Fraaie impressie in kleuren van het leven en werk van Vincent van Gogh Uitgaan in Haarlem Idyllisch Keukenhof opende voor vierde keer zijn poorten ^Hoe is het ontstaan? Een Eeuw Geleden Bloemen en beelden Maartensdijk op 1 April nog niet tolvrij? iCOCOS LOPERS Een korte film van Polygoon-Pr ofilti Arbeidsterrein vol beloften Pr. Prees bewonderde rode „Diplomate" Aspirin Agenda voor Haarlem Kerkelijk Nieuws Dit woord: ALLE GEKHEID OP EEN STOKJE V Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 21 Maart 1853 VRIJDAG 20 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een sfeer van weldadige rust is Donderdagmiddag de vierde tentoonstelling van Keukenhof te Lisse door de minister-president, dr. W. Drees, geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, de Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de vertegenwoordiger van diens ambtgenoot in Noordholland, jhr. mr. J. W. Roell, het lid van de Raad van State dr. L. N. Deckers, de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf en de voorzitter van de Flora 1953, jhr. dr. O. F.A. H. van Nispen tot Pannerden. De voor zitter van Keukenhof, de heer T. H. M. van Waveren, richtte zich met een hartelijk woord van welkom tot de pers, inzonderheid tot de buitenlandse. Voorts zei de heer Van Waveren onder meer: ,,De plannen van verleden jaar om de Keukenhof onder auspiciën van enkele der belangrijkste bloembollenorganisaties te brengen hebben geen voortgang gevon den. Wèl zijn de wensen in vervulling ge gaan om de tentoonstelling een meer blij vend karakter te geven, doordat we met de heer Graaf van Lynden een definitieve overeenkomst hebben gesloten, waarbij de looptijd tot 1970 is verlengd. Om de toe komstplannen voor uitbreiding en vervol making op een degelijker basis te gronden, meent het bestuur bij de uitwerking daar van niet geheel afhankelijk te mogen zijn van toevallige omstandigheden, die het bezoek van enig jaar zouden kunnen be- invloeden. Ik doel hier op tijdsomstandig heden, het weer en de grillen van Flora, ik bedoel natuurlijk de godin Flora!" (hilari teit). De heer Van Waveren bracht dank aan het Centraal Bloembollencomité, de ge meente Lisse, de Twentsche Bank en het Hollands Bloembollenhuis voor de deelne ming in het garantiefonds en bracht hulde aan de voorzitter van de propaganda- commissie, de heer Zwetsloot, die erin ge slaagd was de wereld naar Keukenhof te lokken. De heer Belle, voorzitter van de terreincommissie, heeft de goede toon ge vonden voor de aanpassing van zijn bloe menpracht aan het karakter van de Keu kenhof: „Hij heeft niet getracht om de geest van de tijd uit te drukken door Flo ra's kinderen aan Picassische ideeën en vormen te wagen." Na nog gememoreerd te hebben hoe door medewerking van „Kunst en gezin" de be schikking werd verkregen over een twin tigtal beelden en wel, na de les van ver leden jaar, zoveel mogelijk tuinbeelden. De heer Van Waveren besloot: „Wij zijn wars van elke vorm van amusement op de Dr. W. Drees ontving ten gerieve van de fotografen de gouden speld van Keukenhof nóg eens, maar deze keer uit handen van een van de hofdames van Jacoba van Beieren. Mevrouw Drees kijkt glimlachend toe. Keukenhof, mede omdat het woord amu sement altijd zo onvermijdelijk verbonden is met het woord belasting. Daarom zou den wij in de toekomst gaarne beschouwd willen worden als een cultuurbegrip." Geen vermakelijkheid Dr. W. Drees sprak in zijn openings woord van het genoegen dat het voor hem was om deze tentoonstelling te kunnen openen, te meer daar hij dan tevens de ge legenheid had de waardering van de re gering te vertolken voor de arbeid die in de bollenstreek wordt verricht en de ini tiatieven die er worden genomen. Hij zou Keukenhof zeker niet als een vermakelijk heid willen kwalificeren en meende dat Keukenhof zich naast de andersgeaarde Flora, die bovendien slechts eens in de tien jaar wordt gehouden, dan ook zeer goed zal kunnen handhaven. Dr. Drees