Op 10 plaatsen in de stad kan men zich melden voor de B.B. Britse generaal vertelde over de invasie in Normandië OPROEP VAN COMMISSARIS DER KONINGIN Bij wie komt de 5000e? .Clowntje Rick Maandag begint de werving Winkelsluitings bepalingen in Haarlem Brand bij de Rids Heemstede Oude muziek in de Renaissancezaal Belangwekkende lezing voor de leden van het Genootschap Nederland-Engeland 6 aan de bevolking van Noordholland bij het begin der werving voor de organisatie Bescherming Bevolking Vrijdag eerste concert bij wijze van proef Voor de kinderen Jury samengesteld voor Reina Prinsen Geerligsprijs Scheepvaart Cadavers aangespoeld ZATERDAG 14 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nu van overheidswege met grote zorg de organisatie, nodig voor de be scherming der bevolking, is voorbereid, zal de Noordhollandse burgerzin, welke op zo overtuigende wijze bij de watersnood tot uiting kwam, ertoe moeten bijdragen, dat de ontworpen plannen ter beveiliging van huis en haard verwezenlijkt kunnen worden. Het is bij deze watersnood gebleken, hoezeer georganiseerde hulpverlening verkieselijk is boven alle goed bedoelde individuele acties. Indien u thans deze organisatie mee helpt tot stand brengen, zal bij een onverhoopt wederom optredende ramp ogenblikkelijk hulp verleend kunnen worden. Het is daarom, dat ik mij, hoezeer u ook reeds door uw burgemeester van het belang dezer organisatie op de hoogte moge zijn gesteld, ook mijner zijds tot u richt om u te wijzen op het belang van uw vrijwillige deelneming aan de organisatie Bescherming Bevolking, welke in alle omstandigheden, dus zowel in vredes- als oorlogstijd, een menslievende taak heelt. Moge het alom in de wereld bekende sociale besef der Nederlanders thans wederom aanwezig blijken te zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK „We hopen nu maar dat we de nodige vrijwilligers binnen korte tijd bij elkaar hebben", zei ons gistermiddag het Hoofd Bescherming Bevolking in Haarlem, de heer H. J. de Vries, die met zijn staf in de Doelen vele maanden lang gewerkt heeft aan een organisatie, ivaar de man nen en vrouwen, die zich van Maandag af melden, zó „in" kunnen stappen. Het ma teriaal is er, de kleding ligt klaar en de instructeurs staan grotendeels ter beschik king. Maar hiermee alleen betekent de organisatie nog niets, wanneer zij niet bemand wordt door de 5200 noodwachters, die men in Haarlem nodig heeft. En liefst zo snel mogelijk. Want wanneer het noodzakelijke aantal druppelsgewijs zal binnenkomen, dan kan er voorshands van de opleiding maar weinig terecht komen." De opleiding vergt niet meer dan 2V, uur per week gedurende ongeveer een half jaar en de oefeningen tijdens en na deze opleiding blijven beperkt tot maximaal een Zaterdagmiddag in de maand, na werktijd. Men heeft landelijk met de werving ge wacht totdat zekerheid was verkregen omtrent de rechtspositie van de nood- wachters en over de sociale voorzienin gen. Een duidelijk inzicht daarin en in de verscheidene functies, waaruit men kan kiezen, verschaffen de vele folders, en brochures, die ter beschikking zijn. Hieronder geven wij een wijksgewijze opgave van plaatsen waar tijdens de wer ving voor de Bescherming Bevolking van 1630 Maart 1953 inlichtingen kunnen worden ingewonnen en aanmeldingen kun nen geschieden. Wijk I: Stadhuis, ingang Grote Markt, Bureau U.V.V., geopend van 917 uur en van 19.3021.30 uur (behalve Zaterdag). 