Haarlemse arbeiders werken met anderen in Oude Tonge De halve wereld do or in een jeep Kort en bondig j Nachtmerrie van een instructeur Wijsgerig geloof en Christelijk geloof Culturele Sportbond vierde zilveren feest Belgische violist in Huize Hesmerg KNT V-huisconcert Santpoort vlagde Amsterdamse Beurs Aan vraagto rmalier 'MAANDAG 16 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Jongen in Spaarne gevallen en door wandelaar gered Dokter J. Terpstra wordt schoolarts te Rotterdam I Vanavond reeds eerste orgelbespelingen Burgerlijke Stand van Haarlem Ceremonie op Riviervismarkt Magistraal spel Diefstal uit kleedkamer in Haarlemse Vleeshal Rede Gabriel Marcel J. A. Dal nam afscheid als voorzitter van „Caecilia" „Lindenheuvel" vierde het éénjarig bestaan Klarinetsonates van Brahms en Ruyneman Kinderballetklas in Haarlem-Noord Christelijk Historische kamerkring Haarlem voor een Hoofdstraat met „TL" Hek zou haast verdwijnen Met een jeep uit zo ongeveer de tiende hai*fl, maar niettemin ijzersterk zullen de heren P. J. F. Pennarts en J. Glissenaar respectievelijk uit Haarlem en Montfoort, ons land aanstaande Woensdag verlaten voor een reis van vrij nauwkeurig geschat twee en een half jaar over een groot deel van de aarde. Twee en een half jaar uit en thuis.... dat is het plan tenminste van deze twee vrienden. Een jaar geleden zijn zij er al aan gaan werken. De tocht De toefht gaat door België, Frankrijk, Spanje, Tanger, langs de hele Noordkust van Afrika, Egypte, Saudi-Arabië, Syrië, Turkije, Irak, Perzië, Afganistan, Pa kistan, India, Birma,Thailand, Malakka, In donesië en Australië en misschien nog Nieuw-Zeeiand, maar dat is een luchtspie geling aan de verre einder. Een van de wervingsfilms voor de Be scherming Bevolking in Engeland toont een nachtmerrie van een instructeur. Hij maakt deel uit van een organisatie, waarin nog vele dingen haperen door gebrek aan mankracht. Hij droomt van een nacht vol gedreun en laaiende vlammen, waarin overal behoefte is aan helpers en redders. Dan pas komen zich van alle kanten de vrijwilligers bij honderden aanmelden, waarop in vredestijd vergeefs e^n beroep is gedaan. Maar zij stichten alléén maar verwarring omdat ze niet opgeleid zijn. Met de weergave van deze panische nacht merrie raakte deze film de kern van de zaak. Als het nodig is, als de toestand er om schreeuwt, zullen duizenden zich on middellijk melden, maar dan zal het in vele gevallen te laat blijken te zijn. Het gaat er bij de thans aan de gang zijnde werving om, die bereidwilligheid te verleggen naar een tijdstip dat meer ge legen komt. Opdat de Bescherming Be volking klaar is, wanneer datgene mocht gebeuren, waarop niemand hoopt maar waarmee ieder moet rekenen. Het is nu de tijd om de Bescherming Bevolking zo volledig mogelijk op te bou wen. Er mag geen dag verloren gaan. Haarlemmers die hierbij willen hel pen, kunnen zich opgeven aan de bekende adressen. Zij kunnen óók eerst informaties inwinnen om er nog eens een nachtje over te slapen. Wij hopen dat een nachtmerrie, als de bovenvermelde hen daarbij bespaard blijft, ofschoon zij wel leerrijk is. Zo luidde de titel van de interessante be schouwing, welke dr. A. van Bicmen voor de Kennemer Kring van Vrienden der Amersfoortse School voor Wijsbegeerte hield over Karl Jaspers. Het wijsgerig en het Christelijk (of liever het Bijbels) geloof hebben aldus Jaspers veel dingen gemeen. Beide weten zij van een verbonden-zijn met iets anders, dat als een ontwijfelbare werkelijkheid wordt be leefd; beide zijn tweezijdig in zo verre als er enerzijds het geloof is, waardoor men gelooft (fides qua creditur) en anderzijds de inhoud van het geloof (fides quae creditur). In tegenstelling tot het Christelijk geloof kent het wijsgerig geloof echter geen geloofs artikelen; het is het vraagstuk van de vol strekte openheid, gepaard aan activiteit; de mens isdaarbij steeds in een soort grens situatie, grijpende naar wat Jaspers nu eens ,,das Umgreifende", dan