Bidault zinspeelt op mogelijkheid van een „volksoordeel" West-Duitse Bondsdag keurt verdrag met Israel goed Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Honoloeloe op de Flora Spanning om EVG-verdrag stijgt Referendum of nieuwe verkiezingen in Frankrijk Liberalen, communisten en uiterst rechtsen weigerden hun steun Meteors botsten voor Tito's ogen Noodwet dijkherstel aangenomen De zaak-Harjono voor het Hof Twee doden bij autobotsing Het woord is aan... Thans f 82.6 millioen in Rampenfonds Extra-emigratie naar V. S. voor Nederland Gevluchte Poolse piloot naar Engeland A merikaanse wens Koningin Mary nog steeds ziek Nederlanders sloegen Chinese aanval af Thans 1050 slachtoffers van ramp geïdentificeerd Blijft Egypte monarchie? RAF- demonstratie kostte twee doden Salarisverhoging voor hogere ambtenaren? TWEEDE KAMER Prins Bernhard naar New York vertrokken 67e JAARGANG No 213 DONDERDAG 19 MAART 1953 2 9 7e JAARGANG No 60 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Volgens leden van de commissie voor defensie van de Franse Nationale Vergadering heeft minister van Buitenlandse Zaken Bidault verklaard, dat het Europese verdedi gingsverdrag aan het oordeel van het volk moet worden voorgelegd als de Nationale Vergadering het niet ratificeert. „Het verdrag is een nationale moeilijkheid die door een nationale uitspraak moet worden opgelost", aldus Bidault. Deze verklaring heeft in de wandelgangen van de algemene vergadering nogal wat opwinding veroorzaakt. Op de vraag van een der leden van de defensiecommissie of de minister aan een referendum dacht, gaf Bidault geen duide lijk antwoord. Parlementsleden merken echter op, dat de enige manier waarop het verdrag aan het oordeel van het volk kan worden voorgelegd, het houden van nieuwe verkiezingen is, nadat de huidige Nationale Vergadering tot haar eigen ont binding besloten heeft. De grondwet, zo wordt opgemerkt, staat alleen een referendum toe bij grondwette lijke kwesties. Verder kan de regering slechts de ontbinding van het parlement bevelen in de eerste anderhalf jaar na de algemene verkiezing. Deze periode is al verstreken. Als Bidault dus aan een referendum ge dacht heeft, zo wordt gezegd, moet hij te vens aan wijziging van de grondwet heb ben gedacht. Wel ingelichte politieke waarnemers zijn van menüig, dat Bidault zijn opmerkingen gemaakt heeft om druk uit te oefenen op de Nationale Vergadering. Hij heeft ook laten doorschemeren dat hij geen minister van Buitenlandse Zaken zal blijven als het E.V.G.-verdrag niet bekrachtigd wordt. Pierre André, leider van de campagne tegen het Europese leger in de Nationale Vergadering, zei: „Als het E.V.G.-verdrag bekrachtigd wordt, komt Duitsland door een achterdeur de NAVO binnen en wij zullen dan in de NAVO een land hebben, dat oorlog wenst te voeren". André is van mening dat het verdrag strijdig is met de grondwet en een nationaal referendum noodzakelijk maakt. Onze correspondent te Washington meldt: Een onzer ministers van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, heeft te Washington op het hoogste niveau een aantal gesprek ken gevoerd. Hij heeft gesproken met pre sident Eisenhower, hij is ontvangen dooi de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, hij heeft Stassen ontmoet en hij heeft ge legenheid gehad de opinie te vernemen van Taft, de republikeinse leider in de Senaat. Bij deze gelegenheden is opnieuw geble ken, wat men in Washington zo vaak er vaart, dat de Europese defensie-gemeen schap de Amerikanen zeer ter harte gaat. Men kan er zich in Europa bijna geen voor stelling van maken hoe gaarne de huidige Amerikaanse regering deze E.V.G. door de Europese parlementen geratificeerd zou weten. Voor velen in Amerika niet zo zeer voor het Amerikaanse kabinet als wel voor het Amerikaanse Congres is de E.V.G. geworden tot een symbool, met name tot het symbool van de Frans-Duitse samen werking. Men maakt zich in Engeland nog steeds ongerust over de gezondheidstoestand van Koningin Mary, die, naar de Engelse bla den melden, eergisteren weer een onrustige nacht heeft gehad. Koningin Mary, die 85 jaar