen een so praan en een mezzo tezamen het duet uit het „Gloria" van Mozarts Grote Mis in c vertolkten, kreeg men de indruk van degelijk vakwerk. Ook het duet voor sopraan en bariton uit „De Toverfluit" klonk heel aardig. De voordracht van liederen van Mahler, Wolf en Fauré was mede zeer te prijzen, evenals die van 'n paar Spaanse volksliedern en de mooie „Petites litanies de Jésus" van Daniël Ruyneman, die zeer intelligent en met temperament verklank werden. Hier bij kon Emmy van Eden, die het hele pro gramma begeleidde, zich nog eens dapper op het pianoklavier uitleven. Dit waren zo enkele bijzonder opvallende prestaties. Door alleen deze aan te halen is niet bedoeld als zouden de overige, naar leerlingenmaat gemeten, onvoldoende ge weest zijn. Een ding zit mij echter dwars, namelijk dat er op een getal van 37 zang nummers amper één op Nederlandse tekst voorkwam. Leren jpnze Nederlandse zan geressen en zangers dan niet meer in bun moedertaal zingen? Straks wordt weer beweerd dat het Nederlands geen geschikte zangtaai is! Natuurlijk, als men de phonetiek van zijn eigen taal niet met evenveel zorg bestu deert als die van al de vreemde talen, waarin wel gezongen wordt. Ik zou wen sen dat men daar eens een principiële kwestie van maakte op onze conservatoria en muziekscholen. JOS. DE KLERK. Reeds geruimen tijd constateerde men bij een pluimveevoederfabriek te Weespers karspel, dat de voorraad buiten de boeken om verminderde, zonder dat men een ver klaring daarvoor kon vinden. De bedijfslei- der heeft thans deze zaak opgelost. Drie le den van het personeel bleken zich aan dief stal schuldig te maken. Bij elke lading wer den vijf of zes balen pluimveevoeder extra opgeladen, die clandestien werden verkocht. Toen de bedrijfsleider dezer dagen de vracht*, auto volgde, bleek, dat er goederen werden afgeladen bij een Hilversumse firma, die niet op de lijst der cliënten stond De dieven liepen in de val en legden een volledige be kentenis af. De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo kers houdt op 21 cn 22 Maart in Bentveld een weekendconferentie. Op deze conferen tie zal het vraagstuk „De mens tegenover ziekte en dood" behandeld worden. Als spre kers treden op dr. J. T Buma, dr. P. J. Ros- cam Abbing en dr. M. J. Heering. De leiding berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buys en dr. A. van Biemen. Het speet de leerlingen van het Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum, dat is gehuis vest op het landgoed „Elswout" te Over veen, dat zij begin Februari zo weinig hadden kunnen uitrichten, toen er hulp verleend moest worden aan de door de watersnood getroffen gebieden. Op initia tief van leerlingen van de tweede klasse heeft men nu Zaterdag in de schoollokalen ten bate van het Rampenfonds een bazar gehouden, waaraan een programma van muziek, zang en dans voorafging. Om daarvan het allerbeste te memore ren, noemen wij de voordracht van Ann Bom in het aardige en humoristische „Het voordeel van 17 zijn", de vertolking van de Romance in F van Beethoven, door Ina Beenhakker en Peter Kloos en het optreden van de oud-leer linge Rosita Bootz, die liet horen dat zij na een jaar op het Conservatorium al een behoorlijke vordering met haar zang stem had gemaakt. De bijeenkomst werd 's middags ge opend door de rector, dr. W. J. Jong, en 's avonds door de con-rector, ir. K. J. Hondius. De uitvoering trok tot twee keer een volle zaal van tweehonderd belang stellenden. Daarna trok men naar de eerste verdie ping, waar de leerlingen als volleerde kermislui hun bezoekers geld trachtten los te kloppen in de schiet-, werp- en smijt- tenten en al die bij een bazar nu