Heemstede 2-na zege op GTTC- kampioen van de eerste klasse m' MORRISWÈÉÈk .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" De tafeltenniscompetitie Om de schaaktitel van Haarlem Al 300 vrijwilligsters naar noodgebieden WËÈÊÊÊÊÊË DINSDAG 17 MAART 1953 Badminton Kampioenschappen in Krelagehuis te Haarlem BARTELJORISSTRAAT 20 TEL.-1 Voetbal Het Zwitserse elftal samengesteld Basketball-uitslagen Bi fforten Domingo Europees kampioen bandstoten Cricket Nieuw ZeelandZuid Afrika Tweede testmatch eindigt in draw „Schoonmaakcolonnes" Nog geen beslissing in zaak tegen voormalige raadsheer Rapport over sanering detailhandel in melk Voor de kinderen FEUILLETON door Jean Bom mart (Uit het Frans vertaald) Eigenares „Duinrust" stelde onredelijke eis Afgraving van Noord- Limburgse heuvelrij? Tankschip „Hilversum" te water gelaten '4 In de eerste klasse van de tafeltennis competitie heeft Heemstede 2 op fraaie wijze het kampioenschap behaald, door G.T.T.C. een zevendrie nederlaag toe te brengen. Heemstede beheerste de wedstrijd na de gelijke stand driedrie volkomen. In de Overgangsklasse speelden Winfried en II.B.C. een uiterst matige wedstrijd, waarin de gasten met zevendrie de meer deren bleven. Het lot van Winfried is hier mede definitief geveld, terwijl H.B.C. al leen theoretisch een kans behoudt om de gradatie te ontkomen. T.O.G. deed goed werk door NedLloyd 2 met achttwee te verslaan, terwijl Heemstede Disnie een zesvier nederlaag toebracht. G.T.T.C. begon de wedstrijd tegen Heem stede 2 goed doordat Blom P. v. Eyk in drie games versloeg. D. Wolters had het daarna tegen de zwakke man van G.T.T.C., R. v. Eyk, niet zwaar, en won in twee games. Heemstede kwam vervolgens voor, door dat G. Oudt, die een zeer goede wedstrijd speelde. Sleper vrijwel kansloos versloeg. De stand werd daarna weer gelijk toen in de broederstrijd P. v. EykR. v. Eyk, de laatste een verrassende zege boekte. Oudt bewees hierna opnieuw zijn goede vorm door ook Blom te kloppen in een partij waarin de stugge aanval van de G.T. T.C.-er machteloos was tegen de sterke verdediging van zijn tegenstander. Op nieuw slaagden de gastheren erin de stand gelijk te maken toen Sleper van Wolters won. Eenzijdig Daarna echter konden de G.T.T.C.-spe lers geen punt meer maken. R. v. Eyk was kansloos tegen Oudt en Sleper bleek de mindere van P. v. Eyk. Blom had tegen Wolters de laatste kans op een gelijkspel. Wij zijn ervan overtuigd dat indien hij de wedstrijd tactischer had gespeeld, hij zeker tot winst had kunnen komen. Het werd echter een voor het oog wel aan trekkelijk vuurwerk, waarbij de ene smash na de andere volgde. Wolters bleek hierin de sterkste, want in de laatste game zette hij een 114 achterstand op fraaie wijze in 2118 winst om. Het dubbelspel was uiteraard van weinig belang meer en bracht Heemstde 2 het zevende punt. Ove rigens was dit deze week niet de enige titel voor Heemstede, want in de derde klasse veroverde het vierde team van deze vereniging de titel in groep A. Overgangsklasse In de Overgangsklasse boekte T.O.G. een nuttige achttwee zege in NedLloyd 2, waarbij de punten gescoord werden door: Duits driemaal, Venter en Lenaarts elk tweemaal. Ook het dubbelspel was voor de Haarlemmers. In de wedstrijd WinfriedH.B.C. werd het heel duidelijk gedemonstreerd dat hier twee candidaten voor degradatie aan het werk waren, want van Overgangsklasse- spel was slechts zelden sprake. Een goede uitzondering hierop maakte J. v. d. Dries, die driemaal won. Bij de H.B.C.