Nieuwe watergas-installatie van G.E.B. in bedrijf gesteld Griekse en Indische danskunst in het Openluchttheater Een scheikundeles en een rondgang <^>ricvcn aan dc redactie Steenlegging tweede Christelijk Lyceum Bloemendaalse zomerplannen Automatisch werkend en zelf-slakkend Huisorgel gevraagd voor Abbenhroeks Zondags school Beide schoten krijgen een naam Burgerlijke Stand van Haarlem Bevolkingsvraagstuk en Katholicisme Stadsbibliotheek Aalsmeerse arts kreeg vijfhonderd gulden boete Bewoners Florapark unaniem achter request aan B. en W. Emeritaat voor prof. dr. W. Banning JUBILEUMMAAND Scheepvaart DONDERDAG 19 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD e- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een stok in zijn hand en een chemische formule (C H02 C.O. H2) op het bord sprak gistermiddag in het stadhuis de heer J. H. Steinkamp, directeur van de gasfabriek van het G.E.B.geheel de taal van de scheikundeleraar. En zijn „klas", die gevormd werd dóór hel college van B. en W., raadsleden en verscheidene andere genodigden, luisterde met diezelfde nogal gedifferentieerde instelling, die zo vér- trouwd is in een H.B.S.-klas: een rustig begiijpen, een moeizaam verwerken of een gelaten nie'.-begrijpen van de stof. „Wanneer we hier een proefwerk over zouden krijgen zou ik moeten spieken", concludeerde een der vroede vaderen toen het afge lopen was. Het was de inleiding van de heer Steinkamp tot een bezoek aan het Ge meentelijk Energiebedrijf en de officiële inbedrijfstelling van de nieuwe, hyper moderne wafergasinstallatie, die in haar soort de eerste is in het land. De gasafzet, die sinds 1920 is verdrievoudigd (zij was in het laatste jaar 45 millioen kubieke me ter) maakte deze uitbreiding noodzakelijk. Voor de bouw van deze installatie, die de capaciteit van het gasbedrijf met 50.000 kubieke meter per etmaal vergroot, is een oude, beproefde relatie van de gemeente Haarlem, Humphreys and Glasgow Ltd. i.n Londen, vernieuwd. Dat na een vergelij king van drie aanbiedingen de keuze op dit bedrijf viel was begrijpelijk: niet alleen omdat zijn. offerte het voordeligst was maar vooral ook omdat twee reeds in 1906 door Humphreys and Glasgow gebouwde watergastorsfellen het praedicaat. betrouw baar ten volle waard bleken. In de op dracht was mede bepaald, dat een zo groot mogelijk deel van de installatie (ongeveer de helft er van, zo bleek later) door de Nederlandse industrie zou worden vervaar digd onder toezicht van de Engelse leveran cier. Met behulp van een paar tekeningen legde de heer Steinkamp de werking van de installatie uit. Het procédé, dat reeds is weergegeven met de formule in de aanhef komt neer op het leiden van stoom over gloeiende cokes. Dat geschiedt in een reus achtige generator, waarin de cokes automa tisch wordt toegevoerd (via een transport inrichting die door de fa. Hoogenbirk i-n Bloemendaal werd vervaardigd) en waar uit de slakken door een draaiende bewe ging van het rooster automatisch woi-den verwijderd. En zo geschiedt alles automa tisch, centraal gecoördineerd door een ver nuftig apparaat, dat eventueel ook met de ha.nd kan. worden bediend. Het plaatsen van de installatie geschied de grotendeels door personeel van het G.E.B., dat op deze wijze vast vertrouwd werd gemaakt met deze nieuwe appara tuur, waarover het uiteraard tevoren ook nauwkeurig werd geïnstrueerd. „Gasletters" Na het exposé ten stadhuize begaf het gezelschap waaronder verscheidene di recteuren van gasbedrijven uit andere ge meenten, vertegenwoordigers van het Di rectoraat-Generaal van de Energievoorzie ning, alsmede de president-directeur van Humpreys and Glasgow, de heer E. C. Mengel, een der directeuren, de heer II. S. Gheetham, en een hoofdingenieur, de heer F. C. Tatham zich in drie touringcars naar het terrein van het G.E.B. Langs éen hoge cokes-heuvel begaven de genodigden zich naar het gebouw, dat de nieuwe in stallatie „omvat". Daar werd de officiële inbedrijfstelling als volgt verricht: de burgemeester draaide een kraantje open en hield een