eenmaal meer behorende pleizierige zaken. Verder kon men er textiel, boeken en door de leerlingen op het handenarbeiduur ver vaardigde werkstukken kopen tegen een zeer lage prijs. En dit alles, tezamen met de consumptie-tent, waar leerlingen als ware huisvrouwen de wafels uit de pan lieten vliegen, heeft bijna tweeënhalfdui- zend gulden opgebracht, welk bedrag aan de actie „Beurzen open dijken dicht" zal worden toegezonden. Hoofdopzichter H. J Velde jubileerde Het verzoek van de heer H. J. Velde, hoofdopzichter van de begraafplaats „Wes terveld", om de feestelijkheden rond zijn zilveren jubileum zo sober mogelijk te doen zijn, is geëerbiedigd. Maar niettegenstaande dat hebben Zaterdagmiddag in de aula van de begraafplaats enige honderden vrienden en relaties uit alle delen van het land van hun sympathie voor deze rustige, vriende lijke en blijmoedige mens blijk gegeven. In hartelijke bewoordingen'heeft de heer F. der Kinderen, voorzitter van het bestuur van de N.V. Begraafplaats „Westerveld" de jubilaris gecomplimenteerd en er zijn lof over uitgesproken dat in deze kwart eeuw de verstandhouding met de cliëntèle zozeer was vooruitgegaan en dat de heer •Velde steeds in de omgang met het publiek de houding weet te vinden, die in dit be drijf nodig is. Als stoffelijk blijk bood de heer Der Kinderen een stalen schemerlamp en een geschenk onder couvert aan. Uit naam van het administratief perso neel en als directe medewerker voerde de heer J. vand ér Linderi het wóórd"'èn de heer J. vari der Linde het woord en de „oude garde", bood, na een gevoelige speech, namens het personeel een radio tafel aan. Uiteraard werd ook mevrouw N. Velde Van den Broek, die steeds een grote steun is, in de huldebetuigingen betrokken. De directeur van het Crematorium, de heer M. de Bruin, noemde de jubilaris een serieus werker, wiens hulpvaardigheid een prettige samenwerking mogelijk maakte. Spreker uitte de wens, dat gedurende de komende jaren dé goede verstandhouding mocht worden bestendigd. Een vulpenset werd als geschenk door de heer De Bruin aangeboden. Tenslotte heeft de heer J. J. Muusse als voorzitter van de personeelsvereniging van het crematorium de jubilaris hulde ge bracht en zijn boekenschat verrijkt met een werk over vaste planten. Daarna is het twee uren lang een komen en gaan geweest van zakenrelaties, vrien den uit kringen van land- en tuinbouw, directeuren van de diensten van Plantsoe nen uit Velsen en Haarlem, vertegenwoor digers van het Rode Kruis en vele anderen. En het was in zijn dankwoord, dat de heer Velde nog even de jaren in herinne ring bracht, toen op „Westerveld" nog maar 400 begrafenissen per jaar werden verricht, toen de aanleg van de tuin en de beplan ting van de graven nog problemen schiepen. Dank zij de voortdurende studie van de jubilaris op het gebied van tuinaanleg en plantengroei is hierin een belangrijke ver betering gekomen. Ten einde de reeds bestaande interesse voor het vliegwezen zo mogelijk nog te verhogen, in het bijzonder waar dit de verrichtingen van de Heemsteedse Lucht- verkennersgroep „Anthony Fokker" be treft, heeft de leiding hiervan voor Woens dag 18 Maart een filmavond georganiseerd, welke in hotel „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein gegeven wordt. Het programma vermeldt o.m. de vertoning van de film „De Vliegende Hol lander", terwijl er verder nog een uiteen zetting van het lucht-verkennerswerk ge geven wordt. In de pauze bestaat dan de gelegenheid een kleine expositie van vlieg tuigmodellen te bezichtigen, die door de padvinders zelf vervaardigd zijn. Jan van Goyenstraat: De feestvereniging „Jan van Goyen straat", die zoals bekend