-ers won Leuven twee partijen en Smit één partij. De beste man van Winfried was Spee, die alleen in v. d. Dries zijn meerdere moest ADVERTENTIE Voor MODERNE COIFFURES naar MOLENDIJK's DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 - Buslijn 3-4-8 In het Krelagehuis in Haarlem werden de nationale badminton kampioenschappen ge houden. In de A-klasse waren de uitslagen: Heren enkelspel: demi-finale: Woltman (Den Haag) versloeg Schultz (Tilburg) 175, 155: Den Hoed (Rotterdam) versloeg Verhoeof (Haarlem) 1510. 155. Finale: Woltman verliest van Den Hoed 10—15, 415. Heren dubbelspel: demi-finale: Den Hoed en De Haas (Rotterdam) versloegen Van Vianen en Fortunatie 1816. 1510; Verhoef en Bollerman (Haarlem) versloegen Van Woltman en dr. Koch 315, 215. Finale: Den Hoed en De Haas versloegen Woltman en dr. Koch 1815, 153. Dames enkelspel: demifinale: mevrouw A. Koch (Den Haag) versloeg M. van Kuyk (Rotterdam) 113, 113; mevrouw E. Robbe (Haarlem) versloeg mejuffrouw A. V. Pruissen (Breda) 111. 111. Finale: me vrouw A. Koch (Den Haag) versloeg me vrouw E. Robbe (Haarlem) 1310, 912, 11—6. Gemengd dubbelspel: demi-finale: me vrouw C. Boelens en J. Woltman (Den Haag) verlomn van mevrouw E. Robbe en L. Ver hoef (Haarlem) 615, 215; mevrouw A. Koch en mr. P. Bosman (Den Haag) versloe gen mejuffrouw Van Aken en E. den Hoed (Rotterdam) 153, 156. Finale: mevrouw Robbe en L. Verhoef versloegen mevrouw A. Koch en mr. P. Bosman 15—10, 155. erkennen. Hoonhout zorgde voor het derde punt. In de wedstrijd Disnie—Heemstede deed Hazelhoff van zich spreken door twee par tijen te winnen. Ook Brandse had een goede dag en boekte eveneens twee maal winst, terwijl v. Abbevé de vijfde, en sa men met Brandse, het zesde punt boekte. Bij de Dames wonnen Heemstede en Winfried ruim, respectievelijk van Velsen en te Zaanen. Het lot van G.T.T.C. werd door een zes-vier nederlaag tegen Togido beslist. Uitslagen Heren: le kl.: RapidityTOG 2 28, Hotac Togido 7—3, GTTCH'stede 2 3—7, Pro- wano—HBC 2 4—6, GTTC 2—Winfried 2 7—3. 2e kl. A: HBC 3—Rapidity 3 9—1, Togi do 2—ATT 82, GTTC 3—Prowano 2 3—7. TYBB—Winfried 4 10—0. 2e kl. B: H'stede 3—ATT 2 9—1. Hotac 2—Radidity 2 4—6, GTTC 4—te Zaanen 4—6. 3e kl. A: HBC 4—TOG 4 6—4, Prowartp 3 —H'stede 4 0—10, VGZ—GTTC 6 7—3, Winfried 5Velsen 2 64. 3e kl. B: H'stede 5—DIOS 2 6—4, GTTC 5—Rapidity 4 10—0, Velsen—TYBB 2 4—6. 3e kl. C: Geel Wil—VKZ 2 7—3, Johez —GTTC 7 7—3. 4e kl. C: H'stede 10—Johez 2 0—10. Dames: 3e kl.: Togido—GTTC 6—4, Velsen— H'stede 2—8, TYBB—TOG 1—9, te Zaa nenWinfried 28. 4e kl. A: HBC 2—Geel Wit 5—5, Rapi dity—Winfried 3 10—0, Velsen 2—Johez 7—3. 4e kl. B: DIOS—Prowano 5—5. GTTC 2 —H'stede 3 10—0, TYBB 3—Winfried 2 6_4. Geel Wit 2—Doko 1—9, te Zaanen 3 —Johez 2 1—9, te Zaanen 2—Togido 3 6—4. ADVERTENTIE Dames - Heren Suède Jasjes Het Zwitserse voetbalelftal, dat Zondag 22 Maart in het Olympisch stadion in Am sterdam tegen het Nederlands elftal uit komt, is als volgt samengesteld: doel: Stuber (Lausanne); achter: Neukom (Grasshoppers) en Kohier (F. C. Zürich); midden. Smidhauser (Lugano), Mauron (Chaux de Fonds) en Casali 1 (Young Boys); voor: Antenen (Lausanne) of Ballaman (Servefte), Bader (Bazel), Huegi 2 (Ba zel), Vonlan'hen 2 (Grasshoppers) en Fatton (Servette). Reserves zijn: Eich (Young Boys), Frosio (Grasshoppers), Bigler (Young Boys) en Ballaman (Servette) of Antenen (Lau sanne). Het elftal is dus nog steeds niet defini tief. Ten aanzien van de bezetting van de rech'sbuifenplaa's door Antenen of Bal laman, zal pas in Amsterdam een beslis sing worden genomen. De uitslagen van de basketbalhvrdstrijden. die gisteravond in het Krelagehuis werden gesneeld. luidden: P^mes: HHC 3—IH.J 2 7—2: Raniditas— HG A 8—33: Baniditas 2—HHC 2 8—28; Anti loop 3—HOC 3 6—12. *Tpren: Oosterkwartier 4IH.T 2 2432: HOC 4Onsterkwnrtier 3 747; HOCHGA 21—35, HHC 2—HGA 2 10—32. De Spanjaard Domingo is als eerste ge ëindigd in het biljartoumooi om het kampioenschap bandstoten. Hij won al zijn partijen. Het krachtsverschil tussen