Zeven dagen Haarlem Vreemdelingen kunnen in Haarlem joyeuze gastvrijheid genieten <5Briei?efi aan cle redactie Plannen van B en W over invoering van stop verbod in binnenstad van Haarlem NICO VAN SCHAGEN Zonen Concert over dieren in Haarlem Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 20 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OVER VIER GELEGENHEIDSCAFé'S boorden Voor vlijtige handen Voor Dierenrampenfonds Baby bij brand omgekomen Wijzigingen in het Haarlems elftal Kustvaarder „Norma" naar Denemarken verkocht Kamer van Koophandel geeft in overweging verbod te doen gelden in de spitsuren Service Fins schip zonk na botsing; een vermiste LOCOMOTIEF EN RUDGE Burgerlijke Stand van Haarlem Men kan bezwaarlijk volhouden dat Haarlem onder normale omstandigheden bij zonder rijk is aan centra van openbare vermakelijkheid. In sommige restaurants wordt, vooral tijdens de weekeinden, wat lichte muziek ten gehore gebracht, maar overigens moet men zich na bezoek aan schouwburg, concertzaal en bioscoop te vreden stellen en dat is eigenlijk helemaal niet zo moeilijk met een rustig zitje hier of daar. De Flora en de daarmee gepaard -gaande feestelijkheden in de stad hebben uiteraard een verandering in deze situatie noodzakelijk gemaakt en zo zijn er dan geenszins als bij toverslag, doch na langdurige besprekingen en angst vallig wikken van onberekenbare verwachtingen een paar tijdelijke gelegenheden tot verpozing en amusement aan de reeds bestaande toegevoegd. Als straks de grote stroom van bezoekers aan de bloemententoonstelling uit alle delen van het land en van over de grenzen de zo vurig gewenste omvang bereikt, is de Spaarnestad er in alle opzichten op ingericht een joyeuze gastvrijheid te bieden. Over de taveerne „Hyacinth" in de Vleeshal waarvan de naam al even toe passelijk is als de fleurige wandversiering schreven wij reeds eerder. Gedurende de eerste dagen heeft men een groot aantal bezoekers mogen ontvangen in 't met smaak en fantasie op de voor dit eeuwenoude ge bouw geheel nieuwe eisen afgestemde in terieur. Reeds is duidelijk de vorming van een Haarlems kernpubliek merkbaar. Overdag is het nog wat stil, maar daar zullen de bussen met vreemdelingen te zijner tijd wel verandering in komen bren gen. De leden van de Raad van Dertien offeren vele uren van hun vrije tijd om de directie voor het goede doel bij te staan in allerlei huishoudelijke bezigheden. Onder handelingen zijn gaande om nu en dan het programma te verlevendigen door het laten optreden van cabaretiers, waarbij ook wordt gedacht aan de mogelijkheid om daarbij zich op dit gebied onderscheiden hebbende amateurs uit de omgeving in te schakelen. De muziek wordt verzorgd door het bij de trouwe bezoekers reeds populaire trio John de Mol, op de Donderdagen door het ensemble Jan Hofmeester afgewisseld. De nu en dan gerezen moeilijkheden met de al te danslustigen zullen wel verdwij nen, nu deze jeugdige enthousiasten in de Moulin Rouge in het Florapark terecht kunnen. De opening van dit kolossale tent café heeft Dinsdagavond plaats gehad doch aangezien de hete-luchtverwarming nog niet functionneerde, zullen wij onze be spreking van de daar geboden divertisse menten uitstellen tot de temperatuur het verblijf in deze grote ruimte met zijn prima dansvloer en voortreffelijke orkesten wat behagelijker maakt, hetgeen wellicht reeds het geval is. In Weense stijl Een aantrekkelijke gedaanteverwisseling heeft het café Die Raeckse ondergaan. Een groot schild aan de gevel van een uit ruwe stammen