's Avonds van 19.3021.30 en Zater dags van 1417 kan men zich ook mel den: Wijk II: H.B.S. voor Meisjes, Tempe liersstraat 1; Wijk III: Prof. dr. Gunningschool, Hoof- manstraat 17; Wijk IV: Gemeenteschool, Chr. Huy- gensplein 81; Wijk V: R.K. Meisjesschool Santa Ma ria, Anthoniestraat; Wijk VI: St. Lambertusschool, Amster damstraat 61; Wijk VII: Gebouw Ned. Herv. Gemeente, Van Egmondstraat 11; ADVERTENTIE Als uitzonderingsregel mogen tijdens de Floratentoonstelling alle winkels op werk dagen geopend zijn van 8 tot 11 uur des avonds. De gewone winkelsluitingsuren blijven gelden, zodat de winkels om zes uur moe ten sluiten en dan om acht uur weer mo gen openen. De vastgestelde halvedagsluitingen blij ven van kracht. Bijvoorbeeld: de sigaren winkels moeten des Dinsdag vanaf 1 uur 's middags sluiten, doch zij mogen des Dinsdagavonds weer openen van 8 tot 11 uur. De straathandel mag volgens de gewone regeling verkopen tot zeven uur des avonds. Tijdens de Floratentoonstelling mo gen zij bovendien des avonds verkopen van 8 tot 11 uur. Op Zaterdagavond mag de straathandel ononderbroken verkopen tot 11 uur des avonds. Voor de Zondagen is tijdens de Flora geen extra-verkoopgelegenheid verleend. De dagen zoals Goede Vrijdag, Tweede Paasdag en Hemelvaartsdag gelden vol gens de Winkelsluitinsgwet niet als Zon dag. Wijk VIII: Lorentzlyceum, Santpoorter plein 28; Wijk IX: Prinsenschool, Soendastraat 41; Wijk X: Koningin Emmaschool, Roer- dom pplein 19. Tenslotte zijn er nog de volgende plaat sen waar aanmeldingsformulieren kunnen worden verkregen: 1. Hoofdbureau van Politie, Nassauplein 3 2. Afdelingsbureau Centrum, Smedestr. 9—11a 3 Afdelingsbureau Noord, Rijksstraatweg no. 24 4. Posthuis Oost, Amsterdamstraat 4 5. Posthuis Zuid, Boekenrodestraat 9 6. Posthuis West, Leidsepiein 1 7. Politiepost Tuindorp. Bloemveldlaan 27 8. Wijkagent, Boeroestraat 7 9. Wijkagent, Const. Huygensstraat 40. 10. Politiepost Spaamdam, Westkolk. Vanmorgen om halfzeven is een ontplof fing ontstaan in een vat analine, staande buiten het fabrieksgebouw van de Chemi sche Industrie Rids aan het Noorder Bui ten Spaarne in de Waarderpolder. Een brand volgde, waarna het personeel met eigen materiaal trachtte het vuur te blus sen. Dit gelukte niet en daarom werd de politie gewaarschuwd, die op haar beurt de Haarlemse brandweer alarmeerde. Met volledig materiaal rukte de brand weer uit en spoedig na haar komst was hei vuur geblust. De schade bleef bij het ver branden van twee vaten met chemicalische stoffen beperkt. Naar de oorzaak stelt de recherche een onderzoek in. Schoorsteenbrandje Om zeven uur kwam in de seinzaal van de brandweer bericht binnen van een schoorsteenbrandje in de Edisonstraat. Het vuurtje was spoedig geblust. ZONDAGSDIENSTEN Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763; Dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zr. Mantz, Camplaan 17. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. „Die Haerlemsche Musyckcamer" stelt zich voor op de Vrijdagen der eerstkomen de weken in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum concerten te geven van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, althans wanneer zou blijken dat er voor dergelijke avonden voldoende be langstelling zou bestaan. In ieder geval is de eerste uitvoering vastgesteld op Vrijdag 20 Maart. Het wordt een gala-eoncert voor een aantal door de directeur van het museum, in overleg met het gemeentebe stuur, genodigden. De avond is echter ook voor het publiek toegankelijk. Als bijzon dere attractie zullen de uitvoerenden in 18de-eeuwse klederdracht optreden. Tijdens de pauze zal er gelegenheid zijn tot museumbezoek in de verlichte zalen. De dirigent van Die Haerlemsche Mu syckcamer, de heer André Kaart, heeft voor dit eerste concert een interessant programma klaar gemaakt, dat door de bekende musicoloog en clavecinist Hans Philips zal worden ingeleid en toegelicht. Men wil beginnen met een Nederlands werk, een