Weerbericht „Herbouw in noodgebieden zal het bouwprogramma niet ontwrichten" Amerikaanse jachtvliegers volgden hun instructies Morgen vlaggen uit in Heemstede! Brits protest bij Egypte Nieuwe Duitse gezant inDenHaag Polen laten Deense trawlers gaan Het woord is aan... Thans f 79 millioen in het Rampenfonds De neergeschoten Thunderjet Minister Witte in de Eerste Kamer: Waterschade, ruim 150 millioen, kan in twee jaar worden hersteld „Y/achten of aanval duidelijk vijandig is, dan pas schieten" Dr. Hans Mühlenfeld, fractie leider van Duitse partij Voor Nationale Rampenfonds Ontstemming over recente huren-publicatie Tegen verklaring van Naguib over Soedan Russische tank-eenheid sloeg aan het muiten 67 e JAARGANG No 2 07 DONDERDAG 12 MAART 1953 2 9 7-e JAARGANG No 5 4 Bij de palingrokerij Kok te Spadrndam werd Woensdag een paling aangevoerd met een. lengte van 1.S0 meter. De paling woog 35 pond. PLAATSELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en overwegend droog. Matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 13 Maart Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur. Maan op 6.04 uur onder 16 11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Maart Hoog water: 0.57 en 13.27 uur. Laag water: 8.40 en 21.25 uur. Vrijdag 13 Maart Hoog water: 1.59 en 14.20 uur. Laag water: 9.47 en 22.21 uur. Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "B" Tf* T| 1 "1 Tl Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I 1 j| Br 1 E l Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. I I V V A I I V A 18 1 Jf IJ JLJ 1 LJ 6.10, franco per posl 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. mMM 9-*» Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pcereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (Reuter) Het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat Koningin Juliana agre- ment heeft verleend voor de benoeming van dr. Hans Mühlenfeld tot ambassadeur van West-Duitsland in Den Haag. Dr. Mühlenfeld wcrcl op 11 September 1901 in Hannover geboren. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Göttingen. Daarna trad hij op als juridisch adviseur van industriële bedrijven. In 1945 richtte hij met anderen de Duitse Partij op en werd eerst in de Landdag (parlement) van Neder-Saksen( daarna in de Wirtschaftrat (Economisch parlement) van de verenigde Brits-Amerikaanse be zettingszones en in 1949 in de Bondsdag gekozen. In 1943 maakte dr. Mühlenfeld deel uit van de Duitse delegatie naar het congres van Europese federalisten in Rome. KOPENHAGEN (Reuter). De zes Deense vissersvaartuigen, die waren op gebracht naar een Poolse haven aan de Helabaai, zijn Woensdagochtend vrijgela ten. Vier schepen zijn op weg naar Born- holm, waar zij heden werden verwacht Anonymus: Een mens heeft drie jaar nodig om te leren praten en de rest van zijn leven om zijn mond te leren houden. A. v. S. (Australië) ƒ10,Percentage verkoop Toiletine Voorjaarsbeurs Haarlem ƒ81,fam. E. ƒ17,50; Huisconcert ƒ32, Oud Haarlemmer in Engeland (£2.-/.) 20,—; T. v. D. ƒ1,95; C. M. H. 7,50; Vrou- wenreisver. Vrede en Welvaart Haarlem 107,50; Halve bruto bedrag chocolade- repenverkoop D. Bierdrager 14,20; Bridge- pot B.-M.-P.-d. W. ƒ43,05. De hierboven genoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampen fonds overgemaakt. Tot gisteravond liad het Nationale Ram penfonds in totaal 79 millioen gulden ont vangen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan de dag tevoren, toen de stand 77.5 millioen was. Een onder de ambtenaren van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de daaronder ressorterende dien sten en instellingen gevoerde actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds, heeft een totaal bedrag opgeleverd van f 47.1161,43. MAARSCHALK TITO, communistisch dictator van Joegoslavië, is aan