Huisbrand wordt niet duurder Watertoevoer Zuid-Beveland en Walcheren in gevaar Middenstand richtte tentoonstelling in die er aantrekkelijk uitziet Agenda voor Haarlem Zo'ti Pers Botter HD 54 voor de tweede keer in een week tijd op het strand gelopen OR Industrialisatienota op komst Loge-balcon 'Pc KleineWeceltf DONDERDAG 19. MAART HOLLANDS GLORIE 1953 TE LISSE In Februari werd ruim J lSy2 millioen gespaard In Korea gesneuveld Jihuvum\ meéi -éetaUrP. Busdiensten over de Moerdijkbrug EERSTE KAMER Regering zal spoedig plannen inzake huurverhoging en belastingwijzigingen hekend maken Marianne Philipsprijs voor Dirk Coster ij Kruiningen brak de verzakte leidingbuis Huid uitslag P.T.T. heeft geen behoefte aan helicoptères Hooykaas naar Suriname t Valkenburg krijgt een kabelbaan Alleen 's Zondags vissen op de pier Kerkelijk Nieuws 1953 'V Dat er in de gemeente Lisse middenstanders wonen die van aanpakken houden is in de afgelopen weken gebleken en belangstellenden kunnen de resultaten van hun voorbereidend werk zien in het Hollands Bloembollen Huis aan de Haven aldaar, waar een tentoonstelling voor handel, industrie en ambacht Onder de titel „Hollands Glorie 1953" is ingericht, die een goed beeld geeft van hetgeen de middenstand pres teert. Over de goede samenwerking bij de middenstanders sprak Woensdagmiddag burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf tij dens de officiële opening, nadat hij inge leid was door de voorzitter van het comité, de heer W. J. E. Tissing. Laatstgenoemde deelde mee, dat het comité veel steun on dervonden heeft van het gemeentebestuur. Nadat het initiatief tot het houden van de expositie genomen was wendde het zich tot het gemeentebestuur en de burgemees ter zegde steun toe. Daarna heeft het comi té in grote mate medewerking ontvangen. Vervolgens richtte spreker zich tot het be stuur van het Hollands Bloembollen Huis en tot de organisator der tentoonstelling, de heer J. de Bont, woorden van dank. Burgemeester De Graaf noemde de tijd, waarop de expositie gehouden wordt gunstig gekozen. Wij staan aan het begin van het bloembollenseizoen èn de Flora èn de Keukenhof vragen de aandacht van velen, waardoor verwacht mag worden dat men voor „Hollands Glorie" ook belang stelling zal hebben. Lisse en andere plaat sen in de bollenstreek drijven in econo misch opzicht op de bollenteelt en de han del. De middenstand vervult daarbij ook een bijzondere rol. Gaat het in de bollen- cultuur goed dan gaat het de middenstand eveneens goed. Daarom is het toe te jui chen, dat de plaatselijke middenstand zich verenigd heeft om de bewoners uit Lisse en omgeving te laten zien, dat hij de con currentie met de stad kan doorstaan. De middenstand heeft het koopkrachtige deel van het publiek tot zijn clientèle. De klan ten houden er van goede waar te kopen en goede service te krijgen. De Lisser neringdoenden moeten daarom zorgen, dat hetgeen zij aanbieden op hoog peil staat en kan wedijveren met het beste uit de wereld. Als er eenheid heerst kan er veel bereikt worden. Een tentoonstelling als deze geeft het bewijs, dat men in eigen omgeving kan kopen. De burgemeester herinnerde aan de moei lijkheden, waarmee de middenstand te kampen heeft; het is nodig, dat de over heid meewerkt de lasten te verlichten. Spreker heeft ervaren, dat de midden standers uit Lisse strijdbaar zijn en initia tief tonen. De burgemeester sprak de wens uit, dat Hollands Glorie 1953 een groot succes zal worden. Rondgang Tijdens een rondgang over de tentoon stelling blijkt, dat de organisatoren er voor gezorgd hebben, dat de standhouders over een grote en overzichtelijke ruimte kunnen beschikken. Rustig kan men langs de onge veer zestig stands wandelen. Over het alge meen zijn middenstanders uit Lisse op het gebied van handel, industrie en ambacht in de gelegenheid