Onze puzzle Iets over mannenkleding Franse hoedjes op Nederlandse maat Lentetijd-schoon maakt ijd Weet u wel dat Vooreerst geringe kans op verhoging van de goudprijs EEN NACHTJAPON 9 Effecten- en Geldmarkt L. A. A. van Hamersveld overleden Rijdend archief bij de Postchèque- en Girodienst HAARVERVEN Letterraadsel Wandeling langs de zvinkelramen „Schouw voor de vrouw" op Landbouwbeurs Dit maken we zelf I ZATERDAG 14 MAART 1953 Dank zij een vraag, destijds door prof. Gerbrandy aan de minister van Financiën gesteld, wordt thans periodiek door de Neclerlandsche Bank een specificatie ge geven van de goud- en deviezenvoorraad, welke, gelijk bekend is, de laatste tijd in belangrijke mate is gestegen. Het totaal daarvan bevindt zich blijkens de jongste opgaaf niet ver meer van de f 4 milliard af en alleen de goudvoorraad bedraagt thans meer dan f 2.2 milliard, zijnde c.a. f 1 milliard meer dan op het einde van 1951. Het totaalbedrag van goud en devie zen is sinds laatstgenoemde datum van f 1.7 milliard tot f 3.7 milliard op uit. 1952 en in de loop van dit jaar, als gezegd, tot bijna f 4 milliard toegenomen, waarin men de afspiegeling vindt van de nog altijd voor ons land gunstige betalingsbalans, die cok blijkt uit het stijgende saldo bij de Europese Betalings-Unie. Het feit dat de Nederlandsche Bank enige maanden geleden begonnen is met het omzetten van dollars tegen goud en hiermee tot dusver voortgaat, doet telkens weer de vraag opkomen of binnen afzien bare tijd niet een verhoging van de goud prijs te wachten is. Waarom onze centrale credietinstelling aan goud boven dollars de voorkeur geeft, is nimmer officieel me degedeeld, maar het is wel begrijpelijk dat men dit met de verwachting van een ho gere goudprijs in verband brengt. Wij hebben, toen de bank voor het eerst tot de omzetting van dollars in goud overging, aanstonds als onze mening uitgesproken dat men met het trekken van conclusies hieruit zeer voorzichtig moest zijn en ook thans zijn wij nog van oordeel dat de kans op een verhoging van de goudprijs uiter mate gering is. Het vraagstuk van de goudprijs heeft vele technische kanten en is in al zijn on derdelen ook moeilijk te overzien, temeer omdat het ook politieke aspecten heeft, welke in de binnenkamers van de leiden de regeringen worden bekeken. De beslissing over een verhoging van de goudprijs moet door de Verenigde Staten worden genomen, omdat deze sinds 1934. toen de goudinhoud van de dollar is ver minderd, de goudprijs op 35 per ounce hebben gehandhaafd. De dollar is dus aan het goud gekoppeld en daar voor de meeste landen een vaste wisselkoersverhouding tussen de landsvaluta en de dollar bestaat, wordt de goudprijs van die landen ook weer bepaald door de prijs, welke de Ver enigde Staten voor het goud betalen. In en na de oorlog ziin de goudvoorraden van de Verenigde Staten in sterke mate gestegen en nog altijd bevindt zich naar schatting c.a. 60 pet. van de wereldgoud voorraad in dat land. Geheel vrij is de Amerikaanse regering ten aanzien van de goudprijs niet, omdat zij aangesloten is bi' het Internationale Monetaire Fonds, waar in zij overigens een dominerende positie inneemt. Het gaat er dus om of de Verenigde Sta ten de goudprijs zullen verhogen en welke gevolgen hieruit eventueel zullen voort vloeien. De voorstanders van een hogere goud prijs vindt men uiteraard in de goudpro- ducerende landen, welke voor c.a. 70 pet door Engeland worden beheerst en het spreekt dus vanzelf dat men in dit land meer dan eens op verhoging van de goud grijs heeft aangedrongen. Want door de in verhouding tot andere producten lage goudprijs is de productie van goud