KORT 20 KORTING Gabriel Marcel - te gast in Haarlem- over Frankrijks roeping in de wereld Kort en bondig Niet alleen kwestie van vermaak; ook van zakelijke propaganda Kennemer Dansavond in Stadsschouwburg Lisse 'grieven aan de redactie Amsterdamse Beurs PIAND te koop gevr. INOR TilUf 7 HAARLEM-LICHTSTAD Siem Nieuwenhuvzen in Carré gehuldigd Brandje in de Tulpenstraat te Haarlem HFC'er Hans Winter in Zwaluwen-team A.R. kiesvereniging Gouden jubileum Joh. Spruit Scheepvaart zelfst. woonruimte Wie fotografeert of filmt kent FOTO VAN VLIET Wagenweg 86 STATIONCAR rr VLEUGEL of PIANO Uitsluitend morgen Woensdag TIJDELIJK STOMEN: COLBERT- en MANTEL- COSTUUMS 4^5-3.25 De Zwitsersche „Ik had het druk^B op de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw" i H DINSDAG 17 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor Les Conférences Frangaises heeft de befaamde Franse schrijver en Katho lieke existentialist Gabriel Marcel gister avond in de Begijnhofkapel gesproken over de hedendaagse zending van Frankrijk. Na te zijn rondgeleid door voorzitter jhr. mr. C. J. A. den Tex, begon de heer Mar cel met erop te wijzen d^t een groot aan tal negentiende eeuwse schrijvers en dich ters zich door een al te simpiistische inter pretatie van de Franse revolutie, een gro telijks overdreven idee gevormd hadden van de roeping van Frankrijk, zodat men op hun gezag dit land was gaan zien als toortsdrager van de ganse menselijke be schaving. Deze hoogst onbescheiden voor stelling van zaken, „die ons nog vandaag den dag het schaamrood naar de kaken doet stijgen", was inmiddels gelogenstraft door de geschiedenis die ons leert, dat Frankrijk niet slechts vele nobele gedach ten over het recht en de vrijheid had voorlgebracht, maar helaas ook had bijge dragen tot de ontwikkeling van het natio nalisme in tal van landen, hetgeen tenslot te tot de were'dbranden der laatste 40 ja ren geleid had. Het Franse genie had de wereld vele waardevolle inzichten en verworvenheden geschonken maar het ging niet aan om alle vorderingen der cultuur voor Frank rijk te willen annexeren en monopoliseren zoals sommige schrijvers gedaan hebben. .En al ben ik zelf schrijver ik moet getui gen dat om die reden de erfenis van onze beeldhouwers en schilders als Fouquet, Chardin, Corot ens veel meer confronte ren met de grootheid van Frankrijk dan de geschreven getuigenissen, vooral als die het stempel dragen van een keurig gedeter mineerde ideologie. Frankrijks geestelijke waarde laat zich trouwens niet in een grootste gemene deler uitdrukken; de enig mogelijke conceptie is die van een levend organisme, oneindig gevarieerd in zijn le vensuitingen en vol contrasten die toch alle een bepaalde wisselwerking op elkaar uitoefenen. Die verscheidenheid in eenheid was vol gens de heer Marcel ook het uitgangs punt voor de bepaling van Frankrijks zen ding en verantwoordelijkheid in de wereld van thans. Van fundamenteel belang is daarbij dat gans die verscheidenheid van het Franse leven doortrokken blijft van de geest van gastvrijheid in de breedste zin van dat woord: gastvrijheid voor andere mensen, meningen en ideeën, voor de bot sing der ideeën ook, en bh gevolg van de assimilatie en het samenklinken dier me ningen. Maar dat harmoniserend samen- klinken van gedachten en opinies kan al leen verwezenlijkt worden als bepaalde algemene levensvoorwaarden - religieuze, politieke en economische - gehandhaafd kunnen worden. Een Frankrijk dat terug zou vallen in de dwaling van een aggres- sief-anticlericale pohtiek, dat het „diri gisme" te ver zou drijven of een politie staat zou worden, dat Frankrijk kan zijn taak niet vervullen. Het moet bewijzen, dat het de fouten uit het verleden onder kend heeft en de wereld tonen tot. een ze kere rijpheid te zijn gekomen, welke des ondanks niet ten koste van zijn jeugdig élan mag gaan. Die moeilijke synthese van geestelijke riioheid en jeugdige dyna miek moeten