Huurverhoging van 135 tot 148 percent van het liuurpeil 1940 West-Duitse Bondsdag keurt verdragen niet het Westen goed Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kinderen Regering beoogt: Debat zonder animo bracht herhaling oude standpunten Prins Bernhard in New York aangekomen Compensatie door belastingzvijzigingen en loonsverhoging Nader overleg over loonsverhoging Mayer verdedigt het EVG-verdrag Gottwald ten grave gedragen Bespreking Tito en Churchill Het woord is aan... Hevige aardbeving in Turkije Opening Keukenhof Rapporteur Moch valt het aan 67e JAARGANG No 214 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soeodaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboon» VRIJDAG 2 0 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 6 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per posi 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEGENTIEN KLEINE MEISJES, van twaalf tot veertien jaar oud, vormen de hoogste klas van de lagere school te Lanester. Dat is een dorp vlak buiten Lorient, een havenstad in het Zuiden van Bretagne. Menigeen zal zich die naam herinneren, niet alleen uit scheepvaartbe- richten maar ook omdat Lorient in de tweede wereldoorlog herhaaldelijk gebom bardeerd en tenslotte grotendeels verwoest werd. Tien jaar geleden moest de bevol king de stad ontruimen. Die kleine Fran- gaisetjes van de Ecole publique des filles Openbare Meisjesschool te Lanester hebben dat wel op heel prille leeftijd meegemaakt. Maar zij zijn het niet ver geten. want zij herinneren er aan in haar ernstige, keurig-geschreven brieven. Elk hebben zij een brief geschreven, gericht aan kinderen in het gebied van Nederlands watersnood, waarin zij vragen of zij met de meisjes van haar leeftijd in geregelde correspondentie kunnen komen. Dat zal niet zo eenvoudig zijn, want weinig kin deren van twaalf tot veertien jaar zijn in staat een brief in het Frans te schrijven. Er zal dus wel door ouderen vertaald moeten worden, of oudere leerlingen zul len de briefwisseling op zich moeten ne men. Dat zal men uit moeten maken vooral in Middelburg en Goes en Middel- harnis, denk ik, want daar zijn middel bare scholen. Trouwens ook in Zeeuws Vlaanderen. Het is ongewoon, op deze plaats in de krant te schrijven over kleine meisjes van een lagere school en dan nog wel in het buitenland: over Gabrielle, Lucette, An- drée, Solange, Renée, Monique en de an deren. Maar ik heb al die briefjes gelezen en zij hebben mij ontroerd door echt me degevoel met hetgeen de getroffenen in ons land hebben ervaren. Er is een brief van de directrice bij en een klein blaadje: dat draagt ter ene zijde een kinderlijk-gete kende landkaart met een opdracht aan de slachtoffers van de overstromingen en ter andere een aantal mededelingen over ons land. Die zijn uit goede bron geput: onze ambassade te Parijs heeft ze verstrekt. De blaadjes hebben de kinderen zelf gedrukt en daarna verkocht en haar ijver heeft zestienduizend francs, ongeveer f 170, voor ons Rampenfonds opgebracht. Nu, toen zijn ze allemaal gaan schrijven, elk in eigen woorden. „Om jullie te troos ten zend ik dit briefje dat, hoop ik, jullie plezier zal doen", schrijft Gabrielle aan „ses chères amies hollandaises". En Loui- sette, die begint met „Lieve onbekcncie vriendinnetjes" laat er meteen op volgen: onbekend, dat is het woord niet, want ik hoop dat wij per brief heel bevriend zullen worden"„Wij zijn zo bedroefd over wat in Holland gebeurd is, dat wij jullie zouden willen helpen en troosten" schrjjft kleine Renée Ravallec een naam met een echte Bretonse klank, evenals die van Yvette le Garrec en Suzanne Deventec en Micheline Gunéhec. „Wat moeten jullie bang geweest zijn toen jullie al dat water op het dorp zagen afkomen", zegt Miche- line-van-dertien. „Wij zijn voor de brand bommen gevlucht en jullie voor het water. Ik zou willen proberen jullie een beetje te troosten en te helpen". Svlviane le Rouzo heeft het over de moedige mensen in Nederland. „Wij zijn daar erg door ge troffen", zegt zij: „door alles wat wij erover gelezen en gehoord hebben en onze school vereniging doet wat zij kan om jullie te hulp te komen". Dit zijn maar enkele kleine citaten: natuurlijk is het treffender ze in het Frans te lezen, want zijn niet vei-talingen op haar best met de verkeerde kant van gobelins te