is moet reeds gedurende drie weken het bed houden met spijsverteringsstoor nissen. Het is te begrijpen, dat men in Engeland met het oog op de komende kroning van Koningin Elizabeth, de ziekte van Konin gin Mary met nog meer dan de gebruike lijke zorg volgt, en dat zij een schaduw werpt op de feestelijkheden, die men thans aan het voorbereiden is. Lukt het met de E.V.G., dan zal dat het vertrouwen in de goede wil en in het succes van de Europese gemeenschap aanzienlijk vergroten. Wordt de E.V.G. echter niet ge ratificeerd, dan loopt men kans dat het Amerikaanse Congres, dat toch al erg op de penning is, bijzonder weinig fiducie meer zal tonen in de Europese zaak. Wie het daarom goed meent met de Euro pees-Amerikaanse samenwerking, moet wel hopen dat de moeilijkheden inzake de rati ficatie van de E.V.G. spoedig worden op gelost. Van Amerikaanse kant zou men gaarne zien, dat de betrokken parlementen de E.V.G. thans reeds ratificeerden, zelfs nog voor de aangekondigde Franse proto collen uit de bus gekomen zijn. Van som mige parlementen, onder andere van het Nederlandse, kan men verwachten dat zij weinig geneigd zullen zijn een kat in de zak te kopen. De Nederlandse handels- en onderhandelingsgeest verzet zich tegen de ondertekening van een stuk, waarvan men de voetnoten nog niet kent. De Ameri kanen daarentegen betogen: Ind'ien ge een stuk zonder voetnoten ondertekent, dan tekent ge daarmee die voetnoten toch niet. SEOEL, (Reuter) Nederlandse troepen bij de Amerikaanse tweede divisie aan het Koreaanse front hebben een aanval van tweehonderd Chinezen op Hook Ridge, aan de Westelijke sector, afgeslagen, aldus heeft het achtste leger medegedeeld. Hook Ridge is een sleutelpositie aan de tradi tionele invalsweg naar Seoel. KOPENHAGEN (Reuter) De Poolse pi loot Garecki, die twee weken geleden met een Mig-straaljager op het Deense eiland Bornholm is geland en asyl in Denemar ken had verklegen, is uit Denemarken vertrokken, zo wordt officieel te Kopen hagen meegedeeld. Hij heeft de Deense autoriteiten verzocht zijn bestemming niet bekend te maken. Volgens de correspondent van het blad „Daily Express" wordt de piloot naar Groot-Brittannië gebracht waar hij door deskundigen van de Brise luchtmacht zal worden ondervraagd over de Poolse luchtmacht. Het op 4 Maart gepubliceerde totaal aan tal slachtoffers van de overstromingsramp (1751) heeft tot heden geen wijziging on dergaan. De doublures, die onvermijdelijk ook moesten voorkomen in de tellingen van het Informatiebureau van het Rode Kruis, zijn daaruit zoveel mogelijk wegge werkt. Het aantal geïdentificeerde doden, dat op 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050. Het aantal geregistreerde vermisten kon mede hierdoor van 1061 worden teruggebracht 701. CAIRO (AFP). De vijf leden van de Egyptische grondwets-commissie hebben opdracht ontvangen de vraag te bestude ren of Egypte een monarchie moet blijven of een republiek moet worden, zo meldt AFP uit Caïro. De uiteindelijke beslissing over deze vraag zal door een plebisciet genomen wor den, zo verklaart het blad „Al Misri". De „Oranje", die bij de aanvaring met de Willem Ruys" in de Rode Zee ernstig beschadigd werd, wordt in een der Amsterdamse dokken van een nieuwe voorsteven voorzien. BONN (Van de ANP-correspondent) De West-Duitse regering zag Woensdag avond laat in de Bondsdag haar herstel verdrag met de staat Israel gered door de sociaal-democratische oppositie, die met het grootste deel van de Christelijk Demo cratische Unie en met het Katholieke centrum de meerderheid voer het verdrag opleverde, die de regeringscoalitie zelf niet kon opbrengen. De ratificatie werd door een slechts kort debat voorafgegaan, waaraan de Duitse Bondskanselier niet deelnam. Dr. Adenauer heeft toen hij be gin Maart liet verdrag bij de Bondsdag in diende, verklaard: „Wij wensen hiermede plechtig een einde te maken aan het vre selijkste deel van onze geschiedenis". Het verdrag, waarin Duitsland zich ver plicht over een periode van veertien jaren een herstelsom van drieëneenhalf mil liard Duitse mark te betalen, werd gera tificeerd met 238 stemmen tegen 34. 