brandende lucifer bp een aantal buisjes, die samen de letters „WA TERGAS" en het jaartal „1953" vorm den. Uit gaatjes in deze buisjes kwam het watergas vrij, zoals de huismoe ders het thuis ontvangen, en vrolijk priemden de vlammetjes op, die er fraaie lichtletters van maakten. Daarna werden de genodigden in groepjes rondgeleid langs de verschillende afdelin gen van het gebouw, dat werd ontworpen door het bedrijf van Openbare Weiken én uitgevoerd door de fa. L. Jonker, Fabrieks- en Utiliteitsbouw te Haarlem. Het is in vier gescheiden ruimten verdeeld: in de eerste plaats de afdeling, waarin de ge nerator, de carburator, de oververhitter, het dompeivat en de afgassenketel zijn ge plaatst, verder een lager gebouwde afde ling voor de gierende „luchtblowers", die, gedreven door twee 60 pk. electromotoren, drie kubieke meter lucht per seconde aan zuigen. De veiligheid van het personeel is gediend door het. bevestigen van canvas- blazen in leidingen als deze. die een zware druk te verduren hebben. Voorts is er een pompenkamer, een electrische kastenbat- terij en een ruimde voor ketelwater- en onthardingsapparaten. Op 19 Januari van dit jaar geschiedde de bedrijfsvaardige oplevering van de in stallatie en cp 10 en 11 Februari hadden de garantiepi oeven plaats. Herinnering Na de bezichtiging van de installatie was het gezelschap nog een poosje in De Zondagsschool in het Julianakwartier te Overveen, uitgaande van de Hervormde gemeente, heeft de Zondagsschool in Ab benbroek geadopteerd. De lèiding van de Overveense school heeft een bezoek ge bracht aan het geteisterde dorp, om over leg te plegen over hetgeen in het belang van Abbenbroek gedaan kan worden. Leerlingen van de Overveense Zondags school verzamelden boeken en speelgoed, ouders stellen geld beschikbaar en op het gironummer van de Zondagsschool Juliana kwartier (442054) hebben belangstellen den bedragen overgeschreven. Uit de besprekingen is gebleken, dat er behoefte is aan een huisorgel voor de con sistoriekamer, waar de kinderen bijeen komen. Zij, die mejuffrouw R. de Boer, Oranje Nassaulaan 67 te Overveen in haar plannen om Abbenbroek een orgel aan te bieden willen steunen, kunnen zich met haar in verbinding stellen. Een deel va.n het gezelschap genodigden voor het contróle-bord van de nieuwe watergasinstallalie van het G.E.B., die gistermiddag door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Gremers, in bedrijf werd gesteld. (Verkort weergegeven) Winkelsluiting. Meestal „sta" ik in de winkel. Zaterdagavond echter zat ik er te wachten op de schaarse klanten. Een motief voor deze late opening moet wel moeilijk te vinden zijn. De normale kooptijden zijn toch ruim afdoende. Op Zaterdagmiddag „werken" de winkels, nu komt er de avond nog bij. Het grote gevolg is, dat men een verschuiving van aankopen krijgt. Geen vermeerdering. Wél een vermeerdering van extra-kosten: licht, verwarming. En wij, personeel, moeten toch ook betaald worden! Al met al heeft men de sociale klok terug gezet naar de tijd van de eerste Flora. Moet dit nu twee maanden duren? Laat men de étalages extra-verlichten desnoods. De kopers komen dan wel op de normale tijd, dat iedereen werkt en. koopt. Laat het Haarlems publiek onze bedrij ven de directie en wij, personeel een waardige en prettige Flora bereiden. Laat men kopen op de gewone tijden. Dat is voor iedereen beter en de Flora-nacht merrie is voor ons ook voorbij. Dinsdag overdag zijn de winkels wél dicht!!! Dat is fout in de Flora-tijd. Carla D. Brinkmann bijeen, waar de heer Mengel namens Humphreys and Glasgow het woord voerde. Hij haalde herinneringen op aan 1906 toen hij, niet als president-direc teur maar als ingenieur in Haarlem was bij de plaatsing van de oude wa'ergasin- stallatie. Hij verhaalde, hoe in die tijd een boete dreigde wegens het overschrij den van de leveringstermijn,'doordat drie uit Engeland overgekomen machinisten hun medewerking niet konden verlenen. Zij waren opgepakt omdat ze teveel van een Hollandse drank hadden genoten, maar kwamen gelukkig ter