opgetrokken blokhut, die als entrée fungeert, kondigt aan dat men, na het passeren van de minzame portier met hoge hoed, terecht komt in het „Wiener Cabaret Edelweiss". De Heemsteedse teke naar Jan Apetz heeft de toneelzaal her schapen tot een gezellig terras rond de dansvloer en met enkele kleurige décors en veel vlechtwerk van witte latten tegen het balcon, versierd met guirlandes van bloe men, verder met behulp van vrolijke pren ten en bonte lantarens, een sfeer teweeg gebracht die iedereen met een beetje goede wil gaarne als Oostenrijks zal erkennen. Boven het podium is een grote luifel aan gebracht, aan de felle kleuren waarvan door de schijnwerpers een warme gloed wordt verleend. Het cabaretgezelschap van Hans Feith, een klein orkest of een zingen de pianist, de chansonnière Len Burdan en de in groen-wit-rood gehulde dienstertjes zorgen dat de Grinzinger gemoedelijkheid aardig benaderd wordt. En dat daar her haaldelijk Amerikaanse muziek of Hol landse liedjes tussendoor klinken zal nie mand hinderen in de prettige stemming, ADVERTENTIE Wat ben jij in je voordeel veranderd! Zo zie je er echt keurig uit, Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor- dig over- hemden met „Trubenijs" boorden draag. Die zitten even correct als stijve en netzo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenys" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-stijf Is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP Overhemden met „Trubentjs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. (Verkort weergegeven) Winkelsluiting II. In uw Floranummer werd in een artikel onder meer betoogd dat de winkeliers in het bijzonder ook de vreemdelingen service moesten bieden. Mijns inziens een overbodige tip, want iedere weldenkende winkelier doet dat al. Echter wordt het hem in deze straks zeker drukkere dagen onmogelijk ge maakt de gehele dag door die service te bieden omdat de bepalingen over de mid dagsluiting niet terzijde zijn gesteld tijdens ce Flora. Wat moeten de buitenlanders daarvan wel denken? Zij die hier wellicht 's middags zouden willen winkelen, zijn 's avonds al vertrokken. Is er dan zo'n weelde dat men zich „vrije middagen kan veroorloven? Als dat waar is zal men ook niet meer mogen mopperen over hoge belastingen, sociale lasten en huurverhoging. Of heeft het winkelperso neel bezwaar tegen langer werken? Volgens mij moet Haarlem zich tijdens de Flora en Lichtstad als een „seizoenplaats" beschou wen, dat kan de naam van de stad alleen ten goede komen. Een winkelier waarin hij zich hier koesteren kan onder het genot van een kopje koffie of een glas witte wijn. Zitje bij kaarslicht Voor buitenlanders vooral attractief is de nieuwe inrichting van het prachtige Waag gebouw, dat zich op de hoek van Damstraat en het Spaarne bevindt. Op de plaats, waar tot voor kort de oude brandwagen Jetje en een paar handspuiten stonden opgesteld, kan men zich nu bij kaarslicht nestelen in van die gezellige Biedermeierbanken, die uitnodigend tegen de witte muren, waarvan er één met een fraai wandtapijt is bedekt, zijn geplaatst. Een tiental ronde en ovale tafels van glimmend mahoniehout, omringd door met rood pluche beklede pastorie- stoelen, noodt de overige bezoekers, die be hoefte hebben aan ongedwongen conver satie of die willen genieten van het pitto reske uitzicht door het langwerpige raam cp de oude gevels langs het Spaarne, tot een lange zit. Mensen met scherpe ogen moeten maar eens proberen de ingebrande teksten op de van ouderdom barstende