weer de Godheid noemt. De wereld, die als geheel onkenbaar is, is alleen belangrijk te achten als ont moetingsplaats tussen het existerende ik en de transcendente Godheid. De door zijn sterfelijkheid eindige en door zijn historische bepaaldheid beperkte mens weet van zijn onvoltooidheid en van zijn onvoltooibaarheid, en blijft toch streven naar voltooidheid. Hij is, wat Sartre noemt een „Dieu manqué", maar het daarop volgende „Voila, continucns" is zijn adeldom. De Bijbel kent ook de gebroken, eindige, nvoltooide mens, met wiens menswording God bezig is, die door God aangeroepen wordt, en die de vrijheid heeft, hierop „ja" of „neen" te zeggen. De wereld, waarin dit alles zich afspeelt, waarin God werkt, is voor het Bijbels geloof echter belangrijker dan zij het is voor Jaspers' wijsgerig geloof. De belangrijkste verschillen acht Jaspers echter, dat het wijsgerig geloof, in tegenstel ling tot het Christelijk geloof niet kent de levende God, de openbaring, de vergeving, verzoening, verlossing, niet de Christus figuur, het gebed en de cultus. Daardoor blijft het wijsgerig geloof sceptischer en is het niet revolutionnair. Een geanimeerde gedachtenw.isseling be sloot de bijeenkomst. Volgens het reisplan zullen ze het vol gend jaar om deze tijd hun einddoel be reikt hebben. Het doel van de reis is, om een begrip te krijgen van de toestanden en de levens gewoonten der volken in vooral de Zuid- Aziatische landen, om thuis te komen met indrukken die ze dan onver zacht in een krant en tijdschrift kunnen plaatsen en in hopelijk volle zalen kunnen weergeven, geïllustreerd met eigen opnamen. Hoe ze teruggaan? „Daar zijn we het nog niet over eens", antwoordde de heer Pennarts ons, „mis schien gaan we door in dezelfde richting en keren terug via Zuid-Midden- en Noord-Amerika en Engeland. Dat is ech ter nog heel vaag. Wij hopen in ieder ge val dat wij in 1955 de belevenissen van deze twee wereldreizigers zullen kunnen publiceren. Zondagmiddag om halfzes waren enige jongens bij het Spaarne aan het spelen. Ter nooete van perceel 60 raakte de zeven jarige jongen Laurentinus Ch. Broekhof, wonei.de Herensingel, te water. Enige kin deren deelden de heer J. Th. van der Groes, wonende Zuidpolderstraat 113, die langs het Spaarne liep, mee dat een kind in het water was gevallen. Hij sprong gekleed te water en redde de jongen, die reeds gezonken was. De drenkeling is naar zijn huis gebracht; hij heeft geen letsel opgelopen. Aanbieding van geschenk door zijn patiënten De wachtkamer van dokter J. Terpstra in de Uit den Boschstraat was Zaterdagmiddag drukker dan gewoonlijk. Er waren tallooze patiënten, echter niet om de arts te raad plegen, maar om hem dank te zeggen voor hetgeen hij voor hen gedaan heeft in de afgelopen jaren. In het laatste gedeelte van het jaar 1935 heeft dokter Terpstra zich in Haarlem gevestigd en dezer dagen vertrekt hij naar Rotterdam, om daar als schoolarts op te treden. Hoe de persoon van dokter Terpstra ge waardeerd wordt is niet alleen gebleken uit de grote belangstelling, maar ook uit de aanbieding van een geschenk. Enkele dagen geleden vernamen zijn patiënten pas officiëel, dat hij de stad ging verlaten. Een comité werd samengesteld en in korte tijd had men een groot bedrag bijeen. Hiervan is een radio voor de auto gekocht en het restant werd bestemd, om dokter Terpstra in de ge legenheid te stellen een geschenk uit te kiezen. Vóór Zaterdagmiddag de afscheidsreceptie begon heeft de heer A. F. P. Hulsewé namens de patiënten woorden van dank gesproken en er aan herinnerd hoe gezien de schei dende dokter was. Behalve geschenken bood de spreker een album aan, bevattende de namen van hen, die aan het huldeblijk hebben deelgenomen. Dokter Terpstra dankte voor de hem ge brachte hulde en voor het aanbieden van de geschenken, waarna velen van de gele genheid gebruik maakten om afscheid te nemen en kennis te maken met de opvolger. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■a Het was aanvankelijk het plan om de „pantoffelconcerten" in de Grote kerk korte orgelbespelingen terwijl men de kerk bezichtigt pas op 1 April te laten beginnen, maar Zater- dag- en Zondagavond bleek daar al S zo'n grote belangstelling voor te be- i staan, dat de eerste recitals reeds van- avond om 21.00 en 22.00 zullen worden gegeven. De stadsorganist George Robert I opent de rij, maar twaalf andere Haar- lemse of in Haarlem werkzame orga- nisten zullen bij toerbeurt eveneens optreden. De volgende kunstenaars zijn uitgenodigd en hebben hun medewer- king toegezegd: Jan Boeke, Jacob Bijster, Bob Engels, Piet Halsema, Al- bert de Klerk, Henk Lasschuit, Gé Mi- l chels, mej. Bets Nederkoorn, mej. Annie Offenberg, Jan Schouten, Egbert Vos en Paul Chr. van Westering. UiniiiiHaiaiiiiaiiaaiaiiiiaiiii HAARLEM, 14 Maart 1953 BEVALLEN van een zoon: 13 Mrt, L. F. W. van Zantenvan Amerongen; E. M. L. Fa- berPieren; 14 Mrt, H. F. den Oudsten Van den Anker; I. H. Bos—Fennis. BEVALLEN van een dochter: 13 Mrt, C. J. ZwartBuis; A. Kokvan Warmesker- ken; C. J. ReusReitsma; 14 Mrt, S. van der Veende Graaf. ONDERTROUWD: 14 Mrt, D. N. Eken en M. H. Korving. GEHUWD: 14 Mrt, F. J. Berings en Th. C. M. Kahmann; H. G. D. Verwoert en J. A. Steehouwer. OVERLEDEN: 12 Mrt, D. G. Wijnhout, 60 j., Eindenhoutstraat; H. L. van der Aai', 27 j., Oosterstraat; J. Chr. Rijbroek. 77 j„ Bleekenbergstraat; 13 Mrt, P. van der Put ten, 63 j., Kamperlaan: R. van der Veen, 64 j., Kamperlaan; C. E. Habichvan Wes- sem, 64 j., Oranjestraat; H. H. van Zutphen Lichtenveldt, 75 j., Westerhoutpark. Iedere avond wordt c? ds Rivier vismarkt by ds Grote Kerk tfsss petroleum straat lantaarn ontstoken dn or een opsteker in negentiende eeuws tenue. Deze ceremo nie. vormt een aardig contrast met al de wonderen der mo derne llchttechniek die een evenement als „Haarlem Licht stad" mogelijk ma ken. Met een receptie in de middaguren en een sportrevue des avonds heeft de Neder landse Culturele Sportbond, afdeling Haar lem, Zaterdagavond in hotel „De Leeuwe rik" het vijfentwtintigjarig beslaan her dacht en gevierd. De actieve voorzitter, de heer H. Stapel, heeft daarbij een uitvoerige terugblik gegeven op wat men in die kwart eeuw had bereikt. Tientallen belangstellenden kwamen tij dens de des middags gehouden receptie hun gelukwensen aanbieden. Na een overzicht dat de voorzitter H. Stapel de aanwezigen gaf en dat zowel op de Haarlemse afdeling betrekking had als ook op het internatio nale verband en bij de arbeiders sport beoefening memoreerde hij de felle strijd uit de eerste jaren hebben velen in anderhalf uur tijds de lof van de jubileren de vereniging bezongen. De eerste, die de gelukwensen namens het gemeentebestuur van Haarlem kwam aanbieden, was wethouder D. J. A. Geluk. Daarna vertolkte de heer P. W. Voskuilen de gevoelens van de Bestuurdersbond en Vrouwenbond; de heer W. Dooyes, direc teur van het C.I.O.S. in Overveen en des tijds actief lid van de voormalige N.A.S.B.- turnafdeling, sprak over de overeenkomst van het CIOS én de NCS. De heer H. van Barneveldt overhandigde namens het bondsbestuur een jubileum wimpel. Andere sprekers waren de heren A. de Zwart (namens de Moderne Jeugd raad en het Instituut voor Arbeidersont wikkeling), A. P. Souwer, als afgevaardig de van „De Stem des Volks", S. Heijers Jr. namens het Sportweekcomité en velen anderen die in min of meer nauw contact met de jubilerende sportbond staan of stonden. Tenslotte werd aan vier leden van de Haarlemse sportbond het ere-insigne van de NCB uitgereikt. Deze onderscheiding viel ten deel aan mejuffrouw A. Koomen, mevrouw J. Merkenstein (die verhinderd was aanwezig te zijn) en de heren P. Mooy- man en J. Stinne. Zij hebben gedurende een lange periode veel en goed werk voor de sportbond vei-richt. Sportrevue Des avonds werd een sportrevue gehou den. Veel appreciatie was er voor de nummers die verzorgd werden door de Haarlemse Turngroep „de Sportbond" onder leiding van de