Gemeenten kunnen vergoeding aan rampslachtoffers overmaken De moordenaar „Taboe" I. KAN MORRIST .Clowntje Rick Rondschrijven minister Maatschappelijk Werk Adspirant-officieren tandarts landmacht Besteding van gelden in het Rampenfonds Geneeskundige dienst Bescherming Bevolking 'VRIJDAG 20 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 9 Geen bekisting maar zand zakken rondom Zierikzee Adviescommissie voor het auteursrecht Nood „in persoonlijke sfeer" nog niet geheel te lenigen Voor de kinderen FEUILLETON door Jean Bom mart (Uit het Frans vertaald) Motorschip voor Indonesië van stapel gelopen Geluk eerst dan met een ring van KAN vanaf 55.per paar De „Faustus" ligt nu 14 meter onder de waterspiegel Onrechtmatig effecten verhandeld? Radio en televisie in Haarlem-Lfchtstad Nationaal Jongeren- verbond wordt opgeheven Verlaging der Vereveningsheffing De zaak Efa-Produka in hoger beroep In een rondschrijven aan de colleges van B. en W. heeft de minister van Maat schappelijk Werk enkele mededelingen ge daan betreffende de hulpverlening aan rampslachtoffers. Daarin verklaarde hij, dat aan een aantal rampslachtoffers, tijde lijk ondergebracht in beroepspensions, waarvoor de kosten niet geheel bestreden kunnen worden uit de Kwartiervergoeding, een vergoeding voor de pensionprijs kan worden toegekend, welke hoger ligt dan de Kwartiervergoeding. Deze regeling geldt slechts voor pensions, welke „bedrijfsmatig" zijn, dus over ten minste vijf verhuurbare bedden beschik ken. Voor rampslachtoffers, van wie op neming in rusthuizen, verzorgings- en ver pleeginrichtingen noodzakelijk is gebleken, kan te rekenen van 1 Februari 1953 af de voor deze tehuizen en inrichtingen vastgestelde verpleegprijs worden betaald, eventueel vermeerderd met zakgeld en for.dspremiën. Zakgeld Aan het rampslachtoffer kan, met ingang van 22 Maart 1953, bij gebleken behoefte een week-zakgeld worden toegekend ten bedrage van 9 voor een echtpaar, dat geen kinderen heeft, voor welke een zakgeld wordt toegekend; 8 voor een echtpaar, dat kinderen heeft, voor welke wèl een zak geld wordt toegekend; ƒ2 voor kinderen beneden 10 jaar; 2,50 voor kinderen van 10 tot 18 jaar; 4 voor alleenstaanden, die ten tijde van de ramp inkomsten uit arbeid of bedrijf genoten, met dien verstande, dat met het eigen en gezinsinkomen rekening V/ordt gehouden. Voorts heeft de minister de gemeentebe sturen gemachtigd, dat indien het gezins hoofd in het rampgebied werkzaam is, bij de vaststelling van kwartiervergoeding, zakgeld en fondspremiën 50 procent van de uit die arbeid verkregen inkomsten op de uitkering in mindering moet worden ge bracht. Indien het gezinshoofd werkzaam is bui ten het rampgebied wordt bij de vaststel ling van kwartiervergoeding, zakgeld en fondspremiën 30 procent van de uit die arbeid verkregen inkomsten in mindering gebracht. De minister heeft de gemeentebesturen voorts gemachtigd om noodzakelijke inci dentele reiskosten, premiën voor op het tijdstip van de ramp lopende verzekeringen ter dekking van kosten wegens begrafenis, premiën voor het bedrijfspensioenfonds ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN Tegemoetkoming van het rijk in studiekosten Bij Koninklijk Besluit is vastgesteld de Regeling Tegemoetkoming studiekosten ad- spirant-officieren-tandarts Landmacht. In dit besluit is bepaald dat een student in de tandheelkunde aan een Nederlandse uni versiteit op de in het besluit genoemde voorwaarden kan worden toegelaten tot het sluiten van een verbintenis bij de Ko ninklijke Landmacht teneinde, na de hoe danigheid van tandarts te hebben verkre gen, het rijk als officier-tandarts bij de landmacht te dienen. Een contractant is onder meer verplicht van de datum van ingang van de verbinte nis af tot de datum van ingang van een be noeming tot officier tandarts bij de Ko ninklijke Landmacht in de door de mi nister te bepalen rang of stand te die nen als militair bij het