gesteld hun goederen te tonen. Ook is plaats voor anderen inge ruimd. De standhouders hebben er aan meegewerkt, dat het geheel er aantrekke lijk uitziet. Alles, waarmee het publiek te maken heeft, is vertegenwoordigd en daardoor verwacht het comité, dat de ten- Hoewel de overschotten in Februari ten achter gebleven zijn bij die van Januari, is de kortste maand van het jaar toch een gunstige spaarmaand geweest. De spaarban ken, aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond, behaalden een overschot van f 14.180.059 (f20.940.844 in Januari). Inleg en terugbetaling beliepen respectievelijk f46.003.188 en f31.823.129. De niet aangeslo ten spaarbanken geven een overschot te zien van f 135.923'(f 1.192.886) en de bankspaarban- ken van f 1.296.450 (f 1.031.196)Bij al deze instellingen tezamen is dus f 15.612.432 ge spaard (ruim f23 millioen in Januari). De rijkspostspaarbank heeft in Februari een overschot behaald van f 7,6 millioen tegen f8,5 millioen in Januari. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 15 Maart in Korea zijn ge sneuveld de korporaal J. L. Gorlee, ge boren 29 Augustus 1926, afkomstig uit Amsterdam en ongehuwd, en de soldaat S. van Breukelen, geboren 4 October 1929, afkomstig uit Oudewater en ongehuwd. ADVERTENTIE DONDERDAG 19 MAART Zuiderkapel: ds. J. Verboom spreekt over „Werken alle dingen mede ten goede", 8 uur. Spaarne: „De avonturen van Rex_ en Rinty (tweede deel), alle leeft., 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Stad zonder genade". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rancho Noto rious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De smokkelpoort van Azië. 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 8 uur. Lido: „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kangeroe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. Wilhelminastraat 21: Her- steid Apostolische Zendingskerk „Is de Bijbel Gods woord?", 8 uur. VRIJDAG 20 MAART Frans Halsmuseum: „Die Haerlemse Mu- syckcamer", 8 uur. Theosofia, Nassaulaan 8: Prof. ir. J. N. van der Ley spreekt over „Een betrouwbaar richtsnoer in moeilijke tijden", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen, nieuw programma. Wilhelmina straat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: „Gees telijk Leven" openbare psychometrische avond, 8 uur. De Rijkswaterstaat heeft de Nederland se Spoorwegen toestemming gegeven tot het onderhouden van een autobusdienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dor drecht en Zevenbex-gen via de Moerdijk- brug ingaande Donderdag 19 Maart. De autobussen van de dienst Dordrecht-Ze- venbergen zullen te Zevenbergen aanslui ten op de treinen Zevenbergen-Roosen- daal waarvan de dienstregeling wederom wordt gewijzigd om de aansluitingen mo gelijk te maken. De locale treindienst tus sen Rotterdam D.P. en Dordrecht zal even eens op 19 Maart worden hervat. (Van onze parlementaire redacteur) „Huisbrandkolen worden niet duurder en indien er prijsstijging van industriekolen zou intreden, dan zal deze toch niet meer dan van 4 a 5 pet zijn". Dit was de meest concrete mededeling van minister Zijlstra, gistermiddag bij de verdediging van de begroting der Staatsmijnen, waarheen een discussie over de Europese Kolen- en Staalgemeenschap was overgeheveld. Die mededeling hing samen met het gepubli ceerde omtrent de door de Hoge Autoriteit van de gemeenschap uitgevaardigde prijs- voorschriften, welke 1 April zullen ingaan en die alleen maximumprijzen vermelden. Zij hebben geen betrekking op minimumprijzen. De middenstand uit Lisse heeft in 't Hollan ds Bloembollen Huis een tentoonstelling van handel, industrie en ambacht onder de titel „Hollands Glorie 1053" ingericht. Een der stands is gewijd aan speelgoed, waar ouders en kinderen met belangstelling zullen kijken. Ook is een