elfder ure door bemiddeling van de toenmalige burge meester op vrije voeten, zodat het werk nog op tijd gereed kwam. Als souvenir werd door de heer Mengel een fraai gebonden exemplaar van een achttiende eeuwse reisbeschrijving over Holland van James Boswell aan ae burge meester overhandigd. Verder spraken onder meer nog de voor zitter van de Vereniging van Gasfabrikan- ten in Nederland, ir. C. F. Rüter en de heer A. A. Cense, directeur van het Gas- en Waterbedrijf van Zandvoort. Naar wij vernemen zal de eerste steen voor het tweede Christelijk Lyceum, dat in aanbouw is aan de Planetenlaan in Haar lem-Noord, op Maandag 30 Maart worden gelegd. De bijeenkomst zal omstreeks vier uur beginnen. Het ligt in de bedoeling dat het tweede Christelijk lyceum bij die gelegenheid ook een naam zal krijgen. Aan het Eerste Christelijk Lyceum aan de Leidsevaart zal eveneens eerlang de naam van een ver dienstelijke figuur voor het Protestantisme in het algemeen of voor het Christelijk on derwijs in het bijzonder worden verbon den. HAARLEM, 18 Maart 1953 ONDERTROUWD: 18 Mrt, Th. Redeker en J. J. van Dam; M. J. Vasbinder cn C. C. Wiekamp; C. van der Duin en J. A. Weber; W. Twigt en E. Nobels; H. Heuverkamp en J. H. Koomen; J. Polderman en E. E. van Asten. C. P. van der Ploeg en M. Snijder; J. •Toosten en J. Chr. Prins; A. H. Velterop en C. J. Wassenaar; G. Th. A. Lansdaal en R. .T. Goedemans; J. Verhoeven en M. G. E. Rondé; W. van Nes cn F. Swart; N. Chr. de Jager en C. G. W. Stet: F. C. Kools en M. F. van Hecke; E. van der Valk en J. de Keij- zer: G. C. van der Valk en G. A. H. Jager; A. Oldenburg cn M. E. de Vries: H._ C. Len- terman en C .C. Hijnen; A. J. Klitsie en M. C. M van Amercneen: H. J. Mosseveld cn H. M. van Oploo; F. Schooneveldt en G. Spanier. GEHUWD: 18 Mrt, W. Kruijer en .T. van Leeuwen; C. Boer en C. A. van der Molen: •T. L. Timmer cn P. van der Fange: P. J. E. Blankwater en F. A. Breed: F. H. Steffers en A. Huijzer; L. H. Th. Malherbe en L. E. Hoedeman; W. van der Velden en F-. A. M. Sernee; E. H. Schutte en J. .T Vrugt,; C. L. van Mours en E. M. Verwèr: Th. J. de Vries en Th. C. Persson: W. A. Koops en E. Lampe; .T. F. Loquel en H. C. Kool; A. J. Rapko en L. van Roiicn. BEVALLEN van een zoon: 17 Mrt, M. K. SmaibilKemfers, 2 z.; 18 Mrt, L. B. G. Staphorst—Tork; W. J. Booms—Munniks; M. Kalkhulsvan Akker: A. Moonenvan Leeuwen: N. Geersde Kwaadsteniet. BEVALLEN van een dochter: 18 Mrt, E. Trompde Joode; H. J. WoutersonTim merman; W. M. de KortGinsheumer. OVERLEDEN: 15 Mrt, J. H. J. Zwitser— Schrama, 78 j., Crayenesterlaan: 16 Mrt, A. Muis, 70 j., Crayenesterlaan: J. W. Verbeek. 84 j., 2e Zuidpolderstraat: 17 Mrt. H. W. Flensen—Kessens. 65 j.. Scheepmakersdiik: C. Pesirian—van der Raad. 61 j., Berckheiide- strnat: H. J. Kenniphnas, 69 j.. Gruttostraat: •T. C. Ribbons. 49 j„ Garenkokerskade; A. Bakker -Former. 81 j.. Westerhoutpafk. Rectificatie: OVERLEDEN: 7 Mrt, J. Rit- sema—Tamminga, 87 j., van Nesstraat. Lezing voor „De Dageraad" Voor de afdeling Haarlem ':an de Vrijden kersvereniging ,,De Dageraad" sprak in Cul- tura de heer W. Romyn over het Nederlandse bevolkingsvraagstuk en het Katholicisme. Voor dc oorlog schonk men in ons land lang niet zoveel aandacht aan de groei van het zielental van ons volk als thans, aldus spre ker. Toch groeiden wij ongeveer in iedere tien jaar met een millioen mensen. Maar de groei werd aanzienlijk sterker in de na-oor- logse tijd tengevolge van de toeneming van het aantal geboorten, dat in 1946 weer bijna even groot was als in het jaar 1900. De Nederlandse bevolkingssituatie wordt gekenmerkt door het feit. dat ons land het hoogste geboortecijfer heeft in hëèl West- Europa; dat bij ons het sterftecijfer lager is dan in enig ander land en dat wij verder het dichtstbevolkte land ter wereld zijn. Uitvoerig ging de inleider in op de econo mische aspecten van het bevolkingsvraagstuk: het is moeilijk te zeggen, wanneer een land ..overbevolkt" is. Maar wel kan men een aan tal factoren noemen, die wijzen op een toene mende spanning