JUDO Heemsteedse gemeentebibliotheek trekt steeds meer lezers Goede bedrijfs-zelfbescherming kan niet losstaan van de B. B. Kort en bondig .Clowntje Rick De moordenaar Taboe" Monus in Minerva Bloemendaal A an vraagfo rm ulier Bedrijfspersoneel en plaatselijke dienst Amsterdamse Beurs DONDERDAG 19 MAART 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Betaling abonnementsgeld per giro Gen. Kruis: „Verzetswil hoofdzaak in Europa's defensie" Commissie van toezicht op het lageronderwijs Teraardebestelling T. Overbeek Mejuffrouw A. M. Franse sprak voor huisvrouwen Voordrachtoefeningen in T oonkunst-Muziekschool Voor de kinderen Echtpaar aangehouden verdacht van diefstal en heling FEUILLETON door Jean Bomm art (Uit het Frans vertaald) id 4 ADVERTENTIE Bij de officiële opening van de gemeente bibliotheek van Heemstede, nu al weer on geveer vijf jaar geleden, werd als haar voornaamste taak aangegeven: de verrui ming van de volksontwikkeling en de ver dieping van de volksbeschaving. Wie nu van het jaarverslag over 1952 kennis neemt, zal de overtuiging krijgen, dat aan deze belangrijke en serieuze opdracht vol komen is voldaan. Het aantal in de bibliotheek opgenomen boeken bedroeg 16.486, welke gedurende 1952 ongeveer 90.000 keer werden uitge leend. Al deze boeken beantwoorden vol komen aan de relatief hoge normen, die de openbare bibliotheken in ons land plegen te stellen aan alle werken, die zij in hun boekerijen opnemen. Het aanleggen van deze „hoge normen" betekent stellig niet, dat in de openbare boekerijen geen lichte ontspanningslectuur verkrijgbaar zou zijn en alles hier uit „zware kost" bestaat. In tegendeel! Maar wel is in het lichte genre alleen het betere voorhanden en worden minderwaardige uitgaven streng geweerd. Het uitlenen van 90.000 boeken wil in dit geval dan ook zeggen, dat de Heemsteedse ingezetenen uit de Gemeentelijke biblio theek ook werkelijk 90.000 boeken hebben gelezen, die bij alle verscheidenheid in ka rakter en strekking toch dit gemeen heb ben, dat de lezers „er iets van hebben op gestoken". Het stemt daarom tot voldoening uit dit verslag te kunnen constateren, dat zowel de algemene als de R.K. afdeling weer met een aantal ingeschreven lezers zijn toege nomen, niet alleen wat de volwassenen be treft, maar ook bij de jeugdleden. Het aan tal ingeschreven lezers bij de algemene af deling steeg bij de volwassenen van 954 (7 kunt het UzelJ gemakkelijk maken t'.oor het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no, 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is j 6.10, post- abonnés 1 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. In onze kinderjaren moesten wij genoe gen nemen met de overbekende beleve nissen van Roodkapje, Sneeuwwitje en andere schone sprookjesfiguren, wanneer wij door onze ouders op een kindervoor stelling werden gefuifd; de moderne jeugd is deze eenvoudige charme blijkbaar zo langzamerhand ontgroeid en doet het met niet minder dan maanraketten, atoomrevol vers en andere technische wonderen. Dit kwam Woensdagmiddag wel bijzonder dui delijk tot uitdrukking in het Minerva- theater te Heemstede waar het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Martin Vin- jee een vrijwel geheel met jeugdig publiek gevulde zaal op de sensationele avonturen van „Monus, de man van de maan" ont haalde. Deze hoofdfiguur uit het bekende hoorspel van A. D. Hildebrand mag zich ongetwijfeld in een grote populariteit ver heugen, zodat het alleszins verklaarbaar is, dat zijn jeugdige bewonderaars een dank baar gebruik hebben gemaakt van de ge legenheid persoonlijk met dit on-aardse wezen kennis te maken. Dit geschiedde door middel van Jack Bess' toneelbewer king, welke met een onmiskenbare handig heid tot stand gekomen is. De spectaculaire feiten werden herhaaldelijk door