A Haarlemmers moeten hulpwerk in Oude Tonge straks alleen doen Passiemuziek in de Waalse Kerk Pantoffelconcert in de Grote Kerk VICHY PILLEN Haarlems Dagblad Koninklijke onderscheiding voor J. Grüter h Eerste wervingsdag 89 aanmeldingen Watergasinstallatie morgen in bedrijf Aanvraagformulier DINSDAG 17 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Mariniers en brandzveer gaan Zaterdag weg Conducteur J. Out ontving koninklijke onderscheiding Haarlemmer verkocht niet- afbetaalde auto door Jubileum G. H. J. Maartens Leden der NRV verzorgden aantrekkelijk programma Burgerlijke Stand van Haarlem BENAUWENDE HARDLIJVIGHEID? LAS?T4K5?*.' CONSTIPATIE? SPIJSVERTERING? ONZUIVER BLOED? doen U al de narigheid spoedig vergeten. Na één VICHY-PIL, 's avonds ingenomen vóór het slapen gaan, voelt U zich de volgende dag al veel beter. Let op de juiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN Taak van de wijkposten en de blokploegen Wielrijdster slipte en brak linkerheupbeen Leerzame avond ioor jeugdige tennissers Opbrengst lichtwedstrijd voor comité Oude Tonge Capaciteit hierdoor met 50.000 m3. uitgebreid Utrechtse dame verloor kostbaar horloge Schoolvoorstelling gaat niet door Wij zyn dezer dagen in Oude Tonge ge weest, het plaatsje op Ovcrt'lakkee, dat door Haarlem is geadopteerd. We hebben in het massagraf op de dijk de doodkist gemerkt „O.T. 202'' zien verdwijnen. Net toen wij 's ochtends het dorp binnenreden, hadden v/ii gezien hoe twee mariniers van de ber- gingsploeg het lijk van de man hadden ge vonden, dat deze kist nu vulde. Hij werd naar het dodenhuisjc gebracht, waar twee wachtmeesters van de Rijkspolitie hem vol piëteit van zijn kleren ontdeden en wasten. Hij werd gefotografeerd en geïdentificeerd en er werd een proces-verbaal opgemaakt. En men hoefde slechts naar het gezicht van de Rijkspolitie-man, die met zijn in Lysol gedrenkte handschoenen aan nerveus een paar trekken aan een sigaret deed en hem toen weer weggooide, te kijken, om te be seffen. dat deze man aan het einde van zijn gedisciplineerde zelfbeheersing was. Dit verschrikkelijke werk, er ligt nu al anderhalve maand tussen het tijdstip van verdrinking en dat van de berging, zal ge lukkig niet lang meer hoeven te duren. De mariniers en de Haarlemmers, die er nu aan het opruimen zijn, werken er zo hard en zo doelmatig, dat men hoopt Zaterdag nog ongeveer een zestig slachtoffers ge vonden te hebben. En aangezien men schat, dat ongeveer veertig .mensen nooit meer teruggevonden zullen worden, zal dan de eerste fase van het werk in Oude Tonge afgesloten zijn. Haarlemmers en mariniers hebben in deze fase bergen van werk verzet. Toen wij een paar weken geleden in het dorp waren, leek alleen het opruimen van de aangespoelde velden wrakhout en stro, waaronder de slachtoffers moesten liggen, al een haast hopeloze taak. Dat is zij niet geweest. Grote stukken zijn al geklaard en het werk gaat onverpoosd verder. Daar komt bij, dat de dijken van Overflakkee thans dicht zijn en dat men geholpen door de gunstige wind al zeer grote stukken van het eiland droog heeft. Om Oude Tonge zakt het v/ater nu al snel en wanneer het niet tegen zit, hoopt men dat hier tegen het einde van de maand alles droog zal zijn. Dan moet het herstelwerk beginnen. En daarbij zal de hulp alleen van Haarlemse kant moeten komen. De mariniers en de brandweerlieden, diczo'n belangrijke taak hebben verricht, gaan namelijk Zaterdag weg, als de eerste fase van het werk afge sloten is. Zij nemen hun apparatuur mee en zo zal Haarlem er voor moeten zorgen, dat het werk niet stokt. Wij kunnen aan nemen, dat dit niet zal gebeuren, want burgemeester Cremers zal een dezer dagen naar Oude Tonge gaan, om te bespreken waaruit de verdere Haarlemse hulp zal moeten bestaan. Dat de wensen van Oude Tonge zullen gaan in dc richting van hand having en zo mogelijk uitbreiding van de