speeltuin ingericht. De door de regering te treffen maat regelen inzake huurverhoging, de daarmee samenhangende belastingplannen en de looncompensatie-regeling zullen binnen kort bekend gemaakt worden. Een in dustrialisatie-nota, welke mededelingen omtrent exportfaciliteiten bevat, alsook een aardgas-nota komen dezer dagen bij de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de ministerraad ter tafel. De Sociaal-Economische Raad zal Vrijdag zijn advies vaststellen omtrent de vraag of en in hoeveri-e de loonpolitiek (vooral ook van belang ten aanzien van de Benelux- verwikkelingen) wijziging zal moeten on dergaan. Staatssecretaris Veldkamp ver klaarde, dat een middenstandsnota pas later gereed zal komen. Ter verontschul diging zei hij dat men nog te kampen heeft met een ontstellend tekort aan sta tistisch materiaal, waardoor de toestand niet te overzien is. Minister Z ij 1 s l r a merkte op dat als de Europese Kolen en Staalgemeen schap zou mislukken, dit zijns inziens een zwarte dag voor Europa, dus ook voor Ne- toonstelling, die tot en met 28 Maart ge opend is, druk bezocht zal worden. Er zal ook gelegenheid bestaan het Ram penfonds te steunen door Zeeuwse babbe laars te kopen. In het dorp en buiten het tentoonstel lingsgebouw krijgt men reeds de indruk, dat er iets bijzonders in Lisse te doen is. Op verscheidene punten staan masten met vlaggen en in de Haven is een fontein aan gebracht. Portret van Dirk Coster door Otto B. de Kat. De Marianne Philipsprijs is dit jaar toe gekend aan Dirk Coster te Delft. Na het overlijden van de schrijfster Marianne Philips in Mei 1951 is door na bestaanden te harer nagedachtenis een fonds gesticht, waaruit gedurende een ruime periode ieder jaar een uitkering dient te worden toegekend, telkenmale aan een andere kunstenaar op litterair gebied, die ouder is dan vijftig jaar, ter bevorde ring van zijn letterkundige arbeid. De keuze ligt daarbij geheel bij het be stuur van het fonds, bestaande uit mevrouw Jeanne van SchaikWilling en tie heren prof. dr. N. A. Donkersloot en H. J. Smeding. In 1951 heeft dit bestuur Con stant van Wessem aangewezen en in 1952 de schrijfster Til Brugman. By Kruiningen is gisteren een water- Iedingbuis, die van Ossendrecht uit Zuid Beveland en een deel van Walcheren van water voorzag, doorgebroken doordat de duiker, waarop zij rustte door onderspoe ling ernstig was verzakt. Deze leiding is een zogenaamde 400-mil- limetersbuis, zij loopt regelrecht van Os sendrecht naar de watertoren in Goes. Ook op verscheidene andere plaatsen dreigde de buis onderspoeld te worden, maar met behulp van stox-tsteen uit drie schepen heeft men de zaak weten te red den. Om ongelukken te voorkomen was men reeds bezig over de gehele lengte van het ondergelopen gebied in Kruiningen buizen in de grond te slaan. Aan deze buir zen zal een noodleiding worden opgehan gen boven water over een lengte van vier km. De doorsnede van de buizen bedraagt 250 mm. De electriciteitskabel van de P.Z.E.M. ligt eveneens ter plaatse van de verzakte duiker. Vandaag zal onderzocht worden, of deze kabel gevaar loopt. Dit betekent echter niet, dat Goes zonder stroom zal komen, want Goes betrekt stroom uit Vlissingen. Wel zou het nadelig zijn voor de mensen, die achter Kruiningen wonen. Noodleiding De waterleidingmaatschappij „Zuid-Be veland" heeft inmiddels besloten, in het stuk, waar de buis vernield is, een gedeel te noodleiding te leggen, die vervaardigd zal worden in de Plaatwellex ij te Velsen. Men hoopt dat dit gedeelte spoedig aan wezig zal zijn. Zuid-Bëveland zit echter ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de porie- door. zuivert. °J^smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN nog niet helemaal zonder water. Even ten zuiden van de gebroken buisleiding ligt een stalen buisleiding van 300 millimeter