bal ken tegen de donkere zoldering te ont cijferen. Het electrische licht, dat het schijnsel der kaarsen moet versterken, is gecamoufleerd in antieke lantaarns uit het Haarlemse brandweermuseum, als wij deze weidse term mogen bezigen. Bijzonder mooi zijn de koperen emmers, die nu als bloem bakken dienen ter afscherming van de bar, doch waarmee in de woelige jaren van vroe ger de schout en zijn rakkers over de veilig heid van hun stadgenoten waakten. Als verdere versiering dienen koekplanken en wapentuig, benevens twee wagen met ge weldige armen van zwartgeworden ijzer, c.ie door de exploitant in Alkmaar zijn ge leend en die uit de jaren 1521 en 1623 dateren. Het zou helemaal niet zo gek zijn als men deze inrichting liet voortbestaan. Laten wij daarom hopen dat de toeloop aan de ver wachtingen gaat beantwoorden, opdat dit inderdaad overwogen zou kunnen worden. Vele Haarlemmers hebben waarschijnlijk behoefte aan een dergelijk stamcafé. ADVERTENTIE in schoonmaakgetij Haniea-Gelei Ten bate van het Dierenrampenfonds, dat de nog steeds aan de gang zijnde eva cuatie van dieren uit de rampgebieden en de zorg voor de talrijke in asyls onderge brachte dieren moet financieren, wordt Zaterdagavond in de tuinzaal van het Con certgebouw een uitvoering gegeven door jonge Haarlemse toonkunstenaars. Het initiatief hiertoe is genomen door de Heemsteedse muziekpaedagoge mevrouw Coby Riemersma. Het concert neemt een geheel aparte plaats in: er zal geen parti tuur worden geopend, die niet op een of ander dier betrekking heeft. Men zou het programma over het dier, voor het dier (alleen niet dóór het dier; dus als dierlijk kunnen bestempelen maar zeker niet als „bestiaal", want dit wordt geen bonte cacophonie maar een met zorg geselecteerde menagerie van de beste soort, bijeengebracht door bekende com ponisten. Om slechts enkele van de uit te voeren werken te noemen: Scarlatti's „Katzen- fuge"; „Trauercanlate auf dem Tode eines kunsterfahrenen canarienvogels" van G. P. Teleman; „Rossignol amoureux" van Raimeau: „Le petit cheval blanc van Hen- riette Bosmans; „Pastorale des cochons roses' van Chabrier; „Les chats" van Die- pentorock, kortom dieren kijken u aan uit alle uit te voeren werken. Medewerkenden zijn Irma Brester, Syl via Couzijn. Didi Sanders, Ans Wiersema en Carel Willink, zang. Piano: Miep van LuLn-Riemersma, Coby Riemersma, Ma rijke Smit Sibinga. Fluit: Frans Vester en een strijkkwartet. De firma Koot heeft voor dit doel een vleugel beschikbaar ge steld. Veel steun nodig Het Dierenrampenfonds, waarvoor tot nu toe ruim 45.000 gulden werd geofferd heeft voor de ogenblikkelijke hulpverle ning aan dieren nog zeer veel steun nodig. De Nederlandse hereniging tot Bescher ming van Dieren, die van het begin van de ramp af in hechte samenwerking met de Politiedierenbeseherming hielp bij het red den en evacueren van dieren, zorgde voor het droppen van voedsel en zoet water en het onderbrengen cn verzorgen van dieren in asyls en bij particulieren, hoopt met de opbrengst van het fonds ook een ander deel 1e verwezenlijken. Dit is een praeven tieve voorziening, namelijk de oprichting van dierentransportcolonnes, naar het voorbeeld van de Rode Kruiscolonnes, ten einde in de naaste toekomst volkomen pa raat te zijn. De voorzitter van de Politie dierenbeseherming de oud-commissaris van politie, de heer J. Fremery-Kalff, opperde dit idee, dat ook alle sympathie kreeg van de Wereldfederatie voor Dierenbescher ming. Ten bate van het Dierenrampenfonds, dat ook reeds veel steun heeft