de Fransen opbrengen om te kunnen beantwoorden aan de hoop die de mensheid van hen koestert: de hooD dat, zij het zijn die de inspiratie zullen vinden om de wereld te verlossen uit de verschrik kelijke impasse waarin zij zich bevindt. Jeanne d'Arc was zulk een geïnspireerde en gelijk zij zullen ook de Fransen van onze tijd hun inspiratie uit goddelijke bron Voor een groot aantal leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap en andere belangstellenden hield de heer David Koning gisteravond een lezing over de ont wikkeling van de danstechniek en de ver- dex-e geschiedenis van het ballet, voorafge gaan door een uiteenzetting over de bete kenis van de balletomanen, die in het beste geval een geestdriftig publiek van kenners vormen. Na een korte inleiding over het hofballet, de stichting van de Academie de la Danse onder Lodewijk de Veertiende (die de Zonnekoning werd genoemd naar een ge lijknamige rol, die hij eens als danser ver vulde) en de ruim anderhalve eeuw later plaats gehad hebbende codificatie van Car lo Blasis te Milaan, volgde met medewer king van Henny Meyers een demonstratie van enkele basishoudingen en elementaire figuren, waarna leerlingen van de Kenne mer Balletstudio te Haarlem een suite van oefeningen op een Sonate van Mozart aan de barre en.au milieu te zien gaven. Het tweede deel van de lezing was gewijd aan vorm en inhoud van het ballet in de loop der eeuwen, waarbij speciale aandacht werd besteed aan de hervormingen van Noverre, Salvatore Vigano en Michel Fo- kine, eindigend met het uit 1935 daterende manifest van de choreograaf Serge Lifar, die de onafhankelijkheid en de eigen rhythmische structuur van de beweging proclameerde. Het betoog werd verleven digd en toegelicht met enige uitweidingen over de geleidelijke en soms revolution - naire veranderingen van het costuum, be nevens met enkele anecdotes over de „god delijke" Vestris en de vermaarde danseres sen uit de romantische periode. Er moest een nogal abrupt einde aan de voordracht komen, toen de spreker tot zijn spijt con stateerde dat hem geen tijd meer resteer de om de hedendaagse aesthetische proble men te behandelen. Ruim een uur van het programma werd tot genoegen der aanwezigen met dans kunst gevuld. Voor de pauze voerde een drietal nog zeer jeugdige leerlingen van de Kennemer Balletstudio een pas-de-trois op muziek van Josef Bayer uit. met zoveel succes dat het laatste gedeelte gebisseerd moest worden. Zeer veel bewondering oogstten de internationaal vermaarde dan sers Gloria Tschernova, Michael Tscher- noff en Jan Leo Zielstra (danseur étoile van de Opera te Nice en geruime tijd medewerker van Yvonne Georgi) met „Medusa" op speciaal voor hen gecompo neerde muziek van Wim cle Vries, een bal let in neoklassieke stijl. Het tweede gedeelte van de avond begon met een luchtig strandtafreel, een op mu ziek van Gershwin gezet divertissement. Bijzonder mooi was het duet van Jan Leo Zielstra en Gloria Tschernova op het So- netto dell' Petrarca van Liszt, een choreo grafie van eerstgenoemde. De avond werd door het ensemble, waaraan ook Noor Hes- merg, Anneke Borger, Millie Jordan en Henny Meyers meewerkten, besloten met een suite van dansen (enigszins in de trant van Les Sylphides) op muziek van Chopin, moeten pulten, want Frankrijks roeping in dezen is en blijft, alle nieuwe idolaiieën en alle totalitaire „Kruisigt Hem"-ge- schrecuw ten spijt. „Predikant-arbeider" Na de voordracht van de heer Marcel vertelde een andere Franse gast, de „pas- teur-horlogier" ds. Robert de leden van Les Conférences Frangaises over zijn werk als predikant-arbeider onder de Franse plattelandsbevolking. Met leken-vrienden maakte hij per fie's, en levend van de op brengst van een speciaal daartoe geleerd handwerk (in zijn eigen geval dat van horlogemaker) tochten door het land om een onderzoek in te s'ellen naar het veel omstreden vraagstuk of de Christelijke leer al dan