van 41.000 ounce in 1940 tot 21.100 ounce in 1951 teruggelopen, omdat de aanzienlijk gestegen productiekosten in vele gevallen niet meer door de gefixeerde goudprijs worden gedekt. Weliswaar hebben de goudproducerende landen op de vrije markt tegen hogere prijzen verkocht, maar door officiële afspraken heeft men dit zoveel mogelijk beperkt. Een verhoging van de goudprijs zou voor de producerende landen uiteraard een belangrijk voordeel betekenen. De produc tie zou stijgen, men zou er een groter aan tal dollars voor ontvangen en het zou tot een algehele industriële verlevendiging kunnen leiden, waarvan naar men meent ook de Verenigde Staten zouden profite ren, omdat men in dat land zijn aankopen zou kunnen vergroten. Alle landen, die buiten de Ver. Staten goud voortbrengen of bezitten, zouden in een betere positie komen te verkeren, hun goudvoorraad zou immers, uitgedrukt in dollars, in waarde stijgen, hun koopkracht zou vermeerderen en voor de aflosing van schulden aan de Verenigde Staten zouden zij met een klei nere hoeveelheid goud kunnen volstaan. Het is echter duidelijk dat een verho ging van de goudprijs door de Verenigde Staten een devaluatie van de dollar zou ADVERTENTIE De echte Chlorophyll tandpasta Tube 120 - 95 - 70 cc bij Apotheker» ca Drogisten Te Amersfoort is plotseling overleden de heer L. A. A. van Hamersveld, pen ningmeester van de Ned. Katholieke Mid denstandsbond, voorzitter van de bedrijfs vereniging Détailhandel en Ambachten, penningmeester van de Aartsdiocesane Ka tholieke Middenstandsbond, lid van het dagelijks bestuur van het Algemeen Werk loosheidsfonds, commissaris van de Neder landse Middenstandsbank, dagelijks be stuurslid van de Federatie Personenver voer en de Katholieke Bond Personenver voer, lid, van de gemeenteraad van Amers foort, voorzitter van het borgstellingsfonds der Gelderse Vallei en lid van de commis sie van advies der directie van de Zuider zeewerken. De heer Van Hamersveld was 59 jaar. In het centrale gebouw van de Post chèque en Girodienst in Den Haag is een nieuw archiefsysteem in gebruik geno men. Er worden per dag 700.000 trans acties via de giro verricht. Het bewaren van de daarvoor benodigde ruim 300 mil- lioen archiefstukken met een gezamenlijk gewicht van 500 ton was voor de Post chèque- en Girodienst een groot probleem geworden. De oplossing daarvan is thans gevonden in een nieuw Zwitsers systeem. De loop gangen zijn hierbij vervallen. De stel lingen zijn op rails geplaatst en met be hulp van electromotoren zodanig ver plaatsbaar, dat op 'de plaats waar gewerkt moet worden een gangpad ontstaat. De installatie is een patent van de Zwit serse ingenieur H. Ingold. betekenen, welke de export naar dat land voor de andere landen in ernstige mate zou bemoeilijken en een radicale verschui ving van de internationale handel zou veroorzaken, zodat het dan ook wel als zeer waarschijnlijk mag worden geacht, dat de andere landen de devaluatie van de dollar op de voet zouden volgen, met an dere woorden, dat er in de onderlinge ver houding tussen de dollar en de valuta van de andere landen geen wijziging zou ko men en dus ook van een hogere dollar koers, uitgedrukt in guldens, geen sprake zou zijn. Wel zou natuurlijk de waarde van de goudvoorraad van de Nederland- che Bank, in dollars, zowel als in guldens uitgedrukt, stijgen en daarop een min of meer belangrijke winst kunnen worden gemaakt, die dan door de Staat voor de aflossing van schuld zou kunnen worden aangewend. Wanneer men echter leest wat er in de Verenigde Staten over een verhoging van de goudprijs wordt geschreven, krijgt men sterk de indruk dat men er daar