Concert voor strijkers van Pieter Hellendaal, geboren te Rotterdam (ver moedelijk in 1721) en waarschijnlijk over leden in Engeland, waar hij de rijpste jaren van zijn carrière doorbracht. Hellendaal, die ook in Italië gestudeerd had, schreef in de gangbare stijl van zijn tijd. Hij was geen vernieuwer, maar aldus professor Ch. v. d. Borren hij heeft de algemeen gang bare kunstmiddelen weten te bezielen met zijn eigen adem en dusdoende kunstwerken geschapen, die gedrenkt zijn in een waar lijk persoonlijke tint, die hier en daar zelfs een nationaal coloriet genoemd moet wor den. Het van Hellendaal uitgevoerde werk neemt hier en daar het karakter aan van een Concerto grosso, door- afwisseling van soli en tutti. Vervolgens wordt er een suite voor strijkers en houtblazers ten gehore ge bracht, samengesteld uit instrumentale fragmenten uit Lully's lyrische tragedie „Armide". Zij geeft gelegenheid enig idéé te vormen omtrent de stijl van de grond vester der Franse Opera, ten eerste door een ouverture in de geijkte vorm „lang zaam, snel, langzaam", verder door een reeks dansen (Lully zelf danser was een gevierd balletcomponist) en tenslotte met een paar toneelmuziekjes, waaronder de beroemde „Air en sourdine" tijdens een droomscène. De medewerking van twee solisten, de claveciniste Gertrude Maclaine en de flui tist Frans Vester, belooft de avond bijzon der boeiend te maken. Mevrouw Maclaine speelt van Bach het Concert in d, hetwelk gerekend mag worden tot de oudste kla vierconcertenDe Cantor heeft de eerste twee delen van dit werk ook te pas ge bracht in een zijner cantates, zodat men het eerste deel ook wel eens voor orgel met orkest kan horen. Maar de zetting voor clavecimbel schijnt toch wel de oorspron kelijke te zijn geweest. Frans Vester komt Haarlem de primeur bezorgen van een onuitgegeven fluitconcert van Michel Blavet (1700—1768), een der beroemdste Franse fluitisten en componis ten voor hun instrument uit een tijd, dat het in Frankrijk wemelde van gevierde kunstenaars op dit gebied. De grote „En cyclopédie du Conservatoire" noemt er meer dan vijftig bij name, waarvan echter de meeste werken onder het stof der biblio theken sluimeren. Frans Vester is zo ge lukkig geweest de hand te kunnen leggen op het Concert van Blavet, dat in manus cript berust in de Landesbibliothek te Karlsruhe en heeft verder zorg gedragen voor de practische uitvoerbaarheid van deze compositie. Het is geschreven met be geleiding van een eenvoudige strijkersbe zetting, zonder altviolen, maar natuurlijk vergezeld van het onontbeerlijke clavecim bel. De driedelige vorm doet aan Italiaanse voorbeelden denken (Vivaldi), maar de Franse geest regeert oppermachtig in het middendeel met een paar Gavottes, waar van de eerste, heel karakteristiek voor die geest, de aanduiding „tendrement" draagt. Dat dit handschrift in Duitsland gevonden werd, hoeft niet te bevreemden, daar Bla vet een geziene gast was bij de muziek- lievende en zelf fluit spelende Frederik de Grote. Bovendien stelt Frans Vester zich voor het Concerto in D voor fluit en strijkorkest van Bocherini (1743—1805) te vertolken. Met dit werk voelt men zich dicht in de buurt van Haydn, dat wil tevens zeggen dat de concertvorm zijn klassieke ronding gekregen heeft, maar dat de grenzen van de op komst zijnde romantiek nog in een ver verschiet liggen. Het blijft dus prui kenstijl, maar evengoed aantrekkelijke mu ziek. Dit programma lijkt ons een boeiende avond te verzekeren. Voor eventuele vol gende avonden is reeds de medewerking toegezegd door Jan Hesmerg, viool, G. van Kooten, hobo, Hans Philips en Gertrude Maclaine, clavecimbel, Nelly Becker, sopraan, mevrouw HoekstraHessels, cello en Sylvia