niet meer „rijmt" met. de gees telijke behoeften der arbeidersklasse - en daarbij deed hij, evenals de Katholieke „prêtres ouvriers", de belangwekkendste ervaringen op, waarvan hij in een geestig relaas verhaalde. De conclusie van zijn beschouwingen was, dat de godsdienst wel degelijk de toe's der problematiek van het alledagsleven doorstaat, over welke con clusie hij tenslotte met de heer Marcel uitvoerig van gedachten wisselde. HAARLEM EN OMGEVING Te Utrecht is de trekking gehouden van de nationale verloting „Meisjesstad 1953", ten bate van het Nationale Tehuis voor dak loze vrouwen, meisjes en kinderen, geves tigd te Utrecht. De hoofdprijs (een auto of volledige huwelijksuitzet ter waarde van f8000) is gevallen op lot no. 54110. I-lij viel ten deel aan de St. Liduina-parochie te Haarlem. De tweede prijs (■een woning inrichting of veestapel ter waarde van f2500) viel op lot no 106913. De derde, vier de en vijfde prijs zijn resepctievelijk voor de houders van de lotnummers 37958, 37619 en 106578. Leerlingen van de Rooms-Katholieke Uloschool St. Jeroen aan de Oyertonweg in Haarlem en leerlingen van de Hartenlust- school uit Bloemendaal zullen morgen in Amersfoort de Jeugddag bijwonen die gehou den zal worden op het terrein van de Prins Willem III kazerne van de Huzaren van Boreel. Een amthenaar van de Haarlemse tele foondienst heeft bij de politie aangifte ge daan van de diefstal c.q. vernieling van een handt el emicrof non met snoer uit de open bare telefooncel op het Marnixplein in Haar lem. De politie vermoedt, dat de jeugd ver antwoordelijk gesteld moet worden voor deze diefstal. Alle mogelijkheden die „Haarlem-Licht stad" biedt voor de propaganda van de Spaarnestad worden ten volle gebruikt. Zo is in de Kamer van Koophandel aan het Nassauplein een informatiecentrum ten dienste van handel en industrie inge richt, waar de vreemdeling, die iets wil weten omtrent het Haarlemse bedrijfsleven en de productie, volledig kan worden inge licht. Wenst hij een bepaalde onderneming te bezoeken dan staat een taxi gereed om hem derwaarts te brengen. Ook op de mogelijkheid van industrievesti ging in Haarlem wordt de aandacht ge vestigd. Zo is in het informatiecentrum de maquette van het industrieterrein geplaatst. De verschillende informatiebureaux van Haarlems Bloei, op het Stationsplein, in het Stadhuis en op de Flora, voorts in hotels en banken, verwijzen de informerende vreemdeling-zakenman eveneens naar het gebouw van de Kamer van Koophandel. Wethouder D. J. A. Geluk deelde in zijn artikel m ons Floranummer reeds mede dat ten dienste van de winkeliers, diie be gunstigers zijn van „Haarlems Bloei" of hebben bijgedragen aan versiering en ver lichting, een boekje wordt verstrekt waar in alle gegevens zijn te vinden om'ren* wisselkoersen, textiel- en schcenenmaten en andere zaken die van pas komen bij de bediening va,n vreemdelingen. Dit boekje zal vandaag of morgen wor den uitgtereikt. Het is daarna - maar dan legen betaling - ook verkrijgbaar voor de overige winkeliers. Desgewenst worden étalagebordjes verstrekt, waarop vermeld staat dat buitenlandse valuta en traveller- chèques in be'aling worden aangenomen. Zoals men weet vreesde de verkeerspo litie dat de miniatuurtreintjes - die des avonds wel, maar overdag weinig aftrek schijnen te vinden - het toch al niet te vlotte verkeer in de binnenstad nog meer stagnatie zouden berokkenen. Die verwachting is niet bewaarheid: de treintjes hebben daarentegen wel last van het verkeer, zodat zo nu en dan van de route moet worden afgeweken. Het is echter jammer dat men alleen aan de eindpunten (Dreef en Frans Halsplein) mag in- en uitstappen. Tenminste zou een stopplaats op de Gro'e Markt moeten wor den ingelast. Wij hebben ons echter laten vertellen dat een grote vervoermaatschap pij daarvan te veel concurrentie zou on dervinden. Die grote vervoermaatschappij heeft zelf echter geen klagen over het