weinig voor voelt. En het feit, dat men noch in de Verenigde Staten noch in andere lan den thans grote goederenvoorraden; aan legt, wijst er op dat een prijsstijging, die het gevolg zou zijn van een verhoogde goudprijs in de Verenigde Staten niet wordt verwacht. Men geeft er Zich in de Verenigde Sta ten ter dege rekenschap van dat een ver hoging van de goudprijs inflatoire krach ten zou oproepen, welke men thans reeds zoveel mogelijk tracht te bezweren, omdat deze in eerste instantie op een verarming van de massa neerkomen en als gevolg daarvan allerlei economische en sociale spanningen zouden veroorzaken. Algemeen wordt aangenomen dat men in de Verenigde Staten geen belang heeft bij een verhoging van de goudprijs en deze ook voor Europa niet wenselijk acht, om dat daardoor de inspanning, welke men thans aan de dag legt om zijn economische positie te verbeteren en die thans niet on belangrijke resultaten afwerpt, zou ver slappen en de terugkeer van het gewenste evenwicht zou vertragen. Een andere bezwaar tegen de goudprijs verhoging en hier komt de politiek om de hoek kijken vindt men in de omstan digheid dat Rusland over een aanzienlijke goudvoorraad beschikt en door een verho ging van de goudprijs zijn koopkracht te genover Amerika en Europa in sterke mate zou verhoogd zien, hetgeen men niet wenselijk acht. Alles saamgenomen, ziet het er dus, voor zever men dit als buitenstaander kan be oordelen, niet naar uit dat men in de Ver enigde Staten spoedig tot een verhoging van de goudprijs zal overgaan en in elk geval kan worden verwacht dat men inter nationaal op het hoogste niveau dit vraag stuk van alle kanten zal bezien en de voor- en nadelen nauwkeurig tegen elkaar zal afwegen. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes A MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Van de letters: AAAAAAAAAAAAAAA AAA. BB. CCCC. DDDDDDDDDDD. EEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEE. FFF. GGGGGGGG HHHHH II IIIIIII. K. LLLLLLLLLLLL MMMMMMM NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN. OOOOOOOOO. PPP. RRRRRRRRRRRRR RRR. SSSSSS. TTTTTT. UUU. W. WW. XX. ,,Y 25 woorden invullen van de vol gende betekenis: (de punten op de invul- lijnen houden geen verband met het aantal letters der te vinden woorden) IJzeren smidsblok Ter leen geven Achtersteven van een schip Zweten Roekeloze Verpakken Verbintenis Dorp bij Rijssen Roesten Holland Boombeschrijvingkunde Eenling Zenuwcel Op deze dag Nalatenschap Geschenk Hoofdstad van Nederlandse provincie Man die steenkolen in de machinekamer brengt Gebrek Noodzakelijk Beneden Bestuurder van een stoom werktuig Steeds hoger Uitwerking De drie Germaanse schrik godinnen. Bij juiste invulling ontstaat er op de eer ste en vierde rij verticaal een spreekwoord. Oplossingen kunnen wor den ingezonden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 in Haarlem, of Kennemerlaan 186 te IJmuiden. Op briefkaart of cou vert vermelden „Oplossing Puzzle" en geen medede lingen toevoegen. De oplossingen moeten uiterlijk Woensdag a.s. te 17 uur in ons bezit zijn om mee te dingen naar de drie geldprijzen ad 7,50, 5, en 2,50. Verschillende oplossingen waren voor de vorige puzzle mogelijk. De winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. N. Vriesekoop, Vissers einde 22, Spaarndam 7,50 2. Mevr. M. C. Kabel-Bijl Weissenbruchweg 16 ITéem- Uede 5.