reserve-personeel der Landmacht 1905. Hij moet na het ver krijgen van de hoedanigheid van tandarts als officier-tandarts, van de datum van in gang van zijn benoeming af gedurende een tijdvak van tien achtereenvolgende jaren dienen bij de Landmacht. De contractant wordt onmiddellijk na het sluiten van de verbintenis» in het genot van groot verlof gesteld teneinde zijn studie te volbrengen. Van rijkswege worden voldaan de na het sluiten van de verbintenis nog voor hem te betalen inschrijvings-, studie- en examen gelden alsmede de voor het stellen van de zekerheid te betalen vergoeding. Aan hem of indien hij minderjarig is aan de gene, die het gezag over hem heeft, wor den uitkeringen in de vorm van premiën dan wel van toelagen en premiën gedaan. Het bedrag van de tegemoetkoming is ge steld op f 15.000 en wordt vermeerderd met een bedrag van f 2500.- als tegemoet koming in cle bijkomende kosten in geval de contractant zijn gehele studie heeft vol bracht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. waarin betrokkene tot dusverre verzekerd was en andere kleine noodzakelijke uit gaven te betalen tot een maximum van 100,per jaar per gezin en 40,voor een alleenstaande per jaar. Daarnevens kunnen worden vergoed de redelijke kosten wegens opslag van elders ondergebrachte inboedel uit de ontruimde woning, tot een maximum over een jaar gerekend van 25 procent van de huur waarde (volgens de wet op de Personele Belasting) van de ontruimde woning en de kosten wegens overbrenging van meubi laire goederen, uitgezonderd de evacuatie- en reëvacuatiekosten. Verzoeken om gehele of gedeeltelijke vergoeding van kosten van bijzondere voorzieningen, welke dienen te worden ge troffen, en ten aanzien van welke door de gemeentebesturen niet zelfstandig een be slissing kan worden genomen, kunnen aan de minister ter beslissing worden voorge bracht. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Zierik zee betreffende aanleg van een nooddam met bekisting rondom de stad. Volgens het college is bij de opstelling van het plan geen rekening gehouden met de plaatse lijke bodemgesteldheid. Dezelfde of soort gelijke bezwaren bestaan tegen andei-e plannen, die in de raadsvergadering van G Maart wei-den besproken. Gedeputeerde Staten hebben thans voorgesteld een dam van zandzakken met noodzakelijke geachte versterking aan te leggen. De dam heeft alleen betekenis als middel tot bescher- ming van de thans geïnundeerde gebou wen in de stad tegen verder verval. Vol doende bescherming tegen het buitenwater biedt de dam niet, zolang het grote gat aan de Schelphoek niet is gedicht. De gemeenteraad ging met dit voorstel gisteravond accoord. Men zal onmiddellijK tot aanbesteding van het werk overgaan. Verwacht wordt dat na 40 werkdagen deze dam klaar zal zijn. Voorts werd medege deeld, dat in Zierikzee begin April weer gas zal worden gelevei-d. Indien de werk zaamheden bij de aanleg van de laatste étappe van het buizennet Noordgouwe- Zierikzee niet tegenvallen, zal met ingang van Maandag ook weer water zij het met mondjesmaat uit de kranen wor- den gelapt. De schade aan het buizennet van cle waterleiding wordt geraamd op ongeveer vijf millioen gulden. De minister van Justitie heeft een ad viescommissie voor het auteursrecht inge steld. Voorzitter is prof. mr. G. H. C. Bo- denihausen, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht in het recht van de intellectuele eigendom. Leden zijn dr. E. D. Hirsch Ballin, privaat-docent in het internationaal auteurs- en uitgevers- recht en in het recht van de industriële eigendom aan de rijksuniversiteit te Lei den, prof. mr. J. W. G. P. Jurgens, hoog leraar aan de R.K. universiteit te Nijme gen, mr. Guillaume Landré, secretaris van de Voorlopige Raad voor de Kunst en mr. Ph. W. G. Belinfante, raadadviseur in al gemene dienst bij het ministerie van J ustitie. Het geld, waarover het Nationale Ram penfonds op het ogenblik