doorsnede, die via de dorpen naar Goes loopt en die het, hoewel zij ook in de stroom ligt, nog gehouden heeft. Men werkt thans voorts nog aan het leggen van een noodleiding, die dwars door het water op ijzeren palen zal komen te rusten. Of deze leiding het houden zal, wanneer zij gereed is, is nog een vraag. Een dag te voren sloeg uit een der dijkgaten een zinkstuk los. Dit dreef met het vloedwater mee en sloeg op de palen, waarvan er vier doorbraken. De P.T.T. ziet op het ogenblik uit eco nomische overwegingen geen heil in post vervoer per helicoptère, heeft de directeur- generaal van de P.T.T., de heer L. Nehex-, verklaard. Zou de P.T.T. helicoptères gaan gebrui ken dan zouden ten minste twee toestellen nodig zijn. Daarvoor zouden vier piloten in dienst moeten worden genomen en bo vendien nog een grondstaf van een man of tien. Weegt men de kosten hiervan af tegen het nuttig x-endement van de vei'bin- dingen met helicoptèrs, dan moet men tot de conclusie komen, dat de P.T.T. deze toestellen niet mag aanschaffen, al dus de heer Neher. In opdx-acht van de Stichting voor de Culturele Samenwei-king zal Ad. Hooykaas, vooral op het gebied van het studenten toneel bekend geworden, eind Mei naar Paramaribo vertrekken, waar hij geduren de een jaar regielessen zal geven en toneelstukken regisseren. Hij gaat Paul Storm opvolgen, die nu al geruime tijd het toneelleven in Willemstad op Curagao leidt. Valkenburg krijgt een nieuwe attractie voor toeristen: de eerste kabelbaan in Ne derland. Reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Waarschijnlijk zal de kabelbaan met Pinksteren gereed zijn. De aanlegkosten bedragen f 100.000. derland zou zijn. De thans in gang zijnde eenwordingspogingen bieden aldus kre gen de critici te horen de laatste kans om er iets van te maken. In de Benelux doen zich moeilijkheden voor. Dit moet men echter ook weer niet te tragisch opvatten, want we hebben al eens meer zo iets beleefd. Intussen is te hopen, aldus de minister, dat men elkaar toch weer zal vinden, want een goede Be- neluxeenheid is nodig en in het belang van de drie landen, juist temidden van een Europese gemeenschap. Overigens was het niet juist te menen, dat de hier met zoveel nuttig effect gevolgde loonpolitiek slechts vrucht was van overheidsdirigisme. Het geox-ganiseei'de bedrijfsleven had er zelf ook een belangrijk aandeel in en dus had dat mede x-echt om na te gaan of eventueel verandex-ingen zouden moeten worden aan gebracht. Er plotseling mee te breken zou onverantwoox-delijk zijn. Natuurlijk past in een goede Beneluxsfeer dat men niet eenzijdig op het eigen nationaal belang acht slaat en terdege toont oog te hebben voor de moeilijkheden van de partner. Maar dat dit wil nog niet zeggen, dat men tot volkomen ongegronde contingenterin- gen bereid dient te zijn en evenmin, dat men zich ten dele van de Belgische max-kt zou hebben terug te tx-ekken zonder zeke re waarborgen dat dan niet terstond een buitenstaander daar zijn plaats komt in nemen. Dit was de kern van de opmex-kin- gen van de minister over Benelux, die ech ter zweeg over de waterwegenkwestie. Het beeld door minister Zijlstra ge schetst van onze economie, was vrij gun stig. Vergeleken bij de omliggende landen mocht onze uitvoer er zijn. Er is een be langrijke vooruitgang in de arbeidsproduc tiviteit en minder wei'kloosheid dan een jaar geleden. De minister achtte de econo mische toestand van ons land zo gezond, dat wij in betrekkelijk korte tijd de mate riële lasten van de watersnoodramp te boven zullen kunnen komen. De minister zei voorts inzake de in dustrialisatie dat een historische opgave moet worden uitgevoerd. In de komende vijf jaar zullen we voor 150.000 a 175.000 arbeiders werk moeten vinden. Volgende week is publicatie van de in dustrialisatienota te verwachten. De rege