IN DE WERELDPOLITIEK Stalin gestorven, complex leeft Ter herdenking van Serge Prokofieff Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Uitbreidingsplan voor het Zandvoortse circuit ^Hoe is het ontstaand Weer twaalf jaar voor schoonzoon van slachtoffer BEHANGT UZELF? Men zal hem in één adem blijven noemen met Igor Strazvinsky en Béla Bartök Ons land gaf 25.000 voor Islamietisch Rampenfonds Prins Bernhard opent nieuwe jaarbeurshal C.P.N.-Amstcrdam herdacht Stalin MET MAN EN MACHT De doodslag aan het Spaarne Feestavond ten bate van noodgebied in Lissabon Zuid-Kennemerland maakt aantrekkelijke propaganda NA V O-officieren oefenden binnenskamers BAKKER'BEHANG DINSDAG 10 MAART 1953 A Op de dag dat Stalin werd bijgezet, be reikte ons het bericht dat te Moskou ver leden week de Russische componist Serge Prokofieff op 61-jarige leeftijd was over leden en reeds Zaterdag ter aarde werd besteld. Waarschijnlijk was de nationale rouw er oorzaak van dat de pers deze tijding niet vroeger doorgaf. Wat te meer opvallend is, daar Prokofieff terecht een zeer geziene figuur in het muzikale leven van de Sovjet-Unie was, hetgeen de ver onderstelling wettigt, dat in normale om standigheden de begrafenis van deze cul tuurdrager niet zonder officiële praal zou zijn geschied. Wel heeft hij zich in .1948 een ernstige berisping moeten laten welge vallen, vanwege de Bond van Sovjet-Rus sische Musici, die zijn kunst als te forma listisch en te burgerlijk veroordeelde, maar daar staat tegenover, dat hij in zijn vaderland geëerd werd om verscheidene composities, waarmee hij het Sovjet-régi me diende, zoals een toast op Stalins zes tigste verjaardag, een Cantate voor twee koren en harmonie-orkest, ter gelegenheid van de twintigste verjaardag der October- revoiutie, geschreven op teksten uit rede voeringen van Lenin, Stalin en Marx, als mede zijn Zevende Symphonie, die hij op droeg aan de Sovjet-jeugd. Prokofieff begon als wonderkind: op negenjarige leeftijd had hij reeds een ope ra gecomponeerd. Na bij de componisten Glière en Glazounoff in de leer te zijn ge weest, kwam hij als twaalfjarige op het conservatorium te Petersburg onder lei ding van Liadow voor harmonie en fuga, van Withol voor vormleer, van Rimsky Korsakoff en later van Tanéjeff voor in strumentatie. Tevens studeerde hij piano bij Anna Essipova. Zijn leraren waren niet best over zijn vlijt te spreken, wellicht omdat zij geen vat hadden op zijn persoon lijk talent. Want op zijn manier werkte hij toch ijverig als pianist en ook als compo nist, want het verhaal gaat dat hij in zijn conservatoriumtijd niet minder dan hon derd composities voltooide. Niettemin waren zijn compositieleraren van oordeel, dat hij wel een groot pianist, doch nooit een componist van betekenis zou worden, terwijl zijn pianolerares meende dat er wel stof in hem zat voor een groot com ponist, maar niet voor een pianist. Dil bleek van beide kanten een vergissing, want toen Prokofieff in 1914 zijn eind- proef aflegde, waarmee hij de Rubinstcin- prijs verwierf, speelde hij als volmaakte virtuoos zijn eigen pianoconcert opus 10, dat erkend werd als een compositie van bij zondere waarde. Neo-klassiek Met dit eerste van zijn vijf pianoconcer ten liet hij zich aanvankelijk vaak horen in het buitenland, waarbij de critiek deze muziek „schril-klaar" noemde en, ondanks haar atonaliteit, verwant aan Scarlatti, zulks om het motorische element, dat haar als het ware mechanisch beheerste. Kleur- geving en bloeiende melodiek schenen er als bij opzet uit geweerd te zijn. Dit is in later werk wel anders geworden, maar in dit eerste pianoconcert mag men Proko fieff zien als een voorloper van de neo klassieke richting, lang vóór Strawinsky daar aan toe was. Alvorens hij in 1918 naar het buitenland uitweek, had'hij in Rusland een sensatio nele indruk gemaakt met zijn straffe rhythmen en harde samenklanken