beschikt, wordt, hoe offex-vaai-dig het Nederlandse volk en ook het buitenland zich ook hebben ge toond, lang niet voldoende geacht om de nood „in de persoonlijke sfeer", ontstaan na de stoi-mvloed van 1 Februari, geheel te lenigen. In een persconferentie heeft de directeur van het fonds, luitenant-generaal b.d. P. Alons, enige mededelingen gedaan omtrent de hulpactie. Hij stelde voorop, dat het fonds graag alle schade, gelegen in de per soonlijke sfeer, wil vergoeden, maar niet weet hoever het kan gaan. De omvang van deze schade is nog op geen stukken na be kend en bovendien is nog niet te voorzien, hoeveel geld het fonds zal krijgen. In ieder geval moet men zich allereerst bezighouden met degenen, die door de ramp direct ge troffen zijn en lijkt de indirecte schade n.eer regeringszaak. In de eerste weken na de ramp finan cierde het fonds de hulpvei-lening in de vorm van transport, kleding, voeding en verzorging van geredden en redders en de inrichting van noodhospitalen en noodver- blijven. Dit alles vei-gde een bedrag van 1,7 millioen gulden. Voor de aanschaffing van enkele persoonlijke benodigdheden voor geëvacueex-den werd 1 millioen ge geven, voor de uitzending van colonnes ge- zinsvex-zorgsters, maatschappelijke werk sters en hulpkrachten 250.000 gulden. Voorts zijn aan de provinciale opbouw- organen in de getroffen provincies credie- ten tot een gezamenlijk bedrag van 900.000 gulden beschikbaar gesteld, ter voorziening in dringende behoeften, zoals kampeeruit rustingen voor mensen, die terugkeren onder omstandigheden, welke de aanschaf fing van definitief huisraad nog niet wet tigen, terwijl in alle andere plaatsen, waar de terugkeer is begonnen, een begin is ge maakt met een eerste uitkering op huis- raadschade. Ten aanzien van de vergoeding van huis- raadschade deelde de heer Alons mede, dat men normatieve lijsten heeft samengesteld van noodzakelijk geacht huisraad in een gezin. Die artikelen zijn getaxeerd op een zekere vervangingswaarde en men gaat dan na, hoeveel van die huisraad een ge troffene heeft verloren. Van dat bedrag krijgt hij een eerste uitkering van 50 pro cent. Het bedrag, dat nodig zal zijn om die uitkering van 50 procent te doen, heeft men ruw geschat op 40 millioen gulden. Indien de middelen van het fonds het zullen toe laten, zal een hogere uitkering dan 50 pro cent worden gedaan. Intussen zijn tot dusverre 2500 chèques uitgeschreven, in hoofdzaak voorschotten op de uitkering van 50 procent. Deze chèques belopen in totaal ruim 350.000 gul den. De heer Alons zeide, dat met de ge noemde voorzieningen natuurlijk niet het gehele terrein van de persoonlijke sfeer wordt bestreken. Men zal ook aandacht moeten schenken aan periodieke uitkerin gen aan weduwen en wezen, aan het her stel van het sociaal-culturele gemeen schapsleven en aan aanvullende hulp in alle gevallen waarin de vergoedingen van rijkswege, die noodzakelijkerwijs aan streng omschreven normen zijn gebonden, aanleiding tot onbillijkheden zouden geven. Van de ongeveer 83 millioen, die het fonds tot dusverre heeft ontvangen, is 15,4 millioen afkomstig uit het buitenland. Dat was lelijk! Achter hen naderden de achtervolgers, en voor hun voeten lag de afgrond, vreselijk diep. Ze konden niet voor- of achteruit! Ontdaan stonden ze bij elkaar. Ze keken naar beneden; het was om duizelig te wor den. Hier konden ze niet verder! En de rotswanden waren zo steil, dat ze onmogelijk naar beneden konden klimmen. Ja, daar stonden ze nu „Wat moeten we nou beginnen?", klaagde Bunkie. Ze keken de professor aan, maar die wist er ook niets op. Hij keek verslagen in de diepte en krabde op zijn bol. „Dit is een lastig geval!", mompelde hij. Ja, dat wisten zij ook wel. Maar er moest toch iels verzonnen worden, want dadelijk zouden de maanmannen wel weer komen opdagen; ze hoorden hun geschreeuw tussen de bergen. „Tja, tjaeen héél lastig geval!", zei de professor nogeens. „Jawel, professor, maar