heer W. Kruithof. Hij had zijn leerlingen goed onder controle en dat die leiding ook bij de sportbond zelf v/ordt gewaardeerd getuigde de lederen actetas, die hem als dank voor zijn vele werk later op de avond werd aange boden door de heer N. van der Vecht, voor zitter van de Turnbond. Leerlingen van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Over veen gaven gewaardeerde demonstraties in de sporten boksen, schermen en jiu-jitsu en judo, waaruit weer bleek, dat de leer lingen die het CIOS verlaten sportleiders zijn met een allerminst eenzijdige ontwik keling. De chef-steward van do Nederlandse motortankboot „.Duivendrecht" is Zaterdag op de Mersey (Engeland) overboord geval len. Het is de 41-jarige H ,F. Bergman uit Rotterdam. Aangenomen wordt, dat hij ver dronken is. De Belgische violist Marcel Debot, die Zondagavond ten huize van de familie Hesmerg te Heemstede een uitwissclings- concert gaf, is in ons land nog weinig bekend. Maar in zijn geboorteland heeft deze jonge kunstenaar (hij werd geboren te Luik in 1925) al van zich doen spreken door enige hoge onderscheidingen, behaald bij muziekwedstrijden. Dat het toekennen van die prijzen gerechtvaardigd was, heeft Marcel Debot bij zijn Heemsteeds debuut overtuigend bewezen. Hij openbaarde zich hier als een ras-violist, die tot zijn ver tolkingen gedreven wordt door een grote, natuurlijke muzikaliteit. Zijn technische beheersing heeft een hoge graad van vol maaktheid bereikt. Moeilijkheden lijken er voor hem niet te bestaan. Maar dit technisch meesterschap dient toch niet al leen tot virtuoze schittering. De samen stelling van het programma toonde trou wens duidelijk aan dat Marcel Debot het hier niet in zoekt. Het waren allemaal werken van voornaam gehalte, die de violist had gekozen. Wel kon 'men enige bedenking hebben tegen het uitvoeren van Beethovens be minnelijke Romance in F met pianobege leiding en zeker tegen het spelen van het wondermooie, aangrijpende Poême van E. Chausson, zowel wegens het ontbreken der orchesfrale timbres als om het vertol ken van deze expansieve muziek in een beperkte ruimte. De overige composities pasten volkomen bij het kamermuziek- karakter van dit concert. Daar was als eerste werk de klare So nate in D van G. F. Handel met haar ge voelig Larghetto, met voortreffelijk stijl begrip door Debot gespeeld. Dan de Sonate in g voor viool-solo van J. S. Bach, een werk van grote muzikale diepgang met een zeldzame kennis van de klank- en be spelingsmogelijkheden van de viool ge schreven. Marcel Debot gaf van deze ver rukkelijke Sonate een magistrale uitvoe ring bezonken in het Adagio en de Sici- liènne, prachtig gedétailleerd in de Fuga en lenig rhythmisch in het Presto. De Sonate in C (K.V. 296) van Mozart kwam hierna als een broos klankenwon- der, gaaf en doorzichtig van tekening, maar ook met de lichte ontroering van het eenvoudige Andante. Met de Romance van Beethoven en Poême van Chausson kwamen na de pauze nog een aantrekke lijke Serenade van Joseph Jongen en de Roemeense Volksdansen van Béla Bartók. Met. een toegift (Berceuse van Fauré) nam Marcel Debot afscheid van zijn opgetogen toehoorders. Uiteraard is dit verslag in de eerste plaats gericht op de orestaties van de de buterende violist. Zijn begeleidster, Ans Bouter, mag evenwel niet vergeten wor den, want een groot deel van zijn succes dankte de violist aan het voortreffelijke muzikale spel van deze pianiste. P. ZWAANSWIJK. Zaterdagavond is op heterdaad betrapt en aan de politie overgeleverd een dertig-jarige timmerman uit Haarlem. Hij was in de kleedkamer van de werkstudenten in de Vleeshal, die op het ogenblik al taveerne „De Hyacinth" is ingericht, doorgedrongen en stal uit een damestasje een gulden. Als ver dacht van diefstal werd hij ingesloten. De heer E. F. Albrecht is bereid gevon den toe te treden tot het Haarlems adop tie-comité Oude Tonge. In de vergadering dezer commissie heeft de voorzitter, de heer P. H. Borghouts hem welkom