hem en de Belg Vingerhoedt was gering. Dit kwam ook tot uiting in hun laatste ontmoeting, waarin Vingerhoedt slechts één carambole te kort kwam om de partij remise te maken. Het gedetailleerde eindklassement van het Europees kampioenschap bandstoten luidde: Domingo (Spanje) 14 1050 304 33 3.48 Vingerhoedt (Belg.) 11 1049 26b 38 3.95 Van Hasselt (België) 8 941 334 22 2.81 Metz (Ned.) Vidal (Portug.) Chassereau (Frankr.) Boltz (Did.) Peco (Spanje) 849 350 23 2.42 812 380 25 2.13 945 388 26 2.43 932 405 21 2.30 672 382 15 1.75 Nog slechts enkele partyen en de voor ronden van het schaaktournooi om het per soonlijk kampioenschap van Haarlem zijn geëindigd. Reeds zijn (i groepen geheel uit gespeeld, doch in twee gevallen krygt het tournooi een verlengstukje. doordat spelers gelijk eindigden. Voor de derde klasse zijn alle finalisten nu bekend. Zoals meestal, hebben ook thans de hoofdklassers het langst werk. Het tempo, waarin hier gespeeld wordt ligt aanmerkelijk lager dan in de lagere afdelingen, waardoor het aantal afgebroken partijen groter is. Men hoopt nog deze week, geheel met de voorronden gereed te komen. De uitslagen van de gedurende de afge lopen 'week gespeelde partijen luiden: Hoofdklasse, groep I: ir. J. J. ElzermanG. Weert Vi'4. Groep II: K. J. Altena—A. Haitsma HL; J. J. v. Kampen—F. A. Spinhoven 1—0; F. A. SpinhovenA. Haitsma 01; K. J. Al tenaJ. E. Strengers 0—1. Groep III: R. RaaseA. Herfst 10. le klasse, groep I: P. FrisP. A. Jordans 1—0. 2e klasse, groep I: P. H. KasteleinG. J. Bloemen 1—0: N. Hoogland—J. Boere 0—1. 3e klasse: groep I: H. J. v. StraatenP. v. d. Knijff ViLN. HuyboomH. J. v. Straaten '4'4. Groep II: P. G. Kloos—C. Nieland 1—0; J. A. v. d. Putte—A. G. v. Hulst 1—0. Groep III: J. H. v. Berkel—J. Schneiders 10; Mevr. R. Onvlee Lans—A. v. Geyls- wijk 1—0. De eindstanden in de thans uitgespeelde groepen zijn: le klasse, groep I: 1. P. Fris 31-4 pnt.; 2. en 3. H. Klein en J. Strijbis 3 pnt.; 4. en 5. P. A. Jordans en L. Kensen 214 pnt.; 6. N. H. Braunius '4 pnt. Groep II: 1. en 2. C. Hoogland en H. Stef- fers 4 pnt.; 3, 4. en 5. J. v. Emmerik, G. C. Hoogenes en M. Vrij 2 pnt.; 6. H. Budde 1 pnt. Van deze groepen gaan 3 spelers over naar de finale, waardoor van groep II be slissingspartijen noodzakelijk werden. Ge speeld werd reeds J. v. EmmerikM. Vrij, welke partij remise werd. 2e klasse, groep I: 1. J. Boeré 314 pnt.; 2, 3. en 4. L. Beyer, D. J. Verkerk en P. H. Kastelein 3 pnt.; 5. N. Hoogland 1'4 pnt.; 6. G. J. Bloemen 1 pnt. Ook hier gaan de nrs. 1. 2 en 3 over naar de eindstrijd, zodat ook hier beslissingspartijen noodzakelijk zijn. 3e klasse, groep I: 1. H. J. v. Straaten 4 pnt.; 2. P. v. d. Knijff 3'4 pnt.; 3. N. Huy boom 3 pnt.; 4. en 5. J. v. d. Steeg en R. Barthel 2 pnt.; 6. H. Kerkheide '4 pnt. Groep II: 1. P. G. Kloos 4 pnt.: 2. J. A. v d. Putte 2'4 pnt. 3. C. Nieland 2 pnt.; 4. H. de Jager 114 pnt.; 5. A. G. v. d. Hulst 0 punten. Groep III: 1. en 2. J. H. v. Berkel en A. R. de Kruyf Jr. 3*4 ptn.; 3. J. Duiven 3 pnt.; 4. en 5. A. v. Geylswijk en J. Schneiders 2 pnt.; 6. Mevr. R. Onvlee Lans 1 pnt. In deze klasse gaan per groep 2 spelers over naar de finale. De tweede testmatch tussen Nieuw Zee land en Zuid Afrika is in een draw ge ëindigd. Toen men vroeg in de middag van de laatste dag besloot te stoppen wegens het slechte licht, stond Nieuw Zeeland 310 runs achter met nog acht wickets in handen. De Zuid-Afrikanen scoorden 377 runs in de eerste innings en in de tweede 200 voor 5, waarna zij sloten. De scores van Nieuw Zee land waren 245 en 31 voor 2. De gasten, die de eerste wedstrijd met innings wonnen, deden geen poging om een beslissing te for ceren. Met een voorsprong van 132 runs op de eerste innings bleven ze de score rustig opvoeren