Bouw van twee flats met zes woonlagen wordt in Aerdenhout mogelijk gemaakt Kort en bondig Gemeenteraad van Blöemendaal Openbare kleuterschool komt niet aan de Prins Hendriklaan Santpoort Heemstede Thans f 83.3 millioen in het Rampenfonds HO V-meesterserie Amsterdamse Beurs Aanvraagformulier VRIJDAG 2 0 MAART 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bariton Willem Ravelli besluit zijn carrière Correcties in versiering en verlichting Twee auto's in de mist op elkaar „Oosterkwartïer" hield geslaagde propaganda- avond Toenemend ledental vereniging voor sexuele hervorming F. Kabel veertig jaar in gemeentedienst „Het raadsel van het boze" Vijftienjarige Haarlemse jongen aangehouden Lezing over grenzen der opvoeding Litteratuur in het Esperanto Reeds 5000 bezoekers aan de Hy acinth Mr. Ekering treedt op voor bewoners van Florapark Reizen door Zwitserland 1" De raad der gemeente Blöemendaal heeft zich in zijn vergadering van Donderdag middag uitgesproken flatbouw bij de Zuidlaan in Aerdenhout mogelijk te maken en als tot de bouw wordt overgegaan zullen er twee flats van zes lagen komen. De ver vergadering verenigde zich met het voorstel van B. en W. de gemeente Oudenhoorn te adopteren en enkele raadsleden waren van mening, dat bespreking over de in leiding, gehouden door het lid van de raad de heer F. H. J. Fijen voor de K.V.P., afdeling Blöemendaal, niet op de agenda geplaatst had moeten worden. Het voorstel tot de bouw van een openbare kleuterschool aan de Prins Hendriklaan werd ver worpen; B. en W. werd opgedragsn, te onderzoeken het Tinholtmuseum aan de Vrijburghlaan te verplaatsen en op deze plaats eventueel de kleuterschool te bouwen. Zonder debat werd het voorstel over de adoptie aanvaard, waarna de heer F ij e n (K.V.P.) een toelichting gaf op de bespre king in de vergadering van de K.V.P. Hij zeide, dat het zijn bedoeling niet is ge weest de taak van B. en W. in twijfel te trekken. Spreker weet, dat er aan het wo ningprobleem vele moeilijkheden verbon den zijn. In de afgelopen vier jaar is men in de gemeente niet veel verder gekomen met de bouw van woningen. Het is de plicht wat te doen aan het vraagstuk en hij heeft vertrouwen in B. en W. Wat het kleuteronderwijs betreft merkte spreker op, dat het bekend is, dat het kleuter onderwijs een rijksaangelegenheid is. De opmerking in de vergadering gedaan is niet geweest, om zich in ongunstige zin over de wethouder van Onderwijs uit te laten. Mr. Vliegen (Arbeid) zeide in het algemeen bedenkingen te hebben tegen de gang van zaken. Wanneer een raadslid ergens iets gezegd heeft dan moet daar over niet een punt op de raadsagenda volgen. Als B. en W. van mening zijn, dat zij op onjuiste wijze in de pers zijn aan gevallen, dan moeten zij een ingezonden stuk aan de desbetreffende redactie zen den. Eventueel kan later in de gemeente raad, bijvoorbeeld bij de behandeling van de begroting, over het punt gesproken worden. Baron Groeninx van Zoelen (C.-H.) was het met mr. Vliegen niet eens. Een raadslid draagt verantwoorde lijkheid, ook al spreekt hij op een verga dering buiten het raadhuis. De heer Van Holten en mr. W i 1 d't Meyboom (beiden V.V.D.) schaarden zich achter mr. Vliegen. Er kunnen wel eens moeilijkheden in de komende weken Ontstaan, nu de raadsverkiezingen in zicht zijn. De voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den Tèx, betoogde dat het weliswaar weinig gebruikelijk is om in te gaan op redevoe ringen tijdens politieke vergaderingen, doch in dit geval was het beleid van het college zodanig in geding gebracht, dat B. en W. het noodzakelijk achtten hun stem te laten horen. Wat de woningbouw be treft zeide spreker, dat het streekplan na tien jaar gereed is. In die jaren was het niet mogelijk bouwterreinen aan te wij zen. Als de opmerking van. de heer Fijen niet weersproken zou zijn, dan krijgt men een verkeerde indruk in de gemeente. Daarom is het van belang te reageren en spreker meende, dat het college