geheten en deze heeft tevens mededelingen gedaan over de stand van zaken. In Oude Tonge is in de afgelopen week hard en met succes gewerkt. Behalve de groep van 100 Haar lemse arbeiders nemen aan de opruimings werkzaamheden deel: 85 inwoners van Oude Tonge, 50 brandweerlieden uit ver schillende steden, 100 mariniers. Het comité is de schenkers van het ta felbiljart en van de vier sjoelbakken, die het in de afgelopen week mocht ontvan gen, dankbaar. Deze krijgen nu op deze wijze de gelegenheid des avonds wat ge zelligheid te vinden in één der lokalen van de school waar zij te Middelharnis zijn ondergebracht. Koffie met koek, ciga- ïetten, een krant, een spel, ziedaar de re creatie waar de mannen na een dag van moeizame en trieste arbeid zeker recht op hebben. Het aantal geborgen lijken is in de laat ste twee weken gestegen van 133 tot 192. Ruim 100 personen zijn nog niet gevon den. Op 23 Maart zullen de eerste Haarlemse vrouwen vertrekken, en wel een aantal leerlingen met leraressen van de Protes tants Christelijke Nijverheidsschool. An dere huishoudscholen volgen na de Paas- vacantie. Flinke meisjes boven 18 jaar, die van Dinsdag 7 tot Maandag 12 April, of nè 22 April in Oude Tonge willen gaan helpen worden verzocht zich ten spoedig ste op te geven bij de secretaresse van het Adoptie-Comité: mevrouw Eickholz, Stad huis, Haarlem. De werktijd is telkens 10 dagen; vervoer, zakgeld, uitrusting, ver blijfskosten worden via het comité be taald. Zowel voor de vrouwelijke hulpkrachten als voor de bewoners van Oude Tonge, die de gezelligheid vrijwel uitsluitend in de cantine moeten zoeken wordt verzocht lichte lectuur te zenden. Verder een tafel tennisspel, dam- en schaakspelen en an dere gezelschapsspelen. Voor de cantine zijn ér ook allerlei wensen: plastic op de tafels, presenteerbladen, of mangelbakken (voor de stapels boterhammen), en vooral een broodsnijmachine. Het comité wil gaarne trachten aan alle wensen, die ten doel hebben het leven in Oude Tonge dragelijker te maken, tege moet te komen, en het is daarom ook bij- ronder verheugd reeds nu melding te mo gen maken van een gift van f 1517.03. zijnde de opbrengst van een voorstelling van het toneelstuk: „In de Soete Suiker- bol", gegeven door leerlingen van de Groen van Prinsterschool, Lorentzschool en Speeltuinvereniging „Klarenhof". Verder hoopt de Haarlemse toneelclub spoedig te kunnen volgen met de baten uit een opvoering van het met groot suc ces in Februari jl. gegeven stuk van Ayn- rand: „De nacht van de zestiende Januari". De heer J. B. Schuil sprak in zijn recensie zelfs van een „verrassend resultaat" en hij maakt de H.T.C. een compliment dat zij een stuk met zoveel speelrollen zo perfect hebben kunnen bezetten. Zo zelfs, dat de opvoering een vergelijking met die van het beroepstoneel (Haagse Comedie) ten volle kan doorstaan. Ongetwijfeld zullen velen van de gele genheid gebruik willen maken cp Woens dag 25 Maart de H.T.C. te zien spelen en zij zullen dan bovendien de voldoening smaken bij te dragen tot de hulp aan Oude Tonge. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de U.V.V. Stadhuis (telefoon 20405). Het Nationaal Rampenfonds te Den Haag verleende het comité toestemming alle gelden, bestemd voor de hulpverle ning aan Oude Tonge, te doen storten op de bankrekening van het comité, ten name van jhr. J. Th. van Spengler, penning meester Haarlems Adoptie-Comité Oude Tonge. Over Frankrijks tegenwoordige taak Gabriel Marcel, die vanavond voor „Les Conférences Frangaises" in de Begijnhof kapel spreekt met het onderwerp „Mission présente de la France" is een man van buitengewone en veelzijdige begaafdheid: musicus, toneelschrijver, philosoof. Als recensent heeft hij zich bovendien zowel op het gebied der litteratuur als op dat der muziek onderscheiden. Van zijn talrijke toneelstukken oogstten verscheidene groot succes. Bij tussenpozen heeft hij philosophie gedoceerd: ofschoon hij buiten de officiële kring der Franse