ondervon den van het Koninklijk gezin, wordt ook een expositie van schilderkunst voorbe reid, die eveneens geheel en al betrekking op dieren zal hebben. Voor deze tentoon stelling, die waarschijnlijk het eerst in Den Haag wordt gehouden, is reeds werk 'aangeboden door de heer Jan van Mcurs uit Zandvoort, die trouwens het initiatief voor deze hulp nam. Boven het water van de Gasthuissingel hangt een grote wegwijzer naar het Frans Halsmuseum, die samen met de lichtguirlandes langs het water en de door floodlight verlichte geveltjes aan het Groot Heiligland een aantrekkelijk fragment van Haarlem-Lichtstad vormt. Doordat een brandende elec.rische straal- kachel te dicht b:j een rieten wiegje was geplaatst, ontstond Donderdagavond brand in een kamer van hötel „La Mon- tagne" te Rh enen. Toen men het vuur had geblust bleek dat de baby van vijf weken die irn het wiegje lag, om het leven was ge komen. ADVERTENTIE Wordt lente!! Voor l verven SPEURDER LAKVERFj Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek In het Haarlems Elftal dat Zaterdag in het Sportpark Schoonenberg in Velsen tegen het Kennemer elftal speelt zijn enkele wijzigin gen aangebracht. Doelman Wille is verhin derd en wordt vervangen door Willemse van Haarlem. Inplaats van Odenthal, die Zondag in het Nederlands elftal speelt, is De Vos van RCH opgesteld. De wedstrijd begint om half vijf. Het 160 b.r.t. metende Nederlandse motor schip „Norma", eigenaar-kapitein C. V. J. Sloots te Vlaardingen, is verkocht aan de rederij Christensen te Seaby (Denemarken) B. en W. van Haarlem hebben plannen een stopverbod in de binnenstad in te voeren voor bepaalde uren. Alvorens een beslissing te nemen hebben zij advies gevraagd aan verscheidene instanties. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft deze aangelegenheid in de Donderdagavond gehouden vergadering besproken; besloten is B. en W. te adviseren een stopverbod toe te passen in de spits uren en wel van 12 tot 14 en van 17 tot 18 uur. Alvorens de vergadering begon aan de behandeling van de agenda wijdde de voorzitter, de heer Ch. E. de Vries, woor den ter nagedachtenis aan het lid de heer A. W. Schaefer, die in de ouderdom van zesenveertig jaar is overleden. Hij had be langstelling voor vele zaken, ook voor die van de Kamer van Koophandel. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een aan de Tweede Kamer ver zonden brief, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden dat de omzet belasting voor het verrichten van parti culiere bewakings- en nachtveiligheids dienst komt te vervallen. In de vacature-A. W. Schaefer werd ge kozen in de commissie voor Verkeer en Vervoer de opvolger van de heer Schaefer en in de commissie voor het onderwijs de heer J. J. Jurrissen. Stopverbod in binnenstad van Haarlem In bespreking kwam het antwoord, dat het bestuur der Kamer had opgesteld en dat aan B. en W. van Haarlem gezonden zal worden naar aanleiding van de vragen betreffende een slopverbod in de binnen stad. Het college had zich voorgesteld de uren tussen 10 en 12 uur en 14 en 18 uur. De Kamer deelt in het ontwerp-ant- woord mee, dat zij uit verkeerstechnische overwegingen zeker geen bezwaar zou hebben tegen het voorgestelde stopverbod. Het ontwerp vervolgt verder: „Wat echter betreft de moeilijkheden van belanghebbenden wordt opgemerkt, dat invoering van het voorgestelde stop- Ontdekking Haarlem (Lichtstad) is een dorado voor nachtbrakers, want zij die hun wigwam niet voor middernacht en zelfs niet daarna kunnen vinden hebben tot twee