succes van haar rondritten door de verlichte s'ad. Al leen schijnt de belangstelling zich wel voornamelijk op de ritten van 20 uur te In de pauze van zijn revue „Baron Kneut" in theater Carré te Amsterdam is de Ne derlandse revuekomiek Siem Nieuwenhuv zen gisteravond gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Tevens werd het feit herdacht dat h:j zestig jaar geleden zijn toneelioonbaan begon. Voor deze huldiging had zich een comité gevormd, bestaande uit HenriëUe Davids, de weduwe van Henri ter Hall, Roosje Kohier, Bepnie de Vries, Otto Aurich, Lou Bandy. Louis Bouwmees'er, Johan Buziau, Meyer Hamel, Johan Kohier, Fritz Stciner, Alex Winnink en Coen Spaan. De jubilaris werd namens bet huldi gingscomité toegesproken door Mever Ha mel, die in warme bewoordingen uiting caf aan de waardering voor het vele werk dat de jarise in zijn lange loonbaan heeft verricht. Hij sprak de hoop uit, dat Siem Nieuwenhuyzen nog vele jaren op de plan ken zal staan. Deze wens werd met warm apnlaus ondersteund. De jubilaris werden vele telegrammen met gelukwensen, geschenken en bloem stukken aangeboden. In zijn antwoord zei Siem Nieuwenhuy- zen, dat hij de planken nog niet wil ver laten. Hedenmiddag omstreeks kwart over twaalf is, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in een pakhuis van de brandstoffenhandelaar S. in de Tulpen straat 2. De brandweer neeft het vuur met twee stralen op de waterleiding geblust. Een partij hout en een kruiwagen ver brandden. Hei belendende huis liep enige schade op. uitgevoerd in romantische tutu's. De laatst genoemde mocht zich als soliste laten waarderen in een Pizzicato op muziek van Chabrier. Al met al een geslaagde uitvoering, waarbij ook de fraaie costuums de aan dacht trokken. De begeleidende pianist Leen Krammer liet zich in de loop dei- avond solistisch horen met werken van Granados en Albeniz. concentreren. Meer spreiding over de ritten van 21 en 22 uur zou toejuiching verdie nen. Wij vernamen nog, dat de directeur van de N.Z.H., zo deze geraadpleegd mocht worden over een halte voor de miniatuur treintjes op de C?rote Markt, zich daar sterk tegen zou verzetten. In de eerste plaats om verkeerstechnische redenen en ten tweede omdat de treintjes dan niet lan ger als kermisvermaak zouden ziin te be schouwen maar als een verkapte lijndienst. Voor het Zwaluwen-elftal, dat Zaterdag 21 Maart op het NAC-terrein in Breda tegen het voorlopig Zuid-Nederlands elftal speelt, zijn de volgende spe'ers uitgenodigd: Deel: Vrijhof (Bleijerheide)achter: Claus Jr. (Helmondia) en Ebbing (Noad): midden: Temming (DOS), Utermark (BVV) en Spanjer (Limburgia): voor: Ha. Winter (HFC), Lugthart (Be Quick), De Kort (Longa), Ravenstein (MVV) en Cortënberghe (Excelsior). Maandagavond hield de A.R. Kiesver eniging haar jaarvergadering in de Neder lands Hervormde Kleuterschool onder lei ding van de heer G. Rietkerk. De jaarver slagen vermeldden een teruggang van het ledenaantal. Het financieel verslag ver meldde een nadeling saldo. In de vacature bestuurslid werd voorzien door de verkie zing van de heer P. Nieuwenhuis. Hei raadslid, de heer E. Scholte heeft een causerie over de gemeentepolitiek ge houden, waarin hij de politiek van de A.R. partij belichte. Maandagmiddag werd in een feestelijke bijeenkomst het gouden jubileum gevierd van de heer Joh. Spruit bn de firma G. v. d. Mei en Zonen. De huldiging geschied de ten kantore der firma in tegenwoordig heid van patroons en collega's. Na woor den van waardering voor zijn trouw deel de burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf de jubilaris mee, dat de Koningin hem had toegekend de bronzen médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De oudste patroon, de heer Joh. v. d. Mei, dankte de jubilaris voer de prestaties in de loop der jaren verricht. Namens het personeel voerde de heer Buising het woord en over handigde een vulpen. De heer Spruit dankte voor de