boord van het Joegoslavische oorlogsschip „Galeb", dat eigenlijk een opleidingsschip van de marine is, onderweg naar Engeland. Hij zal er een officiëel bezoek gaan brengen. Of dat voor de Engelsen enig nut zal af werpen is nog de vraag, want al ligt hij wel sinds jaren met Moskou overhoop, hij is een Slaaf en zijn volk is Slavisch, hetgeen niet op Westerse oriëntatie duidt. De Joegoslavische onafhankelijkheid van de Sovjet-Unie betekent een voorkeur voor het leven op eigen kracht, maar'daar om nog geen voorkeur voor het Westen. Een kenner van de Joegoslavische volks aard heeft mij dan ook nog onlangs ver zekerd, dat als de Engelsen mochten ver onderstellen dat in geval van oorlog dit land ooit met het Westen tegen Rusland zou strijden, zij zich geheel zouden ver gissen, Dat zien de Amerikanen wel in, zei hij, maar minister Eden begrijpt het niet. Bovendien is en blijft Tito een communist, al is hij geen satelliet van het Kremlin. Deze laatste overweging heeft inderdaad een aantal Engelsen buiten de regerings kring er toe genoopt, hun ontstemming over het voorgenomen officiële bezoek te tonen. Zij voelen er niet voor. Maar de minister van Buitenlandse Zaken en klaar blijkelijk de gehele Engelse regering zien er een landsbelang in, Tito gastvrijheid te betonen. De protesten hebben dus geen uit werking gehad en hij vaart naar Groot- Brittannië. Dit land heeft zich met deze invitatie een boel last op de hals gehaald, zoals Reuter ons gisteren heeft doen weten. Ge zult daar een dergelijke bezoeker op visite krijgen! Eerst is hij naar Malta gestevend, waar een Brits escorte van torpedojagers gereed ligt om hem op zijn verdere zeereis te vergezellen en te beveiligen. Maar dat is pas een begin. Zoals Reuter op effen toon heeft doen weten: er bestaan gegron de redenen voor de getroffen voorzorgs maatregelen. Want de Joegoslavische re geringsleider heeft twee soorten vijanden: met Rusland verbonden communisten en uitgeweken Joegoslaven, die Tito's be wind haten en er allesbehalve rouwig over zouden zijn als hem iets overkwam. Daar om heeft zich een levendig radiotelegrafisch verkeer tussen regeringsambtenaren in Londen en het schip Galeb ontwikkeld. Daarom wordt de Britse haven, waarin het schip Galeb zal aankomen, vooralsnog ge heim gehouden evenals het officiële pro gramma voor Tito's bezoek. Daarom ook wordt er in alle Britse havens scherp op gelet, dat geen „politiek ongewensten" in Groot-Brittannië doordringen. Dit laatste brengt overigens geen verandering in de omstandigheid, dat er wel zulke onge wensten in het land zullen zijn. Hen kan men het landen dus niet meer.beletten en de hele controle op de havens is blijkbaar pas ingesteld nadat iedereen al wist, dat Tito binnenkort op bezoek zou komen. Dit is dan ook in overeenstemming met de Engelse traditie, die een waardige afkeer van overhaasting en een voorkeur voor „muddling through" heeft een term die men eigenlijk wel het best en tevens het eenvoudigst vertalen kan met „wij mod deren ons er wel door". Maar straks zal Tito in een auto door Londen moeten rijden. Het is groot en vol. Vele straten zijn nauw en de huizen hoog. Er zullen politiemannen-in-burger tussen het publiek moeten staan, die met. Argus ogen naar gespannen gelaatstrekken en handen-in-jaszakken uitzien. Ook naar open ramen in huizen, die in Maartse tem peratuur verdacht zullen schijnen. De auto van Tito zal wel een gepantserde auto zijn met kogelvrije ruiten. Bewapende po litiemannen op motoren zullen haar bege leiden en als het Zuidslavische staatshoofd ergens moet uitstappen en later weer in stappen zal een waar beveiligingscordon hem omgeven. Gij kunt u dat wel voor stellen. Ook kunt gij u, met enige verbeel dingskracht, verplaatsen in de gedachten van de Engelse minister of hoge ambtenaar, die naast hem in de auto zal