— 3. L. van Proojjen, Mid- lenweg 93, Haarlem 2,50. De oplossing der vorige puzzle luidt: H A H A H O P O R D N D N D N D N T N T O T O N O N O N O N O L E L B E B E B A B A L L L L N G N G N S N S I S I 3 I N I N E N E N Als het waar is, dat de liefde van de man door z'n maag gaat, dan zal dit zeventienjarige meisje, Michele Hart- mann uit Besangon geen gebrek hebben aan aanbidders. Zij is uitgeroepen tot Frankrijks beste jonge kookster in het jaar 1953. Zij werd gekozen na een wedstrijd tussen 20 meisjes, die waren uitverkoren uit 100.000 Franse meisjes, die allen les krijgen op huishoudscholen. De wedstrijden werden gehouden onder auspiciën van het Nationale programma van opvoeding, op de Huishoudtentoon- stelling te Parijs. rozen veel langer mooi blijven wanneer ze des avonds, gewikkeld in krantenpapier, in een emmer water worden gezet? u bij het aanbrengen van crème de gezichtshuid tegelijkertijd kunt mas seren door de crème van het midden van het gezicht uit naar het oor toe te wrij ven, evenals van het midden van het voorhoofd naar de slapen? mufruikende meubelen, kleding stoffen e.d. het best opfrissen door tocht 2ii zonnewarmte? geel-geworden imitatieparels ge bleekt kunnen worden in lauw borax- vater? Goede namaakparels krijgen ook ïun oorspronkelijke kleur terug in een 1 waterstofperoxyde-oplossing. nylon-ondergoed geen vocht op- leemt? hyacinthengeur hoofdpijn kan eroorzaken? .een wollen japon droog gewassen can worden, wanneer er geen tijd is om iet kledingstuk te laten stomen of ge- voon te wassen? Hiertoe spreidt u de apon uit over een schone doek, waarna het hele kledingstuk zorgvuldig mei magnesiumpoeder bestuift. Wanneer de stof de magnesiumpoeder goed heef' opgenomen, wordt de japon in een doek gewikkeld. Daarna de japon in de open lucht flink uitschudden; daarna nog eens in een doek wikkelen en tenslotte we derom grondig uitkloppen. de lak van uw nagels langer mooi blijft, wanneer u ze na het lakken even onder de stromende koud-waterkr houdt? aan Uoor do^O rouw Er is het historisch verhaal van twee heren, die in zulk een diep gesprek ge wikkeld waren, dat zij pas na een half uur bemerkten dat zij al die tijd voor een étalage hadden gestaan, het ver strooide oog gericht op de inhoud daar van: corsetjes en step-innetjes. Daar moest ik van de week ineens aan dén ken toen ik, hoewel vrouw zijnde, mij aan een belangstellende beschouwing had overgegeven van een étalage met herenmode-artikelen. Ik zag daar allerlei interessante din gen, bijvoorbeeld een shirt dat op twee manieren gedragen kan worden: open als een Schillerhemd of met gesloten boord. Behalve de boord is ook het bovengedeelte van het voorpand „semi- soft" gemaakt en de afwerking is van dat gedeelte aan binnen- en buiten kant gelijk. Het^al heerlijk zijn voor een man, dunkt 'me, om in warme zo merdagen eens even de das te kunnen afdoen en van het overhemd de boven ste knoopjes te kunnen losmaken zon- der er nu met een ongekleed uit te zien. Er lag bovendien een shirt met een „newline" boord, een kor te scherp weg lopende boord met ronde hoe ken inplaats van spitse pun ten. Ik heb mij laten vertellen dat de das hierdoor beter blijft zitten en de boord niet langs de hals op-1 kruipt, zoals dat bij andere overhemden schijnt te gebeuren. In ieder geval vind ik wel dat de das beter uitkomt. Dat was te zien aan de étalagepop die een shirt droeg in beeldige réseda-tint en een mooie donkergroene das daarbij. De man-pop droeg voorts een costuum met één rij knopen en lange revers. Het weefsel was een- „multicolour", dat zijn twee kleuren door elkaar geweven, bij voorbeeld licht en donkergrijs of bruin en blauw. Ik geloof dat het voor de vrouw het prettigst zou zijn als de mannen alleen nylon overhemden koch ten. Even wassen en aan twee punten te drogen hangen en klaar ben je, zonder stijven en strijken. Maar het is een kost baar geval. Verleden jaar al waren er