vergelijken, zoals zulke grote auteurs als Dante en Cervantes hebben verklaard? Dat geldt zelfs als het de schrifturen van kinderen betreft als ze echt gemeend zijn. En dat zijn deze. Wij missen in de krant de ruimte om aan de zo talrijke bewijzen van hulpvaar digheid, die uit het buitenland gekomen zijn, voldoende recht te doen wedervaren. Nu ben ik maar eens extra op een enkel ingegaan. neen, zou ik in de trant van Louisette willen zeggen: enkel is niet het woord. Want het zijn de bewijzen van sympathie en hulpvaardigheid van negen tien kleine meisjes en haar onderwijzeres en wat hebben zij haar best gedaan met tekenen en schrijven en drukken en ver kopen. Alles voor die mensen ver van Lorient, in een ander land in het hoge Noorden. Ik moet er nog bij zeggen dat een schip uit die haven tien ton levens middelen en kleding hierheen heeft ge bracht en dat alles in het gebied van Lorient was ingezameld. Dat hebben de kinderen in hun brieven ook blij vermeld. Er is al zoveel geschreven over de alge mene betekenis van de buitenlandse hulp aan ons land; dat behoeft niet herhaald te worden. Gij weet dat die hulp reeds in vele tientallen millioenen guldens kan uit gedrukt worden en dat nog meer te wach ten is. Maar uitingen zoals die van de onderwijzeres en de kinderen in de hoogste klas in Lanester verwarmen ons toch wel bijzonder, omdat er zoveel toewijding uit blijkt. Als de hulp. aan ons land waarlijk het bewijs is van een nieuwe geest, die in een geslagen, in zijn zelfvertrouwen ge schokt, door woeste oorlogen geteisterd Europa begint te ontwaken, dan is dat een grote gebeurtenis: in wezen veel groter dan allerlei opzienbarende feiten, die de levenden niet blijvend beroeren. En dan belooft ook de generatie, waartoe de kleine meisjes in Bretagne behoren die met haar ouders voor het bombardement hebben moeten vluchten, voor de toekomst veel. Omdat zij al zo jong iets ervaren en iets begrepen hebben en het niet zijn ver geten. NEW YORK (Reuter). Prins Bern hard is Donderdagmiddag per vliegtuig in New York aangekomen. Op het. vliegveld waren de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen en de Nederlandse consul- generaal, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, ter begroeting aanwezig. Prins Bernhard deelde verslaggevers mede dat hij in Amerika afspraken heeft, die hij eerder niet had kunnen nakomen en dat hij de dank van het Nederlandse volk moet overbrengen voor de hulp van het Amerikaanse volk voor de slachtoffers van de overstroming. De regering heeft thans de maatregelen bekend gemaakt welke zij denkt te nemen ten aanzien van de verhoging der huren en de wijziging der belastingen. De voorge nomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135 van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 in de derde klasse op 141 in de vierde op 145 en in de vijfde klasse op 148 Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de Noodwet Ouderdomsvoorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levensonderhoud, die uit de verhoging van de huren van dl woon huizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verlaging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel en een vermindering van de suikeraccijns. Daarnaast zullen afschaffing van schoolgelden voor grote groepen leerlingen en enkele verlichtingen van de loon- en inkomstenbelasting worden voorgesteld, welke in hoofdzaak het sociale aspect hebben, dat zij ook tegenover de verhoging van de huren voor bepaalde belastingplich tigen een niet onbelangrijke ontlasting van hun budget betekenen. Voor de werk nemers het overheidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaat regelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aangevuld met een loons verhoging. Over de loonsverhoging zal nog nader overleg met de Stichting van de Arbeid worden gepleegd. Deze loonsverhoging zal, gezien de ove rige maatregelen die het staatsbudget on gunstig beïnvloeden, voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverlaging kunnen worden gecompenseerd. Nagegaan wordt in hoeverre ook aanvullende maat regelen moeten worden genomen voor de genen, die uitkeringen ontvangen op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening en voor de van overheidswege gepension- neerden. De in het belang van de industrialisatie te treffen