van der Hoef, viool. JOS. DE KLERK „Maar hoe krijgen we 'm weg?", ze Rick ongerust. „Hij is nog helemaal de kluts kwijt van die bons!" „We moeten proberen, hem weg te dragen", stelde Oepoetie voor. „Het is hier ge vaarlijk!" „Vooruit dan maar", zei Rick. „Pak 'm even op, dan zal ik zien, of ik hem op mijn rug kan krijgen; als jullie dan zijn benen nemen, gaat het misschien wel". Het ging, met wat moeite. Voorzichtig sjorden ze de professor de trap af. Wat was die man zwaar, al was hij dan eigenlijk maar 'n klein kereltje. Hijgend en blazend droegen ze de professor een eind van het huis weg; toen konden ze niet verder. Ze zetten hem op de grond en ondersteunden hem. En gelukkigde professor scheen eindelijk een beetje tot zichzelf te komen. Hij kreunde nog wat, maar hij deed zijn ogen open en keek de jongens aan. „Wat is er gebeurd?", stamelde hij. ••Die maanman heeft iets zwaars naar beneden gegooiden dat is op uw hoofd terecht gekomen!", vertelde Bunkie. „Au!", zuchtte de professor, voorzichtig over dé bult op zijn bol wrijvend. „Dat is nog goed te voelen!" „Ja, professor, dat geloof ik best", zei Rick medelijdend. ADVERTENTIE VOOR UW LUNCH. DINER OF SOUPER NAAR „TRESLONG" GAARNE RESERVEREN WIJ UW TAFEL - TEL. K 2520-5347 HILLEGOM CAFÊ.RESTAURANT RIANT UITZICHT or DEMONSTRATIETUIR BESCHAAFD ORKEST De Britse generaal-majoor E. Hakewell Smith heeft de leden van het Genootschap Nederland-Engeland gisteravond in res taurant Brinkman op het Houtplein een indruk gegeven van wat hij noemde „de grootste militaire operatie van alle tijden", namelijk de invasie, in Juni 1944, in Nor mandië. De generaal, die als lid van het Geal- leerde opperbevel deze operatie van A tot Z meegemaakt heeft, schetste allereerst de moeizame voorbereidingen voor het in vasieplan, waarmee in Engeland een begin gemaakt werd direct nadat de Britse troe pen zich in 1940 van het Europese strijd toneel terugtrekken moesten. Die voorbe reidingen omvatten het ontwerpen en ver vaardigen van nieuwe wapens, troepen transportschepen en landingsvaartuigen en de selectie, de opleiding en de uitrusting der invasietroepen, met welke enorme ta ken de Britse plannenmakers eerst alleen, en later in samenwerking met het Ameri kaanse opperbevel jarenlang bezig geweest zijn. Zo precies werd ieder détail van de komende krachttoer uitgekiend dat zelfs de vraag of de invasie-manschappen een tandenborstel zouden mogen meenemen, het ondérwerp van ampele discussies ge weest is. Toen het plan in Maart 1944 door het gecombineerde oppercommando van Eisenhower, Montgomery en Bradley goed gekeurd was, moesten plaats en tijdstip van de invasie bepaald worden en ook dat was een buitengewoon moeilijke beslissing. Op de nominatie stonden zes invasiegebie- den die zich uitstrekten van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden tot aan Les Landes ten Noorden van Bordeaux, van welke echter tenslotte alleen het gebied van de Pas de Calais en de Normandische kust serieus in aanmerking kwamen, maar omdat de Duitsers de komende keus bij de Pas de Calais verwachtten, werd de keuze tenslotte bepaald op Normandië. Een uiterst moeilijke beslissing was ook het tijdstip der invasie, want de „streefmaand" Juni 1944 leende zich slechts drie dagen voor de ontketening van het grote avon tuur, n.l. 3, 5 en 7 Juni. Tot in de late namiddag van de vijfde Juni was het weer echter te ruw om de invasievloot in zee te sturen, terwijl de vooruitzichten voor de zevende nog slech ter waren. De weerkundigen voorspelden echter de mogelijkheid van een korte op klaring in de vroege morgen van de zesde Juni en dat was voor generaal Eisenhower genoeg om het bevel te geven, de invasie- vloot te lanceren. Aan