uur volop gelegen heid aanspraak te vinden in een koffijhuis of anderszins en voor degenen die dan nog zin gen van we-gaan-nog-niet- naar-huis is er tenslotte het établissement van mijnheer Roosenhart en mijnheer Hooy- kaas. Maar daar wilden we het nu toch niet over hebben. Wel dat we ons op een Volkomen onge bruikelijk uur op de Rijks straatweg hebben bevonden, en niet alleen bij nummer drie, maar tot nummer vierhon- derdenzoveel toe (en weer terug). Het doel van die wandeling doet weinig ter zake (voor u), maar wij willen u de wonder baarlijke ontdekking die wij toen deden niet onthouden: de Rijksstraatweg is namelijk mooi! Natuurlijk niet bij dag, wanneer de trailers denderen, de bussen gieren, de kr.alpot- ten knetteren en benzinegeur de wandelaar bijkans be dwelmt. Maar wij raden u: doe als wij en wandel tussen twee en drie in de prille uchtend de heirweg naar het barre Noor den. Langzamerhand zult ge ontwaren hoe poëtisch die on afzienbare rij lichtmasten zich ui', strekt en zich weerspiegelt op het asfalt en in de venster ruiten. Voetgangers komt ge dan niet meer tegen (tenzij iedereen nu de aanbevolen route gaat afleggen), slechts een schaarse fietser of een niet al te haastige auto snort u voorbij. En de overdag zo vlakke, een tonige, nuchtere gevels krijgen een vleugje van deze noctur ne mee en geven de Rijks straatweg een milde aanblik. En met enige vertedering be denkt ge hoe achter al die door de weerschijn der straat lantaarns wat blikkerige ven sterruiten mensen slapen, uit rusten van hun dagelijkse zor gen en dromen van wat hun het liefst is. Soms wordt de stilte doorbro ken door een kind dat huilt. Een schoon geluid. Maar het doet ge uw eenzaamheid op die uitgestorven verkeersweg des te sterker beseffen. Ontdekking li O roem van onse stad! O kroon van onse Landen! O alderstoutst gesticht, gemaeckt van menschen Handen Maar toen we Dinsdagavond Egbert Vos de Chaconne van Pachelbel hoorden inzetten op het wonderschone instrument van Christiaan Muller, toen voelden we, dat de aangehaal de strofen van Ampzing teveel rhetoriek bevatten om onze ontroering bij het aanschou wen van de strakke pracht en praal van Haarlems grootste kerkgebouw te kunnen vertol ken. Die Chaconne hoorde zo geheel en al bij de hoge gothiek van de oude Baaf dat de klanken van het orgel en de indrukken van het door de talrijke kaar senkronen zo bezield verlichte gebouw tezamen vloeiden in het diepe besef dat men hier nu waarlijk in een Godshuis vertoefde. En er waren er gelukkig! niet weinigen die, temidden van alle leven en gedruis van een vitale stad, hier schoon heid, bezinning, wellicht ook ootmoed, zochten en vonden. Zo bleek de Grote Kerk geen oud, eerbiedwaardig, maar ook dood monument; integendeel: de warme gloed door de sier lijke ramen verried de wande laar buiten reeds, dat daarbin nen het leven zélf straalde; dat in die oude gewelven de architectonische poezie werd gewekt dio van alle tijden is. En dat velen dit in deze dagen van Haarlem-Lichtstad ont dekken of herontdekken, dat is een niet geringe winst van deze pantoffel concerten, tijdens welk&'v Haarlemse organisten hun kunst geheel in dienst stellen van de liefde voor de verworvenheden uit vroeger eeuwen. Twee klare Het is voorwaar geen kleinig heid om als tweedejaars stu dente in de rechten met een dienblad vol min of meer geestrijke dranken door de volte in „De Hyacinth" te ma noeuvreren. Als je twintig bent en tot nu toe de spelregelen voor het notariaat aan de Am- =en pleidooi voor zijnummers, nauwkeuriger