dat op de juistè wijze heeft gedaan. Flatbouw in Aerdenhout In de raadsvergadering van 17 Juli 1952 verzochten B. en W. de gemeenteraad te beslissen of het door ir. Kuiper ontworpen uitbreidingsplan voor flatbouw aan de Zuidlaan te Aerdenhout voorlopig moet worden vastgesteld, dan wel of een plan De op 31 Mei 1892 te 's-Gravenhage ge boren bariton Willem Ravelli heeft het besluit genomen na vervulling van de lo pende verbintenissen dit seizoen zijn car rière als zanger te besluiten. Dientenge volge zal hij dit jaar voor het laatst de Christus-partij in deMat- thaus Passion van Bach vertolken. Opgeleid door Cornelie van Zanten gaf hij in 1915 zijn eerste concert te Schiedam, maar pas in 1922 nam hij ontslag uit zijp werkkring bij de PTT om de zangkunst als beroep te kunnen beoe fenen. Op het conserva torium volgde hij enige jaren de operaklasse van Anton Sistermans en daarna werd hij korte tijd aan de Nationale Opera van Heythekker verbonden. Buiten landse aanbiedingen sloeg hij af, hoewel hij zich sterk tot de muziek-dramatische kunst aangetrokken gevoelde, en zo werd hij de oratorium- en liederzanger, die zich een grote en goede reputatie verwierf. Dikwijls trad hij solistisch op bij het door Willem Mengelberg geleide Concertgebouw Orkest. Herhaaldelijk trok hij naar België, Frankrijk, Engeland en Oostenrijk om daar zijn medewerking aan oratoria te verlenen. Met het Hollandsch Vocaal Kwartet trad hij veel voor de radio op en maakte hij vele gramofoonplaten van psalmen en ge zangen. Voorts is hij enige tijd hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium en leraar in solozang aan dat te 's-Gravenhage geweest. Nu Haarlem-Lichtstad een week op dreef is, blijken er hier en daar wat aan vullingen en wijzigingen van versiering en verlichting nodig te zijn. In de eerste plaats wordt er naar ge streefd de Barteljorisstraat overdag een wat fleuriger aanzien te schenken, nu de oorspronkelijke plasticdrapering te broos bleek om gehandhaafd te kunnen worden. Voorts wordt onderzocht of de Damstraat feestverlichting kan krijgen om het pu bliek naar de Waag te trekken en langs de poffertjes-, pinda- en nougatkramen in de Damstraat, waarvan de pachters nu steen en been klagen. Tenslotte verdient vermelding dat ook de Kleine Houtstraat tussen Anegang en Gedempte Oudegracht bezig is met een versiering. voor hogere flats (zes woonlagen), con form de zienswijze van de Woningwet commissie, moet worden ontworpen. Daar na zijn besprekingen gevoerd en adressen bij de raad binnengekomen. Gevraagd werd o.a. in de omgeving van de Zuidlaan niet over te gaan tot flatbouw, omdat de gronden vroeger bestemd zijn voor villa s met grote tuinen. De vergadering van Donderdag hield zich bezig met de vragen of ter plaatse flatbouw mogelijk gemaakt moet worden en zo ja op welke wijze. Mej. dr. Nolten (K.V.P.) was de mening toeggdaan, dat er geen flatbouw moet komen, anders verdwijnt de rust in die omgeving. De heer Smidt van Gelder (V. V.D.) merkte op, dat de gemeente be hoefte heeft aan flats. Waarom moeten zij echter in het mooiste gedeelte van Aer denhout gebouwd worden? De plaats voor de eventuele toekomstige bewoners is niet geschikt, omdat zij ver van winkels ver wijderd is. Spreker gaf in overweging een andere plaats te zoeken. Ir. De Vassy (Arbeid) zeide, dat men in een andere tijd leeft als in de periode, waarin besloten werd de omgeving van de Zuidlaan te reserveren voor villa's. Op het ogenblik is er niet alleen gebrek aan woningen, maar ook aan ruimte. Verder gaat men er thans niet gemakkelijk toe over een groot huis te betrekken. Men wil liever flats, die comfortabeler zijn. Wil men een villa met een grote tuin dan is het beter een plekje op de Veluwe op te zoeken dan in Blöemendaal te bouwen. In deze gemeente kan men niet anders doen dan flats te bouwen. Ir. T i r i o n en mr. W i 1 d t Mey boom (beiden V.V.D.) informeerden of er nog andere terreinen in de gemeente voor flatbouw zijn