hem toe gebracht hulde. PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE Bij de Woensdagavond te houden zit ting van de plaatselijke prijzencommissie wordt de gelegenheid geboden om van 1920 uur klachten in te dienen ten ge meentehuize. (Verkort weergegeven) Winkelsluiting op Zondag. Naar aan leiding van de Zaterdag gepubliceerde win kelsluitingsregeling moet het mij van het hart, dat de gemeente Haarlem weinig rekening heeft gehouden met de belangen van een groot aantal winkeliers (voor namelijk sigarenwinkeliers, eigenaren van souvenirszaken, fruitzaken, banketbakke rijen etc.), die wel goed genoeg zijn ge weest om behoorlijk in de kosten der ver lichting bij te dragen, doch die daarnaast gemeend hebben een regeling als thans in Heemstede^geldt te mogen verwachten. Ware het doordrijven van de absolute Zondagssluiting, alsmede de handhaving der halvedagsluitingen en de verbrokkelde avondsluiting bij het plannen maken der straatverlichtingen bekend geweest, dan had 't betreffende deel van de winkelstand er zeker niet aan mee willen werken. Mij dunkt dat Haarlem Lichtstad een veel te weidse titel is. Haarlem Lichtdorp past ons beter. G. W. (De bepalingen zijn gemaakt na overleg met de betrokken middenstandsorganisa ties, die het gemeentebestuur van advies hebben gediend. Het comité Haarlem- Lichtstad had gevraagd de winkels op Zon dag open te stellen, doch de gemeenteraad aanvaardde het voorstel van B. en W. Verder zij meegedeeld, dat B. en W. de bevoegdheid hebben ontheffing te verlenen voor bijzondere Zondagen. Vroeger werd op „Bollen-Zondagen" ontheffing der be palingen verleend. Red.) Aalsum, 16 v. Hamburg te Rotterdam. Abbedijk, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Akkrumdijk, 14 v, Chittagomg te Rotterdam. Alcbiba, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Alioth, 16 v. Rio de Janeiro n. Santos. Agamemnon, 14 v. Baltimore n. Philadelphia. Alblasserdijk, 15 v. Londen te Bremen. Aichiba, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Ampenan, 15 v. Cheribcn n. Semarang. Amstelkroon, 15 70 m. N.NO. Oran. Amstelvaart, 15 rede Semarang. Axeidijk, 14 270 m. ZW. Bermuda. Aardijk, 17 v. N. Orleans te Rotterdam. Alda.bi, 16 400 m. Z. Kaap Verdische eil. Alnati, 16 140 m. NW. Lissabon n. Las Palmas. Ai tair, 17 te Bah ia. Amstelveen, 16 Str. Soenda gepass. Appingedam, pass. 16 Key West n. Antw. Aiphard, 16 v. Paranagua n. Rio Grande. Amsteldijk, 17 v. Antwerpen. Almikerk, 16 v. Marseille n. Duinkerken. Aludra, pass. 16 Ouessarvt n. Port Said. Amor, 17 te Algiers. Amstelland. 16 v. Las Palmas. AnnenJterk, 17 v. Rotterdam te Yokohama. Argos, 17 Gibraltar verwacht. Bantam, pass. 14 Mindcoy n. Aden. Barendrecht, 14 v. Pladju n. Miri. Breda, 16 v. Antofagasta n. Talcahuano. Blommersdljk, 16 dwars Southampton n. Halifax Borneo, 14 te Genua. Bacchus. 14 v. Maracaibo n. Pto Cabello. Bandjermaein, 15 v. Ambon n. Makassar. Barito, 16 te Makassar. Barumun, 14 v. Makassar n. Kolonedale. Batoela, 14 v. Soerabaja n- Kaliar.get. Baud. 16 v. Singapore te Belawan. Borikoop, 16 670. m. ZW. plores. Badd', 16 v. Marseille. BemgikaUs, pass. 16 Safoamg n. Penang. BMtar, 17 v. Amsterdam te Kaapstad verw. Caltex Leiden, 16 65 m. W. Gibraltar. Caltex .Perras, 15 55 m. W.ZW. Kp. d, Gata. Corilla, 16 350 m. N.NW Lacadiven. Castor, 16 v. Kingston te Mobile. Congostroom, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Caltex Nederland, pass. 16 Malta. Caltex The Hague, 16 v. Rotterdam te Sidon verwacht. Caltex Utrecht, 17 v. Rotterdam te Sidon verw. ClaveWa, 16 v. Panamakaneal n. Curasao. Coryda, 16 v. Rotterdam naar Amsterdam. Cronieniburgh, 16 y. Passages n. Bilbao. Dalerdijk, pass. 15 Mona eil n. Antwerpen. Dongedijk. 15 v. San Francisco n. Portland. Delitland, 15 v. Hamburg te Amsterdam. Duivendrecht, pass. 16 Dungeness. Drente, 14 te Tj. Priok. Durvend ijk, 17 te Balboa. Eendracht, pass. 16 Algiers. Edam, 16 v. Rotterdam te New York. Bimina, 17 v. Abidjan te Freetown verwacht. Engigano, 17 Basrah verwacht. Friesland (KRL). 