wat moeten we doen?", zei Oepoetie. Tjaik zou zeggen, we moeten een uitweg vinden", stelde de professor vast. Dat ivas gemakkelijk gezegd, maar niet gemakkelijk gedaan. Zoals ze er nu voor stonden, konden ze moeilijk een oplossing vinden. Ze konden niet vooruit en ze konden niet terug; wat dan wel? 12) Nou, dat is wel genoeg, zei Godard, terwijl hij ziin boekje dicht deed. Anders komt het hele dorp erin. En de knaap, die „Brand" geroepen heeft, wie kan dat ziin? Waarom is hij er vandoor gegaan? Het is een jonge soldaat op een fiets. Ik heb hem gezien. Ik zal hem wel terug vinden. Veel geluk in ieder geval! bromde Maurice Lefort, terwijl hij hem de rug toekeerde. Toen de brigadier vertrokken was, pro beerde Maurice wat te slapen. Maar hij kon dat afschuwelijke beeld van het lichaam van zijn broer, ineengekrompen en vertrokken, niet verjagenDe alco hol wond hem op in plaats van hem slaap te brengen. Ziin verbrande wenkbrauwen deden hem pijn. Met een sprong opgesUan, ging hij zijn gezicht in de waskom dopen. Toen werd aan de deur gemorreld. Hij schrok op en wierp een ongunstige blik naar de nacht kastjes, waarop een pistool lag. Hij had vergeten de deur op slot te doen toen de brigadier vertrok! De deur ging open. Oh, ben jij het Fernand! Fernand was een breedgeschouderde man, met een rood gezicht, een beetje te elegant met zijn tweekleurige schoenen, zijn geruite buffelleren handschoenen, zijn zwart gekruld en geplakt haar. Ach, ouwe jongen! zei hij. Wat een ontzettend iets! Ik hoor het zoeven pas, moet je weten. Ik ben dadelijk hierheen gerend! Ee>n beetje laat! bromde Maurice. De bezoeker hief zijn handen omhoog in een beweging van prol est. Ik wachtte tot die smeris weg was, ouwe jongen! Ik heb dit verschrikkelijke nieuws, trouwens pas tien minuten gele den gehoord. Bij de pastoor heeft die oude tante va,n een huishoudster me geen woord over die zaak gezegd, zelfs niet toen ze me een kop soep gaf! Pas toen ik weg ging om van jullie afscheid te nemen, hoor de ik in een groep op het plein het nieuws.... Je kunt je indenken, wat een slag dat voor me was! Te bedenken, dat die arme Victor Hij zuchtte en schudde droevig met zijn hoofd. Dat is wel genoeg! brak Maurice af, terwijl hij zijn handdoek wegwierp. Nu gaat het erom die zaak tot een oplossing te brengen en te weten te komen, wie het gedaan heeft. Koste wat het koste! Wat? Is het dan geen gaslek, dat hem in bed gedood heeft? Alle duivels! brulde Maurice. Jij gaat me dat praatje toch ook niet ophangen, wel? Begrijp me goed, het is noch een ongeluk noch een zelfmoord! Ik weet, waaraan ik me te houden heb. Het is het vervolg van de brand van gisteren in het kippenhok! Maak je niet kwaad! Ik weet niet wat er gebeurd is. Ik ook niet! Maar ik zal het te weten komen! Vertel mij op zijn minst, wat er ge beurd is! Vertrokken van woede vertelde Maurice het verhaal van zijn ontwaken. Terwijl hij zijn onderhoud met de brigadier sa menvatte, werd Fernand somberder. Met kleine hoofdbewegingen en geluiden van afkeuring met zijn lippen, trok hij met kor te rukjes de onberispelijke vouw in zijn pantalon over zijn knieën. Ten sjptte zei hij: Als het is, wat jij denkt, begrijp ik niet goed, dat je de politie in die zaak haalt. Ze zijn er in! Als ik het goed begrepen heb, pro beerde de brigadier je er toe te brengen in zelfmoord van Victor te geloven, na een plotselinge dood van Rosie? Dat zou alles zeker in normale banen leidenWaar om ben je er dan niet cp ingegaan? Op Spaarndammer scheepswerf Donderdagmorgen om elf uur werd het motorschip „Boga", een patrouillevaartuig bestemd voor de Republiek Indonesia, bij de Spaarndammer scheepswerf Stapel N.V. te water gelaten. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 38.20 meter, breedte 6.50 meter, holte 2.95 meter. Het vaartuig wordt uitgerust met een Werkspoormotor van 430 pk. Dit schip is het eerste van een serie van zes, welke op Nederlandse werven in aan bouw is. De stapelloop geschiedde in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten, o.a. van de zijde van de Republiek Indonesia. Het schip werd gedoopt en tewaiergelaten door mevrouw Sukawati, echtgenote van de ver tegenwoordiger van de Hoge Commissaris te Den Haag. Niemand zal kunnen verhinderen, dat er in een gewapend conflict slachtoffers val len onder de burgerbevolking. Dat kan ook de organisatie Bescherming Bevolking niet. Zij kan er echter wel voor zorgen, dat het aantal slachtoffers zo gering mo gelijk blijft. Een goede geneeskundige dienst is hiervoor een eerste vereiste. De Eerste Hulp bij Ongelukken-vereni gingen leiden on het ogenblik tezamen met het Rode Kruis ruim 100.000 E. H. B. O.-ers op. Een belangrijk deel van hen zal de eerste hulp bij de blokploegen en de verschillende B.B.-diensten gaan ver zorgen, in het bijzonder bij de Genees kundige Dienst. De mobiele geneeskundige groepen - in totaal zullen zij uit 15.000 mannen en vrouwen bestaan - vormen in de A-gebie den, de gebieden met belangrijke doelen, de onmisbare aanvulling op de plaatselij ke geneeskundige dienst. Een mobiele geneeskundige groep be staat uit 2 a 3 artsen. 2 verpleegsters, 16 volledig opgeleide EHBO-ers, 4 chauf feurs en 2 ordonnansen. Aan elke groep worden 8 gewonden-transport-ploegen toe gevoegd. Iedere transportploeg beschikt over een vrachtauto voor het vervoer van 4 zwaar- of 10 lichtgewonden. De eerste daad van een mobiele geneeskundige groep na een bombardement bestaat in het inrichten van verzamelplaatsen voor gewonden, waar een eerste behandeling kan worden gegeven. Zwaar gewonden worden hierna naar ziekenhuizen over gebracht. Van de geneeskundige groepen wordt een werk van barmhartigheid verlangd. Naastenliefde is vooral bij de Geneeskun dige Dienst beslissend voor de resultaten, die bereikt kunnen worden. 58 aanmeldingen Gisteren meldden zich aan de Haarlem se bureaux 58 mannen en vrouwen voor de B.B. Daardoor is het totaal aantal vrij willigers op 740 gekomen. ADVERTENTIE Trouw- en Verlovingsringen Toen Donderdag het parlement te Bonn bijeen was om te spreken over de ratifi catie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap, kwam het tot de monstraties, die men met de brandspuit trachtte te onderdrukken. Foto: de brandweer in actie. JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tclef. 13004 Het wrak van de „Faustus", die op 6 November in de monding van de Nieuwe Waterweg zonk en de toegang tot de Rot terdamse haven halveerde, is nu zo goed als geheel in zijn gedolven graf verdwe nen. De zuiger „Ahoy" heeft zijn werk zaamheden geëindigd. Dit betekent echter nog niet, dat de gehele breedte van de Wa terweg voor de scheepvaart kan worden vrijgegeven. Het wrak ligt nu op een diepte van 14 meter onder laag water. De voorsteven ligt enkele decimeters hoger, omdat hij op een vaste kleilaag rust, die men niet ver der kon wegzuigen. De brug zal met springstof worden verwijderd. Het Noorderhoofd is zo goed als her steld. De ondergang van de „Faustus" heeft een schade van ongeveer anderhalf mil lioen veroorzaakt. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëist tegen de 60-jarige belastingconsulent prof. mr. G. M. G. H. R. uit Amsterdam, die er van was beschul digd, fh Augustus 1946 onrechtmatig effec ten te hebben doen verhandelen. De officier achtte wel degelijk belastend materiaal aanwezig maar oordeelde niet bewezen dat de verdachte de effecten in Augustus 1946 (toen verhandeling zonder- vergunning strafbaar was) had verkocht. Ofschoon het aanwezige bewijsmateriaal onvoldoende geacht werd was de officier- niet overtuigd van verdachtes onschuld. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de ver dachte het leed, hem door deze lange pro cedure aangedaan, had verdiend. De verdediger, mr. P. M. Witteman, meende dat van een opzettelijke overtre ding van artikel 70 Besluit Rechtsherstel geen sprake kon zijn en dat prof. R. het hem aangedane leed niet had verdiend. Hij vroeg een ondubbelzinnige vrijspraak. De rechtbank zal op 1 April uitspraak doen. De AVRO-reportagedienst heeft gister avond omstreeks half elf een extra-uit zending van vijf minuten aan Haarlem- Lichtstad gewijd. Een gezelschap, be staande uit dr. C. Spoelder, wethouder D. J. A. Geluk en de journalisten Fred Tho mas, Frits van der Molen, Evert Werk man, Eli Asser, David Koning en W. van Willige, gaf - staande op de eerste omloop van de toren van de Grote Kerk - enige beknopte indrukken van de ter gelegen heid van de Flora aangebrachte verlich ting van de binnenstad. De verslaggever was Tom Nieuwenhuysen. Ook de televisie zal aandacht aan de Haarlemse feestelijkheden besteden. Mor genavond zal een cameraman van Multi- film, na te voren het terrein te hebben verkend, een korte beeldreportage maken, die als onderdeel van het journaal in het eerstvolgende programma van de NCRV door de studio te Bussum wordt uitgezon den. Omdat de ploert, die dat gedaan heeft, ongetwijfeld verdraaid bijdehand is! Hoe zouden wij hem moeten vinden, hè? We weten zelfs niet eens wat er gebeurd kan zijn! Maar de politie, met al haar grapjes van vingerafdrukken en analyses van maaginhouden, kan ons op het juiste spoor helpen. Van haar vragen we maar alleen de aanwijzing, dat die zaak hier, in Cour- ty, is bedisseld! Iets anders hebben we niet nodig.Ik zal te weten komen wie voor de dood van Victor zal moeten boe ten! Fernand dempte zijn stem: Denk je aan die affaire van het kasteel? En of ik daaraan denk! Fernand boog zijn hoofd en klakte met zijn tong tegen zijn tanden: Zou die ouwe juffrouw nog woest zijn? Na vijf jaar! Die oude? Je vergist je danig. Een aardig vrouwtje van nog geen dertig jaar. En woest dat ze is! Vier aanklachten heeft ze tegen ons ingediend sedert die affaire. Natuurlijk haalde clat niets uit, gezien de Wet! Fernand fronste nu ziin voorhoofd, ter wijl hij naar zijn bewerkte handschoenen keek. Hij zuchtte zachtjes. Ik, zei Fernand ten slotte, ik raad je aan het te vergeten. Het komt me weinig waarschijnlijk voor, dat die juffrouw de Lernon Ik zal haar krijgen! zei Maurice. Fer nand stond op. Het Nationaal Jongeren Verbond zal worden opgeheven. In een. communiqué zegt het hoofdbestuur: „Het verbond heeft zich steeds bezig ge houden met de verbreiding van de natio nale gedachte onder de jongeren. Vooral heeft het gestreden voor versterking van 's lands weermacht en voor de rijkseenheid. Nu het zijn taak voor het grootste deel ziet vervuld of vervallen, acht het ver bond de tijd tot opheffing aangebroken. Wel meent het dat de nationale gedachte onverzwakt dien te worden gehandhaafd, maar anders gericht, namelijk op de groei ende internationale samenwerking". Het verbond meent een goede grond slag te hebben gelegd voor een algemene jeudorganisatie, welke als doel heeft de vorming van haar leden tot goede Neder landers. Het N.J.V.-jeugd werk: de zee kampen, de zeekadetkorpsen en het advies bureau voor beroepskeuze, kunnen zelf standig worden voortgezet, aldus verklaart het hoofdbestuur. In het voorlopige verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verlaging van de Vereveningsheffing spreken vele leden hun. grote teleurstelling erover uit, dat in strijd met het advies van de Stichting van de Ar beid niet tot een verdergaande verlaging was besloten. Zij vragen of het rechtvaardig is, de werkgevers naast hun aandeel in de pre mie ingevolge de Werkloosheidswet ook nog zonder volledige compensatie met een gedeelte van het werknemersaandeel te belasten. Deze leden zijn van mening, dat de houding der regering, ook staatsrechte lijk beschouwd, voor bestrijding vatbaar is. De regering heeft eigenmachtig, gebruik makende van het zonder medewerking van de Staten-Generaal tot stand gekomen Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945, het door de wetgever