ook voor de mannen plastic regenjassen te krij gen in gedekte kleur, heel licht en wei nig ruimte innemend. Zij worden in een doorschijnend plastic zakje opgevouwen verkocht en nemen dan nauwelijks meer ruimte in dan bijvoorbeeld een pocket-book. Deze regenjassen zijn zeer verbeterd. Alles aan de jas is nu ge last: de knopen en de knoopsgaten, de zakken en het lusje. Dit is wel een voor uitgang, want het scheuren van het plastic begon meestal bij de aangezet te knopen of bij andere aangezette stukken. Iets wat niet alleen voor de man, maar vooral ook voor de liefhebbende echtgenote van belang is, dat is de hon derd procent nylon sok. Dus niet de nylonsok die uit gedeeltelijk nylon ge deeltelijk wol of zijde bestaat, maar die uitsluitend gemaakt is uit gesponnen nylon en verkrijgbaar is in verschillen de kleuren en dikten. Deze sokken zijn oersterk. Ze kunnen gegarandeerd een jaar lang worden gedragen (graag iedere avond even uitspoelen) zonder dat ze gestopt behoeven te worden. Voor een heleboel huisvrouwen zal dit wel een uitkomst zijn. Nu de Flora is begonnen zullen wij waarschijnlijk meer buitenlandse gas ten krijgen dan andere jaren. Het is altijd een vriendelijk gebaar om uw gasten een souvenirtje mee te geven voor ze naar hun land teruggaan. Als ge vrouwelijke gasten hebt is het niet moeilijk iets te bedenken. Er zijn bij voorbeeld zakdoekjes bedrukt met kleurige tekeningen op de Flora betrek king hebbende, zoals een tekening van de zuilen op het Houtplein of van de ingang van de Flora of alleen maar een tuiltje bloemen. Er zijn schattige plas tic tulpenbroches, speciaal voor de Flora-expositie gemaakt. Ze zijn hele maal niet duur, maar rank en fijn. Of broches die een mandje met kleurige bloemen torsen. Er zijn bloemencorsa- ges van raffia en plastic en bloemen- broches van.... oud brood. Er zijn nylonbloemen in de schtoonste tinten, theerozen die zó heel erg op echte lij ken, dat je het eerste ogenblik denkt: hé, nu al? Er zijn prachtige poederdozen met bollenvelden of boeren en boerin netjes. Deze dozen zijn nota bene ge ïmporteerd uit Engeland. Of ge kiest een collier van pailletten. Opvallend licht in gewicht zijn deze colliers die onder andere in parelmoerkleur ver krijgbaar zijn. Overigens ziet men ook veel halskettingen van gekleurd steen en gekleurd stenen ornamentjes. Als ge een poederdoosje voor uw gast hebt uitgekozen schenk haar dan ook een rubber poeder„donsje". Het is hygië nisch, want het kan gemakkelijk wor den uitgewassen. Er zijn zelfs rubber donsjes met een horizontale gleuf. Tus sen de twee rubbervlakjes kan wat poe der worden gedaan. Op die manier raakt minder poeder verloren, dan wanneer iedere keer het donsje in de poederdoos moet worden geduwd. Een goede keus toegewenst. ANNEKE Vroeger droeg de heer G. A. Meyer, die in Amsterdam op de Keizersgracht woont, een plat pluchen hoedje; hij was toen Guusje en eigenlijk had hij om dat pluchen hoedje een levenslange hekel aan hoeden moeten heb ben, doch dat is niet zo. Hij gaat zelfs elk jaar tweemaal naar Parijs met geen ander oogmerk dan er hoedjes ko pen, al dan niet van pluche of stro, of sisal, raffia, vilt, of het laatste snufje kurk. Met stapkens licht en met de beurze zwaar scharrelt hij dan in de buurt van de Rue Faubourg St. Honoré en ziet per dag vijf modecollecties: van Fath, Dior, Claude St. Cyr, Paulette, Maud et Nano, Si- mone Cange, Svend, Orcel, Barthet en Rose Valois en in al die huizen koopt hij een paar hoedjes. Driehonderd gulden of daar omtrent moet hij er voor betalen en hij Koopt daarmee dan ook het recht ze na te maken voor de Nederlandse vrouw. Thuis gekomen begint