86 af gevaardigden onthielden zich van stem ming. De tegenstemmers en de onthou dingen kwamen in hoofdzaak van de twee rechtse regeringspartijen, de liberale en de Duitse partij. Dit aardige blonde meisje is zonder twij fel de bezoekster van Flora, die de grootste afstand heeft afgelegd om de Heemsteedse bloemententoonstel ling te zien. Zij heet Audrey Whitney en woont in Honoloeloe op Hawaii. Zij kwam daar vijf jaar geleden om haar vacantie door té brengen en vond het klimaat en het ge- noegelijke leven daar zo naar haar zin, dat zij onmiddellijk be sloot er te blijven. Zij werd er secretaresse bij Pan American Airways, een slimme keuze, want die stelde haar in staat verre vacantiereizen te ma ken. Zij vertelde, dat het_ al sinds haar vijfde jaar haar ideaal was geweest om Holland te zien. Over de Flora was zij wild enthousiast. „Hawaii heeft ook prachtige bloemen", zei zij, „maar hier zijn ze anders, frisser en ei genlijk ook mooier". Ook de Beierse partij, enkele afgevaar digden der Christelijke partij en de com munisten onthielden zich van stemming. Daarentegen stond de socialistische oppo sitie in gesloten gelederen de anders door haar zo fel bestreden regering terzijde. De woordvoerders van de Christelijke en de Socialistische partij lieten voor de eindstemming nog eens de droeve passage der Duitse geschiedenis in gevoelige woorden leven. De Christelijke afgevaar digde Gerstenmaier sprak over de Joden vervolgers als meedogenloze moordenaars, wier werk ertoe had geleid, dat geheel Duitsland na de oorlog in „een reusachtig ghetto" werd veranderd. Het is de groot ste prestatie van onze politiek, dat thans bressen in de muren van dit ghetto zijn geslagen. Dit verdrag heeft het doel Duits land definitief en voor altijd uit dit ghetto te bevrijden, aldus dr. Gerstenmaier. Voor de socialistische partij sprak pro fessor Carlo Schmid over de barbaars heid, die tot de Jodenvervolging en de verdelging van zes millioen Joden geleid heeft. „Wij hopen, dat dit verdrag in de gehele wereld zal worden gezien als een bewijs, dat het Duitse volk tenminste iets van het gebeurde wil goedmaken. Maar wij beseffen, dat niets van het leed kan worden weggenomen, dat over onze Jood se medeburgers gebracht is", aldus prof. Schmid. Een goed deel der liberale afgevaardig den motiveerden hun afkeer van het ver drag met de vrees voor een verlies der economische relaties met de Arabische landen. De spreker der Duitse partij, Meerkatz, motiveerde de tegenstand van zijn fractie tegen het verdrag nog met de verklaring, dat tegenover de uit het Oosten verdreven Duitsers evenzeer onrecht was aangedaan als aan de Joden. De uiterst rechtse afgevaardigde Von Thadden tenslotte meende de Bondsdag te moeten mededelen, dat naar zijn mening niet zes millioen doch slechts één millioen Joden het slachtoffer der naziterreur wa ren geworden. Israëlische lof Van de Israëlische legatie te Den Haag j ontvingen wij de volgende verklaring naar aanleiding van de aanvaarding door de Westduitse bondsdag van de herstelbeta lingsovereenkomst met Israel: „De bekrachtiging van de met Israel ge sloten herstelbetalingsovereenkomst door het Duitse parlement betekent het einde van een langdurige procedure, waarin het morele element en het plichtsbewustzijn een overwinning hebben behaald. Het is een overwinning van de rechtvaardigheid, door haar innerlijke kracht, zonder mate riële dwang en zonder bruut geweld. Het is de eerste tastbare demonstratie van de goede bedoelingen der Duitse re gering en het is de eerste stap in het pro ces van moreel herstel door een generatie, die zich losmaakt en afwendt van de mis drijven en misdaden der vorige generatie. Hitier heeft zijn volk kunnen meeslepen naar verderf en moord. Adenauer heeft het, door de superieure menselijkheid van zijn geweten, weten te brengen tot be rouw, uitboeting en herstel". (Van onze correspondent in Londen) Toen maarschalk Tito op een R.A.F.