zijn moedige be slissing dankt Europa zijn succesvolle be vrijding, aldus generaal Smith, want wan neer men die zesde Juni voorbij had laten gaan, zou de operatie minstens een maand verlaat zijn, met alle kansen, dat de Duitse geheime dienst inmiddels zou hebben ont dekt, waar de landing plaats zou vinden, met alle gevolgen van dien. Nu kwam het De jury voor toekenning van de Reina Prinsen Geerligsprijs bestaat dit jaar uit de dames Anna Blaman en Hella Haasse benevens de heren Adraan Morriën, B. Rijdes en Adriaan van der Veen. Om in de aanmerking te komen voor deze litteraire jeugdprijs van f 200 moeten de deelnemers op 24 November de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en die van 25 .jaar niet hebben overschreden. Het letter kundige werk uit Nederland en België, al of niet gepubliceerd of aan een uitgever aangeboden, dient voor 1 Augustus te wor- offensief voor de vijand als een volkomen verrassing en hoewel het nog maanden duurde, eer de Geallieerden in de histori sche pantserslag bij La Falaise Hitiers af weerkracht vernietigden, de basis voor de overwinning was toch reeds op „D-day" gelegd. De generaal wijdde nog in den brede uit over de gevechtshandelingen van de eer ste invasiedagen, over de belangrijke rol die de nieuwe Britse en Amerikaanse wa penen (en vooral de amphibie-voertuigen) daarin gespeeld hebben en over de precaire situatie die ontstond toen de Geallieerden na hun doorbraak bij La Falaise zo snel oprukten, dat het bijna onmogelijk was, hen regelmatig van voldoende brandstof en ammunitie te blijven voorzien. Tenslotte besprak generaal Smith uitvoerig het mis lukken van de slag om Arnhem, waar door Noord-Nederland nog een halfjaar langer zuchten moest onder het Duitse juk, en de inundatie van Walcheren door de R.A.F., welke operatie onvermijdelijk was omdat de Scheldemond zo snel mogelijk van vijanden gezuiverd moest worden. Zonder het bombardement van Walcheren had Antwerpen niet reeds in December 1944 als Geallieerde aanvoerhaven gebruikt kunnen worden en dan had het tegenoffen sief van Von Rundstedt in de Ardennen waarschijnlijk heel wat ernstiger gevolgen kunnen hebben. Na de pauze vertoonde de generaal een korte smalfilm uit het archief van het Britse ministerie van Oorlog van de lan dingsoperaties in Westkapelle, waaruit men een duidelijk beeld kreeg van de moeilijk heden en offers die een invasie van zee luit vergt. Als hoogtepunt van de jaarlijkse affiche-bijeenkomst van het Genootschap voor Reclame, had op 13 Maart te Utrecht tijdens de dooryde Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs uitgeschreven persconferentie de bekendmaking en uitreiking plaats van de jaarprijzen 1952 voor de in dat jaar gepubliceerde beste vijf Nederlandse affiches. De zes bekroonden waren: Koen van Os, Otto Treumann, Harry Sierman Gerard Wernars, Frans Mettes en Jan Boiis, wier werkstukken men hierboven ge reproduceerd ziet. De voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, reikte gelijk waardige plaquettes uit. De beoordeling had plaats gevonden door een jury, bestaande uit de heren M. Aronson, W. H. Benier, H. Molenaar, H. Nijgh, L. v. d. Plas, E. de Smet, jhr. W. J. H. B. Sandberg en M. Wilmink. Alamalk, 12 reds Ohlttagong ten anker. Alderamin, 13 te Marseille. Almkerk, 13 te Gerua. Aliphacca, 12 v. New York te Buenos Aires. Amstel kroon,, pass. 12 Finisterre. Anr.