tussen de welvaartsmogelijk heden en het zielental van een volk. En voor Nederland zijn in dit opzicht de perspectieven allerminst gunstig. De vermindering van de huwelijksvrucht baarheid. die sedert de eeuwwisseling zich voltrekt in alle bevolkingslagen, ongeacht de godsdienstige gezindheid, zal waarschijnlijk op den duur het enige middel zijn om het ge vaar van de overbevolking af te wenden. Het rapport van de Generale Synode van de Ne derlands Hervormde Kerk over het huwelijk heeft, volgens spreker, deze grote verdienste, dat het dit gezichtspunt mede op onbevangen wijze in zijn beschouwingen betrekt. Anders de Rooms-Katholieke kerk. Haar afwijzing van de geboorteregeling legt haar een zware verantwoordelijkheid op. Spreker meende, dat men deze verantwoordelijkheid in katholieke kringën al te licht opvat. Aan de hand van uitspraken vém de kerkelijke overheid meende hij te mogen concluderen, dat het hoge geboortecijfer in katholieke kring wenselijk wordt geacht om een tegen wicht. te vormen tegen de invloed van de ge loofsafval. Uit de Stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem werd in Februari de volgende aan tallen boeken uitgeleend door: de Prinsen hofbibliotheek 11.240; het filiaal „Huis te Zaanen" 4709: de Uitleenpost Soaarndam 352; de Muziekbibliotheek 921; Club- en Buurthuizen 304; Tehuis voor Ouden van Dagen 166; de Gemeentelijke Jeugdbiblio theek aan dc Schouwtjeslaan 3568; de Ge meentelijke Jeugdbibliotheek in het filiaal ..Huis te Zaanen" 2005. Tezamen werden uit geleend 23.265 boeken (v. j. 24.5351. Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: de Prinsenhofbibliotheek 2329: het filiaal ..Huis te Zaanen" 670 en de Gemeen telijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjes laan 539. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 3538 bezoekers en bezoeksters (vorig jaar 6844). Bij opmaken van het procesverbaal doorgereden De Haarlemse rechtbank deed vanmor gen uitspraak in de zaak tegen de Aals meerse arts J. K. De dokter was op 27 Oc- 'ober op de Schipholdijk, toen hij met zijn auto in een lange rij wagens s'ond te wachten, ongeduldig geworden en had toen een wachtmeester hem wilde aanhou den, vol gas gegeven. De politie-agent had op zij we'en te springen en geen ernstige verwondingen opgelopen. De rechtbank achtte van het aantal mis drijven, dat ten laste gelegd was, de po ging tot zware mishandeling niet bewe zen, maar wel de bedreiging, de weder- spannigheid en het opzettelijk niét opvol gen van een bevel van een opsporings ambtenaar. De rechtbank veroordeelde de arts tot een gevangenisstraf voor de tijd van één maand voorwaardelijk met éen proeftijd van drie jaar en tot een onvoorwaardelij ke geldboete van vijfhonderd gulden. Veertien dagen gèleden had dé officier van Justitie, mr. B. van der Burg, een gevangenisstraf van drie maanden voor waardelijk en drie weken onvoorwaarde lijk geëist. Het hoogtepunt van het komende seizoen in Bloemendaals Openluchttheater wordt ongetwijfeld het optreden van de wereldberoemde In dische dansgroep van Ram Gopal, dat op 25 en 26 Juli zal plaats hebben. De in vorige jaren door Hima Kesarcodi ge geven solovoorstellin gen bewezen immers duidelijk hoe voor treffelijk deze Hin doe-kunst in dit na tuurlijke landschap tot zijn recht komt, voorai als het weer ertoe meewerkt de sfeer van een tropi sche avond te sugge reren. Men mag daarom hoge ver wachtingen koesteren, au er een compleet gezelschap van dan sers en musici komt, waarvan alleen de costuums al een door lopende lust voor het oog betekenen. Daar komt nog bij dat deze balletten, met hun sterk dramatische in slag en emotioneel karakter, het Neder landse publiek veel gemakkelijker aan spreken, dan menig een schijnt te ver moeden. Ram Gopal is stellig de belang rijkste figuur, die de renaissance van de op eeuwenoude tra dities en religieus ritueel berustende danskunst van India, vooral bevorderd door toedoen van de dichter Rabindranath Tagore, heeft voort gebracht. Hij maakte reeds voor de oorlog enige tournée's