sprak over de waarde van de bloembollenteelt voor de Nederlandse de- viezenpositie het is trouwens al weer vele jaren geleden dat het belang daarvan zo weinig werd beseft, dat de minister president een brief kon ontvangen waarin stond „Ik vraag geen deviezen maar kolen" en hij geloofde dat het een van de grote successen van de bollenhandel was dat de bloembollen, hoewel zij altijd als een „zwak" element in het Nederlandse ex- pox-tpaket werden beschouwd, ondanks de invoerbeperkingen in vele landen toch een steeds toenemende uitvoer te zien geven. Dr. Drees meende dat dit het gevolg was van het besef dat „ook het overbodige noodzakelijk is", in dit geval dat het ge not dat in de bollen zelf is gelegen en de levensblijheid waarvan zij een uiting zijn opweegt tegen argumenten van louter eco nomische aard. Dr. Drees besloot zijn toespraak met de constatering dat straks de verkeersopstop pingen in de bollenstreek wel zouden toe nemen, maar dat die dan ook zouden ge tuigen van de grote betekenis van Keu kenhof voor de streek zelf. Gouden spelden Vervolgens ging de heer Van Waveren over tot de toekenning van de „gouden speld van Keukenhof" aan personen die zich voor die instelling verdienstelijk had den gemaakt en hij rekende daar in de eerste plaats toe de vier autoriteiten die de Keukenhof-expositie in de afgelopen jaren hadden geopend. Als eerste werd dr. Drees het insigne op gespeld, vervolgens aan mr. L. A. Kesper en tenslotte aan mevrouw Mansholt, die het aan de minister zal overhandigen. Aan Prins Bernhard, die het vorige jaar de ope ningsplechtigheid verrichtte, zal de speld op andere wijze worden aangeboden. Daarna ging het gezelschap het park in, waar bloemen en beelden op zo bekoorlijke wijze tot een harmonieus geheel zijn ge rangschikt. Buiten zijn het voorshands de beelden die de aandacht opeisen, waarbij het al gauw blijkt dat vrouwen- en kinderfigu ren de overhand hebben, zowel in zeer charmante als in meer grimmige vormen. Tot de laatste rekenen we dan de Sabijnse maagdenroof in een fraai plantsoentje en tot de eerste een Vrouw met albasten kruik van H. Richters, een Pandorra van Tjepke Visser en zeer in het bijzonder een Vrouw van C. Stouthamer, een waarlijk prachtig beeld. Tot de aantrekkelijke beelden behoren voorts enkele kinderfiguren van Marian Gobius, in geestige poses en met een aan doenlijke finesse. Deze werken voldoen ook het meest aan het begrip „tuinbeeld", hoewel het beste voorbeeld van dat genre de Fluitspeler van J. Snoek genoemd mag worden. Uitroep Dan zijn er ook een paar sculpturen die meer de richting van het experimentele uitgaan, zoals de Uitroep van Lotte van der Gaag, die wel luidruchtig aandoet, maar daarom nog niet verstaanbaar is. Heel wat aanvaardbaarder ook door technische perfectie leken ons de strijd- In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Maar tensdijk is het voorstel van B. en W. be treffende de opheffing van de beide tollen in de weg HilversumUtrecht ter sprake gekomen. Na twee uur achter gesloten deuren te hebben vergaderd bleek, na her opening van de vergadering, dat het zeer de vraag is, of de tollen inderdaad op 1 April, zoals B. en W. beoogden, verdwenen zullen zijn. De raad wil de tollen wel op heffen per 1 April, maar het raadsbesluit zal naar alle waarschijnlijkheid op die datum nog niet zijn bekpachtigd. Het rijk zal aan Maartensdijk een af koopsom betalen van f 180.000. Mocht de Koninklijke goedkeuring op 1 April niet zijn verkregen, dan zal men de tollen op heffen op de eerste werkdag van de maand volgende op die waarin in de eerste helft goedkeuring werd verkregen. Indien de goedkeuring pas in de tweede helft van een maand wordt verleend, verdwijnen de tollen op de vijftiende dag van de daarop volgende maand. ADVERTENTIE en tapijt, in pracht de nieuwste dessins sortering YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY* -4 ■4 4 4 ■4 ■4 4 ■4 <4 4 en uitsluitend zware kwaliteiten