hulpploeg en materiaal ter vervanging van dat van de mariniers en de brandweer, ligt voor de hand. Men zal vrachtauto's vragen en generatoren en lieren en andere appa ratuur, die voor het opruimingswerk noodzakelijk is. Tenminste even belangrijk is de hulp, die men nodig heeft bij de voorbereiding van de wederopbouw. Oude Tonge zal namelijk gesaneerd moeten worden. Er moeten krot ten weg en door het water beschadigde huizen. Het gaat inderdaad niét om het herstel van een aantal huizen, maar het herstel van het grootste deel van het dorp. En dan zijn er de problemen van sociale en economische aard. De bevolking van Oude Tonge was te groot, er liepen teveel mensen in de overbrugging. Voor de be studering en de oplossing van zulke pro blemen een sociograaf zou er veel waard zijn heeft Oude Tonge zelf niet de ge schoolde mensen. Wel zijn een paar Haar lemmers al met prijzenswaardige ijver en bekwaamheid op dit stuk aan de slag ge- Vandaag was er weer een lid van het per soneel by de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij veertig jaar bij de maatschappij werkzaam en wel de conducteur, de heer J. Cat. Hem is toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Een deputatie kwam vanmorgen ten huize van de heer J. Out bijeen. De heer Th ifetem, chef van de Vervoersdienst, sprak de jubilaris namens het bedrijf toe en overhan digde een geschenk in enveloppe. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Hei .del bood mr. W. Kuilman, secretaris der directie, de oorkonde en gouden penning voor veertigjarige trouwe dienst ran. De directeur van het bedrijf, de heer J. J. Jurrissen, deelde de heer Out mee, dat de Koningin hem had toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau en speldde de onderscheiding op. Ook verscheen er ten huize van de jubi laris een afvaardiging van het jubileumfonds. Da voorzitter, de heer M. Ockeloen, voerde het v/o rd en bood een geschenk aan. Eis: één maand voorwaardelijk Vanmorgen stond voor de Haarlemse poli tierechter de vierentwintigjarige E. H. L. H. uit Haarlem terecht, die er van verdacht werd in Juni 1951 een auto, die hij in huur koop had gekocht, voor hij deze geheel had afbetaald te hebben doorverkocht. De verdachte verklaarde echter, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen iemand te benadelen. De bank waaraan hij de ter mijnen moest betalen had stipt op tijd de gelden ontvangen en ook de nieuwe eigenaar had steeds zijn termijnen betaald. De officier van Justtic, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte deze formele ver duistering ook van weinig betekenis, maar daarentegen was hij van mening, dat deze gehele transactie door de verdachte op touw gezet was om de auto, die immers een vrij hoge waarde vertegenwoordigde buiten het naderende faillissement te houden. Hij meende dat de nieuwe eigenaar bevoordeeld was ten nadele van de crediteuren. De officier eiste dan ook een enigszins princi piële straf van een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vervolgens stond terecht de achtendertig jarige administrateur G. Th. K., die de auto had geruild tegen zijn constructiewerkplaats. Ook hij was van mening, dat er van enige schuld geen sprake kon zijn en zijn verde diger mr. A. W. Luikinga bestreed enkele punten in de tenlastelegging. Tegen deze ver dachte eiste de Officier van Justitie dezelfde straf: een maand voorwaardelijk. De politierechter zal (Donderdagmorgen uitspraak doen. gaan, maar zij zullen zeker assistentie nodig hebben. Deskundige hulp In het algemeen kan dus worden gezegd, clat waar in de eerste fase het voornamelijk op de spierkracht en de wil om enige ont beringen te dragen, aankwam, in de tweede fase meer en meer deskundige hulp, zowel op technisch als sociaal-economisch ter rein, vereist wordt. Waarmee allerminst gezegd wil zijn, dat men in Oude Tonge de Haarlemse werkers en de vrouwen van