met zeer veel succes door schier alie landen van Europa en door de Verenigde Staten met een programma, waaraan ook enige van zijn leerlingen medewerkten. In 1947 behaalde hij de hoogste onderscheidingen op het All-India Festival in New Delhi en in het volgend jaar werd hij door premier Pandit Nehroe afgevaardigd naar het internationale dans feest in New York, waar hij met zijn thans wederom naar het Westen getrokken ensemble debuteerde. Hij schreef talrijke artikelen en een voortreffelijk boek over de Hindoe-dans, die tegelijk een kunst en een wetenschap is. Een Nederlands stuk Wat de verdere plannen ter bespeling van het Openluchttheater betreft, kan nog worden meegedeeld dat het Nationaal Danstheater van Griekenland van 9 tot 13 Juli een reeks voorstellingen komt geven, die is opgenomen in het programma van het Holland Festival. Voor 11 en 12 Juli Zijn tevens matinées vastgesteld, waarop men vooral scholieren verwacht. Het Ballet der Lage Landen, zo langzamerhand een vaste attractie in deze omgeving, komt op de beide eerste avonden van Augustus, maar ook op 10 Juni voor de bezoekers van het corigres van de Nederlands» Aanne- Naar wij hedenmorgen vernamen, heb ben gisteren alle bewoners van het Flora park en het aangrenzende deel van de Wa genweg het request getekend, waarin ge protesteerd wordt tegen de aanwezigheid van de vermaakstent „Le moulin rouge" op het gazon van het Florapark. Dit request zal thans aan B. en W. wor den aangeboden. Hét breed moderamen der Generale Sy node van. de Ned. Hervormde Kerk heeft per 1 Mei aan prof. dr. W. Banning eervol emeritaat verleend uit zijn ambt als predi kant met bijzondere opdracht. Per 1 Sep tember wordt prof. Banning eervol ontslag verleend als directeur van het Sociolo gisch Instituut der Ned. Hervormde Kerk te Utrecht. ADVERTENTIE KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op dameshoeden-gebied Ram Gopal in een klassieke Hindoedans. mers-Patroonsbond, die op een nachtvoor stelling v/orden onthaald. Laten wij voor alle betrokkenen hopen dat de tempera tuur dit experiment terwille is. Het Nederlands Volkstoneel komt op 6 en 7 Juni (vermoedelijk in combinatie met het N.V.V.) met „Het Huis der Saltim?- banks" van de Nederlandse schrijfster Luisa Treves, door Ben Groeneveld ge regisseerd. Onderhandelingen zijn nog gaande met het ballet van Grethe Wiesen- thal uit Wenen, met de Maastrichter Staar en mét enkele gezelschappen voor het geven van kindervoorstellingen. Vast staat in ieder geval dat het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel op 18 Juli een concert zal geven. Het bestuur wil graag nog enige proeven met zang kunst in de openlucht nemen, al heeft het optreden van ..Zang en Vriendschap" in 1949 dan ook bedroevend weinig belang stelling getrokken. Misschien komt daar nu verbetering in. Voorts bestaat het voor nemen dit jaar weer enige films te ver tonen. De plannen van het Kennemer Toneelfestival worden begin April volledig bekend gemaakt. Zeer veel wandelaars Het bezoek aan het theater buiten de voors'cllingen heeft verleden qaar de ver wachtingen overtroffen: bijna 90.000 men sen brachten een bezoek aan het duinfer- rein of dronken een kopje koffie op het lerras, waarbij dan nog de 10.000 deelne mers aan rondritten van de N.Z.H. door Kennemerland moeten worden geteld. Be vreemdend is echter dat er maar 1800 jaarkaarten werden uitgereikt, hoewel houders daarvan gratis toegang hebben tot de Zondagse concerten. Hoe dan ook, dit jaar zullen zeker zes muziekgezelschap pen in de gelegenheid worden gesteld zich te doen horen. Hoogtepunt van het vorige seizoen was het bezoek van Koningin Juliana aan een der voorstellingen door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië, waarvoor een grote belangstelling van de zijde van het publiek bestond. Amerikaanse cineas ten vertoefden vele uren in het theater om opnamen te maken voor een aan het Holland Festival gewijde televisiefilm. De concerten van de H.