wijsbegeerte staat hebben zijn publicaties, getuigend van een oor spronkelijke geest, sterk de aandacht ge trokken. Hij heeft zich daarin tegen alle systematiek in de wijsbegeerte verzet; hij beschouwt haar veeleer als een zoeken dan als een bewijzen. Marcel, in 1889 te Parijs geboren, werd buitenkerkelijk op gevoed maar trad op veertigjarige leeftijd tot de R.K. kerk toe. De dezer dagen gehouden jaarvergadering van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" droeg een bijzonder karakter, doordat op deze avond de heer J. A. Dal, na 27 jaar de voorzittershamer gehanteerd te hebben, af scheid nam om, naar zijn eigen woorden, plaats te maken voor een jongere kracht, nu hij de leeftijd der sterken heeft bereikt. In zijn openingswoord gaf de heer Da] uit drukking r>an zijn vreugde over het feit, dat dit laatste jaar van zijn voorzitterschap zo prachtig is geweest, dat hij het mag be schouwen als de bekroning van zijn werk. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De heer A. Elfers werd tot voor zitter benoemd en in de daardoor onislane vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer W. de Koning. De heer Klinkenberg nam daarna als het langst in functie zijnde bestuurslid het woord en vertolkte de dank van heel Cae cilia aan de scheidende voorzitter voor al de arbeid, die deze voor Caecilia in de loop der jaren heeft verricht. Uit de opgehaalde herinnerongen kon men afleiden dat dit niet gering is geweest. Het is zeer zeker niet in de laatste plaats aan de heer Dal te danken geweest dat het koor bij zijn 50-jarig be staan het praedicaat „koninklijk" ontving. Voor de toekomst zijn vele plannen in voorbereiding. Zo komt op 25. 26 en 27 April het mijnwerkers mannenkoor „Mignon" uit Gele - op bezoek in Haarlem, waar dan een gezamenlijk concert gegeven zal worden. Caecilia gaat in Juli naar het schone Geul dal. Voor het komende 60-jarig bestaan werd een jubileumfonds ingesteld. Op 15 Maart 1952 werd het pastorale cen trum „Lindenheuvel" aan de Ter I'offstede- weg in Overveen geopend, uitgaande van de Witteveenvereniging in Ermelo. De eerste verjaardag van de stichting is Zaterdag middag gevierd, waarbij namens de 350 gasten, die „Lindenheuvel" het eerste jaar stel met pick-up-installatie aangeboden, van haar bestaan bezochten, een radiotoe- Een comité uit die gasten had zich, ter voorbereiding van het jubileumgeschenk, gevormd. Namens dit comité droeg mejuf frouw ir. E. Manson de radio-installatie over aan de voorzitter van de Witteveenvereni ging, die tevens voorzitter van het pastorale centrum Lindenheuvel is, de plaatselijk her vormd predikant dr. J. H. Stelma. Hij aan vaardde het geschenk onder grote dankbaar heid, al was hij wel wat bezorgd want als men op de eerste verjaardag al zo iets moois ontvangt, wat moet dit dan de vol gende verjaardag wel worden en gaf het daarna door aan ds. R. van der Mast, de predikant-directeur van „Lindenheuvel". Ds. Van der Mast noemde dit geschenk zeker geen luxe, want het is wel gebleken, dat vele gasten van het pastoraal centrum graag luisteren naar klassieke muziek en daarin de bezinning vinden, die zij zo nodig hebben. Alleen zal de discotheek nog wat uitgebreid dienen te worden. Op een niet van humor ontblote wijze gaf de predikant directeur van Lindenheuvel daarna een terugblik op het eerste jaar en constateerde dat een derde deel van de gasten uit het Westelijk deel van ons land kwam en dat de inwoners van Amsterdam een vijfde van het totaal aantal gasten uitmaakten. Daarna werd de installatie in werking ge steld: de aanwezigen troffen het, dat over de zender Hilversum juist een symphonie van Mozart werd uitgezonden. Vervolgens werd de pick-up-installatie ingewijd met de Romance voor viool in F van Van Beet hoven. Van het bestuur van Lindenheuvel waren behalve dr. Stelma nog aanwezig de secretaresse van de Witteveenvereniging. mevrouw E. M. F. van Reevan der Vloed en mevrouw A. C. den Texbaronesse Ben- tinck van Schoonheten. De aanbieding van het geschenk werd door bijna vijftig oud- gasten bijgewoond Sonates voor klarinet en piano zijn in de Nederlandse concertzalen zeldzame ver schijningen. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars- Vereniging had daarom goed gezien haar leden op een huisconcert in de gelegenheid te stellen met een tweetal hiervan kennis te maken, vooral omdat het hierbij ook ging om een Nederlands werk, dat nog al leen in manuscript beslaat. Jammer, dat niet meer leden van de geboden kans pro fiteerden. Het naast elkaar plaatsen van twee wer ken dringt vanzelf tot vergelijking. Gis teravond waren Brahms en Ruyneman de twee delen der vergelijking en om nu maar met de deur in huis te vallen: men be hoort tot een muzieknatie of niet. En zo als de intelligente lezer ongetwijfeld on middellijk begrijpt, Brahms hoort er wel toe.Men merkt het aan alles: Brahms' sonate is zeker niet een van zijn geslaagd- ste werken, maar is tenminste volledig Duits; de sonate van Ruyneman vertoont eigenlijk nergens een speciale zwakte, maar is onvolledig Frans. En daar doet niets aan af, dat Brahms' muziek tot een volledig vergane periode behoort (inderdaad, deze late romantiek is onherroepelijk zo dood als een pier) en dat Ruyneman de taal van öhze tijdgenoten spreekt en dus levend is (het werk dateert uit 1936). Het enige criterium is de meer of mindere echtheid van het werk en hierin wint, zoals gezegd werd, een zwakke compositie van Brahms het. van een sterke van Ruyneman, hoe pa radoxaal het rrioge klinken. Brahms heeft ook in zijn minder geïnspireerd ogenblik ken nooit de behoefte, iemand anders dan Brahms te zijn, maar Ruyneman probeert in zijn beste ogenblikken Poulenc te zijn. Het resultaat is een enigszins ondoorzich tige Poulenc, want het is nu eenmaal in het algemeen een stroeve Noorderling al leen maar gegeven, Latijnse zonnigheid na te bootsen, nooit zich deze geheel en al eigen te maken. Was er dan in de klarinetsonate van Ruyneman niets te waarderen? Men zou het na het voorafgaande kunnen denken, maar dan ten onrechte. Mijn bezwaar geldt voornamelijk de stijl in het algemeen en het mag eigenlijk niet als een verwijt te gen Ruyneman persoonlijk opgevat wor den. Immers, Brahms kon steunen op een eeuwenoude muziektraditie, doch Ruyne man kon hierop in zijn eigen land niet te rug grijpen. Nederland heeft, nu eenmaal nog geen eigen profiel op muziekgebied en daarom leunen de componisten, ook de besten onder hen. allen nog enigermate te gen buitenlandse voorbeelden. Doch afge zien van dit algemene bezwaar zijn er ver scheidene positieve factoren te prijzen, bij voorbeeld de vormgeving, die bij alle vrij heid toch evenwichtig is. Verder spreekt uit het gehele stuk een onmiskenbaar élan en zijn de harmonieën, hoewel gedurfd, nooit onwelluidend. Een en ander maakt het werk heel genietbaar, zodat de klari nettist Ru Otto en de pianiste Bertje Da- velaar, die zich veel moeite hadden gege ven het lastige werk tot klinken te brengen, de finale op een spontaan ver zoek van de toehoorders moesten herhalen. Mevrouw D. Haanstra-Knegtmans, de gastvrouw, zorgde voor een overgang van Brahms naar Ruyneman door op de haar eigen, fijnzinnige wijze ons in de charmes van de „Boite a joujoux" van Debussy in te wijden. Bij een herhaling van dit soort avon den zou een gedachtenwisseling over de geboden noviteiten tussen spelers en pu bliek de aantrekkelijkheid nog aanmerke lijk verhogen. PIERRE VERDONCK HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht de heer J. C. H. Jens te Heemstede en voor het doctoraal examen geneeskunde mej. C. van Utenhove te Heemstede. Mr. J. C. C. W. Hljszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting te Bloe- mendaal, is Dinsdag verhinderd spreekuur te houden. Aan de Technische Hogesclir 1 te Delft slaagde de heer H. Feirabend uit Aerdenhout voor het candidaatsexamen voor civiel- ingenieur. Bij de Rijksaccountantsdienst is be noemd tot accountant, de