zitten en zich niet zeer veilig voelen in zijn eigen hoofd stad in vredestijd. Want koude oorlogs tijd is toch ook een soort vredestijd; men mag er in het Westen aanspraak op ma ken, in de dagelijkse gang van zaken niet beschoten te worden en is daar dan ook aan gewend. Tito zelf zal zijn Londense bewaking ge woon vinden. Hij rijdt in zijn eigen land altijd hard in een pantserauto, geëscor teerd, van zijn regeringsgebouw naar zijn kastelen en terug. Hij onderscheidt zich daarin niet van andere heersers. Mij staat nog het bezoek voor de geest, dat. Musso lini indertijd aan het Volkenbondsgebouw te Genève bracht. En zijn vertrek in zo'n pantserauto, omgeven door knetterende zware motoren met tot de tanden gewa pende Italianen erop. Op het bordes stond peinzend Aristide Briand, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, en toen het dreigende arrangement wegroffelde wend de hij zich tot de hem omringende journa listen en zei: „Ik mag dan veel minder te zeggen hebben, maar ik ben toch maar liever Briand". Denk ook aan Stalin, die zo zelden meer het Kremlin verliet en daarin zo zorgvuldig bewaakt werd. Het onloochenbare feit blijft bovendien, dat men zelfs met de meest geraffineerde en uitgebreide voorzorgsmaatregelen niet voor honderd procent voor het leven van de beschermde kan instaan. En dit soort bestaan als machtig gevangene lijkt, in het algemeen wel zo weinig aantrekkelijk, dat altijd weer de vraag opkomt: waarom wordt iemand toch dictator? wat, heeft zo'n man toch aan zijn leven? En het eni ge, weliswaar weinig bevredigende ant woord is, dat onder de zo sterk variërende rare kostgangers van Onze Lieve Heer er zijn, wier machtsbegeerte zo groot is dat zij zelfs dit er voor over hebben. Van Tito heeft overigens onlangs een buitenlands blad getuigd, dat hij bijzonder lang onder water kan zwemmen en er van houdt, op zijn hoofd op de bodem te staan. Mochten eventuele samenzweerders hem in de Theems willen werpen, dan belooft dat dus weinig resultaat. Maar Scotland Yard zal dankbaar zijn als hij heelhuids vertrokken is, aan boord van zijn Galeb, met de Britse torpedo jagers er omheen. R. P. In de avonduren maakt Jan Kraakmans lichtmonument op het Houtplein te Haarlem een waarlijk grootse indruk. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witte verklaarde gisteren in de Eerste Kamer, dat er in het aantal wonin gen, dat de Regering boven liet aantal van 55.000 per jaar hoopt te bouwen, voldoende speling zit om te kunnen zorgen voor wat thans tengevolge van de stormramp nodig zal zijn. De schade aan particuliere wonin gen en boerderijen in de geteisterde gebie den bedraagt ongeveer 154 millioen gulden en als men in twee jaar tijds een en ander herstelt,.betekent dit ongeveer 75 millioen gulden méér per jaar. Als men bedenkt, dat het normale bouwprogramma jaarlijks een uitgave van 2 milliard vereist, is het duidelijk, dat er tengevolge van dit schade bedrag geen ontwrichting te duchten valt. Verdeling van het bouwprogramma over de gemeenten door de centrale overheid zelf is vrijwel onmogelijk, zo zette de minister vervolgens uiteen. De grotere ge meenten met veel economische activiteit zitten eigenlijk nog meer in moeilijkheden wat de woningnood betreft, dan de kleine gemeenten, al spreken dikwijls de gevallen van en in die tweede groep veel directer aan. Het zal nodig zijn het accent wat meer naar bouwvoorziening in de grotere ge meenten te verplaatsen. Minister Witte erkende met de heer Kraayvanger (KVP), dat de eenvou digheid in de woningbouw deprimerend werkt, maar vergeleken met vroeger valt het toch, zowel in technisch als cultureel opzicht wel mee, vond hij. Overigens ligt hier een belangrijke taak voor de gemeen tebesturen in samenwerking met de archi tecten. Natuurlijk ware het prettig als iedere Nederlander een