Ö.V. werden belang rijk in kwaliteit verbeterd door het ge slaagde experiment met tussen de strij kers. en het koper geplaatste microfoontjes waardoor volkomen de gewenste menging van het geluid verkregen werd. Het voor deel is mede dat nu de musici elkaar kun nen horen. Ook in de nu bijna afgelopen rustperiode zijn weer enige verbeteringen tot stand ge bracht, zoals de aanleg van een ook als kleedruimte te gebruiken bergplaats voor muziekinstrumenten en décorstukken, waarin ook een buffet ten behoeve van de spelers wordt geplaatst. Verder zijn er ten diens'e van de vertoningen enige nieuwe trannen tegen de heuvels aangelegd. Met Pasen hoopt het bestuur de bezoe kers voor de tweede keer van een fraai bloemenmozaïek te laten genieten. De be planting is wederom uitgebreid, vooral met zaaigoed, waaronder talrijke vioolsoorten. En verder zijn er nog altijd de vijftigdui zend narcissen, die binnenkort in bloei zul len schieten. De rondritten door Kennemerland van de N.Z.H. ook die welke speciaal ter gelegenheid van de Flora worden gehou den zullen als voorheen het Openlucht theater aandoen. En terloops kan nog wor den opgemerkt, dat van het Kopje een bijzonder fraai uitzicht op Haarlem- Lichtstad wordt geboden. Aldegonda. 17 v. Bangkok n. Pladju. Aletta. 17 v. Telokanson n. Pladju. Amor. 17 v. Algiers n. Palermo. Amstelkroon, 17 Tunis gepass. n. Port Said. Alcyone, 18 van Rotterdam naar Hamburg. Alderamin. 18 v. Genua naar Port Said. Alphard. 18 v. Paranagua te Rio Grande verw. Aalgdijk, 17- 320 m. Z. Kp. Race. Aiehiba, 17 v. Hamburg te Bremen. Aludra, 17 120 m. N.NO. Finisterre. Amstelsted, 17 730 m. ZO. Ceylon. Am-stélve -n, 17 240 m. Z. Padang. Ar'dijk, 17 rog New Orleans. Arkeldijk, 18 te Newport News. Algenib, 17 220 m. NO. Finisterre. Appingedijk. 17 300 m. NO. Miami. Ariadne, 14 v. Ciudad Tru.iillo n. Curacao. Abbedijk, 17 v. Hamburg te Bremen. Abbekerk. 19 te Port Said. Akkrumdijk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsteldijk, 18 SciMy's gepass. Arendedijk, pass. 18 ten Z. Kreta. Aida'bi, 19 600 m. Z. Las Paiimas. A Mead d, 18 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alnati, 18 v. Las Palmas n. Recife. Alphacca, 19 Montevideo verw. Altadr, 18 v. Bahia n. Las Palmas. Arnstelddep. 16 te Portland. Amstelvaart, 17 v. Semaramg te Soerabaja. Arendisd'ijk. 19 te Trinidad. Arnedijk, 19 v. Rotterdam te New York. Alioth, 18 v. Santos n. Paranatua. Amor, 19 te Palermo. Aagtekerk, 18 te Fir-mantle. Amer.-kerk, 13 v. Sydney naar Melbourne. Bemgkalis, 17 Penang verwacht. Boissevain. 17 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez Blijdendijk, 17 v. St. John n. Nederland. Breda. 18 Talcahuano verwacht. Bennekom. 17 v. Valparaiso te Amsterdam. Blitar, 17 v. Amsterdam te Kaapstad. Batoela. 13 te Soerabaja verwacht. Baarn, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Bantam, 19 te Aden. Bloemfontein, 18 te Antwerpen. Breda, 18 v. Ttlea'huano n. San Antonio. Biliton, 15 v. San Francisco te Portland. Boskoop, 18 970 m. NO. Barbados. Bali. 11 v. Indonesië te Amsterdam verw. Bintar.g. 17 v. San Francisco n. Manilla. Caltex Leiden, pass. 17 Finisterre. Caltex The Hague,17 van Sidon n. Rotterdam Ceram. 18 te Makallah. Ceronia. 18 v. Pladju te Singapore verw. Coryda. 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Caltex Utrecht. 17 v. Sidon n. Rotterdam. Cronenburgh, 17 v. Passages te Boston. Castor, 17 v. Mobile n. Houston. Chama. 17 in Golf v. Oman. Caltex Nederland, pass. 18 Algiers. Cistula, 18 v. Singapore n. Manilla. Cottica, 19 te Paramaribo. Dalerdijk, 17 450 m. ZO Bermuda. Dlemerdijk, 18 te Cristobal. Drente 18 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Duiven dijk, IS v. Cristobal n. Curagao. Danae. 18 v. Aleiers n. Oran. Delft. 13 v. Cristobal. Doneedijk. 18 v. Portland Oreg F.trema, 15 te Pulubukom. Rlmina. 17 v. Freetown naar Dakar. F.sso Amsterdam. 20 ca 8 u. Pernis verwacht Rsso Den Haag. 18 van Rotterdam n. Aruba Brirma. 17 510 m ZW. Yokohama. F.sso Rotterdam, pass. 18 ten Z. Bahamas. F.emdijk. pass. 18 Scill's n. Antwerpen. Eendracht, pass. 1.9 Malta. Friesland (KRL). 