het UW al zou willen missen. Want de stugge bevolking heeft niets dan respect voor de onverzettelijk heid waarmee de mannen het troosteloze opruimingswerk hebben aangepakt en waarmee de UVV-sters met bezem en dweil öe strijd tegen het slik in de huizen hebben aangebonden. Wanneer ook de verdere Haarlemse hulp op dezelfde krachtige manier verleend zal worden, dan lijdt het geen twijfel of eens zal uit de puinhopen waar nu een doffe apathie rondwaart, een nieuw Oude Tonge herrijzen. Dan zullen aan de Julianastraat, de Kapelweg en de Jozefsdreef, waar het water de huizen stuk-rammeide en hon derden slachtoffers maakte, nieuwe huizen met frisse rode daken staan. Dan zal er een nieuw, gezond en sterk dorp bij de dijk liggen, waar nu nog dag aan dag een platte wagen met doodkisten aanrijdt. Het zilveren jubileum van de heer G. H. J. Maartens, bedrijfsleider van Peek en Cloppenburg te Haarlem, is onder grote be langstelling van de zijde der directie, colle ga's en medewerkers gevierd. De heer A. C. Cloppenburg, president commissaris der N.V. opende de rij der sprekers met een toespraak waarin de ju bilaris gehuldigd werd en hem dank werd ge bracht voor zijn voortreffelijke leiding van het huis Haarlem. Drs. E. Bartel, directeur, bracht de jubi laris hulde en schetste de heer Maartens als een onvolprezen medewerker, wiens en thousiasme wel hoofdzakelijk oorzaak is van de bereikte successen en resultaten. De heer Maartens werd als voorbeeld gesteld voor alle jongeren. Spreker memoreerde, dat het aan de grote vakkennis van de heer Maar tens te danken was, dat de verkoopstaf van P. C. Haarlem op zo'n hoog peil staat. Drs. Bartel bood twee geschenken aan als blijk van grote waardering. De heer A. M. W. van der Ven, bedrijfs leider van Rotterdam, sprak namens de col lega's en bood namens hen een kristallen drinkservies aan. De heer A. Schoor, sous-chef van P. C. Haarlem, voerde namens de medewerkers het woord en memoreerde de belangrijke verbetering welke tot stand kwam na de in trede van de jubilaris. Spreker bracht dank voor de goede en prettige leiding en bewees de grote sympathie van het gehele personeel voor de jubilaris door het. aanbieden van een radiotoestel. Na een zeer druk bezochte receptie, waar op velen de heer Maartens gelukwensen aan boden, werd de familie Maartens een lunch aangeboden. Zaterdagavond wordt het feest gevierd temidden van het personeel van Peek en Cloppenburg. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers speldt de heer J. Grüter de bronzen ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. Aan de heer J. Grüter, die vandaag veertig jaar werkzaam is bij Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, is toegekend de bronzen eremédaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit deelde burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers vanmorgen mee tijdens een hul diging op de drukkerij, waarbij de directie en de leden van het personeel tegenwoor dig waren. De heer P. W. Peereboom richtte zich het eerst tot de jubilaris en haalde herinnerin gen op uit de loopbaan van de heer Grüter, die veertig jaar geleden uit Den Helder naar Haarlem was gekomen, om te werken bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische In dustrie N.V. Kort daarop werd hij bij de Oprechte Haarlemsche Courant opgeleid tot machinezetter. Daarover verheugt het bedrijf zich thans nog, omdat de jubilaris een bekwaam vakman is, die met nauw gezetheid veel werk heeft gezet en verzet. De heer Peereboom bracht hem daarvoor dank en overhandigde een geschenk in enveloppe. Burgemeester Cremers zeide in de toe spraak van de heer Peereboom vernomen tc hebben welke plaats plaats de heer Grüter bij het bedrijf inneemt. Dat wist hij al gedeeltelijk en daarom was hij gaarne naar de huldigingsbijeenkomst gegaan om de jubilaris geluk te wensen met de toe kenning van de