en de heer S c h u 1 z (Arbeid) zette uiteen, dat er weinig grond voor woningbouw beschikbaar is. Nage gaan dient te worden op welke manier aan de behoefte van bouw van woningen kan worden voorzien. De genoemde plaats is voor flatbouw zeer geschikt en daarom kan besloten worden de grond aan te wij zen, waar flats gebouwd kunnen worden. De voorzitter merkte op, dat de raad een partieel uitbreidingsplan Zuid laan moet vaststellen en daarbij gaat het om de vraag of flatbouw mogelijk ge maakt moet worden. Blöemendaal is een forensengemeente en zal dit blijven. Er dienen nieuwe woningen gebouwd te wor den en aangezien er weinig ruimte is, kan op een klein gedeelte van Naaldenveld een groot aantal flats geconcentreerd worden. Flats zijn populair geworden. In andere delen der gemeente zijn weinig geschikte plaatsen, mogelijk wel bij he+ station Overveen. Voor De Rijp zijn wel eens plannen geweest die echter nooit ge realiseerd zijn. Nadat een aantal leden nog het woord gevoerd had, besloot de raad met 14 tegen 4 stemmen flatbouw bjj de Zuidlaan wel mogelyk te maken en eventueel plannen te laten ontwerpen van twee flats van zes woonlagen. Verlaging rechten Hoewel B. en W. afwijzend hadden ge adviseerd op het voorstel van de heer 5 c h u 1 z c.s. tot verlaging van de rech ten voor het schoonhouden en onderhoud van graven op de algemene begraafplaats, boekte de heer Fchulz toch succes, wanl met twee stemmen tegen werd het voorstel aanvaard. Waar komt de nieuwe kleuterschool? Uitvoerig besprak de raad de vraag waar do openbare kleuterschool in Overveen gebouwd moet worden. B. en W. stelden voor in beginsel het terrein aan de Prins Uendriklaan te bestemmen, doch vele le den achtten deze plaats ongeschikt en Op de Willem de Zwijgerlaan in Sant poort zijn Donderdag twee auto's met aanzienlijke snelheid op elkaar gereden tijdens een dikke mist. Een uit Santpoort- Station komende personenauto, waarvan de bestuurder buiten het raam hing om beter te kunnen zien, vloog over de weg tegen een tegemoetkomende vrachtwagen aan, die aan de zijkant werd geraakt. De vrachtwagenchauffeur verloor de macht over het stuur en raakte tijdens de botsing het linkerachterwiel kwijt. De vrachtauto schoot cloor de bosjes aan de weg heen; de personenwagen kwam zwaar bescha digd tot stilstand. De bestuurder liep lichte verwondingen op en de chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Th. van Beneden en M. A. Spaargaren; L. J. Leuven en E. M. Meijer; A. van Rosmalen en T. C. de Lang; V. J. Wickenhagen en M. L. Smit. GETROUWD: F. Brouwer en ,T. A. Schnei der; H. J. Groenewoud en M. Walter. GEBOREN: Hans, z. van H. M. Baaij en Z. Droll; Wilhelmus Josephus Tarcisius, z. van J. L. Meester en H. J. Hokkeling; Jacob Aart, z. van J. v. d. Bos en J. A. ter Veld; Pieter Willem, z. van C. H. Verheijke en G. E. Ko per; Johanna Geertruida, d. van H. Schoo en J. G. Brunei de Rochebrune. OVERLEDEN: P. J. Kiveron, 62 j.; G. Krap, 74 j.; W A. BlomEvenblij, 54 j.; J. Verkaik, 58 j.; W. HeemelWarmerdam, 66 j.; Mej. J. M. Schleper, 79 j.,; Wed. Ch. A. van Honschooten—Kuijpers, 75 j. geven de voorkeur aan een terrein aan de Vrijburghlaan. Daar staat echter het ge bouw van het Tinholtmuseum in de weg. Wordt de school aan de Prins Hendrik laan gebouwd, dan verdwijnt een speel terrein; bovendien ligt de laan buiten het centrum. De heer S c h u 1 z (Arbeid) gaf in over weging B. en W. op te dragen een andere plaats te zoeken voor het Tinholtmuseum. De voorzitter: ,,Er is gebrek aan ruimte. B. en W. waren reeds blij een ter rein voor de kleuterschool gevonden te hebben". Wethouder Van Geluk: „Het zal wel geruime tijd duren voor een geschikt ter rein van 3 a 400 m2. gevonden is De raad verwierp met 12 tegen 6 stem men het voorstel van B. en W. om de grond aan de Prins Hendriklaan voor de bouw te bestemmen en aanvaardde met dezelfde stemmenverhouding het voorstel van de heer Schulz. Andere besluiten Besloten werd een extra-crediet van f 1000 te verlenen voor aanstelling van een assistente schooltandarts; de Woest- duinweg zal aan het openbaar verkeer worden onttrokken en bestemd worden tot openbaar voet- en rijwielpad; huurders van gemeente-woningen zullen een waar borgsom van f 50 moeten storten; met 126 stemmen werd besloten machtiging voor ontheffing van gemeentelijke locali- teitseisen ten behoeve van het R.