komische intermezzo's afgewisseld, zodat er ook voor de kleinste toeschouwers, die zich uiteraard nog geen begrip van de mterplenaire han deling kunnen vormen, meer dan voldoen de aanleiding tot vei maak bestond. Het was daarbij verheugend, dat de acteurs niet al te opzettelijk en gewild komisch deden, doch een tamelijk serieuze opvatting van hun taak vertoonden. Monus werd bepaald geestig getypeerd, zodat zelfs de volwassen toeschouwers aan hem nog enige genoeg lijke momenten hebben beleefd. Maar vooral de jeugd reageerde gul op de ont moeting van Monus, maarschalk Granatos en Sientje, zodat hier een onmiskenbaar succes kan worden vastgesteld. Alleen hebben wij vergeefs gewacht op de aangekondigde „speciale décors van Ben Kuypers". Deze bleken alleen te bestaan uit een enigszins wankel, bordpapieren raket, zodat de laatste bedrijven zich in een vrij armoedige entourage hebben af gespeeld. Is het nu wel de juiste manier om een voorstelling mer een dergelijk mis leidend superlatief te annonceren? in 1952 tot boven 1110, een groei dus van 156; de afdeling jeugd telde in 1952 nog 422 lezers en vertoonde na een jaar met 513 leden, een vooruitgang van 91 vaste lezers. Bij de R.K. afdeling was deze groei niet zo sterk; het aantal volwassenen steeg van 468 tot 489, dus met 21 en de R.K. jeugdafdeling van 310 tot 330, derhalve een toename van 20. De 90.000 uitgeleende boe ken kunnen worden onderverdeeld in 16.258 studieboeken, 32.431 romans en 15.350 jeugdboeken, terwijl deze bij de R.K. afdeling respectievelijk 3.455, 11.275 en 11.022 bedragen Een nadere beschouwing van de diverse rubrieken wijst er op dat de grootste be langstelling bij de lezers uiteraard naar de Nederlandse roman is uitgegaan; de ver houding van algemene tot de R.K. afdeling bedroeg hier 26.513 10.439. Een wille keurige blik in andere rubrieken geeft de volgende verhoudingen aan: sociale weten schappen 133 42, opvoeding en onder wijs 330 78, techniek 594 134, chemi sche en mechanische technologie 82 11 en land-, tuin- en bosbouw, veeteelt, jacht en visserij 220 41. In de jeugdafdelingen is dit verschil minder in het oog lopend, hier worden immers in de algemene af deling 15.350 boeken uitgeleend, tegen 11.022 in de R.K. afdeling. In ieder geval komt in dit jaarverslag duidelijk uit dat de Gemeentebibliotheek ook in Heemstede met animo wordt gebruikt hetgeen voor het college van B. en W. en de raadsleden, die destijds eenstemmig tot de stichting van deze bibliotheek besloten hebben, een grote voldoening moet beteke nen. Vooral nu deze instelling zich zo spoe dig en volledig bij de ingezetenen heeft in geburgerd. Voor de afdeling Heemstede van de WD heeft generaal mr. H. J. Kruis gisteravond in het Minerva-theater zijn opinie gegeven over de West-Europese defensie en de daarmee samenhangende problemen. De generaal gaf allereerst een overzicht van de ontwikkeling der Sovjet-Russische po litiek van 1920 tot aan de tweede wereld oorlog toen de Russen eerst een non-ag- gressiepact met Hitier sloten en later aan de zijde der Geallieerden de nazi's hielpen verslaan. Naar generaal Kruis mening was deze omzwaai van Moskou alleen ingegeven door het verlangen, na de oorlog een zo sterk mogelijke positie in het Westen te krijgen en daarin waren de Russen volko men geslaagd dank zij de omstandigheid dat wijlen president Roosevelt hun zelf zuchtige politiek niet tijdig onderkend en gewantrouwd had. Churchill had minder vertrouwen in Stalin c.s., maar zijn plan om de invasie in Zuidoost-Europa te ont ketenen, werd door de andere Westelijke ooriogsleiders verworpen met het resultaat dat het Russische imperialisme in 1944-'45 de Balkanlanden zonder slag of stoot tot satellietstaten kon degraderen, aan welk lot aanvankelijk alleen Tsjechoslowakije ontsnante. Pas toen