verscheidene ac ties voor de wederopbouw van het in de oorlog zo zwaar geteisterde plaatsje Put ten heeft gevoerd, gaat deze activiteit thans aanwenden ten bate van Puttershoek, de gemeente in het rampgebied, welke onlangs door Heemstede is geadopteerd. Om te be ginnen zal er dan Zaterdag 21 Maart weer een ballon wedstrijd in de Jan van Goyen straat gehouden worden, waarvan de ge hele opbrengt aan het comité voor Putters hoek wordt afgedragen. Ook ditmaal ver leent het fanfare-corps „Excelsior" belan geloos haar muzikale medewerking, zodat direct na het spelen van het Wilhelmus, dus ongeveer half zes. aile deelnemende ballonnen te gelijk het luchtruim zullen kiezen. Bij de laatste ten bate van Putten gehouden wedstrijd hebben sommige exem- BINNENLAND Meer dan 21.000 Katholieke mannen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de Stille Omgang gemaakt, de eerste van de drie dit jaar te houden nachtelijke manifes taties van hulde aan het Heilige Sacrament van Mirakel. Met 20 extra treinen en vele tientallen autobussen waren pelgrims in 70 gezelschappen uit alle delen van ons land daartoe naar de hoofdstad gekomen. De 22-jarige J. Wientjes uit Nijmegen is tussen Eindhoven en Den Bosch door een openslaande coupé-deur uit een trein ge vallen. Hij was op slag dood. Met ingang van 1 April is tot burge meester der gemeente Berg (Gelderland) benoemd de heer H. A. B. de Leeuw, thans burgemeester van Didam. Voorts is ingaande 1 April tot burgemeester der gemeente Kesteren (Gelderland) benoemd de heer R. Tjalma, vroeger burgemeester van Maar tensdijk. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft besloten de Lo- rentz-médaille uit te reiken aan prof. Fritz London, hoogleraar aan de Duke University te Durham in North Carolina (V. S.). De uit reiking zal geschieden in een bijzondere zitting der afdeling natuurkunde op 27 Juni tijdens de herdenking van de 100ste geboorte dag van Lorentz, die in dezelfde week te Leiden zal worden gehouden. Terwijl de bewoners van een villa aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum, rus tig sliepen hebben inbrekers van een nabij gelegen bouwwerk een ladder weggenomen. Daarmee zijn zij via een openstaand raam op de tweede verdieping 't huis binnen geklom men. Zij doorzochten een aantal kamers en verdwenen met sieraden én geld, voor een totale waarde van f 1200. De Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van 15 Maart bij de aangifte van verloren voorwerpen een opsporingsloon van f 0,50 vragen. Voorts zullen indien de op sporingspogingen succes hebben de kosten -van terugzending van het voorwerp aan de eigenaar in rekening worden gebracht. Ook deze zullen over het algemeen f 0,50 bedra gen. Het is dus gewenst, dat de reizigers in de toekomst geen opsporing meer verzoeken van voorwerpen, waarvan de waarde voor hen minder bedraaet dan een gulden. Op 17 Mei zullen de stations Markelo en Nieuwersluis-Loencn voor het reizigers verkeer worden gesloten. Voor het goederen vervoer blijven beide stations geopend. Voorts zal op die datum de reizigerstreindienst op het baanvak WeertBudelHamont voor lopig worden gestaakt. Het station Budel zal voor het reizigersverkeer worden gesloten. In een vergadering van het hoofd bestuur van de VARA is de heer G. Boek hoven Jr.. burgemeester van Nieuwe-Pekela, gekozen tot tweede voorzitter. De heer Boekhoven is sedert 1947 lid van het hoofd bestuur van de VARA. De Bredase K.V.P.-afdeling heeft een politiek advies uitgebracht voor de komende raadsverkiezingen. Daaruit blijkt, dat voor een tiental thans in de raad zitting hebbende K.V.P.-leden niet meer. verkiesbare plaatsen zijn geadviseerd. De K.V.P.