-K. Pa rochiehuis te Aerdenhout te verlenen (de minderheid was van mening, dat in dit jeugdhuis geen zwak-alcoholische dran ken gebruikt mochten worden); de heer P. J. Gerbrands te Vogelenzang werd ge kozen tot lid van de Commissie van toe zicht op het lager onderwijs en de heer B. J. J. M. Stevens, architect te Haarlem, tot lid van de schoonheidscommissie; de raad verleende een crediet van f 15.000 voor de voorbereiding van de riolering; met 9 tegen 8 stemmen besloot de raad aan de heer L. Warmerdam te Aerdenhout ontheffing te verlenen van artikel 2 der bebouwingsvoorschriften voor het bouwen van een ketelhuis bij het perceel Boeken- rodeweg 3 (de melkerij Mariënbosch). Donderdagavond hield de Haarlemse speeltuinvereniging ,.Het Oosterkwartier" in het gemeentelijk Concertgebouw een pro- Daganda-avond, die volkomen aan zijn doel beantwoordde. Na het korte openingswoord van de voor zitter van de vereniging, de heer H. J. Lop- persum, waaron hij de ouders aanspoorde lid van de speeltuinvereniging te worden, werd in een bijzonder vlot tempo het uit gebreide programma afgewerkt. Na de opmars van alle deelnemers, met voorop het uitstekende trommelcorps, volg den gymnastiekdemonstraties onder leiding van de heer W. G. Kruythof. Het tweede gedeelte van deze demonstra ties, de kleutergymnastiek, was veruit het aardigste nummer van het gehele program ma. Een dertigtal kinderen van ongeveer vier a vijf jaar, voerden enigszins dromerig hun oefeningen uit en trokken zich van de honderden toeschouwers in de zaal vrijwel niets aan. De oefeningen met de springtouwen en de brugoefeningen door de oudste meisjes wer den met veel gratie uitgevoerd. Ook de be hendigheidsoefeningen waren een buiten gewoon groot succes. De volksdansgroep en de boerenkapel zorgden voor de muzikale afwisseling en vooral deze kapel, die onder leiding stond van de heer J. Wildschut en waarin zelfs het kleinste jongetje met een enorme trom pet dapper meeblies, vormde het hoorbare bewijs van wat men met oefening en door zettingsvermogen kan bereiken. Al met al een avond, die een goede propa ganda was voor alle onderdelen van het speeltuinwerk. De heer Loppersum kan trots zijn op de leiders van de diverse onder afdelingen want heus het valt niet mee om een zo groot aantal kinderen een programma van ruim drie uur te laten afwerken. En wanneer straks in de zomer de kinderen naar het kamp in Huizen vertrekken dan kunnen de achtergebleven ouders gerust zijn, want de kinderen zijn in goede handen. Deze dagen hield de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging voor sexu ele hervorming haar jaarlijkse ledenver gadering in gebouw Cultura. Uit de ver slagen bleek dat het ledental in 1952 met ruim 500 is toegenomen. Had de afdeling in 1946 slechts 260 leden, thans is het le dental de 2000 gepasseerd en neemt nog steeds toe. Over geheel Nederland telt de vereniging thans 78000 leden. Ook het fi nancieel verslag toont aan, dat. de vereni ging er zeer gunstig voorstaat. In het bestuur vonden enkele mutaties plaats, o.a. door het aftreden van de voor zitter wegens gevorderde leeftijd en van de secretaris, om studieredenen. Het secretariaat is thans gevestigd bij mevrouw E. van Weerlee-Akkerman, Meeuwenstraat 76 te Haarlem-Noord. Morgen 21 Maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer F. Kabel in dienst trad bij de gemeente Haarlem. De jubilaris kwam in 1913 in dienst bij het Gemeentelijk gasbedrijf en ging negen jaar later over naar de toen opge richte Incassodienst als meteropnemer- incasseerder. Tegenwoordig is zijn functie