- vliegveld bij Cambridge gisteren een demonstratie van Engelands nieuwste straalvliegtuigen bijwoonde, was hij ge tuige van een botsing tussen twee Meteors. Er waren 24 van deze jagers opgestegen, waarvan er 4 rond het vliegveld cirkelden en acrobatische toeren verrichtten. Bij de tweede ronde, toen ze juist onder het lage wolkendek achter elkaar vlogen, raakte bij het veranderen van formatie de achterste Meteor de staart van het toestel daarvoor. Beide machines stortten omlaag en Tito sprong ontzet op uit zijn armstoel. Achter een heuvel in de nabijheid stegen enkele seconden later rosse vlammen en rook op. De wrakstukken kwamen meer dan 5 km. van het vliegveld neer. Beide piloten von den de dood. Het was een treffend moment toen daar na de twee andere Meteors, die deel uit maakten van het acrobatische team, land den. Tito bracht een saluut ter ering van de omgekomen vliegers. De demonstratie werd bijna onmiddellijk voortgezet, maar het programma moest worden verkort wegens het ongunstige weer. Toen Tito naar zijn auto terugging, hoor de hij het op ontploffingen gelijkende ge luid, dat veroorzaakt wordt bij het over schrijden van de geluidsgrens door een Hawker Hunter, bestuurd door de bekende invliegér Neville Duke. De demonstratie had een diepe indruk op Tito gemaakt. Later bracht de maarschalk een bezoek aan de universiteit van Cambridge, waar hij door honderden studenten werd be groet. Hij bracht geruime tijd in de univer siteitsbibliotheek en een der technische laboratoria door. 's Avonds bood Churchill in Downing Street Tito een diner aan, waarbij leden van de regering, van de oppositie en ver tegenwoordigers van de vakbeweging aan wezig waren. Heden zouden de politieke besprekingen tussen Churchill en Tito met hun adviseurs worden voortgezet. Volgens de Haagse correspondent van de Volkskrant zou de regering beogen de sa larissen van de middelbare en hoge ambte naren met gemiddeld vier percent te ver hogen. De verhogingen zouden variëren van 2 tot S'/s percent en worden toegekend met terugwerkende kracht tot 1 Januari jongstleden. Voor de adjunct-commiezen zou dit neerkomen op een salarisverhoging van 2 percent: voor de commisiezen 3 percent; de hoofdcommiezen 4 percent; de referen darissen 5 percent; de administrateurs 6 percent; de raadsadviseurs 7 percent en de secretarissen-generaal en directeuren-ge neraal 8i/2 percent. Daarnaast zouden ook de adjunct-referendarissen en de referen- darisseh-tweeede klas verhogingen krij gen van respectievelijk 2 en 3 percent. Met deze verhogingen zou een begin zijn gemaakt met het herstel van de vooroor logse salarisverhoudingen voor de ver schillende groepen ambtenaren. Over de genoemde plannen zou nog overleg gaande zijn met de ambtenaren- organisaties. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake noodvoorzieningen ten behoeve van het herstel der zeedijken zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de replieken kwam de kwestie van de centralisatie van bevoegdheden weer ter sprake. Minister Algera, die reeds Dins dag had doen weten, dat de noodsituatie tot ingrijpende maatregelen dwingt en dat hij niet van plan was met dit wetsontwerp een nieuw waterschap te introduceren, zegde nu toe, dat zo spoedig mogelijk naar normale verhoudingen zou worden terug gekeerd. Op een vraag van de heer Welter, wat hij dacht van het standpunt van de hoofdingenieur van de Provinciale Water staat van Zuidholland, ir. Klein, die zich op een vergadering van de Zuidhollandse Waterschapsbond een tegenstander van het in de noodwet neergelegde systeem had be toond, antwoordde hijDit standpunt is mij bekend en ik ben het er niet mee eens. De heer Gortzak (C.P.N.) kwam aan dragen met een stapel bescheiden over de watersnoodbestrijding in China. De minis ter heeft er aan herinnerd, dat een dei- grote mannen van de watersnoodbestrij ding in China een Nederlandse ingenieur is, tot wie nu de uitnodiging gericht is, zijn ervaring dienstbaar te maken aan de oplossing der Nederlandse problemen op dit gebied. Het gerechtshof in Den Haag heeft gis teren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de verdachten van de aanslag op de'Indonesische militaire attaché, luite nant-kolonel Harjono. Tegen één hunner, M. P. had de