belastingmaatregelen zullen voor het gehele bedrijfsleven gelden. De rege ring is voornemens om het in 1952 inge diende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat ter bevordering van de export naar bepaalde gebieden in te trek ken. Het is de bedoeling, dat ook de maat regelen op belastinggebied ingaan op 1 Januari 1954. De voorgestelde maatregelen op belas tinggebied zijn: 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting, dat thans 45 a 52 °/o bedraagt, tot 421/2°/° a 46%. Het percen tage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkomsten- belasting van 5% tot 7°P bedrijfs winsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbelasting ter zake van investeringen in 1954 en vol gende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de be drijfsmiddelen en in de vier daarop voir gende jaren. Hij bedraagt in die jaren tel kens 4 van de aanschaffingskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek moge lijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevonden. 5. Afschaffing van de inkomstenbelas ting bij vervreeemding van onroerend goed, effecten en andere zaken binnen een be paalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor com pensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren. Deze maatregel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrijge stelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huurverhoging, in het algemeen gesproken, voor de belas tingplichtigen geen stijging van de perso nele belasting veroorzaakt. Bovendien een extra-verlaging van de personele belasting, geheven naar de grondslag huurwaarde, met gemiddeld ongeveer 40 Schoolgelden 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs, verlaging van PARIJS (A.F.P.) De Franse premier, Mayer, heeft Donderdag verklaard, dat zijn regering het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap „voor het parle ment en het land" zal verdedigen. „Mijn regering staat het verdrag voor. Zij heeft geen andere keus". De vroegere minister van Defensie Jules Moch (socialist), schrijft in „Paris Fresse", dat het verdrag van Parijs „ter vorming van een leger van het heilige Roomse rijk der Germaanse volken" hinkend zijn wed loop naar ratificatie begint. Naar zijn schatting zijn drie van de vijf leden van de Franse nationale vergadering tegen ra tificatie. Moch vroeg zich af wat voor zin het heeft de Franse protocollen te ratifi ceren, als zij niet ook door de West-Duitse Bondsdag worden geratificeerd. In diplomatieke kringen hecht men waarde aan deze uitlating, omdat Moch de uiterst belangrijke taak heeft een rapport over het E.V.G.-verdrag op te stellen voor de commissie van Buitenlandse Zaken van- de Nationale Vergadering. de schoolgelden voor het voortgezette onderwijs en vereenvoudiging van de hef fing daarvan, verlaging van het college geld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belastingvrije minima bij de inkomsten- en loonbelasting ten behoeve van de laagste inkomensgroe pen en daarbij aansluitend enige verlich ting van het tarief aan de voet. 11. Verdubbeling van de kinderaftrek bij de Inkomsten- en Loonbelasting en de Ver mogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrekkige kinderen van 17 jaar tot meesMerjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fis cale tegemoetkomingen bij herkapitalisatie uit te strekken tot vergrotingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats hebben. V erbr uiksbelasting 12. Afschaffing van de Omzetbelasting LONDEN. (Reuter/AFP.). De plech tigheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen president Klement Gottwald van Tsjechoslowakije is gisteren in de Spaanse zaal van het Hradsjin te Praag begonnen met een rede van eerbe toon door de plaatsvervangende minister president Siroky. Radio-Praag opende de uitzending van de plechtigheden met het Tsjechoslowaakse volkslied, gevolgd door het Sovjet-Russische. Siroky noemde de overledene de „be minde leider en leraar". Siroky bezwoer het Tsjechische volk, loyaal te zijn ten op zichte van de nalatenschap van de gestor ven president om een gelukkige toekomst voor ons volk te scheppen en de vrede te bewaren, de vrede in de gehele wereld. Na deze rede namen premier Zapotocky, Siroky, Dolansky, Bacilek, Cepicka en Novotny, allen leden van het. politieke bu reau der