eremédaille, waarna hij de onderscheiding opspelde. Uit naam van het personeel van het be drijf richtte de heer B. Tersmitten zich tot de heer Grüter en huldigde hem voor de wijze, waarop hij met zijn collega's om gaat. Dezen waarderen zijn persoon bij zonder. Als geschenk bood de heer Ter smitten een rooktafel aan. De heer P. W. Voskuilen merkte op, dat de heer Grüter ook veertig jaar lid is van de Algemene Nederlandse Grafische Bond en daarom zal hem en zijn echtgenote een v/eek vacantie in Beekbergen of Egmond aan Zee worden aangeboden. Spreker wenste de heer Grüter met zijn jubileum geluk en bood bloemen aan. Nadat de toneel- en cabaretgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging enkele weken gelegen de leden een gezellige avond had bezorgd door de op voering van een toneelstuk. Zaterdagavond had zij een nieuw programma gereed en daar mee heelt zij opnieuw succes geboekt in DreefJcht. waar weer vele leden der N.R.V bijeen waren. De afdelingsvoorzitter, de heer C. Spaar garen. sprak een woord van welkom, waarna in een vlot tempo een programma van schet sen en dansen volgde. De voorzitter der to neelgroep hield ter inleiding een gezellig praatje. Vooral de schetsen ,,De politie-com- missaris' en „De stamhouder", waarin Wim van Hemert op zijn best was en daarbij uit stekend ter zijde werd gestaan door zijn medespelers., ontlokten vele lachsalvo's. Hen- nie Meijers en Jan van Hemert brachten op goede wijze dans- en tapnummers. Ook traden zij in een show op. Hun optreden viel bij de bezoekers zeer in de smaak. Na de pauze volgde de opvoering van de klucht ..De huistyran" van Godfried Bomans. De vele vermakelijke verwikkelingen ten huize van de oud-kolonel Biederlack werden door de leden yan de toneelgroep vlot ge speeld, zeer tot vermaak van de gasten. Uit de leden der N.R.V. is ook een muziek- clubje opgericht, dat zijn debuut maakte en zich voor het begin en in de pauze liet horen. Een geslaagd bal hield de leden nog enkèle uren gezellig bijeen. Namens de oud-collega's overhandigde de heer J. van der Mark een mand met fxuit, waarna de heer Grüter woorden van dank sprak. HAARLEM, 16 Maart 1053 ONDERTROUWD: 16 Mrt, H. E. Sigmond Meilink en E. S. Logmans; H. Ligtenberg en E. A. C. M. Huijzer; P. Preker en P. van Loon. GEHUWD: 16 Mrt, J. Woudhuizen en H. R. Rinkema. BEVALLEN van een zoon: 14 Mrt, E. de VriesHoedemaeker; M. H. JobseTie- meijer; C. P. van de BuntRooijers; W. M. J. HoenderdosNelissen; M. C. Kuipers de Reus; 15 Mrt, IJ. I. van LangelaarWei- tenberg; H. G. de Haan—Veldhuis; C. C. van der PeetKroon. BEVALLEN van een dochter: 13 Mrt, Th. J. M. van der HelmMontauban; P. Goos- senBoeser; 14 Mrt, M. C. Plantengavan Diemen; 15 Mrt, A. D. van Rijn—van Brug gen; Th. Jacoble Febre; A. H. Bloemer Aarsen; M. H. G. Vernooy—Nelissen; D. C. EikelenboomBoer; 16 Mrt, R. Brondsema Tolk; M. W. J. JanssenAckermans. OVERLEDEN: 12 Mrt, P. de Krijger, 86 j., Maerten van Heemskerkstraat; 13 Mrt, R. J. Bleukens, 61 j Parklaan; C. S. M. Horeman, 2 m., Grebbestraat; 14 Mrt. A. Gladpootjes Sieraal 87 j., Klein Heiligland; Ph. H. G. JongVester, 52 j„ Julianalaan; 15 Mrt, A. W. Franssen, 84 j„ Minahassastraat; S. Thes- sclaaf, 76 j., Zomerkade. ADVERTENTIE J"#**®*#*'» Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Op Maandag, de eerste dag van de wer ving voor de B.B., hebben zich op de ver schillende aangewezen bureaux te Haar lem 89 mannen en vrouwen gemeld. Er kwamen ook velen om informaties in te winnen. Een groot deel van de vrijwilligers voor de Bescherming Bevolking, bij wie u zich hopenlijk ook zult aansluiten, zal de blok ploegen en de wijkposten, waarvan Haar lem er respectievelijk 130 en 11 heeft, gaan bemannen. Elke blokploeg telt 20 man: het blokhoofd. Het plaatsvervangend blok hoofd, 4 E.H.B.O.'ers, 6 man voor de brand bestrijding, 6 man voor het reddingswerk en 2 melders. De blokploeg zal de beschik king moeten hebben over licht blusmate- rieel, schoppen, pikhouwelen, E.H.B.O.