-enikerk, pass. 12 ZO. Formosa n. Kobe. Arendskerk, 12 v. Aden naar Suez. Aardijk, 14 Le Havre verwacht. Alhena, 12 v. Rotterdam te Buenos Aires. Altair, 13 v. Santos te Rio de Janeiro verw- AmerskerK, U v. Brisbane te Sydney. Arr.penan, 14 v. Singapore te Tj. Priok verw. Amsteldijk, 13 te Antwerpen. Andijk, 11 v. Mobile te New Orleans. Argos, 12 v. Rotterdam n. Gibraltar. Aardijk, 12 570 m. W. ten Z. Lands End. Alwaki, 12 55 m. ZO. Natal. Aagtekerk, pass. 13 Cocos Arch. n. Fremantle. Aalsdijk, 13 v. Newport News te New York. Amstelvaart, 13 v. Tj. Priok n. Cheribon. Alcyone, 14 v. Calcutta te Rotterdam. Aldabi, pass. 14 Fernando Noroniha n. Las Pal- mas. Alnati, 13 v. Rottendam n. Buenos Aires. Apherat, 14 v. Buenos Aires te Rotterdam. Akkrumidijk, pass. 14 Vlissingen. Algendb, 13 v. Bremen n. Pto A leg re. Alphard, 13 te Paranagua. Appingedijk, 13 v. Galveston te Tarnpa. Avendijk. 12 te Galveston. Abbekerk, 13 cv. Genua u. pon Said. Alderamin, 14 v. Marseille n. Genua. Bloemfontein, 12 v. Teneriffe n. Southampton. Blommersdijk, 13 ten anker bij Temeuztn. Ball, 12 Str. Messina n. Genua. Bossevain, 12 520 m. O.NO. Diego Garcia. Bennefcom, 14 te Hamburg. Borneo, pass. 13 Str. Messina n. Genua. Bdlldton, 13 v. San Francisco n. Portland. Boskoop, 13 160 m. NO. Flores. Breda, 14 v. Molicndo te Arica. Bonaire, 13 v. Paramaribo te Amsterdam. Castor, 12 v. Kingston n Mobile. Ceram, 13 v. Bahrein n. Malakka. Caltex Utrecht, pass. 12 Algiers. Camphuys, 12 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Ceronia, 13 3in Str. Banka verwacht. Chama, pass. 12 Runsal Jebel. Corilla, pass. 13 Runsal Jebel. Caltex Leiden, pass. 13 Pantel! aria. Caltex The Hague, pass. 13 Kp. Bon. Duivendreeht, 13 v. New Orleans te Liverpool verwacht. Da-lerdijk, 12 v. Cristobal. Delft, 12 v. Paita n. Balboa. Dongedijk, 12 v. Los Angeles. Diemerdijk, 12 920 m. ZW. Finisterre. Danae, 13 v. Cataniia n. Algiers. Eemdijk, 12 030 m. W.ZW. Flores. Edam, 14 te Halifax. Elm in a, 14 v. Takoradi te Abidjan. Esso Amsterdam 19 ca. 13 u. v. Batonrouge te Pernis verwacht. Esso Den Haag, 16 ca. 10.30 u. v. Aruba te Per nis verwacht. Fairsea. nacht 13-14 rede Fremantle. Gooiland, 13 te Recife. Garoet, 19 ca. 12 u. Rotterdam verw. Groote Beer, 13 v. New York te Rotterdam. Gordias, 12 dwars Beachyhead. Groote Kerk, 13 te Genua. Gadila, 12 300 m. ZO. Socotra. Ganymedes, 12 130 m. Z. ten O. Bermuda. Gouwe, pass. 13 Finisterre n. Las Palmas. Hathor, 13 v. Kallini naar Pyli. Hermes, 13 v Maracaibo te Barranquilla verw. Heemskerk, 12 230 m. ZW. Walvisbaal. Helena, 12 v. Cp. Haitlen n. Port au Prince. Hestia, 13 v. Amsterdam n. Windie. Hercules, 13 v. Messina n. Patras. Indrapoera, 12 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Japara (KRL), pass. 12 Azoren n. Halifax. Java, 13 v. Singapore n. Port Swettenhïm. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 13 Minicoy tfi Suez Jagersfontein. 13 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Kota Agoeng, 12 v. Cadiz naar Port Said. Kalimantan, 12 230 m. NW. Soerabaja. Kaloekoe, 13 te Hollandia. Kasimbar, 13 te Belawan. Kota Gede, 13 dwars Sidon n. Port Said. Kieldreeht, 13 te Ilo IIo. Lekkerkei-k. 13 te Karachi. Laurenskerk, 12 v. Rotterdam n. Calcutta- Lissekerk, pass. 12 Vlissinigen. Lucita, 13 v. Liverpool te Heusham. Lemsterkerk, 12 rede Koewalt. Linge, 12 260 m. Z. Takoradi n. Monrovia. Laertes, 13 v. Penang n. Colombo. Larenberg, 13 te Antwerpen. Leersum, 13 v. Amsterdam te Houston. Lekhaven. 14 te Marseille. Limburg, pass. 13 Ceylon. Lindekerk. 