ook over dit land, na de Februari-putsch van 1948, het ijzeren gor dijn was neergerateld. begon het Westen te beseffen, wat de ware bedoelingen van het Kremlin waren, hetgeen in Maart 1948 resulteerde in de schepping van het Brus selse defensiepact. Waar de Geallieerden echter omstreeks die tijd reeds een zeer groot deel van hun troepen naar huis gestuurd hadden, sorteer de dit Brusselse pact niet meer effect dan „een aantal weerloze geitjes, die angstig samendringen voor een dreigend onweer". Pas toen deze West-Europese defensieplan nen door Amerika's deelneming en de vor ming van de NAVO een solide materiële, financiële en economische basis kregen, kon er een begin gemaakt worden met de verwezenlijking van de gemeenschappe lijke verdediging, die echter thans, tenge volge van de Frans-Duitse controverse, weer geheel op losse schroeven gesteld is. Het leed volgens de generaal geen twij fel of dit alles is koren op de molen van de Russische heersers, die naar het oordeel van mr. Kruis stellig geen derde wereld brand zullen ontketenen als zij met hun ondergravingstactiek en hun koude oorlog voering ook hun doel kunnen bereiken: namelijk de onderwerping van de vrije wereld. Daarom moeten wij ons niet slechts concentreren op de opbouw van de strijd krachten, maar ons ook economisch en geestelijk zo sterk mogelijk maken en vooral aan dit laatste ontbrak volgers de generaal nog wel het een en ander. Willen wij de uitputtingstactiek van de Russen het hoofd blijven bieden, dan moet West- Europa doordrenkt worden van dezelfde verzetswil, die de Amerikanen bezielt, dan moeten er grote persoonlijke offers en een massale geestkracht worden opgebracht, waarop Moskou's psychologische oorlog voering afstuit als op een stalen schild. Maar behalve dit schild moeten wij ons ook een zwaard smeden voor het geval het Kremlin toch een „shooting war" zou ont ketenen, want in een moderne oorlog is het niet voldoende, over een hechte ver dediging te beschikken. Ook de aangeval- Ned. N. J. J. B. clubkampioenschappen 1953 ZONDAG 22 MAART, 2 UUR Concertgebouw, grote zaal. Voorverkoop Sportac. Nauwelaerts de Agé. Bloemend.weg 152, Overveen, Telefoon 25355 lene moet offensieve klappen kunnen uit delen en daartoe bepleitte de generaal de vorming van een zo sterk mogelijke tac tische luchtmacht, die de Russen „thuis" met gelijke munt terugbetalen kan. De vorming van zulk een luchtmacht is een zaak, die vooral Amerika en Engeland aan gaat; de militaire bijdrage van de continen tale West-Europese NAVO-partners zal in de eerste plaats de verdediging van het „horizontale vlak", in casu de vorming van sterke landleger-s, betreffen. Wat de organisatie van de Europese de fensiegemeenschap betreft, meende de generaal, dat ook deze van de verkeerde kant was gestart; men had moeten begin nen bij de politieke en economische inte gratie, omdat een gezamenlijk militair machtsapparaat onvoorstelbaar is zonder dat ons werelddeel een staatkundig ge heel is. Ter toelichting van generaal Kruis' be toog werd na de pauze de RVD-film „Wij leven vrij" vertoond. Voordien had de ge neraal een aantal vragen van zijn niet zeer talrijke auditorium beantwoord. B. en W. van Bloemendaal hebben de ge meenteraad de volgende aanbeveling doen toekomen voor een lid in de commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacature G. A. van der Meij): 1. P. J. Gerbrands te Vo gelenzang; 2. L. N. ten Hacken te Overveen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. Bolsenbroekvan den En den, z.; M. SchoorlJansen, z.; J. M. Corne- lissende Kroon. ONDERTROUWD: P. J. M. Uittenhout en P. H. M. Schilte; H. J. v. d. Wende en A. Wolff: R. E. Laan en M. C. Dapples. GETROUWD: D. Bartling en H. Bor; Jhr. J. M. Lidt de .Teude en E. Brand; W. Schol ten en M. A. Veerman. OVERLEDEN: Wed. D. Versteegh—Poel stra, 63 j.; S. Anholt—Goldstein, 60 j.; J. J. van Waveren, 69 j.; A. ter Wal, 82 j. Gisterenmiddag is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer T. Overbeek die Zaterdagmiddag tijdens een voetbalwed strijd te Hillegom plotseling is overleden. De voorzitter van de voetbalvereniging ETO, de heer S. C. Bos, schetste de verdiensten van de overledene ten opzichte van het Zaterdagmiddagvoetbal, maar meer nog de grote verdiensten als mens. Ds. M. Ros Gereformeerd predikant te Hoofddorp gaf een overzicht van de vele werkzaamheden door de overledene op ker kelijk gebied verricht. De heer Overbeek was een eenvoudig en stil mens, die rustig door het leven ging, zich vasthoudende aan het woord Gods. Namens de Haarlemse Voetbalbond werd de plechtigheid bijgewoond door de voor zitter, de heer A. v. d. Aart. Ook waren de aanvoerders van het elftal van Sizo uit Hillegom dat Zaterdag tegen ETO II speelde en de secretaris aanwezig, alsmede afgevaar digden van Haarlemse Zaterdagmiddag verenigingen. Kransen van ETO en SIZO dekten de baar. Dinsdagmiddag hield mejuffrouw A. M. Franse, directrice van de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem, een korte lezing over het doel en streven van deze commissie. Zij maande de aanwezige dames aan voorzichtig te zijn met de voedingsmidde len, huisraad, kleding en lichaamskracht. Hierbij legde zij de nadruk op de voor zichtigheid, hetgeen dus zeker niet wil zeggen, dat er overdreven bezuinigd moet worden. Alleen de zuinigheid, die iedere verspilling uitsluit kan tot een goed en ge zond huishouden leiden. Om tot dit doel te komen houdt de com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting diverse cursussen en filmvoorstel lingen en een ieder, zowel het jonge meisje als de getrouwde vrouw kan bij de com missie inlichtingen en adviezen krijgen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Tijdens de cursussen wordt door ei-varen leidsters en onderwijzeressen op duidelijke wijze uiteengezet welke wegen de huis vrouw moet inslaan om door middel van zo min mogelijk arbeid en geld een goed resultaat te krijgen. Mejuffrouw Franse wees er op, dat vele huisvrouwen het bestaan van deze voor lichtingscommissie nog niet kennen en zij eens kennis te komen maken met het werk spoorde de aanwezige dames dan ook aan van de commissie. Aan de hand van enkele moderne leer methoden, zoals filmstrips en de „flanello- graaf", een lap flanel waarop de voedings middelen op papier althans, worden uitge stald, gaf zij de leden van de huisvrouwen vereniging vast een voorproefje van wat haar te wachten staat, indien zij een van de vele cursussen gaan volgen. Woensdagavond werd in 'de grote zaal van de Toonkunst-Muziekschool aan de Nieuwe Gracht een voordrachtoefening ge houden door leerlingen van de pianolerares mej. Betsy Nederkoorn. Met het doel enige afwisseling te brengen in het programma was er ook vioolspel ingelast van een piep jong talentje, dat liet horen, hoe men ook op een half-viooltje zuiver en zelfs vrij klankschoon kan spelen. En met hetzelfde oogmerk kreeg het publiek een trio-sonate van J. B. Loeillet voor twee fluiten en klavier te horen. Dit kon echter gelden als een niet onbelangrijke proeve van begelei den, beter gezegd van samenspel, door mej. Nederkoorn opgegeven aan een harer pianoleerlingen. Ondertussen was het ook voor de beide fluitisten een belangrijke taak, dienstig om zich in het edele kamer muziekgenre te bekwamen. Verder werd er pianomuziek ten gehore gebracht van uiteenlopend karakter, waar bij het samenspel (vierhandig of voor twee piano's) een opmerkelijke voorkeur had. Daar mijn aanwezigheid deze avond ook nog elders gevergd werd, heb ik dat alles niet kunnen beluisteren, maar wat ik hoor de was goede muziek, met zorg voorbereid