17 v. Tama ho op rede Tarüna Fairsea, 18 te Melbourne. Friesland (SSM), 13 v. d. Tyne n. Rotterdam. Garoet. pass. 17 Ouessant. Gooiland. 17 v. Bahia n. Rio Janeiro. Gaasterland. 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Gordias, 17 v. Holtenau. Graveland, 18 v. Victoria te Bahia. Groote Beer, vertr. 19 v. Rotterdam n. Halifax Heelsum. 18 v. Hamburg n. La Pallice. Heemskerk, 17 380 m. Kp. Palmas. Hera. 17 680 m. O.NO. Bermuda. Hydra. 17 v. Georgetown n. Ciudad Trujillo Hersilia. 18 Maraeaibo verwacht. Hfrstia. 17 "00 m. NW. Finisterre. Hoogkerk. 18 v. Singapore n. Hongkong. Haulervvij'k. 15 v. Rotterdam te St. John. Hathor, 19 te Burriana. Hercules, 18 v. Piraeus n. Volos. Indrapoera, 17 v. Probolinggo n. Semarang. Joh van Oldenbarnevelt. pass. 18 Perim. Jagersfontein, 18 v. Teneriffe. Japara (KRL). 19 Poitland verwacht. Jupiter, !3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Kertosono, 18 te Colombo. Kasimbar. 17 v. Meulaboh n. Gunungsitoli. Kota Gede, 17 160 m. N.t.O. Massawa. Kot-a Baroe, 17 200 m. Z. Sable eil. Loenerkerk. 17 te Antwerpen. Liseta 18 v. Tjilatjap te Pladju verw. Lombok, 18 Trinidad verwacht. Larehskerk, pass. 18 Gibraltar n. Genua. Lissekerk. 20 v. Hamburg te Rotterdam verw Lucita. 17 v. Heysham n. Swansea. Lar.gkoeas, 18 150 m. O Ceylon. Lekkerkerk. pass. 18 Oostelijk Khorya Morya. Lawak, 18 v. Ti. Priok n. Colombo. L'euvekerk, pass. 18 Brothers n. Aden. Luna. 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Lekhaven, 18 v. Marseille n. Port Said. Mirza. pass. 17 Aden. Markelo, 19 v. Card-ff te Huelva verwacht. Marken, 16 te Dunedin. Meerkerk, pass. 18 Sabang n. Colombo. Maashaven, 17 ten anker bij Sepele. Manoeran. 17 v. Makassar n. Soerabaja. Myonia, 17 v. Heysham n. Avonmouth. Maetsuycker, 14 v. Ti. Priok. Marisa. 17 1110 m. O.NO. Martinique. Mvonia, 18 v Heysham te Belfast. Macoma, 18 in Golf v. Oman. Mendut, 18 v. Cheribon n. Tegal. Macuba, 19 v. Singapore te Tokuyama verw. Maivina, 18 v. Miri n. Singapore. Mapia, pass. 18 Guardafui n. Singapore. Mariekerk, 19 Mombasa verwacht. Mitra. 19 v. Baytown te Napels verw. Maasdam, 13 220 m. W.t.Z. Lands End. Maipessa. 13 v. Miri n. Yokohama. Metula. 17 v. Balikpapan op rede Singapore Modiokerto. pass. IS Gibraltar n. Port Said. .Maas. 21 v. Rotterdam te Gibraltar verwacht. Nieuw Amsterdam, 18 te Havanna. Noordwiik. pass 18 Mona eil. Notos. 17 v. r.issabon n. Amsterdam. Nieuw Holland, 17 280 m. O. Timor. Nestor. 17 910 m. NO. Barbados. Orion, 16 v. Patras n. Catacolo. Ovula, 18 210 m. W. ten Z. Bombay. Ootmarsum, 17 160 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Oma) a, 19 v. Algiers n. Napels. Polydorus. 18 v. Priok te Singapore. Phrontis, 16 te Penang. Poelau Laut, 15 te Basrah. Prins Philips Willem 15 v. Dakar. Prins Willem II. 17 380 m. Z. Kp. Race. Pvgmalion. 17 800 m. ZW. Azoren. Papendrecht. 17 315 m. W.t.Z. Walvisbaai. Parkhaven. 17 330 m. N.NO. St. Vincent. Prins Alexander, 17 140 m. W.ZW. Valentia. Prin Joh. Willem Friso. 17 290 m. ZO. Kp. Race Prins Willem III, pass. 18 Dover. Polyphemus. 17 v. Port Swetten.ha.m. Prins Maurits, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Will-m V, 21 v. New York te Antwerpen verwacht. Rondo, 17 te Antwerpen. Rijndam. 17 670 m. W.t.Z. Valentia n. Halifax. Radia, 17 v. Djibouti naar Suez. Reyniersz. 17 v. Priok n. Belawan. Ruys, 17 500 m. NW. Tristan da Cunha. Ri rikerk. 17 v. Bremen te Hamburg. Rodas. 17 v. Kingston n. Cugao. Roepat. 17 210 m. Z.ZW. Fayal. Roebiah. 19 San Francisco verwacht. Scherpendreeht, 17 v. Pto La Cruz te Rio Ja neiro. Stad Maassluis, 17 v. Newport te Narvik verw. Stad Maastricht, 17 v. Basnoli n. Huelva. Schiedijk. 17 Kp. Sati Antonio gepass. stad Lelden, pass. 18 Flores. Sapareea. vertr. 19 v. Bordeaux n. Dakar. Sigli. 17 nog te Padang. Sloterdijk. 17 480 m. O.t.Z. Bermuda. Stad Alkmaar, 17 140 m W. Flores. Stanvac Benakat, 18 v. Tj. Ubari te Sungeige- rong. Stentor. 17 600 m. W.t.Z. Finisterre. Straat Banka, 17 v. Soerabaja n. Makassar. Straat Malakka, 17 220 m. O.NO. Noordp. Ma dagascar. Svvartenhondt. 