Dijkherstel op Flakkee wordt wellicht deze zomer voltooid Gestrande botter kwam niet vlot Draadloos gesprek met de „Tzonne" Oranjeboom Wereldnieuws Plancommissie voor dit eiland geïnstalleerd De radio geeft Zaterdag Misbruik gemaakt van Marshallhulp TocU Ió het zo PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN J Onkundige bontwerker verknipte kostbare jassen Herman van der Horst heeft nog niet veel kunnen filmen De „Kota Baroe" heeft oponthoud Koningin woont galafilmavond bij De wildstand in het rampgebied Duits scheepje op Nieuwe Maas geramd en gezonken Mel V E L P O N zie je er geen barst van S Watervallen VRIJDAG 20 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteren is op Goeree-Overflakkee liet gat in de dijk van de Pallandtpolder ten Westen van de haven van Middeiharnis gedicht. Dit was een van de laatste nog te dichten gaten op Goeree-Overflakkee. Het herstel der zeedijken van Goeree- Overflakkee vordert gestaag. Voor einde April zal de gehele dijklengte, die £hans nog van 2.5 tot 3 meter hoogte varieert, geheel op 3 meter zijn gebracht, waardoor een grote mate van veiligheid bij zomer stormen zal zijn verkregen. Het definitie ve herstel zal, als het werk volgens de plan nen blijft gaan en dat doet het tot op heden in de loop van de zomer gereed komen. Na de roep om meer draglines, bulldo zers en perszuigers hebben Nederlandse aannemers materieel beschikbaar gesteld of toegezegd, zodat op dit punt geen on zekerheid meer bestaat. De materiaalvoor ziening baart op het ogenblik ook geen zorgen. Het herstel van de binnendijken op Goeree-Overflakkee, dat grotendeels „droog" kan geschieden, vordert eveneens in bevredigende mate. Daarmee gaat her stel van wegen gepaard. Het stroomgat bij Herkingen aan de Zuidkust, dat Vrijdag provisorisch werd gedicht, eist nog alle aandacht op. De dich ting blijkt nog niet afdoende te zijn. Met man en macht wordt gewerkt om de zwak ke plek in de dijk te versterken. De pokier Klinkerlarïd wordt thans drooggemalen door het gemaal te Battenoord. De Plancommissie voor Flakkee, die door Gedeputeerde Staten van Zuidholland in nauw overleg met alle instanties van het eiland in het leven werd geroepen, is gister middag door mr. L. A. Keeper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, geïnstalleerd in Middeiharnis. Problemen regionaal bezien Mr. Kesper zeide in zijn installatietoe spraak onder' meer, dat door de stormvloed bijna 80 procent van het bouw- en gras land en 75 procent van het tuindersland, tezamen 16.000 hectare, werden over stroomd met zout water. De vraagstukken van Flakkee zullen zuiver regionaal worden bezien, zoals dat van de overbevolking, het ontstellende per centage een- en tweekamerwoningen op het eiland, de havenvraagstukken van Goeree en Stellendam en de mogelijkheid van een vaste oeververbinding waarbij ADVERTENTIE men zich moet i-ealisei-en, dat nog tien tallen andere vraagstukken hangende zijn. De subcommissie wederopbouw zal onder meer voorstellen doen voor een snelle en doelmatige wederopbouw, eventueel ge combineerd met sanering of uitbreiding van dorpskernen, benevens andere voor zieningen. Handel, industrie en ambacht zullen door een andere werkgroep worden behandeld. Hierbij zullen studies over de garnalen visserij van Stellendam, handel in en ver werking van landbouwproducten, ligging en mogelijkheden van de havens en de consequenties van een vaste oververbin- ding worden betrokken. Voorts zal een sub commissie voor de landbouw voorstellen doen tot herstel van het agraristhe bedrijfs leven, mogelijke verbetering van de pro- ductievoorwaarden, eventueele herverka veling of andere cultuurtechnische moge lijkheden. Toegezien zal worden op sane ring van kleine hoerenbedi-ijven. herstel of verplaatsing van hoeven, mogelijkheden voor de tuinbouw en opbouw van het land schap. Donderdag stond voor de Haarlemse rechtbank de Amsterdamse bontwerker Th. A. K. terecht, die op een bontshow in 1951 in het Rex-theater in IJmuiden-Oost bestellingen aannam om bontjassen te her stellen en te veranderen. Hij kreeg diverse jassen in reparatie, maar hij heeft nooit zijn werk afgeleverd. Herhaaldelijk maanden zijn klanten hem dan althans de jassen weer terug te sturen maar steeds wist hij de