behoorlijke ruime woning zou hebben, maar dat is niet be reikbaar. Aan de bouw van duplexwonin- gen zal de minister enerzijds geen belem meringen in de weg leggen, maar ander zijds voelt hij er óók weer niet voor deze aan te moedigen. Ook hier weer dient voor de gemeenten de keuze gelaten of zij wel dan geen duplexbouw willen. Wat het principiële strijdpunt woningwet- bouwparticuliere bouw aangaat, bleek de bewindsman er de voorkeur aan te geven zich zoveel mogelijk op de vlakte te hou den. Volstrekt onjuist is, dat, als men de De bufgremeester van Heemstede ver zoekt de inwoners van zijn gemeente Vrij dag 13 Maart de vlaggen uit te steken ter gelegenheid van de opening van de inter nationale bloemententoonstelling FLORA 1953 door Hare Majesteit Koningin Juliana. particuliere bouwer maar vrij liet, er dan meer woningen gebouwd zouden worden; onjuist is ook, dat Woningwetbouw altijd slechtere resultaten dan particuliere bouw zou opleveren. Omstreeks 1963, zo valt te hopen, zal een evenwicht tussen bouw kosten en huren bereikt worden. De stelling van de heer Woudenberg (Arbeid), dat de woningbouw een louter sociale aangelegenheid is, ging de minister te ver; immers het economische aspect, speelt mede een rol. Intussen noemde hij het een misverstand, dat hij met betrek king tot verenigingsbouw en particuliere bouw de verhouding 50%50% zou heb ben afgedwongen. Hangende overleg tussen zijn departement en dat van Financiën is er door zijn ambtenaren, doordat op het ogenblik op het bouwprogramma de ver houding aldus is, aan allerlei gemeenten ten onrechte kenbaar gemaakt, dat aan de verhouding 5050 moet worden vastge houden. De huren Tenslotte: het vraagstuk van de huur verhoging. De minister bepaalde zich tot 'e algemene opmerking, dat men naar ren dabele huren toe moet. Hij weigerde in te gaan' op de daarover in de pers verschenen berichten. Volgende week zal de regering een officiële mededeling openbaar maken over het geheel van te treffen maatregelen, die met de huurverhoging samenhangen en waarvan deze een onderdeel uitmaken. Het thans in de bladen afgedrukte was niet door de regering geïnspireerd. „Zeer ontstemd," zei de minister te zijn over de publicatie. „De mentaliteit welke degenen, die de pers hadden ingelicht, heeft bezield is beschamend voor hun integriteit en werpt een smet op de goede naam van de Nederlandse ambtenaar," zo zeide de minister verontwaardigd. Bij de replieken nam de heer Kraayvan ger (KVP) het nog eens op voor de insti tutionele beleggers, maatschappijen van onroerend goed alsook voor de zuivere par ticulieren. Hij verzocht hun niet te veel moeilijkheden in de weg te leggen, opdat zij hun geld kunnen beleggen in onroerend goed. Dit speciaal aan het adres van de heer Woudenberg, die in verband met zijn oppositie tegen alle particuliere bóuw met zijn min of meer dreigende woorden aan het adres van de minister „een nieuwe staatsrechtelijke figuur", die van het „rammelen met de fractie-portefeuille", had ingevoerd. Tegen een redelijke kans voor de parti culiere bouw had de heer Woudenberg (Arbeid) niets, maar wèl tegen het uit gangspunt inzake gelijke kansen daarvan en voor Woningwetbouw. Het sociale na deel van hoge huren, is een onafwendbaar gevolg van particuliere bouw en particu liere exploitatie, die gebeurt om der wille van de winst, en dat is, speciaal wat arbei derswoningen betreft, een misstand, heette het hierna. Voor een groot deel van het land moet de bouw van een zo groot moge lijk aantal woningen in de kortst mogelijke tijd overheersen. Een nog zo kort geleden opgetreden minister als deze bewindsman meende de spreker wel de raad te mogen geven er in het vervolg voor te zorgen dit in verband met het „misverstand" over „fifty-fifty"-particuliere en woningwet bouw dat zijn ambtenaren geen mede delingen van het