Kruisstraat 22 Haarlem - Tel. 16777 4AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 lustige Vechters van W. F. van den Hoo naard. Tenslotte vermelden we, meer ter wille van de curiositeit, de Acrobaten en de Hardloper van P. CouzijnPerlmutter. Bij de ingang verheft zich weer, majes teitelijk, Konings Man te paard, even smetteloos wit als de zwanen en de eenden in de stille vijver voor het rustieke res taurant. Van de beelden naar de bloemen, die op dit moment voornamelijk nog in de kassen zijn te vinden. Vooral de tulpen mogen er zijn. Minis ter Drees heeft wellicht in bewondering gestaan voor de rode „Diplomate", terwijl de voorkeur van zijn ambtgenoot Luns misschien meer uitging naar „His Excel lency", waarvan wij de kleur vergeten zijn. Tot de mooiste rode tulpen rekenen wij ook de forse „Most miles" en „Lefeber fa vorite". Van de gele bekoorde ons vooral „Golden Flag". Verder noteerden we nog „Daladier", „Livingstone" en „The bishop", maar waarom er eigenlijk veel over te schrijven? Men moet het zelf maar gaan zien en verder genieten van die heerlijke open ruimte, die men op Keukenhof over al gewaar wordt. ADVERTENTIE betekent „Aspirin", maar dan in het Perzisch. Ook in dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men op het Bayerkruis al^ teken van echt heid van Aspirin. OVERAL TER WERELD VRIJDAG 20 MAART Frans Halsmuseum: „Die Haerlemse Mu- syckcamer", 8 uur. Nassauplein 8: gebouw Theosofia J. Kruisheer spreekt over „Het erfelijkheidsprobleem" 8 uur. Wilhelmi- nastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht" 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: „Geestelijk Leven" openbare psycho metrische avond, 8 uur. Rembrandt: „Diplomatic Courier", 14 jaai\ 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie uit de infanterie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Nachtruiters van de wolven- kreek". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Serenade van Tos- selli", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 21 MAART Stadsschouwburg: „Welkom thuis, Helena" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Rembrandt: „Diplomatic Courier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie van de infanterie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cap tain Scarlet", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Nachtruiters van de Wolvenkreek", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Serenade van Tosselli", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond is in het Metropole-Tuschinsky theater te Den Haag de première gegeven van de nieuwste Polygoon-Profilti productie: een kleurenfilm over het leven en werk van Vincent van Gogh. De geregelde lezer van deze rubriek zal zich herinne ren dat deze film enige maanden geleden met een uitvoerig commentaar werd aan gekondigd. Tijdens een persconfenrentie gaf toen de schrijver van het scenario en regisseur dr. J. H. Hulsker een nadere verklaring van de bedoelingen, die er bij de film voorzaten. Hel zou een korte levensschets zijn van Van Gogh. Men zou beginnen met een bezoek aan Arles, waar Vincent en zijn broer Theo begraven liggen en dan een blik slaan in het korte en bewogen, onrustige en geteisterde leven van de schilder, hem volgen op zijn pad, hem gadeslaan in zijn oeuvre, het contrast wel ervaren, dat er ligt tussen het gebrek aan erkenning gedurende zijn leven en de fantastische prijzen, die men thans voor zijn levenswerk maakt om tenslotte terug te keren naar het graf, waar Vincent van Gogh de vrede vond, die hij begeerde. De film zou geen speelfilm zijn. Opnamen van de omgeving, waarin de schilder werkte zouden worden afgewis seld met opnamen van zijn schilderijen. De brieven, die Vincent aan zijn broer Theo zond zouden de slof leveren voor de vertelling van het dramatisch levensverhaal, zodat het zou zijn of Vincent zelf sprak. De film zou in een Franse en Engelse versie verschijnen. Er