eigenaressen van het bont om de tuin te leiden. Tenslotte, er was inmiddels een jaar verstreken, gaven de klanten deze verduistering aan bij de politie. Bij het onderzoek bleek, dat hij de jassen, waarbij enige van zeer hoge waar de, tot een vormeloos hoopje bont had ver knipt en ook op de rechtszitting kwamen enkele jassen ter tafel, waarin volkomen willekeurig enkele gaten geknipt waren. Op de vraag van de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, waarom hij dit nu eigenlijk gedaan had, kon de verdachte geen antwoord geven. In zijn requisitoir wees de officier van Justitie nog op het feit, dat de verdachte geen vestigingsvergunning had. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van negen maanden waarvan vijf maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak op 5 April. onder fiat Vorstelijk glas bierl HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws, en com mentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Weekjour- naal. 14.20 Gemengd koor. 14.45 Boekbespre king. 15.00 Roemeens orkest. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Radio Philharmoniseh orkest en sólist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20. Lichte muziek. 18.50 Draaiorgelmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Plet Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week. cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Beurzen Open! Dijken Dicht! 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en so list. 8.55 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Metropole-orkest en solist. 10.50 Instrumen taal octet. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Resi dentie-orkest en solisten. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverizcht. 19.30 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.15 Beurzen open dijken dicht. 22.00 Verocina. hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22—24.00 Radio Philharmoniseh orkest en soliste. TELEVISIE (Gezamenlijk programma) 20 uur: „Beurzen open, dijken dicht". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.30 Weerbericht, 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Hoornkwartet. 14.20 Platen. 14.30 Hoornkwartet. 14.45 Platen. 15.00 Mu- ziekkroniek. 16.00 Gevarieerde muziek. 16.30 Reportage. 16.30 Engelse les. 17.05 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Strijkkwartet. 18.00 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Cabaret. 20.45 Platen. 21.15 Klankbeeld. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekpro gramma. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224. 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224, 49 èn 42 m.). Uit een chaos van gekraak en gefluit in onze telefoonhoorn verhief zich Woensdag avond om tien over half twaalf plotseling duidelijk en scherp de stem van de Haar lemmer Herman van der Horst. Deze ci neast, die grote vermaardheid verwierf door zijn documentaires ,,'t Schot is te boord" en „Houën zo", werkt midden op zee aan een nieuwe visserij-film. De heer Van der Horst toonde zich verrast over ons telefoontje, maar beklaagde zich direct over het weer, dat niet ruw genoeg is naar zijn zin. Hij vlast op een stormpje, dat hem een serie spectaculaire camera-beelden moet verschaffen. „We hebben alleen de eerste dag een beetje storm gehad, vlak nadat we vorige week de haven van IJmuiden verlieten", vertelde de cineast. En hij verzweeg niet, dat deze storm hem en zijn assistent, de heer De Vries, een paar benauwde ogen blikken heeft bezorgd. Want, hoezeer ver trouwd met vadertje Neptunus, het is voor een landrot toch altijd weer even wennen op zee. „Onze positie is 58 graden 30 minuten Noorderbreedte", vervolgde de heer Van der Horst zijn relaas. Hieruit blijkt dat de stoomtrawler Tzonne', aan boord waar van beide cineasten zich bevinden, nu vaart in de Noordzee, tussen de Noordkust van Schotland en de Zuidkust van Noor wegen, vlak onder de Shetland-eilanden. Middelmatige vangst „De vangst is zeer middelmatig", ver zuchtte de heer Van der Horst. „We hebben alleen kleinere vissoorten kunnen ver schalken, zoals haring en makreel. De ka beljauw en schelvis, waarop we het eigen lijk hebben gemunt, vertoont zich niet. Maar dat kan nog komen, want onze