hij ze dan ook wreed uit elkaar te rukken en als hij al die luchtige lente-hoedjes in onderdelen voor zich heeft liggen, haalt hij het materiaal er bij dat hij gekocht heeft van de arme modistetjes die in de buurt van de Madeleine drie hoog achter of vier-hoog voor een kamer tje gehuurd hebben, waar het altijd muf ruikt naar knoflook en waar zulke feeste lijke dingsigheidjes gemaakt worden als rose-rode voiletjes met heel kleine roosjes als noppen er in verwerkt, of een fijn toef je lente-bloemen. En nijvere modistes frut- sen en fratsen dan van dat materiaal een hoedje in elkaar dat net één maatje groter is dan het Par ij se kiepje, want in strikt geheim mogen we u toevertrouwen dat de hoofden van de Nederlandse vrouwen net een tikkeltje groter zijn dan die der Fran chises. Dit jaar bracht Parijs voor de lente kleine matc- lootjes met een witte roos van achteren bun gelend (van Paulette) of van zwart en wit gestreept lijn stro een oquetje dat een beetje lijkt op grootvaders slaapmuts, met een fikse kwast van achteren. Er waren halve maantjes die het kapsel mooi coifferen en er waren tapjes die op één oor gedra gen moeten worden. Veel voiletjes waren er deze lente niet, doch die er zijn waren opgewerkt met nopjes of zelfs er in gevlochten een ijl staartveertje dat één oog het uitzicht be lemmert. Van heel fijn gesneden kurk wa ren bloemen geplakt en er waren hoedjes waarin men zakdoekjes geplooid had die een beetje meewapperden in de lentewind. Grote hoeden bracht Parijs ook, doch die zijn niet geschikt voor ons klimaat - ze 'waaien af. En hoeden met veel veren zijn ook taboe. „Want iedere keer als ik een hoed met veren breng", zei de heer Meyer, nkrijg ik een brief van dierenbeschermers die weten willen of dat geplukte veren zijn of uitgevallen veertjes". De bonden van Plattelandsvrouwen zijn voornemens tijdens de landbouwbeurs, die van 27 April tot 2 Mei te Utrecht zal worden gehouden weer gezamenlijk een tentoonstelling in te richten, die ditmaal de naam zal dragen van „Schouw voor de vrouw". Voorlichting zal worden gegeven op het gebied van woning en efficiency in de huishouding. Voorts zullen worden geëxposeerd meu belen, woningtextiel, vloerbedekking, huishoudelijke artikelen, glas- en aar dewerk. Op speciaal verzoek van één onzer le zeressen geven we u deze week het pa troon van een nachtjapon met lange mouwen. We hebben hiervoor nodig sen flanellen lap van 3.60 m. lang en 30 of 90 cm breed. Het patroon is ge maakt voor maat 44, bovenwijdte 100, ruglengte 40, mouwwijdte 44, mouw lengte 60 cm. Nadat we de patronen op ware groot te nagetekend hebben, leggen we ze op Ie stof zoals de tekening dit aangeeft. Het zal u wellicht direct opgevallen zijn dat de patronen van voor- en achter pand slechts tot de heup getekend zijn, u moet natuurlijk of het patroon de goede lengte geven, of de patronen net zo tekenen als aangegeven is en even met krijt de roklengte aangeven op de stof. Nu gaan we alle delen met naad uit knippen en kunnen we met naaien be ginnen. Eerst maken we het voorpand in orde. Het belegstuk wordt aange- stikt, daarna leggen we op de aange geven plaats de plooitjes of rimpelen dit stukje in. Nu rijgen we in het rok- gedeelte de figuurnaden, rijgen de bo venkant om en leggen dit op het bo- venstukje. Nu volgen de schouders en zijnaden. Daarna passen we het geheel even en als alles goed zit gaan we alles in elkaar stikken. Flanel wordt zoals u waarschijnlijk wel weet met platte na den afgewerkt. Nu nog de mouwen en de kraag en we hopen dat wij zo vol daan hebben aan de wensen van onze lezeressen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7