Tsjechosiowaakse communistische partij, alsmede de Russische minister van Oorlog, maarschalk Boelganin, de kist op de schouders en droegen deze uit de Spaan se zaal. Achter hen liepen de weduwe en de dochter van de overledene, gevolgd door leden van de regering en de partij, delegaties uit bevriende landen en afge vaardigden van Tsjechische organisaties. Toen de kist in de erehof van het kasteel op een affuit werd geplaatst, cirkelden jachtvliegtuigen boven de stad. Hierop zet te de stoet zich in beweging naar het nieuwe „bevrijdingsgedenkteken" op een van de zeven heuvels van Praag, waar Gottwald als eerste president zal rusten. Op het Letnaplein hield de stoet halt om de strijdkrachten gelegenheid te geven, de laatste eer aan haar opperbevelhebber te bewijzen. Zapotocky zeide hier: „Wij zullen de partij bewaken als onze oogappel en wij zullen voortgaan ons volk te leren trouw te zijn aan de partij, de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën". „Hier bij de kist van Gottwald, verkla ren wij dat wij in de geest van Lenin en Stalin het principe van het naast elkander bestaan van verschillende economische stelsels niet zullen weerleggen, maar met ieder zullen samenwerken op de basis van gelijkheid zonder inmenging in elkanders binnenlandse aangelegenheden" aldus Za potocky. Na Zapotocky nam de Russische maar schalk Boelganin, minister van oorlog, het woord. Hij noemde Gottwald een begaafde leerling van Lenin en medewerker van Stalin. In de Sovjet-Unie, in de onverbre kelijke vriendschap van onze volkeren, zag Gottwald, aldus Boelganin, de betrouw bare borg voor de onafhankelijkheid van Tsjechoslowakije". Waar was Pieck? Omdat Pieck, de Oost-Duitse president niet aanwezig-is geweest bij de rouwplech- tigheid in Berlijn ter nagedachtenis van Gottwald, zijn de geruchten te Berlijn over ziekte van Pieck hardnekkiger geworden. Het Oost-Duitse persagentschap A.D.N. meldde, dat alle leden van de Oost-Duitse regering aanwezig waren bij de plechtig heid in de staatsopera te Berlijn maar het noemde de naam van Pieck in het geheel niet. Pieck is sedert half Februari niet in het openbaar gezien. op huisbrand (steenkool en tui-f) en schoei sel. Deze belastingvermindering zal onge veer gelijk aan 6 procent van de kleinhan delsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikeraccijns van 27 tot ƒ18 per 100 kg met ingang van 1 Januari 1954. De opcenten, geheven, ten behoeve van het Landbouw-Egalisatie- fonds, zullen vervallen!" Aangezien echter uit dit fonds tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag van deze opcenten ad ƒ2,25 per 100 kg kunnen worden ver laagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van sui ker, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van teruggaaf van het verschil in accijns. Voorts zal de accijns op tot dus ver belaste druivensuiker worden afge schaft. Besluiten vertraagd de stormramp door Het besluit van de regering over de huurkwestie en de belastingvoorzieningen is vertraagd door de watersnoodramp, waarvan de belangrijke financiële conse quenties nader beraad noodzakelijk maak ten. De watersnood zal voor het rijk zeer zware financiële verplichtingen mede brengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauwkeuri ger bekend is hoeveel de uitgaven in to taal zullen bedragen. Er zal mee moeten worden gerekend dat beperkingen op an dere gebieden nodig zijn en dat de bud- getaire situatie op den duur ook zou kun nen nopen tot versterking van de midde len. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding had, thans niet achterwege gelaten kun nen worden, al moest de belastingverla ging beperkter worden gehouden dan an ders wellicht het geval zou zijn geweest. Enerzijds is in het belang van de volks huisvesting een huurverhoging voor het vooroorlogse bezit aan huizen onvermij delijk, anderzijds zijn bepaalde belasting eer lichtingen noodzakelijk teneinde het algemeen beleid, gericht op voldoende werkgelegenheid op langere termijn voor onze snel toenemende beroepsbevolking, te steunen. LONDEN. (Reuter). De Britse eerste minister, Winston Churchill, heeft Donder dag met president Tito van Joegoslavië de verdediging van de Balkan tegen een mogelijke aanval van de cominform be sproken. De bespreking, die gevoerd werd in het Britse ministerie van Defensie, werd