- tassen en andere uitrustingsstukken. In ge val van mobilisatie zal elk lid van de red- dings-, E.H.B.O.- of melderspersoneel van een blokploeg eens in de 12 dagen gedu rende 24 uur dienst moeten doen in de wijkpost, de plaats waaruit de hulpver lening voor 15 blokken wordt gecoördi neerd. Het personeel van de blokploegen, dat belast is met de brandbestrijding, kan op overeenkomstige wijze bij de brand weer worden ingedeeld. Het wijkhoofd hij staat rechtstreeks onder het plaatselijk hoofd van de B.B. kan in geval van nood op eigen gezag blok ploegen binnen zijn wijk in een ander dan het eigen blok inzetten en in opdracht van het H.B.B. eveneens in andere wijken. In elke wijk is bovendien nog een gas- verkennings- tevens gasontsmettingsploeg van 3 man aanwezig. In de komende maanden zal blijken, in welke wijken van de gemeente burgerzin te vinden is. Waar een goede gemeenschap is zal men zich zonder dralen zetten aan de opbouw van de blok- en wijkbescher- ming. De aanmeldingsbureaux in de ver schillende wijken hebben wij in ons blad van Zaterdag reeds genoemd, evenals de informatie-adressen. U kunt zich ook op geven bij het Centraal Aanmeldingsbureau op het Stadhuis. Gisteravond of half acht slipte een Haar lemse dame. mevrouw P. d. N. met haar fiets in een der tramrails van de Antonie- straat te Haarlem. Zij raakte het achterwiel van een voor haar rijdende wielrijder en viel op de grond. Met een gebroken linkerheup been moest zij naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlands Lawn Tennisbond organiseert Vrijdagavond 20 Maart een avond voor de jeugd in hotel „De Leeuwerik' in de Kruis straat in Haarlem. Medewerking aan deze avond verlenen dr. A. C. van Swol, N. Gourovich, oefenmeester van de Nederlandse Davis Cup spelers en A. Bruining, internationaal scheidsrechter. Op deze avond, die om half acht begint, zdl aan het slot de Wimbledon-film 1952 wor den vertoond. Maarten Kooy's Haarlems Kamerkoor, het Remonstrants Kerkkoor en het Boeke- koor drie ensembles die zich beijveren voor bevordering en verbetering van de Protestantse kerkzang en kerkmuziek hebben zich weer opgemaakt om in de Passietijd te weten drie achtereenvol gende Zondagen vóór Pasen in de Waalse kerk op het Haarlemse Begijnhof concer ten te geven van gewijde muziek, die past bij de perioden van de liturgische jaar kring. Deze eerste avond stond als hoofdwerk op het programma de „Johannes Passion" van Leonhard Lechner, een vierstemmige motet-passie uit 1594, een doorgecompo- neerd stuk op de traditionele lectietoon als „cantus firmus" en als zodanig een bijzon der interessant voorbeeld van deze vorm van het gezongen lijdensverhaal een vorm, die vooral bekend is door de vroeger aan Obrecht toegeschreven Mattheus- Passie, die echter, volgens, professor Smijers door Longheval zou zijn gecom poneerd. Lechners muziek ademt, voor zo ver het dit genre betreft, geheel de geest van de oud-Nederlandse polyphonie, wat ons niet behoeft te verwonderen, wanneer wij weten dat hij een leerling van Roland de Lassus was. Waarschijnlijk is Lechners motet-Passie de laatst gecomponeerde op dit gebied; het genre raakte in onbruik en ruimde vol ledig het veld voor de slaag evoluerende oratorische Passie, die door Bach tot een onovertroffen hoogtepunt gebracht werd. Ondertussen zit er in de motet-Passie een sterk traditioneel element, namelijk de „lectie-toon", die terug te brengen is tot de nog oudere vorm: de koraal-Passie, door drie gees'elijken voorgedragen, nog steeds gebruikelijk in de Katholieke kerk op Palmzondag in de hoogmis. Onder leiding van Jan D. Boeke werd het werk van Lechner uitgevoerd door zijn dubbel- kwartet van famlieleden, het „Boeke- koor". Het werd ongerept zuiver gezongen met een merkwaardige rhythmische pre cisie. Daarbij