departement laten Uit gaan, die de minister niet kent en niet voor zijn verantwoording kan nemen. Mr. DeVosvanSteenwijk (VVD) prees het in de minister, zelf een ingenieur, dus technicus, dat deze aan het slot van zijn rede betoogd had, dat de standaardi satie enz. ondergeschikt moet blijven aan de mens. Deze afgevaardigde hoopte, dat minister Witte in verband met de ontijdige publicatie over de huurverhogingsplannen de schuldige onder de ambtenaren zal ont dekken en dan de nodige maatregelen zal nemen. De heer Tjalma (A.R,.) vond hier zelfs plaats voor een passende straf. Nadat de heer Brandenburg (Comm.) zich in het bijzonder tegen de woningpolitiek had gekeerd, zoals de Partij van de Arbeid voorstaat, kon minister Witte in zijn dupliek zeer kort zijn. Hij wees er op, niet te weten wie van hen, die een kijkje in de keuken hadden, de pers heeft ingelicht over de huurverhogings plannen, kon dus niet zeggen of het een ambtenaar was geweest noch het tegen overgestelde. De vraag omtrent een tegen iemand, die zulk een onbescheidenheid heeft begaan, eventueel te treffen maat regel is altijd moeilijk. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer tenslotte de be groting aan. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannic heeft een krachtig protest bij de Egyptische regering ingediend naar aanleiding van de verklaring van premier Naguib, dat Enge land de twaalf Februari j.l. gesloten Brits- Egyptische overeenkomst over de Soedan „naar letter.en geest heeft geschonden." De Britse minister van staat voor Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die Eden gedurende zijn verblijf in de Verenigde Staten vervangt, ontbood de Egyptische ambassadeur te Londen op het ministerie van Buitenlandse Zaken en protesteerde in eerste aanleg mondeling tegen Naguibs verklaring. Ook in het Lagerhuis is deze zaak ter sprake gekomen. Minister Selwyn Lloyd verklaarde daarbij onder meer: „De pritse regering heeft ernstig bezwaar tegen deze Egyptische poging om diplomatie te be drijven door middel van het afleggen van verklaringen aan journalisten. Indien de Egyptische regering zich ergens over wenst te beklagen, moet zij dit hetzij rechtstreeks bij de gouverneur-generaal van de Soedan doen. hetzij zich, via de normale diplomatieke kanalen, tot de Eritse regering richten." Omtrent Naguibs gezegde over „Britse schending van de overeenkomst", ver klaarde Lloyd onder luid applaus van het Huis: „Ik ben er vrijwel zeker van, dat deze aantijging geheel ongegrond zal blij ken te zijn." Minister Lloyd zeide later, wanneer hij over vollediger inlichtingen zou beschik ken, terug te zullen komen op Naguibs verklaring. In Londense diplomatieke rringen be treurt men het ten zeerste, dat de Brits- Egyptische betrekkingen de terugslag zullen ondervinden van het menigsverschil over de Soedan, ontstaan na Naguibs aan val op Groot-Brittannië. WIESBADEN (Reuter). Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben het patrouilleren langs de grens tussen de Amerikaanse zone van Duitsland en Tsje choslowakije Woensdag voortgezet ondanks het neerschieten van een Thunderjet door Tsjechische Migs op Dinsdag, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht verklaard. Het patrouilleren, dat ongeveer een maand geleden is begon nen, zou geschieden zolang als nodig zou worden geacht en de instructies aan de vliegers voor het optreden bij incidenten als dat van Dinsdag zouden gehandhaafd blijven, aldus de woordvoerder. Hij voeg de er aan toe, dat de Amerikaanse vliegers, „die Dinsdag ongeveer 25 km binnen de West-Duitse grens door straaljagers van het type Mig 155 werden aangevallen", terug hadden mogen vuren. Zij zouden het ook gedaan hebben als zij de kans gehad hadden. Volgens de instructies dienen Ame rikaanse vliegers moeilijkheden te vermij den bij