14 v. Hamburg te Rotterdam. Lombok, 15 Balboa verwacht. Luna, 14 te Rotterdam. Marpessa, 12 rede Miri. Mitra, pass. 12 ten NW. van Madeira. Merwede, 13 t-e Le Havre. Metula, 11 v. Gladstone te Balikpapan. Mentor, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Macuba, 12 280 m. W. Manilla. Manoeran, 12 Str. Banka gepass. Mirza, 12 in Golf v. Oman. Mapia, 12 In Suez Kanaal. Myonia, 12 v. Avaninouth n. Heysham. Mariekerk, 13 v. Aden n. Mombassa. Meerkerk, 14 te Singapore. Maasdam, 13 180 m. ZO. Satole edi. Marken, 14 v. Lyttleton n. Auckland. Modjokerto, 13 v. Rotterdam n. Indonesië 14 te Zeebrugge. Maas, 14 v. Rotterdam n. Alexamdrië. Markelo, 14 v. Cardiff n. Huelva. Nestor, 12 230 m. NO. Flores. Nieuw Holland 13 v. Brisbane te Townsville. Nigerstroom, 13 v. Lagos naar Duala. Noordwijk, pass. 13 Oostelijk v. Kp. Hatteras. Nieuw Amsterdam, 14 te Trinidad. Noordam, 13 310 m. Z.t.O. Kp. Race. Notos, 13 v. Barcelona n. Lissabon. Omala, 13 v. Berre te Bona. Oranjestad, 13 v. Cristobal te Amsterdam verw- Orion, 13 v. Izmir n. Thessaloniki. Ootmarsum, pass. 12 Dry Tortugas. Ophir, 12 v. Belawan n. Singapore. Orestes, pass. 12 Bahamas. Oranjefontein, 14 v. Amsterdam te Durban. Perna, 12 ten anker bij Singapore. Plancius, 12 v. Makassar n. Buleleng. Prins Alexander, 12 v. Hamburg n. Rotterdam Prins Fred. Hendrik, 12 145 m. N. Burllngs. Prins Wiliem V, 12 750 m. O. Kp. Race. Pygmalion, 12 410 m. NO. Barbados. Papendrecht, 13 v. d. Zuidelijke IJzee te Kaap stad. Prins Philips Willem, 14 v. Londen te Dakar. Parkhaven, pass. 14 Madeira. Roepat, 11 v. New York n. Calcutta. Rotti, 11 v. Semarang te Tj. Priok. Rijnland, 13 v. Amsterdam te Hamburg. Reynierez, 12 v. Soerabaja, n. Semarang. Roebiah. 13 te Honolulu. Ruys, 13 v. Rio de Janeiro n- Kaapstad. Rijndam, 14 te Le Havre. Salatiga, 13 te Singapore. Soestdijk, 12 te Semarang. Saparoea, 13 te Antwerpen. Straat Makassar, 11 v. Kobe n. Hongkong. Saparoena, 13 te Antwerpen. Schie, 13 v. Aden n. West Indié. Sommelsdijk, 11 v. Lake Charles te New Orleans Stad Maassluis, 12 v. Newport n. Narvik. Scherpend/recht. 12 240 m. N. Fort Aleza. Siberoet, 12 v. Ogotua n. Pale'hleh. Sigli. 12 cv. Benkulen n. Padiang. Sinabang, nacht 12-13 te Makassar. Stad Alkmaar, 12 140 m. Z.ZW. SciUy's. Stad Leiden, 12 250 m. O. Berjuda. Stentor, 12 1200 m. ZW. Azoren. Straat Banka, 12 v, Tj. Priok te Semarang. Swartenhondt, 12 v. Menado n. Kwanding. Saroena, 13 v. Miri te Pladju. Sibajak, pass. 14 Kp. Guard'iaful naar Aden. Slamat, 14 v. Rotterdam te Tj. Priok. Sunetta. 14 v. Port de Bouc te Calcutta. Stad Breda, 13 te Port Arthur. Sloterdijk, 13 Flores n. Havanna. Stad Dordrecht, pass 13 Finisterre. Tawall 13 te Cc-chin. Tjisadane, 12 v. Port Swettenham n. Singapore. Tara, 12 te Montevideo. T.iitjalengka, 10 te Buenos Aires. Tomorl, 12 7.15 u. te Londen. Titus, te Amsterdam. Tasman, pass 12 Kp. Varella. Telamon. 12 v. Maracaibo n. Barranquilla. Themisto, 12 550 m. W. ten Z. Flores. Ti i bant jet. 13 v. Balikpapan te Kidiang. Tiiluwah, 13 v. Singapore te Hongkong. Tjipondok, pass. 12 Natuna eil. Aan het Zandvoortse strand zijn in de loop van Vrijdag enkele cadavers aangespoeld an vee, vermoedelijk afkomstig uit het ramngebied. Even voorbij „Riche-bad" aan het Noorder.st.rand kwam Vrijdagmorgen een kalf aan. Het dier had het touw, waaraan het waarschijnlijk stond vastgebonden, nog om de nek. T es middags gaf de zee tussen paal 69 en 73 aan het Zuiderstrand twee koeien ter-". De dienst Publieke werken heeft om ongeveer halfvijf, bij laag water, de ""davers opgehaald en naar het abattoir in Haarlem vervoerd. De Noordwestelijke wind bracht voorts de gehele dag nog talrijke voorwerpen aan het strand, die vermoedelijk eveneens uit het rampgebied afkomstig zijn. Trompenberg, 12 230 m. W. Finisterre. Thalatta, 13 v. Port Said. Triton, 12 v. New York n. Curagao. Tomrad, 13 v. Suez n. Port Said. Tero, 14 v. A»rhus n. Kopenhagen. Teiresias, 14 v. Aden n. Port Soedan. Van Heutsz, 133 te Mombassa. Waingapoe U v. Badasbaai n. Soerabaja. Willem Ruys, nacht 12-13 v. Suez n. Colombo. Waiwerang, pass. 12 BUlton. Wieldrecht, 12 400 m. w. Bombay. Westerdam, 16 ca. 17 u. v. New York te Rotter dam verwacht. Waal, 14 te Beyrouth. Westland, 13 v. Amsterdam te Buenos Aires. Winterswijk, 12 v. Matanzas n. Mazanillo. Woensdreeht, 13 v. Boston n. Punta Cardon. Weltevreden, 13 v. Belawan naar Colombo. IJsel, pass. 12 Finisterre n. Rotterdam. Zeeland (KRL), 13 v. Indonesië te New York. Zuiderkruis 13 v. Amsterdam te Kaapstad. Zijpenberg, pass. 12 Algiers. Zeeland (SSM), 13 v. d. Tyne te Rotterdam. Schepen met passagiers, repatriërendea en emigrerenden Aldabi, 27 Antweipen 30 Rotterdam verwacht. Alhena, vertr. 