en werd hij door velen begroet als de verwachte revolutionnaire kracht, die de romantise rende Russische school de doodsteek zou toebrengen; de drang naar vernieuwing en verandering was sterk in die dagen. Maar van het laatste concert dat hij in het voor jaar van 1918 te Petersburg gaf, getuigde de criticus Boris de Schloezer dat zijn stijl heel wat milder en zangeriger geworden was. Yaak in Nederland Via Siberië week Prokofieff uit naar Japan en van daar naar Amerika. In 1922 woonde hij korte tijd in Zuicl-Duitsland en vestigde zich vervolgens zoals tal van andere Russische emigranten in Parijs, van waaruit hij talloze concertreizen door West-Europa en Amerika ondernam. De heer F. W. Craandijk van het ministerie van Buitenlandse Zaken is benoemd tot gezant in Hongarije. DINSDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Zes personages op zoek naar een schrijver" (A.T.G.), 8 uur. Concert gebouw: Concert door George Robert (orgel) en Erna Spoorenberg (sopraan), 8 uur. City: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De on zichtbare wreker", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Kon Tiki", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Talace: „De vloot op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Troubadour", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 MAART Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul tural Ned. Vereniging van Spiritisten „Har- monia", psychometrische experimenten, 8 uur; Nederlandse Vereniging voor sexuele Hervorming, bijeenkomst, 8 uur. City: „Le vend ingemetseld", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9..15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.1.5 uur. Frans Hals: „De onzichtbare wreker", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Kon-Tiki", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Talace: „De vloot op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Trouba dour". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In. de Franse hoofdstad werd hij vrij spoe dig beroemd als uitvoerder van zijn eigen pianocomposities en niet minder als com ponist. Vooral het contact dat hij vond met de Russische Balletten van Diaghilew, waarvoor hij het groteske ballet „Chout" (de Nar) schreef, heeft zijn reputatie groot gemaakt. Ophef maakte hij in die tijd ook met zijn Skytische Suite, die voor het eerst in ons land onder Monteux bekend werd. Ook Alexander Schmuller, destijds hoofdleraar voor viool aan het Amster dams conservatorium, was een ijverig pro pagandist in Nederland voor het oeuvre van Prokofieff. Ik herinner mij nog levendig Schmul- lers uitvoering bij de H.O.V. van het eer ste Vioolconcert van zijn landgenoot. On der meer deed ook de „Klassieke Sympho nie" van de meester zijn „joyeuse entree" in onze grote concertzalen. Ook de radio heeft ons geholpen op de hoogte te blijven van de evolutie die Prokofieff als compo nist doormaakte. Zo leerden wij de fris gekleurde en geestige Suite kennen, ont leend aan zijn opera (later als ballet be werkt) „De liefde der drie sinaasappelen" en (nadat hij zich in 1934 weer in Rusland had gevestigd) zijn kostelijk muzikaal sprookje „Peter en de Wolf", waarin hij zich een onnavolgbaar uitbeelder van ty pen en situaties toonde. Van Rusland uit bleef hij zijn concert- tournées ondernemen, zowel in de Nieuwe als in de Oude Wereld. Meermalen heeft men hem in het Concertgebouw te Am sterdam als solist in een van zijn Concer ten kunnen horen. Symphonie, concert, ballet en opera beslaan in Prokofieff's oeuvre een grote plaats, maar ook op het gebied der kamermuziek, waaronder be grepen het lied, heeft hij heel wat gele verd. Alles wijst er op, dat men hem in de toekomst met Strawinsky en Bartök als een der grote Oost-Europese muzikale fi guren van deze tijd in één adem zal noe men. JOS. DE KLERK Het Islamietisch Rampenfonds in Neder