14 v. Nunukan n. Tamaho. Féliipes, 18 v. Makassar te Pladju. Fairsea, 17 260 m. W. ten Z. Kangeroo eil. Gordias, pass. 15 Elbe. Gadi 14a, 16 110 m. ZW. Kp. Comorin. Garoet, pass- 16 13 u. Finisterre. Gravel a-nd, 16 v. Victoria n. Bahia. Haulerwijk, pass. 14 Kp. Sable. Hoogkerk, 15 te Singapore. Heelsum, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Hercules, 16 v. Patras te Piraeus. Hos 15 360 m. Z. Kp. Hatteras. Indrapoera, 13 te Pao a ru'k an. Joh. v. Oidenbarnevelt, pass. 17 Guardaful n. Aden. Japara (KRL), 17 te Halifax. Japara (KPM), 16 v. Palembang te Soerabaja. Kota Gede, 15 v. Suez naar Damman. Kota Inten, pass. 16 Ceylon n. Belawan. Karmaria, 15 te Ternate. Kalimantan, 16 te Cheribon. Karaton, 14 v. Balikpapan n. Tarakan. Karsik. 17 v. Amurang te Inobonto verw. Karossa, 14 te Tual. Karsik, 16 v. Menado te Amurang. Kasimbar, 16 van Belawan te Oleh Oleh. Kedoe, 16 v. Frederikstad n. Hamburg. Kota Agoeng, pass. 16 16 u. Pantellaria n. Port Said. Kertosono, 18 Colombo verwacht. Liseta, 15 v. Tjilatjap n. Pladju. Loppersum, 14 v. Rotterdam n. Brindisi. Laagkerk. 16 v. Port Said. Loenei-kerk, 19 Rotterdam venvacht. Lar.gkoeas, 15 te Colombo. Le Ma ire, 15 te Sungeïmuturi. Lissekerk, pass. 15 IJmuiden. Lucita, 14 v. Heysham n- Ardrossan. Lekkerkerk. 16 150 m. ZW. Karachi n. Aden. Laertes, 17 te Colombo, v. Indonesië n. A'dam Looadrecht, 17 te Bombay. Linge, 16 v. Monrovia n. Dakar. Lutter'kerk, 16 v. Muscat n. Massawa. Manoeran, 15 v. Palembang te Makassar. Maas, pass. 15 22 u. Ouessant. Mitra, 15 Gibraltar n. Cagliari. Maaskerk, 15 v. W. Afrika te Amsterdam. Mataram, 14 21 u. v. Genua n. Port Saia. Merwede*. 16 v. Antwerpen n. Bremen. Macuba. 15 180 m. ZW. Okinawa. Mellekerk, 15 v. Bremen naar Antwerpen. Minjak, 15 v. Menado n. Samarinda. Macoma, 16 400 m. m. O.ZO. Ras al Hadd- Myonia, 15 v. Avonmouth te Heysham. Modiokerto, pass. 16 Finisterre n. Port Said. Malvina, 16 v. Yokohama te Miri. Maasdam, 16 860 m. W.t.Z. Valentia. Mapia, pass. 16 eil. Abu n. Singapore. Mentor, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Metula. nacht 16-17 v. Balikpapan te Pulubukorn verwacht. Nieuw Amsterdam. 16 120 m. Z. Haiti. Noordam, 16 v. Rotterdam te New York. Cmala, 16 v. Bona te Algiers. Ovula, 16 v. Cochin te Mormugao. Ondiina. 15 v. Stavanger te Rotterdam. Ophir, 16 te Tj. Priok. Papendrecht, 14 v. Kaapstad n. Rotterdam. Oberon, 16 v. Puerto Plata n. New York. Ootmarsum, 16 v. Charleston n. Le Havre. Orion, 16 te Patras. Prins Willem II. 15 200 m. Z. Kp. Sable. Prins Alexander. 15 v. Rotterdam n. St. John. Planeius. 16 v. Semarang te Tj. Priok. Parkhaven. 16 170 m. ZW. Palma. Prins Fred. Hendrik, pass. 15 Wight. Pysmalion 14 800 m. NO. Barbados n. Antw. Prins Willem III, pass. 17 Ouessant. Prins Willem V, pass. 16 Scllly's n. Le Havre. Raki. 15 te Calcutta. Ridderkerk, 15 v. Muscat te Bandarabas. Roebiah, 14 320 m. NO. Honolulu. Radja, pass nacht 15-16 Kp. Guardafui. Reyniersz, 14 te Tegal. Rodus, 14 v. Trinidad te Kingston. Rijnkerk. 16 v. Rotterdam te Bremen. Rondo. pass. 17 Vlieringen n. Antwerpen. Rijndam. 16 310 m. W.t.Z. Valentia n. Halifax. Radja, 17 te Djibouti. Kiouw, 14 Bay ton n. New Orleans. Rotti, 17 te Singapore. Salatiga, pass. 15 Penang n. Calcutta. Salawati, 16 v. Mackay te Dundee. Sapawea, 14 v. Antwerpen n. Bordeaux. Sarangan, 16 te Kaapstad. Sarpedon, 15 v. La Guaira te Maracaibo. Schiedijk. 14 v. Willemstad n. Lake Charles. Soestdijk. 15 rede Semarang. Sommelsdiik,, 14 v. New Orleans n. Rotterdam Straat Makassar. 15 te Hongkong. Sumatra. 16 te Tj. Priok. Stad Arnbem. 14 v. Vlaardingen te Rotterdam. Stad Maastricht, vertr. 17 v. Bagnoli n. Huelva Straat Soenda, 12 te Nagova. Saparoea, pass. 16 Ouessant. Sibaiak, pass. 16 R u. Perim Sibigo. 14 v. Pladju n. Ti. Priok. Sigli. 15 v. Benkulen te Padang. Slamat. 