reis is nog niet ten einde. Wanneer we huis waarts stomen is nog niet bekend; dat kaïr nog wel even aanlopen. In ieder gfeval slaat vast, dat IJmuiden weer onze be stemming zal zijn". Geheimzinnig werd de heer Van der- Horst, toen we na onze vraag „hoe gaat uw nieuwe documentaire heten?" het OVERRRRR de aether hadden ingeslin- gerd. „Ik weet het wel, maar ik mag het echt nog niet zeggen", was alles wat hij los wilde laten. Maar hij knoopte er wel willend aan vast, dat zijn film over de raw 1-visserij in de tweede helft van dit jaar in première zal gaan. „Vee! hebben we nog niet kunnen fil men. Het is een vraag, of ik deze reis met mijn opnamen klaar kom", zei de cineast, terwijl een nieuwe stem van .ver-af aan spraak op de visserijband wenste te ma ken. „Wel hebben wij een avontuur be leefd aan een groep zeehonden, die rond het schip sprongen. Jammer genoeg bieeic het niet mogelijk er iets van op de cellu- loid-band vast te leggen. Een volgende keer misschien. En nu, OVERRRR en STOPPEN MAARRRR!" Een baaierd van schrille geluiden be tekende het einde van dit telefonisch in terview. Wij kunnen er nog aan toevoe gen, dat de opdracht voor een documen taire over de traw]-visserij werd verstrekt door het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten en het voorlichtingsbureau van de Het 7307 b.r.t. metende m.s. „Kota Ba- roe" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, op weg van New York naar Indonesië, heeft oponthoud ongeveer* 195 mijl ten Z.Z.O. van Sabeleiland. Bij de Lloyd neemt, men aan, dat het schip met motorstoring te kampen heeft. Voedingsraad. Na het grote succes van Van der Horsts filmpje over de sleepnet visserij ,,'t Schot is te boord", bleek het financieren van een nieuwe propaganda- rolprent alleszins verantwoord. De heren Van der Horst en De Vries zijn gasten van schipper Cor van der Leek. De stoomtrawler „Tzonne" is eigendom van de N.V. Visserij Maatschappij Petten No. II te IJmuiden. Het schip meet 524 bruto-registerton en wordt gedreven door een 750 pk. motor. In 1944 gebouwd is deze trawler een van de grootste en mo dernste schepen van de Nederlandse vis sersvloot. Koningin Juliana heeft Donderdagavond een galafilmavond bijgewoond, die in het Metropole-Tuschinski-theater te Den Haag werd gegeven onder auspiciën van de mi nisteries van Buitenlandse Zaken cn On derwijs. Verscheidene vertegenwoordigers van 't corps diplomatique en vele andere auto riteiten behoorden tot de gasten. Van de vijl' culturele films, die het pro gramma \an deze avond vormden, beleef den twee haar eerste vertoning, nl. „Het open venstér" en „Vincent van Gogh". „Het open venster" is tot stand gekomen door samenwerking van de vijf landen van het verdrag van Brussel: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Enge land. De film geeft een beeld van de ont wikkeling van het landschapschilderen ge durende vijf eeuwen in deze landen. On der regie van de Belg Henri Storck en met de Engelsman Cvril J. Knowles aan de camera zijn in „Het open venster" 59 be kende schilderijen bijeengebracht, en wel 11 Vlaamse .primitieven, 12 werken uit de Hollandse school. 16 Engelse en 20 Fransf Over de Nederlandse fi'm „Vincent van Gogh" wordt elders in dit nummer ge sproken. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van verschillende Joodse gemeenten, Joodse instellingen en organisaties is Don derdagavond in het Alhambra-theater te Amsterdam de première gegeven van de eerste Israëlische film, die in Nederland wordt uitgebracht; de door Josef Leyt'es geregisseerde speelfilm „De strijd om Je ruzalem". De'baten van deze première kwamen ten goede aan de collectieve Is- rael-actie. De voorstelling geschiedde on der auspiciën van de Israëlische legatie in Nederland. In de stampvoile zaal van Alhambra sprak allereerst de voorzitter van de col lectieve Israel-actie mr. I. S. de Vries een begroetingswoord. Na hem betrad de Is raëlisch e consul het podium. In de rampgebieden heeft de wildstand zeer geleden. Slechts een deel der vogels, zoals fazanten en patrijzen, heeft er het leven afgebracht. De meeste hazen en konijnen zijn ver dronken. Men acht het toch uit biologisch oogpunt van belang, dat de wildstand in het getroffen gebied weer op peil wordt gebracht. Daarom