en behoudens wat onvoorziene blij ken van zenuwachtigheid .gespeeld zoals men dat op een goed leerlingenconcert ver wachten kan. Uitvoeringen van fragmen ten uit klavierconcerten van Ditters von Dittersdorf en van Mozart konden reeds illusies wekken van toekomstige podium successen. En de vertolking van nummers van Florent Schmitt, Bartök, Debussy. Da- quin, Rameau en anderen wezen mede de richting aan waar het met deze jeugdige pianisten naar toe moet, namelijk naar een beschaafd en beheerst musiceren. Waarvan trouwens reeds vele opmerkelijke blijken gegeven werden. JOS. DE KLERK Ja, daar had je 't lieve leventje weer gaande.In een grote troep kwamen de boze maanmannen aangerend. Ze brulden woedend, toen ze de vluchtelingen weer in 't oog kregen, en ze zwaaiden dreigend met hun wapens. „Lopen!", schreeuwde Rick. „Die kant op!" riep Oepoetie. En zo sloegen ze opnieuw op de vlucht. Ze renden, wat ze konden. Telkens sloegen ze een hoek om als ze weer bij een andere maanberg kwamen; zo probeerden ze de achtervolgers te ontkomen. Maar die maanmannen 'konden ook hard lopen! Hun geschreeuw en getier klonk dicht achter hen. „O, als ze ons maar niet te pakken krijgen", jammerde Bunkie. „Ze zullen ons vast kwaad doen! „Lopen maar", hijgde Rick. „Misschien vinden we wel ergens een schuilplaats, waar ze ons niet kunnen vinden!" Het troepje rende maar voort. Ze werden moe en konden haast niet meer, maar ze mochten niet stilstaan, want dan kregen de maanmannen hen zeker te pakken. Toenstonden ze opeens voor een diepe afgrond. „Wat is dat?", riep Rick. „We kunnen niet verder!" Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.10 per kwartaal//0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe cwartaalabonnés, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De organisatie van de Bescherming Be volking is reeds uitgewerkt vóórdat de wervingen in de verschillende streken be gonnen, maar voor die van de Bedrijfs zelfbescherming, die er nauw mee samen hangt, staat men nog grotendeels aan het begin van het voorbereidende werk. In de eerste plaats moet de regering nog vast stellen, welke Nederlandse bedrijven of diensten als „vitaal" zullen gelden (dus van groot belang voor de oorlogsproductie of het maatschappelijk leven) en welke als niet-vitaal worden aangeduid- Voor de eerstgenoemde categorie zullen speciale beschermingsmaatregelen door het rijk worden voorgeschreven boven de ook daar geldende bedrijfszelfbescherming. In het tweede kwartaal van dit jaar wordt door het ministerie van Binnenland se Zaken een brochure uitgegeven over de bedrijfszelfbescherming. Ook bij de B.B. in Haarlem zijn echter reeds verzoeken binnengekomen om in lichtingen betreffende de voorbereidingen, die - vooruitlopende hierop - reeds kunnen worden getroffen, opdat men daar in de bedrijfsbegrotingen vast mee kan rekenen. Daarom heeft het hoofd van de B. B. reeds aan ongeveer honderd bedrijven in Haarlem een circulaire doen toekomen, waarin is omschreven wat thans reeds kan worden gedaan. Daarin wordt geadviseerd om 1 Januari 1954 vast aan te houden als streefdatum voor het samenstellen der be schermingsplannen, de opleiding van het personeel voor de hierdoor te bezetten functies en voor het aanschaffen van ma teriële uitrusting. Overleg Bij deze voorlopige voorzieningen wordt een nauw overleg aanbevolen met het wijkhoofd van de wijk, waarin het bedrijf staat, met het oog op de mogelijkheid van hulpverlening tussen de organisatie in het bedrijf en die van de blok- en wijkbescher- ming.' Het zal namelijk in vele gevallen moei lijk anders kunnen gaan dan dat de blok- ploegen de eerste zijn, die kunnen helpen. De niet-vitale bedrijven, die dus alleen een organisatie voor bedrijfszelfbescherming krijgen, zijn voor het grootste deel des nachts gesloten