totdat ze 332 runs voor stonden, waarna ze de innings sloten. Negentig minu ten later moest de strijd beëindigd worden. Reeds ongeveer 300 vrouwen zijn naar de rampgebieden vertrokken, om daar in colonne-verband, als vrijwilligster, de hui zen, winkels, kerken en andere gebouwen schoon te maken, opdat straks, als de evacué's kunnen terugkeren, zij hun ach tergelaten behuizingen enigermate dra gelijk zullen terugvinden. In totaal vormden deze 300 vrijwillig sters samen ongeveer 50 colonnes van 6 dames, die gewapend met bezem, overall en waterlaarzen, bergen werk verzet hebben en nog verzetten in met een dikke modder en sliklaag bedekte huizen. Overal waar deze schoonmaakcolonnes op het appèl verschenen, werden ze met open armen ontvangen. Dit werd medegedeeld door het bestuur van de afdeling Zuidholland van de fede ratie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, het overkoepelend orgaan, waarin vrijwel alle is den lande werkende vrou wen-hulporganisaties zijn ondergebracht. Ook de unie vrouwelijke vrijwilligsters maakt deel uit van de federatie. Wekelijks worden ongeveer 90 vrijwillige schoon maaksters uitgestuurd om de gevolgen van de watersnoodramp zo veel en zo snel mogelijk uit te wissen. De federatie heeft thans, doordat alle vrouwelijke hulporganisaties zijn aange sloten, in Nederland de beschikking over 350.000 vrouwen, die in tijden van ramp en tegenspoed daadwerkelijk willen steu nen. Door de federatie zal in de toekomst, snel en doelmatig hulp geooöen kunnen worden. Binnenkort zal in den lande een serie propaganda-avonden door de federatie ge geven worden, om op deze avonden de taak van de vrouwenorganisa'ies inzake de Bescherming Bevolking onder de loupe te nemen. De strafzaak tegen mr. F. P. Th. R. uit Bloemendaal, voormalige raadsheer bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, waarbij hij tevens enige tijd de functie van advocaat-fiscaal heeft uitgeoefend en raadsheer-commissaris in de zaak-Menlen, vindt vandaag geen doorgang. Naar men zich zal herinneren had de officier van justitie te Amsterdam jhr. mr. A. Reigers man een dagvaarding tegen mr. R. uitge bracht om te verschijnen voor de Amster damse rechtbank wegens een meineed, die hij zou hebben afgelegd, toen de zaak- Menten in 1948 door het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof werd behandeld. Bovendien werd tegen hem nog een ken nisgeving van verdere vervolging uitge bracht aangaande valsheid in geschrifte, die eveneens gepleegd zou zijn bij het "ooronderzoek in de zaak-Menten. Zowel tegen de dagvaarding als tegen de kennisgeving van verdere vervolging liet mr. R. door zijn raadslieden een be zwaarschrift indienen bij een civiele Ka mer van de Amsterdamse rechtbank. In middels is dit bezwaarschrift door deze kamer onder praesidium van mr. V. G. A. Boll behandeld. Beslist is, dat het bezwaarschrift werd toegewezen ten aanzien van de kennisge ving van verdere vervolging (dus de vals heid in geschrifte), doch niet ten aanzien van de dagvaarding. Met andere woorden Ie civiele kamer van de rechtbank was van mening, dat de strafzaak tegen de heer R., voor zover het de ten laste ge legde meineed aangaat, doorgang diende te vinden, doch dat mr. R. terecht be zwaar had gemaakt tegen een eventuele vervolging wegens door hem gepleegde valsheid in geschrifte. Met deze beslissing nam noch de Offi cier van Justitie, noch mr. R. genoegen. Beiden tekenden hoger beroep aan bij het Amsterdams Gerechtshof. Het Gerechtshof zal deze zaak dus op zijn beurt moeten bezien en beoordelen. Een strafzaak tegen mr. R. zal in ieder ge val niet kunnen worden gevoerd voor een uitspraak van het Gerechtshof daarover gegeven is. Zelfs dan blijft nog de moge lijkheid voor beide partijen van