land, onder erevoorzitterschap van de heren Susanto Tirtoprodjo, de Hoge Com missaris van de Indonesische republiek, en A. Massoudansari, de gezant van Iran in Nederland, heeft tot heden ruim 25.000 aan giften voor de getroffen gebieden in Indonesië en Iran binnengekregen. Namens de slachtoffers in beide landen heeft het fonds zijn dank gebracht aan het Nederlandse volk, dat zijn hulpvaardigheid voor andere volken getoond heeft, in weer wil van de ramp, die het zelf heeft ge troffen. De gelegenheid tot het storten van bij dragen op de giro-rekening no. 256410 ten name van „Perkumpulan Islam" (met ver melding „Islamietisch Rampenfonds") staat nog open tot 1 April. Dan zullen de medi camenten, die voor de binnengekomen gel den gekocht zullen worden, naar de ge troffen streken verzonden worden. Eerste tomaten 75 cent per stuk De tuinder P'. van der Knaap heeft Maandag aan de veiling te Kwintheul de eerste tomaten aangevoerd, welke 75 cent per stuk besomden. Er waren tien stuks. Het vorig jaar kwam deze tuinder hier mede op 14 Maart en in 1951 op 6 April aan de veiling. De directeur van het Zandvoortse circuit de heer J. B. Th. Hugenholtz heeft een uitbreidingsplan van het circuit gemaakt met de bedoeling, indien zulks gewenst of zelfs voorgeschreven zal worden, de leng te van het circuit te vergroten tot 6 km. In de internationale automobiel federatie (FIA) zijn stemmen opgegaan om bepaalde minimum-eisen te stellen aan de circuits, waarop de races, die meetellen voor het wereldkampioenschap, moeten voldoen. Een van deze voorwaarden zou zijn, dat het circuit een bepaalde lengte heeft. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men over 2 of 3 jaren met bepaalde eisen zal komen. Daarom is een uitbreidingsplan gemaakt, waardoor de lengte van het rechte gedeelte vergroot zou worden en de snel heden op het circuit hoger zouden kunnen worden. Op 17 Maart, bij de opening van de zes tigste jaarbeurs, zal de nieuwe Jaarbeurs hal aan de Croeselaan te Utrecht, die de naam „Bernhardhal" zal dragen, door Prins Bernhard in gebruik worden gesteld. De hal heeft een inhoud van 150.000 kubieke meter. Zij wordt beschikbaar ge steld voornamelijk voor de snel in omvang toenemende Nederlandse metaalindustrie. De hal heeft een lengte van 170 meter en een breedte van 100 meter. Met een bijeenkomst in de geheel ge vulde Apollohal heeft het district Amster dam van de Communistische Partij Neder land Maandagavond Stalin herdacht. Men beluisterde het opgenomen deel van een radio-uitzending over de bijzetting van Stalin's stoffelijk overschot. Nadat een minuut stilte in acht was genomen, hield de voorzitter van de CPN, de heer G. Wa genaar, een herdenkingsrede, waarin hij onder meer zei: „Vandaag nemen wij af scheid van de aanvoerder van de arbeiders, de leider van alle vredelievenden in de gehele wereld, de man, die de aarde van aangezicht heeft doen veranderen. Hij was de grondlegger van het Rode Leger, die het fascisme ten val bracht. De arbeidersbe weging in ons land is sterk verbonden met Stalin". Hij noemde als voorbeeld „De roem ruchte Februari-staking van 1941, toen rood Amsterdam overeind rees, de zwarte horde in het gezicht sloeg en het Duitse fascisme tartte. Dit was het sein tot het verzet van het volk van Nederland en daarbuiten. Eén naam was in de harten der arbeiders, die alles en allen bezielend aan spoorde: Stalin. Door onverbrekelijke ban den van vriendschap en solidariteit .voelen wij ons verbonden met Malenkov. Wij hernieuwen onze beloften, dat het Neder landse volk nooit oorlog zal voeren tegen het volk van de Sovjet-Unie en dat wij met verdubbelde kracht zullen werken voor de belangen van ons land, voor zijn onafhankelijkheid en tegen Amerikaanse overheersing. Het is zaak voor elke com munist om alles te doen om de eenheid der partij te bewaren en groter te maken. Sta lin moet verder blijven leven