en juist dan kan het groot ste gevaar dreigen. Des nachts, wanneer er alleen een paar brandwachten aanwezig zijn. kan de onmiddellijke hulp van de blok-brandweer van het grootste belang zijn. Overigens zal een bedrijf voor de op bouw van zijn beschermingsapparaat uiter aard in de eerste plaats de mensen trach ten aan te wijzen die in de nabijheid er van wonen. Dit is echter lang niet altijd mogelijk. Nu de werving voor de B. B. aan de gang is zal de vraag wellicht gesteld kunnen worden of bedrijfspersoneel - met het oog op de bedrijfszelfbescher ming - ook kan toetreden tot de plaat selijke organisatie. Voor niet-vitalè bedrijven - de overgrote rrieerderheid dus -, die alleen overdag werken, kan daar geen enkel bezwaar tegen be staan. Wat dit betreft citeren wij de volgende passage uit de circulaire die door het H.B.B. te Haarlem aan de bedrijven is ver strekt. „Het is bepaaldelijk in strijd met het algemeen belang personeel, in bedrij ven werkzaam, buiten de organisatie B.B. te houden of op enigerlei wijze hun be reidheid, zich als vrijwilliger daarbij aan te sluiten, te beletten of te belemmeren. Alvorens een werknemer uit een bedrijf tot een verbintenis wordt toegelaten, wordt door het H.B.B. eerst nagegaan of hij mis baar is voor de zelfbescherming van het bedrijf". Zowel werkgevers als werkne mers hebben namelijk groot belang bij een goed functionnerende plaatselijke organi satie. Al gold het alleen nog maar de ze kerheid die alle bedrijfsgenoten bij hun werk willen hebben, namelijk dat er ook waar zij wonen, voor hun gezinnen en hun huizen zo goed mogelijk wordt gewaakt. Gisteren meldden zich 50 vrijwilligers voor de B.B. Woensdag hebben zich 50 mannen en vrouwen voor de Bescherming Bevolking in Haarlem gemeld, waardoor het totaal aantal vrijwilligers, dat zich heeft opge geven, is gestegen tot 682. Het was een Haarlemse arts de laatste tijd opgevallen, dat hij steeds geld miste. Ver moed werd dat zijn achtentwintigjarige werkster regelmatig geld wegnam. Een on derzoek werd ingesteld en dezer dagen is dc werkster, verdacht van diefstal, aan gehouden. Zij heeft bekend in de afgelopen maanden in totaal een bedrag van f4000 te hebben gestolen. De werkster deelde mee, dat zij een deel van het gestolene heeft geschonken aan haar echtgenoot, een vijfentwintigjarige groenten- handelaar. Deze is eveneens aangehouden. Hij heeft verklaard het geld gebruikt te heb ben voor het aanschaffen van een auto. Het echtpaar is in arrest gesteld. HAARLEM EN OMGEVING De commissie van Heemsteedse win keliers, die zich met de voorbereiding van de 16 April te houden étalage-wedstrijd zal belasten, is nog uitgebreid met de heer W. E. C. Waalewijn, die hierin Heemstede-Zuid vertegenwoordigd. Het breed moderamen van de Generale Synode der Hervormde Kerk heeft beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaam heden, welke bestaan uit de gewestelijke verzorging van de inrichtingen Meer en Bos te Heemstede ds. J. A. de Klerk. Deze is reeds als zodanig werkzaam. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit van Haarlem, waarbij beslist is, dat de instandhouding van de Jan Ligthart- schpol (Botermarkt 8) ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gevor derd. Doordat het aantal leerlingen volgens de wet te gering was moest de raad een be sluit nemen om de school in stand te houden. Voor de Haarlemse Weer- en Sterren kundige Kring spreekt Woensdagavond 1 April in het Lorentzlyceum dr. R. A. J. Bosschart uit Delft over „Hoe weinig wij eigenlijk van het inwendige der aarde weten". Het bestuur der vereniging is van plan dit jaar weer een excursie te organi seren naar de Radio-installaties te Kootwijk of Nederhorst den Berg. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 95Vu 95% A.K.U 164% 165% 185 184% Philips Gloeil. 