cassatie over. ADVERTENTIE Een commissie van de dr. Wiardi Beek man Stichting, onder voorzitterschap van de heer J. Schilthuis, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft een rapport samengesteld over de vele po gingen die gedaan worden om tot een sa nering in de melkdétailhandel te komen Van een gezonde situatie kan pas sprake zijn wanneer bij een redelijke werktijd van ondernemer en personeel en bij een zo goed mogelijke bedrijfsvoering, waarbij de melk tegen een zo laag mogelijke en economisch-verantwoorde prijs wordt ge leverd, een redelijke beloning voor perso- ,,Pas op!", schreeuwde Rick. „Hollen, jongens, daar komen ze!" Gehikkig dat de professor weer was bijgekomen.Met zijn allen holden ze weg, zo hard als hun benen hen dragen konden. Achter hen kwamen de maanmannen aan gerend; die maakten een herrie, dat het al van verre te horen was, en ze zwaaiden dreigend met dezelfde soort knotsen als de professor zojuist op zijn hoofd had gekregen. En niemand voelde er veel voor, ook eens te ondervinden hoe hard zo'n wapen kon neerkomen! „Waar moeten we heen?", hijgde Bunkie. „Daarginds, waar we vandaan gekomen zijn!", zei de professor. „Tussen die bergen kunnen we ons misschien beter verstoppen!" Ze hadden die vreemdgevormde bergen spoedig bereikt en nu renden ze kris-kras tussen die ronde verhogingen door; het was net een soort doolhof, want die bergen stonden dichi opeen. „Ik hoop. dat ze ons niet te pakken krijgen!" hijgde Rick. „Nee, ik ook niet!", zei Bunkie. „Ik vind ze niks aardig!" Een hele poos holden ze naast elkaar voort, tot ze eindelijk bijna geen adem meer hadden. Toen bleven ze staan en luisterden. „Ik hoor niets meer", zei de professor. „Misschien zijn we ze kwijt. We moeten pro beren, de ballon terug te vinden; daarin zit alles wat we nodig hebben!" De heer H. Hornsveld te Baarn wordt op 27 Maart 90 jaar. Hij is een pionier op het gebied der dahlia-veredeling, waarmee hij in 1897 begon. Zijn collega's noemen hem de dahliakoning. Er bestaan plannen hem op zijn negentigste verjaardag te huldigen. neel en ondernemer wordt verkregen, zo wordt in het rapport gezegd. De situatie in de melk-détailhandel is hiermede in verschillende opzichten in strijd. Het is regel dat in één straat vele meikslijters de klanten bedienen en dal hun wijk over een zeer groot grondgebied verspreid ligt, waardoor de rit van de ene klant naar de andere veel te groot is om tot economisch-verantwoorde bedrijfsre sultaten te komen. Pogingen tot sanering moeten dan ook worden toegejuicht. De commissie acht het noodzakelijk, dat de vrijwillige sanering in de melk-détail handel gebaseerd kan worden op publiek rechtelijke maatregelen van groot formaat. De commissie bepleit dat de sectoren voor de melkbezorging zo worden gemaakt, dat elke melkwijk door twee of drie melk- slijters bewerkt kan worden. Men moet de melkhandelaren niet in een machtspositie brengen, waardoor de onderlinge concur rentie geheel uitgeschakeld zou worden en de huisvrouwen niet het recht zouden heb ben een ander te kiezen. De handhaving van dit concui'rentie-element zal bevorde ren dat het nodige dienstbetoon jegens de consument wordt gehandhaafd. Er moet verder zoveel mogelijk op gele' worden, zo zegt de commissie, dat de mo gelijkheid van keuze van de consument ten aanzien van de producten niet beperkt blijft tot één standaardisatiebedrijf. Ook de melkslijters zelf dienen beschermd te worden tegen een monopolie van het standaardisatiebedrijf. De commissie concludeert dat sanerings overeenkomsten van de melkhandelaren. die tot stand gebracht worden buiten de regelingen van het bedrijfschap, waarbij bovendien vertegenwoordigers van de con sumenten niet zijn ingeschakeld, uit een oogpunt van algemeen belang van