14 rede Tj. Priok. Sioterdijk,. 15 700 m. W.ZW. Flores. Stad Leiden. 15 700 m. W.ZW. Azoren. Stanvac Benekat, 16 te Tj. Uban. Stan vac Talang Akar, 14 v. Saigon n. Sungelge- rong. Swartenhondt. 15 v. Donggala n. Makassar. Sallariid. IB v. St. Vincent n. Rio Grande do Sul Scherpendrecht, 16 dwars Victoria n. Rio Ja- neiro. Stad Alkmaar, pass. 16 Flores. Stad Vlaardingen. 16 v. Narvik n. Rotterdam. Stentor, pas. 16 Azoren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3K. Nederl.'47 95 95 A.K.U 160'% 160% 184% 185% Philips Gloeil. - 157 157 Kou. Petroleum 309 309% Vdam Rubber 90% 91 Holl. Amer. Lijn 144 144% M. Scheepv. Unie 129% 130% H.V.A 102 101% Deli Mij 80 80 Amsterd. Bank 162% 162% Ked. Handel Mij. 158% 158% Rotterci. Bank 160% 160% Fwentsche Bank 138% 168% Anaconda Copper 42% 42% Bethlehem Steel 54% 55 Republic Steel 50% 50% Shell Union 71% 71% Tidewater ?4 ex.d. 24% U. S. Steel 41% 42 Straat MaJakka, 16 t.h.v. Noordpunt Madagascar n. Singapore. Stad Dordrecht, 17 14 u. v. Huelva te Rotter dam verwacht. Stad Amsterdam, 16 v. Narvik n. Middlesbro. Tara, 14 v. Montevideo n. Santos. Trompenberg, pass. 15 Flores. Tawali. 14 v. Cochin n. Djibouti. Tablnta, 15 v. Amsterdam n. Antwerpen. Tero, 16 v. Aarhus te Kopenhagen. Talisse, 14 te Belawan. Tomori, 16 ca. 14.30 u. v. Londen te Rotterdam Tomini. 14 13.45 u. v. Port Said n. Londen, verwacht. Tabinta, 15 v. Amsteidam te Antwerpen. Tankhaven I. 15 v. Sungeigerong n. Saigon. Tarakan, 15 ten anker rede Pankalpinang. Telarnon 14 v. Cartager.a n. Bluefilds. Tjlbantjet, 15 v. Singapore n. Japan. Tjiwamgi. 14 v. Balikpapan n. Makassar. Teucer, pass. 17 Gibraltar. Titu.s, 17 v. Amsterdam naar Bremen. Teirerias, 16 v. Port Sudan n. Suez. Ternate, pass. 16 Sabang n. Padang. ThaOatta. pas. 16 Malta. Tiberius, pass. 16 Lizard Head n. San Juan. Tara, 17 Santos verwacht. Tosari, 17 Belawan verwacht. Van Outhoorn, 15 v. Balikpapan te Soerabaja. Van Riebeeck, 16 v. Soerabaja te Makassar. Van Riemsdijk. 15 v. Ambon te Makassar. Veen dam. 16 100 m. ZW. Sable ell. Wieklrecht, pass. 15 Zuidp. Ceylon. Wnnosari, 13 v. Vancouver n. Calcutta. Winsum, 15 Finisterre gepass. Waterman 15 v. Pusan te Rotterdam. Willemstad. 15 v. Amsterdam te Cristobal. Westerdam, 16 ca. 15.30 u. v. New York te Rotterdam. Willem Ruys. pass. 16 3 u. Guardaful. Waingapoe 15 te Tj. Priok. Waal, 16 te Alexandrië. Willem Ruys, pass. 16 ten Z. Socotra n. Colombo IJsel, 16 v. Middell. Zee te Rotterdam. Zonnewijk. ia v. Trinidad. Zeeland (SSM), 15 v. Rotterdam op de Tyne. Ziipenberg pass. 15 Pantellaria. Zuiderkruis, 16 v. Kaapstad n. Las Palmas. KLEINE VAART Audacia, 15 v. Goole te Aviles. Annie. 14 v. Honfleur n. Southampton. Arnhem, 15 v. Randers te La Pallice. Arnoudspolder, 15 v. Rotterdam te Lissabon. Batavier III, 14 v. Le Havre n. Bordeaux. Bah-T, 14 v. Portington ri. Sete. Betty Anne, verni. 16 v. Nakskov n. Buviken. Bill. 17 v. Swansea te Rotterdam verw. Betty, 14 v. Hamburg te Waterford- Blue Boy, 15 v. Maassluis te Boston Lince. Caland. 14 v. Trondheim n. Preston. Catharina II. 15 v. Le Havre te Cherbourg. Danl. 14 v. Swansea te Londonderry. Diligentia. 16 v. Fawley te Cardiff. Dollard, 16 v Manchester te Barry. Domburgh. oass. 16 Ouessant. Eljo, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Emergo, pass. 15 Brunsbüttel. Express, 14 v. Parijs n. Rotterdam. Frejo, 14 v. Nantes n. Newport. Ferocia, 14 op de Theems. Fiducia, 15 v. Maassluis te Londen. Gerry, 16 v. Goole n. Kopenhagen. Harold 15 v. Frederikstadt te Reykjavik. Hartel, 16 v. Anwerpeo n. Bremen. Hast IV, 14 v. Rouaan te Huil. Ida Pieter, pass. 15 Dover. Jan Kreumer, 15 v. Hamburg te Esbierg. Jokurna. 14 v. Harlingen naar Goole. Jorina. 14 v. Londen te West Hartlepool. Koningshaven, 17 v. Palermo te Lissabon verw. Leemans, 14 v. Middlesboro te Avonmouth. Leny, 15 v. Grangemouth te Le Havre. Lies, 14 v. Bayonne n. Lowestoft. Marne, pass. 16 Kiel. Mies. 15 v. Bordeaux n. Rotterdam. Merwehaven, verm. 16 v. Duinkerken n. Rouaan Njord. 