werd gerekend op een groot afzetgebied iri het buitenland. Zo verluidde het op die persconferentie. Thans na het aanschouwen van de film is het mogelijk vast te stellen of dr. Hulsker en de staf van Polygoon-Profilti deze intenties waar hebben gemaakt. Zij hebben het gedaan. De film over Vincent van Gogh verdiend mijns inziens met ere te worden genoemd. Het is altijd een beetje kinderachtig wan neer men na iets geprezen te hebben er onmiddellijk weer op gaat afdingen, net alsof men eigenlijk bang is voor een posi tieve uitspraak. Ik heb ook wel iets af te dingen op de Vincent van Gogh-film. Ik geloof, dat de filmliefhebber daartoe van zelf komt, omdat men van de materie, waarmee men vertrouwd is, de zwakheden gemakkelijk onderkent. Dat die zwakheden van ingrijpende betekenis zijn ware over dreven. Enthousiasme voor de prestatie van dr. Hulsker, cameraman Piet Out en productieleider Jan Jansen is volkomen op zijn plaats. De film maakt u enthousiast. Zij geeft een impressie van het leven en werk van Vincent van Gogh op een even boeiende als knappe wijze. Zij brengt u in aanraking met de schoonheid in de kunst en de schoonheid in de mens. Zij doet u beide beleven. Zij is een introductie, die warm aanspreekt. Zij predenteert niets, zij doet wat Van Gogh deed: zij schildert. Deze betrekking tussen twee kunstuitingen is een gelukkige. Precies wat men nodig had en vaak genoeg in de roos om de ma kers een compliment niet te onthouden. Daar is allereerst het dramatische con cept. Een vondst mag men het noemen. Hulsker zelf leest de passages uit de brie ven. die voortdurend corresponderen met de beelden. Hij heeft Van Gogh's leven in een snelle door de beperktheid van de „speel"-duur helaas nog te snelle stroom van bewogenheid opgevangen. De film zit vol emotie. Of zij het grote publiek meesleept is weliswaar nog te zeer afhan kelijk van de kennis, die het heeft van zijn persoon, maar belangstelling en bewonde ring voor het werk van de schilder en dan toch nog voor zijn leven, wekt zij zeker op. Ze heeft geprobeerd de tien jaar van Vincent's leven, waarin hij ruim acht honderd schilderijen maakte, weer te geven in een verhaal, waarin men met zijn werk als het ware wordt overstelpt. De kwaliteit daarvan is daaraan nog eerder debet dan de quantiteit. Het is machtig en daardoor soms te veel. Het is immer mooi. Telkens wordt het geassocieerd met de schilder en de plaatsen waar hij leefde. De indrukken, die ge daarbij krijgt te ver werken, zetten u aan 't denken, maar dan komen er al weer nieuwe indrukken en stelt ge het denken uit tot achteraf. Er is vrijwel geen rustpunt. Natuurlijk is dit essentieel aan een film, die zelf een im pressie is. Het is haar kracht. Toch is het ook een zwakheid, want ge ondergaat nu meer dan ge verwerkt. En daarmee neemt ge niet altijd vrede. Ik geloof, dat deze gang van zaken in de hand wordt gewerkt door de nadruk waarmee de muziek zich manifesteert. Jan Mul schreef een voor mijn gevoel zeer I passende en zeer kleurrijke muziek, die Van Gogh alle eer bewijst. Die muziek is fraai van klank en aan het filmverhaal j nauw gebonden, maar er niet onderge- schikt aan. Dat is niet de fout van Mul maar van zijn opdrachtgevers. Met wat j meer stilte ware de film toch meer ge- J diend geweest. Nu krijgt men een over- ladenhcid, die de concentratie niet in de I hand werkt; er althans een meer dan 1 normale inspanning voor vraagt. Die inspanning wordt n.l. al opgeëist j door de kleur. Ik heb er werkelijk alle bewondering voor, dat het kleurenprocedé zo goed en op sommige momenten met zo'n zuiver gevoel voor haar functie is i toegepast. Het is de eerste keer, dat Poly- I gaon-Profilti de kleur hanteert. Wat zij ermee vermocht is fraai en wekt vele beloften. Inspiratie en fantasie alleen kun nen de stoot geven tot een nog vrucht- dragender arbeid, die binnen het bereik ligt wanneer het - zoals nu "N - gaat om de schoonheid, U'l I de schoonheid welke Van 1 