in onze daden. Eeuwig zal hij bekend blijven als de her schepper der natie, als de bouwer van de nieuwe wereld, en vooral van de nieuwe mens," aldus de heer Wagenaar. Medege deeld werd dat de secretaris der CPN. Paul de Groot, mede de erewacht had betrokken bij de baar van Stalin. Met man en macht betekent: met alle beschikbare mensen en hulpmiddelen. Zo kan men zeggen: de brand werd met man en macht bestreden. Maar het woord macht duidt oorspronkelijk ook op personen en niet op zaken. Het is namelijk een verbastering van maagd, in de zin van dienstmaagd. Men bedoel de er dus mee: met knechts en meiden. Maar ook deze vorm is weer ontstaan uit een andere, namelijk: met man en maag of, zoals men in het Middelneder lands schreef: met man ende maech, dat wil zeggen: met leenmannen en bloedverwanten. Maag voor: familie lid vindt men nog terug in een woord als vermaagschapt voor: verwant. De verandering van de uitdrukking gaat nog voort. Men hoort af en toe zeggen: met mannemacht en het is te I verwachten dat dit op den duur de ^gangbare zegswijze zal worden. wl& Koning Boudewijn van België heeft weer een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in de provincie Antwerpen. Hier is de koning in het stadje Bornem. Van het vliegveld Valkenburg zal dezer dagen een militair toestel naar Lissabon vertrekken, met aan boord een hoeveelheid uitgelezen producten van eigen bodem: tulpen, narcissen, Goudse kazen, provin ciale costuums, Delfts blauw, boeken, Haagse hopjes, gedistilleerd en niet te ver geten, een groepje keurturnsters. Dat zijn Nederlandse bijdragen tot de galasoirée die Donderdagavond 12 Maart in de Portugese hoofdstad wordt gegeven ten bate van de slachtoffers van de overstromingen in Ne derland. Het initiatief hiertoe is genomen door een comité waarvan de echtgenote van de Por tugese president, mevr. Berta de Craveiro Lopes, ere-presidente is. Men wilde de soirée groots opzetten en verzocht aan Den Haag medewerking. Ze vroegen, voor het sportieve gedeelte, het optreden van Nederlandse turnsters, voorts authentieke costuums uit de verschillende provincies, waarin Portugese meisjes bij opbod typisch Nederlandse producten zou den verkopen, en veel Nederlandse vlaggen voor de versiering van de grote zaal van het Coliseum, de plaats van het feest. Alle gevraagde medewerking wordt gegeven. Als vrucht van de samenwerking tussen de VVV's in Zuid-Kennemerland is een aantrekkelijk vouwblad verschenen, dat de „lusthof van Holland" bij de bezoeker van de komende zomer inleidt en daarbij het hele gebied tussen IJmuiden en Noord- wijk aan een korte beschouwing onder werpt. Foto's uit het Heemsteedse Groe- nendaal, van de Haarlemse Vleeshal en de IJmuidense sluizen verluchten dit in vier talen gedrukte foldertje. Een begeleidende kaart in kleuren van het gebied zal de vreemdeling wegwijs maken en aan de achterzijde daarvan vra gen een paar korte beschrijvingen de aan dacht voor de bezienswaardigheden in deze streek. De gewestelijke bond voor Vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemer land heeft hiermee een prijzenswaardig initiatief laten zien, dat in deze vorm on getwijfeld het bezoek aan bloemenvelden, Flora, Zanrivoort en het vele schoons dat er te vinden is zal stimuleren. De politie heeft een inval gedaan in een woning in de Leonardostraat in Amsterdam Zuid. waar roulette werd gespeeld. Vijftien personen werden aa'ngehouden; alleen de bankhouder en de bewoonster zijn in hech tenis genomen. Een roulette en f400 zijn in beslag genomen. Er is in de commentaren op Stalins dood, zoals die vlak voor en onmid dellijk na het overlijden van de Sovjet-Russische dictator in de landen- buiten de Russische invloedssfeer ten beste werden gegeven, een merk waardige verscheidenheid te constateren. Zij variëren tussen torenhoog optimisme en zwart pessimisme, tussen de overtuiging dat het