controleur. De heer Kabel werd vandaag ter gele genheid van zijn jubileum door de burge meester ontvangen en recipieert morgen de gehele dag in zijn woning, Bleeken- bergstraat 31. Zaterdag en Zondag houdt de Open Reli- gieuse Gemeenschap zijn negende ronde tafel-conferentie in restaurant Brinkmann Het algemeen onderwerp luidt: „Het raadsel van het boze". Inleiders zijn de heer I.. F. C Mees, arts te Den Haag over „Verschillende gestalten van het boze", dra. Anne H. Mul der, letterkundige te Amsterdam, over „Het boze als rem en als stuwkracht in de ge schiedenis", dr. G. A. Kohnstamm, econoom van de A.K.U, te Arnhem, over „Het boze als uitdaging aan ons in het maatschappelijk leven" en de heer A. Soesman, arts te Den Haag Over „Het boze als lot en daad in het persoonlijk leven". De leiding berust bij ds A. de Jong. Hij zou achttien flessen drank hebben gestolen De Haarlemse politie heeft gisteren een vijftienjarige jongen uit Haarlem aange houden. Hij wordt er van verdacht in de loop van 1952 achttien flessen wijn en ad vocaat van een limonadefabrikant gestolen te hebben. Hij had de flessen drank ver kocht aan de eenenvijftigjarige timmerman D. H. uit Haarlem, die gisteren eveneens is aangehouden. Profdr. II. Oldewelt voor Vereniging voor Paedagogiek Reeds verscheidene jaren achtereen ver zorgt de afdeling Haarlem van de „Ver eniging voor Paedagogiek" in het winter seizoen series lezingen en discussie-avon den, die grote belangstelling trekken van ouders, bedrijfsleiders, beroepsopvoeders er: studerenden. Dit is een verheugend ver schijnsel in onze tijd van snelle wijzigingen in het geestelijke en maatschappelijke leven. Genoemde groepen immers moeten samen tot het inzicht komen, hoe men voor het jonge kind en voor de zich ont wikkelende mens de beste voorwaarden schept tot groei. Prof. dr. H. Oldewelt uit Amsterdam sloot Donderdagavond voor dit winterseizoen de reeks met een rede in de geheel bezette Kroonzaal van Brinkmann over het onderwerp: „De grenzen der op voeding." Gezien in de totale duur der geschiede nis, aldus de hoogleraar, is de mens nog maar betrekkelijk kort onderweg in zijn ontwikkeling. Toch heeft de houding van de opvoeder tegenover het kind de be langrijkste paedagogische factor al vele verbeteringen ondergaan. Reeds is de mens vrij algemeen tot het inzicht gekomen, dat hij in het lichamelijke de natuur haar gang moet laten gaan (de periode van de inge bakerde baby is voorbij) en nu breekt de opvatting baan, dat de natuur het kind ook als geestelijk wezen tot z'n recht zal doen komen, mits men de omstandigheden daar voor zo gunstig mogelijk maakt. Terwijl het dier slechts passief tegenover de natuur staat en op signalen reageert, is de mens actief. Hij bespeelt als het ware zijn milieu om met gebruikmaking van allerlei eigen schappen waarmee de natuur hem heeft begiftigd (imitatiedrift, mededelingsdrang, nieuwsgierigheid, hulpvaardigheid, wil tot het dragen van verantwoordelijkheid en dergelijke) zich in de gemeenschap een plaats te veroveren. Naar de mate, waarin het kind de kans krijgt natuurlijk uit te groeien, zal het tenslotte de meer of minder gave mens blijken die voor zich zelve ge lukkig is en tot de gemeenschap zijn juiste aandeel bijdraagt. Prof. Oldewelt noemde daarom de grootst mogelijke vrijheid voorwaarde voor de beste groei. Hij achtte de leeftijd van 1 tot 4 jaar uiterst belangrijk voor de eerste vorming en wees op de periode van het zevende en achtste levensjaar, waarin vaak een voor het leven beslissende doorbraak plaats heeft. De opvoeder moet de beperktheid van zijn eigen weten omtrent de mens beseffen. Hij moet geen autoriteit willen zijn, geen eigen hobbies doordrijven, noch trachten geestelijke waardebepalingen precies voor te schrijven. De jonge opgroeiende mens ziet door het masker heen, dat de volwas sene maar al te vaak draagt; hij laat zich niet gemakkelijk dringen, doch wil zelf zijn houding, zijn weg en zijn mogelijkheid