157 157% Kon. Petroleum 311% 315 Vdam Rubber 90% 91% Roll. Amer. Lijn 144% 144% N. Scheepv. Unie 190% 131% R.V.A 102% 102% Deli Mij 80 81% Amsterd. Bank 161% 161% Ned. Handel Mij. 149% 159 Rotterd. Bank 160 160 Twentsche Bank 169 169 Anaconda Copper 42 42% Bethlehem Steel 55% 55 Republic Steel 51% 52 71 70% 259/i8 25% U. S. Steel 42% 42% 59 Als hij al vergiftigd was, heeft hij er alleen maar aan gedacht de knop van het licht te bereiken of de deurknop! Mogelijk. Maar zeg mij eens heel eer lijk.... Hoorde Rosie niet tot die vrou wen, die de gewoonte hebben medicijnen te slikken om te slapen? Enfin, om het duidelijker te zeggen: die verdovende mid delen innemen? Misschien zo af en toe, maar zij was er niet aan verslaafd, zei Maurice, even met zijn mond trekkend Zeker niet sedert zij kennis gemaakt heeft met ons, ik wil zeggen: met mijn broer. Wat was haar beroep voordien? Zangeres. In nachtclubs, in Parijs. U ziet het, ik ben oprecht! In die milieux gebruikt men wel eens een beetje „coco" (cocaïne) als men teneergedrukt is Goed! zei Godard. Goed! Dat maakt haar plotselinge overlijden veel minder vreemd. Het hart heeft het begin van de was gestorven op het ogenblik van de ont ploffing der dampen. Het onderzoek van de politiedokter zal dit punt wel ophel deren. Mijn rol beperkt zich tot het opne men van de eerste getuigenverklaringen. Ik heb gezien, dat u, door het raam, naar binnen probeerde te komen. De ontplof fing heeft u natuurlijk wakker gemaakt. Maar hoe kan het, dat u geheel gekleed was? Maurice slaakte een zucht. Ik was een beetje aangeschoten, gis teravond. Toen de anderen naar Het Witte Paard en het Stationshotel waren vertrok ken, heb ik me, gewoon zo als ik was, op bed geworpen, nadat ik mijn jasje had uit gedaan. Goed. En toen? Toen ik wakker werd, begreep ik he lemaal niet wat er aan de hand was. Ik meende, dat men een vuistslag gaf op mijn deur! Ik heb geroepen: „Ben jij dat, Vic tor? Wat is er?" Ik was nog duizelig. We hadden allemaal de vorige avond veel ge dronken. Het was zelfs niet meer „vorige avond", want ik heb ze om één uur des nachts verlaten.. Maar toen heb ik „Brand!" horen roepen. Zo? Ja! Verscheidene keren achter elkaar, terwijl ik naar de knop van het licht zocht. Maar steeds zwakker, verder af Het was niet Victors stem.Anders! Zoudt u zich gehaast hebben? Och, ik heb me toch gehaast! Ik heb de luiken opengeduwd. De vlammen sloe gen uit het raam van hun kamer! Als een vergiftiging niet kunnen verdragen. Rose gek ben ik de trap afgevlogen. Ik ben tegen het raam opgesprongen. Het hielp niet. Ik heb mijn handen gebrand aan de vensterbank en ik ben achteruitgelopen, half versuft. Rook het niet naar benzine? Neen. Ik geloof het niet.... Naar vuur, naar verbrand linnengoed, een schroeiluchtkortom, naar brand! En daarna? Ik ben naar de voordeur gerend. Die was natuurlijk aan de binnenkant met een sleutel gesloten! Ik moest eerst hier terug komen om de tweede sleutel uit de zak van mijn jaquet te halen! Op de trap ben ik gevallen, waarbij ik me hels pijn ge daan heb en mijn broek scheurde. Ik ben weer naar beneden gegaan met de sleutel en heb u gezien. U hebt me gezegd, dat u gecontro leerd had of de gasmeter gesloten was? Ja, voordat ik door het raam pro beerde te springen. Bent u daarvan volkomen zeker? Volkomen zeker. Maar, zonder u te beledigen, u bent werkelijk hardnekkig, brigadier! Dat is minstens de derde keer, dat u me dat vraagt! Maar ik zal de puntjes op de i zetten. Voordat ik door het raam probeerde te springen heb ik me over de meter gebogen. De handle was gesloten, met het touwtje! En ik heb er zelfs mijn hand op gelegd om te controle ren of hij wel helemaal dicht was, zoals de vorige dag! Daar! Bent u dit keer te vreden? Ja, zei Godard. Dit sluit de mogelijk heid van