omschreven eindbestemming en routekaar ten aan en in de stadsbussen. Uit een brief van de heer Jurrissen blijkt ons nu, dat aan de verwezenlijking van een deel van die wensen hard wordt gewerkt. Dat zijnummer komt er, naast de instap, op dezelfde manier als de achternummers. De transparanten met eindbe stemming boven de uitstap zullen voorlopig nog blijven. Daai-entegen kan de front aanduiding niet worden uitge breid, omdat de film reeds op maximum dikte" is. Aan de routekaarten in de bus wordt nog gedokterd. Het is de bedoeling van de directie het gehele stadsnet daarin te verwerken en dan niet alleen de routes, maar ook de halte plaatsen. „Mijn beste tekenaar is er nog niet in geslaagd een aanvaard bare oplossing te vinden", zo verzucht de heer Jurrissen, maar hij gaf ons tegelijkertijd de verzekering dat de zaak nog niet afgedaan is, zodat er sterdamse universiteit onder de slanke knie hebt proberen te krijgen, mag dat zelfs een forse overgang genoemd wor den, maar Louise Vader krijgt er zo langzamerhand de han digheid en de smaak van te pakken. Ze is één van die vele werkstudenten, wier dagen tot het eind van de Flora versnip perd zullen zijn tussen „Aan nemen" en „Afrekenen", tus sen „Merci 'moiselle" en „Cheers to the pretty young lady". Louise heeft natuurlijk even moeten wennen. Een van de eerste keren kreeg zij twee vriendelijke oude heren tot klant, die beiden een glas klare bestelden de één jong, de ander oud. Op de terugreis naar het tafeltje heeft zij de beide glaasjes nauwlettend gadegeslagen, mompelend: „Jong-oud-jong-oud", opdat ieder het zijne zou krijgen. Toen de glaasjes op het tafel tje stonden werd zij vriendelijk toegelachen door twee even eens bejaarde klanten, die het erg prettig zeiden te vinden, dat zij zo héérlijk getracteerd werden. En Louise zag, dat het rechtmatige tweetal verderop zat. Maar het is plezierig, hoeveel potjes we kunnen breken figuurlijk dan altijd. Wat een beroepskellner kwalijk wordt genomen, wordt ons met een glimlach vergeven en er is in de eerste dagen van de Hya cinth wel zo het een en ander te vergeven geweest." In de drukte van de avonden, als de taveerne volloopt en er zelfs queue wordt gemaakt voor de Vleeshaldeur, is het aanpakken voor Louise en haar collega's. En niet alleen in de Vleeshal maar ook op de Flora zelf en overal, waar de werkstudenten hun gewaardeerde hulp bie den met een vriendelijk ge zicht en voeten, waar tegen twaalven het laatste gevoel uit verdwenen is. iCen paar weken geleden le verden wij in deze rubriek wellicht nog een aardige ver rassing uit en in de bus komt ten gerieve van het reizend Dubliek, dat overigens niet minder dan tot dusver zal blijven vragen „of dit de bus naar Heemstede is". Natje en droogje V/ij hebben ons enthousiasme over de ontvangst ten Stad- huize bij de opening van Haar lem-Lichtstad niet onder stoe len of banken gesloken. Maar dezer dagen spraken wij iemand, uie het toch wel be treurde dat er een détail over het hoofd was gezien: er zou namelijk alleen maar keus zijn geweest uit witte en rode wijn, hetgeen onaardig is zowel tegenover hen. die zich prin cipieel van alcoholhoudende dranken verre houden als tegenover hen die ze gewoon niet lekker vinden. We hebben onze voelhorens eens uitgestoken en vernomen dat er wel degelijk limonade was. Alleen bleek de belang stelling daarvoor zo groot te zijn (veel groter dan bij welke vorige ontvangst ten Stadhuize ook), dat de beschikbare hoe veelheid spoedig verdwenen was, zodat in allerijl nog een fles