wordt overwogen, voor lopig in de drooggevallen polders de jacht' niet te openen, behalve op waterwild. Voorts heeft de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging gelden bijeengebracht om na verloop van tijd deze gebieden op nieuw van wild te voorzien. Men zal hier mede echter moeten wachten tot er ge noeg begroeiing is waarin de dieren kun nen schuilen en voldoende voedsel vinden, zodat zij zich niet te goed doen aan de landbouwgewassen. Misleid door de dikke mist strandde Donderdagmorgen de Helderse vissersboot HB 54 op het Bloemendaalse strand. Foto: De boot uit zijn element. De in de loop van Woensdagavond bij kiiometcrpaal 61, twee kilometer ten Noor den van de Bloemendaalse Zeeweg, ge strande Helderse botter H.D. 54, is er Don derdag niet in geslaagd vlot te komen. Het schip lag zó vast, dat de winch, waaraan men de boot via het anker naar dieper water wildé trekken, geen enkele beweging in het vaartuig bracht. Twee andere Hel derse scheepjes, die met het onfortuinlijke vaartuig mede ter visvangst waren, pro beerden nog assistentie te verlenen, doch wegens het ontbreken van vletten kon geen verbinding met het op het strand staande schip worden tot stand gebracht. In de loop van vandaag zal men bij hoog water op nieuw pogingen ondernemen, de boot los te krijgen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft respectievelijk 10.000 en 12.500 boete geëist tegen twee firma's uit Enkhuizen, die in strijd met hel monopoTiebesiuit voedselvoorziening twee jaar geleden uit Amerika geïmporteerde en met Marshgll-clqUars; betaajete peulvruch ten, tegen de uiidiuikkëii.^é tf'ijj déze'hulp gestelde bepalingen in, onbewerkt van Ne derland naar het buitenland zouden hebben geëxporteerd. Eén der beide firma's had getracht deze ongeoorloofde export te camoufleren, zoals de directeur ter zitting toegaf. De inge voerde partij van ruim 6000 kg. stamslabo- nen, waarvoor 2700 Marsha!Idollars waren betaald, werd zogenaamd verkocht aan een bevriende firma in Delft. Op haar beurt deed deze firma de partij van de hand aan iemand in Rotterdam en deze verkocht de bonen weer aan de firma 'in Enkhuizen. Op die manier, zo meende men, was niet meer na te gaan dat het uit Ame rika ingevoerde Marshall-góéderen waren en zou de partij veilig naar het buitenland kunnen worden geëxporteerd. Het verweer van de directeur was, dat hij de bonen in Nederland nergens kon ver kopen en dat ze door een administratief abuis met Marshall-dollars waren betaald in plaats van met de exportbonus-dollars, waarover zijn firma beschikte. De Alkmaarse rechtbank had de firma een boete opgelegd van 2000. De officier ging in beroep. De procureur-generaal re- quireerde 10.000 boete en tegen de direc teur, die verantwoordelijk werd gesteld „voor het camouflage-geknoei", 1000 boete. De andere firma had ruim 10.000 kg. groentezaden ingevoerd voor ongeveer 4500 Marshall-dollars en deze zaden na aan komst naar het buitenland geëxporteerd. De brutowinst was 10.000, doch de firma was van oordeel, dat dit een zeer geflat teerd beeld geeft ten opzichte van de uit eindelijke netto winst. De Alkmaarse recht bank had de firma 1000 boete opgelegd. Ook in deze zaak tekende de officier appèl aan. De procureur-generaal requireerde thans 12.500 boete. Het hof zal op 1 April uitspraak doen. De vier opvarenden gered Op de Nieuwe Maas bij de Park kade in Rotterdam is het 2003 ton metende Poolse stoomschip „Jednock Ro- batnicza" in aanvaring gekomen met het Duitse mo'.orbinnenvaartuig „Horst"., De „Hqrst" zonk binnen enkele minuten, maar de-" opvaren cl en, de schipper, zijn 'vróuw met kind, en de vrouw van een knecht konden allen worden gered. De „Horst" was geladen met ongeveer 400 ton cement, het schip stak, van de Parkkade komende, de rivier over om naar de Maashaven te varen. De schipper. Albrecht. Meyer uit Miltenberg in Duitsland, dacht nog voor het uit de Rijnhaven naar zee vertrekken de Poolse schip langs te kunnen varen maar hij had zich blijkbaar in de afstand misrekend. Zijn vaartuig werd aan bak boordzijde geramd en verkeerde bijna on middellijk in zinkende toestand. Gelukkig was de sleepboot „Independent I" in de nabijheid. Deze heeft de opvarenden van het zin kende schip veilig kunnen overbrengen. De