14 v. Swansea n. Lissabon. Oleum, 13 v. Middlesboro n. Londen. Picter, 14 v. Cardiff te Rouaan. Pavo, 14 v. Liboume n. Casablanca. Ponza, 14 v. Londen te Rotterdam. Prior, 16 v. Silloth te Coienarine. Robert. 14 v. Immlngham te Biyth. Rose Marie, pass. 15 Brunsbüttel. Saba, 15 v. IJmuiden te Rieme. Silvaplana, pas,-; 16 Brunsbüttel. Soemba, 16 te Stettin. Spes, 14 v. Sagene te Poragrunn. Ton, 16 v. Viaona te Guernsey. Timor, 14 v. Telgnmouth n. Rotterdam. Toos, 15 v. Huil te Porsgrunn. Van Gelder, 15 v. Kvaleberset te Sunderland. Vlieland, pass. 14 Brunsbüttel. Wim, 14 v Goole te La Rochelle. Vrouwepolder, pas. 15 Ouessant. Vrijburgh, 15 v. Rotterdam te Casablanca. Walenburgh, pass, 15 Kp. St. Vincent. Birmingham, 15 v. Harlingen n. Leith. Citadel, 15 v. Newport te Zeebrugge. Cornelia b II 14 v. Genua te Barcelona. Depa, 14 v. Honfleui n. Basse Indre. Duiveland, 15 v. Rotterdam op de Tyne. Glashaven, pass. 15 Lizard Head. Leuvehaven, 17 v. Gothenburg te Rotte:dam verwacht. Maasym, 15 v. Oporto te Algiers. Menkar, 14 v. Rouaan te Casablanca. Mëres. 15 In Gironde monding. Miraeht. pass. 15 Kp. St. Vincent. Nassauhaven. pass. 15 Holtenau. Nieuwehaven, 16 v. Rotterdam te Gothenburg verwacht. Noorderhaven. 15 v. Oostende te Gent. Nottingham, 15 v. Antwerpen naar Goole. Theano, 15 v. Rotterdam te Dublin. Wilpo, 13 te Avonmouth v. Barcelona. SLEEPVAART F.bro, 15 190 m. W.NW. Kreta. Humber, 15 60 m. O. Kp. de Gata. Loire, pass. 15 Kp. St. Vincent. Noordhollaod, 16 v. IJmuiden te Amsterdam. Oceaan, pass. 15 Kp. St. Vincent. Oceanus, 15 te Port Soedan. Oostzee, 15 225 rn. W. Kreta. Rode Zee, 14 70 m. Z. Sardinië. Witte Zee, met 2 Lrts's pass. 16 Beachy Head Doktersechtp. m. 2 schoolg. dochters, z'oekt gestoffeerd of leeg, minstens 3 sl.k. Huur tot f 100 p m. Enig overname mogelijk. In bezit van vest. verg. Brieven no. 2070. Br. met opg. van prijs en merk no. 2072. Alle apparatuur voor de amateurs ennergens goedkoper! Bedden en Ledikanten Verhuurinrichting HENK LEISING Tel. 18854 en 13754. Mag. Zoetestraat 18. Kloppersingel 147. WIJ BIEDEN U: Radio's v af f 2.25. Haarden f 2.75, Rijwie len f 2.50; Stofzuigers f 1.75, Kinderwagens f 2, Wringers f 1 per week. Enlet wel: zonder vooruitbetaling! VAN VEEN, thans le Hasse- laerslraat 5, bij Zijlweg (naast de oude zaak), H'lem. te koop aang. van part. in staat van nieuw, met radio en kachel. Kan ook gefinan cierd worden. Te bevr. Sla ger Knop, Rijksstraatweg 215 Tel. 24829. gevraagd. Br. Teijlinger- horstlaan 37. Wassenaar. Tel. K 1751—9951. petroleumgas- straalkachels ijzerwaren huishoud artikelen (4) winkels OP STOMEN (UITGEZ. BEDDEN EN TAPIJTEN) (chem. reinigen) Filialen Haarlem: Barre*oetestraat 23, Tel. 15900 Gen. Cron;éstraat 144, Tel. 17795 Depót Hillegom: Fa. Planje, Molenstraat 16, Tel. 5900 Deoót Bennebroek: Fa. frossel. Laan 37, Tel. 365 schrijft Mevrouw Kraak-Helder aan alle huisvrouwen. et was er dol gezellig; van alle kanten werd ik aangesprokenDe meeste dames kwamen mij een handje geven, omdat ik zulke goede CRACKFREE.wenken pleeg te geven in de dames-weekbladen. Enthousiast vertelden ze mij van die wollen trui, die na een CRACKFREE-bad weer stevig en elastisch was, van een heren-costuum, dat er met de onvolprezen CRACKFREE-apprêt weer als nieuw kwam uit te zien - kortom: ik hoefde maar weinig te zeggen. .De dames deden zélf wel haar woordje! Maar é(-n ding heb ik alle bezoeksters toch duidelijker kunnen maken dan te%'oren; dat CRACKFREE zo voordelig Is in het gebruik! Dat wisten sommige dames toch nog niet 1. Crackfree is geen gewone stijfsel maar een „apprêl"! 2. Crackfree „vult" de draden van het weefsel en maakt het daardoor weer sterkl 3. Crackfree bewaart de frisse kleur van alles wat U wast I 4. Volg voor zuinig gebruik de aan wijzingen op hel pakje i

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3