18 v. Makassar te Soerabaja. Salland. 17 210 m. ZW. St. Vincent. Straat Soenda. 15 te Kobe. Stanvac Talang Akar. 19 te Tj. Uban verwacht. Stad Schiedam, verm. 24 v. Middlesboro n. Nar vik. Samarioda. 19 te Lorenzo Marquez verwacht. Sibajak, 18 Brothers gepass. n. Suez. Schie, pass. 18 Azoren n. Trinidad. Sommelsdiik, 18 v. Savanna n. Newport News. Stad Breda, 18 v. Port Arthur n. Europa. Thalatta. pass. 17 Kp. Bougaroni. Triton, pass. 17 Mona eil. Tara, 17 te Santos. Themisto. 21 v. Port Arthur te Manchester verw Tasman, 16 v. Singapore n. Penang. Temate, 17 330 m. NW. Padang. Tiberius, 17 160 m. ZW Scilly's Tiibantjet, 17 180 m. ZO. Kp- Padaran. Tiisadane, pass. 17 Natuna eil. Tiba, 17 190 m. Z.ZW. Bermuda. Tiimenteng. 17 v. Manilla n. Singapore. Tero, verm. 19 v. Kopenhagen n. Hamburg. Trompenberg 17 500 m W. ten Z. Fiores. Tiibadak, 19 v. Adelaide te Melbourne verw. Talisse, 19 rede Tj. Pandan. Tegelberg, 19 Singapore verwacht. Ternate, 19 te Padang. Teucer, pass. 18 Finisterre n. Liverpool. Tomori, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Tosaris. 17 te Belawan. Van Riebeeck, 17 v. Makassar n. Amboine. Veendam, 18 225 m. O. Kp. Race n. Southampton Willemstad, 19 v. Cristobal te Aruba verw. Waingapoe. 17 v. Priok n. Soerabaja. Waroena, 17 v. Pladiu te Singapore verw. Winsum. 17 180 m. W. ten Z. Kp. St. Vincent. Weltevreden, 18 v. Colombo n. Suez. Woensdreoht, 19 v. Boston te Pta Cardon. Willem Ruys. 19 te Colombo. I.Tsel, 19 v. Rotterdam te Bremen. Zeeland (KRL), 18 v. New York te Baltimore verwacht. Zijpenberg. 17 120 m. O.t.Z. Malta. Zornewijk. 17 390 m. N.t.O. Paramaribo. Zuiderkruis. 18 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Zeeland ;SSM), 18 v. d. Tyne n. Rotterdam. KLEINE VAART Atlas. 17 van Tunis n. Algiers. Alberge, 18 v. Requejada n. Calais. Arnoudspolder, verm. 18 v. Lissabon n. Oporto. Barracuda, 16 v. Rotterdam te Esbjerg. Beekbergen, 18 v. Calais te Teignmouth verw. Birmingham, 17 v. Leith n. Goole. Bornrif, 17 v. Aarhus n Liverpool. Casablanca, 17 v. Casablanca te Port Lyautey. Citadel, 18 v. Zeebrugge te Caen. Continental. 16 v. Rotterdam te Leverkusen. Cornelia b II, 17 v. Barcelona n. Cork. Cornells Houtman, 17 v. Stettin te Dundee. Deneb. 13 v. Rotterdam n. Whitehaven. Depa, 17 v. Base Indre n. Rotterdam. Deni. 17 v. Belfast n. Port Talbot. Domburgh. 18 v. Rouaan n. Londen. Emergo. 17 v. Paskalavik te Hull. Escaut, 17 v. Rotterdam te Hamburg. Express, 17 v. Le Havre. Harold, 16 v. Reykjavik n. Manchester. Hondsrug, 16 v. Par te Queensboro. Ingeborg, 17 v. Kopenhagen. Julia 17 v. Gothenburg te Gent. Kenitra, 17 te Port Lyautey. Lucas Bols II, 17 v Bremen n. Kingslynn. Lydia. 17 v. Liboume n. Port Lyautey. Maasym, 17 v. Algiers n. Ajaccio. Marcella, pass. 18 Dover. Miraeh. 17 in Golf van Biscaye. Mirzam. 17 v. Casablanca te Rouaan. Midas. 16 v. Oran n. Barcelona. Monica. 18 te Dublin. Netta. 17 v. Savona te Tripoli. Noord, 17 v. Billingham te Shellhaven. Noorderhaven. 17 v. Gent n. Aalsborg en Hobro Nieuwland, 17 v. Grangemouth n. Rotterdam. Olivier van Noort, 17 te Port Lyautey. President Roosevelt, 18 v. Rotterdam n. Port Talbot. Palma, pass. 17 Holtenau. Ponto, 16 Lissabon gepass. n. Dublin. Rema, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Robert 18 v. Vlissingen n. Londen. Soemba, 17 v. Stettin n. Antwerpen. Swallow. 17 v. Bordeaux n. Liverpool. Timor. 18 v. Teignmouth te Rotterdam verw. Twee Gebroeders, 17 v. Port Lyautey n. Safi. Tilly. 17 v. Duinkerken n. Boness. Vends. 17 v, Porthrith n. tserryhead. Vivo, 17 v. Maassluis n. Boston. Vrouwepolder 19 v. Rotterdam te Lissabon verw. Vrij burgh. 17 v. Casablanca te Port Lyautey. West-laan, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Westropa, 17 v. Nantes n. Par. oLEEf VAART number. 17 t.h.v. Algiers. Oceaan, pass. 16 Kp. de Gata. Rode Zee, pass. 17 Kp. Bon. Thames, met dok 17 150 m. W. ten N. Sabang. Zwarte Zee, met dok 17 150 m. W. ten Z. Sabartg

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9