lim J Gogh in kleuren uitdroeg, _J de schoonheid van 't land schap, zo goed als dat van de menselijke ziel,die zelve een landschap is, waaraan het edelst coloriet niet is verspild. Ik wil van deze lyrische ontboezeming overstappen naar eer. ietwat nuchtere, slechts in de figuurlijke zin ontnuchterende conclusie en wel deze: de film over Vin- cent van Gogh is een fraai werkstuk. De bioscoopbezoeker zal er zijn bewondering niet aan onthouden. Goedkope dramatur- j gie heeft men er niet aan bedreven. Daar- om zal de film èn hier èn in het buitenland zeker een duur afzetgebied vinden. Het zou mij niet verwonderen als zij in Cannes een prijs in de wacht sleept. Ze heeft er genoeg kwaliteiten voor en zo zij al eens in bepaalde onderdelen afwijkt van uw verwachtingen, die hoog gespan nen zijn: zij verstond toch maar de kunst die verwachtingen zo hoog te spannen, meter na meter. Ge komc er niet bedrogen mee uit! P W. FRANSE. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dussen (toez.), B. Haver kamp te Veen; te Scherpenzeel (Gld.), H. A. v. Slooten te Wierden; tot pred. voor buitengew. werkzaamh. (secr.) van de Oecumenische jeugdraad), H. v. Coever- den, cand. te Utrecht; idem voor buiten gew. werkzaamheden (geestelijk verzor ger van de stichting „Meer en Bos" te Heemstede), J. A. de Klerk, oud-Indisch predikant te Heemstede. Aangenomen naar Nunspeet (toéz.), (vac. W. G. G. Beerekamp), H. v. Niel te Sneek. Bedankt voor Utrecht (vac. dr. A, v. d. Hoeven) A. D. Wumkes te Zutphen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum, J. de Feyter te Val- thermond; te Loenen a. d. Vecht C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Eervol ontslag Het breed moderamen van de generale synode der Ned. Herv. kerk heeft aan dr. W. F. Dankbaar te Oegstgeest eervol ont slag verleend als lid van het directorium van de raad voor de zending in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de R.U. te Groningen. Het breed moderamen heeft aan prof. dr. W. Banning te Drieber gen eervol emeritaat verleend als predi kant met bijzondere opdracht. 1 September zal prof. Banning ook ontslag ontvangen als directeur van het sociologisch instituut der kerk te Utrecht. Dit is een uitdrukking die u duizend maal in uw leven hebt gebruikt, wan neer u zeggen wilde: nu alle dwaasheid terzijde, wij gaan de zaak ernstig be handelen. Maar waarschijnlijk hebt u zich nimmer afgevraagd wat voor 'n stok dat wel zou zijn waarop al die gekheid dan moest worden geladen. Het is begrijpelijk dat de gedachte in de eerste plaats is gegaan naar de gekstok of marot van de nar. Tot hem zou oor spronkelijk gezegd zijn: wees nu eens ernstig, houd je dwaasheden bij je, op de gekstok. Met deze verklaring kan men ter nauwernood tevreden zijn. Er is eigen lijk veel meer reden om te denken aan een stok waar men iets omheen rolt. Dat de Groningers aan de zegswijze plegen toe te voegen: en 't stokje in 't vuur, pleit voor deze opvatting. Men zou dan kunnen zeggen: nu wordt alle gekheid opgerold en weggeborgen. En dat past precies bij de betekenis der uitdrukking. TONEEL EN CABARET Dagelijks, Poesjenellenkelder Stadhuis: Ma rionettentheater van Don en Ly Vermeire uit Den Haag, met telkens twee stukken, waarvan één divertissement. Zes voorstel lingen per dag, beginnende om 3, 4, 5, 8, 9 en 10 uur. Zaterdag 21 Maart, Stadsschouwburg. 