viel ons vooral ook op de verzorging van de plastiek van het ver haal, door het laten uitkomen van de „can tus firmus" en het aanbrengen van dyna mische effecten. De uitvoering groeide daarmee uit boven de nuchtere lezing „naar de letter". Maarten W. Kooy liet door zijn ensemble een eigen compositie zingen („Eerste Lij densaankondiging", naar Lucas 9:18-27 en Psalm 130), waarin hij twee recitanten laat afwisselen met koor en in de geest van het Gregoriaans en de klassieke polyphonie naar een vorm van nieuwe liturgische mu ziek streeft. Ook Jan Boeke liet een eigen compositie uitvoeren (Antifoon en lied op Psalm 6), doch zijn samenklanken zijn ge waagder en zijn melodie wil een nieuwe richting uit, waardoor ze voor het traditieo- neel ingestelde gehoor minder vloeiend is. Het programma werd aangevuld met orgelspel van Truud Schuurman uit Den Haag. Zij vertolkte zeer behoorlijk Psalm 22 van Ant. van Noordt, zonder ons echter warm te kunnen maken voor deze dorre, schoolse muziek. Ook het zeer subjectieve koraal „O Lamm Gottes unschuldig" van Bach vermocht ons niet te boeien; maar dat zal wel aan de interpretatie gelegen hebben. Het koraal van Pachelbel op de zelfde melodie, voldeed evenwel heel goed, evenals „Da Jesus an dem Kreuze stand" van Samuel Scheidt. Als naar gewoonte liet Jan Boeke een paar der gespeelde ko ralen ook in koorzetting horen door de vocale ensembles. Volgende Zondag staat als hoofdnummer op het programma: de Lucas-Passie van Schütz. JOS. DE KLERK. Maandagavond werd een begin gemaakt met de aangekondigde „pantoffelconcer ten" in de Grote Kerk, die tijdens de feest- weken, tussen negen en tien uur 's avonds, voor de bezoekers aan de oude St. Bavo gegeven zullen worden door een aantal Haarlemse organisten, die zich hier toe bereid hebben verklaard. De stadsor- ganist George Robert was uiteraard de eerste om dit originele onderdeel van het programma van Haarlem Lichtstad met zijn kunst te dienen. Wie zou menen, dat het zogenaamde „pantoffelconcert" een uitvinding zou zijn van de fantasierijke commissie der hui dige Haarlemse festiviteiten, moge kennis nomen van het feit, dat dergelijke bespe lingen reeds meer dan drie eeuwen gele den in de St. Bavo ingevoerd werden, en dat zij de oorsprong betekenen van de ge meentelijke openbare orgelconcerten, die nog steeds twee keer per week plaats heb ben. Dat was in 1634. Het tegenwoordige grote orgel bestond nog niet, maar het oude, dat aan de Noordzijde van het koor in de nabijheid van de kruisbeuk hing, was pas grondig herzien en uitgebreid. Een aantal muzieklievende Haarlemmers vond in deze restauratie en ook in het feit dat het orgel door een „s-onderling vermaard meester" (de organist Cornells Helm- breecker) bediend werd, aanleiding om een request aan het gemeentebestuur te zenden om te verzoeken op bepaalde tij den „wanneer in de kereke ord'inaris veel wandelaars sijn" bespelingen te laten ge ven. De requestranten hadden succes; de wandelaars in de kerk kregen dagelijks orgelmuziek te horen. In andere steden, waar het gebruik ook bestond, werd het ook als een middel genoemd om de mensen uit de herbergen te houden. Dit wandelen tijdens de orgelbespelingen schijnt een taaie traditie te zijn gebleven, waar de or ganisten zelfs in onze eeuw nog hardnek kig tegen geageerd hebben, ten einde een geconcentreerde aandacht voor hun spel te krijgen. Bij bijzondere feestelijke gelegen heden, vooral op Koninginnedag, gold de „pantoffelparade" tijdens de bespeling het langst een onontbeerlijke illustratie bij de orgelmuziek. Doch ook dat verdween, toen De reeks zogenaamde pantoffelconcerten in de Grote Kerk, dagelijks in Haarlem Lichtstad le houden, werd gisteren door de stadsoraanist George Robert geopend. (Neo-foto). het publiek tot intensiever luisteren opge voed was. En nu mag het weer, tijdens de festivi teiten. Maar onze ervaring op deze