Russische gevaar voor de rest van de wereld een grote verzwakking heeft ondergaan en de mening dat met Stalin de hoop op een betrekkelijk vreedzaam naast elkander leven van communistische en anti-communistische landen ver vlogen is. Deze enorme verscheidenheid van opinies en voorspellingen tekent de onzekerheid, waarin men buiten de Sovjet-Unie verkeert ten aanzien van de richting, waarin de Russische politiek zich zal bewegen en van de invloed, die Stalins dood feitelijk zal hebben op de internatio nale verhoudingen. Er is geen houvast in deze aangelegenheid te vinden, die voldoende kan worden geargumenteerd. Het blijft bij vage veronder stellingen, hypothesen en wensen die vaders der gedachten zijn Om een voorbeeld te noemen, dat de uit eenlopende aard der gevolgtrekkingen de monstreert: In bepaalde Franse politieke kringen was men van mening, dat Stalins dood een verdere totstandbrenging van een Europese verdedigingsgemeenschap over bodig zou maken, omdat de Sovjet-Unie in de perikelen der opvolging en van het be houd der eenheid geen gelegenheid zou hebben om een penetrante buitenlandse politiek te voeren. In Amerikaanse krin gen hoorde men de vaste overtuiging uit spreken, dat de dood van Stalin en de daar op volgende innerlijke machtsstrijd in het Kremlin de mogelijkheid van een wan hoopsdaad naar buiten groter zou maken, waaruit men concludeerde dat het Rus sische gevaar groter was dan nooit. In Duitse kringen, vooral die der regerings coalitie, was men van opinie dat het nu de juiste tijd was om de Europese eenheid op politiek, militair en economisch gebied te verwezenlijken, aangezien zich in ieder geval een periode van onzekerheid voor het enorme Sovjet-Russische gebied aan diende, waarin Europa zou moeten vissen als in troebel water. De grote mate van isolatie en geheim zinnigheid, waarin Rusland zich onmid dellijk na de oorlog weer heeft opgeslo ten, zal wel niet vreemd zijn aan de moei lijke analyse van wat gebeuren kan en wat gebeuren zal. Men weet weinig van de ver houdingen in het Kremlin, al komt er nu en dan wel eens een symptoom aan de op- pervlakte door benoemingen of degrada ties. Maai' wat men wel weet, omdat men het sinds .1917 heeft kunnen constateren, is, dat de Unie van Sovjet-republieken on der het bewind van Stalin een soort inner lijke hechtheid heeft weten te vinden, die haar in staat stelde grote schokken te on dergaan zonder dat. haar structuur barstte. Wanneer men vluchtig de ontwikkeling van Sovjet-Rusland nagaat, dan blijkt dat het sinds zijn grondvesting in 1917 voort durend van binnen en van buiten uit be laagd is door degenen, die het wilden on dermijnen en uiteenrukken. De Duitse aanval aan het einde van de eerste we reldoorlog deed de communistische staat wankelen. De opstand der Oekraine, de burgeroorlogen die de Wit-Russen ontke tenden (daarbij door het buitenland ge steund), bestuursmoeilijkheden en telkens weer als blijkbaar noodzakelijk kwaad te rugkerende zuiveringen en executies, de diplomatieke oorlog tegen het buitenland dat het regiem niet erkennen wilde, en eindelijk de aanval van Hitler, die er bijna in slaagde Moskou te veroveren, nadat hij grote delen van het Sovjet-Russisch grondgebied van het Kremlin had losge scheurd, dit alles heeft de binnenlandse opbouw door middel van de vijfjaren plannen en de nationalisaties doorkruist en bemoeilijkt, en toch eindigde deze pe riode met een Sovjet-Russische verovering van een der eerste plaatsen in de rij der grote mogendheden. Men kan met af schuw denken aan de methodes, waarmee dit werd bereikt, en betogen dat geweld en terreur de bouwstenen van het 1945se Rusland zijn geweest, doch dat neemt niet weg dat het geheel inderdaad eèn gehéél bleef en dat de structuur zich zelf intact kon houden, zonder dat daartoe militair ingrijpen van Moskou uit noodzakelijk was. Wanneer deze hechtheid uitsluitend te