advocaat-generaal gister morgen twee jaar gevangenisstraf gerequi- reerd. De rechtbank had P. tot één jaar veroordeeld. Vervolgens stond F. A. C. terecht. De advocaat-generaal meende dat P. en C. in vereniging hadden gehandeld bij de poging tot afpersing der documenten. Hij achtte de poging tot doodslag niet bewezen, wél de overtreding van de Vuurwapen wet. Hij requireerde tien maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. L. de Groot, meende dat niet gesproken kon worden van een poging tot afpersing omdat de do cumenten zich niet in de woning van luite nant-kolonel Harjono bevonden. Hij vroeg een straf gelijk aan die van het voorarrest. Hierna stond terecht de stucadoor C. A. van D. aan wie ten laste was gelegd, dat hij P. en C. vuurwapens met munitie had verschaft. De advocaat-generaal zei dat Van D. op het tweede plan een der voornaamste rol len speelde. De indruk is gewekt, dat Van D. ook in het complot zat, maar dit is niet bewijsbaar. Vast staat dat hij de pistolen beschikbaar heeft gesteld. Concluderend meende de advocaat-gene raal dat het vonnis van de rechtbank, vrij spraak, juist was geweest. Aan de garagehouder W. J. S. was ten laste gelegd P. en C. na de aanslag per auto te hebben weggebracht. Deze ver dachte verklaarde dat P. en C. hem ver teld hadden bij een vechtpartij betrokken te zijn geweest. Wat er precies was ge beurd, hadden zij hem niet meegedeeld. De advocaat-generaal vroeg voor S. eveneens vrijspraak omdat hij niet bewe zen achtte dat deze P. en C. aan de opspo ring van politie en justitie had willen ont trekken. Tenslotte kwam L. J. A. voor, die op verzoek van Van D. een pistool met muni tie had gegeven aan C. De munitie was ondeugdelijk „zodat er geen ongelukken mee konden gebeuren". De dag na de aan slag had hij het pistool van Van D. terug gekregen. De advocaat-generaal achtte niet bewe zen dat A. het wapen onttrokken had aan de opsporing van politie en justitie. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Het hof zal in alle zaken op 1 April uit spraak doen. Tijdens dichte mist is gisteravond op de Utrechtseweg te Amersfoort een huurauto uit Enschedé, bestuurd door de 26-jarige P.T.T.-ambtenaar G. W. Haverkort, tegen een militaire auto gebotst. De heer Haver kort was op slag dood. In de auto bevon den zich vijf passagiers, van wie de 48- jarige caféhouder J. F. Wiering eveneens het leven liet. De 24-jarige J. H. Sommer werd levensgevaarlijk gewond. De 18- jarige B. Wiering kwam er vrij goed af; zijn moeder liep ernstige kwetsuren op. Mevrouw Haverkort werd licht gewond. Het gezelschap was op weg naar De Bilt, waar men bij kennissen zou overnachten. Men wilde vandaag een bezoek brengen aan de Jaarbeurs. Het ongeluk gebeurde nadat een militaire auto tegen een trekker met oplegger was gereden. De militaire wagen kwam dwars over de verkeersweg te staan. De auto uit Enschedé botste daarna te gen de militaire auto op, sloeg om en kwam 12 meter verder ondersteboven met open gereten zijkant tot stilstand. In vrij dichte mist is gisteravond om 22.05 uur Prins Bernhard in een grote DC 6 B van de K.L.M., het lijntoestel „Petrus Plancius" naar New York ver trokken. „Ik heb een persoonlijke boodschap van de Koningin bij mij", zei hij vlak voor zijn vertrek, „bestemd voor president Eisenhower. Zoals u bekend is maak ik deze reis om mijn programma, dat. ik be gin Februari wegens de ramp zo plotse ling moest onderbreken, in New York verder af te werken. Ik verwacht weer terug te komen tussen 30 Maart en 1 April". Lemesle: Het is met karakters, als met wij nen: alleen de betere soorten winnen met de jaren aan zacht heid, wat zij aan kracht verlie zen; de andere worden zuur. In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 82.6 millioen gulden. Sinds de vorige dag is er dus weer 300.000 bijgekomen. De verenigingen van uitgevers van dag bladen en tijdschriften en de vereniging van journalisten in West-Duitsland heb ben. na een oproep tot hulp onmiddellijk na de overstromingsramp in Nederland, 423.867 mark bijeen gekregen voor de slachtoffers der getroffen gebieden, als bij drage van de