geringe betekenis zijn en beter niet tot stand kun nen worden gebracht. Het gevolg van goe de saneringsregelingen is voor de consu ment dat zij prijsverlagend werken en dai de waren de consumenten in zo vers mo gelijke toestand' bereiken. Voor de over heid betekent een gezonde bedrijfs-eoono- mische toestand een steeds kleiner worden de noodzaak van subsidie en voor de melk slijters zelf een steviger financiële basis een beter bestede werktijd en de mogelijk heid om door een geringere vervoerstijd de melk verser af te leveren en tevens meer tijd voor de behandeling van het materiaal. De Bodegraafse Straatweg te Gouda zal van 7 April tot 7 September voor alle ver keer behalve wielrijders zijn gesloten. 3) Hoe is het mogelijk! zei een stem. Het is ongelooflijk! Godard, midden in de kamer staande, keek vol verbazing om zich heen. Vijf of zes hoofden verdrongen el kaar in de deuropening. Maurice geknield bij het lijk van zijn broer, onderzocht het en keerde het om. Hij haastte zich naar buiten, de indringers opzij duwend, gaf over en kwam, bleek en huiverend, weer terug: Kom. zei hij, laten we er een eind aan maken! Ik kan dat niet langer aanzien. Haal ze er uit en leg een laken over hen heen! Ogenblik! zei Godard. Niets aanra ken! Maar laat men tenminste iets over hen heenleggen! smeek'e Maurice. Ja. Breng lakens. Maar allemaal naar buiten! De tuin ook ontruimen. Het onder zoek gaat beginnen. Ik wil hier niemand zien! Twee vrouwen kwamen met lakens. Iedereen trok zich stil terug. Twee gen darmes kwamen op de fiets aan. Zo, zijn jullie daar! zei de brigadier. Ja, chef We zijn teruggegaan om de brandweer te zeggen, dat ze niet meer no dig is. Goed. Wisselen jullie elkaar, af om de wacht te houden tot het Parket komt. De helft van het dorp was nu op de weg bijeen, de mannen zwijgend, de vrouwen zachtjes babbelend, met de kinderen half aangekleed om hen heen. De brigadier commandeerde op luide toon: Ga die kinderen naar bed brengen, ze zullen bronchitis oplopen! En maak de weg vrij. Zijn er getuigen van het begin van de brand? Van het begin? zei een stem. Alleen Maurice maar natuurlijk! Hij woont er tegenover. Goed. Dan kunt u weggaan. Vrouwen riepen hun kinderen, maar de meesten ble ven waar ze waren. Gefascineerd door het zwarte en open raam, bleven ze staan, bibberend onder hun mantels in de koude wind, die was gaan waaien. Godard trok zijn schouders op, haalde zijn aanteken boekje op wat demonstratieve wijze uit zijn borstzak en ging het huis weer binnen. Hij vond Maurice Lefort in de keuken, ge zeten op een omgekeerde emmer. Met een glas water in zijn hand, keek hij starend naar zijn lakschoenen, die" op de stenen vloer uitlekten. Zoals hij daar zat, over dekt met zweet, zijn vest van parelgrijze zijde openhangend, doordat de knopen er afgerukt waren, zijn geklede broek op de knieën doorgescheurd, en met een versuft gezicht van een boemelaar, die bij het aan breken van de dag uit de goot is gevist, leek hij volkomen uitgeput. Ik condoleer u, mijnheer Lefort, zei de brigadier. Ik moet nu mijn bevindingen optekenen. En een rapport maken over de vermoedelijke oorzaken van het ongeluk. Maar ik kan het alleen wel af, en Van het ongeluk! zei Maurice met een grijnslach. Mooi ongeluk! Het is een plastic bom! De brigadier sprong op: Een bom? Kom nou! Maurice haalde zijn scnouders op. Wat wilt u dan dat het is? Hij trok zijn schoenen weer aan en voegde zich bij Godard op de drempel van de slaapkamer, waar deze was blijven staan. Samen gin gen zij naar binnen, om het lijk van Victor onder zijn voorlopig doodskleed heenlo pend. Het kan niet anders zijn! ging Mau rice verder met een hese stem. Kijk! De ontploffing heeft de beide stoelen en de commode van massief eikenhout versplin terd, Rosie