8 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „Wel kom thuis, Helena" door Madeleine Gray en Andre Roussin, naar de bekende roman „Het intieme leven van Helena van Troje" door John Erskine. Vertaling en titelrol: Mary Dresselhuys. Verder werken mede: Kitty Janssen, Hans Kaart en de regisseur Jan Teulings. Zondag 22 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: „Welkom thuis, Helena" door de Neder landse Comedie (zie Zaterdag). Dinsdag 24 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Comoedia met „De Ander" van Alexander Casona onder regie van Joris Diels. In de hoofdrollen: Rika Hopper, Emmy Meunier, Joh an Elsensohn en Guus Hei-mus. Décors van Lucas Wensing. Donderdag 26 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie speelt „Staats zaken" van Louis Verneuil in de vertaling dij het graf van Vincent van Gogh. Elisabeth Andersen in „Staatszaken" van Louis Verneuil. (Zie Donderdag) van Frans Hesmerg, met de regisseur Cees Laseur in de hoofdrol. De andere mede werkenden zijn Elisabeth Andersen, Ann Hasekamp en Theo Frenkel. Des middags om 2 uur. matinée voor de Vereniging van Huisvrouwen. MUZIEK Vrijdag 20 Maart, Concertgebouw, 7.30 uur: Jeugdconcert door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden de Sinfonietta van Hugo Godron en het Vioolconcert van Max Bruch, met solis tische medewerking van de jeugdige violist Jean-Louis Stuurop. Vrijdag 20 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: Galaconcert door Die Haerlemsche Mu- syckcamer onder leiding van André Kaart. Als solisten werken mede: Gertrude Maclaine (clavecimbel) en Frans Vester fluit). Werken van Bach, Blavet, Bocche- rini, Hellendael en Lully. Gelegenheid tot museumbezoek. Zaterdag 21 Maart, Concertgebouw, 8 uur: „Het dier in de muziek". Concert ten bate van het Nationaal Dierenrampenfonds, jonge toonkunstenaars onder leiding van mej. Coby Riemersma, waaraan medewer ken de fluitist Frans Vester en de pianiste Marijke SmitSybenga, de zangers Didi Sanders en Carel Willink, benevens vele anderen. Zondag 22 Maart, Waalse kerk, 8.15 uur: Uitvoering van de Lukas-Passion en andere gewijde werken door Haarlems Kamerkoor onder leiding van Maarten W. Kooy, het Remonstrantse Kerkkoor onder leidinE van Jan D. Boeke, de organist Gerard Kievit, de tenor D. van Keulen en de bas Kees van der Velden. Dinsdag 24 Maart, Concertgebouw. 8 uur: Recital door het bekende pianoduo Victor Babin en Vitya Vronsky. Er worden wer ken van Mozart, Rachmaninoff, Schubert, Milhaud en Borodin ten gehore gebracht. Dinsdag 24 Maart, Minerva-Thcater, 8.15 uur: De Nederlandse meesterpianist Theo Bruins speelt voor de Heemsteedse Kunst kring. Donderdag 26 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars concerteren de violoncelliste Hendrika Hoekstra en de pianiste Nel Takken. 'rijdag 27 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Amsterdams Concertgebouwkwartet, bestaande uit Jan Damen, Jan Bresser, Klaas Boon en Samuel Brill, speelt voor Geloof en Wetenschap. Er worden kwar tetten van Schubert (in Es, opus 125), van Mozart (in C. K.V. 405) en van Beethoven (in F, opus 59) vertolkt. 'rijdag 27 Maart, Concertgebouw, 8 uur: Toon Verhey dirigeert het laatste H.O.V.- concert in de V-serie. Het programma ver meldt de ouverture „De barbier van Se- villa" van Rossini, het Celloconcert van Dvorak en de Zevende Symphonie van Beethoven. Dagelijks, Grote Kerk, 910 uur: „Pantof felconcert" in de met gaskronen verlichte kerk. Diverse organisten uit Haarlem en omgeving bespelen het beroemde instru ment van Christiaan Muller. DIVERSEN Zaterdag 21 Maart, Dreefzicht, 8 uur: Caba retavond van de ontspanningsvereniging „Tot ons genoegen" met Mr. Lawoe's Variété en de kapellen „De Alpenjagers" en „De Hooyschelf". Zondag 22 Maart, Rembrandt-Theater, 11 uur: Vertoning van de film „Eroica" over het leven van Beethoven. Woensdag 25 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Ten bate van het Haarlemse adoptiecomité Oude Tonge speelt de H.T.C. onder regie van Wim Paauw het toneelstuk „De nacht van de zestiende Januari" van Ayn Rand, de behandeling van een moordzaak bij open doek, met leden uit het publiek als jury, Donderdag 26 Maart, Minerva-Theater, 8.15 uur: Ten bate van het Nationaal Rampen fonds geeft het Haarlemse cabaretgezel schap „De Toverlantaarn" onder leiding van Leo van Kuyk en Bob de Buisonjé een voorstelling. Donderdag 26 Maart, Rembrandt-Theater, 9.15 uur: Vertoning voor de Haarlemse Kunstgemeenschap van de Franse film „Les dames du Bois