vinden, al zal hij daarbij dankbaar zijn voor niet opgedrongen hulp. De grootste fouten worden door de vol wassenen (ook in de scholen) gemaakt, doordat men zich er niet van bewust is, dat er grenzen zijn aan de opvoedbaarheid. De spreker noemde het tempo individueel en niet beïnvloedbaar, het bevattingsvermogen aan persoonlijke grenzen gebonden. Ook de male van beschouwelijkheid, van neiging lot denken inplaats van tot handelen, is be palend voor het individu en niet verander baar. De opvoeder, die zonder innerlijke spanning tegenover de jongeren staat, zal de grenzen van zijn opvoedende arbeid het best in acht genomen hebben. De voorzitter der vereniging, de heer D. de Boer, dankte de spreker voor zijn boeiend en verhelderend betoog. Donderdagavond is de laatste voordracht van een serie van drie gehouden, die mr. S. Pragano, lector in het Roemeens en Espe ranto aan de Amsterdamse universiteit, voor de Haarlemse Esperantisten Vereniging hield over litteratuur in het Esperanto. In deze cursus gaf mr. Pragano een overzicht van de enorme omvang van de in het Espe ranto verschenen litteratuur. Hij gaf voor beelden van de aparte stijl van de verschil lende schrijvers en liet zien hoe groot de mogelijkheden, ook voor vertaald werk, zijn. Het spreekt dat niet alleen taalkundige be kwaamheid vereist is, maar ook volkomen beheersing der te vertalen materie. Alleen een dichter van het formaat van een Ka- loczsaay, die veel origineel werk in het Esperanto gepubliceerd heeft, mag in staat geacht worden een werk als Dante's „Divina Commedia" te vertalen. Het resultaat is dan echter ook zo verbluffend, dat de meeste vertalingen in een landstaal ver onder het door Kaloczsay bereikte peil liggen, aldus merkte mr. Pragano op. In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 83,3 millioen gulden. Sinds de vorige dag is er f 700.000,bijgekomen. Het personeel van een firma te Uddeholm in Zweden, een van de grootste Zweedse producenten van staal, cellulose, hout waren, papier en chemicaliën, heeft naar aanleiding van de ramp, die ons land ge troffen heeft, spontaan 60.000 Zweedse kronen bijeengebracht. De directie heeft hieraan nog eens 60.000 kronen toegevoegd, zodat in totaal een be drag van 120.000 kronen aan het Rode Kruis zal worden overgemaakt. Het gouvernement van Nieuw Zeeland heeft toegezegd andermaal een chèque van 50.000 pond voor hulp aan de rampgebieden ter beschikking te stellen. Dit bedrag is speciaal bestemd voor de wederopbouw van huizen en boerderijen op Noord Beveland. Mevrouw J. J. van Kooien smaakte gisteravond in de Vleeshaltaveerne Hya cinth het genoegen uit handen van me vrouw J. Heslenfeld lid van de directie, een enorm Paasei te ontvangen. Het bleek namelijk dat zij de vijfduizendste was, die een bezoek aan dit fleurige café kwam brengen. Dit cijfer is wel het beste bewijs voor de gezelligheid, die in het hartje van Haarlem te vinden is. Naar wij vernemen is het request van de bewoners van het Florapark waarin de ontruiming van de verpozingstent „Le moulin rouge" wordt verzocht, gisteren bij het College van B. en W. ingediend. Het zal op de eerstvolgende vergade ring van Burgemeester en Wethouders worden behandeld. De bewoners van het Florapark hebben de behartiging van hun belangen in han den gesteld van mr. J. H. Ekering. Als het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging een bij eenkomst uitschrijft, waarop films over Zwitserland vertoond worden, dan is het er bij voorbaat van verzekerd, dat de belang stelling groot is. Dat bleek Donderdagavond in de uitverkochte tuinzaal van het Con certgebouw, waar de heer K. de Groot uit Hilversum, na ingeleid te zijn door de heer C. Spaargaren, een toelichting gaf op zijn grotendeels in kleuren opgenomen films over Zwitserland. Met een auto heeft hij een tocht door Zwit serland gemaakt en uit het vertoonde bleek, dat zijn uitstapjes geweest zijn naar die streken, waarheen toeristen in het algemeen