in bed gedood voordat zij tijd had zich te bewegen en Victor op het ogenblik, dat hij de knop van het licht wil de omdraaien! Godard ging het laken optillen, dat over de jonge vrouw was geworpen. Zij lag in een normale houding op haar zij Het nau welijks verbrande gezicht had een kalme uitdrukking. Dat is het meest vex-bazingwekkende van de hele zaak! mompelde hij. Men zou zweren, dat zij in haar slaap is gestorven zonder er zich bewust van te zijn Vast en zeker vóór de brand! Maurice ant woordde niet. Misschien had hij het niet gehoord. Hij probeerde de porceleinen dop van de schakelaar los te maken. Die viel in stukken uiteen Hier! zei hij. Hij is gevallen vlak na dat hij het licht had aangedraaid. Kijk maar. Hij maakt contact. Ja, zei de brigadier. Nu, en? Wel de lading plastic met een stuk lont is in de kamer gevallen. Victor heeft het gehoord, of misschien wantrouwde hij iets en was hij al opgestaan.... De bom is ontploft, daarbij het bed in brand ste kend. Maar, zei Godard, Victor heeft de lakens zelf in brand kunnen steken. Bij het opsteken van een sigaret, bijvoorbeeld. Maurice keek hem woedend aan: Heeft u al eens geprobeerd een bed in brand te steken met een lucifer of aan steker? Rosie zou er dan niet in gebleven zijn, kom nou! Dat is waar. Maar was het raam dan open? Gisteravond niet. Zelfs de luiken waren toen gesloten, met de balken. Was de deur ook gesloten? Met de sleutel! U hebt het gezien! Maar ik had gelukkig de tweede «leu'el bewaard. Waarom? Hoezo, waarom? Ik weet het niet. omdat hij er maar één nodig had! Wat wilt Minister van Marine: Nieuw marinehospitaal telt tweehonderd bedden De minister van Marine heeft in een nota meegedeeld, dat het eventueel nieuw te bouwen marinehospitaal ongeveer twee honderd bedden zal tellen. Naar aanleiding van de vraag, of het in de bedoeling ligt in het nieuw te bouwen marinehospitaal ook burgerpatiënten op te nemen, wórdt opgemerkt, dat het in het belang van de Koninklijke Marine zal zijn een mogelijk overschot aan bedden in vre destijd te doen bezetten door burgerpatiën ten, enerzijds met het oog op een zo renda-* bel mogelijke exploitatie, doch anderzijds ook met het oog op de noodzaak, de medi sche kennis van de marine-artsen en spe cialisten op het huidige hoge peil te hou den. De minister is gaarne bereid toe te zeggen, aan eventuele bezwaren van om liggende ziekenhuizen zijn welwillende aandacht te schenken. De vraag of het in de bedoeling ligt een bestaand gebouw over te nemen, moet de minister ontkennend beantwooi-den, een dergelijke overneming is namelijk niet mogelijk gebleken. De aankoop van huize Duinrust is niet tot stand kunnen komen, omdat de eige nares van het pand, in tegenstelling tot haar aanvankelijk standpunt, bij de eind onderhandelingen als eis stelde, dat de overnameprijs zodanig moest zijn, dat hier uit de nieuwbouwkosten voor een in de nabijheid te bouwen gelijkwaardig rust huis geheel zouden kunnen worden bestre den. Bij de onderhandelingen werd ter zake geen vaststaand bedrag genoemd, doch met een ruwe schatting volstaan. Gezien de na delen, welke aan huize „Duinrust" als hos pitaal, waarvoor het oorspronkelijk niet is gebouwd, kleven en de onredelijkheid van de eis, werd toen besloten van de koop af te zien. Voor de inrichting van het rusthuis „Duinrust" te Overveen als marinehospi taal is in de jaren 1947 en 1948 voor een bedrag van ongeveer 350.000 aan bouw kundige voorzieningen besteed. In de vol gende jaren is voorts normaal onderhoud gegeven. Het Tweede Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft onlangs aan minister Algera gevraagd of het waar is dat de rijkswaterstaat in alle stilte een afgraving op ongekende schaal voorbe reidt van de om velerlei reden voor Ne derland