de Boulogne" van Robert Bresson, zonder verklarende on derschriften. CURSUSSEN EN LEZINGEN Vrijdag 20 Maart, gebouw Theosofia, 8 uur: Prof. ir. J. N. van der Ley spreekt over „Een betrouwbaar richtsnoer in moeilijke tijden" (Nassauplein 8). Maandag 23 Maart: mevrouw J. van IngenJelgersma over „De ontwikkeling van de geest". Dinsdag 24 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: In de cursus „Emigratie en haar mogelijk heden" voor de Volksuniversiteit spreekt de heer J. F. van Campen over „Nieuw Zeeland" (met film). Woensdag 25 Maart, Nutsgebouw, Lange Veerstraat, 8 uur: Voor het Instituut voor Arbeidsontwikkeling behandelt Ewoud de Kat „Leven en werken van Vincent van Gogh". Woensdag 25 Maart, Kon. Emmaschool, 8 uur: Voor de afdeling Haarlem-Noord van de Volksuniversiteit spreekt de heer C. van der Hidde over „Zeeslepers" (Roer dompplein 19). Woensdag 25 Maart, Frans Halsmuseum, 8 uur: Mej. ds. H. J. W. Modderman over „Religieuze opvoeding". (Volksuniver siteit). Donderdag 26 Maart, Brinkmann, 8 uur: Prof. dr. M. Minnaert over „Atoomenergie, een zegen of een vloek voor de mensheid?" (afdeling Haarlem van het Humanistisch Verbond). TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal, Heemstede: FLORA, internationale bloemententoon stelling. Dagelijks geopend van 3.3023 u. Frans Halsmuseum: Speciale expositie van alle aanwezige werken van Frans Hals in de tentoonstellingszaal. Des avond kaars verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof en gevels. Geopend van 1016 en van 2023 uur. (Beide ingangen). Huis Van Looy: Hedendaagse schilderkunst, werken van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 1017 en op Zondagen van 13—17 uur. Vishal. Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 15 Mei dagelijks geopend van 10—23 uur. Flora en fauna twintigduizend mijlen onder zee! Teylers Museum, Spaarne: Bloemenwe reld, schilderijen en tekeningen van meesters uit vier eeuwen. Op werkdagen, behalve des Maandags, geopend van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Het Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. Showroom De Koekkoek, H'stede: Werken van plaatselijke beeldende kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur, des Zondags van 1315 uur (Valkenburgerlaan). Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van voortbrengselen van Nederlandse Kunst nijverheid. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Maandagmorgen gesloten. (Grote Markt). Stadhuis, Grote Markt: Van 2022 uur ge legenheid tot bezichtiging van de door kaarsenluchters verlichte grote hal. VERMAKELIJKHEDEN. Vleeshal, Taveerne de Hyacinth: Iedere avond muziek door het trio John de Mol, op Donderdagen afgewisseld door dat van Jan Hofmeester. Diverse andere attracties. „Die Raeckse": Dagelijks Weens cabaret Edelweiss onder leiding van Hans Feith, met medewerking van de chansonnière Len Burdan. „Moulin Rouge" in Florapark: Dansorkest van Freddy Hull, benevens de Vijf Corona's onder leiding van Henny van Vliet en diverse variéténummers. LONDEN. De Koningin is eergisteren, met het Hof, uit deze hoofdstad naar Windsor vertrokken. Na Hare aankomst is in den avond aldaar brand ontdekt in het paleis, nabij de eetzaal waar het Koninklijk Gezin kort tevoren den maal tijd had genuttigd. Spoedig bleek dat die brand van ernstigen aard was; hij ver spreidde zich over een groot aantal ver trekken en te elf uren in den avond stond de Noord-Oostelijke vleugel van het prachtige gebouw in lichte laaije vlam. Intusschen waren van alle kanten brand spuiten aangevoerd, met dewelke het allengs gelukte den brand meester te wor den. Dertien zalen en vertrekken, met de zich daarin bevindende kostbare meube len en andere voorwerpen, zijn vernield. De bedaardheid, welke H. M. Koningin Victoria bij deze gelegenheid betoond heeft, wordt zeer geroemd, en Hare ge zondheid schijnt niet geleden te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5