eerste avond was dat, zodra de heer Robert de klanksluizen van het machtige orgel open zette en een stoere Bachmuziek onder de gewelven liet dreunen, de meeste wande- la ars in de kerk een rustig zitje opzochten om in stille aandacht de altijd weer in drukwekkende impressie te ondergaan van het klankfenomeen uit de duizenden pij pen van het zeldzaam mooie instrument. En de schaarse wandelaars, die daar niet direct toe overgingen, pantoffelden zo on hoorbaar, dat geen hinderlijk geschuifel afbreuk vermocht te doen aan wat op dit ogenblik het voornaamste was van het avondbezoek aan de kerk; de orgelmuziek. Zo heel lang duurt dit muzikale intermezzo trouwens niet, ten hoogste een kwartier. Vóór en na is er gelegenheid genoeg om de machtige tempel bij het zachte schijnsel der lichtkronen, te bewonderen in zijn ro mantische schoonheid en geheimzinnige sfeer. Vanavond speelt Egbert Vos, Woens dagavond Henk Lasschuit, Donderdag Gé Michels, Vrijdag Paul Chr. van Westering en Zaterdagavond Piet Halsema. JOS. DE KLERK De opbrengst van de lichtwedstrijd Haar lemR. C. H., die Woensdagavond in Haar lem-Noord wordt gespeeld, is bestemd voor het Haarlem Adoptie Comité Oude Tonge en dus niet voor het Nationaal Rampen fonds zoals aABvankelijk de bedoeling was. Wanneer burgemeester Cremers Woens dagmiddag met een symbolische handeling de nieuwe wratergasinstallatie aan het Ge meentelijk Energiebedrijf in bedrijf stelt, dan is daarmee een belangrijke uitbreiding van de gasproductie verwezenlijkt. De ca paciteit, die tot nu toe 180.000 kubieke meter per etmaal was is vergroot met 50.000 kubieke meter. De ultra-moderne, volautomatische in stallatie is de eerste van deze capaciteit, die in ons land gebruikt wordt. Zij is nodig geworden door de sterk gestegen behoefte in Haarlem en de buitengemeenten. Zij zal de spitsbelasting, die vooral in de winter maanden optreedt, kunnen opvangen, voor al ook in gevallen waarin deze belasting zeer plotseling komt als gevolg van onver wachts invallende kou. De koolgasovens hebben namelijk een maand nodig om ge leidelijk aan geheel in bedrijf te komen en de watergasinstallatie slechts enkele uren. En dit „watergas" eigenlijk een onjuiste naam voor gas, dat ontstaat als stoom over cokes geleid wordt is volkomen gelijk waardig aan koolgas. Bij het genoemde procédé wordt dus ook het bijproduct van de koolgasfabriek, cokes, benut. Een dame uit Utrecht, die gisteren Haar lem-Lichtstad bezocht zal aan haar bezoek aan de versierde Spaarnestad niet al te prettige herinneringen bewaren. Zij verloor namelijk haar platina armbandhorloge. Het uurwerkje heeft een zwarte wijzerplaat met witte cijfers en wijzers en de rand is bezet met twintig briljanten. Het horloge vertegen woordigt een waarde van ongeveer vijftien honderd gulden. Aangezien de belangstelling van de scho lieren voor de aangekondigde toneelvoor stelling van „De Ander" van Alexander Ca- sano door het gezelschap „Comoedia" op Woensdag 18 Maart niet aan de verwachting beantwoordde, heeft de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd zich genoodzaakt gezien de voorstelling tot na de Paasvacantie uit te stellen. Doordat verscheidene belemmerende factoren dan niet aanwezig zuilen zijn, wordt verwacht dat de belangstelling daii vrij wat groter is. Bij vorige gelegenheden is gebleken, dat de leerlingen zich zeer interesseren voor goede toneeluitvoeringen, getuige het feit dat de schouwburg bij iedere voorstelling meer dan twee keer uitverkocht was. Nader zal worden bekendgemaakt wanneer de uitge stelde voorstelling plaats heeft. Het onder auspiciën van de genoemde commissie vastgestelde H.O.V.-concert op Vrijdag 20 Maart, waaraan de solist Jean Louis Stuurop medewerking verleent, gaat in elk geval door. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe cwartaalabonnés, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7