adjunct-accountant eerste klasse P. Koning te Haarlem (bureau R. A. D.). Aan de schrijver van 's Rijksbelastingen mejuffrouw G. Homberg te Haarlem (kan toor invoerrechten en accijnzen) is eervol ontslag verleend. Aan de heer W. Nederkoorn, commies secretaris ter inspectie registratie en suc cessie Haarlem is per 1 Juli eervol ontslag verleend. De heer W. F. L. Waleveld, arbeider op de Centrale Werkplaats (N. S.) viert op 25 Maart zijn veertigjarig jubileum. De chef monteur der P.T.T., de heer I. A. Doezie te Haarlem, is benoemd tot op zichter te IJmuiden. Zaterdag werd in de speelzaal van de Tes- selschadeschool in Haarlem-Noord door het bestuurslid van de Volksmuziekschool de heer A. Vlas. een balletklasje geïnstalleerd. Dit klasie zal staan onder leiding van mevrouw To Venema, die haar opleiding genoot bij de bekende dans-paedagoge Sonia Gaskell. De heer Vlas wees er op dat met deze instal latie het culturele 'even in Haarlem-Noord weer een stap verder is gekomen en zegde mevrouw C. J. M. Kat— Beylevelt van harte dank voor het vele werk door haar hiervoor verricht. Spreker wees er op dat het Cultureel Co mité „Over de Brug" in October 1952 een voorstelling van een kinderballetgroep heeft gebracht en toen reeds propaganda heeft ge maakt om te komen tot een eigen ballet- groepje voor Haarlem-Noord. Dank zij de toenmalige penningmeester, wijlen de heer Broertjes, werd toen reeds de grondslag hier voor gelegd Over het onderwerp „Waar gaan wij heen met West Europa?" sprak Zaterdagmiddag in de vergadering van de Christelijk Historische Kamerkring Haarlem mr. dr. J. van Bruggen, ondervoorzitter van de Raad voor de Euro pese Beweging. Hoe klein is Europa geworden, aldus spre ker. Een reis van Rome naar Schiphol vergt nauwelijks vier uur vliegen. De bevolkings dichtheid. de na-oorlogse verarming en de achtergebleven productiviteit dringen tot aan eensluiting. Daarbij komt nog de bedreiging uit het Oosten die zelfs de voorrang van eco nomische samenwerking boven een defensie gemeenschap doet verdwijnen. De functionele samenwerking voor bepaal de taken moet als gevolg van de Interdepen dentie «onderlinge afhankelijkheid) van die taken leiden tot een federatie met een eigen hoge autoriteit en vertegenwoor digend lichaam. Gewaakt dient echter te worden tegen staatssocialistische tendenzen, die van bepaalde zijde in die samenwerking worden gelegd. In het bestuur van de Kamerkringenvereni- ging werden herkozen mr dr. J v. Bruggen, Heemstede; Th. Runia, Beverwijk; J. Voor hoeve. Weesp en mr. A. Wensing. Haarlem. Zaterdag heeft de driekleur vrolijk van alle winkels in Santpoorts Hoofdstraat ge wapperd om te bewijzen, hoe blij de mid denstand is met de nieuwe TL-verlichting, die Zaterdagavond voor het eerst in haar geheel heeft gebrand. Niet alleen de vlaggen toonden de dank baarheid van de winkeliers, die hun domein herschapen zagen in een heldere zakenallée nadat het jarenlang een wat donkere krocht was geweest, waar de étalageverlichting maar moeizaam door drong, maar ook de blazers van „Soli Deo Gloria" gaven in de avonduren opgetogen (en muzikaal) blijk van hun vreugde. Zaterdag heeft de Velsense politie een 32 jarige Haarlemse opperman aangehou den, die ijzeren afrasteringspalen van het Terrasvogelsterrein 1e Santpoort wijde meenemen „omdat ze toch tegen de grond lagen". De man is na een proces-verbaal heengezonden. 3-3y, Nederl.*47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn M. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Sled. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 941*/.. 161 1845S 158% 308 90% 143 13014 10U4 827-8 16214 159 161 16914 4214 53% 49 71 24°/in 411 /m Openings koersen 94is/j8 160J4 184 157 309 90J4 143 130 102 81 16214 159 161 169 4214 55 5014 7114 24% 41% Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.10 per kwartaal/0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe {wartaalabonnés, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3