gehaald moest worden. Wel verzekerde men ons dat bij volgende gelegenheden niet alleen een grote hoeveel heid, maar ook een ruimere sortering van limonade en vruchtendranken aanwezig zal zijn. Voor de aanhangers van de Blauwe Vaan een reden tot verheuging zal men zeggen, maar wij hebben er zo'n idee van dat verleden week heel wat lieden de ene dorst met de andere gelest hebben, met an dere woorden de limonade als tegenwicht voor de vochten, die wel eens als geestrijk worden omschreven, hebben laten die nen. Om het kopje boven dit stukje tot zijn recht te laten komen, willen wij nog opmerken, dat er ook braaf gesnoept werd, want zo'n receptie is voor velen een verkapte wedstrijd in het smullen. Wij hebben ons laten vertellen dat iemand erin slaagde vijftien soesjes achter elkaar naar binnen te werken, ongetwijfeld een vreemde soes- haan. Burgerzin Kapper G. Saras uit de Corne- lissteeg is een energiek man en zijn mede-straatbewoners zijn uit het hout gesneden dat Haarlem-Lichtstad zo drin gend nodig heeft. Want toen eigenlijk niemand om de nederige Cornelissteeg dacht, hebben zij de handen ineen geslagen om die oude passage, die naar het Frans Halsmuseum leidt, juist die versiering en verlichting te geven die bij dat straatje past. Kapper Saras maakte een ont werp dat zo uitmunt door een voud en sierlijkheid, dat wij eerlijk gezegd er heel wat pompeuzere décoraties gaarne voor cadeau geven. Twintig winkeliers en andere bewoners fourneerden de fi nanciën, waardoor de plannen van de heer Saras in een wer kelijkheid van elf lantaarns met bijbehorende groene wim pels konden worden omgezet. Zeer tot vreugde van allen die respect hebben over dit prach tige staaltje van burgerzin. In de avond vormen de elf lantaarns boven de smalle Cornelissteeg een lichtend spoor van Haarlems bekendste winkelstraat naar dat oude en donkere deel van de binnen stad waar het Frans Halsmuseum staat. verbod inderdaad op onoverkomelijke moeilijkheden zou stuiten. Als belangrijk bezwaar ziet de Kamer het feit, dat het, bij invoering van een dergelijk verbod, voor de belanghebbende bedrijven onmo gelijk zal zijn op normale wijze handels goederen te ontvangen. De aanvoer van deze handelsgoederen geschiedt voor het overgrote deel per vrachtauto, zowel door eigen vervoerders als door beroepsver voerders. Het zal, naar het oordeel der Ka mer, niet uitvoerbaar zijn deze vervoer ders te verplichten de door hen te ver voeren goederen vóór 10 uur 's morgens af te leveren. In de practijk zal de invoe ring van een stopverbod ingaande 10 uur zelfs met zich mede brengen, dat uiter lijk om 9.30 uur met afladen zal moeten worden begonnen. Hadden bovenvermelde bezwaren speci aal betrekking op de aanvoer van handels goederen, de afvoer van goederen naar de klanten zal evenzeer getroffen worden door de invoering van het eerder vermelde stopverbod. Deze afvoer geschiedt in vele gevallen door middel van bestelauto's, daarnaast wordt gebruik gemaakt van de diensten van beroepsvervoerders. In deze tijd, waarin door de klanten een snelle service wordt geëist, zullen de desbetref fende bedrijven bij de bediening van hun klanten ernstig gehandicapt worden. Vol gens betrokkenen moet het niet uitgeslo ten worden geacht, dat door het uitvallen van de mogelijkheid tot snelle aflevering van goederen de klanten geneigd zullen zijn zich te verzekeren van de diensten van détailhandelsbedrijven, die wel een snelle service kunnen verlenen. Aangezien de praktijk wel heeft aange toond, dat de meeste klanten, die in het