-fractie in de Bredase raadt telt 26 leden. Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde heeft de Van der Biltprijs-1952 toegekend aan prof. mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam. De Van der Biltprijs is bedoeld als bekroning van wetenschappelijke onderzoekingen- door weerkundige of sterrenkundige amateurs verricht. Prof. Van den Bergh, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, heeft vele populair-wetenschappelijke sterrenkundige geschriften het licht doen zien, - c De Apeldoornse gemèentepolitie heeft de 18-jarige K. H. R. M. aangehouden, die als bestuurder van een vrachtauto Donder dagmiddag te Wolvega een motorrijder had aangereden, met het gevolg, dat deze vrijwel op slag dood was. M. die na de aanrijding was doorgereden, verklaarde dat hij iets van een botsing had gemerkt, maar van mening was geweest dat de aanrijding niets te be tekenen had. Prins Bernhard heeft Zaterdag de nationale sportvliegersreünie van de~ Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart bijgewoond. Hem werd een chèque van f 500 voor het Rampenfonds aan geboden. HAARLEM EN OMGEVING Woensdagmiddag 1 April zal in het ge bouw van de H.K.B. in Haarlem een twee daags congres beginnen voor leerkrachten en bestuursleden van de Bond voor Neu traal Bijzonder Onderwijs in Nederland. Aan de Rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer M. B. Rost van Ton ningen uit Aerdenhout, voor het semi-arts- examen de heer W. H. de Savornin Lobman uit Santpoort, en voor het arts examen de heer J. M. C. Tombrock. uit Heemstede! In de staatsmijn Emma te Treebeek is de 18-jarige J. J. M. Schellings uit Gulpen tussen een ontspoorde treinwagon en de zijwand van een galerij bekneld geraakt. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis te Heerlen overleden. plaren zelfs Denemarken bereikt, waarbij de buitenlandse vinders een originele Hol landse surprise werd toegezonden. Er zijn ook ditmaal weer enige prijzen beschik baar gesteld, zodat de eigenaar van de bal lon die de grootste afstand wist af te leg gen, de hoofdprijs van vijfentwintig gulden ontvangt. De woningbouwvereniging „Bos en Duin" in Bloemendaal houdt op Vrijdag 27 Maart haar jaarvergadering in het Jeugdhuis. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van enkele bestuursleden en van een lid van het college van commissarissen wegens het periodiek aftreden van de heren H. C. Klerk, S. A. Wilson en C. Ritsema. Het bestuur vestigt de aandacht van de leden op een brief van het gemeentebestuur, waarin gewezen wordt op de zeventien te Aerdenhout in aanbouw zijnde woningen voor ouden van dagen. De toewijzing van deze woningen zal binnenkort door B. en W. in behandeling genomen word'en. Huize „Wildhoef", het tehuis voor ouden van dagen te Bloemendaal, neemt dezer da gen afscheid van zijn uirectrice mej. J. H. Drijver, die zich metterwoon in Zeist ves tigt, om er van haar welverdiende rust te ge nieten. Mejuffrouw Drijver moest in Mei 1940 door de inval der Duitsers het aan haar toe vertrouwde tehuis met alle gasten ontruimen, waarna „Wilhoef" door de Duitsers, Cana dezen en tenslotte als „Stormschool" werd uitgewoond. Zij heeft in 1949 de energie op gebracht het deerlijk geschonden „Wildhoef" weer te doen restaureren, dat via 1950 door haar organisatietalent' en haar energ'iè thans wederom in het heerlijke omringende park een prettig tehuis is geworden. Vrijdag zal mejuffrouw Drijver „Wildhoef" verlaten en Donderdag 12. Maart zullen velen in de creatiezaal van „Wildhoef" tussen 3 en 4.30 uur ven de gelegenheid gebruik ma ken afscheid te nemen. j

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3