ring is voornemens in de belastingseetor te doen hetgeen budgetair verantwoord is, voorts een wetsontwerp in te dienen inzake een transformatiefonds dat aan de zijde van Die Mossadeq blijft maar door ons leven rondwandelcnEen opgewonden oude man, van wie wij vroeger nooit gehoord hadden en die nu als een duveltje-in-een-doosje, telkens als wij net op adem komen en eendjes willen gaan voeren, onze harte- rust komt binnentuimeien. Dat houdt maar opgewonden toespraken, dat huilt maar. dat ligt maar in z'n bed, dat valt maar flauw.... en de hele wereld ziet hem dansen op de voorpagina's van de kranten. Vroeger, in de tijd van onze grootvaders, trok niemand zich er een biet van aan wat oude slimme Pex-zische heren in het schild voerden. Als er iets van in de krant kwam, stond het in drie regeltjes onder aan blad zij vier en als er een nagekomen ad vertentie binnenkwam bleef heel Terneu- zen van zuik nieuws verstoken. Zo'n Pers kon allerlei kattekwaad uithalen, er was geen mens in Appingedam of Terborg die dacht: Als Rusland nou iets doet, dan heb je het gegooi in de glazen. Maar de aarde is langzamerhand zo'n klein rolrond bolle tje geworden, en als Mossadeq flauw valt hoor je de slag in Downing Street en het Pentagon. Overigens is het maar goed dat ik geen Sjah-in-Sjah in Iran ben, want dan was ik het al niet meer. Ik zat dan al lang met mijn mooie Fawsia in een keurig familie pension in De Steeg en ik zou Mossadeq rustig laten flauwvallen. Het is ongelofelijk zo weinig geschikt als ik ben voor Sjah. Geeft u mij maar het avondblad, een cigaret en een kop thee en laten zij de boel maar uitzoeken. Wat heb je aan zo'n mooi paleis als ze je er almaar komen treiteren? Mij dan maar liever een rustige kamer op de zon met stx-omend water, gebruik van telefoon en iedere dag een ons dungesneden boterhammenworst. Ik begrijp die mensen niet. Zo'n oude heer moest lekker op een bank voor zijn huis in de zon zitten en 's avonds Perzisch kegelen met zijn vriend jes. En zo'n aax-dige jonge man als de Sjah moest een villa aan de Rivièra huren en rozen kweken in zijn tuin. Maar het is met de mensen xaar gesteld. Er zijn er zelfs, die alles op hai-en en snaren stellen om lid van de gemeenteraad van Den Haag te worden. ELIAS het aanbod van het kapitaal een nuttige functie zal krijgen. En in de derde plaats zullen aan nieuwe ontwikkelingen bredere en ruimere middelen ter beschikking wor den gesteld. Tenslotte maakte de minister nog een opmerking naar aanleiding van de door de heer Brandenburg (C.P.N.) bepleitte han delsbetrekkingen met Oost-Europese lan den. „Het is een gelukkig volk dat bad pakken nodig heeft en een ongelukkig volk dat deze niet nodig heeft" zo riep hij uit. Badpakken staan namelijk op de lijst van goederen die in die landen niet inge voerd mogen worden. De begrotingen van Economische Zaken en van de Staatsmijnen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten lieten hun „tegen" aanteke nen. Voor de tweede keer deze week is de botter HD 54 op het stra.nd gelopen: nu bij paal 61 tussen Bioemendaal en IJmuiden. Het scheepje raakte Woensdagavond vast tijdens de opkomende mist en stond van morgen bij laag water geheel droog. De eerste keer liep de botter, eigendom Wegens het feit, dat hengelaars, tenge volge van het gesloten zijn van het hen- gelseizoen, zich op de zeevisserij gaan toe leggen, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de pieren te IJmuiden gedurende on geveer twee maanden voor het publiek niet toegankelijk zijn. Door tussenkomst van de Haarlemse Hengelaars Bond heeft men evenwel weten te bereiken, dat de Zuiderpier des Zondags van zonsopgang tot zonsondergang voor een ieder toegan kelijk is. De H.H.B. heeft zich garant moe ten stellen voor een goede gang van zaken op de pier. De straat is smal en stil, de huizen zijn er