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam Alnati, 27 Recife verwacht. Bloemfontein, 17 Southampton verwacht. Bonaire, vertr. 20 v. Amsterdam n. Georgetown. Boschfontein te Tanga. Boskoop, 21 Barbados verwacht. Cottica, 17 v. Amsterdam te Georgetown verw. Fairsea, 13 rede Fremantle 19 Melbourne verw. Groote Beer, vertr. 17 v. Rotterdam n. Halifax. Indrapoera, vertr. 23 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Jagersfontein te Amsterdam. Joh. v. O ldenbarnevelt, 22 Suez verwacht. Maasdam, 19 Southampton en Le Havre verw. 20 Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 14 te Trinidad vertr. 15 V. Trinidad en 18 Havanna verwacht. Noordam, 16 v. Rotterdam te New York verw. Oranje, te Amsterdam (reparatie). Oranjefontein. 14 v. Amsterdam te Durban. Oranjestad, vertr. 19 v. Amsterdam n. Cristobal. Rijndam, 21 Halifax verwacht. Sibajak, 15 Aden 20 Port Said verwacht. Veendam, vertr. 14 12 u. v. New York n. Rot terdam vla Southampton en Le Havre. Westerdam, 16 v. New York te Rotterdam verw. Willem Ruys, 19 Colombo verwacht. Willemstad, 15 v. Amsterdam te Cristobal verw. Zuiderkruis, vertr. 15 v. Kaapstad n. A'dam. KLEINE VAART Actinia, 12 v. Bremen naar Londen. Annie, 12 v. Londen naar Honfleur. Bab-T, 11 v. Barcelona te Dublin. Pavo, 11 v. Nantes n, Liboume. Birmingham, 13 v, Harlingen te Goole. Bornrif, 12 v. Wismar n. Aarhus. Brem, vertr. 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Carpo, 13 v. Swansea te Rotterdam verw. Casablanca, 12 v. Casablanca n. Mogador. Casana, 12 v. Gothenburg n. Calais. Cornelia b 11. 14 v. Genua te Barcelona verw. Daje Bohmer, 11 v. Marseille te Casablanca. Dollard, 12 v. Kalmar te Manchester. Draco. 13 40 m. N. Malta. Frejo, 12 v. Rotterdam te Nantes. Hagno 12 v. Dublin te Drogheda. Hast I, verm. 13 v. New Ry n. Leixoes. Hast III, 133 v. Goole te Rotterdam. Hast IV, 11 v. Rouaan naar Huil. Hebe Nobel, 13 v. Boston n. Tees. Heerengracht, pass. 13 Dungeness. Hondsrug, 12 v. Penryn naar Par. Import, 15 v. Vigo te Rotterdam verwacht. Ingeborg, 12 v. Bergen te Karlshamn. Inspecteur Mellema, pass. 13 Ouessant. Jan Kreumer, 12 v. Fecamp te Hamburg. Karei, 13 v. Goole te Ent. verwacht. Koningin Juliana, 11 v. Narvik n. Aardalstangen Maasym, 15 v. Oporto te Algiers verwacht. Markab, 11 v. Esbjerg n. Brussel. Meike, 13 v. Marseille te Bastia verwacht. Meres, verm. 14 v. Nantes n. Bordeaux. Mldsland, 12 v. Leith n. Grangemouth. Mirzam, 12 v. Casablanca naar Rouaan. Missouri, pass. 13 Lyngor. Myson, 13 v. Parijs te Cherbourg verwacht. Noorderhaven, 13 v. Cardiff te Oostende verw. Norma, 13 v. Kalundbor.a te Koldlng verw. Nottingham, 12 v. d. Tyne n. Antwerpen. Omlandia, 11 v. Marseille, te Casablanca. Palma. pass. 12 Dungeness. Ponto, 11 v. Alicante te Dublin. Poortvliet, verm. 12 v. Galway n. Ballina. President Roosevelt, verm. 12 v. Swansea naar Antwerpen. Theodora, 12 v. Newcastle n. Gothenburg. Vecht, 12 v. Odense te Aalborg. ViKing, 11 v. Newlyn naar Dover. V}ier, 13 v. Antwerpen naar Rotterdam. W;pttaan,12 v. Bremen naar Rotterdam. Wiebold Bohmer, u v. Casablanca te Nantes.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10