bezit zijn van een automobiel, dit voer tuig bij het winkelen in de binnenstad parkeren op de daartoe bestemde par keerplaatsen, zal naar het oordeel van de Kamer de invoering van een stop verbod voor deze categorie voertuigen minder onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengen dan voor de bedrijven. De Kamer is zich er echter van bewust, dat de thans bestaande toestand voor een snelle doorvloeiïng van het verkeer ern stige moeilijkheden met zich mede brengt. Indien dat het algemeen belang zou die nen, zou de Kamer er mede accoord kun nen gaan, dat een stopverbod zou worden ingevoerd tussen 14 uur en 18 uur. De belanghebbende bedrijven zouden dan in derdaad nog ernstige moeilijkheden kun nen ondervinden bij een regelmatige aan- en afvoer van handelsgoederen, doch door een lossingsmogelijkheid van de goederen tot 14 uur en na 18 uur zouden deze moei lijkheden naar het inzicht van de Kamer niet meer onoverkomelijk zijn". De voorzitter merkte op, dat het ontwerp-anlwoord behandeld is in de commissie van de middenstand. Déze com missie is van mening, dat het stopverbod niet van kracht dient te zijn tussen 17 en 18 uur; het bestuur van de Kamer is het echter hiermee niet eens, omdat het in dat uur bijzonder druk in de stad is. Dan dient er een stopverbod Ie bestaan. De heer Lasschuit zeide als voor zitter van de commissie van de midden stand, dat de meerderheid van mening was, dat er tussen 17 en 18 uur geen stopverbod behoort te bestaan. Als leveranciers na 18 uur komen is het personeel naar huis. Over deze aangelegenheid voerden nog enkele leden het woord, waarbij de heer A n g en e n t opmerkte dat hij zich niet in. de discussie wilde mengen, doch hij gaf in overweging mee te werken aan een stop verbod tijdens de spitsuren. Dit was voor de heer Verbaan aanlei ding voor te stellen 't stopverbod uitsluitend van kracht te doen zijn tussen de spits uren (12 tot 14 uur en 17 tot 18 uur), waarna de vergadering besloot in deze zin aan B. en W. van Haarlem te adviseren. Het Finse schip „Roine" is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in dichte mist nabij het lichtschip Newarp gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Briardene". De „Briardene" heeft zestien bemanningsleden van de „Roine" aan boord genomen. Eén man wordt ver mist. De „Briardene" kreeg een gat aan de voorsteven, doch de bemanning wist het schip drijvende te houden. Het schip heeft koers gezet naar Newarp. ADVERTENTIE ONZE COLLECTIE RIJWIELEN IS UNIEK IN HAARLEM Gierstraat 40—42 - Telefoon 17768 's Avonds geopend van 8—10 uur HAARLEM, 19 Maart 1953 ONDERTROUWD: 19 Maart J. M. Koop man en A. M. M. Pronk. GEHUWD: 19 Mrt, A. G. Slottje en J. Jansen; G. Faas en J. M. Koster; W. Buist en G. E. Koning; H. Zonneveld en A. Detmar; C. S. Steenstra en J. W. A. van Rutten; H. Chr. Scheurman en E. Schmidt; L. van Aan- hold en J. M. Landzaat; W. A. Joren en J. B .van der Meer; J. de Jange en M. J. Geu- zebroek. BEVALLEN van een zoon: 18 Mrt, F. W. Kannegieter—van den Broek; J. H. Verdel— Woortman; W. C. BouwhuisKeijzer. BEVALLEN van een dochter: 17 Mrt, J. G. BosBruijns; H. H. M. Silvisvan den Bosch; 18 Mrt, J. E. ZuiderduinHuijbens; T. van der Laan—Brugts; M. M. Koster— Moonen; H. P. Dorpemavan der Zwaan; 19 Mrt, H. van Dongevan Rheenen. OVERLEDEN: 17 Mrt, F. E. Brouwers, 89 j., Deckerstraat; 13 Mrt, G. Beneker, 73 j., Dorreboomslraat; G. W. de Graaf, 85 Wethouder Roodenburgstraat; H. Dorrepaai 52 j., De Clercqstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10