gaan. Zürich, Schaffhausen, Zug, Altdorf, het Vierwoudstedenmeer en de passentoch- ten waren verfilmd. Per bergspoor werd een tocht naar het Jungfraujoch gemaakt en ver der ging de reis naar Bern, Montreux en Genève. De vacantietocht werd met een be zoek aan Lugano, Gandria en Morcote be sloten. De leden der NRV die vele bekende plekjes van eigen vacantiereizen op het doek zagen, toonden grote belangstelling voor de films. In gebouw Cultura wordt Zaterdag middag een voorlichtingsbijeenkomst ge houden van de Christelijke Emigratie Cen trale, afdeling Noordholland, waarop de heer A. Warnaar het woord zal voeren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3.'4 Nederl.'47 95 95/ A.K.U 165/ 164 185 185 Phiüps Gloeil. 157/ 158 Kon. Petroleum 315/, 314/ A'dam Rubber 91/ 91 Holl. Amer Lijn 145 145 V. Scheepv. Unie 131/ 131/ TV. A 102/ 103 □eli Mij 81 82 Amsterd. Bank 161/ 161/ Med. Handel Mij. 158/ 159 Rotterd. Bank 160/ 160/ Twentsche Bank 167/ 168 Anaconda Copper 42/ 42 Bethlehem Steel 55 55 Republic Steel 52 51/ Shell Union 70/ 70/8 23®/ie 25/ 421/is 42 Abbey Svnon, een der drie solisten in de „meester serie". Op Dinsdag 14 April begint de „meester- serie" van de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey, gewijd aan drie componis ten, met telkens een pianist als solist. De eerste avond worden er werken van Beet hoven uitgevoerd, te weten de ouverture Leonore II, het Vierde Pianoconcert (met medewerking van Stefan Askenase) en de Zesde of Pastorale Symphonie. Het tweede concert heeft twee weken later plaats. Van Tsjaikofsky worden het Eerste Pianoconcert en de Zesde Sympho nie (Pathétique) ten gehore gebracht. So list is de Amerikaanse pianist Abbey Si mon, die hier in December van het vorig jaar het Vijfde Pianoconcert van Beetho ven vertolkte. De Tweede Symphonie en het Tweede Pianoconcert van Johannes Brahms vullen het derde programma, dat op Dinsdag 12 Mei plaats heeft en waaraan door Leon Fleisher, de fameuze winnaar van het laatstgehouden internationale con cours „Koningin Elizabeth" te Brussel, medewerking wordt verleend. BINNENLAND De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het verbeteren van een 2Va km. lang wegvak van de weg AmsterdamSassenheim Haagsche Schouw's Gravenhage in de ge meente Wassenaar. Laagste inschrijfster was de N V. Anneming- en Wegenbouw Maat schappij te Rosmalen met f 1.147.800. De hoogste inschrijving was van de Naamloze Vennootschap Aannemingsmaatschappij voor heen J. M. Strijland te Uithoorn met f 1.325.000 Jhr. O. Reuchlin, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is benoemd tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur bij het Japanse hof. De K.L.M. opent op 17 Mei een dienst op Klagenfurt in de Engelse zóne van Oostenrijk. De dienst is bestemd voor tou- risten en wordt alleen in de zomer gevlogen, voorlopig één keer per week. Het genootschap Nederland—Engeland heeft de Engelse ambassadeur in Nederland een chèque van f960 overhandigd, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood in Engeland. Het geld is door de leden van het genootschap bijeengebracht. Luitenant-kolonel J. Hoytema van Ko nijnenburg, commandant van het Regiment Huzaren van Boreel, zal op 28 April op het voorterrein van de Bernhardskazerne te Amersfoort een gedenkplaat onthullen ter nagedachtenis van de 32 officieren, onder officieren en manschappen, die het eerste verkenningsregiment in Indonesië zijn ont vallen in de periode van Januari 1947 tot Januari 1950. De K.L.M. is voornemens een lijn te openen op de hoofdstad van Frans Guyana, Cayenne, door het doortrekken van de lijn CurapaoParamaribo. Cayenne zal dan een keer per week per K.L.M.