vastgestel de werkgeversaandeel verhoogd, zo menen deze leden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag de behandeling in hoger beroep voortgezet van de zaak tegen de 54-jarige koopman J. A. Ch. M., ex-beherend ven noot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek Efa-Produka te Amster dam. Bij de behandeling op 26 Februari had een accountant opdracht gekregen na te gaan op welke wijze en op welke data de privé-schulden van de verdachte zijn ontstaan, met name wat betreft de belas tingschulden. Hierover lichtte hij het hof uitvoerig in. Voorts kwam weer ter sprake het dossier van de Hobelux, de Belgische N.V., dat tijdens de behandeling voor de rechtbank opeens te voorschijn was geko men. Dit dossier bevond zich in de woning van de accountant van de verdachte, die tevoren nimmer daarover had gerept. De accountant zei dat hij zich hiervan inder tijd niets meer had kunnen herinneren. „Als ik een misleidende voorlichting had willen geven, dan had ik dit dossier toch kunnen laten verdwijnen", aldus deze ge tuige. „Het is niet zonder bedenking, hetgeen u. beweert. Ik kan u in hechtenis doen ne men en laten vervolgen wegens meineed", zei de president, die er aan toevoegde: „Doch ook zonder dat zult u er wel meer van horen". Hei hof zal op 9 April de behandeling voortzetten. Ik heb je mijn mening gegeven. Ik ben bang dat je een tweede stommiteit uit haalt. Omdat het best mogelijk is, dat je je volkomen vergist. Ik vrees, wat mij be treft, dat die daad een andere oorsprong heeft. Dat het was om een oudere zaak. Maurice keek hem in de ogen: Je weet, wat ik wil zeggen. Neen: Goed, laten we aannemen, dat die millioenen van jou en Victor zo maar uit de lucht zijn komen vallen. Maurice sprong van het bed op. Nog één v/oord en ik wurg je! Oh, dat is voldoende, zei Ferdinand achteruit lopend. Ik zal dat ene woord niec zeggen. Ik go naar mijn trein. Als de agen ten me, door jouw schuld, in de zaak ha len, zullen ze me in Parijs wel verhoren. Dat heb ik liever dan dat ik hier de hele dag wordt vastgehouden door jouw „snuf felaar"Dat is waar ook, zei hij, terwijl hij iets uit zijn vestzakje haalde. Hier zijn zes lucifers van een vreemd merk. Het zijn „moord '-lucifers, die ik gisteren heb opgeraapt op het pad achter het kippen hok. Zo heeft men de brand gesticht, door ze over de muur te gooien. Maurice pakte de lucifers met trillende hand aan. Waarom heb je dat gisteravond niet meteen gezegd?, zei hij. Omdat iedereen dronken was en om dat Victor me, zodra ik erover begon, ant woordde: „Neen! Over dat kippenhok pra ten we morgen wel verder!" Hier heb je 1 dus aie lucifers. Ik heb ze aan de andere kant van de muur gevonden, zoals ik al zei, in het steegje, juist ter hoogte van het kippenhok. Ik vermoed, dat de hand van de dader trilde. Hij heeft ze op do grond laten vallen, toen hij het doosje openmaakte. Dank je, Fernand! Vergeet wat ik ge zegd heb! Je bent een goede vriend! Tot ziens, Maurice. En geloof me. Als die aanslag niet het werk is van een of andere boerenkinkel van hier, een vriend van die Lernon, pas dan op! Vooral als het onderzoek wijst in de richting van een uit Parijs gekomen knaap. Op de duur is het mogelijk, dat er daar enkelen zijn, die.... dat ene woord kennen. Hij wendde de blik van zijn handschoe nen iraar Maurice, die hij vorsend aan- keelf Maar dit keer reageerde deze laat ste, gezeten op zijn bed, niet. Fernand vervolgde: „Reden te meer om niet te veel herrie te maken over de dood van Victor. Men zou er kolommen over in de kranten zien. Niets vervelender dan die publiciteit, welke herinneringen kan oproepen bij iemand, die vergeten heeft. Maurice richtte met een ruk zijn hoofd op. Onnodig om zoveel drukte te maken! Je wilt, dat ik die zaak laat schieten? Knijp je hem? Word je oud? Vóór de oorlog en ru, dat is niet het zelfde, zei Fernand. (Wordt vervolgdL

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7