klein en glim lachen de ganse dag tussen de rozenstruiken door. Het is een straat waar mensen gaan wo nen om uit te rusten van een lang en druk leven. Ge kunt zien hoe de voortuintjes met veel liefde geregeld worden geknipt en geschoren, zij staan er fris en welgedaan bij, alsof elke dag een Zondag is. De hekjes zijn helder geschilderd in kleuren van de regenboog, dat doen de mensen hier zelf omdat zij er de tijd en het ge duld voor hebben. Er zijn niet veel kinderen in deze straat, want mensen die uitrusten in ouderdom hebben hun jongen zien uitvliegen en blijven met een leeg nest mij- meren over dierbare dingen van het verleden. Ge moet zulk een huis binnen treden, dan zijt ge op bezoek bij een oude dame met een zwart kanten mutsje op, die op fluwelen pantoffels door haar proper huishoudentje gaat en in de schemering knikkebolt bij een flakkerend theelichtje. Zij is devoot als een begijntje en schept een kinderlijk beha gen in de malle sprongen van de kanarie in een koperen kooi. Het is stil en koel in huis als in een bos, het leven staat hier roerloos als het water van een vijver. Des Zaterdags komt het Zondagsblad, dat is haar gan se vermaak aan het eind van een effen week, een week van eendere dagen, die door haar vingers glijden als een pater noster van gladde kralen. Er gebeuren zozeer geen sen saties in dit huis, behalve dat bij tijd en wijle een brief van over de dichtbije horizon van deze kleine wereld kómt ver tellen over de grilletjes en ziektetjes van de kindex-en der kinderen. En soms ploft er een drukwerk in de schoongepoetste brieven bus, daar wordt in aangeraden een bromfiets te kopen of een vliegreis naar de Rivièra te maken. Die drukwerken kun nen ze beter ex-gens anders in bi'ievensleuven stoppen. Waxit aan bromfietsen en vliegreizen heeft men hier geen behoefte, om zo te zeggen. Het huis van de oude dame heeft aan de achterzijde een balcon. Ge moet zien hoe het laar is als de zon schijnen wil. Het is als een uitbouw aan de hemel. Zij zit daar soms met haar ge haakte zwarte sjaal om de smalle schouders uit te zien over een groene vlakte van weilanden en lage struiken, een groene zee die in de verte oplost in de blauwe nevelen. Er vliegt nu en dan een reiger of een kievit op, en in de strui ken wordt tegen de avond in vogelentaal gekwetterd over de schone dag, die morgen weer om komen zal. De oude dame leeft hier in de gerustheid van een onbewogen wereld, die langzamer draait dan de onze, en met minder schokken. Zij laat zich mee voeren in de kalme gang der dagen, van donker naar licht en van licht naar schemering, en zij probeert niet te peinzen over dingen die komen kun nen VU' Zij ziet de dingen die er zijn, en die er zijn om plezier in te hebben. Ge kunt er jaloers op wezen, als ge teruggaat naar uw wereld van donder- en-bliksem-en-lawijt. Maar ge moet er oud voor we zen, om in die straat te kunnen wonen. Ge komt er na enkele jax-en nog eens terug, en ge ziet de bakstenen huizen lachen als voorheen tussen de bloemen van de propere tuintjes door. De oude dame is nog ouder ge worden, haar fluwelen pantof fels glimmen en haar haren zijn nu zilverwit. Maar het thee lichtje en het Zondagsblad en de kanten sjaal die stille, roerloze dingen, waartussen de helle kanarie nog levenlustig heen en weer springt, zijn de zelfde. De oude dame vouwt het Zondagsblad dicht en zegt: Het zal prettig zijn als het helemaal zomer is geworden. Dan kan ik iedere Zondagmid dag op het balcon in de zon zitten. Het is er nu nog een beetje kil, om twee uur lang buiten te zijn en niets te doen dan te kijken. Twee uur lang? Het lijkt toch niet zozeer nodig om precies twee uren lang buiten naar de wei en de vogels te zitten zien? De oude dame trekt haar ge rimpeld gezicht in een serieuze plooi en zucht. Vorige week had ik er spijt van, zegt ze. Het was