zelfmoord uit. Van zelfmoord? Geloof mij, mijn broer was er de man niet naar om zelf moord te plegen! Veronderstel, dat op een gegeven ogenblik zijn jonge vrouw sterft door een embolie of een hartverlamming. Victor wordt wakker en merkt het. Men zou kun nen veronderstellen, dat hij ontzet en wan hopig is en dat de gedachte bij hem opge komen is, hetzij een ongeluk te simuleren, dat hem zonder de geringste twijfel on schuldig maakt of zich zelf van het leven te beroven. Maurice staarde met wijdopen ogen, zonder te begrijpen, naar hem. Godard vervolgde: „Hij zou naar buiten hebben kunnen gaan, de gaskraan openen en weer naast haar zijn gaan liggen. Hetzij om op de dood te wachten, dan wel om om hulp te roepen, zodra hij van mening was, dat er genoeg gas in de kamer was. Maar de vonk van de schakelaar Maurice barstte los: Maar er was geen gas, brigadier, he lemaal niets, met die dichtgebonden meter! En dan! Victor was niet zo gek, dat hij zijn hoofd zou verliezen omdat een vrouw plot seling de geest geeft. Noch dwaas genoeg om voor haar zelfmoord te plegen al was ze dan gezegend door een pastoor! Zo, zei Godard op een droge en ge- ergerde toon er is dus voor u geen enkele twijfel mogelijk. U dient een aanklacht in wegens moord? Dat is alles wat ik wilde weten. Of ik aan het Parket alleen maar een „ver dachte zelfmoord" of wel een dubbele zal moeten melden. Een dubbele moord! En als u de schurk niet vindt, die dat gedaan heeft, zal ik hem vinden! De brigadier lette niet op deze onvrien delijke mededeling. Maurice was aan zijn vierde glas cognac en de alcohol werkte snel in de toestand van uitputting, waarin hij zich bevond. Godard stond op: Dat is dus duidelijk. Hebt u vermoe dens tegen iemand? Maurice Lefort lachte honend terwijl hij zich over zijn bleke, magere en vuile ge zicht wreef. Tegen iemand? Er zijn er hier minstens vijftig, die ons zouden willen zien verdwijnen! En tien, die er toe in staat zijn! Maar meer in het bijzonder? In het bijzonder die oude smeerpoes van een Sauvageot! Hij houdt niet op ons lastig te vallen sedert hij ons die zaak heeft verkocht! Hi] zet iedereen tegen ons op met zijn lasteringen! Maar hij is afwezig? Sedert eergisteren, zeggend, dat hij niet „bij het huwelijk aanwezig wilde zijn"! Maar hij moet niet ver zijn, in Cha- teaudun of in Chartres.... Vanwaar hij heeft kunnen terugkomen om zijn slag te slaan, niet? Goed. Sauvageot. En wie nog meer? Die kleine stommerik, die ik bij het uitgaan van de mis een draai om zijn oren heb gegeven, de loopjongen van de krui denier, René Gilbert.,.. Meneer Gilbert grijnsde groen van angst, trouwens hij maakte hardop onbehoorlijke opmer kingen! Men heeft me dat inderdaad verteld. Maar u had ongelijk. Het is maar een knaap. Een booswicht! En zet natuurlijk op de lijst die Lernon, van het kasteel Van- dières. Het gezicht van de brigadier vertrok even. In uw plaats zou ik die geschiedenis niet meer ophalen. Het zal haar nog dwars zitten! Ja. Maar u, u hebt er geen belang bij er over te spreken. Vroeg u me om de namen van de mensen, die het op ons voorzien hebben, ja of neen? Het zij zo. En dan? En dan? Haar hele bende! De huis houdster van de pastoor, die Louise, met haar zoete blik. De molenaar de groot ste dief onder de molenaars in dit depar tement, en dat wil wat zeggen! Hij heeft de euvele moed gehad zich aan te biedjn> als tegencandidaat voor mijn broer bij de verkiezing voor de gemeenteraad, en hij is afgewezenGelijk die oude idoot van een Sauvageot zou hij er zijn hele fortuin voor gegeven hebben om ons van hier te zien verdwijnen of om ons naar het graf te helpen! De pastoor ook, die heeft ze achter de ellebogen. De koster, Louise, moeder Gilbert, de jachtopziener Edouard Rousseau, diens vrouw. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6