bijgewoond door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden en de Britse minister van Defensie Alexander. Om het geheele gebouw was een politiecoröon ge trokken. Volgens het officiële Joegoslavische pers bureau Tan joeg heeft Tito Donderdag Joegoslavische journalisten te Londen na een zijner besprekingen met premier Chur chill en andere Britse regeringsleiders medegedeeld dat zij het eens zijn geworden .over "de wijze waarop de vrede in Euro pa bewaard kan blijven. De Joegoslaviscne minister van Buiten landse Zaken, Popovic beeft in een rede voering in het Britse Lagerhuis Donderdag avond verklaard, dat Russische aggressie op de „verenigde weerstand van de gehele wereld" zou stuiten. „Afgezien van het feit dat. Joegoslavië geen lid is van de Atlanti sche verdragsorganisatie, zijn wij er zeker van, dat het, als de nood aan de man komt, zal deelnemen aan de strijd ter verdediging van andere volken", zoo verklaarde hij. „Hoewel de vrede direct bedreigd wordt door de politiek van de Sowjet-Unie is een oorlog niet onvermijdelijk. Het is behalve gevaarlijk, ook onrealistisch om te gelo ven. dat de oorlog niet vermeden kan wor den". Chateaubriand: Het is goed zich in het stof te werpen als men een misslag heeft begaan, maar het is niet goed erin te blijven liggen. ISTANBOEL (Reuter) Volgens be richten, die in Istanboel zijn ontvangen, wordt gevreesd dat ver over de duizend in het gebied van de Dardanellen om het leven gekomen zijn als gevolg van de aardbeving, die zich daar Woensdag h^ft voorgedaan. Alleen in het district Balibesir zijn al 500 slachtoffers gevallen. President Celal Bayar heeft zich Don derdagmiddag per auto uit Ankara naar de getroffen streek begeven. Drie militaire vliegtuigen en vrachtauto's zijn met kleren, medicamenten en tenten naar de zwaarst geteisterde plaatsen gezonden. Naar schatting zijn duizenden huizen met de grond gelijk gemaakt en een veel groter aantal beschadigd. De verwoesting werd nog vergroot door branden. Vergezeld door de heren D. W. Lefeber en C. Grullemans bezichtigde minister-presi dent Drees gisteren de Keukenhof. Op de achtergrond genieten enkele hofdames van Jacoba van Beieren van de rust en de stilte in dit heerlijke stuk natuur. (Zie verslag pag. 3) BONN (van de ANP-correspondent). Na een zonder animo gevoerd debat heeft de West-Duitse Bondsdag Donderdagavond het verdrag voor het Europese leger en het verdrag tot opheffing van de bezettings-status geratificeerd. Het parlement sprak daarbij de wens uit, dat de Bonds republiek spoedig in de NAVO zal worden opgenomen. Voorts deed het de ratificatie vergezeld gaan van een verklaring, dat het streven naar herstel der Duitse eenheid „toonaangevend is geweest en zal blijven voor de politieke beslissingen". De Bondsdag legde tenslotte vast, dat even tuele toevoegingen aan de verdragen door hem zullen moeten worden goedgekeurd. De Bondsdag aanvaardde de verdragen met 226 tegen 164 stemmen bij 2 onthoudingen. De drie regeringspartijen en de federalisten stemden met weinige uitzonderingen voor de verdragen. Tegen stemden de socialisten, de communisten, enige dissidenten der regeringspartijen en enkele rechtse onafhankelijken. Het verdrag zal thans nog de Bonds raad moeten passeren, waar de stemming zeer verdeeld is. Het zal daarna door de socialisten worden voorgelegd aan het Staatsgerechtshof, teneinde het te toetsen aan de grondwet. Het debat kenmerkte zich door het ont breken van elke strijdlust tussen de beide grote partijen, de Christelijke en de socia listische. Hoewel zij elkaar bij de bespre king van de verdragen in December nog op hevige wijze hebben bestreden, beperk ten zij zich nu tot een zakelijke en van polemiek gespeende weergave van hun standpunten. Terwijl brandslangen en gummistokken van sterke politieformaties ongeveer twee duizend communistische demonstranten verhinderden het parlementsgebouw te na deren, opende Adenauer gistermiddag het slotdebat van de Bondsdag over de Euro pese verdragen met een rede. waarin hij het Europese leger kenschetste als een poging om het denken in nationale staten op te geven en als een uiting van het groeiende besef, dat Europa slechts door samengaan van zijn naties kan worden ge red. Adenauer, bij voorbaat zeker van een meerderheid in de Bondsdag, zette de eind spurt in nadat een socialistische