niet om aan te zien, hoe ze hun kansen verknoei den en stonden te sukkelen zonder er weg mee te weten. Twee uur lang heb ik zitten bibberen van zenuwen en kou, ik heb me moeten verbijten om niet kwaad weg te lopen. Het veldwerk was om te liui- len en het schieten leek naar niets. Ze wilden het allemaal maar zelf doen en er kwam geen spaan van terecht. Jantje werkte als een paard, dat moet gezegd, maar Lowie scheen lood in zijn kuiten te hebben. Wat mo.et daar straks van te recht komen? Is de oude dame kinds gewor den? Wellicht is zij in de dro merige rust' van haar onge stoorde wereld iets of wat van de verstandige weg afgedwaald naar de wazige weiden van de verbeelding. Maar terwijl wij samen naar het balcon gaan om nog wat van de avondluchten te genie ten, zegt zij: Als we Kareltje niet als stop- perspil hadden, zouden we deze zomer degradatiewedstrijden kunnen spelen. Maar we héb ben Kareltje, dat vex'zeker ik u. Ge moet het eens zien, wat een kereltje dat Kareltje is. Wij komen op het balcon en ik zie nu, dat de oude dame niet kinds is. De eindeloze weiden hebben rechtlijnige grenzen gekregen, de struiken, waarin de vogels zongen, zijn verdwenen. Er is een pracht van een voet balveld aangelegd. J. L. van de rederij K. C. Esser te Amstex-dam eiT onder commando staande van schipper H. de Niet, Dinsdag op het strand tussen paal 58 en 59, zoals wij gisteren meldden. Dit keer liep het scheepje in een zoge naamd „moddergat" tijdens het halen van de netten aan de grond. De uit vier koppen bestaande bemanning bleef aan boord om te probex-en bij hoog water vlot te komen, maar inmiddels is al gebleken, dat door het stoten langs de bodem de mast door de bodem is geslagen, zodat het scheepje, toen het nog water onder zich had, zoveel water maakte, dat de pomp het niet kon bij houden. In de loop van de dag hoopt men de beschikking te krijgen over twee Nor ton pompen, waarmee dan hoog tij wordt afgewacht. Wellicht lukt het, de botter nog vanavond in IJmuiden te krijgen. ADVERTENTIE c4"M Barteljc IRISJT TENNISSHORTS SWEATERS Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Silvolde L. Boer te Sirjansland. Beroepbaarstelling. De heer G. M. Spelberg, cand. te Hilversum, stelt zich beroepbaar. Ds. A. Bakker, Ned. Herv. predikant te Herwijnen is benoemd tot le- gex-predikant. Remonstrantse Broederschap Aangenomen naar Groningen (vac. wij len L. W. v. Wijngaarden) D. G. v. Vreu- mingen te Naarden-Bussum. Geref. kerken Beroepen te Kingston (Tasmanië) (Ref. Churches of Australia) H. W. Kroeze te Oenkerk; te Murmerwoude J. v. d. Zan den, cand. te Groningen; te Witmarsum J. Weesel, cand. te Leiden. Ds. B. Planting overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Am sterdam overleden de bekende emeritus predikant van de Unie van Baptistenge meenten ds. B. Planting. Hij werd 22 De cember 1870 te Haulerwijk geboren en studeerde te Hamburg om 26 December 1896 te Groningen het predikambt te aan vaarden. Na 15 jaar vertrok hij naar Am sterdam, waarbij hij tot 1925 ook in Haar lem waarnam, waar in 1925 een eigen predikant kon worden beroepen. Na 1944 mocht hij niet meer preken in verband met zijn gezondheidstoestand. In 1946 viel hem ter gelegenheid van zijn gouden ambts jubileum een grootse huldiging ten deel. Zaterdagmiddag zal zijn stoffelijk over schot te Amsterdam worden teraardebe- steld. Prof. dr. H. N. Ridderbos Blijkens de door het curatorium voor leerstoelen aan het Calvin Seminary te Grand-Rapids bij de in Juni bijeenko mende synode van de Christian Reformed Church ingediende nominaties is op het dubbeltal voor de leerstoel voor het Nieu we Testament geplaatst prof. dr. H. N. Ridderbos, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken in Kampen. De benoeming geldt voor één jaar of langer.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5