plaats van het wrak, dat gevaar op levert voor de scheepvaart, werd door mid del van een ankerschuit met licht aangege ven. Het wrak zou vandaag nog worden gelicht. Het Poolse schip heeft; nadat de kapitein door de rivierpolitie was ver hoord, vea-lof gekregen zijn reis naar zee te vervolgen. ADVERTENTIE Mijn dichtwerk liep niet in de gaten. Niemand las het ik kon het wel laten. Tot de Tip, die ik dronk Inspiratie mij schonk, En hier ziet U de pracht- resultaten! Inz. Mej. N., Amsterdam orvtv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. Nazi's. Het Britse gerechtshof in Bielefeld heeft Donderdag het verzoek van drie van de zeven op veertien Januari door de Britse overheid in hechtenis geno men voormalige nazi's tot vrijlating verworpen. De zeven nazi's werden ge arresteerd op beschuldiging van het complotteren tegen de staat. Het ver zoek was gedaan door de voormalige S.S.-brigadecommandant Zimmermann, de vroegere medewerker van de radio- afdeling van het rijksministerie van propaganda dr. Scharping en de vroe gere plaatselijke leider van de nazi partij Siepen. Het hof concludeerde dat de inhechtenisneming rechtmatig was. Woensdag had het hof in dezelfde zin beschikt op een soortgelijke verzoek van Naumann. Onjuist. Het Slamboelse blad „Yeni Gazete" heeft Donderdag een extra editie uitgegeven met een onjuist be richt, volgens welk Tito in Londen' ver moord zou zijn door een Russische agent. De politie legde beslag op alle exemplaren, die zij in handen kon krij gen. Volgens het blad was het bericht afkomstig van de eigen radio-luister- dienst. Senator. De onafhankelijk republikeinse Amerikaanse senator Wayne Morse heeft de leiders van de Senaat verzocht zijn zetel va.n de republikeinse naar de democratische zijde van het Huis te verplaatsen. Hij verklaarde Donderdag, dat dit niet betekende, dat hij altijd met de democraten zou stemmen. Hij meende echter, dat een onafhankelijke senator aan de zijde van de minderheid diende te zetelen. In de Senaat bezitten de republikeinen de kleinst mogelijke meerderheid. Zij bezetten 48 zetels te gen de anderen 47. Opstandelingen. Naar gemeld wordt zijn communistische opstandelingen en Ka rens doorgedrongen tot oo 16 kilometer van de Birmese hoofdstad. Eerst werd een aanval gedaan op een dorp op een afstand van 30 kilometer van Rangoon. De aanvallers werden beschoten door kanonneerboten. Zij verzamelden zich echter weer tot een krachtige formatie; Droogte. De Franse boerenbond heeft medegedeeld, dat Frankrijk op het ogenblik met de ergste droogte sinds 1378 te kampen heeft. Als er binnen veertien dagen geen regen valt zal de oogst ernstig gevaar lopen. Uit Frank fort wordt gemeld dat ook de boeren in Zuid-Duitslaind zich ernstig zorgen ma ken over de oogst ten gevolge van het warme weer. Berichten uit België" en Groot-Brittannië maken melding van" droogte, maar men maakt, zich daar niet ongerust over de oogst. Uit Parijs wordt gemeld, dat in Frankrijk in zeven we ken geen regen is gevallen. Grote op pervlakten groen land in Noord- en Midden-Frankrijk zijn verdord. Verklaring. Louis Aragon, de redacteur die verantwoordelijk gesteld is voor het opnemen van de gewraakte tekening van Stalin van de hand van Picasso in het communistische blad „Les Lettres Frangaises", heeft de partijleiders dank gezegd voor de wijze waarop zij hem hun afkeuring hebben laten blijken. Hij publiceert de volledige tekst van de verklaring der partij in zijn blad, be tuigend dat hii de inhoud er van geheel aanvaardt. In tegenstelling met de door de partij gegeven instructies zijn echter geen uittreksels van brieven van partij leden, die tegen de tekening van Pi casso protesteerden, in het jongste nummer van het blad gepubliceerd. Piloot. Reuter verneemt te Kopenhagen, dat de Poolse vlieger Garecki, die twee weken geleden met een straaljager van het type Mig op het Deense eiland Bornholm was geland, thans in Ameri ka is. Volgens eerdere berichten had hij in Engeland asyl gevraagd als politiek vluchteling. Overweging. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft medege deeld, dat kanselier Adenauer nog steeds overweegt of zijn tijd het toelaat een bezoek aan Canada te brengen, als hij van 2 tot 17 Maart een bezoek aan de Verenigde Staten brengt; Bedriegers. De 25.000 vluchtelingen in Zweden uit Oost-Europa zijn openlijk gewaarschuwd voor „bedriegers, die in lichtingen trachten te verkrijgen over ontvluchtingswegen uit Rusland". Vol gens de waarschuwing, die door de hoofdcommissaris van het opsporings bureau te Gothenburg aan de pers werd verstrekt, doen vloeiend Zweeds spre kende mannen en vrouwen zich voor als politiespeurriers en vragen vluchte lingen uit Letland, Estland en Litauen naar datum en route van hun ontvluch tingen naar Zweden, adressen van ach ter gebleven verwanten en andere bij zonderheden. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT 57. IJlings snelden de commandant van het vliegveld en de Minister van Geheime Zaken naar het vliegtuig, dat zachtkens in de telefoondraden heen en v;eer schom melde. ..Een eigenaerdige landing!", hijgde de Minister, ..ik hoop maer, dat mijn ge heime agenten geen letsel hebben beko men, mant ik heb nog iets met hen te be spreken!" Gelukkig waren alle inzittenden er ongedeerd af gekomen. „Bekorrah!" riep Pat, „daar komt de Minister van Ge heime Zakens aan. Nu zullen we al dade lijk moeten vertellen, dat je zijn geheime documentens hebt opgegeten! Vlug, maak mijn boeiens los, ik kan niet goed pralen met mijn hoofd omlaag„Denk je, dat... hik... de Minister boos zal zijn, als hij... hik.... het hoort?", vroeg Panda, Pats boeien losmakend, „ik heb ze toch... hik, heus. niet voor mijn pleizicr opgegeten!" „Zijn alle documentens op?", vroeg Pat. „heb je niets overgehouden?!" „Alleen... hik.... de hik!", antwoordde Panda. DANK zij reclame en goede organisatie trekken jaarlijks een slordige 2 mil- Hoen touristen naar de Niagara waterval len om aldaar het grootste, het hoogste, het breedste, het natste en alle mogelijke andere superlatieven te aanschouwen die zich op het gebied van neerplenzend water kunnen voordoen. Zouden ivc een Ameri kaan er opmerkzaam op maken dat de hoogte van de Niagara toch maar beden kelijk gering is (56 m.) en dat we uit het hoofd direct tien watervallen zouden kunnen noemen die aanzienlijk hoger zijn, dan zou dit ogenblikkelijk als „on-Amerikaan se activi teit" in optima forma worden uitgekreten en we zouden nooit van ons leven ooit nog een kans krijgen het land der Yankees binnen te komen. Maar genoeg hierover. In het verneder de Europa, n.l. in Zuid-Frankrijk, bevindt zich een watervalletje dat de welluidende naam Cirque de Cavarnie voert en van een hoogte van 462 m. neerklatert, dat is dus bijna negen maal hoger dan de Niagara. En in Zuid-Amerika overtreffen de Kaie- teur (270 m.)de Guayara (124 m.)de Paolo Affonzo (100 m.) en de Iguazu (71 m.) het Amerikaanse superwonder enige malen. Trouwens, 350 km. van San Fran cisco bezitten de Yankees zelf een water val die in haar eerste sprong 500 m. naar beneden tuimelt en dus ruim negen maal hoger is dan de Niagara. Dat is de Yose- mite waterval, die in de omtrek dan ook als de hoogste ter wereld wordt aangepre- zen. Jammer genoeg bezit Nieuw Zeeland een waterval die altijd nog een 140 m. hoger is en daardoor alle Amerikaanse touristenbluf de nek omdraait. Verbaast u zich niet, wanneer de Ame rikanen als laatste redmiddel komen aan dragen met het argument, dat al moge de Niagara dan niet de hoogste waterval zijn, er in ieder geval toch het meeste water doorheen stroomt. Helaas, ook dit v argument brengt geen baat, want de Victoria-waterval- len in Afrika (170 m. hoog) hebben een grotere breedte dan de Niagara, die even eens wordt overtroffen door de Iguazu in de maagdelijke wou den bij Asuncion in Brazilië, ivclke waterval twee maal de breedte heeft van het Amerikaanse superwonder. Maar alle records worden in dit opzicht toch wel geslagen door de zoeven genoemde Guayara watervallen die de overgang vormen van de Parana naar de Rio de la Plata en waar per minuut ruim 800.000 kubieke meter water door heen wordt geperst, méér dan het dubbele van de capaciteit van de Niagara. Dergelijke hoeveelheden water doen ons er aan herinneren hoe duizenden jaren geleden door de aquaducten aanzienlijk méér water naar het oude Rome werd ge leid dan door het moderne waterleidings bedrijf door de stad. Daarover morgen. H. PéTlLLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2