wijten was aan de krachtige figuur Stalin, dan kunnen de Russische leiders van het ogenblik inderdaad met grote droefheid de opgebaarde dode betreuren, omdat hij de kracht tot instandhouding van de heilstaat met zich mee neemt in het graf. Wanneer hec echter ook een innerlijke verbonden heid der Sovjet-republieken is geweest, die het. geheel bij elkaar heeft gehouden, dan hebben zij een gerede kans dat er door de dood van Stalin althans niet een essentiële factor van die hechtheid weg valt. Het ligt voor de hand, dat de hou ding van het buitenland tegenover de op groeiende jonge Sovjet-staat, die thans de Unie van Sovjet-republieken heet, van grote invloed moet zijn geweest op de af werende kracht der Russen. De voortdu rende bedreiging dat het experiment van buitenaf zou worden verstoord, heeft de Russen ongetwijfeld een saamhorigheid ge geven, die een extra kracht betekende naar buiten. Het nationalisme, dat op die manier is gekweekt en dat door Stalin werd gesymboliseerd, heeft vooral in de oorlog tegen Hitier een enorme rol ge speeld in de overwinning. Dit alles heeft Stalin wellicht geholpen bij de vervolmaking van zijn levenswerk, zoals dat in de geschiedenis vaak genoeg gebeurd is. Actie wekt reactie, bedreiging wekt waakzaamheid, aanval roept verde digingskracht wakker, miskenning en min achting veroorzaken een complex om zich te doen gelden. De Sovjet-Unie is groot geworden tegen de buitenlandse actie in, onder bedreigingen van buitenaf, ondanks aanvallen roet grote legermachten, onder miskenning en minachting door buiten landse politici. Een averechtse uitwerking dus van buitenlandse pogingen om de con solidatie van Oost-Europa onder commu nistisch bewind tegen te gaan. Die buiten landse pogingen waren niet eensgezind en niet gecoördineerd. Zij werden bovendien doorkruist door andere strevingen ten aan zien van continentaal Europa. Een voor beeld: Hitier wilde de Sovjet-Unie liqui deren, doch werd daarbij gehinderd door Engeland en Frankrijk en later ook door Amerika, die een wegvallen van het Oost- Europese communisme r.iet wensten te be talen met een terreurregiem van Duits land. Thans staan de Sovjet-Russische lei ders tegenover hun bondgenoten van wel eer, met het vacuum Duitsland tussen hen in. De politiek der Westelijke mogendhe den ten opzichte van Rusland en het daar aan verbonden China is van Russisch standpunt uit vatbaar voor een aggressieve uitleg. De bewapening van Duitsland roept voor hen herinneringen wakker aan 1940. Het complex van zich te verdedigen en zich te doen gelden maakt zich opnieuw meester van de Russen. De „carrière" van de communistische heilstaat, gekenmerkt door aanvallen en denigratie, is met zwar te letters opgetekend in hun politieke plan. Stalin is dood, maar het complex leeft.. Wat kan het Westen nu verwachten? Er is wellicht enige aarzeling in de satel lietstaten, waarvan echter alleen Hongarije en Albanië bevolkingen hebben die zich aan een opstandig avontuur zouden dur- Historische ontwikkeling von de SOWJET-UNIE ven wagen. Voor de rest smeedt de koude oorlog, dwars door de lijkstoet van Stalin heen, een verbondenheid in de Russische gelederen die de overleden premier reeds wist uit te buiten en die zijn opvolger on getwijfeld zal weten te gebruiken. Een speculeren op verwarring, machtstrijd en innerlijke verzwakking zou zin hebben in een politiek tijdsbestek, dat zich zou ken merken door een volstrekte afwezigheid van directe vijandigheid tussen Oost en West. Thans kan men slechts constateren dat er een nieuwe krachtproef wordt ge- eist van het bouwsel, dat Lenin grond vestte en dat door Stalin werd verstevigd, en hopen dat het Westen daarin niet aan leiding zal vinden zich in zoete rust te gaan vermeien in het sprookje van rijpe vruchten, die het in de schoot zullen wor den geworpen terwijl het wacht. J.L; Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaken, die