een ontmoeting met vreemde toe stellen, doch een aanval te beantwoorden, indien deze duidelijk vijandig is of als het een kwestie zou zijn van lijfsbehoud. De twee Amerikaanse piloten, die bij het incident van Dinsdag waren betrok ken, hebben Woensdag Ie Wiesbaden op een persconferentie verklaard, te laat de vijandige bedoelingen van de Migs be merkt (e hebben. Zij kwamen twee Migs iegen» op een tiental kilometers van de Tsjechoslowaakse grens. De Amerikaanse vlieger, die de beschieting van de Ameri kaanse Thunderjet had gezien, verklaarde, dat hij geen kans had gekregen tussen beide te komen. Hij bleef in de buurt tot dat hij zich er van vergewist had, dat de piloot van het getroffen toestel zich met een valscherm in veiligheid had gebracht en vloog toen naar het dichtstbijzijnde Amerikaanse vliegveld. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, die de persconferentie van de vlie gers had bijgewoond, zeide, dat beide vlie gers juist en volgens de instructies gehan deld hebben door een incident te vermijden en niet te schieten, tot dat zij zekerheid hadden omtrent de vijandige bedoelingen van de vreemde vliegtuigen. Het was niet hun fout, dat toen zij die zekerheid had den, het te laat was om de aanval te be antwoorden. Zowel de vliegers als de woordvoerder sloten de mogelijkheid uit dat de piloten van de Migs werkelijk in de mening ver keerden, dat zij zich boven Tsjechoslo- waaks gebied bevonden. Het zicht was uit stekend en de bergketen, die ter plaats de grens vormt, duidelijk te zien. Wederzijdse protesten Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag bekend ge maakt, dat de Amerikaanse ambassadeur in Praag, Wadsworth, „in de krachtigste bewoordingen" bij de Tsjechoslowaakse regering heeft geprotesteerd tegen het neerschieten van de Amerikaanse straal jager boven Beieren. In de protestnota wordt gezegd, dat Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen het gebied van de Amerikaanse zóne van Duitsland hebben geschonden en Ameri kaanse militaire vliegtuigen hebben aan gevallen. Tsjechoslowakije heeft Woensdag even eens bij de V.S. geprotesteerd tegen „schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim" dooritwee Amerikaanse vlieg tuigen op Dinsdag. Dit is door radio-Praag bekend gemaakt. Het protest was vervat in een nota aan de Amerikaanse ambas sade te Praag. Tsjechoslowakije noemt de Amerikaanse voorstelling van zaken zoals zij in de Amerikaanse protestnota is ge geven „belachelijk". Verder wordt gezegd, dat de „schending" slechts „de voortzet ting van een reeks provocaties" is, waar tegen Tsjechoslowakije reeds herhaaldelijk had geprotesteerd. „Op 10 Maart vlogen twee Amerikaanse straalvliegtuigen van het type F 84 boven Tsjechoslowaaks gebied. Te 11.05 uur wer den zij door patrouillerende Tsjechoslo waakse jagers 18 km ten Zuid-Zuid-Wes ten van Pilsen en 40 km van de grens on derschept. De Amerikaanse vliegtuigen kregen bevel te landen. Zij gaven aan dit bevel geen gehoor. In de loop van een luchtgevecht vloog een van de Amerikaan se vliegtuigen weg in Westelijke richting. Het andere werd getroffen en vatte vlam. Het vloog weg in Zuid-Westelijke richting en verloor steeds meer hoogte", aldus de nota. WENEN (Reuter). De Weense „Südost Tageszeitung" (volkspartij) verklaart, dat een aantal soldaten van een Sovjet-pant sereenheid, die gestationneerd is bij Kör- mend niet ver van de Hongaars-Oosten rijkse grens, in muiterij is gekomen na het bekend worden van Stalins overlijden. De militairen hadden zich in een restaurant verschanst en gaven zich pas over, toen de plaatselijke commandant artillerie liet opstellen. Tachtig soldaten zijn volgens het blad in arrest gesteld in een kasteel bij Steina- manger. De gehele pantsereenheid heeft huisarrest.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1