West-Duitse pers. Uit alle lagen van de bevolking waren bedragen van allerlei grootte ontvangen, aldus een mededeling van de zijde der verenigingen. De heer Enrico Sperco, organisator van de hulpactie, in de vrije zone van Triëst, heeft op zakenbezoek in Amsterdam, zijn actie nader toegelicht. „Wij hebben dertig millioen lire (bijna een half millioen gul den) ingezameld", vertelde hij, „wij, dat zijn de burgemeester, de radio en ik". Dit bedrag is na aftrek van transportkosten aan het Rampenfonds en de legatie in Rome overgemaakt. De reactie der burgerij was indrukwekkend. Of het nu Engelsen, Ita lianen, Slovenen of Fransen waren, helpen wilde iedereen. De werkzaamheden van het Nederlands Watersnood-comité in Canada zijn stop gezet met als resultaat dat dit comité aan het Nationaal Rampenfonds 75.000 dollar heeft kunnen overmaken. De gelden zijn ingezameld onder de in Canada wonende Nederlanders. Foto-editie Prins Bernhard heeft, als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, Raymond Manevy, vertegenwoordiger van de directie „France Soir" ontvangen, die hem een cheque aanbood van 161.000, zijnde de opbrengst van de Franse foto-editie van de overstromingsramp, die „Het Vader land" in samenwerking met „France Soir" heeft verspreid. Ook in Groot-Brittannië, België, Denemarken, Italië, Noorwegen, IJsland en de Nederlandse Antillen werd deze bijzondere uitgave in combinatie met landelijke dagbladen verkocht. Verwacht mag worden, dat dit initiatief van „Het Vaderland" totaal minstens 400.000 zal opleveren voor het Nationaal Rampenfonds. Hèt Nederlands Verbond van Vakver enigingen en de aangesloten bonden heb ben voor het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 251.958,50 bijeengebracht. De bestuurdérsbonden en andere organen hebben bovendien nog f 18.058,43 inge zameld, zodat aan het Rampenfonds in totaal een bedrag van f 270.043,93 kon worden overgemaakt. (Van onze correspondent in Washington) Een maand geleden hebben wij gemeld, dat het Amerikaanse Congreslid Walter uit Pennsylvania 'n wetsontwerp had ingediend om op originele wijze steun te verlenen aan Nederland na de watersnood. Walter's bedoeling was, om een extra-aantal emi granten uit Nederland toe te laten, ten hoogste 25.000. Dit wetsontwerp is thans zijn eerste hindernis met glans gepasseerd: de sub commissie voor immigratie heeft met al gemene stemmen besloten om het ontwerp - waarvan de termen voor Nederland nog in gunstige zin verbeterd' zijn - door te geven aan de volledige juridische commis sie. Voor het Congreslid Walter is dit ze ker een succes en toen wij hem onmiddel lijk na de beslissende zitting van de sub commissie in zijn kantoor bezochten, was hij dan ook zeer voldaan. Volgens Walter zal het ontwerp ook in de grote juridische commissie niet op moeilijkheden stuiten en mijn zegsman verwachtte, dat zijn wet spoedig door het Huis van Afgevaardig den in behandeling genomen zou kunnen worden. Men zal er in Nederland echter verstan dig aan doen niet al te gauw te juichen. De ervaring leert, dat een wet - wanneer het kabinet daar bezwaren tegen mocht hebben - door een commissie soms niet wordt doorgegeven aan het Huis. Zulk een invloed van de „administratie" op de wet geving is informeel, maar hij is belangrijk genoeg om er rekening mee te houden. Op vele manieren kan het wetsontwerp nog stranden, maar de eerste klip is in elk ge val omzeild. De rijkswaterstaat te 's Hertogenbosch deelt mede, dat de na de overstroming voor de wegen Halsteren—Tholen en Terheyden Moerdijk ingestelde verkeersbeperkingen zijn opgeheven. loooonnororc' rooooooocoooccoi RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist en hier en daar nachtvorst. Overdag perioden met zonneschijn. On. gevecr dezelfde temperaturen als van daag. Weinig wind. 20 Maart Zon op 6.44 uur, onder 18.53 uur. Maan op 8.28 uur. onder 1.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 Maart Hoog water: 6.18 en 18.40 uur. Laag water: 1.57 en 14.25 uur. Vrijdag 20 Maart Hoog water: 7.03 en 19.26 uur. Laag water: 2.37 en 15.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1