unieke Nooi-d-Limburgse heuvel- rij tussen Bergen en Arcen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft hierop geantwoord dat aangezien de winning van zand uit de rivieren op steeds groter wordende bezwaren stuit, onder zocht moest worden op welke andere wijze hierin kan worden voorzien. Dit onderzoek heeft zich mede uitgestrekt tot het ter rein, dat door de vragensteller is genoemd. De resultaten daarvan vormen een'onder werp van studie tussen de departementen van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat en van het provinciaal be stuur van Limburg. Meer dan onderzoekingswerk is door de rijkswaterstaat niet verricht. Bij Wilton-Fijenoord te Schiedam is te water gelaten het motortankschip „Hilver sum" in aanbouw voor de stoomvaartmaat schappij ..Oostzee" te Amsterdam. Het schip is 158 meter lang en 20 meter breed. De inhoud van de ladingtanks is 17.350 ton. De „Hilversum" zal in charter gaan varen voor de Anglo Iranian Oil Com pany" en in Juni in de vaart komen. u zeggen, chef? Hij scheen hersteld van zijn gedruktheid. Godard trok even met zijn mond: Niets. Ik moet alles in mijn rapport noteren. U veronderstelt dat men een bom heeft geworpen in deze kamer, met het raam dicht, twee geheel gegrendelde lui ken ervoor. En de deur van het huis ook op slot. Ik zou weieens graag willen weten, wie het open heeft kunnen maken. Ik! Ik alleen. En ik heb mijn broer niet gedood, als u zich dat soms verbeeldt! Maar misschien heeft Victor het raam des nachts op een kier geopend evenals de luiken om wat frisse lucht te hebben. Hij heeft gisteren tegen ine gezegd: „Je zult zien, dat ik door die ellendige schilder mijn eerste huwelijksnacht met open raam zal moeten doorbrengen! Het stinkt nog naar terpentijn om ervan te stikken!" Hoe wel hij op de benedenverdieping sliep, heeft hij het dus opengezet. De schurk, die hem bespiedde, heeft ervan geprofiteei'd! Voor mij is dat een absolute zekerhied. Neen, zei de brigadier, die het raam onderzocht. Wat, neen? De ontploffing er is natuurlijk wel degelijk een ontploffing geweest heeft de gesloten luiken losgerukt na het even eens gesloten raam. Kijkt u zelf maar! De staaf, nog op zijn plaats, in de ringen, is ook losgerukt. Dus die bom, als het er één is, is niet via het raam binnengekomen. Of wel men heeft hem vannacht in huis gebracht door de deur, of hij is gisteren in de slaapkamer verborgen, onder het bed of in een meubel. Maar dat is ook niet mo gelijk! Kijk eens! Bed en meubelen zijn vernield, maar niet versplinterd. Waar zou die bom dan geplaatst of gegooid zijn? De parketvloer is nergens vernield! De lading is misschien in de lucht ontploft, voordat het parket geraakt werd? J-ja.. Dat is vreemd, maar niet ab soluut onmogelijk. Daarentegen.. Waarom vindt men op de lichamen geen enkele verwonding op het eerste gezicht al thans noch metaalscherven in de muren, die er vol mee zouden zitten? Maurice haalde zijn schouders op. En op opgewonden toon vervolgde hij: Daarom spreek ik u over een plastic bom! Men maakt er een bal van, waarin men een schokbuis met een lont doet, dat is alles. U kent dat soort helse machines? En of! Men gebruikte ze regelmatig in het „Verzet". Maurice aarzelde: Ja. Uit nieuwsgierigheid. Victor had nog een hoeveelheid zo groot als een aard appel. Ik kan het u laten zien. U mag het in beslag nemen, als u dat plezier doet Maar iedereen heeft het hier! Brigadier Godard had zijn notitieboekje op de marmeren schoorsteen gelegd en schreef er bedaard met een scherpgepunt potlood in. Hij was een stevige man met een rode huidskleur, karig in zijn bewe gingen. Hij sloot het boekje weer, (Seed zijn potlood achter zijn oor zoals een krui- denier en zei: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6