verband houden met de doodslag op de Harmcn.jansweg te Haarlem. De hoofdverdachte, de vierentwintig jarige slageisknecht J. S., was er van ver dacht. op 23 Juni doodslag te hebben ge pleegd op de scheepsbouwer Dikmans, ge woond hebbend op de Harmenjansweg te Haarlem. Na een woordenwisseling had S. zijn aanstaande schoonvader D. met een voorhamer een paar klappen op het hoofd gegeven. Het stoffelijk overschot van D. is in het Spaarne gegooid, waaruit het enkele dagen later is opgehaald. Ver dachte verklaarde tijdens de behandeling van de zaak uit noodweer te hebben ge handeld. De Haarlemse rechtbank had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar, waarna hij in beroep was ge gaan. De echtgenote van het slachtoffer, J. M. K. en de zoon J. E. D. waren eveneens in beroep gegaan. Beiden was verdoezelen van de sporen van het misdrijf ten laste gelegd. De procureur-generaal had veer tien dagen geleden bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, na melijk een gevangenisstraf van zes maan den, geëist. De vierde verdachte in deze zaak, een achttienjarige jongeman, die wegmaken van het lichaam en verdoezelen van de sporen van het misdrijf ten laste was ge legd en door de rechtbank tot acht maan den gevangenisstraf was veroordeeld, was niet in hoger beroep gegaan. Het Amsterdams Gerechtshof heeft van ochtend de 25-jarige slagersknecht J. S. uit Haarlem veroordeeld wegens doodslag tot twaalf ;'aar gevangenisstraf met aftrek, omdat hij op 23 Juni de 53-jarige scheeps bouwer Dikmans in diens werkplaats aan het Spaarne van het leven had beroofd door hem met een voornamer diverse sla gen op de schedel toe te dienen. In eerste instantie was de verdachte door de rechtbank tot dezelfde straf veroor deeld. In hoger beroep eiste de procureur- generaal veertien dagen geleden vijftien jaar. De vrouw van het slachtoffer, mevr. J. M. D.-K. was in eerste instantie door de rechtbank wegens het uitwissen van spo ren van het misdrijf tot de maximum daarop gestelde straf van zes maanden veroordeeld. Ook dit vonnis werd vandaag door het Hof bevestigd. De 23-jarige zoon J. E. D. kreeg vier inplaats van de hem aanvankelijk opgelegde zes maanden. PARIJS (Reuter) Ruim 250 officie ren van dertien bij het Atlantische pact aangesloten landen zijn Maandag in het ge allieerde hoofdkwartier te Parijs bijeen geweest. om de Westelijke verdediging tegen atoomwapens te bestuderen bij de grootste manoeuvres binnenskamers die ooit in Europa zijn gehouden. Ongeveer negentig zeer hoge officieren van leger, vloot en luchtmacht van de lan den van de NAVO nemen deel aan de „commandopost oefening II" onder leiding van veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervangende geallieerde opperbevel hebber. ADVERTENTIE Dan krijgt U bij ons in bruikleen een plaktafel met de bijbehorende borstels, indien U keus maakt uit onze enorme sortering, vanaf 55 cent per rol. Voor slechts 5 c' oer rol snijden wij vooi o de zclfk^^'rn af Gen. onjéstraat 135 Haarlem - Tel 11657 Uit de Opiegie HaaJemsche Courant 2 Maart 1853 van HAARLEM. Heden is op den mid dag een geweldige brand uitgebroken in de katoen fabriek van de heeren Pré- vinaire. even buiten het Zylhek dezer stad. Ofschoon liet gebouw door brand muren in verschillende afdeéUngen was afgescheiden, is één derzelve door de groote hitte bezweken, en is daardoor hechts ie helft van het gebouw, niet de kostbare werktuigen, behouden ge bleven. Geweldig was eene uitbarsting in het gebouw, waardoor eene ijzeren deur uit de sponningen naar beneden werd geworpen. De manschappen der schutterij en dor bezetting hebben tot behoud van <1 orde goede diensten gedaan en de Uitl aten hebben ijverig de hand aan 't werk geslagen om de brandspuiten gaande le houden. De oorzaak van het onheil ls niet vastgesteld kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5