-vliegtuig zijn te bereiken. Plannen zijn goedgekeurd voor de bouw van een R.K. ziekenhuis met bijbehorend klooster te Deventer. De kosten worden ge raamd op vijf millioen gulden. Men hoopt omstreeks het midden van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen, die waarschijnlijk drie jaar zal duren. Ter gelegenheid van het 7o-,jarig t>e- staan van de afdeling Velp van de Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde zal van 11 tot en met 19 April een tentoon stelling van voorjaarsbloemen worden ge houden. De baten komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren gaat te Otterloo onder de ge meente Ede een aantal huisjes bouwen, waarin de leden met hun gezinnen de vacan- ties kunnen doorbrengen. De bond be schikt reeds over dergelijke verblijven m Twente en in Zuidlaren. Van 21 tot en met 25 Augustus zal Groenlo een „sprookjesstad" zijn In een bloemencorso wordt in tal van taferelen het sprookje van Sneeuwwitje voorgesteld. Dit sprookje zal ook door 200 jeugdige spelers en speelsters worden opgevoerd. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch heeft een gevange nisstraf van 12 jaar en ter beschikkingstel ling van de regering geeist tegen de 30- jarige arbeider J. de W. uit Tilburg die op 31 Maart 1952 in Hilvarenbc k een meisje door wurging van het leven heeft beroofd. De universiteit van Witwatersrand fZuid-Afrika) heeft een eredoctoraat ver leend aan dr. Ch. F. L. Nord, tandarts te Amsterdam. De erepromotie zal geschieden tijdens het tandheelkundig congres, dat van 2_9 Mei te Johannesburg zal worden Het" aantal in 1952 uitgesproken faillis sementen is vrijwel gelijk aan dat van 1951, namelijk 2105 tegen 2102. De meeste faillis sementen werden uitgesproken m de sector warenhandel namelijk 667 of ruim 30 pet. van het totale aantal. Deze rubriek'vertoont een aanzienlijke stijging. Ook in de sector metaalnijverheid kwamen meer faillissemen ten voor: 170 tegen 143. De gemeenteraad van Nijmegen heeft zich verenigd met een voorstel van B. en W. betreffende de aanleg van een stadsver warming in het centrum van de in herbouw zijnde stad. Er werd een crediet van f 680.000 verleend. De Rotterdamse rechtbank heeft de 30- jarige werkman A. Th. B. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van twintig jaar ver oordeeld. Op 20 Juli van het vorig jaar had hij de 22-jarige telefoniste A. B. van het leven beroofd. Er was levenslange gevan genisstraf tegen hem geëist. De 32-jarige locomotief-bankwerker C. J. S. en de 25-jarige rangeerder G. van L„ beiden uit Rotterdam, zijn door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken. Zij zijn op 7 November met een trein, die arbeiders van de olieraffinaderijen te Pernis naar Rotter dam vervoerde, tegen een stilstaande trein gebotst. Twee arbeiders lieten bij dit onge val het leven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer B. W. Jansen te Haarlem en voor het candidaatsexamen rechten de heer A. W. Ingen Housz te Heemstede. Hedenavond zal de heer J. Kruisheer voor de Theosofische Vereniging in gebouw Nassauplein 8 spreken over „Het erfelijk heidsprobleem". Deze lezing komt in de plaats voor die van prof. ir. J. N. van der Ley. Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. H. van Lennep te Heemstede, directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming door de Koning van Zweden tot ridder eerste klasse in de orde van de Wasa. Aan de heer L. de Koning, drukkerij- binder bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, is bij Koninklijk besluit toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Sinds enige weken kon men in het postkantoor te Overveen de heer Hoffman bezig zien schoenen te poetsen ten bate van het Rampenfonds. Velen hebben dit laten doen. De heer Hoffman heeft een aangete kende brief naar de actie „Beurzen open, dijken dicht" gestuurd met een bankbiljet van honderd gulden. Het tellen van het geld geschiedde onder het wakend oog van de waarnemend gemeentesecretaris, de heer J. F. Cassée. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich mei ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt ülleen voor nieuwe rwartaalabonnés dus niet voor omzetting van wer'; in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13