poging om het debat uit te stellen door de regerings meerderheid was afgewezen. De socialisten hadden bij monde van hun defensiespecia list Erler betoogd, dat niemand kan weten wat het verdrag in feite inhoudt zolang nog niet beslist is over de door Frankrijk voorgestelde protocollen. Zij wensten het debat uit te stellen tot over de protocollen in Parijs overeenstemming zou zijn bereikt. Woordvoerders der drie regeringspar tijen wezen dit argument af. De Bondsdag had volgens hen slechts te beslissen over dit verdrag en geest en inhoud daarvan stonden volgens hen vast. Wel kondigde de liberale spreker aan, dat zijn fractie de eis zou stellen, dat eventuele toevoegingen aan het verdrag ook door de Bondsdag zullen moeten worden goedgekeurd. Ade nauer verklaarde, dat- men ervan moest uitgaan, dat eventuele toevoegingen geest noch tekst van het verdrag zouden mogen weerspreken. Stalins dood Twee aspecten der politieke ontwikke ling werden in het kalm en zakelijk ge voerde dispuut tussen Adenauer en de leider der socialistische oppositie, Ollen- hauer, sterk naar voren geschoven. Daar was in de eerste plaats de onzeker heid, die door de regeringswisseling in de Sovjet-Unie is ontstaan. Hier stelde Ade nauer, dat de dood van Stalin de gevaren van de zijde der Sovjet-Unie zeker niet heeft verminderd. „Stalin was niet meer opgewassen tegen de inspanning, die een hete oorlog zou hebben gevergd. Hij was ook te zeer bedacht op de gevaren, die deze voor de economische opbouw van de Sov jet-Unie met zich mee zou brengen. Welke gevolgen echter zijn dood zal hebben, is niet met zekerheid te voorspellen.Wellicht beleven wij een adempauze, totdat de ver houdingen in de Sovjet-Unie zich hebben gestabiliseerd". De socialistische leider zag in tegenstel ling tot Adenauer in de aflossing van Sta lin een sein om de ontwikkeling af te wachten. De mogelijkheid van een nieuw beraad tussen Oost en West hangt volgens hem in de lucht. „Wij kunnen niet inzien, waarom wij juist op dit ogenblik zouden moeien ratificeren", aldus Ollenhauer. Zulk een beraad zou volgens de socialisti sche leider het vraagstuk der Duitse een heid weer in het centrum plaatsen. Opnieuw beheerste dit thema trouwens ook thans weer het grootste deel van het debat. Adenauer herhaalde zijn oude these, dat de eenheid van Duitsland slechts te verkrijgen is wanneer het Westen zich zo sterk mogelijk zou maken. De vluchtelingen uit de Sovjet-zóne zijn volgens hem dezelf de overtuiging toegedaan. Zij hadden hem in Berlijn als uit een mond toegeroepen: „Hard blijven, kanselier". Adenauer ging daarbij uitvoerig in op een publicatie in een der grote Duitse weekbladen, waarin Engeland en Frankrijk er aan de voor avond van het debat van werden beschul digd met de Sovjet-Unie in het geheim te zijn overeengekomen, dat Duitsland ver deeld moet blijven. De kanselier noemde deze publicatie „perfide bron-vergiftiging". Adenauers perschef liet terstond na de rede een persconferentie bijeen roepen om te verklaren, dat de kanselier geenszins voornemens is in Washington over een al ternatief voor het Europese leger te gaan spreken. Grensproblemen Dr. von Brentano heeft tijdens het debat gepleit voor het Straatsburgse plan voor de vorming van een Europese gemeenschap. De bestaande nationale problemen moeten daarbij volgens hem „in Europese geest worden aangepakt". „Dit geldt ook voor grensproblemen, zoals wij bijvoorbeeld nog aan de Nederlandse grens hebben. Het gaat daar weliswaar niet over zaken van door slaand gewicht, maar in elk geval over kwesties, die voijr de betrokken mensen van levensbelang zijn. Ook deze zaak moet ge regeld worden, niet in de geest van 1945, doch in werkelijk Europese zin", aldus Von Brentano. RUSTIC» WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen mist en nachtvorst. Morgen later op de dag over het alge meen zonnig weer, maar hier en daar ook overdrijvende wolkenvelden. Over wegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. 21 Maart Zon op 6.41 uur, onder 18.54 uur. Maan op 9.14 uur, onder 2.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 Maart Hoog water: 7.03 en 19.26 uur. Laag water: 2.37 en 15.04 uur. Zaterdag 21 Maart Hoog water: 7.48 en 20.16 uur. Laag water: 3.19 en 15.47 uur. roxoxcofyioc

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1